Intrebari despre Sabat

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #36676 ] Postby cristian on Tue Dec 12, 2006 5:53 am

Quintus,

Cind faci mai multe lucruri si mai suna si telefoanele poate ca nu te poti exprima foarte de coerent .
Sunt sigur ca altii mai putin scoliti decit tine au inteles propozitia.
Daca m-ai rugat sa fiu mai clar, uite o fac pentru tine din simpatie :D

Fratele nostru zidar a vrut sa spuna cam asa dupa cum a priceput el chestiunea:

"Mai oameni buni, eu cred ca locul cel mai potrivit unde se poate simti prezenta lui Dumnezeu, in Sabat, este la Casa Domnului.
Daca fratele pastor a plecat la concert, atunci si eu pot pleca oriunde in alt loc, chiar a face activitati caritabile cu roaba si lopata."

Bogdan ai dreptate, nu intru in amanunte, nu este relevant.
Quintus daca tot nu ai inteles , eu ramin aici cu interventiile polemice pe chestiuni minore. Nu ma refer la Sabat.
cristian

[ #36680 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 6:06 am

"Mai oameni buni, eu cred ca locul cel mai potrivit unde se poate simti prezenta lui Dumnezeu, in Sabat, este la Casa Domnului.

Fratele zidar a inceput bine cu "eu cred ca..." dar a terminat prost prin a pune masura lui indreptul fratelui sau. Mai mult, Dl. Isus, desi avea obiceiul de a predica in sinagoga in Sabat, nu statea tot timpul acolo. Avea fratele zidar dovada ca fratele oficial capatase obiceiul de a merge la intruniri regesti ? Nu. Deci daca tacea, filozof ramanea pt. ca nici prea mult Biblie nu stia.
Daca fratele pastor a plecat la concert, atunci si eu pot pleca oriunde in alt loc, chiar a face activitati caritabile cu roaba si lopata."

Fratele oficial nu plecase la concert. Concerte avem si in BAZS in Sabat. Pt. el concertul era doar un alt loc si culmea la gasit intre betoane. Ce sa-i ceri unui asemenea om decat sa sada frumosel in bancuta lui.

Am continuat doar de dragul discutiei dar nu fara a va spune ca intalnesc asemenea "condusi de Duhul" la greu in BAZS. Tocmai lehamitea fata de orice asemenea stiutor de toate, m-a determinat sa insist.
BogdanP

[ #36683 ] Postby cristian on Tue Dec 12, 2006 6:34 am

Bogdan,

Mai scriu totusi un post. M-a determinat atitudienea ta oarecum reconcilianta si echilibrata de asta data.
Te-am inteles. Cred totusi ca intre cele doua clase, exista o desconsiderare poate involuntara.
"Zidarii" clasa medie si submedie pot fi tentati de invidie, sa priveasca la conditiile de munca, prestigiul si influenta celor pregatiti intelectual. Reactiile lor pot fi adesea "violente" psihologic si pot ajunge pina la desconsiderarea acestei clase.
Probabil fratele zidar a avut in parte o astfel de reactie, ca fond emotional.

Riscul din partea clasei intelectuale deasemenea exista: ei sa se vada superiori ( si sunt ca nivel de pregatire ). Dar aceasta superioritate in Hristos isi pierde conotatia umana si anume: tendinta de a se vedea mai presus de fratii lor laici sau fratii cu o pregatire minima.

Atitudinea ta pe care eu am perceput-o din mesajele tale a fost la prima vedere una de superioritate idiscutabila, care trebuie recunoscuta si care nu poate si negata.

Este adevarat, dar Evanghelia incearca sa ne ofere perspectiva egalitatii ca atitudine... chiar Isus fiind exemplul (spalarea picioarelor ucenicilor).
cristian

[ #36693 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 8:12 am

Cristian
Reactiile lor pot fi adesea "violente" psihologic si pot ajunge pina la desconsiderarea acestei clase.
Probabil fratele zidar a avut in parte o astfel de reactie, ca fond emotional.

Ma bucur ca ti-ai dat seama. Unei astfel de arogante zgomotoase am raspuns eu.
Atitudinea ta pe care eu am perceput-o din mesajele tale a fost la prima vedere una de superioritate idiscutabila, care trebuie recunoscuta si care nu poate si negata.

Imi pare rau. Nu vreau sa fiu perceput asa.
Am fost doar indignat de graba cu care frati de-ai nostri, se grabesc sa-i condamne pe altii pe care-i inteleg prea putin de la nivelul orizontului si educatiei lor.
BogdanP

[ #36699 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 8:42 am

Acum e in regula, draga Cristian. Il parafrazezi f. bine pe zidar. Ca sa nu crezi ca a fost reavoina din partea mea, iti redau fraza ta initiala ca sa apreciezi singur cata scoala iti trebuia sa pricepi ceva dintransa :

"Fondul ideii lui sa zicem...a fost.... cam asa: nu poti simti prezenta lui Dumnezeu in Sabat la adunare, mai bine decit la concert indiferent cit de clasica ar fi muzica contemplata auditiv acolo sau oricit de somptuos ar fi alaiul reginei.
Nici pe liderul in dicutie nu-l acuz ca ar fi calcat Sabatul."

PS. Te inteleg perfect cu telefoanele, oricui i se poate intampla.
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #36703 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 8:55 am

Draga BogdanP, pe mine m-au deranjat posturile tale pe subiectul zidarului. Nu le gasesc deloc asa cum le descrie Cristian, nu sunt nici echilibrate si nici pertinente in opinia mea. Ai deturnat ideea zidarului pe un presupus conflict de clasa in interiorul Bisericii. Daca vrei, eu pot sa spun ca am destula scoala ca sa pot lua loc printre "intelectualii" tai, insa, cu toate acestea, gasesc ideea zidarului cat se poate de inteligenta, avand la baza o gandire logica si nu un resentiment de clasa.
El sa zicem ca e zidar si tu, un intelectual, nu se cade sa te lasi invatat de un om dintr-o clasa "inferioara". V-am dat insa si un alt exemplu, pe care vad ca l-ati ocolit cu totii (poate ptr ca nu va convine ideologic?), Ariel Sharon si intreaga clasa politica a statului Israel. Si pe ei ii reduceti la mentalitate resentimentara de "mistrie si lopata", la "daca taceai, filosof ramaneai"?...
Quintus Sertorius

[ #36709 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 9:37 am

QS
nu sunt nici echilibrate si nici pertinente in opinia mea.

Nici pt. mine elanul omniscient al acelui nene.
Ai deturnat ideea zidarului pe un presupus conflict de clasa in interiorul Bisericii.

Fals. Asta ai inteles tu.
Idea dumnealui era clara - fratele oficial pacatuia in Sabat. In timp ce eu am spus ca se grabeste la condamnari fara acoperire si doar pe baza de banuieli. Cat priveste conflictul de clasa, ca-l expun eu, ca-l ecamotezi tu, tot exista. Prostia si inteligenta nu se pupa.
gasesc ideea zidarului cat se poate de inteligenta

Ce-i inteligent in ea ? O acuza fara acoperire ? Avea dovada motivatiei fratelui oficial ? De unde ? Din parerea lui ? Pai asta e judecata ?
avand la baza o gandire logica

Logica lui spunea asa : cine nu merge doar la biserica in Sabat pacatuieste. Asta e si logica ta ? Sarmanul Isus.
El sa zicem ca e zidar si tu, un intelectual, nu se cade sa te lasi invatat de un om dintr-o clasa "inferioara".

Discutia nu are valente pedagogice ci juridice. El l-a judecat pe fratele oficial si nu l-a invatat.
V-am dat insa si un alt exemplu, pe care vad ca l-ati ocolit cu totii (poate ptr ca nu va convine ideologic?), Ariel Sharon si intreaga clasa politica a statului Israel.

Completamente irelevant. Avea zidarul DOVADA ca fratele lui oficial a mers cu treburi politice la regina ? Chiar nu vezi cat de simplu e ? Totul sta sau totul pica in functie de ce stia zidarul. Ori el habar nu avea dar vorbea. El traia din banuieli ridicate la rang de dovezi. Sa stii ca daca tacea, chiar ca filozof ramanea. Dar a s-a trezit vorbind doar pt. ca nu-i incapea in minte idea de regina, muzica permisa si caritabilitate in Sabat. Cum ziceam, fiecare sa-si vada de cat il duce mintea.
BogdanP

[ #36710 ] Postby libertad on Tue Dec 12, 2006 9:43 am

Am ferma convingere ca daca Hristos ar trai in zilele noastre , nici Ariel Sharon shi nici zidarul cu pricina, nu ar fi de acord cu principiile Lui.
Istoria se repeta. "nu judecati ca sa nu fiti judecati" e un principiu de neinteles pt multi oameni(indiferent de patura socio-culturala, religie sau rasa)
Oare de ce o fi mantuirea o problema exclusiv personala?
libertad

[ #36711 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 9:51 am

Ai dreptate pana la un moment dat. Pana la lucruri vizibile. Ori in cazul zidarului moralist, el nu avea vizibilitatea factologica necesara pt. a arunca blamul asupra fratelui oficial. El nu stia ce-i acolo unde merge el ci doar banuia si in virtutea acestui lucru, semna deja libertati sabatice la modul ironic.
BogdanP

[ #36732 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 12:22 pm

BogdanP wrote:QS
Completamente irelevant. Avea zidarul DOVADA ca fratele lui oficial a mers cu treburi politice la regina ? Chiar nu vezi cat de simplu e ? Totul sta sau totul pica in functie de ce stia zidarul. Ori el habar nu avea dar vorbea. El traia din banuieli ridicate la rang de dovezi. Sa stii ca daca tacea, chiar ca filozof ramanea. Dar a s-a trezit vorbind doar pt. ca nu-i incapea in minte idea de regina, muzica permisa si caritabilitate in Sabat. Cum ziceam, fiecare sa-si vada de cat il duce mintea.

Cred ca ar trebui sa-ti aplici si tie aceleasi exigente, draga BogdanP. Ma faci sa rad cu pretiozitatea asta de rationament. Carevasazica, totul depinde de ceea ce stia zidarul, iar el, vrei tu cu orice pret, nu stia nimic. Dragul meu, ce dovada doresti, oficialul insusi e primul care recunoaste ca nu mergea sa se inchine Domnului impreuna cu Regina, ci participa la o intrunire POLITICA. Trebuia sa reprezinte Biserica la o intrunire politica in care Bisericile si institutiile statului se intruneau sa discute problemele fundamentale ale omenirii.
In treacat observ ca in afara de calificativul gratuit "irelevant", nu sufli in continuare o vorbulita despre conduita politicienilor israelieni in Sabat. De ce oare?...
Quintus Sertorius

[ #36736 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 12:28 pm

BogdanP, permite-mi o intrebare, dragule. Tu de unde esti asa de sigur de ceea ce stia ori nu stia zidarul? Ai vorbit cu el? Zidarul acesta in schimb si-a dat cu parerea DUPA ce l-a ascultat f. atent pe fr. oficial. Cel care opineaza gratuit pe aici esti tu.

Libertad, stii ce inseamna aceea sa bati campii? Pai, ce vrei sa spui cu mantuirea e personala? A spus ceva zidarul despre mantuirea fr. oficial? Dupa tine, nu e legitim sa iti dai cu parerea despre ceea ce este corect sau nu in materie de religie? Si argumentezi ptr asta cu... Isus?! Pai, Isus a intrat de doua ori in Templu si a scos afara de acolo cu biciul pe negustorii ambulanti, care aveau autorizatie legala la mana. Vino mai pe drum, caci mersul pe coclauri nu e folositor nimanui.
Quintus Sertorius

[ #36755 ] Postby libertad on Tue Dec 12, 2006 2:05 pm

qs. daca ai o intrebare personala de genul "Libertad, stii ce inseamna aceea sa bati campii?" ar fi mai educat din partea ta sa o faci pe privat.
Daca nu te poti abtine de la jigniri ieftine in public(am observat ca asta iti place enorm) la adresa mea, sa stii ca nu ma supar. Imi cunosc destul de bine valoarea si limitele; asa ca nu ma afecteaza, insa te "murdaresti" si miroase urat in jurul tau.
Daca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu "mantuirea personala", puteai sa intrebi in mod educat.
Tu crezi ca e cel mai crestinesc mod de a intreba?
Incercand sa injosesti pe altul , te injosesti de fapt pe tine.

Deci: daca nu ai inteles... reformuleaza intrebarea cu mai multa educatie.
libertad

[ #36759 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 2:31 pm

QS
Cred ca ar trebui sa-ti aplici si tie aceleasi exigente, draga BogdanP.

Asta sa mi-o amintesti cand voi condamna oficiali la regine.
Ma faci sa rad cu pretiozitatea asta de rationament.

Tu sa plang.
Carevasazica, totul depinde de ceea ce stia zidarul,

Pai de ce altceva ?
iar el, vrei tu cu orice pret, nu stia nimic.

Istorisirea ta nu a lasat sa se inteleaga ca el stia despre oficial mai mult decat stiu si eu.
Dragul meu, ce dovada doresti, oficialul insusi e primul care recunoaste ca nu mergea sa se inchine Domnului impreuna cu Regina, ci participa la o intrunire POLITICA.

1. In postul tau nu scria asa ceva si te suspectez de intors foaia in ultimul moment.
2. Politica are si subiecte abordabile in Sabat daca e in interesul nostru in lucrarea evangheliei. Sau ai uitat ca in Sabat sau intreprins si actiuni militare conform Bibliei ?
Trebuia sa reprezinte Biserica la o intrunire politica in care Bisericile si institutiile statului se intruneau sa discute problemele fundamentale ale omenirii.

Asa ceva nu apare in postul tau cu pricina si nici mai tarziu. Acum in ultimul moment vii cu detalii care-ti sprijina teoria. De ce nu le-ai expus, deontologic, la inceput ? Imi pare rau dar nu mai esti credibil.
In treacat observ ca in afara de calificativul gratuit "irelevant", nu sufli in continuare o vorbulita despre conduita politicienilor israelieni in Sabat. De ce oare?.

Cand o fi conduita politicienilor israelieni relevanta pt. lucrarea lui D-zeu, atunci. Probabil pt. tine Sabatul e mai important decat Autorului cum erau si pt. farisei, mai important decat Isus. Evanghelia se predica atunci cand esti chemat si nu cand ai chef. Daca prin prezenta fratelui la masa unor decizii care vizau sau implicau biserica, acesta si-a facut datoria onorabil, D-zeu se bucura. Dar de ce cred unii invers ? Simplu. Au fost invatati gresit, ca politica nu-i pt. ei, ca e kk si ca pe noi nu ne vizeaza, ca n-avem nici o raspundere in acest sens. Si cum au fost luminati la minte ca lanterna fara bec, au inghitit-o. Omul e tentat psihologic vorbind, sa-si formeze opinii peiorative despre lucrurile pe care nu le cunoaste si nu le intelege. Numai mintile inguste si lipsite de experiente cu D-zeu sar la jugulara fara sa cunoasca realmente detaliile importante ale cazului.
Asta nu suport la judecatorii de la cotul bisericii. Guri pline datorita inimilor goale. Strecoara tantarul si inghit camila. Nu mai glazura categoria asta ca la mine nu tine. E indezirabila. E doar o povara zgomotoasa. Si ca unul implicat in chestiuni de disciplina bisericeasca o cunosc foarte bine. Desigur, nu ma refer la acel om ci la categoria circumscrisa de o minte si o reactie ca a lui. Iar asta n-are nimic cu scolile inalte ci cu o spiritualitate de calitate.
Tu de unde esti asa de sigur de ceea ce stia ori nu stia zidarul?

1. Din postul tau.
2. N-a fost la regina.
Zidarul acesta in schimb si-a dat cu parerea DUPA ce l-a ascultat f. atent pe fr. oficial.

Da, si-a dat cu parerea prost.
Cel care opineaza gratuit pe aici esti tu.

Eu opiniez principial. Cand nu stiu, tac. Ala vorbea fara sa stie, conform datelor postului tau. Doar credea ca stie. Din postul tau nu reiese ce detalii i-a furnizat oficialul. Aaa, ca bagi tu acum material, cum ziceam, credibilitatea opiniei tale de aici in incolo e indoielnica. Improvizezi.
BogdanP

[ #36774 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 6:42 pm

Libertad, iti place sau nu, a fost sau nu un gest amiabil din partea mea, totusi realitatea este ca ai batut campii cu acel mesaj. Imi pare rau, dar asta e opinia mea.

BogdanP, esti de-a dreptul comic. Vad ca ma acuzi de lipsa de deontologie, insa de unde eram sa stiu eu de la inceput ca ai sa deviezi discutia intr-o disputa de clasa si de unde eram sa stiu eu ca ai sa PRESUPUI ca zidarul nu stia nimic atunci cand a facut acea afirmatie?! Apoi, ai aerul ca tu stii mai bine decat mine intamplarea.
Quintus Sertorius

[ #36775 ] Postby BogdanP on Tue Dec 12, 2006 6:54 pm

QS
BogdanP, esti de-a dreptul comic.

Ei las', ca mi-e familiara retorica ta. :)

insa de unde eram sa stiu eu de la inceput ca ai sa deviezi discutia intr-o disputa de clasa

1. Nu am deviat discutia inspre o lupta de clasa profesional-intelectuala sau sociala cum presupui tu. Reiese asta din penultimul meu post.
2. Cand ai intrat in tabara de principiu a zidarului, pt. a fi inteles corect, trebuia sa pui toate datele problemei. Nu e bine ? Eu asa fac.

de unde eram sa stiu eu ca ai sa PRESUPUI ca zidarul nu stia nimic atunci cand a facut acea afirmatie?

Te-am mai intrebat odata. Daca n-a fost si el la regina, de unde stia ca oficialul se bagase in treburi nesabatice ? El doar presupunea ca acolo au loc treburi nesabatice si nu ca avea dovada. Deci ?

Apoi, ai aerul ca tu stii mai bine decat mine intamplarea.

Nu. Dar expozeul mi-e atat de familiar... :( De cate ori nu-i regasesc pe fratii care "stiu ei mai bine" despre ce-i vorba de fapt... :(
BogdanP

[ #36778 ] Postby libertad on Tue Dec 12, 2006 7:09 pm

QS Daca nu intelegi o idee , daca ti-e greu sa urmaresti firul unei logici, nu trebuie sa-ti sustii in continuare pozitia gresita, pt simplul fapt ca nu vrei sa pici prost.
Ti-am cerut sa intrebi cu mai mult bun simt, si eu iti explic pe larg ce am vrut sa spun; crezi ca poti sa faci asta?
Tu iti formezi o opinie cand nu ai lucrurile clare? sau tragi o concluzie doar de dragul de a o face? Slabuts amice.
libertad

[ #36791 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Dec 12, 2006 8:48 pm

libertad wrote:Am ferma convingere ca daca Hristos ar trai in zilele noastre , nici Ariel Sharon shi nici zidarul cu pricina, nu ar fi de acord cu principiile Lui.
Istoria se repeta. "nu judecati ca sa nu fiti judecati" e un principiu de neinteles pt multi oameni(indiferent de patura socio-culturala, religie sau rasa)
Oare de ce o fi mantuirea o problema exclusiv personala?

Okay, batrane. Iarta-mi pripeala. Mi-as dori sincer ca acest text sa insemne altceva decat am considerat eu. Explica-mi si mie ce vrei sa spui in acest text si legatura cu subiectul, te rog frumos.
Quintus Sertorius

[ #36794 ] Postby Confucius on Wed Dec 13, 2006 12:14 am

Cu voia domniilor voastre, o problema:
porunca a 4-a stabileste o regula: 6+1 (6 zile lucratoare, urmate de o zi dedicata lui Dumnezeu). In porunca nu este vorba de ziua a 7-a a saptaminii, ci de ziua a 7-a de dupa cele 6 zile lucratoare.
Ce fel de saptamina avea calendarul evreiesc pina la darea poruncii? A coincis ziua stabilita de Dumnezeu, pentru sabat, cu ziua a 7-a a saptaminii evreiesti, sau evreii si-au adaptat saptamina dupa ziua stabilita de Dumnezeu?
Pina acum nu am intzeles de ce n-ar fi valabil sabatul tzinut in alta zi a saptaminii, daca se respecta regula stabilita de porunca a 4-a. Repet, in porunca nu este vorba de ziua a 7-a a saptaminii.
Problema "falsului sabat" este reala, sau este o... falsa problema?
Sper ca nu v-am oripilat.
Cu stima,
C.
Last edited by Confucius on Sun Dec 24, 2006 7:41 pm, edited 2 times in total.
Confucius

Images: 0

[ #36797 ] Postby BogdanP on Wed Dec 13, 2006 2:35 am

Confucius
In porunca, nu este vorba de ziua a 7-a a saptaminii, ci de ziua a 7-a de dupa cele 6 zile lucratoare.

Adica a 7-a a saptamanii.
Ce fel de saptamina avea calendarul evreiesc pina la darea poruncii?

Calendarul nu a afectat niciodata ciclul saptamanal mondial. Cu alte cuvinte nici un ucrainian nu va spune ca la el azi e Vineri in timp ce la romani e Miercuri. Porunca vine din Eden si a fost pastrata ca ciclu saptamanal pe linie adamica si continuand pe cea noica pana la cea avraamica si asa mai departe. Nici un popor din antichitate nu a contestat acest lucru la evrei. Adica ordinea zilelor. Adica toti erau de acord ca desi denumirile difereau de la limba la limba, ele desemnau aceeasi zi din punct de vedere ordinal. D-zeu nu avea de ce sa dea o porunca daca ciclul saptamanal ar fi suportat variatii. Si chiar daca ar fi suportat idea primeaza si nu matematica.
A coincis ziua stabilita de Dumnezeu, pentru sabat, cu ziua a 7-a a saptaminii evreiesti,

Eu unul nu stiu sa existe vreo dovada contrarie.
sau evreii si-au adaptat saptamina dupa ziua stabilita de Dumnezeu?

Atentie, nici un popor din lume nu-si stabileste saptamana lui. Pt ca astfel i-ar fi imposibil sa aibe repere cronologice, comerciale si de alta natura cu ceilalti. E in defavoarea lui acest lucru. Ca evreii sa adapteze ceva al lor la ceva al altora, nu avem nici o dovada. Ciclul 6+1 e de cand lumea ca sa zic asa la toate natiile.
Pina acum nu am intzeles de ce n-ar fi valabil sabatul tzinut in alta zi a saptaminii, daca se respecta regula stabilita de porunca a 4-a

Pt ca acea alta zi a saptamanii, nu ar fi a 7-a. Nu poti numi ziua de marti ca fiind a 7-a cand toata lumea spune ca nu e asa. In antichitate, la majoritatea popoarelor, zilele saptamanii erau denumite prin numerale ordinale si nu ca azi. De aceea greseala era imposibila.
Repet, in porunca nu este vorba de ziua a 7-a a saptaminii.

Ba evident ca da. Nu poti spune "ziua a 7-a" daca te referi la un alt fel de sistem saptamanal care are mari sanse sa nu mai fie nici saptamanal. Deci evident ca saptamana exista.
Problema "falsului sabat" este reala, sau este o... falsa problema?

Adica ?
BogdanP

[ #36922 ] Postby Onisim on Fri Dec 15, 2006 3:41 am

Intr-o agrapha (=cele nescrise), sau "zicere" apocrifa de-a lui Iisus, se spune asa: In aceeasi zi, vazind pe unul lucrind in Sabat, i-a zis: "Omule, ferice de tine daca stii ce faci; dar daca nu stii, esti blestemat si calcator de lege."

P.S. Stiu ca noi nu sintem familiarizati cu scrierile apocrife, dar nu trebuie sa le expediem automat ca fiind false sau ezoterice (desi, unele dintre ele sint). Cel putin aceste "ziceri" erau transmise oral in primele 2-3 secole d.Hr. in comunitatile crestine, si cele mai multe se suprapun peste relatarile celor 4 evanghelii canonice, sau nu contravin invataturilor din ele.
Onisim

Images: 30

[ #37641 ] Postby Confucius on Sun Dec 24, 2006 8:45 am

xxx
Last edited by Confucius on Sun Dec 24, 2006 8:55 am, edited 1 time in total.
Confucius

[ #37642 ] Postby Confucius on Sun Dec 24, 2006 8:51 am

Multzumesc pentru explicatzie, BogdanP. Trebuie sa-tzi spun ca lipsa argumentelor face ca explicatzia sa para o constructzie artificiala, adaptata nevoii de moment. Nu m-ai convins, dimpotriva, simt nevoia sa ma documentez personal.
Daca putem demonstra ca ciclul saptaminal s-a mentzinut de-a lungul timpului, incepind de la geneza si pina astazi, suntem tari! Atunci nimeni nu ne poate contrazice in privintza zilei sfintzite si binecuvintate de Dumnezeu. Ar trebui sa facem incursiuni in clendarele lumii; perioadele de 7 zile, mentzionate in legatura cu iesirea din arca lui Noe, nu sunt argumente sigure.
"Falsul sabat" reprezinta tzinerea duminicii ca zi dedicata lui Dumnezeu.
Confucius

[ #37646 ] Postby Coroner on Sun Dec 24, 2006 1:28 pm

Interesant subiectul cu ciclul saptamanal. Dar eu ma intreb daca ar conta cumva. Atat timp cat traiesc evreii, ne zic ei care-i ziua 7. :D
Inquest.
Coroner

[ #37653 ] Postby Confucius on Sun Dec 24, 2006 8:43 pm

Ei, nu sunt Toma necredinciosul, dar m-am gindit la aceste aspecte.
Daca admitem ca ziua data de Dumnezeu evreilor pentru sabat coincide cu ziua a 7-a a genezei, care s-a repetat ciclic, problema este rezolvata.
Dar... daca nu a coincis?
Sunt convins de nevoia tzinerii sabatului. Fara aceasta zi, relatzia cu Dumnezeu s-ar dilua. Dar daca-l asociez altei zile, respectind regula de 6+1 stabilita de porunca, este un pacat?
Confucius

[ #37655 ] Postby Coroner on Sun Dec 24, 2006 10:50 pm

Eu consider ca atat timp cat o planeta intreaga stie care-i Sambata, sau ma rog, cade de acord cu privire la ea, nu e nici o problma, chiar daca Sambata de azi nu s-ar suprapune perfect celei de acum 3000 de ani, sa zicem.
Inquest.
Coroner

[ #37863 ] Postby Confucius on Thu Dec 28, 2006 7:43 am

Necongruentza dintre cele doua zile ar introduce elasticitate in alegerea zilei pentru sabat. Numai congruentza ar justifica alegerea neaparata a simbetei.
Confucius

[ #37864 ] Postby Coroner on Thu Dec 28, 2006 7:51 am

Personal nu cred ca numai congruenta la minut ar justifica Sabatul de azi. Asta deoarece prin congruenta inteleg mai degraba un acord comun planetar. Iar acesta exista in privinta ordinii zilelor. Sa nu uitam de evreii karaiti. Din cate stiu eu ei confirma continuitatea si ordinea zilelor saptamanii asa cum le cunoaste omenirea azi.
http://www.karaite-korner.org/
Inquest.
Coroner

Re: Intrebari despre Sabat

[ #75009 ] Postby nouneim on Sun Sep 13, 2009 12:39 pm

Cam de fiecare data cand se vorbeste despre sabat si fusurile orare, concluzia dezbaterii este ca fiecare trebuie sa tina sabatul in zona in care se afla la un moment dat. Pare o afirmatie de bun simt.

Totusi, de curand ma gandeam la urmatoarea situatie: stim ca datorita liniei datei din Pacific care nu urmareste traiectoria unui meridian (sau mai corect a liniei ce desparte ziua de noapte) exista o situatie in care pe glob avem trei zile diferite in acelasi timp. Adica, unii oameni mai au putin din vineri, cei mai multi sunt in sambata iar alti au inceput deja duminica. Cei care se afla in vineri sunt foarte aproape geografic de cei care au inceput duminica. Astfel, daca cineva munceste in timpul saptamanii la est de linie si in weekend vine acasa, la vest de linie, el poate pleca vineri inainte de apusul soarelui si sa ajunga acasa unde este deja duminica.
Daca repeta ciclul acesta in fiecare saptamana, omul respectiv pur si simplu nu are sabat.

La celalalt capat al problemei se afla cineva care, in anumite conditii, ar putea avea un sabat de 50 de ore (ceea ce, recunosc, nu m-ar deranja deloc :-) ).
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #75011 ] Postby adam on Sun Sep 13, 2009 1:50 pm

nouneim wrote: Adica, unii oameni mai au putin din vineri, cei mai multi sunt in sambata iar alti au inceput deja duminica. Cei care se afla in vineri sunt foarte aproape geografic de cei care au inceput duminica. Astfel, daca cineva munceste in timpul saptamanii la est de linie si in weekend vine acasa, la vest de linie, el poate pleca vineri inainte de apusul soarelui si sa ajunga acasa unde este deja duminica.
Daca repeta ciclul acesta in fiecare saptamana, omul respectiv pur si simplu nu are sabat.

mai iegzistă şi adventişti fericiţi! ce să-i faceţi domnu nouneim, nu toată lumea are norocu porcesc care-l are unii! nu depinde nici de cine aleargă, nici de cine lucrează, ci de domnu care dă!Image
nouneim wrote:La celalalt capat al problemei se afla cineva care, in anumite conditii, ar putea avea un sabat de 50 de ore (ceea ce, recunosc, nu m-ar deranja deloc ).

domnu a dat, domnu a luat, frate nouneim! lăudat fie numele domnului!Image
da domnu ie credincios şi drept, şi nu va-ngădui ca nimenea să fie ispitit peste puterile lui, ci odată cu ispita a pregătit şi mijlocu să-l scape pe omu ăla din iea!Image
şi suferinţele d-o clipă ale păcatului nu se merită să fie puse alături de răsplătirile vejnice care-l aşteaptă pe omu ăla in cer!Image
''Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său''
adam

[ #75060 ] Postby danny on Tue Sep 15, 2009 2:02 pm

nouneim wrote:Totusi, de curand ma gandeam la urmatoarea situatie: stim ca datorita liniei datei din Pacific care nu urmareste traiectoria unui meridian (sau mai corect a liniei ce desparte ziua de noapte) exista o situatie in care pe glob avem trei zile diferite in acelasi timp.
Afirmatie falsa ! Esti pe aproape dar nu ai nimerit-o. Adevarul este ca in timp de 24 de ore , exista 3 date diferite pe glob , si nicidecum 3 zile simultan . Incearca sa folosesti si putina ratiune ......
nouneim wrote:Astfel, daca cineva munceste in timpul saptamanii la est de linie si in weekend vine acasa, la vest de linie, el poate pleca vineri inainte de apusul soarelui si sa ajunga acasa unde este deja duminica.
Trecand linia de demarcatie omul acela ar schimba doar o zi nu doua . Cum ti-au iesit tie doua ? Detaliaza te rog.
nouneim wrote:Daca repeta ciclul acesta in fiecare saptamana, omul respectiv pur si simplu nu are sabat.
nouneim wrote:Daca repeta ciclul acesta in fiecare saptamana, omul respectiv pur si simplu nu are sabat.
Gresesti , trecand linia de demarcatie , intr-un sens va pierde o zi , iar cand va trece in celalalt sens va castiga una , revenind astfel la normal.
danny

Images: 6

PreviousNext

Return to Spiritualitate