Decretul duminical si Inchiderea Harului...Suntem pregatiti?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #55283 ] Postby Matei on Thu Nov 08, 2007 12:01 am

cristian wrote: Ce s-a intimplat la 1843 si respectiv 1844, a frizat delirul mistic, dincolo de sinceritate si speranta.
Acest delir din pacate s-a amplificat ulterior, cind pionierii in frunte cu EGW, au demonstrat una dintre cele mai firesti si viscerale atitudini care isi aveau radacinile in anumite conceptii total eronate, dar din pacate sustinute profetic de Ellen.

Cristian, Dumnezeu a binecuvantat inimile asteptatorilor din 1843, 44. Tu le disretuiesti si le intinezi memoria, dar Dumnezeu e are un caracter diametral opus de al tau...
Pionierii bisericii cand inca faceau parte din miscarea millerita au fost pt f putin timp de parere ca mesajul din Daniel 8 era pt sanul milleritilor Shut Door, dar au reuntat la aceasta idee pe care o mostenisera de la Miller. Una cate una au cazut toate prejudecatile si Duhul Sfant a definit un mesaj advent universal...
Nu faci lucrarea lui Dumnezeu deformand pana la absurd lucrurile.
Nu te cunosc, dar am cunoscut destui fosti membri azs cu probleme discipilinare care s-au intors cu inversunare impotriva bisericii si a uneia din servii Domnului... in loc sa se intoarca impotriva pacatului...

Nu e de vina nici EGW, nici Pavel, nici Luther pt ipocrizia si dualismul perfid al fostilor membri apostati care in numele neprihanirii revarsa torente de venin...

satana are oamenii lui... Dumnezeu sa-i binecuvinteze!

P.S. Tradarea lui Isus a venit din cercul apropiatilor Lui... Iuda... La fel tradarea crestinismului vine din sanul crestinatatii-sistemele apostate si la scara micro- din randul fostilor adventisti trasnformati in Simei cu rabie( nu spun turbati sa nu sune prea dur)...
Oamenii, comunitatile au nevoie de mai multa educatie decat de critica...
Matei

Images: 1

[ #55296 ] Postby cristian on Thu Nov 08, 2007 9:22 am

Dumnezeu a binecuvantat inimile asteptatorilor din 1843, 44.

Care a fost acea binecuvintare la 1844 si ...43 ? Dumnezeu nu duce cu zaharelul.
" Copii Mei pregatiti-va ca vin, Eu nu mint , ceea ce promit implinesc, voi veni in luna Martie 1843.
DECEPTIE !!! Nici urma de revenire... Apoi Dumnezeu se explica prin Miller : "Dragilor s-au incurcat socotelile, o sa mai intirzii putin dar va promit ca vin sigur pe data de 22 Oct. 1844.
Pregatiti-va si fiti gata !

Dezamagire...mare dezamagire si amaraciune !! Oare Dumnezeu minte ?Ne spune prin profetul Lui (Miller) DATA EXACTA (Nimeni nu stie zia si ceasul nici...ingerii nici Fiul ...) si apoi isi bate joc de noi ?

Nu Dumnezeu vine cu explicatii: " Imi pare rau ca nici de data aceasta nu s-a putut dar stiti de ce nu am venit nici acum ?
Ptr. ca de fapt am trecut din Sfinta in S.S. "

Dar oare nu stia Dumnezeu ce are de facut ? Era nevoie sa-i faca Miller programul ?

Doua grave erori datorita sfidarii Cuvintului Fiului "Nimeni nu stie..."
Deceptie, deziluzie, amaraciune, lacrimi si durere, asta au primit asteptatorii.
O mare parte au plecat in lume, o alta parte s-au intors in "Babilon" in bisericile de unde plecasera.

Acesta a fost rezultatul iar o mina de oameni care au ramas , fac o alta greseala la fel de istorica. Preiau socotelile milerite gresite care au dus la doua dezamagiri si pe baza lor fixeaza o alta data exacta: a trecerii din Sfinta in S.S.
Evident ca o astfel de incumetare nu putea sa fie crezuta ...dar apare EGW cu viziuni si da credibilitate erorii.

O intrebare : pe ce texte biblice se bazeaza doctrina JUDECATII DE CERCETARE.
Ce se face in concret la aceasta judecata ?
cristian

[ #55297 ] Postby JoAnne van Heff on Thu Nov 08, 2007 9:25 am

Cristian, care este interpretarea pe care o dai profetiei celor 2300 de seri si dimineti?
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #55299 ] Postby Matei on Thu Nov 08, 2007 9:53 am

Cristian in spiritul tau nu foarte constructiv ignori un lucru: Miller Il iubea pe Isus...
In al 2-lea rand el era un laic nu foarte instruit.
In al 3-lea rand a iubit Scriptura si a cercetat cu staruinta verset cu verset fara alte surse; a fost adeptul explicarii Bibliei doar cu Biblia... aducand o rigoare benefica din deism... Nu vreau sa intelegi ca apreciez deismul, ci doar rigoarea, da?
In al 4-lea rand, DA, a gresit concentrandu-se exclusiv pe profetie si ignorand alte versete, dar a fost calea ingaduita de Dumnezeu pt ca milleritii sa ajunga la o mai buna cunoastere a Lui...

In experienta ta personala, nu te-a ajutat nici o greseala sa-L cunosti mai bine pe Dumnezeu? Nu e voia lui Dumnezeu sa gresim dar prin harul Lui, El intoarce greseli in ocazii de crestere in har
Matei

revelation

[ #55301 ] Postby someone on Thu Nov 08, 2007 10:32 am

Citeste primele 3 capitole din Ezechiel, apoi cap.10 din Apocalipsa si Daniel 7:8-15 urmat de Apoc.11:1 . Roaga-te sincer ca sa intelegi ce ne descopera Dumnezeu acolo si mai citeste o data... Daca tot nu intelegi, roaga-te mai staruitor...
Uneori noi nu intelegem ceea ce ingaduie Dumnezeu sa se intample in istorie, tot asa cum poporul Israel nu a inteles de ce trebuia pe vremea lui Zedechia sa mearga de buna voie in robia babiloneana sau de ce Iuda sa fie despartit de Israel pe vremea lui Roboam.
Tot asa nu este dreptul nostru sa judecam de ce a ingaduit Dumnezeu sa aiba loc dezamagirea din 1843-1844. Evident este ca El a prevazut asta (Apoc.10:8-10; Ezech.2:7-3:5). Iar imediat dupa dezamagire incep doua evenimente importante: spiritul profetiei (Ap.10:11; 12:17; 19:10) si judecata de cercetare (Apoc.11:1,19; Daniel 7:8-11). Mai clar decat asta ce poate fi?! Dar daca alegi intentionat sa nu intelegi, nu vei intelege, fiindca adevarul se descopera prin Duhul Sfant celor ce se roaga si il cauta cu toata inima.
someone

Images: 18

[ #55303 ] Postby nouneim on Thu Nov 08, 2007 10:47 am

Va rog sa dirijati discutia catre unul din topicurile deja existente sau sa faceti altul:

1844---Isus a intrat in Sfanta?eu nu cred....
22 octombrie
SOS APARATI-O PE ELLEN G.WHITE DACA VA PASA DE ADEVAR

Pentru o mai buna sistematizare a subiectelor sa pastram acest topic pentru dedicat decretului duminical.

Multumesc pentru intelegere.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #55329 ] Postby sebak on Thu Nov 08, 2007 6:48 pm

SOS APARATI-O PE ELLEN G.WHITE DACA VA PASA DE ADEVAR

Imi iertati indrazneala...........
Cine trebuie sa apere pe cine???
Fratii mei in Hristos...daca Domnul Isus in fata sinedriului nu s-a aparat...cu atat mai mult noi... ce putem face?

Dar oare nu stia Dumnezeu ce are de facut ? Era nevoie sa-i faca Miller programul ?

Cristian ... te respect pentru ceea ce ai scris...chiar unele lucruri m-au pus pe ganduri...si nu as vrea sa fiu obraznic cu tine, dar tu chiar vrei sa dovedesti ca esti un Noe al lumi moderne?
te intreb...
ce te faci cu celalte viziuni care s-au implinit? nu poti spune ca sunt minciuni pentru ca s-au implinit...
Stau si ma intreb de ce intotdeauna vedem doar partea goala a paharului... :?:
Vorba multa saracia romanului...
este un text in romani care spune asa..."Dumnezeu sa fie gasit adevarat si toti oamenii sa fie gasiti mincinosi..."
Stii prea bine de ce a trbuit un profet...oamenii nu au ramas la Scriptura... asta se intampla si astazi...de aceea suntem noi aici si ne-am apucat sa filozofam ...
Vreau sa te interb ceva cristian... crezi ca Sanctuarul te v-a mantui? credeti voi ca toate discutile acestea sunt pentru "zidirea" spirituala a unui tanar?
Vom da socoteala pentru toate...
Ma ingrijoreaza necredinta unora...
Cei intelepti vor straluci...
sebak

[ #55330 ] Postby sebak on Thu Nov 08, 2007 6:51 pm

nouneim scuze.....
mi-am dat seama dupa aceea ca erau topice...
Cei intelepti vor straluci...
sebak

[ #55331 ] Postby Fabianoo on Thu Nov 08, 2007 6:53 pm

Sebak, punctele tale de suspensie tradeaza o crasa nepregatire. Care sunt clar, profetiile care s-au implinit? Lasa divagatiile si intrebarile retorice, fiecare are propriul sistem de valori dupa care se ghideaza si este liber sa traiasca sau nu cu frica in san. Tu zici ca vei da socoteala, e ok, nu amentinta pe nimeni cu asta, mai bine explica cu citate si dovezi, convinge-ne metodic, cu carti si extrase din carti. Nu e filozofie, este execritarea dreptului si obligatiei de a gandi, de a se indoi.
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #55337 ] Postby Matei on Thu Nov 08, 2007 8:17 pm

Primii 490 de ani taiati din cei 2300 si-a gasit implinirea in lucrarea publica a Domnului Isus, rastignirea Lui si lucrarea evanghelizarii evreilor. Implinirea primei parti imi da incredere ca si restul profetiei legate de cele 2300 de zile profetice e valabila.

Fabiano, eu te-am inteles ce ai vrut sa spui si chiar imi amintesc ca si eu te-am incurajat sa gandesti, sa nu te etemi de indoieli, de cearta, de tensiuni in cautarea adevarului... Dar e un mare dar... Ai mostre de gandire post-crestina, post-moderna: fiecare cu propriul lui sistem de valori... Pare politically corect, dar cum ramane cu sistemul de valori lasat de Dumnezeu? E doar unul din infinitatea de sisteme egale?
In America o femeie a platit 8000 de dolari amenda ca a cerut intr-un anunt un tamplar crestin... Copii care se roaga fie si in gand sunt amenintati cu exmatricularea in numele noii tolerante... Daca ai pareri ferme, esti pasibil de eticheta intolerantei...
Matei

[ #55339 ] Postby Fabianoo on Thu Nov 08, 2007 9:12 pm

Tocmai cand ma gandeam sa-ti dau un raspuns dur, ai venit cu acest mesaj intelept, recunosc. Ai dreptate, se merge prea departe si in numele tolerantei se practica mari injustitii.

Cat despre gandirea mea post crestina este o chestiune de alegere si de evidente. Caci in urma evidentelor devastatoare am decis sa gandesc ceea ce si exprim. Sper ca si gandirea ta sa fie una libera chiar in tiparul lasat de Iisus, iar nu produsul unei asidue spalari de creier...
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #55377 ] Postby cristian on Sat Nov 10, 2007 5:48 am

Una din marile dileme cu care se vor confrunta azs este legata de sfatul pe care sora Ellen l-a lasat bisericii, cu privire la DECRETUL DUMINICAL si respectiz la incetarea lucrului duminica.

Ea a "primit prin revelatie " porunca expresa, ca atunci cind va apare decretul, credinciosii azs, sa inceteze lucrul duminica ptr. a nu provoca persecutia.
Dar aceasta vine in conflit direct cu esenta problemei legata de decretul duminical.
Logic, un azs, crede cu tarie ca Sabatul este ziua de odihna, in timp ce duminica este o zi de lucru.

Ce trebuie sa faci ptr. arata lumii, autoritatilor sau persecutorilor, ca tu pazesti Sabatul?
Este foarte simplu: nu lucrezi Simbata, o pazesti.
Dar ce trebuie sa faca cineva ca sa arate societatii ca nu observa duminica, nu o pazeste in vreun fel?
Trebuie sa lucreze duminica.

In consecinta, sigiliul lui Dumnezeu este Sabatul ( conform doctrinei azs ) iar semnul fiarei este duminica.

Cum se poate primi sigiliul Sabatului ?
Prin abtinerea de la lucru in ziua de Simbata, ca aspect principal exterior. ( ...sa lucrezi sase zile ...sa nu faci nici o lucrare in ea... ) Exod. 20

Ce trebuie sa faca cineva ( ca forma/atitudine exterioara) sa sa nu primeasca sigiliul Sabatului ?
TREBUIE SA LUCREZE SIMBATA. Lucrind Simbata demonstrezi ca nu o pazesti.
Dar cum poate cineva primi semnul fiarei?
Trebuie sa se abtina de la lucru in ziua de duminica, tot la fel cum cei ce primesc sigiliul lui Dumnezeu se abtin de la lucru in ziua de Sabat.

Principiul de a nu lucra in Sabat prin aceasta aratind respectul pentru aceasta zi, trebuie folosit si fata de ziua de dumineca, (nu putem schimba sistemul de identificare).

Confuzia care vine din partea sorei Ellen este aceasta : prin abtinerea de la lucru in ziua de duminica ( pentru a nu provoca persecutia) se atrage primirea semnului fiarei, tot asa cum abtinerea de la lucru in ziua de Sabat, atrage primirea sigiliului lui Dumnezeu.

Conform invataturii lasata de Ellen, azs risca sa primeasca atit sigiliul cit si semnul fiarei.

O alta consecinta inevitabila a incetarii lucrului duminica este lipsa persecutiei si anularea posibilitatii aplicarii decretului duminical.

Singura forma prin care azs pot scapa de semnul fiarei este sa lucreze duminica, dar Ellen aprecizat ca este bine sa se inceteze lucrul duminica.
De ce sa te mai persecute daca si tu, in ziua de duminica incetezi lucrul?
Dar incetind lucrul, inevitabil se primeste semnul fiarei, conform principiului stabilit tot de Ellen vis a vis de Sabat.
Avind semnul fiarei persecutia este eliminata, inceteaza, nu mai are ratiune.
Poti tine Sabatul fara probleme (atita timp cit ai primit semnul fiarei prin incetarea lucrului duminica).
Nu mai conteaza; daca respecti si duminica la fel cum respecti si Simbata, nelucrind.
Planul satanei are succes. El va vrea ca tu sa poti primi semnul fiarei prin respectarea duminicii (NELUCRIND). Te va lasa in pace chiar daca pazesti Sabatul, el stie ca nu poti primi sigiliul lui Dumnezeu sau il poti pierde, atita timp cit prin incetarea lucrului duminica vei primi semnul fiarei.

Care este rezolvarea acestei dileme ?
Dumnezeu iti cere sa incetezi lucrul : " sa lucrezi sase zile si sa-ti faci tot lucrul tau ... sa nu faci nici o lucrare in ea ..." Gen. 20. [color=]El spune sa lucrezi sase zile , nu cinci zile. [/color]

Aceasta este primul pas spre sfintirea Sabatului: opririrea de la lucru. Dar Satana nu-ti cere sa sfintesti duminica, e suficient sa nu lucrezi si el e foarte dispus sa-ti puna semnul lui. Nu Dumnezeu este Cel care-ti pune semnul fiarei ci Satana, daca incetezi lucrul duminica; conditiile el le stabileste.
Logica problemei pleaca de la porunca expresa data de Dumnezeu (sa lucrezi sase zile si sa-ti faci tot lucrul tau ... sa nu faci nici o lucrare in ea ).
Se poate primi sigiliul Lui Dumnezeu prin respectarea Sabatului fara aplicarea decretului duminical la scara globala?
Nu .

Cele doua merg impreuna. Testul primirii sigiliului vine tocmai prin decretul duminical.
Oprirea de la lucru in ziua de duminica va fi obiectul legii duminicale. Deci o oprire vizibila, publica fata de societate, nu una ascunsa in casa ( fac treaba in casa si nimeni nu ma vede).

Cei trei tineri puteau folosi aceasta metoda a ducerii in eroare, isi puteau "ascunde"credinta printr-o inclinare in fata chipului. Ei au trebuit sa dea o dovada publica, altfel ar fi primit "sigiliul inchinarii la imparat ".

Tot la fel azs trebuie sa faca un act public de respingere a duminicii ca zi de inchinare tocmai in modul cel mai elocvent: lucrind duminica in mod public.

Dumnezeu nu a spus: " sa lucrezi 5 zile pe saptamina" ci a spus clar si lamurit "sa lucrezi sase zile..." De ce tocmai cind vine decretul sa te apuci sa lucrezi doar cinci zile, sa te prefaci ca nu lucrezi duminica ?

Cei trei tineri nu s-au aplecat inchinindu-se la Dumnezeu in inima lor, o puteau face evident.
Daca ei s-ar fi inchinat/aplecat mai avea vreun efect porunca imparatului, mai era cineva persecutat, aruncat in cuptorul de foc? Cu siguranta ca nu.

Daca azs se vor opri de la lucru in ziua de duminica mai are decretul vreo consecinta? Va mai putea Dumnezeu sa-si probeze credinciosii daca ei "fenteaza" incercarea , prefacindu-se fata de vecini si autoritati ca de fapt ei nu lucreaza duminica?
Daca cei trei tineri se prefaceau, ar fi primit "semnul fiarei/semnul imparatului".
Tot la fel cei care se vor preface ca respecta duminica chiar daca lucreaza in ascuns vor primi semnul fiarei.
Daca tinerii s-ar fi "ascuns" printr-o aplecare formala in fata chipului s-ar fi intimplat urmatoarele:
1)Decretul imparatului nu ar mai fi avut nici un obiectiv, ar fi fost "anulat" ca efect.
2) Ei nu ar mai fi fost persecutati.
3) Ar fi primit semnul "imparatului-fiara " si ar fi pierdut sigiliul ascultarii care le-a fost pus tocmai prin proba cuptorului de foc. Prin oprirea publica de la lucru in ziua de duminica, se elimina motivatia persecutie.
Dar tocmai persecutia prin decretul duminical, aduce sigiliul lui Dumnezeu, finalizeaza incercarea si "permite" revenirea imediata a Domnului.
O ecuatie destul de complicata...
cristian

[ #55378 ] Postby juanyto on Sat Nov 10, 2007 7:24 am

Si de ce oare nu se poate aplica si invers? Adica prin sfintirea Sabatului primesti semnul si sigiliul lui Dumnezeu si poi poti sa stii si Duminic, pt c nu mai are nici un efect, tu deja ai sigiuliul si apartii Domnului. Ce se intampla cu cei care muncesc decat 2 zile pe sapotamana? sau nici una? sunt din start pacatosi? :roll:
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Images: 3

[ #55379 ] Postby Quintus Sertorius on Sat Nov 10, 2007 7:31 am

Dle Cristian, cu tot respectul, prin ultimul post dovedesti ca n-ai inteles nimic nici din ce scrie Ellen White si nici macar din ceea ce orice adventist ar trebui sa inteleaga. Stii cum arata o critica ce rateaza complet textul asupra caruia se exercita? Ei bine, e... ridicola.
E ridicol sa spui ca sfatul EGW ca azs sa se abtina de la a lucra duminica in mod public, ptr a nu oferi motive persecutiei inseamna sa-i indemne sa primeasca... semnul Fiarei! Esti atat de departe ca macar sa banuiesti ce invata Ellen White ca este primirea sigiliului lui Dumnezeu sau a semnului Fiarei incat... cel mai cuminte ar fi sa pastrezi tacerea si sa vorbesti de ceea ce intelegi.
Nu te supara, insa mi-e rusine ptr dumneata. Carevasazica, dumneata iti imaginezi ca marea confruntare finala a istoriei inseamna, in viziunea EGW si azs, ca unii vor pleca la lucru sambata iar altii duminica?
Sincer, vad ca vrei sa tot infatisezi "contradictii" la EGW si sa arati cat de ridicola e invatatura ei, cand de fapt nu arati decat cat de ridicol si de fara minte poti fi dumneata.
Quintus Sertorius

[ #55380 ] Postby cristian on Sat Nov 10, 2007 7:33 am

In primul rind n-ai inteles principiul de baza Juanyto.
In al doilea rind conform "programului" cronologic, nu poti primi sigiliul Sabatului pina nu esti probat cu decretul

Quintus, daca doar atit ai de spus ?
cristian

[ #55381 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Nov 10, 2007 7:46 am

Mesaj de la Bazsoa (un viitor membru al forumului):

"Cand eram mic, credeam ca vaca este sotia calului si cainele sotul pisicii. A trebuit sa mai cresc putin, ca sa aflu ca nu este adevarat. In perioada aceea asa a fost si cu adventistii: trebuia sa treaca un timp anume, ca sa afle despre ce este vorba. (Ioan 16:12, mesajul potrivit la vremea potrivita.) Este nevoie de o varsta anume ca sa intelegi anumite lucruri. Aceasta etapizare a vietii de credinta se realizeaza, asadar, si pe planul cunoasterii, nu numai pe cel al infaptuirii! Cand erai copil, Cristian, incercai sa umbli si cadeai, era un esec sau o noua experienta, din care invatai, pana la urma urmei, cum sa mergi.
Iar legat de decretul duminical si atitudinea azs..., unde scrie ca nelucrand duminica ai semnul fiarei? Nelucrand duminica poti folosi vremea pentru a discuta despre Biblie cu altii. Asta inseamna munca, nu fizica, ci pentru Dumnezeu. Astfel nu intri in conflict cu porunca de a lucra sase zile.....parafrazarea cuvintelor divine: fiti destepti (chiar si sireti, daca e posibil intr-un sens pozitiv), dar blanzi..."
Last edited by JoAnne van Heff on Sat Nov 10, 2007 3:53 pm, edited 3 times in total.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #55382 ] Postby Quintus Sertorius on Sat Nov 10, 2007 7:52 am

Pai ce sa spun, dle Cristian? Mi-e penibil ptr dumneata. E ca si cand as auzi pe maidan critica pe care o facea mos Gutza din satul bunicilor la Einstein? O neintelegere crasa, o distorsionare pana si a elementarului, multe pretentii ridicole si... fum!
Vrei sa vorbesc mai mult? Vrei sa-ti arat cat de ridicol e ultimul dumitale post?
Quintus Sertorius

[ #55383 ] Postby cristian on Sat Nov 10, 2007 8:09 am

Quintus, am inteles ca n-ai inteles mai nimic din observatiile mele vsv de logica whitt-iana pe subiectul prezenatat.

Te intreb, poti primi sigiului Sabatului, fara sa treci prin proba de foc a decretului duminical?
cristian

[ #55384 ] Postby Quintus Sertorius on Sat Nov 10, 2007 8:44 am

Nu, dle, nu te scoti atat de usor. Critica dumitale, departe de a fi logica, e aberanta. Lucrez la un program acum si n-am vreme, insa daca nu-ti vezi ridicolul, am sa ti-l ilustrez vorbind din cartile Ellen White. Cum de altfel si s-ar cadea intr-un asemenea context. Ai doar putintica rabdare!
Quintus Sertorius

[ #55442 ] Postby cristian on Mon Nov 12, 2007 5:18 am

kokom:
unde scrie ca nelucrand duminica ai semnul fiarei? Nelucrand duminica poti folosi vremea pentru a discuta despre Biblie cu altii. Asta inseamna munca, nu fizica, ci pentru Dumnezeu. Astfel nu intri in conflict cu porunca de a lucra sase zile.....parafrazarea cuvintelor divine: fiti destepti (chiar si sireti, daca e posibil intr-un sens pozitiv), dar blanzi..."

Unde scrie ca nelucrind Simbata primesti sigiliul lui Dumnezeu? Asta este o deductie devenita invatatura specifica, patentata de ELLEN.
Ea a pus in contras doua zile, de repaos, doua zile de odihna, Sabatul ca sigiliu al lui Dumnezeu in contrast cu Duminica ( fortat considerata) semnul fiarei.
Sigiliul lui Dumnezeu conform invataturilor biblice (nefortate sa intre pe filiera/matritza azs), este caracterul transformat "sigiliat" de cer , "Fiti sfinti caci Eu sunt Sfint". Nu Sabatul este sigiliul, este doar un semn.

Cit despre semnul fiarei stim ca se va impune cu forta. Deci respectarea duminicii prin lege; consecinta care va duce conform conceptiilor azs, la revenirea si impunerea lucrului Simbata deci revenirea la 6 zile lucratoare.
Astfel vom asista la o proba ptr azs care vor fi nevoiti sa aleaga intre a sfinti ziua de Sabat sau a lucra.
Sfintind Sabatul primesc sigiliul.
Dar acest sigiliu nu-l pot primi fara aparitia decretului duminical care indica,obliga pazirea Duminicii si nepazirea unei alte zile de odihna.

Nelucrind in Sabat, il sfintesc
si astfel vor primi sigiliul.
Prin urmare prin aceasi deductie si folosind acelasi sistem/tipar de interpretare; semnul fiarei se primeste prin observarea/respectarea duminicii

Cred ca trebuie sa folosim acelasi principiu de interpretare ca si in cazul Sabatului, nu ar fi corect si onest sa schimbam modelul.

- Sabatul este ziua de odihna poruncita de Dumnezeu; prin contrast Duminica este ziua de odihna poruncita de fiara (conform mentalitatii azs.)

- Sabatul este sigiliul lui Dumnezeu, prin contrast Duminica este "sigiliul ", semnul fiarei.

- Sabatul trebuie respectat in spirit (invataturile biblice mintuitoare sau invataturile specifice azs ) dar si in practica deci nelucrind in Sabat, prin contrast Duminica trebuie respectata si ea de simpatizantii ei in spirit (invataturile Bablilonului) dar si in practica nelucrind in aceasta zi.

Prin abtinerea de la lucru in Sabat, ca proba practica, se atrage sigiliul lui Dumnezeu prin contras abtinerea de la lucru in ziua de Duminica atrage semnul fiarei.

Sa ne imaginam ca cei care pazesc Sabatul ar exercita presiuni asupra celor care sunt dispusi sa primeasca semnul fiarei, obligindu-i sa lucreze Duminica.
Cum credeti ca si-ar arata ei devotiunea si respectul ptr ziua de Duminica, odata ce decretul este dat ?
Foarte simplu acesti oameni nu ar lucra Duminica ptr. ca ei inteleg ca Duminica este adevarata zi de odihna.

Tot la fel ar proceda azs daca vor fi obligati sa lucreze Simbata, sub nici o forma nu o vor face, ptr. ca ei cred ca Sabatul este adevarata zi de odihna.
Astfel personal consider ca este logic sa apreciem ca cineva care se opreste de la lucru in ziua de Duminica, tocmai cind apare decretul de moarte , va primi fara indoiala semnul fiarei, chiar daca el mental nu accepta anumite invataturi.
Exemplul cu cei trei tineri este elocvent, ei se puteau preface ca se inchina chipului dar in inima lor sa se roage lui Dumnezeu.

Pentru mine nu este o problema paradoxul in discutie deoarece nu cred intr-un decret duminical, vreau doar sa avertizez fata de confuziile care sunt evidente.

In final, este o opinie , nu am dat cu toporul. Cred ca avem dreptul la opinie la a gindi diferit.
cristian

Revenirea lui Isus Cristos hmm ia sa vedem.........

[ #55482 ] Postby Ziua-a-saptea on Tue Nov 13, 2007 9:12 am

Nu stiu care a zis ca in anul asta 1843 si 1844 ca revenie Isus Cristos desi nu era adevarat mai era o parte a sfintiri deci Sfanta sfintelor inainte era doar in sfanta ata deci Isus Cristos nu a zis ca vine in 1843 sau 1844 ci doar a intrat in alt mod de slujire ca sa nu cada omul din mana lui Dumnezeu sa aibe oaemni o alta cale de scapare ca sa nu impiedice satana pe ai lui Dumnezeu si deaia a sa zis ca el vine atunci dar biblia ne si spune clar "Iata eu voi veni curand" si acolo nu ni sa zis nici o data, data hora ziua si luna si anul ci ne spune ca el va reveni curand.. pentru cei care nu stiu vie greu sa intalegeti ca el nu vine in anu asta 1843 sau 1844 si ELENA WHITE scuze daca nu am scris bine dar ea spune noi ar trebuie sa fimi in ceruri dar cum oameni nu sau facut trebuirile o fi zus Dumnezeu ia sa le mai dam putin timp de gandire.. si iatane acum facem ceva , probabil mai rau il criticam pe el de cat sa envangelizam ma refer la noi stiu nu toti sant asa si Dumnezeu poate face multe minuni.. Dar faza este ¿Ce facem noi pe timpul de sfarsit? Meritati Viata vesnica.. la vb sale cred ca nu dar Isus a iubit mult si a ingaduit Dumnezeu sa fi asa. asa ca Aprofitati timpul asta pentru o envanghelizare mult mai bun . MARANATA (Eu vin in curand)
Ziua-a-saptea

Images: 5

[ #55484 ] Postby Gabriy'el on Tue Nov 13, 2007 9:30 am

Ideea prezentata mai sus e de apreciat, ....dar pana sa pricep ce a vrut sa zica ,s-au dat 2 neuroni cu capul de pereti la mine in tartacutza:D:D:D:D:D:D

O fi vreun nene mai in varsta, sau e vreo ruda cu fosta diriginta a scolii de sabat(avea vreo 70 de ani) cu care ma buzzuiam pe mess:D:D:D
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #55485 ] Postby nouneim on Tue Nov 13, 2007 9:30 am

Ziua-a-saptea, te rog sa folosesti propozitii mai scurte sa scrii mai ingrijit care noi trebuie sa citim si sa intelegem cand tu vrei sa ne spui ceva atunci cand folosesti semne de punctuatie este mai bine toti vom fi mai castigati. :roll:
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #55532 ] Postby cogito on Wed Nov 14, 2007 6:09 am

(se vede ca na mai scris de mult in limba romana prb nicii na mai vorbit ar trebui sa existe o versiune spaniola pt azsforum ;)) asa na-r mai egxista scuza asta nu stiu sa scriu pt ca nu mai sint in romania din copilarie poate nici nu sa nascut in romania poate ar trebuii sa ecxsiste o versiune vorbita a forumului o chestie unde se posteaza inregistrari audio dar si acolo ar fiii periculos ca nici sa vorbesti romana nu e chiar floare de ureche ca mai e acorduri si dastea de facut)*

*orice asemanare cu Tetelu a fost indelung studiata si pe deplin intentionata!
Last edited by cogito on Wed Nov 14, 2007 6:37 am, edited 1 time in total.
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

Images: 21

[ #55533 ] Postby VelSatis on Wed Nov 14, 2007 6:24 am

Vorbiti cum puteti, doar sa ne intelegem :P
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

[ #55705 ] Postby rebeka2 on Sun Nov 18, 2007 6:37 am

....am si eu o rugaminte ; daca are cineva ceva se spus in legatura cu subectul " sanctuarul" , sa scrie pe topicul " 1844....Isus a intrat in Sfanta? eu nu cred... " Ma intereseaza subiectul si nu s-a mai scris de mult pe acel topic . Cat despre cartile scrise de d-ul Aron Moldovan si amintite in acest topic nu au nici o relevanta pentru mine avand in vedere declaratiile din ultima vreme ale domniei sale.
rebeka2

[ #55706 ] Postby cristian on Sun Nov 18, 2007 7:39 am

Care sunt aceste declaratii recente, ultime ale lui Aron M. ?
Nu le cunosc.
La ce se refera ?
cristian

[ #55708 ] Postby rebeka2 on Sun Nov 18, 2007 8:53 am

Domnia sa a declarat mai multe lucruri care contrazic ceeace a scris in cartile lui , dar ele nu au legatura cu acest subiect . Insa a facut si declaratii care au legatura cu acest subiect ; ca de fapt sora White a vazut in viziune ca Sanctuarul era " o singura incapere , imensa cu multi salpi....." cu alte cuvinte contrazice invatatura pionierilor precum ca Sanctuarul era unul bicameral ci unul unicameral. Si a mai adaugat si faptul ca " nu este vina conducerii bisericii ca membrii au inteles gresit faptul ca Sanctuarul este bicameral...."..... pentru ca de fapt " in 1844 Isus Hritos a inceput a doua faza a lucrarii Sale in Sanctuar ...." in aceeasi incapere .
rebeka2

[ #55709 ] Postby cristian on Sun Nov 18, 2007 10:07 am

Ce trist cind sub presiunea timpului si a adevarului, liderii azs recurg la stratageme prin care se incearca ,cosmetizarea unor erori doctrinale atit de evidente : controversata teorie a sanctuarului.

Este driblingul teologic modern , foarte tehnic, dar intr-un contrast aberant cu tiparul teologic al pionierilor si mai mult decit atit, cu viziunile EGW care au lasat posteritatii schema profetica a unui sanctuar bicameral.

Acum se joaca PARTIDA pe un alt teren, cel al fazelor lucrarii cristice de mijlocire , FAZE prin care se incearca inmormintarea lucrarii bicamerale
datorita ridicolului in care este pusa teologia sanctuarului asa cum a lasat-o EGW bisericii.

Trist este faptul ca incearca sa ne prosteasca in fata; atitudine intolerabila a fratiorului Aron care arunca vina asupra membrilor .
Este revoltator !
cristian

[ #56031 ] Postby vladtepes on Sat Nov 24, 2007 2:53 am

cristian wrote:Ce trist cind sub presiunea timpului si a adevarului, liderii azs recurg la stratageme prin care se incearca ,cosmetizarea unor erori doctrinale atit de evidente : controversata teorie a sanctuarului.

Este driblingul teologic modern , foarte tehnic, dar intr-un contrast aberant cu tiparul teologic al pionierilor si mai mult decit atit, cu viziunile EGW care au lasat posteritatii schema profetica a unui sanctuar bicameral.

Acum se joaca PARTIDA pe un alt teren, cel al fazelor lucrarii cristice de mijlocire , FAZE prin care se incearca inmormintarea lucrarii bicamerale
datorita ridicolului in care este pusa teologia sanctuarului asa cum a lasat-o EGW bisericii.

[glow=red]Trist este faptul ca incearca sa ne prosteasca in fata; atitudine intolerabila a fratiorului Aron care arunca vina asupra membrilor .[/glow]
Este revoltator !

:evil: Ar trebui sa-l excludem pe fratele Moldovan :lol:
vladtepes

PreviousNext

Return to Spiritualitate