Meserii incompatibile cu religia

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Meserii incompatibile cu religia

Da
13
87%
Nu
2
13%

Total votes : 15

[ #34031 ] Postby MisterYo on Wed Nov 08, 2006 11:57 am

Sunt foarte de acord cu tine exp. :)
MisterYo

Images: 2

[ #54062 ] Postby meli_melo on Fri Oct 12, 2007 2:25 pm

meserii incompatibile cu religia adevarata?:meseriile de pastor, de profesor , de medic si nu mai continuu...acestea pot fi perfect incompatibile cu religia adevarata atata timp cat esti doar un numar in plus...ca sa umpli inghesuiala, si sa faci din biserica "a fat and old woman", si nu o "mireasa" a lui Dumnezeu, chiar daca ar fi ea cat de slaba(numeric vorbind).
"Dumnezeu nu ne retrage o favoare, decat atunci cand are de oferit o favoare si mai mare."
meli_melo

Images: 129

[ #54083 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Oct 13, 2007 5:43 am

Interesant si delicat subiect.
Eu am vrut sa fac scoala de stewardeze, insa faptul ca trebuie sa servesc alimente necurate si bauturi alcoolice m-a facut sa ma razgandesc.
Insa, cum intreba si Nouneim, pana unde merge chestia asta? Ar trebui un crestin sa nu se angajeze intr-un supermarket in care se vand carne necurata si alcool?
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #54089 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Oct 13, 2007 2:24 pm

Domnule/domnisoara Pluh,
Stai linistit(a), caci pentru a face scoala de stewardeze nu e nevoie sa fii prea frumoasa. Cerintele sunt urmatoarele: sa stii sa inoti, sa ai habar de engleza, sa nu ai dioptrii mai mari de 3.5 si sa fii mai inalta de 1.60.

P.S. Dar tu? Te-ai uitat vreodata in oglinda? In cealalta, nu in cea la care ma trimiti pe mine.
P.P.S. Fii tu mai putin "penala si ieftina" si nu te mai ascunde dupa nick-ul asta.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54206 ] Postby pluh on Tue Oct 16, 2007 3:36 am

Meseria de taietor de frunze la caini e compatibila cu religia?
pluh

[ #54207 ] Postby meli_melo on Tue Oct 16, 2007 3:46 am

:)))ce tare!
"Dumnezeu nu ne retrage o favoare, decat atunci cand are de oferit o favoare si mai mare."
meli_melo

[ #54211 ] Postby ela grotaa on Tue Oct 16, 2007 4:34 am

ce e tare si de ras melinda? ca o persoana josnica si fara bun simt intra pe forum doar ca s-o jigneasca pe sora mea si pe mine?sau fiind prieteni...eu doar ma intreb...ca orice om in situatia mea.

cavalere, stii ce sigur nu-i compatibil cu religia?comportamentul tau care de altfel este contrar acesteia.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #54258 ] Postby VelSatis on Wed Oct 17, 2007 3:48 am

Incompatibilitate? Si daca cineva, un adventist, in cazul de fata, nu-si intoarce fata de la Dumnezeu, orice meserie ar avea, atunci ceea ce face el mai este incompatibil cu religia sa?
Desigur, puteti contraargumenta ca daca face parte din armata, ar putea fi nevoit sa ucida! Si aici ne-am intreba, daca tara respectivului ar fi atacata, si el sau ea, ca si alti tineri ar apara-o ar fi ceva in neconformitate cu credinta? Dar adventistii si reprezentantii altor culte, ca si anumiti ortodocsi dealtfel nu fac armata, care oricum nu mai e obligatorie in Romania!
Dar daca ar fi atacat, un adventist ar trebui sa reactioneze ca un om obisnuit, sau sa "intoarca celalalt obraz?"
Poate ca asa este, si sunt anumite meserii incompatibile cu religia...

P.S.: Daca vreuna dintre remarcile mele este considerata ofensatoare de catre membrii azs, sau ai altor religii, imi cer scuze, pentru ca nu am urmarit nicidecum jignirea cuiva
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

[ #54262 ] Postby ela grotaa on Wed Oct 17, 2007 6:25 am

zemy ce zici totusi de meseria de prostituata sau de stripper?crezi ca sunt compatibile cu religia?
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #54265 ] Postby VelSatis on Wed Oct 17, 2007 6:51 am

Buna intrebare, desi cea de stripper trebuie analizata mai in profunzime :lol:
VelSatis

[ #54340 ] Postby meli_melo on Thu Oct 18, 2007 3:13 pm

( :)))))oh, S_ _ _L meu, e tare faza din nou :))) :wink: )

Meserie incompatibila cu religia:depurechiator neuronal opresiv :wink: chiar daca se castiga bine...
meli_melo

[ #58522 ] Postby Lailah on Fri Jan 11, 2008 4:22 pm

[quote="omeg@"]Azelma,nu e vb ca lasam "pacatul"altora,pur si simplu cand esti in domeniul de ordine publica,stiu ca trebuie sa faci un juramant ca indiferent de situatie
trebuie sa ndeplinesti anumite ordine( de la a palmui pe cinèva pana la a ucide)

Nu esti obligat sa indeplinesti orice ordin.Si politistii pot fi trasi la raspundere.
Tortura este ilegala in tara noastra.Pedeapsa cu moartea a fost abolita. DACA comandantul da un ordin ilegal, politistul are dreptul, de fapt obligatia de a-l refuza.
Lailah
Illuminati Master

[ #58524 ] Postby VelSatis on Fri Jan 11, 2008 4:29 pm

Si mai mult, are obligatia de a-l reclama, de a sesiza organele in drept, doar ca in Romania e destul de complicat, asta ca sa folosesc o exprimare decenta si eleganta :!:
VelSatis

Re:

[ #62236 ] Postby Lailah on Sun Mar 02, 2008 9:13 pm

Zemy wrote:Si mai mult, are obligatia de a-l reclama, de a sesiza organele in drept, doar ca in Romania e destul de complicat, asta ca sa folosesc o exprimare decenta si eleganta :!:

Oare doar in Romania e complicat? Image
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

Re: Meserii incompatibile cu religia

[ #62579 ] Postby tom on Sun Mar 09, 2008 10:44 am

Meserii incompatibile cu religia? Depinde cu care religie. La AZS e incompatibila orice meserie care are flux continuu. Depinde daca poti face schimb de tura, daca nu se poate, trebuie lasata acea munca pentru ca sambata nu putem fi decat consumatori. Nu ma refer la acele domenii unde ar fi posibila intrerupera productiei si reluarea ei peste o zi. Ma refer la domenii cum ar fi alimentarea cu apa. Chiar daca exista rezerve acolo cineva trebuie sa lucreze. Daca un AZS lucreaza acolo si merge la munca intr-o sambata va fi exclus. Dar robinetul poti sa-l deschizi fara nici o mustrare de constiinta. Si gazul, si curentul electric, si transportul public, agentii de circulatie, echipe de interventie,etc,etc de"n" ori.
De cate ori pun problema asta unui adventist nu primesc decat un zambet de compatimire.
tom

[ #62581 ] Postby cristian on Sun Mar 09, 2008 1:19 pm

Chiar daca exista rezerve acolo cineva trebuie sa lucreze. Daca un AZS lucreaza acolo si merge la munca intr-o sambata va fi exclus. Dar robinetul poti sa-l deschizi fara nici o mustrare de constiinta. Si gazul, si curentul electric, si transportul public, agentii de circulatie, echipe de interventie

E pacatul lor, nu al meu ...Image
cristian

[ #62584 ] Postby Romaios on Sun Mar 09, 2008 2:21 pm

cristian wrote:
Chiar daca exista rezerve acolo cineva trebuie sa lucreze. Daca un AZS lucreaza acolo si merge la munca intr-o sambata va fi exclus. Dar robinetul poti sa-l deschizi fara nici o mustrare de constiinta. Si gazul, si curentul electric, si transportul public, agentii de circulatie, echipe de interventie

E pacatul lor, nu al meu ...Image

LOL - how very Jewish!

Asta îmi sună cam ca evreii care de şabbat plăteau români să le facă focul.

Acuma, serios, chiar credeţi că Dumnezeu vă ţine sâmbetele în halul ăsta sau că goimii vor fi depunctaţi pentru fiecare muşchi pe care şi-l încordează peste măsură de şabbat?
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

[ #62586 ] Postby shadow999mx on Sun Mar 09, 2008 2:38 pm

LOL - romica turturica guritzica bramburica Image

ce chestie, Yeshua era si El evreu si tinea legea , habar nai nici de sabat si semnificatia lui si nici de ce vorbesti, nu ne zi noua de evrei la cate ritualuri aveti in biserica
shadow999mx

Images: 7

[ #62587 ] Postby Gabriy'el on Sun Mar 09, 2008 2:44 pm

Romi draga ,focul ni-l aprindem singuri , deci fii pe pace.

Cat priveste ultima idee , ca sa nu o mai lungim , te anunt ca in ziua de sabat ne vei gasi la biserica nu la munci , fie ele compatibile sau incompatibile cu religia.

P.S Nu e vorba doar de muschi.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #62589 ] Postby Romaios on Sun Mar 09, 2008 3:07 pm

shadow999mx wrote:LOL - romica turturica guritzica bramburica Image

ce chestie, Yeshua era si El evreu si tinea legea , habar nai nici de sabat si semnificatia lui si nici de ce vorbesti, nu ne zi noua de evrei la cate ritualuri aveti in biserica

Domnul nostru a fost evreu, nu şi fariseu. Image

P.S. Tare mă mai alinţi - s-ar zice c-am fost colegi de creşă...
Romaios

[ #62590 ] Postby shadow999mx on Sun Mar 09, 2008 3:15 pm

ne da-m cu P.S. - uri deja romica? Image se pare ca relatia noastra ajunge la urmatorul nivel Image (sometime u make me ....well aaaaaa .... flush Image )

din cate stiu nu doar farisei tineau legea, si nu doar pentru ei a dat-o Dumnezeu. in fine,din moment ce la tine VT ii o adunatura de chestii fara sens, si trebuie doar "invataturile parintesti" sa le primim de acolo, nu ma mira concluziile tale defel.
shadow999mx

[ #62592 ] Postby Romaios on Sun Mar 09, 2008 4:48 pm

shadow999mx wrote:ne da-m cu P.S. - uri deja romica? Image se pare ca relatia noastra ajunge la urmatorul nivel Image (sometime u make me ....well aaaaaa .... flush Image )

din cate stiu nu doar farisei tineau legea, si nu doar pentru ei a dat-o Dumnezeu. in fine,din moment ce la tine VT ii o adunatura de chestii fara sens, si trebuie doar "invataturile parintesti" sa le primim de acolo, nu ma mira concluziile tale defel.

Este vreo deosebire între sabatizarea fariseilor şi sabatizarea în Hristos? Dacă da, care?

Următorul nivel al "relaţiei" noastre: ne dăm cu flit (ignore)...
Romaios

[ #62593 ] Postby JoAnne van Heff on Sun Mar 09, 2008 4:56 pm

Romaios wrote:Este vreo deosebire între sabatizarea fariseilor şi sabatizarea în Hristos? Dacă da, care?

Da, este, si stim cu totii asta. Hristos punea pret pe fiinta umana. El a vindecat in Sabat, a avut grija de nevoile omului, insa nu se spune niciodata ca ar fi lucrat in atelierul de tamplarie sau ca ar fi ar fi facut orice alta lucrare pentru care sunt la dispozitie sase zile. Aceasta este adevarata odihna.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #62594 ] Postby shadow999mx on Sun Mar 09, 2008 6:03 pm

Romaios hai mah Image deci acuma devi aiurea, tu chiar nu sti de gluma?

si serios, daca vrei sa afli mai multe despre sabatul tzinut de AZS intra aci si citeste din doctrina : http://www.azsromania.org/doctrina/Cap19.htm
shadow999mx

[ #62600 ] Postby Lailah on Mon Mar 10, 2008 5:31 am

Fariseii NU tineau LEGEA, sau mai bine zis doar Legea ci si muntele imens de sfinte traditii pe care le adaugasera peste aceasta ,traditii care nu se gaseau in Biblie.

P.S.Situatia asta imi aminteste de o alta ...dar nu stiu exact de care.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62603 ] Postby Romaios on Mon Mar 10, 2008 8:48 am

Lailah wrote:Fariseii NU tineau LEGEA, sau mai bine zis doar Legea ci si muntele imens de sfinte traditii pe care le adaugasera peste aceasta ,traditii care nu se gaseau in Biblie.

P.S.Situatia asta imi aminteste de o alta ...dar nu stiu exact de care.Image

Dacă v-aţi permite luxul de a studia ştiinţific (ştiu că aveţi o febleţe pentru cuvântul ăsta) Pentateuhul, aţi constata că Legea însăşi este o mare colecţie de tradiţii, imens de sfinte pentru că poporul le atribuia tuturor o origine divină şi le lega de revelaţia primită de Moise pe muntele Sinai.
Romaios

[ #62609 ] Postby shadow999mx on Mon Mar 10, 2008 1:34 pm

romaios io am impresia ca tu confunzi (sau vrei sa para ca ai dreptate folosindu-te de asta) tablele legii, scrise de Dumnezeu insusi , cu legea altarului si traditiile asociate acesteia de catre evrei , sti si evrei aveau tendinta sa umple de sarbatori anul (la fel ca alte religii ) si asa s-au departat de ceea ce Dumnezeu le-a dat sa tzina, respectiv cele 10 porunci, legi morale ale existentei , datoria fata de Dumnezeu (inclusiv sabatul, de aia zice in vechiul testament : " 2. In ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea, pe care o facuse;si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse. " ,dar din moment ce tu combini creationismul cu evolutionismul si renegi vechiul testament nu ma mir unde ajungi) si datoria fatza de semeni.
shadow999mx

[ #64023 ] Postby Lailah on Fri Apr 25, 2008 2:36 pm

Romaios wrote:Dacă v-aţi permite luxul de a studia ştiinţific (ştiu că aveţi o febleţe pentru cuvântul ăsta) Pentateuhul, aţi constata că Legea însăşi este o mare colecţie de tradiţii, imens de sfinte pentru că poporul le atribuia tuturor o origine divină şi le lega de revelaţia primită de Moise pe muntele Sinai.

Legea insasi are origine divina .Pentateuhul insusi are origine divina .Traditia rabinica in schimb nu avea si nu are aceasta origine.
Daca prin stiinta intelegeti studiu logic sistematic ,incluzand conditiile socio-culturale in care a fost scrisa Biblia ,nu eu sunt cea care nu si-l permite ,fiindca nu doctrinele mele extrabiblice ar trebui sa cada in fata Adevarului.

Lailah
Illuminati Master

[ #83729 ] Postby Ioana00 on Wed Sep 07, 2011 3:28 pm

Nu am citit toate comentariile, dar m-au uimit cateva din ele.

Am sa redau un citat: "Un crestin nu ar trebui sa polueze natura si atunci cad iarasi meseriile de sofer, lucrator in termocentrala sau diferite fabrici si uzine, vanzator intr-o benzinarie, mecanic auto etc."

Inseamna k ne mutam pe caruta? Nu mi-ar displace. Cum ai parea "de unul singur cu caruta prin Bucuresti"?

Ce te faci cand lucrezi intr-o firma iar seful vine si iti spune sa dai un telefon sa rezolvi o problema destul de grava si iti zice sa spui o minciuna ca sa o scoti la capat?

Eu am fost ,spre ex., la un interviu pe postul de call center, si ma puneau sa mint si am refuzat evident postul, cam asa e in toate joburile de call center din cate am vazut.
Ioana00

[ #83730 ] Postby furtuna dragos on Wed Sep 07, 2011 3:36 pm

Ioana00 wrote:
Eu am fost ,spre ex., la un interviu pe postul de call center, si ma puneau sa mint si am refuzat evident postul, cam asa e in toate joburile de call center din cate am vazut.

E ceva normal, cam peste tot e la fel, in afara de relatiile cu clientii a companiilor de telefonie sau banci.
Ei nu risca sa isi piarda clientii pentru nimic.
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

Previous

Return to Spiritualitate