Intrebari despre Sabat

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Intrebari despre Sabat

[ #85353 ] Postby Batranul Enoch on Thu Mar 08, 2012 5:03 pm

Gabri’yel wrote:
Cred ca ti-a explicat si batranul supranumit Enoh acest aspect.

Poate sunt eu obosit la ora asta pentru ca e tarziu

Sabatul serbat asa cum este el nu reprezinta decat o adiere a odihnei spirituale viitoare la care toti tindem

Cum adica ´´Batranul supranumit Enoh`` ?

Ce vrei sa insinuezi , Gabriel ?
Nu ai incredere in identitatea mea ?

Se vede treaba ca esti obosit rau de tot .

Chiar nu-ti dai seama ca nu poate scoate cineva asemenea vorbe de duh ca mine , daca nu se afla deja in odihna spirituala din Cetatea sfanta ?

Ma dezamagesti rau de tot .
Vad ca nu stii sa deosebesti lucrurile spirituale ca lumea .
Trebuie sa te rogi mai mult pentru iluminare cereasca.

In tot cazul , iti multumesc ca m-ai sprijinit in dezbaterea cu adimun.
Aici ai raspuns bine .
Batranul Enoch

[ #85354 ] Postby Gabriy'el on Fri Mar 09, 2012 4:36 am

Batranul wrote:Cum adica ´´Batranul supranumit Enoh`` ?

Ce vrei sa insinuezi , Gabriel ?
Nu ai incredere in identitatea mea ?

;)
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #85355 ] Postby adimun on Fri Mar 09, 2012 11:01 am

Gabriy'el wrote:Tot ce pot sa zic aici, desi nu stiu care e intrebare este ca in opinia mea Dumnezeu nu evidentiaza in porunca doar odihna cand cere sa iti aduci aminte. In versetul 11 subliniaza cu deamanuntul intreaga creatie si odihna lui Dumnezeu. Eu cand citesc versetul 11 pentru mine acesta reprezinta o motivatie oferita de Dumnezeu pentru sabat. La intrebarea : De ce sa imi aduc aminte si sa serbez sabatul Doamne?? versetul 11 raspunde : Pentru ca in 6 zile Dumnezeu a Creat si apoi in aceasta a 7-a s-a odihnit.

O.K. Deci, Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a pentru ca in cele 6 zile anterioare a creat lumea vazuta si nevazuta.
In ziua a 7-a Dumnezeu mai face ceva: Se odihneste de lucrurile Sale.
Poate pare stupid ce intreb eu acum - intrebare de genul "Ce facea Dumnezeu inainte sa creeze lumea?" -, dar urmarind firul logic si urmarind ciclicitatea celor 7 zile, intreb: in urmatoarea a 7-a zi Dumnezeu S-a odihnit din nou de lucrurile sale? Pentru ca nu a mai creat nimic in cel de-al 2-lea ciclu de 6 zile.
Aici avem, evident, 2 variante:
1. Daca S-a odihnit din nou este cumva Dumnezeu subordinat ciclicitatii celor 7 zile? Adica a lansat chemarea Sa la odihna si tot a 7-a zi coboara la oameni in Eden. De ce anume coboara la oameni in Eden?
2. Daca nu S-a mai odihnit atunci inseamna ca Dumnezeu a lansat o chemare lui Adam si Evei in prima cea de-a 7-a zi, odihna pe care El nu o mai repeta.

Ce parere ai?
adimun

[ #85358 ] Postby nehustan on Fri Mar 09, 2012 1:44 pm

Semne de...intrebare!

(pt.Enoh...de sabat...)

Eu te-asa crede (cum te vezi!)
''Savurand''...(mere de aur)
Din ...slavitele livezi!

Nu ne spui unde sareta
Ai parcat-o cand Ellena
Iti ''viziona''...Planeta ?!

Asta ne e natia,
Curiosi ,nu prosti din fire...,
Zi-ne...constelatia!!

Ca vorbind acum pe bune,
Pe de laturi esti cu multe,
Ce sa (este!),doar ...lacune?!
nehustan

Images: 0

[ #85362 ] Postby Batranul Enoch on Fri Mar 09, 2012 3:57 pm

adimun wrote:1. Daca S-a odihnit din nou este cumva Dumnezeu subordinat ciclicitatii celor 7 zile? Adica a lansat chemarea Sa la odihna si tot a 7-a zi coboara la oameni in Eden. De ce anume coboara la oameni in Eden?
2. Daca nu S-a mai odihnit atunci inseamna ca Dumnezeu a lansat o chemare lui Adam si Evei in prima cea de-a 7-a zi, odihna pe care El nu o mai repeta.

Ce parere ai?

Adimun , Dumnezeu lucreaza si in afara saptamanii creatiei , prin faptul ca sustine lucrurile create de El .

Tatal si Fiul veneau in fiecare zi sa comunice cu Adam si Eva in gradina Edenului, la altarul de seara si de dimineata , cand acestia Ii laudau impreuna cu pasarelele din Eden .

Dar in Sabat , stateau toata ziua cu ei . Astfel ca in Sabat era lumina pe pamant non stop 24 de ore , desi soarele isi urma cursul lui pe bolta cerului .
Batranul Enoch

[ #85363 ] Postby danny on Fri Mar 09, 2012 4:18 pm

Batranul Enoch wrote:Dar in Sabat , stateau toata ziua cu ei . Astfel ca in Sabat era lumina pe pamant non stop 24 de ore , desi soarele isi urma cursul lui pe bolta cerului .

Serios ? Ai avea si vreun argument care sa explice (sprijine ) afirmatia de mai sus ?
Deci in ziua a-7a , Adam si Eva sareau peste somnul de noapte , ramaneau treji cam 40 de ore .pana in urmatoarea seara .....
Asta voiai sa zici ?
danny

[ #85364 ] Postby Batranul Enoch on Fri Mar 09, 2012 4:33 pm

danny wrote:
Batranul Enoch wrote:Dar in Sabat , stateau toata ziua cu ei . Astfel ca in Sabat era lumina pe pamant non stop 24 de ore , desi soarele isi urma cursul lui pe bolta cerului .

Serios ? Ai avea si vreun argument care sa explice (sprijine ) afirmatia de mai sus ?
Deci in ziua a-7a , Adam si Eva sareau peste somnul de noapte , ramaneau treji cam 40 de ore .pana in urmatoarea seara .....
Asta voiai sa zici ?

danny , crezi ca Adam si Eva aveau nevoie de somn inainte de cadere ?
In orice caz , prezenta lui Dumnezeu sustine pe om chiar si fara mancare , daramite fara somn .( gandeste-te la Moise pe muntele Sinai timp de 40 de zile fara sa manance ) .
Batranul Enoch

[ #85365 ] Postby Gabriy'el on Fri Mar 09, 2012 4:36 pm

adimun wrote:Poate pare stupid ce intreb eu acum - intrebare de genul "Ce facea Dumnezeu inainte sa creeze lumea?" -, dar urmarind firul logic si urmarind ciclicitatea celor 7 zile, intreb: in urmatoarea a 7-a zi Dumnezeu S-a odihnit din nou de lucrurile sale? Pentru ca nu a mai creat nimic in cel de-al 2-lea ciclu de 6 zile.
Aici avem, evident, 2 variante:
1. Daca S-a odihnit din nou este cumva Dumnezeu subordinat ciclicitatii celor 7 zile? Adica a lansat chemarea Sa la odihna si tot a 7-a zi coboara la oameni in Eden. De ce anume coboara la oameni in Eden?

Ce parere ai?

De la inceput trebuie spus ca astfel de intrebari ne plaseaza direct la nivelul speculatiilor si aici trebuie ca esti si tu de acord. Ma refer aici la prima intrebare pe care ai pus-o inainte de 1 si 2. Personal cred ca inainte sa creeze lumea noastra e foarte posibil ca Dumnezeu sa fi creat si alte lumi. Dar nu am niste dovezi clare in sensul asta.

Intrebarile ridicate de tine sunt totusi interesante si dau de gandit. Totusi se evidentiaza cateva aspecte care fac ca logica noastra speculativa sa fie obligata sa se opreasca:

1. Dumnezeu spune ca s-a odihnit pentru a stabili o chemare, un memorial un ciclu poate si nu s-a odihnit neaparat pentru ca facuse ceva si obosise trebuind sa isi traga sufletul istoveala.
2. Cunoastem acum ca Dumnezeu este in afara spatiului si timpului. Pentru el trecutul sau viitorul este un fel de prezent etern. Ce facea Dumnezeu inainte sa creeze timpul? Aici nu putem cuprinde nici intrebarea in sine, daramite raspunsul.
3. Dumnezeu desi este omniscient, transcendent totusi este si imanent. Stim ca toate acestea sunt valabile totusi nu prea putem sa le explicam foarte usor nu? Dumnezeul care nu depinde de oameni, de spatiu sau de timp totusi este atat de uman cateodata pentru a se face inteles macar la nivel minim.

Intrebarea ta 1. Subordonarea ciclicitatii celor 7 zile doar pare ceva surprinzator si atipic unui Dumnezeu independent. Totusi aceeasi problema de acceptare o au si antitrinitarienii de exemplu. Acestia nu pot pricepe ca desi Dumnezeu Fiul era Dumnezeu Adevarat a ales singur, voluntar sa se subordoneze Tatalui intr-o dependenta totala odata cu intruparea. Pentru ei asa ceva e inacceptabil. Trebuie ori ca Fiul era de fapt in rang inferior decat Tatal din vesnicii si ideea de Fiu inseamna fiu literal ca si pentru oameni ori ca acolo e un joc de teatru inacceptabil. Daca binecuvantarea sau venirea la intalnire in fiecare saptaman in sabat inseamna neaparat subordonare atunci fiecare promisiune binecuvantare anuala sau de alt fel facuta de Dumnezeu cuiva de la inceputul istoriei inseamna o anume subordonare. Desi cuvantul subordonare nu mi se pare potrivit folosit in acest context pot sa il inteleg totusi si din perspectiva ta.

Intrebarea ta 2. Din nou trebuie sa precizez ca despre Adam avem foarte putine detalii. Nici nu stim macar cat timp a stat prin Eden. O saptamana si jumatate? 2 luni? mai mult? Nu stim.
Totusi in era Edenului necazut ni se prezinta de la inceput un ciclu. Ziua intai, ziua a doua, ...ziua a saptea. Simplul fapt ca vorbim de un ciclu face ca aceasta chemare pentru Adam sa nu fi fost doar o singura data. Daca dupa ziua a saptea urmeaza totdeauna ziua intai si ziua a saptea a fost binecuvantata, sfintita adica pusa deoparte, consacrata pentru ceva special, atunci fiecare a 7-a va avea acelasi scop, sens,importanta si chemare. Altfel nu vad sensul numerotarii zilelor. Se insista numai pe expresia "ziua a saptea" foarte mult. Expresia apare de 3 ori in numai doua versete in mod insistent desi o singura data era suficient.
Last edited by Gabriy'el on Fri Mar 09, 2012 5:02 pm, edited 3 times in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #85366 ] Postby Batranul Enoch on Fri Mar 09, 2012 4:40 pm

adimun wrote:
Draga batrane, de ce iti vei faca casa

Ziua inmormantarii lui Iisus va ramane zi de odihna si bucurie?
Eu cred ca dincolo de Moartea si Ingroparea Sa este Ziua Invierii, zi de sarbatoare mai mare decat cea a Mortii Sale. Nu asta transpare si din epistolele Sf.Ap.Pavel?
Daca voi vreti sa sarbatoriti ingroparea Sa, n-aveti decat, pentru mine Iisus Hristos A INVIAT DIN MORTI!!

Roaga-te, pentru asta, "frattelo"!

Tonul si modul in care te exprimi , adimun , ma face sa te simt aproape , ca si cum ai fi un ´´fratello`` de-al nostru .
Doar ca ti-au spalat creierul agentii in sutana .

Cum sa faci pe un om ca tine sa priceapa adevarul ? Prin mijloace omenesti , este imposibil .
Asta va fi minunea lui Dumnezeu .

Am sa-ti prezint o ilustratie din Biblie ca sa vezi starea ta reala , si sa intelegi ca totusi mai ai sanse , dar nu acuma .

La fel ca si sfantul apostol Petru care fusese arestat de Irod in temnita romana , dormind asezat intre 2 ostasi , si legat de acestia cu 2 lanturi grele de amandoua mainile ,

, ASA ESTI SI TU LEGAT DE BABILONUL SPIRITUAL PRIN CELE 2 MARI RATACIRI , NEMURIREA SUFLETULUI SI SFINTENIA DUMINICII :

´´Petru dormea intre 2 ostasi , LEGAT DE MAINI CU 2 LANTURI ; si niste pazitori pazeau temnita la usa . `` ( Fapte 12, 6 ) ;

´´PRIN CELE DOUĂ RĂTĂCIRI MARI, NEMURIREA SUFLETULUI ŞI SFINŢIREA DUMINICII, SATANA ÎI VA ADUCE PE OAMENI ÎN ROBIA AMĂGIRILOR SALE. În timp ce prima pune temelia pentru spiritism, ultima creează o legătură de simpatie cu Roma. Protestanţii din Statele Unite se vor afla în primele rânduri pentru a întinde mâna peste abis şi a prinde mâna spiritismului; ele vor trece peste abis pentru a da mâna cu puterea romană; şi sub influenţa acestei uniri întreite, această ţară va merge pe urmele Romei, pentru a călca în picioare drepturile conştiinţei .`` ( TV , cap 36 Conflictul care se aproprie ) ;

´´ PETRU A FOST AŞEZAT ÎNTRE DOI SOLDAŢI ŞI LEGAT CU LANŢURI DE CÂTE UN BRAŢ AL FIECĂRUIA DIN EI . Prin urmare nu putea să se mişte fără ca ei să ştie . PORŢILE ÎNCHISORII AU FOST BINE ÎNCHISE ŞI O GARDĂ PUTERNICĂ A FOST PUSĂ ÎNAINTEA LOR . Astfel a fost tăiată orice şansă de scăpare sau fugă, prin mijloace omeneşti . `` ( SR , cap 40 Petru eliberat din inchisoare ) .

VA FI NEVOIE SA SE COBOARE UN INGER DIN CERURI SI SA TE ATINGA CA SA TE TREZESTI . Vei ramane absolut uimit de slava stralucirii lui , SLAVA pe care pana in ultimul moment nu o vei observa , pentru ca , la fel ca si Petru , tu esti adormit :

´´ UN ÎNGER PUTERNIC TRIMIS DE CER , A COBORÂT SĂ-L SCAPE PE PETRU . PORŢILE CELE TARI , CARE-L ŢINEAU ÎNCHIS PE SFÂNTUL LUI DUMNEZEU, SE DESCHID FĂRĂ AJUTORUL VREUNEI MÂINI OMENEŞTI . ÎNGERUL CELUI PREA ÎNALT INTRĂ , iar ele se închid din nou fără zgomot în urma lui. El intră în celula săpată în piatră şi ÎL GĂSEŞTE PE PETRU DORMIND somnul binecuvântat şi plin de pace al nevinovăţiei şi încrederii totale în Dumnezeu, în timp ce se află legat între două gărzi puternice .
LUMINA CARE-L ÎNCONJOARĂ PE ÎNGER LUMINEAZĂ ÎNCHISOAREA , DAR NU-L TREZEŞTE PE APOSTOL . El are odihna care înviorează şi reface şi care vine dintr-o conştiinţă împăcată .
PETRU NU SE TREZEŞTE DECÂT ATUNCI CÂND SIMTE ATINGEREA MÂINII ÎNGERULUI şi-i aude glasul spunând: "Scoală-te, iute!" EL VEDE CELULA, CARE NICIODATĂ NU FUSESE BINECUVÂNTATĂ DE O RAZĂ DE SOARE, LUMINATĂ DE LUMINA CERULUI ŞI UN ÎNGER PLIN DE SLAVĂ STÂND ÎNAINTEA LUI . Petru ascultă în mod mecanic de vocea îngerului .`` ( SR , cap 40 ) .

Atunci , el iti va elibera mainile din stransoarea catuselor , SI CELE 2 LANTURI ALE CELOR 2 RATACIRI PRINCIPALE ALE BISERICII ROMANE ( pe care le-au mostenit toate bisericile din Babilon , cu aceste rataciri tinand ele legat poporul ) VOR CADEA LA PAMANT :
´´Lanturile i-au cazut jos de pe maini .`` ( Fapte , 12 , 7 ) .

Acest inger care te va elibera este prezentat in Ap 18 :

´´Dupa aceea , AM VAZUT POGORANDU-SE DIN CER UN ALT INGER , CARE AVEA O MARE PUTERE ; SI PAMANTUL S-A LUMINAT DE SLAVA LUI . El a strigat cu glas tare , si a zis : „A cazut , a cazut Babilonul cel mare ! A ajuns un locas al dracilor ... !” ... „IESITI DIN MIJLOCUL EI POPORUL MEU ... !” `` .

ASA CUM ANIMALELE FUSESERA CONDUSE DE INGERI sa iasa din paduri si de pe campii si sa intre in corabia lui Noe inainte de potop , TOT ASA SI PETRU L-A URMAT IN MOD AUTOMAT PE INGER , si la fel se va intampla si cu cei scumpi ai lui Dumnezeu care stau legati in organizatiile religioase apostaziate , inainte ca sa inceapa sa cada judecatile lui Dumnezeu asupra lor :

´´INGERII AU FOST TRIMISI SA ADUNE DIN PADURE SI DE PE CAMP ANIMALELE pe care le crease Dumnezeu . EI AU MERS INAINTEA ACESTOR ANIMALE , iar ele i- au urmat 2 cate 2 , iar din animalele CURATE [ DINTRE MEMBRII ORGANIZATIILOR CRESTINE PROTESTANTE ] erau cate SAPTE perechi . . . Animalele au intrat in liniste in corabie timp de 7 zile intr- o ordine perfecta , iar Noe le aseza in locurile pregatite pt ele . `` ( Istoria mantuirii , cap Potopul ) ;

´´ÎNGERII DIN CERURI VOR ACŢIONA ASUPRA MINŢII OAMENILOR , CA SĂ-I DETERMINE SĂ STUDIEZE SUBIECTE DIN BIBLIE . Va fi îndeplinită o lucrare cu mult mai mare decât toate câte au fost făcute şi NIMIC DIN SLAVA EI NU SE VA DATORA OAMENILOR , pentru că îngerii care slujesc în favoarea celor ce vor fi moştenitori ai mântuirii lucrează zi şi noapte.—Counsels to Writers and Editors, 1875, p. 140 ;

´´ Cand puterea divina se va uni cu efortul omenesc , lucrarea se va raspandi CA FOCUL IN MIRISTE . Dumnezeu va folosi mijloace a caror origine omul nu va fi in stare sa o desluseasca . INGERII VOR FACE O LUCRARE PE CARE OAMENII AR FI PUTUT AVEA BINECUVANTAREA DE A O INDEPLINI , daca nu ar fi neglijat sa raspunda chemarilor lui Dumnezeu . IN CEASUL AL 11- LEA MII DE OAMENI VOR VEDEA SI VOR CUNOASTE ADEVARUL .`` ( 1 SM , 118 ) .

Doar condus de acest inger trimis de Dumnezeu in ultimul moment , vei putea tu , adimun, sa iesi din temnita catolico-ortodoxa , TRECAND DE TOATE CELE 3 STRAJI PUSE DE SATANA IN BISERICILE BABILONULUI , CATE UNA IN DREPTUL FIECAREIA DIN CELE 3 SOLII INGERESTI ale lui Isus Hristos :

´´Petru a iesit afara , si a mers dupa el , fara sa stie daca ce facea ingerul este adevarat . I se parea ca are o vedenie . DUPA CE AU TRECUT DE STRAJA INTAIA SI A DOUA , AU AJUNS LA POARTA DE FIER , CARE DA IN CETATE , SI EA LI S-A DESCHIS SINGURA ; au iesit , si au trecut intr-o ulita .`` ( Fapte , 12 . 9,10 ) ;

´´ Din nou se aude glasul îngerului: "Încinge-te şi leagă-ţi încălţămintele."
PETRU SE SUPUNE IARĂŞI MECANIC, ţinându-şi privirea uluită aţintită asupra acestui vizitator ceresc, crezând că visează sau că se află în viziune. Soldaţii înarmaţi sunt nemişcaţi, ca nişte statui de marmură, în timp ce ÎNGERUL PORUNCEŞTE: "ÎMBRACĂ-TE CU HAINA ŞI VINO DUPĂ MINE." Apoi fiinţa cerească se îndreaptă spre uşă, iar Petru, de obicei vorbăreţ, îl urmează mut de uimire. Păşesc peste gărzile nemişcate şi ajung la uşa încuiată cu bare şi lacăte grele, care se deschide singură şi se închide repede la loc. În acest timp, gărzile dinăuntru, precum şi cele de afară, stau nemişcate la posturile lor.
EI AJUNG LA A DOUA UŞĂ, CARE ESTE PĂZITĂ LA FEL, în interior şi în exterior. Aceasta se deschide la fel ca şi prima, fără a-i scârţâi balamalele sau a-i zăngăni zăvoarele de fier. După ce ies, uşa se închide la fel, fără nici un sunet. TREC ŞI DE A TREIA POARTĂ ÎN ACELAŞI CHIP ŞI, ÎN SFÂRŞIT, SE AFLĂ AFARĂ, ÎN STRADĂ. Nu este rostit nici un cuvânt; nu se aude nici un zgomot de paşi; îngerul alunecă uşor înainte, înconjurat de o lumină orbitoare, iar Petru îşi urmează vrăjit eliberatorul, crezându-se în vis. Ei străbat astfel o uliţă după alta, apoi, misiunea îngerului fiind îndeplinită, acesta dispare dintr-o dată . `` ( SR , cap 40 ) .

Cand vei trece si de ULTIMA STRAJA ( pusa in dreptul soliei ingerului al treilea –care vesteste adevarul despre Sabat ) , pasind prin poarta cea mare de fier a inchisorii bisericii ortodoxe , vei fi un om liber sa te unesti cu fratii adevarati intru credinta in Hristos , ca si Petru eliberat din temnita romana :

´´ Petru a realizat că ceea ce i se întâmplase nu fusese un vis sau o viziune . ERA LIBER, ÎNTR-O PARTE CUNOSCUTĂ A CETĂŢII ; recunoştea locul, pe care îl frecventase adesea şi pe unde se aştepta să treacă pentru ultima oară în acea dimineaţă în drum spre locul execuţiei. A încercat să recapituleze evenimentele ultimelor câteva minute. Şi-a amintit că adormise legat între doi soldaţi, cu sandalele şi haina scoase. S-a verificat şi a văzut că era îmbrăcat şi încins.
ÎNCHEIETURILE MÂINILOR, UMFLATE DIN CAUZA FIERULUI NEMILOS, ERAU FĂRĂ CĂTUŞE , iar Petru şi-a dat seama că libertatea lui nu era o iluzie, ci o realitate binecuvântată …
APOSTOLUL S-A DUS DREPT LA CASA UNDE ERAU ADUNAŢI PENTRU RUGĂCIUNE FRAŢII LUI; I-A GĂSIT ANGAJAŢI ÎN RUGĂCIUNE STĂRUITOARE PENTRU EL ÎN ACEL MOMENT. "A bătut la uşa care dădea în pridvor; şi o slujnică numită Roda a venit să vadă cine e. A cunoscut glasul lui Petru şi, de bucurie, în loc să deschidă, a alergat înăuntru să dea de veste că Petru stă înaintea porţii.
'EŞTI NEBUNĂ!' i-au zis ei . `` ( SR , cap 40 ) .

"SCOALĂ-TE, IUTE!" –asa a fost zorit si Lot sa iasa din Sodoma , si asa vor fi zoriti si toti alde adimun sa iasa din Babilon ; in acest timp ´´ soldatii `` in sutana nu mai au putere sa –i impiedice :

´´SOLDAŢII ÎNARMAŢI SUNT NEMIŞCAŢI , CA NIŞTE STATUI DE MARMURĂ , în timp ce îngerul porunceşte : "Îmbracă-te cu haina şi vino după mine ." `` ( SR , cap 40 ) .

´´Cea de-a treia solie avea să-şi facă lucrarea; toţi aveau să fie probaţi prin ea, iar CEI PREŢIOŞI SĂ FIE CHEMAŢI AFARĂ DIN ACELE ORGANIZAŢII RELIGIOASE . O PUTERE CONSTRÂNGĂTOARE I-A MIŞCAT PE CEI ONEŞTI , în timp ce manifestarea puterii lui Dumnezeu a adus O TEAMĂ ŞI O REŢINERE ASUPRA RUDELOR ŞI PRIETENILOR LOR NECREDINCIOŞI , ASTFEL ÎNCÂT EI NU ÎNDRĂZNEAU ŞI NICI NU AVEAU PUTEREA DE A-I ÎMPIEDICA PE CEI CARE SIMŢEAU LUCRAREA DUHULUI LUI DUMNEZEU ASUPRA LOR . Ultima chemare a fost dusă chiar şi bieţilor sclavi, şi cei mai evlavioşi dintre ei au dat glas cântecelor lor de bucurie entuziastă la perspectiva fericitei lor izbăviri . STĂPÂNII LOR NU-I PUTEAU OPRI ; TEAMA ŞI UIMIREA ÎI FĂCEAU SĂ PĂSTREZE TĂCEREA . Se făceau minuni mari, cei bolnavi erau vindecaţi şi cei credincioşi erau însoţiţi de semne şi minuni. Dumnezeu era la lucru şi fiecare sfânt, netemându-se de consecinţe, şi-a urmat convingerile propriei conştiinţe şi s-a alăturat celor care păzeau toate poruncile lui Dumnezeu; şi ei au făcut să răsune până în depărtări cea de-a treia solie. Am văzut că acest mesaj se va încheia cu o putere şi energie cu mult mai mare decât a strigătului de la miezul nopţii.
Slujitorii lui Dumnezeu, înzestraţi cu putere de sus, cu feţele luminoase, strălucind de consacrare sfântă, au mers să proclame solia din cer. Suflete care erau risipite prin toate organizaţiile religioase au răspuns chemării ŞI CEI PREŢIOŞI AU FOST ZORIŢI AFARĂ DIN BISERICILE CONDAMNATE , aşa cum Lot a fost ZORIT să iasă din Sodoma înainte de nimicirea ei. Cei din poporul lui Dumnezeu au fost întăriţi de slava măreaţă care îi acoperea cu generozitate şi îi pregătea să îndure ceasul ispitei. Am auzit pretutindeni o mulţime de glasuri spunând: "Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus". `` ( Exp viz , cap Marea strigare ) .

Pana atunci , poti sa dormi fara grija , adimun :

´´Mi-a fost prezentată o grupă în contrast cu cea descrisă. Ei aşteptau şi vegheau. Privirea lor era îndreptată spre ceruri şi cuvintele Stăpânului erau pe buzele lor: "Ce vă zic vouă, zic tuturor: 'Vegheaţi!'" (Marcu 13,37). "VEGHEAŢI DAR , PENTRU CĂ NU ŞTIŢI CÂND VA VENI STĂPÂNUL CASEI , SAU SEARA , SAU LA MIEZUL NOPŢII , SAU LA CÂNTATUL COCOŞILOR , SAU DIMINEAŢA . Temeţi-vă ca nu cumva, venind fără veste, să vă găsească dormind" (Marcu 13,35-37). Domnul sugerează o amânare înainte ca, în cele din urmă, să se arate zorii dimineţii. Dar El n-avea să le dea cale liberă pentru oboseală, nici să slăbească în vegherea lor serioasă, pentru că dimineaţa nu s-a arătat aşa de curând cum o aşteptau ei. Unii dintre aşteptători mi-au fost arătaţi ca privind în sus. Ei se încurajau unul pe altul, repetând aceste cuvinte: "PRIMA ŞI A DOUA STRAJĂ [engl watch ]
AU TRECUT . SUNTEM ÎN STRAJA A TREIA , AŞTEPTÂND ŞI VEGHIND PENTRU REVENIREA STĂPÂNULUI . ACUM MAI RĂMÂNE DOAR O MICĂ PERIOADĂ DE VEGHERE". Pe unii i-am văzut că oboseau; privirea lor era îndreptată în jos, şi erau absorbiţi de lucrurile pământeşti, şi au fost necredincioşi în veghere. Ei spuneau: "Am aşteptat Stăpânul în prima strajă, dar am fost dezamăgiţi. Am crezut că, cu siguranţă, El va veni în straja a doua, dar ea a trecut şi El n-a venit. Noi putem fi dezamăgiţi din nou. Nu trebuie să fim atât de meticuloşi. El poate să nu vină în straja următoare . NOI SUNTEM ÎN STRAJA A TREIA, şi acum credem că cel mai bine este să strângem comoara noastră pe pământ, ca să putem fi siguri în caz de lipsă." Mulţi dormeau, amorţiţi de îngrijorările acestei vieţi şi ademeniţi de înşelăciunea bogăţiilor din poziţia lor de aşteptare şi veghere …

Am văzut că veghere după veghere aparţineau trecutului . SĂ EXISTE DIN CAUZA ACEASTA O LIPSĂ DE VIGILENŢĂ ? O, NU! ESTE MARE NEVOIE DE VEGHERE CONTINUĂ, PENTRU CĂ ACUM CLIPELE SUNT MAI PUŢINE DECÂT ÎNAINTE DE TRECEREA PRIMEI STRĂJI . Acum, perioada de aşteptare este în mod necesar mai scurtă decât la început. Dacă am vegheat atunci cu vigilenţă neabătută, cu cât mai mult ESTE NEVOIE DE O ÎNDOITĂ VEGHERE ÎN CEA DE A DOUA STRAJĂ . TRECEREA DE A DOUA STRAJĂ NE-A ADUS LA A TREIA , ŞI ACUM ESTE DE NEIERTAT CA VEGHEREA NOASTRĂ SĂ SLĂBEASCĂ . STRAJA A TREIA NE CHEAMĂ LA O ÎNTREITĂ SERIOZITATE . A deveni acum nerăbdători ar însemna să ne pierdem toată vegherea serioasă şi stăruitoare de mai înainte. Îndelunga noapte întunecoasă este apăsătoare; dar dimineaţa este amânată din îndurare, pentru că, dacă Stăpânul ar veni, atât de mulţi ar fi găsiţi nepregătiţi. Dorinţa lui Dumnezeu ca poporul Lui să nu piară este cauza pentru o amânare atât de îndelungată. Dar venirea dimineţii pentru cei credincioşi sau a nopţii pentru cei necredincioşi este gata să se arate. Prin aşteptare şi veghere, poporul lui Dumnezeu trebuie să-şi arate caracterul lui deosebit, despărţirea lui de lume . PRIN POZIŢIA NOASTRĂ DE AŞTEPTARE, TREBUIE SĂ ARĂTĂM CĂ SUNTEM, ÎNTR-ADEVĂR, STRĂINI ŞI CĂLĂTORI PE PĂMÂNT . Deosebirea dintre cei care iubesc lumea şi cei care-L iubesc pe Hristos este atât de clară, încât este evidentă. În timp ce cei din lume au cu toţii dorinţa şi ambiţia de a-şi asigura comori pământeşti, copiii lui Dumnezeu nu se conformează lumii, ci, prin poziţia lor de serioşi veghetori şi aşteptători, dovedesc că ei sunt schimbaţi. Deoarece căminul lor nu este în această lume, ei sunt în căutarea unei patrii mai bune, chiar a celei cereşti . `` ( 2M , 193 )

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85367 ] Postby danny on Fri Mar 09, 2012 4:44 pm

Batranul Enoch wrote:In orice caz , prezenta lui Dumnezeu sustine pe om chiar si fara mancare , daramite fara somn .( gandeste-te la Moise pe muntele Sinai timp de 40 de zile fara sa manance ) .

Afirmatiile tale mi se par absurde . Biblia prezinta o alternanta seara - dimineata , iar acum tu vii si spui ca de fapt ziua a 7-a a fost de fapt o zi de 48 de ore .
Intrebare : Conform carui reper puteau percepe inceperea urmatoarei zile , daca a fost lumina aproximativ 36-38 ore ? Apoi ducand mai departe afirmatia ta inseamna ca Dumnezeu a fost prezent cu ei pana la apusul urmator (ziua 8-a) sau i-a parasit in timpul zilei ?
Nu prea gasesc logica in afirmatiile tale , ci doar afirmatii de dragul de a afirma ceva.
danny

[ #85368 ] Postby Batranul Enoch on Fri Mar 09, 2012 5:16 pm

danny , daca la sfarsitul raportului fiecarei din cele 6 zile ale creatiei este consemnat ´´ Asfel a fost o seara si apoi a fost o dimineata `` ,
in dreptul zilei a saptea nu este spus acest lucru . Deci in Sabat nu mai era noapte .

Dar chiar daca era lumina non stop in timpul sabatului , atat luna cat si soarele se puteau observa ( nu ai vazut niciodata luna pe cer in timpul zilei ? ) .

Dumnezeu era prezent cu perechea sfanta doar 24 de ore , de cand apunea soarele vineri seara pana sambata seara cand apunea din nou , si de data asta se facea intuneric .
Batranul Enoch

[ #85370 ] Postby adimun on Sat Mar 10, 2012 2:57 pm

Draga Gabry'el,
incercand sa ma edific mai mult despre odihna lui Dumnezeu - subiectul asta nu-mi da pace -, am recitit Evrei 4,3:
"3. Pe când noi, cei ce am crezut, noi suntem cei ce intrăm întru odihnă, după cum s'a zis: Juratu-M'am întru mânia Mea: Întru odihna Mea nu vor intra!, cu toate că lucrurile erau încheiate încă de la întemeierea lumii,..", iar trimiterile din Biblia ortodoxa ma trimit la Ps.94,11:
"11.şi căile Mele nu le-au cunoscut,
aşa că juratu-M'am întru mânia Mea:
Întru odihna Mea nu vor intra!“, iar de-aici la Deuteronom 1, 34-36.
Ceea ce mi s-a parut "curios" - intr-un mod cuvios, si nu intr-un mod mandru-curios - a fost faptul ca Dumnezeu asemuia intrarea in pamantul fagaduit cu intrarea intru odihna Sa. Dealtfel, cuvantul odihna nu apare in Deut.1, 34-36.
Si iarasi m-am bucurat ca Dumnezeu a numit odihna ca fiind a Sa, ca apartinand Lui sau ca fiind asemenea odihnei Lui. Si atunci m-am simtit onorat ca Dumnezeu il cheama pe om sa acceada la odihna Sa sau la odihna cea asemanatoare cu odihna Sa.
Faptul ca Dumnezeu S-a maniat si a spus "Întru odihna Mea nu vor intra!" confirma opinia ta ca Dumnezeu a lansat in Eden o chemare primilor oameni, iar acestia trebuiau sa acceada ("sa intre") "intru odihna lui Dumnezeu". (Acum, nu stiu daca urmau sa acceada intru odihna lui Dumnezeu prin credinta sau prin vederea fata catrefata a lui Dumnezeu, sau si prin una si prin alta. Hm, aici chiar ca intram intr-un miez speculativ extrem de dens, dar daca gasim un raspuns...)
Si iarasi subscriu si eu opiniei tale ca chemarea la Odihna adresata de Dumnezeu in prima a 7-a zi, nu se mai repeta in fiecare a 7-a zi, ci Dumnezeu, odata ce a lansat chemarea Sa la odihna il ajuta pe om sa acceada la aceasta odihna in tot timpul si in tot ceasul. Deaceea si spune Iisus Hristos ca "Dumnezeu lucreaza si Eu deasemenea lucrez.."
Asa este sau..?
adimun

[ #85373 ] Postby adimun on Sun Mar 11, 2012 9:56 am

Batranul Enoch wrote:danny , daca la sfarsitul raportului fiecarei din cele 6 zile ale creatiei este consemnat ´´ Asfel a fost o seara si apoi a fost o dimineata `` ,
in dreptul zilei a saptea nu este spus acest lucru . Deci in Sabat nu mai era noapte .

Batrane, tind sa-ti dau dreptate, pana la un punct insa.
Faptul ca referatul biblic nu marturiseste despre "o seara si o dimineata" care sa limiteze in timp ziua a 7-a se mai poate interpreta cumva, pe langa interpretarea ta; si anume ca Dumnezeu prin chemarea Sa la odihna ne cheama, de fapt la accederea deplinei comuniuni cu El, timp de comuniune ce nu este limitat de "o seara si o dimineata", nu-i asa?
Arata-mi daca gresesc cumva.
Pentru ca Ps.94, 11 psalmistul pune in gura lui Dumnezeu niste cuvinte pe care, in fapt Dumnezeu nu le-a spus vreodata - conform Bibliei, dar pe care trebuie sa le credem ca le-a spus Dumnezeu:
"11.şi căile Mele nu le-au cunoscut, aşa că juratu-M'am întru mânia Mea: Întru odihna Mea nu vor intra!“
Acest verset - ca si altele dealtfel - vine sa confirme teoria ca la Odihna lui Dumnezeu se accede prin credinta si ca odata intrati in odihna nu mai vrem sa iesim - adu-ti aminte ce a spus Sf.Ap.Petru pe Muntele Schimbarii la Fata a Mantuitorului: "Doamne, bine este sa fim aici.."
Si tot prin aceasta se poate armoniza si existenta gradinii Edenului: pomii aceia nu erau meri, peri, pruni, etc., ci erau pomii cunostintei de Dumnezeu:
"9.Şi Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot soiul de pomi plăcuţi la vedere şi buni la mâncare, precum şi pomul vieţii în mijlocul raiului şi pomul cunoştinţei binelui şi răului
.
"16.Şi Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam poruncă şi i-a zis: „Din toţi pomii raiului poţi să mănânci,
17.dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri!“

Ce fructe va fi avand pomul cunostintei binelui si raului? Dar cel al vietii?
Nu cred ca pomii Edenului erau meri sau pruni, din moment ce in mijlocul gradinii a plantat acesti 2 pomi foarte "tentanti" dealtfel, pomi care nu erau in sine rai, pentru ca Dumnezeu nu a creat nimic rau.

Dar atunci se pune intrebarea: Adam a fost creat nemuritor, dar pasibil de moarte - pentru ca Dumnezeu l-a creat cu vointa libera. Adam trebuia sa se ridice printr-o inaltare spirituala zilnica si, intr-un final, sa acceada la Odihna lui (imi place mult cuvantul "intru") Dumnezeu. Deaceea Dumnezeu a pus 2 heruvimi ca paznici ai Edenului pentru ca omul cazut in pacat sa nu manance din pomul vietii.

Cred ca teoria aceasta armonizeaza multe versete din Biblie, inclusiv pe cele din Evrei 4.
Ce parere ai?
adimun

[ #85374 ] Postby Gabriy'el on Sun Mar 11, 2012 3:56 pm

adimun wrote:Si iarasi subscriu si eu opiniei tale ca chemarea la Odihna adresata de Dumnezeu in prima a 7-a zi, nu se mai repeta in fiecare a 7-a zi, ci Dumnezeu, odata ce a lansat chemarea Sa la odihna il ajuta pe om sa acceada la aceasta odihna in tot timpul si in tot ceasul. Deaceea si spune Iisus Hristos ca "Dumnezeu lucreaza si Eu deasemenea lucrez.."
Asa este sau..?

Eu am sustinut opusul din cat imi aduc aminte :
Gabri’yel wrote:Daca dupa ziua a saptea urmeaza totdeauna ziua intai si ziua a saptea a fost binecuvantata, sfintita adica pusa deoparte, consacrata pentru ceva special, atunci fiecare a 7-a va avea acelasi scop, sens,importanta si chemare. Altfel nu vad sensul numerotarii zilelor. Se insista numai pe expresia "ziua a saptea" foarte mult. Expresia apare de 3 ori in numai doua versete in mod insistent desi o singura data era suficient.

Prin urmare nu sunt de acord cu speculatia ca aceasta chemare a fost doar pentru prima a 7-a zis, si ca nu se mai repeta. Simplul fapt ca saptamana e un ciclu care prin definitie reprezinta ceva repetitiv, si faptul ca zilele au fost numerotate face destul de clar faptul ca aceasta chemare este in fiecare a 7-a zi. Altfel, cum am spus mai sus, numerotarea sau insistarea pe a 7-a este fara sens. Putea sa fie oricare din zilele ce au urmat saptamanii creatiei din moment ce era vorba de o chemare singulara. Ziua nici macar nu conta in acest caz. Totusi nu a fost asa.
adimun wrote:Faptul ca Dumnezeu S-a maniat si a spus "Întru odihna Mea nu vor intra!" confirma opinia ta ca Dumnezeu a lansat in Eden o chemare primilor oameni, iar acestia trebuiau sa acceada ("sa intre") "intru odihna lui Dumnezeu". (Acum, nu stiu daca urmau sa acceada intru odihna lui Dumnezeu prin credinta sau prin vederea fata catrefata a lui Dumnezeu, sau si prin una si prin alta. Hm, aici chiar ca intram intr-un miez speculativ extrem de dens, dar daca gasim un raspuns...)

Aceste cuvinte Dumnezeu nu le-a adresat protoparintilor nostrii Adam si Eva in perioada lor de neprihanire dinainte de cadere. Tu aplici cuvinte adresate de Dumnezeu lor dar de fapt aceste cuvinte au fost adresate cu referire la poporul evreu scos din Egipt, deci unor oameni din era pacatului. Pavel citeaza aici din Psalmi:

Psalmi 94, 10. Unde M-au ispitit părinţii voştri, M-au ispitit şi au văzut lucrurile Mele.
11. Patruzeci de ani am urât neamul acesta şi am zis: "Pururea rătăcesc cu inima".
12. Şi ei n-au cunoscut căile Mele, că M-am jurat întru mânia Mea: "Nu vor intra întru odihna Mea".

Daca paralela facuta de tine aici e pur omiletica nu ma deranjeaza. Nu ma deranjeaza nici exprimarea chemarii de Dumnezeu de a intra in odihna lui in sabatul edenic. Consider ca acesta era totusi regulat si nu doar primul, pentru ca ni se prezinta un ciclu de 7 zile si se insista ca a 7-a zi a fost binecuvantata. Putem specula mult ce a fost, dar nu avem o baza din care sa tragem concluzi obiective. Tot ce stim este ca si Adam si Eva au avut sabat, un timp special in care esti chemat la intalnire de Dumnezeu. La fel ca si noi de altfel, fara deosebire.

Gabriy'el

[ #85375 ] Postby furtuna dragos on Mon Mar 12, 2012 3:38 am

Planul divin...

Frica de moarte îi face pe oameni sa scornească tot felul de basme despre nemurire,unele cu gradini cu flori, unde nu e întristare, altele cu nustiucate fecioare dornice de phoootai oral si cural si tot felul de bucilari.

SOLA SCRIPTURA, Ellen White, Testimonies vol 6, pg 76
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #85377 ] Postby Batranul Enoch on Mon Mar 12, 2012 5:21 pm

adimun wrote:
Batranul Enoch wrote:danny , daca la sfarsitul raportului fiecarei din cele 6 zile ale creatiei este consemnat ´´ Asfel a fost o seara si apoi a fost o dimineata `` ,

Batrane, tind sa-ti dau dreptate, pana la un punct insa.
Faptul ca referatul biblic nu marturiseste despre "o seara si o dimineata" care sa limiteze in timp ziua a 7-a se mai poate interpreta cumva, pe langa interpretarea ta; si anume ca Dumnezeu prin chemarea Sa la odihna ne cheama, de fapt la accederea deplinei comuniuni cu El, timp de comuniune ce nu este limitat de "o seara si o dimineata", nu-i asa?
Arata-mi daca gresesc cumva.

Cred ca teoria aceasta armonizeaza multe versete din Biblie, inclusiv pe cele din Evrei 4.
Ce parere ai?

Adimun , nu stiu daca o faci intentionat sau fara sa vrei , dar nu-mi place sa dai un alt sens cuvintelor mele .

Unde am spus eu ca din cauza ca Biblia nu pomeneste in dreptul Sabatului despre ´´ o seara si o dimineata `` , asta ar insemna ca ziua a saptea nu este delimitata in timp de semne naturale ?

Faptul ca nu era intuneric in timpul Sabatului , din cauza prezentei lui Dumnezeu ( exact asa cum va fi in Cetatea Sfanta tot timpul , Dumnezeu si Mielul fiind Templul Cetatii , si totodata slava si faclia ei ) , nu inseamna ca Soarele nu rasarea si nu apunea deloc , si ca nu era vizibil de Adam si Eva .

Chiar si in ceruri , unde nu va mai fi noapte deloc , Soarele si Luna isi vor pastra mersul lor pe bolta cerului , astfel incat sa poata fi indicata scurgerea timpului :

´´ Lumea va fi scaldata in lumina cereasca . Anii se vor petrece in bucurie . Lumina lunii va fi ca lumina soarelui, iar lumina soarelui va fi de 7 ori mai tare ca acum . `` ( 8M , 42 ) .

Ti-a spus-o si ingerul Gabriyel , aplici ce nu trebuie unde nu este potrivit , ai grija !
Batranul Enoch

[ #85378 ] Postby adimun on Tue Mar 13, 2012 3:11 pm

Batranul Enoch wrote:
Adimun , nu stiu daca o faci intentionat sau fara sa vrei , dar nu-mi place sa dai un alt sens cuvintelor mele.

"..daca o faci intentionat sau fara sa vrei.." Cred ca cuvintele astea le-am mai auzit si la Gabry'el si denota suspiciune din partea ta. Vreau sa te asigur ca ceea ce caut eu aici si nu pe un forum ortodox - unde ma pot simti mult mai sigur, dar tocmai ca eu nu urmaresc a fi sigur pe mine intr-un dialog si nici macar intr-o polemica - este sa caut si sa adancesc ceea ce m-a convins a fi adevarul.
In schimb despre asta nu sunt convins la tine, tu esti atat de sigur pe tine, tu spui "nu-mi place sa dai un alt sens cuvintelor mele" cu o anumita amenintare in ton, ceea ce te infatiseaza - sper ca numai eu aceasta parere - putin cam intolerant cu alte pareri. Cu parere sincera de rau iti spun asta, pentru ca intoleranta nu inseamna altceva decat teama.

Batranul Enoch wrote:Unde am spus eu ca din cauza ca Biblia nu pomeneste in dreptul Sabatului despre ´´ o seara si o dimineata `` , asta ar insemna ca ziua a saptea nu este delimitata in timp de semne naturale ?

Eu am spus asta, este opinima mea. Vezi, voi ati enuntat principiul "present truth" ceea ce va remarca in ochii mei ca fiind deschisi si altor opinii. Ori nu prea vad asta la tine. Uite, de exemplu Gabry'el a afirmat undeva ca Dumnezeu a mai facut si alte lumi. Ideea crearii altor lumi e un model de "present truth", dar care va trebui dovedit prin "Sola Scriptura", altfel nu poate fi numit adevar biblic.
Tu incerci sa(-ti) demonstrezi nu stiu ce prin aceste "copy-paste" din EGW.
Dar tot voi ati enuntat si principiul "Sola Scriptura". Ca urmare orice deductie teologica voi va trebui sa o sustineti 100% cu Biblia.

Batranul Enoch wrote: Faptul ca nu era intuneric in timpul Sabatului , din cauza prezentei lui Dumnezeu ( exact asa cum va fi in Cetatea Sfanta tot timpul , Dumnezeu si Mielul fiind Templul Cetatii , si totodata slava si faclia ei ) , nu inseamna ca Soarele nu rasarea si nu apunea deloc , si ca nu era vizibil de Adam si Eva .

Aceasta este o opinie care nu poate fi demonstrata 100% de Biblie, deci are un iz de speculatie.
Nu ma intelege gresit, si mie imi place sa speculez, dar in anumite limite. Eu cand citesc din Sf.Scriptura las loc in dreptul versetului respectiv la tot ce-mi trece prin cap si nu bat in cuie interpretarea "traditionala" ortodoxa a acestuia. Si, in timp, citind alte versete vei vedea cum relationarile vin aproape "de la sine".

Batranul Enoch wrote:Ti-a spus-o si ingerul Gabriyel , aplici ce nu trebuie unde nu este potrivit , ai grija !

Ce este nepotrivit in a presupune ca ziua a 7-a, neavand nici inceput si nici sfarsit se poate interpreta ca fiind o zi perpetua asemenea Odihnei intru Dumnezeu. Adu-ti aminte de inceputul Evangheliei Sf.Ioan: "La inceput a fost Cuvantul.." Crezi ca degeaba a folosit Ap.Ioan aceste cuvinte in Evanghelia sa? Eu cred ca Ap.Ioan a dorit sa remarcam aici un nou inceput, inceputul unei noi creatii a ceea ce exista de fapt, inceputul unei noi zidiri: rezidirea omului.
Nu e frumos? Nu-ti place ideea asceasta?
adimun

[ #85380 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 13, 2012 5:04 pm

adimun wrote:Uite, de exemplu Gabry'el a afirmat undeva ca Dumnezeu a mai facut si alte lumi. Ideea crearii altor lumi e un model de "present truth", dar care va trebui dovedit prin "Sola Scriptura", altfel nu poate fi numit adevar biblic.

Faptul ca esti privit cu o oarecare suspiciune este pentru ca in repetate randuri ai dovedit ca ne citesti destul de selectiv sau poate neatent. In opinia mea cand se intampla odata, hai de doua ori se intelege pentru ca oricine poate gresi. Totusi cand se repeta de prea multe ori pentru mine personal denota sau tinde sa fie rea vointa. Pe mine de exemplu m-ai citat undeva mai sus cu o idee exact contrara a ceea ce afirmasem si in multe alte dati m-ai citat gresit din start. Exemple nu e nevoie sa mai dau pentru ca le stii foarte bine. In cazul de mai sus eu am recunoscut de la inceput ca nu sunt dovezi. Reamintesc ce am afirmat:
Personal cred ca inainte sa creeze lumea noastra e foarte posibil ca Dumnezeu sa fi creat si alte lumi. Dar nu am niste dovezi clare in sensul asta.

Prin urmare daca chiar eu recunosc ca nu am dovezi clare - si aici am vrut sa spun Biblice in sensul asta citarea mea este inutila. Ba chiar inainte sa afirm acest lucru am zis clar ca ne aflam pe terenul speculatiilor chiar inutile.
adimun wrote:Ce este nepotrivit in a presupune ca ziua a 7-a, neavand nici inceput si nici sfarsit se poate interpreta ca fiind o zi perpetua asemenea Odihnei intru Dumnezeu.

Asta este strict o presupunere in afara Bibliei. Daca tu vrei de la noi Sola Scriptura incadreaza-te de dragul discutiei in ceea ce ceri. Conform Scripturii da, este nepotrivit sa consideri ziua a 7-a ca fiind fara de inceput si fara de sfarsit pentru simplul fapt ca exprimarea in sine te obliga.

Scriptura in care citesti despre creatie in era de dinainte de cadere iti prezinta zilele de la 1 la 7 si iti repeta insistent ca a 7-a a fost binecuvantata. Nu ai nici cel mai mic motiv sa speculezi ca ziua a 7-a nu are inceput sau sfarsit cat timp exista o numerotare a zilelor. Ti-am subliniat acest aspect in repetate randuri mai sus dar continui sa ignori acest fapt. Asta este refuzul de a ramane la Sola Scriptura. Tu vrei sa vorbim de adevar prezent dar tu nu intelegi lucruri simple ca cele de care vorbim. Ideea de adevar prezent nu te poate ajuta sa elimini sabatul binecuvantat si sfintit de Dumnezeu decat daca vei folosi surse exterioare Scripturii. Argumentul tau din Ioan 1.1 este paralel cu subiectul sabatului edenic. Ioan Il prezinta acolo pe Hristos Creatorul prin care toate s-au facut la inceput, inclusiv instituirea sabatului in saptamana creatiei.

Rezidirea sau rascumpararea omului e un subiect frumos si ideea aceasta e de o importanta colosala. Asta nu inseamna ca luam versete dupa cum ne taie capul si le aplicam oriunde dorim pentru ca asa ne place noua. Tu folosesti Ioan 1.1 pentru a sustine ca ziua a 7-a nu are inceput s-au sfarsit. E gresit din orice punct de vedere. O astfel de abordare poti face pentru o paralela strict omiletica. Totusi tu folosesti acest tip de "argumente" ca exegeza. Nu merge.

Mai mult Ioan in capitolul 1 nici macar nu vorbeste despre un nou inceput in primele versete. Acesta vorbeste dimpotriva, de inceputul inceputurilor pentru a arata ca Hristos, Fiul era Dumnezeu dintru inceputurile vesniciei impreuna cu Tatal. Ce spun este evident prin faptul ca Ioan insista ca toate au fost facute prin El si nimic n-a fost facut fara El.

"„La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost
făcute prin El şi nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El."

Cum am spus si in alte replici mai sus ambele aspecte Creatie si Rascumparare(sublinierea lui Dumnezeu in Deuteronom in chiar porunca Sabatului) se regasesc in simbolistica sabatului. La inceputul creatiei sabatul reprezinta doar memorial al Creatiei intr-o lume necazuta. Dupa caderea in pacat sabatul devine si un simbol al rascumpararii, rezidirii, refacerii. Carevasazica daca vrei poti sa observi ca aspectul rascumpararii il gasesti deja la sabat ceea ce face si mai tragica desfintarea lui de unii care nu vad rascumpararea decat strict in alta zi. Dar asta am afirmat cu textele explicite in detaliu mai sus. Cine citeste intelege.

Din pacate faci tot posibilul sa ajungi cumva la "adevaruri noi" care sa desfinteze cele existente prea clare in Scriptura asa cum este sabatul zilei a 7-a instituit de Dumnezeu. In stilul asta normal ca o putem lungi inutil. Eu cand citesc ca exista o numerotare a zilelor care are si asta un scop, si se insista ca a 7-a a fost sfintita, consacrata inteleg normal ca fiecare a 7-a zi din saptamana e cu acelasi scop si importanta. Altfel ideea de numerotare sau de saptamana e inutila. Tu citesti acelasi lucru si ne spui ba ca doar prima a 7-a a fost sabat cu chemare speciala, ba ca a 7-a nu are inceput s-au sfarsit, adica povesti si speculatii complet in afara Scripturii.

Gabriy'el

[ #85381 ] Postby adimun on Wed Mar 14, 2012 2:43 am

Gabriy'el wrote: In cazul de mai sus eu am recunoscut de la inceput ca nu sunt dovezi. Reamintesc ce am afirmat:
Personal cred ca inainte sa creeze lumea noastra e foarte posibil ca Dumnezeu sa fi creat si alte lumi. Dar nu am niste dovezi clare in sensul asta.

Acum, nu ai dovezi sau nu ai dovezi clare "in sensul asta". E o diferenta, nu? Sau am inteles eu gresit din nou?

Gabriy'el wrote: Din pacate faci tot posibilul sa ajungi cumva la "adevaruri noi" care sa desfinteze cele existente prea clare in Scriptura asa cum este sabatul zilei a 7-a instituit de Dumnezeu. In stilul asta normal ca o putem lungi inutil. Eu cand citesc ca exista o numerotare a zilelor care are si asta un scop, si se insista ca a 7-a a fost sfintita, consacrata inteleg normal ca fiecare a 7-a zi din saptamana e cu acelasi scop si importanta. Altfel ideea de numerotare sau de saptamana e inutila. Tu citesti acelasi lucru si ne spui ba ca doar prima a 7-a a fost sabat cu chemare speciala, ba ca a 7-a nu are inceput s-au sfarsit, adica povesti si speculatii complet in afara Scripturii.

Simpla numerotare a zilelor nu inseamna deloc existenta unui ciclu, adica o reluare a ciclului saptamanii dupa ziua a 7-a. Si concluzia asta poate fi o speculatie. Se poate ca Dumnezeu sa fi creat lumea in 7 zile pentru a specifica importanta fiecarei lucrari in parte: de exemplu, a facut soarele abia in a 4-a zi, dupa ce a creat verdeata pamantului si pomii si pentru a ne arata noua ca nu numai soarele fizic - cel din care izvoraste lumina - face sa creasca plantele, eliminand astfel motivele idolatrizarii Soarelui. Un sir de numere (1,2,3,4,5,6,7) nu inseamna neaparat un ciclu, o functie algebrica, ci poate fi doar un sir finit de numere.

Dar ca a existat un ciclu de 7 zile reiese din:
"14.Şi a zis Dumnezeu: „Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul, să despartă ziua de noapte şi să fie ei spre semne şi spre anotimpuri şi spre zile şi spre ani,.." De aici reiese foarte clar ca a existat un ciclu de zile, anotimpuri si ani, dar nicidecum din simpla numerotare a zilelor.

Gabriy'el wrote: Argumentul tau din Ioan 1.1 este paralel cu subiectul sabatului edenic. Ioan Il prezinta acolo pe Hristos Creatorul prin care toate s-au facut la inceput, inclusiv instituirea sabatului in saptamana creatiei.
Mai mult Ioan in capitolul 1 nici macar nu vorbeste despre un nou inceput in primele versete. Acesta vorbeste dimpotriva, de inceputul inceputurilor pentru a arata ca Hristos, Fiul era Dumnezeu dintru inceputurile vesniciei impreuna cu Tatal. Ce spun este evident prin faptul ca Ioan insista ca toate au fost facute prin El si nimic n-a fost facut fara El.

1.Întru'nceput era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Cuvântul Dumnezeu era.
2.Acesta era dintru'nceput la Dumnezeu;
3.toate printr'Însul s'au făcut şi fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut.
4.Viaţă era într'Însul, şi viaţa era lumina oamenilor;
5.şi lumina întru întuneric luminează şi întunericul nu a cuprins-o." Ioan 1.

La prima vedere reiese cam ce ai zis tu.
Dar daca insistam putin asupra versetelor apar intrebari de felul: de ce se foloseste imperfectul verbului "a fi"? Cum adica Cuvantul era si nu "este" la Dumnezeu? Si cum adica Cuvantul era si nu "este" Dumnezeu?

Si ceea ce ma face sa cred ca primele 4 versete trebuie interpretate ca fiind transcendente timpului - deci trebuie interpretate ca fiind prezente, actuale - sunt versetele 4 si 5: viata era lumina oamenilor, lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o. Aici, intunericul este prezentat ca dusman al luminii, deci vorbim de timpul de dupa caderea in pacat. Intunericul creat la crearea lumii nu este malefic pentru ca Dumnezeu nu putea crea ceva rau.

Mai mult, in versetul 6 Ap.Ioan vorbeste despre Ioan Botezatorul ca marturisitor al Luminii.
Nu se poate rupe acest capitol in 2 parti: primele 4 versete vorbesc strict despre crearea lumii, iar versetele de dupa despre mantuirea omului. Exista o continuitate a ideii de creatie: toate printr-Insul se fac si fara El nimic nu se face din ceea ce se face.
Si iarasi, Viata este intr-Insul si viata este lumina oamenilor.
adimun

[ #85382 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 14, 2012 3:47 am

adimun wrote:Acum, nu ai dovezi sau nu ai dovezi clare "in sensul asta". E o diferenta, nu? Sau am inteles eu gresit din nou?

Nu e nicio diferenta cat timp am specificat din nou ca ma refer la dovezi Biblice. A citi stramb interlocutorii sau Biblia pentru tine e un fel de hobby?
adimun wrote:Simpla numerotare a zilelor nu inseamna deloc existenta unui ciclu, adica o reluare a ciclului saptamanii dupa ziua a 7-a. Si concluzia asta poate fi o speculatie. Se poate ca Dumnezeu sa fi creat lumea in 7 zile pentru a specifica importanta fiecarei lucrari in parte: de exemplu, a facut soarele abia in a 4-a zi, dupa ce a creat verdeata pamantului si pomii si pentru a ne arata noua ca nu numai soarele fizic - cel din care izvoraste lumina - face sa creasca plantele, eliminand astfel motivele idolatrizarii Soarelui. Un sir de numere (1,2,3,4,5,6,7) nu inseamna neaparat un ciclu, o functie algebrica, ci poate fi doar un sir finit de numere.

Poate fi, dar nu este. Importanta fiecarei lucrari in parte intr-o anumita zi este nonsens cat timp vorbim doar de un sir de numere. Din pacate eliminarea sau evitarea idolatrizarii Soarelui nu s-a realizat. Inclusiv crestii au adoptat chiar Dies Solis in locul sabatului instituit de Dumnezeu cu Biblia in mana. Dar capul te duce cand vrei sa vezi pentru ca tu insusti ai vazut ca instituirea saptamanii odata cu Creatia a inceput. Tu insusti bine ai afirmat:
adimun wrote:Dar ca a existat un ciclu de 7 zile reiese din:
"14.Şi a zis Dumnezeu: „Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul, să despartă ziua de noapte şi să fie ei spre semne şi spre anotimpuri şi spre zile şi spre ani,.." De aici reiese foarte clar ca a existat un ciclu de zile, anotimpuri si ani, dar nicidecum din simpla numerotare a zilelor.

Daca vrei sa nu citesti stramb te poti intreba cum se formeaza lunile si anii daca nu prin definirea ciclului saptamanal? Daca prima saptmana e doar un sir de numere si nu un ciclu care defineste saptamana dupa etalon mai definesti luna sau anul? Nu imi raspunde mie, raspunde-ti tie in mod sincer. Eu stiu foarte bine raspunsul.

Iar daca tot ai admis ca un ciclu de 7 zile a existat atunci inceteaza in a emite speculatii pentru ca inseamna ca asta spunem amandoi. A 7-a zi nu a fost fara de inceput si fara de sfarsit, a saptea zi a fost a saptea zi care a incheiat un ciclu. Un sir de numere definit clar intre 1 si 7 nu are niciun sens cat timp nu defineste saptamana. Faptul ca a definit saptamana e vizibil prin simplul fapt ca asa ramane definita si dupa caderea in pacat. Iar sabatul din porunca a 4-a este prezentat ca fiind acelasi cu cel din Eden. Porunca vizeaza creatia din Eden, zilele creatiei si a 7-a zi, si cere ca acea a 7-a zi din saptamana sa se sfinteasca pentru ca si Dumnezeu a sfintit-o. Restul speculatiilor sunt povesti care pur si si simplu nu ne intereseaza.
adimun wrote:La prima vedere reiese cam ce ai zis tu.
Dar daca insistam putin asupra versetelor apar intrebari de felul: de ce se foloseste imperfectul verbului "a fi"? Cum adica Cuvantul era si nu "este" la Dumnezeu? Si cum adica Cuvantul era si nu "este" Dumnezeu?

Versetul este destul de clar si explica faptul ca Dumnezeu Fiul, Hristos Cuvantul era dela inceput cu Dumnezeu si ca El Insusi era Dumnezu adevarat. Versetul nu spune altceva. Tie doar iti place sa incurci lucrurile simple. Deasemenea capitolul nu trebuie rupt in doua. Capitolul incepe cu inceputul, dovedeste divinitatea lui Hristos si apoi arata ca Acela care este Creator si Dumnezeu adevarat de la inceput a venit si s-a intrupat pentru omenire, pentru rascumpararea acesteia.

Sincer, e pierdere de vreme. Cat timp bati campii asa aiurea si ma citesti si pe mine si Biblia atat de stramb post de post eu nu o sa iti mai raspund. Tu poti interpreta cum vrei tu sa iti iasa ideile. Asta nu mai e o surpriza. Sunt o gramada care citesc aceeasi Scriptura si concluzioneaza ca homosexualitatea nu e un pacat ca e doar o problema de interpretare. Sigur, sunt mai frumoase speculatiile dupa bunul plac pentru tine decat ce scrie in Scriptura. Nu imi pare rau ca am scris pentru ca vor mai trece si altii pe aici, care vor citi ce scriu nu ce nu scriu si vor citi ce scrie in Scriptura nu ce nu scrie.

Gabriy'el

[ #85383 ] Postby adimun on Wed Mar 14, 2012 8:39 am

Gabriy'el wrote:Poate fi, dar nu este. Importanta fiecarei lucrari in parte intr-o anumita zi este nonsens cat timp vorbim doar de un sir de numere. Din pacate eliminarea sau evitarea idolatrizarii Soarelui nu s-a realizat. Inclusiv crestii au adoptat chiar Dies Solis in locul sabatului instituit de Dumnezeu cu Biblia in mana.

Cuvantul "Duminica" se compune din "Domini Dies ", adica "Ziua Domnului". Nu este in nici un fel Dies Solis.
Iti mai aduci aminte:
"10.În ziua Domnului eram în Duhul. Şi am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbiţe.." Cornilescu
"10.În duh am fost în zi de Duminică, şi'n urma mea am auzit un glas mare ca de trâmbiţă.." Biblia Ortodoxa.

Gabriy'el wrote:Iar daca tot ai admis ca un ciclu de 7 zile a existat atunci inceteaza in a emite speculatii pentru ca inseamna ca asta spunem amandoi. A 7-a zi nu a fost fara de inceput si fara de sfarsit, a saptea zi a fost a saptea zi care a incheiat un ciclu.

Atunci explica tu, cel care le ai pe toate (sau crezi doar ca le ai) la Enter-ul mic, de ce in dreptul zilei a 7-a autorul Genezei nu a repetat delimitarile de timp "si a fost seara si a fost dimineata: ziua a saptea". O fi uitat sa le mai scrie? sau i s-o fi terminat cerneala?
Haide, iti cer sa ma lamuresti, sa ma luminezi pe problema asta. Sau crezi ca problema e atat de neimportanta incat se deduce (recte, se speculeaza) ca au fost "o seara si o dimineata" prin "extensie"?

Gabriy'el wrote:Un sir de numere definit clar intre 1 si 7 nu are niciun sens cat timp nu defineste saptamana. Faptul ca a definit saptamana e vizibil prin simplul fapt ca asa ramane definita si dupa caderea in pacat.

Eh, dupa caderea in pacat lucrurile chiar s-au schimbat rau de tot. Nu simti asta?
Au primit corpurile "din piele", chiar au trebuit sa stranga frunzele cazute si sa sape pamantul.. Au fost multe schimbari..
Si s-ar putea sa se fi schimbat si succesiunea zilelor - acum dupa caderea in pacat zilele au 24 de ore - si, curios, cele 48 de ore ale sabatului s-au redus la doar 24.

Gabriy'el wrote:Iar sabatul din porunca a 4-a este prezentat ca fiind acelasi cu cel din Eden.

Afirmatia aceasta chiar este o speculatie grosiera. Va trebui sa demonstrezi identitatea dintre cele 2 tipuri de Sabat, avand in vedere ca in Eden Adam si Eva accedeau fara obstacole la odihna lui Dumnezeu, pe cand dupa caderea in pacat accederea intru odihna lui Dumnezeu se face prin credinta, deci printr-o vedere mai stravezie, nu printr-una clara. Si, mai important, ce conditii se impun oamenilor pentru a accede la odihna lui Dumnezeu?

Gabriy'el wrote:Verbul este destul de clar si explica faptul ca Dumnezeu Fiul, Hristos Cuvantul era dela inceput cu Dumnezeu si ca El Insusi era Dumnezu adevarat. Versetul nu spune altceva. Tie doar iti place sa incurci lucrurile simple. Deasemenea capitolul nu trebuie rupt in doua. Capitolul incepe cu inceputul, dovedeste divinitatea lui Hristos si apoi arata ca Acela care este Creator si Dumnezeu adevarat de la inceput a venit si s-a intrupat pentru omenire, pentru rascumpararea acesteia.

Daca verbul este "destul de clar" cum explici versetul:
"4.Viaţă era într'Însul, şi viaţa era lumina oamenilor.." unde tot imperfectul verbului se foloseste. Iata ca in Hristos "era" viata, si viata "era" lumina oamenilor. Si in Hristos era viata oamenilor cazuti in pacat.
Timpul despre care Sf.Ap.Ioan vorbeste in primele 6 versete ale Evangheliei sale nu este numai "timpul" de la Geneza, ci si de dupa caderea omului in pacat.
Ca urmare, in acest context, folosirea de Ap.Ioan a cuvintelor "La inceput.." semnifica nu o noua geneza, nu o noua facere "ex nihil", ci remodelarea omului si mantuirea omului cazut in pacat, o rezidire a omului nu ca fiinta creata, dar o rezidire, o inviere a omului cazut in moarte. O aducere din nou la viata a omului - care, in opinia mea este similara unei noi creatii. Degeaba serbam crearea lumii cand din acea lume creata si cazuta in pacat se nasc doar oameni destinati sa moara, oameni care NU se mantuiesc.
Tu nu esti casatorit, banuiesc, si nu cunosti sentimente parintesti. Dar eu, cand ma gandesc la cei 2 copii ai mei, refuz sa cred ca s-au nascut spre a muri.

Gabriy'el wrote:Sincer, e pierdere de vreme. Cat timp bati campii asa aiurea si ma citesti si pe mine si Biblia atat de stramb post de post eu nu o sa iti mai raspund. Tu poti interpreta cum vrei tu sa iti iasa ideile. Asta nu mai e o surpriza.

Asa este, poate ca e o pierdere de vreme atat timp cat postarile tale dovedesc o atitudine de monolog decat de dialog.
De multe ori ti-am cerut sa explici din Biblie supozitiile tale, dar tu pur si simplu ti-ai varsat cu inversunare doctrina. Si asta are ca efect in cel care te urmareste si pe care vrei sa ti-l subordonezi nimic mai mult decat repudierea parerilor tale. Bineinteles ca vei spune despre cel caruia te adresezi ca nu asculta adevarurile tale mantuitoare si ca va pieri "cu tot neamul lui".

Iar limbajul tau si atitudinea ta "din spatele calculatorului" nu reflecta decat anxietate si curajul celui care "musca si fuge".

Gabriy'el wrote:Sunt o gramada care citesc aceeasi Scriptura si concluzioneaza ca homosexualitatea nu e un pacat ca e doar o problema de interpretare.

Asa este, vad ca esti familiarizat cu problema homosexualitatii la adventisti. Delatfel, SDA America a emanat cu succes o organizatie a homosexualilor adventisti, ca, de, oameni sunt si ei.
adimun

[ #85384 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 14, 2012 9:37 am

adimun wrote:ar limbajul tau si atitudinea ta "din spatele calculatorului" nu reflecta decat anxietate si curajul celui care "musca si fuge".

Daca tu ai fi pus intrebari iar eu as fi raspuns din joi in pasti evitand ce nu imi place as fi inteles acuzatia. Din pacate ti-am raspuns la fiecare intrebare pe care ai adresat-o incercand pe cat posibil sa te fac cumva sa deschizi ochii in primul rand la ce scriu eu adica sa citesti corect ce scriu. Ba mai mult, mi-am luat timp sa iti explic in detaliu si unele aspecte asa cum le inteleg eu in porunca sabatului. In repetate randuri nu numai ca m-ai interpretat eronat ci pur si simplu m-ai citit stramb in ce am afirmat. De speculatiile pe care le faci in ce priveste texte simple ale Bibliei e de prisos sa mai vorbesc.

Prin urmare acuzatia cu "musca si fuge" ar fi fost buna daca nu as fi scris de atat de multe ori. Din pacate am facut-o. Acum dupa ce ti-am repetat de prea multe ori sa citesti ce scriu, nu ce nu scriu e alegerea mea ca sa nu iti mai raspund cat timp vorbesti pe alaturi pentru ca e un timp pretios pe care pur si simplu il pierd inutil. Mi-ai dovedit ca esti un om neserios din principiu. Spun asta nu pentru ca ma contrazici pentru ca ar fi sec si nici nu mi-ar placea ca eu sa vorbesc si toata lumea sa ma aprobe, ci pentru ca esti rau intentionat si desi te-am atentionat sa citesti ce scriu, nu balivernele sau inventiile pe care le ai in cap nu doresti sa faci asta. E o chestiune de respect pentru interlocutor sa nu rastalmacesti propriile lui cuvinte sau sa speculezi in continuu ce nu spune. Tu nu ai nici respectul asta. Nu este nici prima nici ultima speculatie gresita pe care o faci in dreptul meu. Practic la fiecare presupunere dai cu bata in balta. Nu le nimeresti nici la nivel personal si bineinteles nici la nivel spiritual. Da, sunt si casatorit. Nici ai nu ai nimerit cu presupunerea.

Continui sa aberezi cu atacuri penibile la adresa Bisericii AZS fara niciun fel de dovezi. Era frumos din partea ta sa nu vorbesti aiurea si atat timp cat Biserica Adventista are niste puncte de credinta si o pozitie clara in ce priveste homosexualitatea si relatiile de acest gen sa te abtii. Ma repet, nici aici nu e o surpriza pentru ca nu esti primul din oamenii de acest fel. In lipsa argumentelor oamenii incep jocurile murdare: atacuri la persoana, atacuri la adresa Bisericii cu care se identifica sau in cazuri mai rele(din fericire nu a fost cazul aici - inca) chiar la adresa familiei sau neamului interlocutorului.Dar bineinteles...vorbesc cu niste urechi surde care stiu doar sa ceara, sa ceara si sa ceara, dar sa nu ofere nimic.

Gabriy'el

[ #85386 ] Postby adimun on Wed Mar 14, 2012 1:27 pm

Mostre de crestinism la domnul Gabriy'el:
Gabriy'el wrote:om neserios din principiu... nu balivernele sau inventiile pe care le ai in cap... Tu nu ai nici respectul asta... Practic la fiecare presupunere dai cu bata in balta... Nici ai nu ai nimerit cu presupunerea... Era frumos din partea ta sa nu vorbesti aiurea... A citi stramb interlocutorii sau Biblia pentru tine e un fel de hobby?... In opinia mea cand se intampla odata, hai de doua ori se intelege pentru ca oricine poate gresi... Asta nu inseamna ca luam versete dupa cum ne taie capul... Sincer iti spun, am impresia ca faci pe prostul... Vorbesti prostii... Fudulie cu nemiluita si desteptaciune...cu carul... Foarte rau ca nu stii... Speculatie de doi lei..

Din pacate si postarea ta "cea din urma" dovedeste, de fapt, ceea ce am mai afirmat: tu iti indopi partenerul de discutii cu texte care fandeaza grosolan Scriptura. Ceea ce ti-am cerut este sa dovedesti din Scripturi ceea ce spui. Dar latura creativ-teologica la tine lipseste cu desavarsire: esti intoxicat pana la refuz cu o doctrina pe care ai inghitit-o dintr-o bucatura din anxietate fata de Judecata de Apoi.
Draga, disperarea este sora cu necredinta.
Eu unul nu suport o astfel de lesa. Nu inseamna ca Judecata de Apoi nu este infricosatoare, dar nu voi deznadajdui.

Impresia mea dupa aceasta discutie a fost ca esti un adolescent prins in vraja propovaduirii "cu duzina". Chiar sunt frapat ca esti casatorit pentru ca mariajul, de cele mai multe ori maturizeaza.

Gabriy'el wrote:Prin urmare acuzatia cu "musca si fuge" ar fi fost buna daca nu as fi scris de atat de multe ori. Din pacate am facut-o.

Mai draga, chiar din pacate, pentru ca m-am convins inca o data de cat de increzuti sunteti pe-acolo. Ce ai reusit cu postarile tale a fost un adanc dezgust fata de "adevarul" prezentat de tine, "adevar" pe care nu stii sa-l sustii din Scripturi pentru ca ai inghitit galusca doctrinara fara sa o treci prin filtrul ratiunii.

In concluzie, cand vei sti sa comunici te voi asculta.
Pace buna! Ca se pare ca "Pax adventis!" este un fel de "Pax romana!"

By-the-way, din ciclul adventistii si homosexualitatea:
http://www.religioustolerance.org/hom_sda.htm
http://www.gladventist.org/FFLAG/adventcircle.htm.
adimun

[ #85388 ] Postby Batranul Enoch on Wed Mar 14, 2012 4:22 pm

adimun wrote:Vreau sa te asigur ca ceea ce caut eu aici si nu pe un forum ortodox - unde ma pot simti mult mai sigur, dar tocmai ca eu nu urmaresc a fi sigur pe mine intr-un dialog si nici macar intr-o polemica - este sa caut si sa adancesc ceea ce m-a convins a fi adevarul.

Adimun , pe un forum ortodox nu ai fi avut cu cine sa discuti , ti-ai fi pierdut timpul si nervii cu niste oameni ´´programati `` pe traditia lor - la fel ca si iudeii din vremea Domnului Hristos .
Tu nu ai un spirit ortodox . Ti-am mai spus , imi pari familiar : felul tau respectuos si delicat e cu totul diferit de cel al unui ortodox . Sper sa te castigam de partea noastra cat mai curand .
adimun wrote:tu esti atat de sigur pe tine, tu spui "nu-mi place sa dai un alt sens cuvintelor mele" cu o anumita amenintare in ton, ceea ce te infatiseaza - sper ca numai eu aceasta parere - putin cam intolerant cu alte pareri.

Normal ca sunt sigur pe mine .
Sunt Batranul Enoch , al 7 –lea patriarh de la Adam ,
mare profet si destept din cale afara ( totusi nu ma dau mare ) si nu am cum sa gresesc :

´´ Enoch a fost un om al unei minti puternice si FOARTE CULTIVATE , CUM SI AL UNOR VASTE CUNOSTINTE ; EL A FOST ONORAT CU DESCOPERIRI SPECIALE DIN PARTEA LUI DUMNEZEU ; si totusi , aflandu-se intr-o continua comuniune cu cerul , avand totdeauna inaintea sa simtamantul maretiei si desavarsirii divine , el a fost unul dintre cei mai umili oameni .`` ( PP, cap 6 Set si Enoch ) .

E o mare onoare pentru tine sa ma poti auzi vorbind de aici din ceruri unde am fost rapit . Vei avea multe lucruri de castigat .

adimun wrote:
Batranul Enoch wrote:Unde am spus eu ca din cauza ca Biblia nu pomeneste in dreptul Sabatului despre ´´ o seara si o dimineata `` , asta ar insemna ca ziua a saptea nu este delimitata in timp de semne naturale ?

Eu am spus asta, este opinima mea. Vezi, voi ati enuntat principiul "present truth" ceea ce va remarca in ochii mei ca fiind deschisi si altor opinii. Ori nu prea vad asta la tine. Uite, de exemplu Gabry'el a afirmat undeva ca Dumnezeu a mai facut si alte lumi. Ideea crearii altor lumi e un model de "present truth", dar care va trebui dovedit prin "Sola Scriptura", altfel nu poate fi numit adevar biblic.
Tu incerci sa(-ti) demonstrezi nu stiu ce prin aceste "copy-paste" din EGW.
Dar tot voi ati enuntat si principiul "Sola Scriptura". Ca urmare orice deductie teologica voi va trebui sa o sustineti 100% cu Biblia.

Da , Adimun , e opinia ta , dar trebuia sa precizez ca nu acesta a fost sensul cuvintelor mele , pt ca tu nu prea ai facut distinctie intre ce am zis eu si ceea ce tu crezi .

Alte lumi create de Dumnezeu :

Exista in Biblie un verset care vorbeste despre niste fii ai lui Dumnezeu , care nu sunt oameni , nici ingeri :
´´Unde erai tu cand am intemeiat pamantul ? … atunci cand stelele diminetii izbucneau in cantari de bucurie , si cand toti fiii lui Dumnezeu scoteau strigate de veselie ?`` ( Iov 38 , 7 ) .

Acesti fiii ai lui Dumnezeu sunt diferiti de ingeri –stelele diminetii , ei sunt aceeasi cu reprezentantii lumilor necazute care l-au intampinat pe Isus cand a intrat triumfator in Cetatea sfanta impreuna cu cortegiul mortilor inviati la invierea Sa :

´´Iata tronul Iată tronul şi în jurul lui curcubeul făgăduinţei! Iată heruvimii şi serafimii! Conducătorii oştirilor îngereşti , FIII LUI DUMNEZEU , REPREZENTANŢII LUMILOR NECĂZUTE , toţi sunt adunaţi . Sfatul ceresc, înaintea căruia Lucifer acuzase pe Dumnezeu şi pe Fiul Său , REPREZENTANŢII ACELOR ŢINUTURI NEATINSE DE PĂCAT ASUPRA CĂRORA SATANA GÂNDISE SĂ-ŞI ÎNTINDĂ DOMNIA, toţi sunt de faţă pentru a saluta pe Răscumpărătorul. Ei doresc cu ardoare să sărbătorească biruinţa Sa şi să-L proslăvească pe Împăratul lor . `` ( HLL , cap 87 La Tatal Meu si la Tatal vostru ) .

Adam era un astfel de fiu al lui Dumnezeu , fiind creat direct de DUMNEZEU . El urma sa fie tatal intregii familii omenesti .( vezi in Luca 3 genealogia lui Isus :´´fiul lui Iosif ,… , fiul lui Enos , fiul lui Set , fiul lui Adam , fiul lui Dumnezeu .`` - Luca 3 ) .
In mod similar , ceilalti tati ai familiilor lumilor necazute in pacat , sunt fii ai lui Dumnezeu , fiind ca si Adam si Eva , creati direct de Dumnezeu .

Ceea ce are familia omeneasca deosebit este faptul ca pt a procreea , trebuie sa se uneasca 2 oameni , ceea ce nu mai fusese pomenit pana atunci in cazul celorlalte lumi : acolo , fiecare individ putea avea propriul sau fiu , de unul singur , dupa tiparul in care Tatal a nascut pe Fiul Sau , Domnul Isus Hristos .

De aceea , Ellen White numeste familira omeneasca ´´ UN ORDIN NOU SI DISTINCT `` ( ´´a new and distinct order`` ) . Acest lucru a fost planuit de Dumnezeu pt a simboliza viitoarea unire a Domnului Hristos cu Mireasa Sa , poporul celor mantuiti , dar si pentru a arata ca sunt 2 Fiinte divine Cele care au creat pe cei 2 oameni Adam si Eva .

´´All heaven took a deep and joyful interest in the creation of the world and of man. Human beings were a new and distinct order. They were made “in the image of God,” and it was the Creator’s design that they should populate the earth . ``(The Review and Herald, February 11, 1902). {1BC 1081.3}

´´Tot cerul a avut un interes profund şi plin de bucurie în crearea lumii şi a omului. Fiinţe umane au fost o nouă ordine şi distinctă. Ele au fost făcute "în imaginea lui Dumnezeu", şi a fost design-Creatorului că acestea ar trebui să populeze pamantul . ``

´´All heaven took a deep and joyful interest in the creation of the world and of man. Human beings were a new and distinct order .``—The Review and Herald, February 11, 1902 ;
´´Next to the angelic beings, the human family, formed in the image of God, are the noblest of His created works .``—The Review and Herald, December 3, 1908.

´´Tot cerul a avut un interes profund şi plin de bucurie în crearea lumii şi a omului. Fiinţele umane au fost o nouă şi distinctă order ``.-. Review and Herald, 11 februarie 1902 <,
´´Alături de fiinte angelice, familia umană, formată în imaginea lui Dumnezeu, sunt cea mai nobilă a sa a creat works . ``-Review and Herald, 3 decembrie 1908 .

Sau tradus mai corect : ´´Dupa fiintele ingeresti , familia umana , formata in imaginea lui Dumnezeu , sunt cea mai nobila dintre createle lucruri ale Sale .``

Acest citat ma face sa cred ca perechea Adam Eva era nu numai coroana creatiunii Pamantului , ci si a tuturor lumilor create de Dumnezeu .

Acum uitati-va la urmatoarea situatie : cum sa primeasca in sfaturile Lor Tatal si Fiul pe Lucifer , ca sa –i explice scopul crearii in mod particular al omului , ´´dupa chipul si asemanarea Sa `` , adica pereche : barbat –femeie , ca si Cei doi Tatal si Fiul ,
, cand Satana urma sa fie cel care avea sa determine caderea omului si nevoia ulterioara de un Mantuitor , Care sa devina Mirele Bisericii Sale pe care o va mantui ?

Satana a fost suparat degeaba ca nu a fost primit in sfaturile divine . Dumnezeu nu putea si nu trebuia sa –i arate pacatele pe care inca Satana nu le facuse , acela de a ispiti pe oameni .

Se poate demonstra si logic ca Dumnezeu a mai creat si alte lumi ( la numar infinite –Ellen White le numeste ´´nenumarate``) :

Din moment ce Dumnezeu este dragoste , El a dorit sa daruiasca unui numar cat mai mare de fiinte fericire –bucuria comuniunii cu El – deci nu cred ca s-ar fi limitat doar la crearea unei lumi in afara de ingeri ; si apoi , ce sa faca o singura lume o vesnicie intreaga , fara sa comunice cu alte fiinte decat cu cele din lumea lor ?
Dar daca exista o infinitate de alte lumi ( asa cum exista o infinitate de sisteme stelare cu planetele lor ) , atunci mereu si mereu se vor putea lega noi prietenii , astfel ca niciodata nu ne vom plictisi de aceleasi fete ( de ex , tu ai aparut la timp pe forum , eram satul de mutra acra a ingerului Gabriyel ) .

Apoi , din parabola oii pierdute reiese ca mai sunt si alte 99 ( numar simbolic , vrand sa arate proportia covarsitoare ) de lumi care au fost lasate de Isus atunci cand a venit in lumea noastra sa ne salveze .

adimun wrote:Ce este nepotrivit in a presupune ca ziua a 7-a, neavand nici inceput si nici sfarsit se poate interpreta ca fiind o zi perpetua asemenea Odihnei intru Dumnezeu. Adu-ti aminte de inceputul Evangheliei Sf.Ioan: "La inceput a fost Cuvantul.." Crezi ca degeaba a folosit Ap.Ioan aceste cuvinte in Evanghelia sa? Eu cred ca Ap.Ioan a dorit sa remarcam aici un nou inceput, inceputul unei noi creatii a ceea ce exista de fapt, inceputul unei noi zidiri: rezidirea omului.
Nu e frumos? Nu-ti place ideea asceasta?

O idee f frumoasa , numai ca …

´´Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filozofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos. ``( Col 2, 8 ) .

Adimun , de dragul filozofifei nu poti face asemenea greseli . La inceput nu era nevoie de o noua creatie ( de o recreatie ) , pt ca totul era perfect .
Ai grija , ingerul Gabriyel ti-a aratat clar deja lucrul acesta !

Si ziua a saptea sigur ca avea un inceput ( si anume sfarsitul zilei a sasea , cand apunea soarele ) , si deasemenea un sfarsit : cand apunea iarasi soarele , adica dupa 24 de ore , care marca si inceputul primei zile a saptamanii .

Prima saptamana a fost stabilita de Dumnezeu CA UN ETALON pentru celelalte saptamani care aveau sa urmeze .
Batranul Enoch

[ #85390 ] Postby Batranul Enoch on Wed Mar 14, 2012 5:15 pm

adimun wrote:Ce fructe va fi avand pomul cunostintei binelui si raului? Dar cel al vietii?
Nu cred ca pomii Edenului erau meri sau pruni, din moment ce in mijlocul gradinii a plantat acesti 2 pomi foarte "tentanti" dealtfel, pomi care nu erau in sine rai, pentru ca Dumnezeu nu a creat nimic rau.

Dar atunci se pune intrebarea: Adam a fost creat nemuritor, dar pasibil de moarte - pentru ca Dumnezeu l-a creat cu vointa libera. Adam trebuia sa se ridice printr-o inaltare spirituala zilnica si, intr-un final, sa acceada la Odihna lui (imi place mult cuvantul "intru") Dumnezeu. Deaceea Dumnezeu a pus 2 heruvimi ca paznici ai Edenului pentru ca omul cazut in pacat sa nu manance din pomul vietii.

Cu siguranta ca printre pomii din gradina Edenului erau si meri si pruni , pt ca Edenul era un loc plin de ´´tot felul de pomi placuti la vedere si buni la mancare `` - Gen 2. 9 , adica Edenul era un spatiu in care era prezent tot ce era mai frumos si mai bun de pe pamant ( de aceea Edenul simbolizeaza caracterul Domnului Isus – plin cu orice trasatura placuta ) ,
, or merii si prunii , pe langa ca sunt frumosi la vedere , sunt si foarte buni de mancare .

Pomul cunostintei , asezat alaturi de Pomul vietii din mijlocul gradinii , nu era foarte tentant cum spui tu , adica inadins alcatuit ca sa –i starneasca pe Adam si Eva ( atunci testul lor nu ar mai fi fost cel mai simplu test posibil ) , ci era foarte placut la fel ca toti ceilalti pomi din gradina si nu avea nimic rau in el , cum spune si poetul Nehu( lu’)satan :

´´,,Pomul,, n-avea rau-n el,
Doar -pe dracu'-cocotat,
Ce ranjea ca un misel...!``

Ellen White sugereaza chiar ca e f posibil ca Adam sa fi mancat din pomul cunostintei binelui si raului pana in momentul cand i s-a interzis acest lucru .

Apare clar ca pomul cunostintei il simbolizeaza pe Lucifer , candva un inger bun , dirijorul corului ingeresc , cu care nu era nici un pericol a discuta ( lucru simbolizat de faptul ca Adam si Eva au avut libertatea sa manance pana la un moment dat din el ) .

´´STATEAI IN EDEN , GRADINA LUI DUMNEZEU , si erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe : cu sardonic , cu topaz , cu diamant , cu hrisolit , cu onix , cu iaspis , cu safir , cu rubin , cu smaragd , si cu aur ; TIMPANELE SI FLAUTELE ERAU IN SLUJBA TA , pregatite pentru ziua cand ai fost facut . ``( Ez 28 , 13 ) ;

´´ 2„Fiul omului, spune lui faraon, împăratul Egiptului, şi mulţimii lui: „Cu cine te asemeni tu în mărimea ta?
3Iată că asirianul era un cedru falnic în Liban; ramurile lui erau stufoase, frunzişul umbros, tulpina înaltă, iar vârful îi ajungea până la nori …
8Cedrii din grădina lui Dumnezeu nu-l întreceau , chiparoşii nu erau de asemuit cu crengile lui, şi platanii nu erau ca ramurile lui ; NICIUN COPAC DIN GRĂDINA LUI DUMNEZEU NU ERA CA EL ÎN FRUMUSEŢE .
9Îl făcusem atât de frumos prin mulţimea crăcilor lui, că-l pizmuiau toţi copacii Edenului, care se aflau în grădina lui Dumnezeu.”…
18CU CINE POŢI FI ASEMUIT TU ÎN SLAVĂ ŞI ÎN MĂRIME ÎNTRE COPACII EDENULUI ? Totuşi vei fi aruncat împreună cu copacii Edenului în adâncimile pământului şi vei fi culcat în mijlocul celor netăiaţi împrejur, împreună cu cei ce au pierit ucişi de sabie . IATĂ CE ESTE FARAON ŞI TOATĂ MULŢIMEA LUI , ZICE DOMNUL DUMNEZEU .” `` ( Ez 31 ) .

Asa cum ingerii din ceruri au fost supusi testului de a alege intre Dumnezeu si Lucifer , in momentul in care acesta a inceput sa se planga de conducerea divina , tot asa si Adam si Eva au trebuit sa fie supusi unui test asemanator in caracter , de a alege sa asculte de cuvintele lui Dumnezeu sau de cele ale Satana .

De aceea , Dumnezeu i-a ingaduit diavolului ACCESUL LA EI NUMAI LA POMUL CUNOSTINTEI , un simbol al fostului lui loc din ceruri , de langa prezenta lui Dumnezeu ( ´´Erai un heruvim ocrotitor``- Ez 28 , 14 ) ,
, pom pe care Dumnezeu a interzis expres lui Adam si Eva pana si a-l atinge .

( Ingerii fusesera testati cand Lucifer era INCA ACCEPTAT IN CERURI , desi i se demonstrase , lui , ca si tuturor celorlalti , ca este gresit , si prin urmare , nimeni nu trebuia sa –i primeasca plangerile , ADICA SA SE IMPARTASEASCA DE SPIRITUL LUI – lucru simbolizat prin INGERAREA fructului pomului cunostintei ) .

´´Dacă rămâneau statornici împotriva primelor aluzii ale lui Satana , erau în tot atâta siguranţă ca şi îngerii cereşti .`` ( IM , cap 3 ) ;

´´Apoi el a trebuit sa trezeasca intr-ansii o curiozitate si SA-I DETERMINE SA DOREASCA A CERCETA NEPATRUNSELE PLANURI ALE LUI DUMNEZEU –ACELASI PACAT DE CARE INSUSI SATANA S-A FACUT VINOVAT – si sa cerceteze cauza pentru care Dumnezeu ii oprise de la pomul cunostintei binelui si raului . `` ( Exp viz , cap Caderea omului ) .

Astfel , afirmatia ´´ Domnul Dumnezeu a luat pe om si l-a asezat in gradina Edenului , ca s-o lucreze si S-O PAZEASCA `` din Gen 2 , 15 , poate fi legata de faptul ca Dumnezeu I-A AVERTIZAT pe Adam si Eva de posibilele atacuri ale lui Satana ,
, cunoscand faptul ca Satana va incerca sa smulga gradina Edenului de la ei pt a o face locuinta a sa si PENTRU A FOLOSI ROADELE POMULUI VIETII PENTRU EL SI INGERII LUI ( asa cum ar fi dorit sa –si reia LOCUL SAU PIERDUT DIN CERUL SLAVIT pt a lupta mai departe impotriva lui Dumnezeu ) :

´´ Satana a rămas uimit de noua lui condiţie . Fericirea l-a părăsit …Tocmai trecea un înger din cer. El l-a chemat şi l-a rugat fierbinte să-i rânduiască o întrevedere cu Hristos. Acest lucru i-a fost acordat şi atunci el i-a spus Fiului lui Dumnezeu că se pocăia de rebeliunea lui şi că dorea să aibă din nou favoarea lui Dumnezeu . EL VOIA SĂ OCUPE LOCUL PE CARE DUMNEZEU I-L STABILISE MAI ÎNAINTE ŞI SĂ SE AFLE SUB CONDUCEREA LUI ÎNŢELEAPTĂ . Domnul Hristos a plâns durerea lui Satana, dar i-a spus ceea ce era în gândul lui Dumnezeu, că el nu mai putea fi primit în cer niciodată. Cerul nu trebuie pus în primejdie …
El nu se căia de răzvrătirea lui pentru că vedea bunătatea lui Dumnezeu de care abuzase. Nu era posibil ca dragostea lui faţă de Dumnezeu să fi crescut atât de mult de la căderea lui încât să-l conducă la supunere de bună voie şi la ascultare voioasă de Legea Sa, pe care o dispreţuise. Cauzele întristării lui erau nefericirea pe care o simţea din cauza pierderii luminii plăcute a cerului, simţământul vinovăţiei care-l apăsa şi dezamăgirea datorată neîmplinirii aşteptărilor lui .`` ( IM , cap 3 ) ;

´´Când Adam şi Eva au fost aşezaţi în frumoasa grădină aveau tot ce-şi puteau dori pentru fericirea lor. Dar, înainte de a le fi oferită siguranţa veşnică, Dumnezeu, în orânduirea Lui atotînţeleaptă, a ales să le testeze loialitatea. Ei aveau să se bucure de favoarea Lui şi să converseze cu El . Totuşi , EL NU A AŞEZAT RĂUL ÎN LOCURI INACCESIBILE PENTRU EI . LUI SATANA I S-A PERMIS SĂ-I ISPITEASCĂ . Dacă suportau încercarea, aveau să se bucure veşnic de favoarea lui Dumnezeu şi a îngerilor cereşti . ( IM , cap 3 ) ;

´´Îngerii care îl urmaseră pe Satana îl căutau, iar el s-a ridicat şi, luându-şi o privire sfidătoare, i-a informat cu privire la planurile lui de a-l smulge pe nobilul Adam şi pe tovarăşa lui, Eva, din mâna lui Dumnezeu. Dacă i-ar putea ademeni cumva la neascultare, Dumnezeu ar asigura vreun mijloc prin care ei să poată fi iertaţi, iar atunci ar fi drept ca şi Satana şi îngerii lui să aibă parte de harul lui Dumnezeu. Dacă acest lucru nu se va realiza , EI S-AR PUTEA UNI CU ADAM ŞI EVA , deoarece
odată ce aceştia ar călca Legea lui Dumnezeu, ar fi obiectele mâniei lui Dumnezeu, ca şi ei . NELEGIUIREA I-AR PLASA ŞI PE ADAM ŞI EVA ÎNTR-O STARE DE REBELIUNE , IAR SATANA ŞI ÎNGERII LUI S-AR PUTEA UNI CU EI , AR LUA ÎN STĂPÂNIRE GRĂDINA EDENULUI ŞI AR PĂSTRA-O CA PE CĂMINUL LOR . Ei credeau că, dacă ar putea obţine acces la pomul vieţii din mijlocul grădinii, tăria lor ar fi egală cu cea a îngerilor sfinţi şi nici chiar Dumnezeu nu i-ar putea alunga .`` ( Ist mant , cap 3 Consecintele razvratirii ) .

Actul crearii Pamantului a avut loc atunci cand Satana fusese alungat deja din ceruri .

ADAM A FOST FACUT STAPAN AL PAMANTULUI -´´REPREZENTANT AL LUI DUMNEZEU ``, SI EL NU TREBUIA SA CEDEZE ACEST DREPT DAT LUI DE CER NIMANUI . El trebuia sa pazeasca stapanirea sa data de Dumnezeu .

´´EL A FOST AŞEZAT CA REPREZENTANT AL LUI DUMNEZEU , mai presus de fiinţele inferioare. Ele nu sunt capabile să înţeleagă sau să recunoască suveranitatea lui Dumnezeu, totuşi au fost făcute cu capacitatea de a iubi şi a sluji omului. Psalmistul spune: "I-AI DAT STĂPÂNIRE PESTE LUCRURILE MÂINILOR TALE, TOATE LE-AI PUS SUB PICIOARELE LUI... fiarele câmpului, păsările cerului... şi tot ce străbate cărările mărilor" (Ps.8,6-8) ...
DACĂ ÎI RĂMÂNEAU CREDINCIOŞI LUI DUMNEZEU, ADAM ŞI TOVARĂŞA LUI AVEAU SĂ POARTE RĂSPUNDEREA CONDUCERII PĂMÂNTULUI. LOR LE-A FOST DAT UN CONTROL NELIMITAT ASUPRA ORICĂREI FIINŢE VII. Leul şi mielul se jucau împreună în pace în jurul lor şi se întindeau împreună la picioarele lor; păsărelele pline de bucurie zburau fără teamă în jurul lor; şi, în timp ce cântecele lor pline de bucurie se înălţau spre lauda Creatorului lor, Adam şi Eva se uneau cu ele în a aduce mulţumiri Tatălui şi Fiului .`` ( PP , cap 2 Creatiunea ) .

Gradina pe care Adam nu a pazit-o , nu i-a fost ingaduit lui Satana sa o obtina ; Dumnezeu a pus niste heruvimi ´´pazitori `` ( PP ) la poarta ei ca sa opreasca pe oricine ar fi incercat sa patrunda inauntru .

Misiunea pe care nu a indeplinit-o Adam si Eva ( aceea de A PAZI gradina Edenului ) , a fost incredintata deci unor heruvimi , poate aceeasi 2 care fusesera trimisi din cer sa ii avertizeze inainte de cadere :
´´ Dumnezeu a adunat oştirea îngerească pentru a lua măsuri de prevenire a răului ameninţător . În sfatul cerului s-a hotărât ca îngerii să viziteze Edenul şi să-l AVERTIZEZE pe Adam că se afla în primejdie din partea vrăjmaşului . DOI ÎNGERI S-AU GRĂBIT SĂ-I VIZITEZE PE PRIMII NOŞTRI PĂRINŢI . Perechea sfântă i-a primit cu bucurie şi inocenţă, exprimându-şi mulţumirile pline de recunoştinţă faţă de Creatorul lor pentru felul în care îi înconjurase cu o aşa abundenţă a darurilor Sale …`` ( Ist mant , cap 3 ) .

Implicatiile acestor constatari sunt colosale .

Toti oamenii sunt pusi in postura in care a fost pus Adam in Eden : FIECARE TREBUIE SA –SI APERE GRADINA SUFLETULUI DE ATACURILE VRAJMASULUI , SA O PASTREZE CURATA SI SA O INGRIJEASCA , asa cum a facut Domnul Isus , Cel al carui caracter este comparat cu gradina Edenului , si pe care Model trebuie sa-l imitam cu totii .

´´ Toţi ochii trebuie să se îndrepte spre Răscumpărătorul nostru, TOATE CARACTERELE TREBUIE SĂ DEVINĂ ASEMENEA CARACTERULUI SĂU. EL ESTE MODELUL PE CARE TREBUIE SĂ-L COPIEM, dacă vrem să avem o minte echilibrată şi caractere armonioase. VIAŢA LUI A FOST CA GRĂDINA DOMNULUI ÎN CARE CREŞTE ORICE COPAC CARE ESTE PLĂCUT LA PRIVIT ŞI BUN LA MÂNCAT. ÎN TIMP CE CUPRINDE ÎN SUFLETUL SĂU TOATE TRĂSĂTURILE PLĂCUTE DE CARACTER, sensibilitatea Lui, amabilitatea şi iubirea Lui L-au adus într-o apropiată simpatie cu neamul omenesc. `` ( Mart 5 , 418 ) .

Cel care este simbolizat prin Eden este deci Domnul Isus Hristos , Omul ´´ plantat `` de Dumnezeu aici pe pamant SPRE a descoperi frumusetea inegalabila a caracterului Tatalui si A SERVI ASTFEL CA MODEL DE CARACTER pt oameni ( asa cum caminul Edenului conceput de Dumnezeu trebuia sa fie IMITAT de alte familii cand incepeau sa se raspandeasca pe pamant : ´´ Caminul primilor nostri parinti avea sa fie un model pt alte camine , pe masura ce copii lor aveau sa plece de langa ei si sa stapaneasca pamantul .``- PP , cap 2 ) .

„El este modelul nostru… Noi nu putem egala modelul, dar nu vom obţine aprobarea lui Dumnezeu dacă nu-1 copiem şi DUPĂ ABILITATEA PE CARE DUMNEZEU NE-A DAT-O, SĂ-L REPRODUCEM .“( 2T 549 ) :

´´ În toată parabola semănătorului Domnul Hristos înfăţişează diferitele rezultate ale semănatului, rezultate care depind de pământul în care a căzut sămânţa. În toate cazurile, semănătorul şi sămânţa sunt aceleaşi. Astfel, El ne învaţă că, dacă Cuvântul lui Dumnezeu dă greş în îndeplinirea lucrării Sale în inimile şi-n viaţa noastră, motivul eşecului trebuie căutat atunci la noi. Dar rezultatul nu este însă în afara controlului nostru. Este adevărat că noi nu ne putem schimba singuri, dar PUTEREA ALEGERII NE APARŢINE ŞI DEPINDE DE NOI SĂ HOTĂRÂM DRUMUL PE CARE VOM MERGE ŞI CE VOM DEVENI . NU ESTE NECESAR CA ASCULTĂTORII ASEMĂNAŢI CU DRUMUL , CU LOCUL STÂNCOS SAU CU SPINII ŞI MĂRĂCINII , SĂ RĂMÂNĂ AŞA . Duhul lui Dumnezeu caută tot mereu să rupă fascinaţia nebuniei care-i ţine pe oameni absorbiţi de plăcerile lumeşti şi să trezească în ei dorinţa după comoara nepieritoare. Rezistând influenţei Duhului Sfânt, oamenii ajung nepăsători sau chiar neglijenţi faţă de Cuvântul lui Dumnezeu. Ei înşişi sunt răspunzători pentru împietrirea inimii, fapt care împiedică sămânţa cea bună să prindă rădăcini şi pentru creşterea răului care împiedică dezvoltarea ei .
GRĂDINA INIMII TREBUIE CULTIVATĂ . OGORUL TREBUIE ARAT ADÂNC PRINTR-O PROFUNDĂ POCĂINŢĂ ŞI ÎNTOARCERE DE LA PĂCAT . PLANTELE OTRĂVITOARE SATANICE , TREBUIE SMULSE DIN RĂDĂCINĂ . Ogorul care este năpădit de mărăcini, poate fi curăţit numai printr-o muncă susţinută. ÎN ACEST FEL, TENDINŢELE RELE ALE INIMII FIREŞTI POT FI BIRUITE NUMAI PRINTR-UN EFORT STĂRUITOR, ÎN NUMELE ŞI ÎN PUTEREA DOMNULUI HRISTOS. Dumnezeu ne îndeamnă prin gura profetului Ieremia : "DESŢELENIŢI-VĂ UN OGOR NOU ŞI NU SEMĂNAŢI ÎNTRE SPINI ." Ieremia 4,3 u.p. "Semănaţi potrivit cu neprihănirea şi veţi secera potrivit cu îndurarea." Osea 10,12. EL DOREŞTE SĂ ÎMPLINEASCĂ PENTRU NOI ACEASTĂ LUCRARE ŞI NE INVITĂ SĂ CONLUCRĂM CU EL .`` ( PDH , cap Semanatorul a iesit sa semene ) .

Pomul vietii ( pom real din Gradina Edenului ) Il reprezinta pe Dumnezeu ,
Iar pomul cunostintei binelui si raului ( de asemenea un pom real ) il reprezinta pe Lucifer .

P.S. Unde ai citit in Biblie ca erau 2 heruvimi care pazeau poarta Edenului ?
Batranul Enoch

[ #85402 ] Postby Batranul Enoch on Thu Mar 15, 2012 3:05 pm

Batranul Enoch wrote: Ellen White sugereaza chiar ca e f posibil ca Adam sa fi mancat din pomul cunostintei binelui si raului pana in momentul cand i s-a interzis acest lucru .

Textul cu pricina suna asa in engleza :

´´Many regard the punishment of Adam’s transgression as too severe a penalty for so small a sin. The enemy of all righteousness has blinded the eyes of sinners, so that sin does not appear sinful. Their standard of what constitutes sin is vastly different from God’s standard. Should those who regard Adam’s sin as a matter of very small consequence look a little deeper, they would see the great mercy of God in giving Adam the smallest possible test. It could scarcely be called a self-denial on his part to refrain from partaking of the fruit of the tree of knowledge, for he already had everything necessary to supply his wants. A compassionate God gave no severe test, no strong temptation that would tax human endurance beyond the power to resist. The fruit itself was harmless. If God had not forbidden Adam and Eve to partake of the fruit of the tree of knowledge, their action in taking it would not have been sinful. UP TO THE MOMENT OF GOD’S PROHIBITION, ADAM MIGHT HAVE EATEN OF THE FRUIT OF THAT TREE WITHOUT REALIZING ANY HARM. But after God had said, Thou shalt not eat, the act became a crime of great magnitude. Adam had disobeyed God. In this was his sin. The very fact that Adam’s trial was small, made his sin exceeding great. God tested him in that which was least, to prove him; and with the prohibition he stated that the punishment consequent upon his disobedience would be death. If Adam could not bear this smallest of tests to prove his loyalty, he surely could not have endured a stronger trial had he been taken into closer relationship with God, to bear higher responsibilities. He evidenced that God could not trust him; should he be exposed to Satan’s more determined attacks, he would signally fail.`` {ST January 23, 1879, par. 14}

iar traducerea corecta in romaneste :

´´Mulţi consideră pedeapsa păcatului lui Adam ca fiind prea severă pedeapsă pentru un păcat atât de mic.Vrăjmaş al oricărei neprihăniri a orbit ochii păcătoşilor, astfel că păcatul nu pare păcătoasă. Standardul lor de ceea ce constituie păcatul este foarte diferit de standardul lui Dumnezeu. În cazul celor care privesc păcatul lui Adam ca o chestiune de consecinţă, foarte mici să arate un pic mai profund, ei ar vedea mare milă a lui Dumnezeu în a da Adam testul cel mai mic posibil. Acesta ar putea fi numit abia o auto-negare din partea lui să se abţină de la împărtăşirea din fructul arborelui de cunoştinţe, pentru că el a avut deja tot ce este necesar pentru a furniza sa vrea. Un plin de compasiune Dumnezeu a dat nici un test sever, nici o ispită puternică, care ar putea impozita rezistenta omului, dincolo de puterea de a rezista.Fructul în sine a fost inofensiv. Dacă Dumnezeu nu ar fi interzis lui Adam şi Evei să se împărtăşească din fructul arborelui de cunoştinţe, acţiunea lor în a lua-o, nu ar fi fost păcat . PÂNĂ LA MOMENTUL DE INTERDICŢIE A LUI DUMNEZEU , ADAM AR FI PUTUT MÂNCA DIN FRUCTUL ACELUI ARBORE , FĂRĂ A REALIZA NICI UN RĂU . Dar după ce Dumnezeu a spus, Să nu mănânci, actul a devenit o crimă de magnitudine mare. Adam nu a ascultat de Dumnezeu. În această a fost păcatul lui.Faptul că foarte procesul lui Adam a fost mic, a făcut păcatul său foarte mare. Dumnezeu la testat în care cel care era, să-l dovedească, şi cu interdicţia el a declarat că pedeapsa consecinţa neascultării lui ar fi moartea. Dacă Adam nu a putut suporta acest lucru cel mai mic de teste pentru a dovedi loialitatea lui, el cu siguranţă nu ar fi suferit un proces mai puternic daca ar fi fost luate în relaţie mai strânsă cu Dumnezeu, să poarte responsabilităţi mai mari. El a arătat că Dumnezeu nu a putut avea încredere în el, ar trebui el să fie expus la mai multe atacuri determinate lui Satana, el nu ar fi eminamente .`` {ST 23 ianuarie 1879, alin. 14}

Ellen White spune ca Adam ar fi putut sa manance ( ar fi avut voie ) pana in momentul stabilirii interdictiei , nu ca e posibil sa fi mancat .

Vad ca nu stati pe faza , ar fi trebuit sa ma corectati .

Ramaneti atenti in continuare , caci va aparea in curand o postare cu o stire de prima importanta pentru toti crestinii .

E vorba de o noua descoperire stiintifico- teologica !

Nu ratati !
Batranul Enoch

[ #85408 ] Postby nehustan on Fri Mar 16, 2012 3:46 pm

Secretul ''merelor''...
((((OMG-uri!))))

Te somez imperativ !
Lasa-i meritul ca E...
Nu fa ''marul''...costeliv!

Ti-am mai spus-acum pe bune(!)
Esti citit,dar te-am ...tradus
Ca mai ai niste...lacune!

C-a mancat din (marul verde),
Ordinar,neputincios
Sa destepte ,tu ai crede,

Dar revers tu te-ai ginit,
Cand sa man'ce (sa traiasca!!)
Din (al Vietii )-E Oprit ??!
....................................
Ca tradus,marul fartate,
Poate ca era accesul la
''Banca Cerului-in date''!
nehustan

[ #85428 ] Postby Batranul Enoch on Thu Mar 22, 2012 1:55 pm

La muntele Sinai , ´´Tatal si Fiul insotiti de o mare multime de ingeri `` ( PP ,cap 29 ) au rostit Legea INTR-O ZI DE SABAT .

Manifestarile teribile de la Sinai se vor repeta la venirea Domnului Isus Hristos in slava Tatalui ( impreuna cu Tatal ) , TOT INTR-O ZI DE SABAT , cand din nou va fi vestita Legea , de asta data pentru a anunta judecata celor nelegiuiti :

´´Dacă o astfel de manifestare a puterii lui Dumnezeu a marcat locul ales pentru proclamarea Legii Sale, cât de teribil trebuie să fie completul Său de judecată atunci CÂND VA VENI PENTRU A ADUCE LA ÎNDEPLINIRE ACESTE RÂNDUIELI SACRE ! Cum vor putea oare aceia care I-au călcat în picioare autoritatea să suporte slava Lui în ziua cea mare a răsplătirii finale ? GROAZA DE LA SINAI ERA MENITĂ SĂ ÎNFĂŢIŞEZE POPORULUI SCENELE JUDECĂŢII . Sunetul unei TRÂMBIŢE a chemat poporul Israel să se întâlnească cu Dumnezeu . Vocea Arhanghelului şi TRÂMBIŢA LUI DUMNEZEU îi vor strânge de pe întregul pământ atât pe cei vii, cât şi pe cei morţi în faţa Judecătorului lor . Tatăl şi Fiul , însoţiţi de o mare mulţime de îngeri, au fost prezenţi pe munte. În ziua cea mare a judecăţii, Isus Hristos va veni “în slava Tatălui Său cu îngerii Săi” (Matei 16, 27). El va sta apoi pe tronul slavei Sale şi înaintea Sa vor fi adunate toate naţiunile pământului .
Când prezenţa divină s-a manifestat pe Sinai, slava Domnului era asemenea focului mistuitor înaintea întregului Israel . DAR CÂND DOMNUL HRISTOS VA VENI ÎN SLAVĂ CU SFINŢII SĂI ÎNGERI , ÎNTREGUL PĂMÂNT VA STRĂLUCI DE LUMINA TERIBILĂ A PREZENŢEI SALE . "Dumnezeul nostru vine şi nu tace. Înaintea Lui merge un foc mistuitor, şi împrejurul Lui o furtună puternică. El strigă spre ceruri sus şi spre pământ, ca să judece pe poporul Său" (Ps.50,3-4). Un torent de foc va ieşi şi va pleca dinaintea Lui, făcând ca elementele naturii să se topească de căldura cea mare, aşa cum se va întâmpla şi cu pământul, iar lucrurile care sunt pe el vor fi de asemenea arse. "La descoperirea Domnului Isus din cer, cu îngerii puterii Lui , într-o flacără de foc, ca să pedepsească pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu şi pe cei ce nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos" (2 Tes.1,7-8).
Niciodată de când a fost omul creat nu s-a văzut o astfel de manifestare a puterii divine ca atunci când a fost proclamată Legea pe Sinai. "S-a cutremurat pământul, s-au topit cerurile, dinaintea lui Dumnezeu, s-a zguduit Sinai dinaintea lui Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel" (Ps.68,8). În mijlocul celor mai teribile convulsii ale naturii, vocea lui Dumnezeu, asemenea unei trâmbiţe, s-a auzit din nor. MUNTELE SE CLĂTINA DE LA BAZĂ SPRE VÂRF şi oştile lui Israel, palide şi tremurând de groază, s-au aruncat cu feţele la pământ. El, a cărui voce scutura atunci pământul, a declarat : "VOI MAI CLĂTINA ÎNCĂ O DATĂ NU NUMAI PĂMÂNTUL , CI ŞI CERUL " ( Evrei 12,26 ) . Sfânta Scriptură spune: "Domnul va răcni de sus; din Locaşul Lui cel sfânt", ""de se zguduie cerurile şi pământul" (Ier.25,30; Ioel 3,16). În ziua cea mare, ce stă să vină, cerurile se vor strânge "ca o carte de piele, pe care o faci sul" (Apoc.6,14). Chiar munţii şi insulele vor fi mutate din locurile lor. "Pământul se clatină ca un om beat, tremură ca o colibă; păcatul lui îl apasă, cade şi nu se mai ridică" (Is.24,20).
"De aceea, toate mâinile slăbesc şi orice inimă omenească se topeşte", de aceea toate feţele "s-au îngălbenit"; "ei sunt năpădiţi de spaimă; îi apucă chinurile şi durerile". "Voi pedepsi - zice Domnul - lumea pentru răutatea ei şi pe cei răi pentru nelegiuirea lor; voi face să înceteze mândria celor trufaşi şi voi doborî semeţia celor asupritori" (Is.13,7.8.11; Ier.30,6) . ``{ PP , cap 29 };

´´Când aceste cuvinte de o încredere sfântă se înalţă către Dumnezeu, norii se dau la o parte şi se vede cerul înstelat, nespus de glorios, în contrast cu firmamentul întunecat şi ameninţător de partea cealaltă. Slava cetăţii cereşti străbate prin porţile deschise. APOI APARE PE CER O MÂNĂ CARE ŢINE CELE DOUĂ TABLE DE PIATRĂ ÎNCHISE CA O CARTE . Profetul spune : "Atunci CERURILE VOR VESTI DREPTATEA LUI, căci Dumnezeu este Cel ce judecă" ( Ps. 50,6 ) . ACEASTĂ LEGE SFÂNTĂ , NEPRIHĂNIREA LUI DUMNEZEU CARE A FOST PROCLAMATĂ PE SINAI ÎN MIJLOCUL TUNETELOR ŞI AL FOCULUI CA O CĂLĂUZĂ A VIEŢII , ESTE ACUM DESCOPERITĂ OAMENILOR CA REGULĂ DE JUDECATĂ . Mâna deschide tablele şi se văd preceptele Decalogului, parcă scrise cu o pană de foc. Cuvintele sunt atât de clare, încât toţi le pot citi. Memoria este trezită , ÎNTUNERICUL SUPERSTIŢIEI ŞI AL RĂTĂCIRII ESTE ALUNGAT DE ORICE MINTE şi Cele Zece Cuvinte ale lui Dumnezeu, scurte, cuprinzătoare şi autoritare, sunt aduse la cunoştinţa tuturor locuitorilor pământului.
Nu se pot descrie groaza şi disperarea acelora care au călcat în picioare sfintele porunci ale lui Dumnezeu. Dumnezeu le-a dat Legea Sa; ei şi-ar fi putut compara caracterele cu ea şi ar fi descoperit defectele cât încă era ocazia pentru pocăinţă şi pentru schimbare; dar, pentru a-şi asigura aprobarea lumii, i-au dat la o parte preceptele şi i-au învăţat pe alţii să o calce. Ei au încercat să-l constrângă pe poporul lui Dumnezeu
să-I profaneze Sabatul . ACUM SUNT CONDAMNAŢI DE LEGEA ACEEA PE CARE AU DISPREŢUIT-O . CU O CLARITATE ÎNGROZITOARE , VĂD CĂ NU AU NICI O SCUZĂ . L-au ales pe acela pe care l-au slujit şi căruia i s-au închinat . "ŞI VEŢI VEDEA DIN NOU ATUNCI DEOSEBIREA DINTRE CEL NEPRIHĂNIT ŞI CEL RĂU , DINTRE CEL CE SLUJEŞTE LUI DUMNEZEU ŞI CEL CE NU-I SLUJEŞTE" ( Mal. 3,18 ) .
Vrăjmaşii Legii lui Dumnezeu, de la slujitorii altarelor şi până la ultimul dintre ei, au o nouă înţelegere cu privire la adevăr şi datorie . PREA TÂRZIU VĂD CĂ SABATUL PORUNCII A PATRA ESTE SIGILIUL VIULUI DUMNEZEU . Prea târziu văd natura adevărată a sabatului lor fals şi temelia de nisip pe care au clădit . ÎŞI DAU SEAMA ACUM CĂ AU LUPTAT ÎMPOTRIVA LUI DUMNEZEU . Învăţătorii religiei au dus sufletele la pierzare, pretinzând că le duc către porţile Paradisului. Până în ziua socotelilor finale, nu se va şti cât de mare este răspunderea bărbaţilor din slujbele sfinte şi cât de teribile sunt urmările necredincioşiei lor. Numai în veşnicie vom putea aprecia corect pierderea unui singur suflet. Înspăimântătoare va fi soarta aceluia căruia Dumnezeu îi va spune: "Du-te de la Mine, rob rău!" `` ( TV , cap 40 ) .

Asa cum Israelul cel vinovat n-a putut suporta lumina slavita a fetei lui Moise , la coborarea lui de pe munte ,

, tot asa , la vremea sfarsitului , calcatorii Legii nu vor putea sa priveasca la Fiul lui Dumnezeu atunci cand El va aparea in slava Tatalui Sau :

´´Când Moise a coborât de pe munte din faţa Prezenţei divine, unde primise tablele mărturiei , ISRAELUL CEL VINOVAT N-A PUTUT SUPORTA LUMINA ACEEA SLĂVITĂ A FEŢEI SALE . Cu atât mai puţin vor putea călcătorii Legii să privească la Fiul lui Dumnezeu atunci CÂND EL VA APĂREA ÎN SLAVA TATĂLUI SĂU , înconjurat de toate oştile cereşti , PENTRU A ADUCE LA ÎNDEPLINIRE JUDECATA CERULUI ASUPRA CĂLCĂTORILOR LEGII ŞI A ACELORA CE AU RESPINS JERTFA SA ISPĂŞITOARE . Aceia care au nesocotit Legea lui Dumnezeu şi au călcat în picioare sângele Domnului Hristos, "împăraţii pământului, domnitorii, căpitanii oştilor, cei bogaţi şi cei puternici", se vor ascunde "în peşteri şi în stâncile munţilor" şi vor spune muntilor si stancilor : “CADETI PESTE NOI SI ASCUNDETI-NE DE FATA Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului , caci a venit ziua cea mare a maniei Lui , si cine poae sta in picioare ? “ `` ( PP , cap 29 ) .

Faptul ca Legea a fost proclamata la Sinai intr-o zi de Sabat , reiese din urmatoarele :

In ziua vestirii Legii , Moise a fost chemat pe munte , deoarece israelitii nu suportau sa mai auda glasul lui Dumnezeu ( ´´Poporul statea in departare ; iar Moise s-a apropiat de norul in care era Dumnezeu `` –Ex 20 , 21 ) .

Aici i-au fost date lui Moise , legile si judecatile care ilustrau principiile Celor 10 Porunci .

La coborarea de pe munte , in aceeasi zi , ´´Moise a venit si a spus poporului toate cuvintele Domnului si toate legile .``( Ex , 24 , 3 ) .

Dupa aceasta , ´´Moise a scris toate cuvintele Domnului ``.( Ex 24 , 4 ) .

Pentru ca a doua zi dimineata sa urmeze ratificarea legamantului :

• ´´ Apoi s-a sculat dis-de-dimineaţă, a zidit un altar la poalele muntelui şi a ridicat douăsprezece pietre pentru cele douăsprezece seminţii ale lui Israel.
• 5A trimis pe nişte tineri dintre copiii lui Israel să aducă Domnului arderi de tot şi să înjunghie tauri ca jertfe de mulţumire .
• 6Moise a luat jumătate din sânge şi l-a pus în străchini, iar cealaltă jumătate a stropit-o pe altar.
• 7A luat cartea legământului şi a citit-o în faţa poporului. Ei au zis: „Vom face şi vom asculta tot ce a zis Domnul.”
• 8Moise a luat sângele şi a stropit poporul, zicând: „Iată sângele legământului pe care l-a făcut Domnul cu voi pe temeiul tuturor acestor cuvinte.” `` ( Ex 24 , 4 -8 ) .

Aceasta avea loc duminica dimineata . In aceeasi zi ,

• ´´Moise s-a suit împreună cu Aaron, Nadab şi Abihu, şi cu şaptezeci de bătrâni ai lui Israel.
• 10Ei au văzut pe Dumnezeul lui Israel; sub picioarele Lui era un fel de lucrare de safir străveziu, întocmai ca cerul în curăţia lui.
• 11El nu Şi-a întins mâna împotriva aleşilor copiilor lui Israel. Ei au văzut pe Dumnezeu, şi totuşi au mâncat şi au băut .`` ( Ex 24 ) .

Dupa care ( tot duminica ) , Moise s-a suit pe munte din nou si , dupa o asteptare de 6 zile , este primit in prezenta lui Dumnezeu timp de 40 de zile :

• ´´ 12Domnul a zis lui Moise: „Suie-te la Mine pe munte şi rămâi acolo. Eu îţi voi da nişte table de piatră cu Legea şi poruncile pe care le-am scris pentru învăţătura lor.”
• 13Moise s-a sculat, împreună cu Iosua, care-i slujea: şi Moise s-a suit pe muntele lui Dumnezeu.
• 14El a zis bătrânilor: „Aşteptaţi-ne aici, până ne vom întoarce la voi. Iată, Aaron şi Hur vor rămâne cu voi; dacă va avea cineva vreo neînţelegere, să meargă la ei.”
• 15Moise s-a suit pe munte, şi norul a acoperit muntele.
• 16Slava Domnului s-a aşezat pe muntele Sinai, şi norul l-a acoperit timp de şase zile . ÎN ZIUA A ŞAPTEA , Domnul a chemat pe Moise din mijlocul norului.
• 17Înfăţişarea slavei Domnului era ca un foc mistuitor pe vârful muntelui, înaintea copiilor lui Israel .
• 18Moise a intrat în mijlocul norului şi s-a suit pe munte. Moise a rămas pe munte patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi . `` ( Ex 24 , 18 ) .

Ellen White ne spune in PP ca aceasta a saptea zi a fost un Sabat :

´´ Moise şi "Iosua, care slujea", au fost acum chemaţi să se întâlnească cu Dumnezeu. Şi, pentru că ei aveau să lipsească un timp, conducătorul i-a numit pe Aaron şi Hur ca, împreună cu bătrânii, să lucreze în locul lui. "Moise s-a suit pe munte, şi norul a acoperit muntele. Slava Domnului s-a aşezat pe muntele Sinai". TIMP DE ŞASE ZILE NORUL A ACOPERIT MUNTELE CA UN SEMN SPECIAL AL PREZENŢEI LUI DUMNEZEU ; cu toate acestea, n-a fost nici o descoperire a Sa şi nici vreo comunicare a voii Sale . ÎN TOT ACEST TIMP , MOISE A RĂMAS ÎN AŞTEPTARE , SPRE A FI CHEMAT ÎN SALA DE AUDIENŢĂ A CELUI PREA ÎNALT . El fusese chemat, spunându-i-se: "Suie-te la Mine pe munte şi rămâi acolo" şi, cu toate că răbdarea şi ascultarea sa au fost puse la probă, el n-a obosit aşteptând şi nici nu şi-a părăsit postul . ACEST TIMP DE AŞTEPTARE A FOST PENTRU EL UN TIMP DE PREGĂTIRE , UN TIMP DE AMĂNUNŢITĂ CERCETARE DE SINE . NICI CHIAR ACEST FAVORIZAT SLUJITOR AL LUI DUMNEZEU NU PUTEA SĂ APARĂ DINTR-O DATĂ ÎN FAŢA SA ŞI SĂ SUPORTE MANIFESTAREA SLAVEI SALE . Cele şase zile trebuia să fie folosite pentru a se consacra pe sine lui Dumnezeu printr-o cercetare a inimii, meditaţie şi rugăciune, înainte de a putea fi pregătit pentru o directă legătură cu Făcătorul Său .
ÎN ZIUA A ŞAPTEA, CARE A FOST O ZI DE SABAT , MOISE A FOST CHEMAT SĂ INTRE ÎN NOR . Norul cel des s-a deschis în faţa întregului Israel şi slava lui Dumnezeu a ţâşnit ca un foc mistuitor. "Moise a intrat în mijlocul norului şi s-a suit pe munte. Moise a rămas pe munte patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi" (vers.18). Cele patruzeci de zile petrecute pe munte nu cuprindeau şi cele şase zile de pregătire. În timpul acestor şase zile, Iosua a fost cu Moise şi împreună au mâncat mană şi au băut din "pârâul care cobora din munte". Dar Iosua n-a intrat cu Moise în nor. El a rămas afară şi a mâncat şi a băut mai departe, în timp ce aştepta întoarcerea lui Moise; dar Moise a postit în tot timpul acestor patruzeci de zile.
În timpul rămânerii sale pe munte, Moise a primit instrucţiuni pentru construirea sanctuarului, în care avea să se manifeste în mod deosebit prezenţa divină. "Să-mi facă un locaş sfânt şi Eu voi locui în mijlocul lor" (Ex.25,8), a fost porunca lui Dumnezeu . PENTRU A TREIA OARĂ S-A AMINTIT DE PĂZIREA SABATULUI . "Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic", a declarat Domnul, "căci acesta va fi" un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc. Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt" cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său" ( Ex.31,17.13.14 ) . `` ( PP , cap 27 Legea data lui Israel ) .

Deci cele 6 zile petrecute in asteptare impreuna cu Iosua pe munte , au inceput intr-o zi de duminica , ziua in care ceata formata din Moise , Aaron, Nadab si Abihu si cei 70 de batrani au vazut slava lui Dumezeu , si in care a fost ratificat legamantul .

In ziua anterioara , adica intr-un Sabat , fusese rostita Legea pe Sinai de catre Hristos :

´´Domnul Hristos nu a fost numai conducătorul poporului evreu în pustie - Îngerul în care era Numele lui Dumnezeu şi care, învăluit în stâlpul de nor, mergea înaintea mulţimii - ci şi Acela care i-a dat lui Israel Legea. În mijlocul slavei înfricoşătoare de la Sinai , DOMNUL HRISTOS A PROCLAMAT ÎN AUZUL ÎNTREGULUI POPOR CELE ZECE PORUNCI ALE LEGII TATĂLUI SĂU . El a fost Acela care i-a dat lui Moise Legea, săpată pe tablele de piatră .`` ( PP , cap 32 Legea si legamintele ) .

Moise nu a intrat in norul de slava , ci in norul de intuneric care inconjura norul de slava :

´´Domnul a rostit astfel Legea de pe Sinai într-un cadru de o măreţie înfricoşătoare, ca poporul să creadă. A însoţit darea Legii cu manifestări grandioase ale autorităţii Sale, ca ei să ştie că El este singurul Dumnezeu viu şi adevărat. Lui Moise nu i s-a îngăduit să intre în norul de slavă, ci doar să se apropie şi să intre în întunericul des ce înconjura norul. El a stat între popor şi Dumnezeu . `` ( Ist mant , cap 18 )

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85437 ] Postby nehustan on Tue Mar 27, 2012 3:23 pm

La Muntele Sinai...!

''Sapte simturi'' daca ai,
Ca la (7)sapte-i ...Bunul Simt(...)
E sa n-ai parte de el
Chiar de urci sus pe Sinai !

Ca in varf e Dumnezeu,
Fiul stand la dreapta Lui...,
Sant capos-nu vreau sa-mi fac
Din Ellena un alt ...Zeu !!

Daca e printre cuvinte
Spatiu'n talc de completat...(!)
Cine pune de la el (...)
Clatinat cu varf el ...Minte !

Plange Ieremia-n...plangeri,(Ier.23.16-32)
Cine are vis sa-l strige !!
Dar unde nu e (nimic),
Nu tranti ...''cete de ingeri''!

Cand sa taci-''cucu!''-strigai!
Cand sa vii-tocmai plecai !
Cand sa urci,tu coborai...,
Nota-n fluier nici ...si'nai !!
nehustan

[ #85439 ] Postby samy on Wed Mar 28, 2012 11:16 am

Batrane Enoh,faci o speculatie pe care nu o poti sustine,afirmand ca Legea a fost data pe Sinai in Sabat.Versetele citate nu demonstreaza nimic,din simplul fapt ca nu pomenesc nimic despre ordinea zilelor.Prima ,a II a etc.Cat timp ordinea lipseste nu poti demonstra nimic.
samy

PreviousNext

Return to Spiritualitate