Crezi in Destin ?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #4573 ] Postby Hasdeu on Fri Apr 09, 2004 8:37 am

Noi alegem liberi, dar Dumnezeu in prestiinta Lui stie ce vom alege si care va fi destinul nostru.
Hasdeu

[ #4579 ] Postby eliade22 on Fri Apr 09, 2004 9:22 am

Unii sunt de-a dreptul Calvinisti :(
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #5215 ] Postby nouneim on Tue Apr 27, 2004 1:34 am

Salut toti forumaniacii !

Intru cam tarziu in discutie dar vorba proverbului : "Mai bine mai tarziu decat ... si mai tarziu" :-)

Ati spus ca predestinatia e diferita de prestiinta.
Nu prea ati argumentat insa.
Eu cred ca predestinatia=prestiinta.

Gata, gata .. hai ca argumentez imediat :-)

Stefan cel Mare (si atat) a murit in anul 1504. Acest lucru e scris intr-o carte de istorie. Din acest motiv, acest
lucru nu se poate modifica. Adica, nimeni nu poate spune ca a murit in 1700, corect ? De ce? Pentru ca e istorie, e scris!

Ok.

Sa zicem ca Dumnezeu stia din'ainte ca eu o sa scriu aces mesaj. Daca El stia inseamna ca eu urma sa-l scriu nu ?
Daca El stia inseamna ca putea sa scrie acest lucru undeva, intr-o carte. Fiind scris undeva, si dat ca sigur, e clar ca acest
lucru nu se poate modifica. Deci, eu trebuia sa scriu acest mesaj la fel cum Stefan cel Mare nu putea muri in 1700.
Dumnezeu m-a predestinat sa vreau sa scriu acest mesaj.

Pentru mine e clar ca prestiinta = predestinatie. Cel putin logic nu se poate argumenta ca e diferit.

Atunci ori spunem ca prestiinta difera de predestinatie DAR nu o putem argumenta logic si o sa intelegem
aceasta in Vesicie,
ori
spunem ca Dumnezeu nu cunoaste viitorul ceea ce mie nu mi se pare ca-I stirbeste din autoritatea de Dumnezeu. El FACE
viitorul, nu trebuie sa-l stie.

Numele noastre pot fi sterse din Cartea Vietii, nu ? (Ap. 3,5)
De ce n-a scris Dumnezeu o carte fara stersaturi, de la inceput ?

Voua vi se pare logic sa incep sa dresez un calorifer ? :-)
Sa-l ademenesc sa spele vase, sa-l conving sa mearga la scoala in locul meu, sa-l fac sa sara prin casa ?? :-)
Absurd. Totusi asta ziceti voi ca face Dumnezeu cu un om de care e sigur ca nu va fi mantuit dar totusi
incearca sa-l convinga.

Poate gresesc.

NouNeim
nouneim
Moderator

[ #5246 ] Postby eliade22 on Tue Apr 27, 2004 1:29 pm

:shock: cineva care gandeste logic.
Felicitari.Dar explicami si mie cum gasesti solutia?

Eu am o teorie personala dar care nu sunt sigur pe ea.Dumnezeu este omnipotent si este infinint Eu sunt finit.

Fractalii sunt aleatorici totusi dau forme exacte .Deci in matematica si haosul da forme finale exacte la sfarsit pentruca orice colectiv de produse finite da o forma finita .

Oamenii ca fiinte finite dau o forma finita vietii lor.
Prin conducta mea Dumnezeu vede ca am doua posibile finaluri.

1.sa ma pierd
2.sa ma mantuiesc

Isus este singurul care poate patrunde in mintea mea si sa vada ce gandesc in prezent.

Apoi in opinia mea in afara de profetiile mesianice care vorbesc de venirea lui Mesia toate celelalte sunt conditionate de actitudinea omului.

Exemple:Ninive,Ezechia.Daca Babilonia s-ar fi pocait nu ar mai fi existat Persia cuceritoare samd.

Dumnezeu prin educatia,caracterul si inclinatia mea prevede viitorul meu si imi cunoaste finalul.Nu pot sa ma incumet eu sa spun ca prin faptul ca am liberate Dumnezeu nu imi stie urmatorul pas.Nu ma incumet si spun ca nu stiu si ca ma depaseste tema pentruca nu sunt Dumnezeu ca sa pot stii si tot ce este peste este filozofie si speculatie.

Chestia cu , cartea in ceruri este simbolica dar adevarat este ca eu cand ma pocaesc nu sunt justificat odata pentrutodeuna de pacatele mele.
Ci trebuie sa continui cu un proces de sfintire si cateodata ies de sub umbrela sangelui ispasitor si cateodata revin la matca.Cred ca simbolismul cu stersul pacatelor asta vroia sa ne arate.Ca avem nevoie de o viata constanta si progresiva si ca atunci cand ne indepartam de ISUS jertfa sa nu isi poate face efectul daca nu revenim si ne si pocaim.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

[ #5247 ] Postby Hasdeu on Tue Apr 27, 2004 1:31 pm

Poate gresesti ... Cum sa fie predestinatia= prestiinta lui Dumnezeu???
Dumnezeu stie ce putina minte ai acum si stie perlele ce le vei debita, dar are rabdare si cauta sa te lumineze prin Duhul Sfant, care e oricand dispus sa te lumineze si sa te scoata din concluziile tale debile.
Esti in fiecare secunda liber sa alegi ce faci. Dumnezeu nu are tone de maculatura pe care sta scris fiecare gest al mariei tale. Asta cu cartea era o forma de exprimare a profetului, important era mesajul viziunii- DUMNEZEU STIE TOT: TRECUT, PREZENT, VIITOR. Un profet ca Ioan ar fi zis in ziua de azi: Dumnezeu are o baza de date in calculator...
Individualitatea fiecaruia e data de ADN si in fiecare moment fiecare emotie, fiecare gand isi lasa amprenta pe filmul ADN-ului. Dumnezeu stie in fiecare moment starea omului ascuns al inimii, strctura ADN-ului si stie exact ce vei face nu pt ca ar sta cu registrul de maculatura si le arata ingerilor: "vedeti v-am spus eu ce perle va debita cutare? vedeti cum am am avut dreptate?"... concomitent la atatea miliarde de oameni...
Oricand omul poate fi refacut de Creatorul lui de la ADN-ul lui indiferent ca trupul i-a fost ars, cenusa imprastiata, etc.
Hasdeu

[ #5269 ] Postby nouneim on Wed Apr 28, 2004 2:14 am

Un lucru e clar. Suntem limitati si nu vom intelege lucrurile clar decat in Cer unde sper sa mai facem un forum si sa ne uimim la ce ineptii am putut scrie atunci ... pe Pamant.

Eliade22
Dumnezeu prin educatia,caracterul si inclinatia mea prevede viitorul meu si imi cunoaste finalul.

Subliniez prevede.
Sunt de acord cu tine. Asta insa nu prea inseamna prestiinta in sensul complet al cuvantului, totusi.

Putem crede ca prestiinta nu este predestinatie dar NU o putem argumenta logic. Din contra.

Hasdeu, ADN-ul oricat de complet ar fi, nu ne poate spune viitorul (altfel, ar aparea laboratoare de ghicit in ....ADN :lol: )

Ceea ce spui tu este adevarat dar nu ne rezolva problema.
Trebuie ceva mai logic.

Hasdeu
Duhul Sfant, care e oricand dispus sa te lumineze si sa te scoata din concluziile tale debile.

Poate ca aici pe forum, cuvantul debil are o conotatie pozitiva. In acest caz iti multumesc frate pentru apreciere. :wink:

Pana la o contra-argumentare logica, va rog, nu catalogati o parere!
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #5270 ] Postby Hasdeu on Wed Apr 28, 2004 2:30 am

Suntem tineri, daca vrei sa vorbim academic spune-mi. Incercam sa-L potrivim pe Marele Dumnezeu conceptiei noastre limitate despre prestiinta. Dumnezeu stie daca vom fi mantuiti sau nu e clar, dar noi nu stim, si daca iubim viata vesnica cu El, vom face tot ce putem ca sa fim cu El in ascultare din dragoste.
Hasdeu

[ #5272 ] Postby nouneim on Wed Apr 28, 2004 2:41 am

Ai dreptate. Cel mai important lucru este ca noi sa-L iubim pe Dumnezeu si sa ne dorim sa traim vesnic cu El.

Nu vreau discutie academica (nici nu stiam ca pot sa discut academic). Vreau doar cuvinte simple dar logice.

Asta pentru ca eu de multe ori am incercat sa explic unor prieteni neAZS cum e cu predestinatia si ei mi-au cerut lucruri logice. Eu n-am avut. Vad ca nici voi.

Atunci sa nu mai sustinem ca e logic si sa acceptam prin credinta.
Mie insa mi-e greu sa inteleg cum stie Dumnezeu dinainte cine va fi mantuit si cine nu. Mi-e greu sa inteleg astfel sfortarile pe care le face sa mantuiasca pe cineva despre care stie sigur ca nu va fi mantuit.

Vezi argumentul cu caloriferul ...
nouneim
Moderator

[ #5285 ] Postby eliade22 on Wed Apr 28, 2004 9:53 am

Gresesti pentruca nu pui virgula dupa

cu-caloriferul :lol:

In plus un argument logic trebuie sa aive un suport argumentativ.Nu toata logica este axioma.

Asa ca prin faptul ca tu doresti raspunsuri logice in primul rand raspundem daca vrem si in al doilea raspundem cum vrem.

Acest forum este si academic si didactic iar cei care raspund la acest subiect raspund pentru toti useri nu doar sa iti satisfaca tie,, necesitatile interogative´´.

Eliadde!
eliade22
Moderator

[ #5299 ] Postby Hasdeu on Wed Apr 28, 2004 4:48 pm

No Name, alias NouNeim, e de apreciat dorinta ta de a intelege logic si de a prezenta la randul tau argumente logice celor cu care vii in contact.
Hai sa cadem de acord in cateva puncte : 1. suntem mici, Dumnezeu e mare;
2. Dumnezeu ne-a dat suficiente dovezi ale dragostei Lui ca sa ne incredem in El;
3. Revelatia este adevarul, nu logica sau filozofia noastra de muritori limitati. Sa nu punem logica noastra ca reper suprem deasupra tuturor lucrurilor, deasupra logicii lui Dumnezeu. Nu Il vom putea intelege pe deplin pe Dumnezeu, caci daca am reusi asta deja am fi la acelasi nivel cu El.
4. Credinta crestina nu e ca 1+1=2, atunci toata lumea ar crede. Tocmai ca n-o putem explica doar logic, credinta e o incredere in cele nevazute, in care experienta personala joaca un rol decisiv. Cred in Dumnezeu pt ca am avut experiente cu El, nu ca am ajuns la nu stiu ce concluzii logice.
5 Credinta are insa si suport rational. Implinirea profetiilor, confirmarea stiintifica a recomandarilor cu privire la dieta, etc nu pot decat sa sporeasca increderea in Creator.

Sunt foarte limitat, nu am pretentia ca pot raspunde satisfacator la intrebarea ta. Spun doar o parere: Dumnezeu se lupta prin Duhul Sfant sa ne mantuie pt ca ne iubeste. Prestiinta Lui nu Il impiedica sa faca totul pt salvarea fiecarui individ in parte. In Marea Lupta impotriva lui satana in fata lumilor necazute si a ingerilor, El isi poate indreptati caracterul iubitor dovedind ca a facut tot ce a putut pt salvarea fiecarui pacatos. satana nu poate spune ca Dumnezeu n-a facut nimic pt cei care nu vor fi mantuiti, ca nu i-a lasat de o parte fara sa le caute salvarea. Isus ar fi venit sa moara si pt un singur pacatos, chiar si daca nu ar fi fost mantuit in final...
Totul trebuie privit din perspectiva Marii Lupte, nu din perspectiva logicii noastre limitate. Cunoasterea Marii Lupte e adevarul spiritual esential care ne elibereaza din ignoranta si confuzie. Intelegand ce e in spatele cortinei intelegem si cele ce se intampla in lumea din jur.
Sa fii iubit!
Hasdeu

[ #5305 ] Postby nouneim on Thu Apr 29, 2004 1:23 am

Hasdeu, felicitari pentru raspuns! Mi-a placut. In sfarsit m-ai inteles. Exact asta incercam sa spun si eu.

Suntem limitati si nu intelegem prea bine aceste lucruri. Atunci, sa nu mai facem pe expertii si sa aratam ca noi stim cum sta problema si putem demonstra asta.

Eliade22, mi se pare mie ca este mai putin bine cum pui problema. Daca te roaga un prieten neAZS sa-l lamuresti intr-o problema (si te roaga normal, sa folosesti propozitii logice si cu inteles), nu poti sa-i spui: "Auzi, daca am chef EU iti raspund si sa fie foarte clar, numai CAND vreau EU, da ???"

Poate sangele lui va fi cerut din mana ta.
Riscant, nu-i asa ?
nouneim
Moderator

[ #5312 ] Postby eliade22 on Thu Apr 29, 2004 5:28 am

Ti-am raspuns cu foarte mare logica pentruca imi place sa gandesc logic.

Fractalii sunt nr matematice iar matematica este logica nu specultativa.
Am incercat sa raportez un produs finit care in ciuda faptului ca este aleatoric da ca rezultat o figura cu o anumita forma intr-o functie.

Raportat la faptul ca omul este un colectiv de fiinte finite aleatorice pentruca fiecare isi traseaza drumul lui asta nu inseamna ca nu au ca rezultat o forma exacta intr-o ipotetica functie.

Dumnezeu este infinit deci cunoaste sfarsitul produselor finite.

Dupa cum vezi o argumentatie logica nu speculativa.

Faptul ca tu nu ma intelegi nu inseamna ca eu nu gandesc si nu ti-am explicat logic.Recapituleaza.
eliade22
Moderator

[ #5318 ] Postby nouneim on Thu Apr 29, 2004 7:38 am

Bun raspuns, desi speculeaza faptul ca noi ceilalti nu prea stim mare lucru despre fractali.

Esti sigur ca poti sa susti asta in fata unui matematician ?
Poate ti-ar spune ca simularea fractala poate modela si prezice natura general statistica a unui sistem, fara sa-i prevada comportarea specifica intr-un anumit moment. De exemplu, simularile din 1953 ale lui Mandelbrot (inventatorul fractalilor) asupra pretului bumbacului continuau sa prezica cu exactitate cantitatea de variatie din pretul bumbacului, atat lunara cat si anuala. Totusi, ele nici macar nu pot pretinde ca ne indica pretul bumbacului în 2004.

Oricum in natura exista doar functii pseudo-aleatoare. O serie cu adevarat aleatoare necesita un numar infinit de iteratii si nu poate fi modelata matematic decat aproximativ.

Probabil ca Dumnezeu are niste teorii mult mai complicate pe care noi nu le intelegem.

M-am dat si eu mare cu cateva cunostinte intr-un domeniu care imi este destul de necunoscut. :shock: :lol:

Poate si tu ai facut la fel...
nouneim
Moderator

[ #5319 ] Postby eliade22 on Thu Apr 29, 2004 8:40 am

Daca iei un fractal aleatoric individual clar ca nu poti sa ii cunosti finalul dar un colectiv da o forma intr-o functie .Indiferent de fractalii pusi tot termina intr-o functie cu forma.Este un produs finit.

Dupa cum bine vezi eu inteleg procesul lor cu toate ca nu sunt matematician dar o informatie stiu sa mi-o insusesc si sa mi-o transpun cu propiile cuvinte.

Daca as deschide google ssau enciclopedia Encarta(cum fac unii poate :lol: ) si ma apuc sa recitez ca un papagal s-ar observa.
eliade22
Moderator

Crezi in destin???

[ #5321 ] Postby laura on Thu Apr 29, 2004 8:45 am

Nu cred in destin mai ales ca sunt multe lucruri pe care le putem face ca viitorul nostru sa se schimbe, nu sa facem lucrurile si sa dam vina p destin....
laura

Images: 16

Re: Crezi in Destin ?

[ #66421 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jul 11, 2008 3:16 pm

Eu cred in destin - adica in lucruri care ne sunt date, pe care nu avem cum sa le schimbam, ca de pilda culoarea ochilor, parintii, fratii, evenimente asupra carora nu avem control (cum ar fi un accident, o intalnire neplanuita, o pierdere.)
Insa deasupra destinului este Cineva care le are pe toate sub control.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #66422 ] Postby Lailah on Fri Jul 11, 2008 3:33 pm

NU
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #66423 ] Postby Lailah on Fri Jul 11, 2008 3:34 pm

Dar cred in WYRD.

Lailah
Illuminati Master

Re:

[ #66427 ] Postby Lailah on Fri Jul 11, 2008 3:45 pm

Zhais wrote:E clar ca nu exista destin. Cel mai bun mod de a-ti prezice viitorul este sa ti-l creezi. Eu vin cu o intrebare mai delicata. Manipuleaza Dumnezeu? El poate sa se foloseasca de conditii fizice, sociale, etc ca sa ne determine sa-L ascultam. (Iona nu voia deloc sa mearga la Ninive).

Nu l-a obligat pe Iona sa mearga la Ninive .Acesta putea in continuare sa aleaga sa ramana in burta animalului pana ar fi fost digerat ,sau odata ce a fost lasat la mal sa se indrepte in directia opusa.

Lailah
Illuminati Master

Re:

[ #66428 ] Postby Lailah on Fri Jul 11, 2008 3:49 pm

NightAngel wrote:NU cred in destin. De aceea nu cred nici ca Dumnezeu stie ce se va intampla cu mine in final. Adica daca stie ca tot voi muri atunci de ce mai face eforturi pentru a ma salva.

Pentru ca Il intereseaza ce parere au despre El ,creaturile Lui pe care le iubeste.Nu vrea ca nimeni ,nici mantuit nici nemantuit sa se intrebe in vesnicie daca totusi ar fi fost vreo sansa pt . tine.Dumnezeu este Atotstiutor , noi nu suntem .

Lailah
Illuminati Master

Re:

[ #66430 ] Postby Lailah on Fri Jul 11, 2008 4:12 pm

nouneim wrote:Salut toti forumaniacii !

Intru cam tarziu in discutie dar vorba proverbului : "Mai bine mai tarziu decat ... si mai tarziu" :-)

Ati spus ca predestinatia e diferita de prestiinta.
Nu prea ati argumentat insa.
Eu cred ca predestinatia=prestiinta.

Gata, gata .. hai ca argumentez imediat :-)

Stefan cel Mare (si atat) a murit in anul 1504. Acest lucru e scris intr-o carte de istorie. Din acest motiv, acest
lucru nu se poate modifica. Adica, nimeni nu poate spune ca a murit in 1700, corect ? De ce? Pentru ca e istorie, e scris!

Ok.

Sa zicem ca Dumnezeu stia din'ainte ca eu o sa scriu aces mesaj. Daca El stia inseamna ca eu urma sa-l scriu nu ?
Daca El stia inseamna ca putea sa scrie acest lucru undeva, intr-o carte. Fiind scris undeva, si dat ca sigur, e clar ca acest
lucru nu se poate modifica. Deci, eu trebuia sa scriu acest mesaj la fel cum Stefan cel Mare nu putea muri in 1700.
Dumnezeu m-a predestinat sa vreau sa scriu acest mesaj.

Pentru mine e clar ca prestiinta = predestinatie. Cel putin logic nu se poate argumenta ca e diferit.

Daca eu inventez o masina a timpului si merg pana in momentul in care tu ai scri mesajul ,te vad ca l-ai scri ,ma intorc inapoi in timp ,inainte de a te apuca tu de scris ,nu-ti arat filmarea ,nu-ti spun ca vei srie mesajul respectiv si tu tutusi il scrii.Eu stiam dianinte ca tu il vei scrie,asta inseamna ca te-am predestinat sa-l scrii?
Daca totusi nu- l scrii ce se intampla?Eu nu te-am inregstrat in viitor scriindu-l ,si astfel filmul de pe Caseta Vietii corespunde actiunilor tale.

Noi suntem obisnuiti sa gandim de la trecut la viitor.Toate relatiile causale pe care le cunoastem noi sunt de la trecut la viitor.
Dar daca viitorul ar fi cauza si trecutul consecinta?Daca faptul ca tu scrii mesajul in viitor ar cauza actiunea lui Dumnezeu din trecut de a nota evenimentul in Cartea Vietii?
Astfel nu Dumnezeu iti predestideaza actiunile ,ci tu retrodestinezi actiunile Lui.

Si sa nu uitam ca Dumnezeu este inafara Timpului.Nu te teme de maine Dumnezeu este deja acolo.Daca este deja acolo stie ce faci tu in locul respectiv.
Noi ne miscam liber in spatiu ,dar suntem legati in timp.Dumnezeu se misca liber si in Timp.

Decate ori incercam sa discutam logic despre timp ,inafara cauzalitatii trecut- viitor ,ne impotmolim si ne lovim de paradoxuri.

Ca sa nu mai vorbim ca Dumnezeu ar putea sa CALCULEZE ce se va intampla ,asa cum noi calculam taria uraganelor inante sa se formeze deplin ,sau cum economistii calculeaza ce se va intampla cu preturile in intervalul de timp urmator.

Lailah
Illuminati Master

[ #66462 ] Postby Creve on Sat Jul 12, 2008 7:29 am

eu cred că predestinarea este un mod al oamenilor de a se scuza pentru nereuşitele lor.
Last edited by Creve on Sat Jul 12, 2008 8:28 am, edited 1 time in total.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #66463 ] Postby NorthLite on Sat Jul 12, 2008 7:38 am

si sa scape de responsabilitate
NorthLite
Adventist Knight

[ #66828 ] Postby ioabb on Thu Jul 24, 2008 3:33 am

In problema mantuirii e incontestabil ca nu esti spre destinat spre ceva anume (mantuire/moarte) dar mi se pare la fel de incontestabil ca exista anumite forme <partiale> de "destin" (ghilimelele isi au rolul lor).
Nu as vrea sa fac referire la numeroasele pasaje care vorbesc explicit(in special Pavel) despre asta ci as vrea sa enumar niste situatii care contin <<destine partiale>> .

Dumnezeu hotaraste si spune Rebecai: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic".
Dumnezeu alege pe Avraam,nu pe altcineva.
Dumnezeu contribuie la convertirea lui Pavel.
Alegerea ucenicilor..care nu "meritau" asta.
Si ar mai fi multe situatii de genul : impietrirea lui faron,David...si multe,multe altele.
Daca citesti o singura data Biblia nu ai cum sa spui ca tu singur ai control total asupra vietii tale...dar e la fel de clar ca Dumnezeu nu face o preselectie pentru mantuire sau moarte.

Unele lucruri le hotaram noi exclusiv,altele sunt convins ca nu.
ioabb

[ #67164 ] Postby Lailah on Fri Aug 08, 2008 3:09 pm

Genul de destin despre care multi credem ca ar exista ,nu e fatalism ci un cumul de circumstante de neschimbat ,chestie care mie mi se pare ca seamana mult cu WYRD -ul mitologiei nordice.

Lailah
Illuminati Master

Previous

Return to Spiritualitate