Evolutionism / Creationism - Seminar - comentarii

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Evolutionism / Creationism - Seminar - comentarii

[ #75017 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 12:38 am

O ipoteza acceptabila ar fi ca Dumnezeu nu are nimic de a face cu "creatia"/evolutia din acest univers. In alte cuvinte VT nu are nici o relevanta, NT, EGW, si bAZS sunt relevante dar nu literal.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75018 ] Postby eddieconst on Mon Sep 14, 2009 12:45 am

Evolutia este un fapt. In loc sa ne ascundem cu capul in nisip ar fi mai bine sa il incadram intr-o interpetare teologica care pastreaza credinta in existenta lui Dumnezeu, etica crestina, Isus, Inviere.

Cei care spun ca evolutia este doar o teorie au citit aceasta in manualul de biologie creationista (care nu este de fapt biologie ci teologie).

De ce este evolutia un fapt si nu o "doar o teorie"? Pentru ca satisface criteriul biblic al advarului: doi sau trei martori. Cu alte cuvinte este determinata printr-un proces de triangulare. De fapt sunt cateva lanturi de dovezi care duc la aceiasi concluzie:

1. Straturile geologice si raportul fosilelor.
2. Distributia geografica a speciilor cu specii inrudite pe teritorii invecinate.
3. Impartirea lumii vii in crengi si ramuri aflate pe un singur trunchi.
4. Structura ADN-ului confirma ipoteza stramosului comun. Diferitele specii se deosebesc intre ele printr-un sir de mutatii si rearanjari de ADN.
5. Retrovirusii transmisi de la o specie la alta exact in aceiasi pozitie
6. Gene false (mutatii neutre) transmise de la o specie la lata exact in aceiasi pozitie
7. Datarea radiometrica
8. Straturiel ghetarilor

Fiecare din acestea este o adevarata stiinta in sine si fiecare duce independent la substantierea evolutiei. Dovezile sunt irefutabile. Avem doua optiuni.

1. Renuntam la Biblie.
2. Facem cum a spus Galilei: Cand Biblia contrazice stiinta insemneaza ca nu am inteles bine Biblia.

Sau, hai sa ne calculam sansele.

Iata lista controverselor istorice intre stiinta si Biblie.

1. Forma pamantului
2. Pozitia pamantului in sistemul solar
3. Legile lui Newton (care faceau sa dispara "mana calauzitoare" si impulsul initial din miscarea cereasca. Teoria Nebulara.
4. Sursa energiei stelare
5. Crearea elementelor pe cale naturala in stele
6. Big-bang
7. Vechimea rocilor lunare
8. Existenta vulcanilor pe alte planete (nu ca urmare a potopului)
9. Placile tectonice si natura cutremurelor
10. Explicare existentei materiei, spatiului si timpului.
11. Descifrarea secretului vietii

Toate controversele au fost castigate de stiinta. Cei care au strigat tare cu Biblia in mana au recunoscut ca nu intelesesera Biblia. Exista unii care spun ca nu va fi descoperita particula Hig. Altii care spun ca omul nu poate crea viata. Suntem probabil la cateva luni de particula Hig iar Venter Creig a creat deja primul ADN din elemente abiotice. In cel mult cateva luni va reusii sa il faca capabil de reproducere.

Ce vom face daca se vor gasii forme de viata microbiala in sistemul solar. Unii de la NASA cred deja ca exista pe Enceladus. Altii cred ca au identificat fosile de virusi pe un meteorit de pe marte. Ne vom pierde oare credinta in urma unei astfel de descoperiri (care este probabila)?

Atunci cand contrazicem stiinta cu Biblia toate sansele sunt ca va trebuii sa ne cerem scuze. Nu este de mirare ca oamenii isi pierd credinta. Noi venim cu o intelegere limitata de traditii in care incercam sa il limitam pe Dumnezeu. Putina umilinta nu ar strica.
Truth is what stands the test of experience. - Albert Einstein
eddieconst
LastManStanding

[ #75019 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 12:56 am

Ai uitat sa mentionezi cifra Pi, Vechiul Testament raporteaza ca fiind 3. Pentru ca adventismu sa supravietuiasca, Vechiul Testament trebuie abandonat, Luther si Albigenzieni stiau ei ce stiau.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75020 ] Postby Jerusaleem on Mon Sep 14, 2009 1:39 am

NorthLite wrote:
Jerusaleem wrote:P.S - Sa va vad pe astia din neamul tau, ce bascalie o sa mai faceti fata in fata cu Creatorul.

Sa-i vad pe astia care au urmat Biblia la litera si au produs suferinta prin sabia si subjugare. In timp ce Rahav si BaRaka_ se vor intalni la marea de cristal, lui Iacob Coman si Florin Laiu, Isus le va zice: "Pe voi nu va cunosc".

Inteleg....Dumnezeu mai incape pe undeva in ecuatie....sau il eliminam complet?

Cand Napoleon la intrebat pe Laplace dece modelul lui nu il include pe Dumnezeu, el ia raspuns: "Maiestate, eu nu am nevoie de aceasta ipoteza".

Prietene nu ai o intelegere corecta a principiilor mantuirii. Mantuirea este posibila doar prin credinta in sangele curs al Domnului Isus Hristos pentru mine sau pentru tine. Nu are relevanta in planul mantuirii daca tu crezi in evo iar eu nu. Daca tu ai gasit in Biblie ca pe criteriul acceptarii evolutionismului se va spune unora nu iar altora da, sa-mi arati si mie; ce-i drept am cam ramas in urma cu Biblia la rand.
"Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!" Augustin
Jerusaleem

Images: 0

[ #75021 ] Postby Jerusaleem on Mon Sep 14, 2009 1:40 am

eddieconst wrote:Evolutia este un fapt. In loc sa ne ascundem cu capul in nisip ar fi mai bine sa il incadram intr-o interpetare teologica care pastreaza credinta in existenta lui Dumnezeu, etica crestina, Isus, Inviere.

Cei care spun ca evolutia este doar o teorie au citit aceasta in manualul de biologie creationista (care nu este de fapt biologie ci teologie).

De ce este evolutia un fapt si nu o "doar o teorie"? Pentru ca satisface criteriul biblic al advarului: doi sau trei martori. Cu alte cuvinte este determinata printr-un proces de triangulare. De fapt sunt cateva lanturi de dovezi care duc la aceiasi concluzie:

1. Straturile geologice si raportul fosilelor.
2. Distributia geografica a speciilor cu specii inrudite pe teritorii invecinate.
3. Impartirea lumii vii in crengi si ramuri aflate pe un singur trunchi.
4. Structura ADN-ului confirma ipoteza stramosului comun. Diferitele specii se deosebesc intre ele printr-un sir de mutatii si rearanjari de ADN.
5. Retrovirusii transmisi de la o specie la alta exact in aceiasi pozitie
6. Gene false (mutatii neutre) transmise de la o specie la lata exact in aceiasi pozitie
7. Datarea radiometrica
8. Straturiel ghetarilor

Fiecare din acestea este o adevarata stiinta in sine si fiecare duce independent la substantierea evolutiei. Dovezile sunt irefutabile. Avem doua optiuni.

1. Renuntam la Biblie.
2. Facem cum a spus Galilei: Cand Biblia contrazice stiinta insemneaza ca nu am inteles bine Biblia.

Sau, hai sa ne calculam sansele.

Iata lista controverselor istorice intre stiinta si Biblie.

1. Forma pamantului
2. Pozitia pamantului in sistemul solar
3. Legile lui Newton (care faceau sa dispara "mana calauzitoare" si impulsul initial din miscarea cereasca. Teoria Nebulara.
4. Sursa energiei stelare
5. Crearea elementelor pe cale naturala in stele
6. Big-bang
7. Vechimea rocilor lunare
8. Existenta vulcanilor pe alte planete (nu ca urmare a potopului)
9. Placile tectonice si natura cutremurelor
10. Explicare existentei materiei, spatiului si timpului.
11. Descifrarea secretului vietii

Toate controversele au fost castigate de stiinta. Cei care au strigat tare cu Biblia in mana au recunoscut ca nu intelesesera Biblia. Exista unii care spun ca nu va fi descoperita particula Hig. Altii care spun ca omul nu poate crea viata. Suntem probabil la cateva luni de particula Hig iar Venter Creig a creat deja primul ADN din elemente abiotice. In cel mult cateva luni va reusii sa il faca capabil de reproducere.

Ce vom face daca se vor gasii forme de viata microbiala in sistemul solar. Unii de la NASA cred deja ca exista pe Enceladus. Altii cred ca au identificat fosile de virusi pe un meteorit de pe marte. Ne vom pierde oare credinta in urma unei astfel de descoperiri (care este probabila)?

Atunci cand contrazicem stiinta cu Biblia toate sansele sunt ca va trebuii sa ne cerem scuze. Nu este de mirare ca oamenii isi pierd credinta. Noi venim cu o intelegere limitata de traditii in care incercam sa il limitam pe Dumnezeu. Putina umilinta nu ar strica.

Desi poate ca aveti dreptate, aveti bagare de seama sa nu fiti o piatra de poticnire pentru credinta multora. Biblia spune ceva in privinta asta....

P.S- v-am lasat un PM...
Jerusaleem

[ #75022 ] Postby Un Crestin on Mon Sep 14, 2009 2:35 am

eddieconst wrote:Spre deosebire de dvs. eu am crescut in scoala invatind evolutionismul si ajungind ateu

Si eu am facut scoala in Romania. Nu m-am referit la ce se invata la scoala in Romania pe vremea mea. Nivelul de intelegere a lumii de catre ceea ce se cheama de obicei un intelectual azs in romania (medicul, profesorul de seminar si uneori pastorul) este cateva decenii in urma in intelegerea universului. Nu stiu cum este scoala in romania acum si nu stiu ce carti se citesc. Dar in US un tanar care ia clase de gandire critica, logica, si stiinte va ajunge sa se simta pacalit in biserica. Nu este vorba de optiuni filosofice ci de o disonanta cognitiva care i se cere si pe care putini oameni sunt in stare sa o suporte. Am facut si eu scoala in romania si pot spune ca este altceva. Noua ni se prezentau opinii subtiri si propaganda mediocra. Tinerii care invata lanivelul sec xxi sunt confruntati cu fapte si educati sa gandeasca critic. Apoi exista foarte multa informatie noua in arheologie despre istoria biblica si religia popoarelor invecinate. Eu incerc sa-i fac pe acestia sa ramana la fundamentul evangheliei care este misunea istorica a lui Isus ca Dumnezeu intrupat fara sa ma impiedic in folclor. Nu cred ca unii dintre cei care posteaza pe acest foruminteleg cu adevarat despre ce este vorba.

Evolutia este un fapt.

Creaturi uimitoare care sfidează evoluţia :) Evolutia este o teorie rasuflata...

Jerusaleemule...te stiam zidit pe stanca... Au dat puhoaiele darwinisto-constantiniene peste tine si te-ai si prabusit?

eddieconst wrote:In loc sa ne ascundem cu capul in nisip ar fimai bine sa il incadram intr-o interpetare teologica care pastreazacredinta in existenta lui Dumnezeu, etica crestina, Isus, Inviere.

Struto-camila la care faci reclama nu este nici crestinism biblic nici evolutionism crestinat. Se vrea etica crestina asortata cu mitologie "crestina" buna doar de pastrat aparentele de crestinism. Este ceva digerabil doar pentru fanii lui Darwin care mai au inca nevoie de ideea de Dumnezeu. In definitiv este paganism( idolatrizarea naturii) fardat "crestin".
A interpreta Biblia asa incat sa nu "deranjezi" stiinta inseamna a-ti bate joc de Biblie. Cuvantul failibil al oamenilor este pus sa judece si "ajusteze" Cuvantul lui Dumnezeu. Ah... "uitasem" ca pentru guru Edi de fapt nu mai este decat cuvantul lui Moise... de fapt nici al lui Moise: al iahvistului, elohistului,deuteronomistului...
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #75023 ] Postby adam on Mon Sep 14, 2009 3:51 am

eddieconst wrote:Ce vom face daca se vor gasii forme de viata microbiala in sistemul solar. Unii de la NASA cred deja ca exista pe Enceladus.

domnu pastoru, cum adik ce vom face? păi toată lumea ştie că microbii îmbolnăveşte pe oameni şi ie răi, ie de la diavolu, nu putea dumnezeu în marea lui dragoste să creieze aşa urîciuni! p-ăştia sigur i-a creiat diavolu, c-ăştia face numa rau la oameni, în ieden nu iegzista microbi!Image
păi normal, domnu pastoru, c-ăia de la nasa găseşte microbii pe enceladus, dak i-a plantat diavolu acolo, şi-n plus toată lumea ştie c-ăia de la nasa ie spiritisti şi lucrează cu spiritele rele, şi s-ar putea ca microbii aia care-i găseşte iei p-acolo să nici nu fie microbi, ci să fie spirite de draci!ImageImageImage
eddieconst wrote:Altii cred ca au identificat fosile de virusi pe un meteorit de pe marte. Ne vom pierde oare credinta in urma unei astfel de descoperiri (care este probabila)?

dimpotriva domnu pastoru, o să stăm şi mai tari în credinţă, c-astea face parte din semnele sfârşitului, ie diavolu care face semne şi minuni mari, care dak va fi cu putinţă să-nşele şi pe cei aleşi ( atenţie frate ierusalim, atenţie!), păi dak reuşeşte iel să se prefacă şi-ntr-un înger de lumină! ca să nu mai zicem de băieţii ăia din iegipt care tot aşa fabrica şi iei broaşte râioase pe bandă rulantă, care nici nu iera broaşte d-alea de-adevăratelea, ca nu iera bune de mancat, da broaştele făcute de dumnezeu le-a mancat pân la urmă şi fără să se-mbolnăvească de burtă, că minciuna are picioare scurte intodeauna!!!Image
da mi se pare mie, sau viruşii aştia ie şi mai rai decât microbii, ie tot de diavolu făcuţi, alceva iera dak descopereau şi băieţii ăia de la nasa, nişte animale p-acolo, da nu de orice fel, să fie din alea curatele de-i plac şi lu dumnezeu cum arde, şi-atuncea poate că iera fro solie de la domnu!Image
''Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său''
adam

[ #75024 ] Postby adam on Mon Sep 14, 2009 5:03 am

Un Crestin wrote:Creaturi uimitoare care sfidează evoluţia

domnu un creştin, păi parc-am mai vorbit odată de creiaturile alea uimitoarele care sfidează, nu numa ievoluţuia, da sfidează şi mai tare încă inteligent designu!Image
domne, ca să fie clar, ie unu mai mare, o creiatură d-aia, care-l introduce p-unu mai mic, şi ăsta micu de la urmă ie cea mai uimitoare creiatură, sfidează tot ce prinde! am mai zis, deşi ie stomatolog se specializează-n dinţi de peşte, şi pe urmă in limbi de ciocănitori!Image
tot ce sfidează creiaturile alea acolo, se găseşte răspunsurile pe saitu ăsta p-aicea, ie aceleaşi probleme năroade, demontate de mult şi punct cu punct de domnii common descent şi baraka Image
Un Crestin wrote: Evolutia este o teorie rasuflata...

sigur domnule, sigur că ie ! mai ales in accepţiunea dtale! da să vezi dta căt de răsuflată ie teoria creiaţonistă in 7 trepte şi 3 capitole din geneza! uite cum facem domnule, io postez obiecţiunile cu privire la geneza, şi dta stai în poartă ieşti apologetu!Image
c-o condiţie însă domnule, să nu-ntărâţi galeria în contra la tăticu tău adam, să-l baneze administraţia de pe saitu ăsta, cum l-a banat şi dumnezeu din cer, că nu ie frumos! înţeleg că dumnezeu ie modelu nostru în toate, da-n cazu ăsta solicit să luam distanţă de la faptele lui!Image

ÎN ATENŢIA LA ADMINISTRAŢIE- aş dori s-abordez creiaţionismu lu dumnezeu din geneza, şi căderea in păcat din geneza , cu toate consecinţele de rigoare pt dumnezeu şi caracteru lui, sau mai bine zis lipsa lui de caracter!!! pt asta solicit aceiaşi impunitate şi imunitate de care s-a bucurat dl Intent pe saitu ăsta! pt asta mă declar ateist de ziua a şaptea, concomitent că sunt şi adventist de ziua a saptea la a treia generaţie, şi rog să nu mai fiu nici banat, nici insultat, şi să nu mi se mai şteargă posturile!

nu de alta da mi se pare mie sau deviza la forumu ăsta ieste, ''esti liber să fii diferit!''? presupun că nu diferit doar ca nickname, nu? dak cineva se simte atacat personal, ok sunt de acord cu bannu, da dak ie vorba că cineva se simte că (dupe parerea lui) dumnezeu ie atacat personal, să-l lăsăm pe dumnezeu să se apere singur, că-i adult, şi mai ie şi omnipotent şi omniînţelept, a arătat că se descurcă cu băiatu ăla uzza!Image

alfel ce dumnezeu ie ăla care are nevoie de administratori să-i apere creiaţiunea cu pumnu???Image
''Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său''
adam

[ #75025 ] Postby Jerusaleem on Mon Sep 14, 2009 8:29 am

adam wrote:
Un Crestin wrote:Creaturi uimitoare care sfidează evoluţia

domnu un creştin, păi parc-am mai vorbit odată de creiaturile alea uimitoarele care sfidează, nu numa ievoluţuia, da sfidează şi mai tare încă inteligent designu!Image
domne, ca să fie clar, ie unu mai mare, o creiatură d-aia, care-l introduce p-unu mai mic, şi ăsta micu de la urmă ie cea mai uimitoare creiatură, sfidează tot ce prinde! am mai zis, deşi ie stomatolog se specializează-n dinţi de peşte, şi pe urmă in limbi de ciocănitori!Image
tot ce sfidează creiaturile alea acolo, se găseşte răspunsurile pe saitu ăsta p-aicea, ie aceleaşi probleme năroade, demontate de mult şi punct cu punct de domnii common descent şi baraka Image
Un Crestin wrote: Evolutia este o teorie rasuflata...

sigur domnule, sigur că ie ! mai ales in accepţiunea dtale! da să vezi dta căt de răsuflată ie teoria creiaţonistă in 7 trepte şi 3 capitole din geneza! uite cum facem domnule, io postez obiecţiunile cu privire la geneza, şi dta stai în poartă ieşti apologetu!Image
c-o condiţie însă domnule, să nu-ntărâţi galeria în contra la tăticu tău adam, să-l baneze administraţia de pe saitu ăsta, cum l-a banat şi dumnezeu din cer, că nu ie frumos! înţeleg că dumnezeu ie modelu nostru în toate, da-n cazu ăsta solicit să luam distanţă de la faptele lui!Image

ÎN ATENŢIA LA ADMINISTRAŢIE- aş dori s-abordez creiaţionismu lu dumnezeu din geneza, şi căderea in păcat din geneza , cu toate consecinţele de rigoare pt dumnezeu şi caracteru lui, sau mai bine zis lipsa lui de caracter!!! pt asta solicit aceiaşi impunitate şi imunitate de care s-a bucurat dl Intent pe saitu ăsta! pt asta mă declar ateist de ziua a şaptea, concomitent că sunt şi adventist de ziua a saptea la a treia generaţie, şi rog să nu mai fiu nici banat, nici insultat, şi să nu mi se mai şteargă posturile!

nu de alta da mi se pare mie sau deviza la forumu ăsta ieste, ''esti liber să fii diferit!''? presupun că nu diferit doar ca nickname, nu? dak cineva se simte atacat personal, ok sunt de acord cu bannu, da dak ie vorba că cineva se simte că (dupe parerea lui) dumnezeu ie atacat personal, să-l lăsăm pe dumnezeu să se apere singur, că-i adult, şi mai ie şi omnipotent şi omniînţelept, a arătat că se descurcă cu băiatu ăla uzza!Image

alfel ce dumnezeu ie ăla care are nevoie de administratori să-i apere creiaţiunea cu pumnu???Image

Tonul asta hulitor il avea un satanist declarat care ma interpelase in vremea mircului si vroia cu orice pret sa huleasca si sa profere blasfemii la adresa divinitatii. Nu zic ca vorbesti exact in aceeasi termeni ca el, dar se vede bine ca esti stapanit de acelasi duh. "Pomul se cunoaste dupa roadele lui"; daca vorbirea asta este ce a scos pomul evolutionismului din tine atunci totul este limpede.

P.S - interesant un fapt; cei mai patimasi opozanti ai creatiei biblice sunt tocmai cei care credeau odinioara in ea...
Jerusaleem

[ #75026 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:05 am

Jerusaleem wrote:Prietene nu ai o intelegere corecta a principiilor mantuirii. Mantuirea este posibila doar prin credinta in sangele curs al Domnului Isus Hristos pentru mine sau pentru tine. Nu are relevanta in planul mantuirii daca tu crezi in evo iar eu nu. Daca tu ai gasit in Biblie ca pe criteriul acceptarii evolutionismului se va spune unora nu iar altora da, sa-mi arati si mie; ce-i drept am cam ramas in urma cu Biblia la rand.

1. Era o gluma. 2. Nu avea nimica de a face cu credinta ci cu etica/morala.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75027 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:06 am

Un Crestin,

Nu sti despre ce vorbesti. Evolutia nu are nimica de a face cu idolatrizare sau inchinare. Paganism este inchinare la alti zei...
NorthLite
Adventist Knight

[ #75029 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:13 am

adam wrote:ÎN ATENŢIA LA ADMINISTRAŢIE- aş dori s-abordez creiaţionismu lu dumnezeu din geneza, şi căderea in păcat din geneza , cu toate consecinţele de rigoare pt dumnezeu şi caracteru lui, sau mai bine zis lipsa lui de caracter!!! pt asta solicit aceiaşi impunitate şi imunitate de care s-a bucurat dl Intent pe saitu ăsta! pt asta mă declar ateist de ziua a şaptea, concomitent că sunt şi adventist de ziua a saptea la a treia generaţie, şi rog să nu mai fiu nici banat, nici insultat, şi să nu mi se mai şteargă posturile!

Exact! Cu mult inainte de a crede in evolutie asta a fost problema care ma chinuit pe mine. Cum poate un Dumnezeu iubitor si moral sa creeze o lume in care exista suferinta? O alta problema este cand ii spui unui copil sa nu faca ceva va fi curios si va face acel lucru (pomul cunostintei binelui si raului). Cum putem lua Biblia ca un text moral cand contine povesti ca Avraam si Isaac, sau texte ca cel din Numeri 31? Si asta sunt doar din cateva din lucrurile car ma framantat.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75030 ] Postby Un Crestin on Mon Sep 14, 2009 9:18 am

NorthLite wrote:Un Crestin,

Nu sti despre ce vorbesti. Evolutia nu are nimica de a face cu idolatrizare sau inchinare. Paganism este inchinare la alti zei...

Mai degraba, dintre noi doi, tu esti cel care habar n-ai ce vorbesti.Evolutionismul este exact inchinarea la idolul "stiintei" evolutiei, idol care este pus mai presus de Dumnezeul Creator si care-l "ucide" pe Dumnezeu ca si Creator . Nu degeaba am pomenit intr-un post anterior (cenzurat de Edwards) despre "teologia" "Dumnezeu a murit". Dumnezeu ca si Creator a fost "ucis" si de voi, astia "luminatii" pe la univeristatile "adevarate".
Ce faci tu si tatal tau se cheama propaganda pentru paganism deghizat. Inchinarea la idoli este doar rodul centrarii pe creatie in detrimentul Creatorului. De aici umanismul (centrarea pe om), evolutionismul(excluderea supranaturalului/Transcendentului din ecuatia creatiei), rationalismul( ratiunea si stiinta au ultimul cuvant inclusiv in materie de teologie), iluminismul si alte -isme la fel de anti-teiste.

Macar fii onest si recunoaste-te ca ateu: nu crezi in Creator, nu crezi in Judecator, n-ai (nevoie de) Mantuitor. De fapt pentru tine nici pacat, in sens biblic, nu exista.

Cum poate un Dumnezeu iubitor si moral sa creeze o lume in care exista suferinta?

E limpede ca n-ai citit "Fratii Karamazov" ai lui Dostoievski. Altfel nu vorbeai ca mijlociul Ivan... :)
Un Crestin

[ #75031 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:21 am

Jerusaleem,

Nu este nimica satanic sa dezbati morala lui Dumnezeu si problema raului. Este un topic relevant pentru un forum religios. Daca am cenzura asa ceva inseamna ca suntem o secta care incearca sa spalam oamenii la creier. Cei care au adevarul nu se tem de discutie libera.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75032 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:31 am

Un Crestin,

Ateu nu sunt, agnostic da, dar totusi AZS. O fi pozitia mea extrema, dar nici a ta nu este sustinuta de bAZS sau orice alta biserica mainstream. Ci numai de fundamentalisti si Islam.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75033 ] Postby Jerusaleem on Mon Sep 14, 2009 9:44 am

NorthLite wrote:Jerusaleem,

Nu este nimica satanic sa dezbati morala lui Dumnezeu si problema raului. Este un topic relevant pentru un forum religios. Daca am cenzura asa ceva inseamna ca suntem o secta care incearca sa spalam oamenii la creier. Cei care au adevarul nu se tem de discutie libera.

Am facut referire strict la tonul pe care-l foloseste acest personaj, Adam, la cuvintele si expresiile putin spus zeflemitoare si de batjocura la adresa lui Dumnezeu.
Jerusaleem

[ #75034 ] Postby Un Crestin on Mon Sep 14, 2009 9:45 am

NorthLite wrote:Un Crestin,

Ateu nu sunt, agnostic da. O fipozitia mea extrema, dar nici a ta nu este sustinuta de bAZS sau oricealta biserica mainstream. Ci numai de fundamentalisti si Islam.

Nu dragule. "Agnostic" e doar masca in spatele careia se ascunde ateul din tine. Pozitia ta este atee, a mea este crestina. Eu cred in Creator asa cum spune Biblia. Tu crezi in evolutie cum iti spun universitatile "adevarate". Pozitia mea este sustinuta de Biserica ce au ramas fidela Bibliei si inca sunt destui care cred ca mine.
Ai fi fost agnostic daca ai fi spus: "domne, nu stiu cum a fost". Insa la cat de fundamentalist :) esti in evolutionismul tau numai agnostic nu esti....
Stiu ca ai oroare la cuvantul "fundamentalist" dar nu mi-e rusine sa ma recunosc drept unul ce ramane la "fundamentul" credintei ca Biblia da marturie de Creatorul, unul suficient de puternic sa creeze pamantul in 7 zile a cate 24 de ore,fix asa cum afirma Geneza. Sper ca n-ai facut stop cardiac citind ultima fraza :D
Pana si Islamul e mai credincios Adevarului in acest aspect(al creatiei) decat voi, "luminatii" universitatilor "adevarate"...
Un Crestin

[ #75035 ] Postby Jerusaleem on Mon Sep 14, 2009 9:50 am

NorthLite wrote:O ipoteza acceptabila ar fi ca Dumnezeu nu are nimic de a face cu "creatia"/evolutia din acest univers. In alte cuvinte VT nu are nici o relevanta, NT, EGW, si bAZS sunt relevante dar nu literal.

Omule tu te-auzi vorbind? Nu vezi ca roadele evolutionismului te imping sa desfiintezi Biblia centimetru cu centimetru? VT nu are nici-o relevanta iar NT, EGW sunt relevante dar nu literal? Ia-ti un moment de respiro si intreaba-te unde te va conduce acest drum eventual!!! Pe marea de cristal sigur nu!!!

Acum cand vad ce atitutinde fata de Biblie si Dumnezeu va determina sa aveti aceasta stralucita stiinta, evolutia, nu mai am nevoie sa cercetez nimic.
Jerusaleem

[ #75036 ] Postby samy on Mon Sep 14, 2009 9:54 am

Dumnezeu a creat o lume perfecta.Problema moralitatii Lui,apare din neintelegerea cauzei raului.Satana,uzand de libertatea de a nu asculta,iese de sub conducerea Creatorului.Isi castiga adeptii din ingerii,apoi isi muta ,,cartierul general''pe Pamant.Consecintele se vad...Dar ce trebuia sa faca Dumnezeu?Putea sa sa distruga pur si simplu pe Satana si ingerii lui.Raul disparea.Dar binele?Gestul sau putea sa fie interpretat:''Daca mai vrea cineva sa se rascoale,va beneficia de acelasi tratament''.Ingerii ramasi credinciosi slujeau de frica,Iar dreptatea era de partea rasculatului,Dumnezeu nu era in esenta bun.Sau putea sa-l lase sa-si raspandeasca ideile in Univers,iar apoi sa se vada rezultatele.Rezultatele s-au vazut la Golgota.Fiul lui Dumnezeu moare pentru a da dreptul omului la mantuire,fara ca El sa aiba vreo datorie la om,fara ca omul sa aiba vreun drept la ea.Acum daca Dumnezeu ii va distruge pe Satana si adeptii sai,nu poate fi acuzat de tiranie pentru ca,fiecare fiinta din Univers a avut ocazia sa aleaga intre bine si raul dovedit.
samy

[ #75037 ] Postby eddieconst on Mon Sep 14, 2009 10:58 am

Un Crestin:

Imi aduc aminte de un tapinar de la IF Sibiu. Eram de 17 ani si destul de naiv sa cred ca toata lumea stie ca pamantul e rotund. Mi-a spus ca asta ne-a invatat (sic) comunistii ca sa distruga credinta, ca in Biblie scrie asa si asa, si m-a dat afara din brigada. Discutam despre concepte pe care nu le putea intelege.
Truth is what stands the test of experience. - Albert Einstein
eddieconst
LastManStanding

[ #75038 ] Postby Un Crestin on Mon Sep 14, 2009 11:11 am

eddieconst wrote:Un Crestin:

Imi aduc aminte de un tapinar de la IF Sibiu. Eram de 17 ani si destul de naiv sa cred ca toata lumea stie ca pamantul e rotund. Mi-a spus ca asta ne-a invatat (sic) comunistii ca sa distruga credinta, ca in Biblie scrie asa si asa, si m-a dat afara din brigada. Discutam despre concepte pe care nu le putea intelege.

Super-"argumentatie" Edi...n-am ce zice :D
Nu esti singurul care a facut in scoala evolutionism, si nu esti singurul care a cochetat cu el. Trist, a fost nevoie ca te duci in America pentru a "desavarsi" ce comunisti au inceput...
Geaba insinuezi ca nu inteleg conceptele. Ba le inteleg prea bine, mult prea bine. In loc sa-ti aduci fiul pe calea cea stramta, te-ai dus cu el, de dragul lui, pe calea larga care stii unde duce...
Un Crestin

[ #75039 ] Postby common-descent on Mon Sep 14, 2009 1:01 pm

Un Crestin wrote:
Creaturi uimitoare care sfidează evoluţia :) Evolutia este o teorie rasuflata...

Mă așteptam să găsesc altceva decât vechii ași din mânecă pe care îi recunoști deja, după cum li s-au ros colțurile de la atâta întrebuințare. Bombardierul, flagelul etc. în regii și coregrafii mereu noi pentru un auditoriu vechi și deja convins.
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #75040 ] Postby mariusm on Mon Sep 14, 2009 1:30 pm

[quote="common-descent
Mă așteptam să găsesc altceva decât vechii ași din mânecă pe care îi recunoști deja, după cum li s-au ros colțurile de la atâta întrebuințare. Bombardierul, flagelul etc. în regii și coregrafii mereu noi pentru un auditoriu vechi și deja convins.[/quote]

Mergi si tu pe acelasi cliseu . Reportajul nu demostreaza neaparat ca adevarul e in teoria creationismului stiintific.
Spune ca exista o Inteligenta creatoare a acelor mecanisme. Ca ar fi fost facute toate odata , e greu probabil,cel putin pt mine.
Pentru a implementa un mecanism trebuie sa ai intii un proiect .
Raspunde-mi de unde sint luate aceste mecanisme si cum s-au format ele in timp ?
Trebuie sa recunoastem ca sint foarte ingenioase ,multi ingineri copiaza aceste modele ,care nu le-au "trecut" prin capsorul lor inteligent.
Cum faci tu din substante chimice atit de raspindite sa realizezi ceva viu ? Se intimpla asta de la sine?
mariusm

[ #75041 ] Postby Un Crestin on Mon Sep 14, 2009 3:31 pm

Un Crestin

[ #75042 ] Postby common-descent on Mon Sep 14, 2009 4:56 pm

mariusm wrote:Pentru a implementa un mecanism trebuie sa ai intii un proiect .
Raspunde-mi de unde sint luate aceste mecanisme si cum s-au format ele in timp ?

Premiza de la care pornesc aceste întrebări este că Dumnezeu operează în parametri umani. Antropomorfizarea îl aduce pe Dumnezeu la nivelul unui meșter care jonglează cu un set de limitări obiective, așa cum este nevoit să o facă un om. Dar Dumnezeu nu poate avea limitări obiective (ce zice, ia ființă). Nu există nimic în afara lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de proiect, ființa lui este cauza suficientă din care derivă ca o reacție în lanț tot ce există. A vorbi despre creativitatea lui Dumnezeu sau înțelepciunea lui, este de prisos. Dumnezeu nu poate fi ingenios tot astfel cum un jucător nu se poate auto-dribla, la fel cum un om nu se poate ridica pe sine însuși trăgându-se în sus de păr.

mariusm wrote:Trebuie sa recunoastem ca sint foarte ingenioase ,multi ingineri copiaza aceste modele ,care nu le-au "trecut" prin capsorul lor inteligent.
Cum faci tu din substante chimice atit de raspindite sa realizezi ceva viu ? Se intimpla asta de la sine?

În Universul lui Dumnezeu, viața se întâmplă de la sine. Dumnezeu și natura lui nu sunt în antagonism, nici în vreo relație activ-pasivă. Natura fizică este un fenomen al lui Dumnezeu iar viața un fenomen al naturii.
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #75044 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 8:21 pm

Un Crestin wrote:Stiu ca ai oroare la cuvantul "fundamentalist" dar nu mi-e rusine sa marecunosc drept unul ce ramane la "fundamentul" credintei ca Biblia damarturie de Creatorul, unul suficient de puternic sa creeze pamantul in7 zile a cate 24 de ore,fix asa cum afirma Geneza. Sper ca n-ai facutstop cardiac citind ultima fraza Image
Pana si Islamul e mai credincios Adevarului in acest aspect(al creatiei) decat voi, "luminatii" universitatilor "adevarate"...

Normal ca am oroare. Fundamentalistii sustin sclavia pe baza Biblica, si incearca sa instaureze legi duminicale aici in state. Si nu de mult am intalnit un pastor baptist fundamentalist, care sustinea omorarea cu pietre, ca atunci nu ar mai divorta oamenii. In Islam sa omoara cu pietre, si exista cel mai mare trafic de copii si femeii pentru sclavie sexuala. Si sa nu mai vorbim de terorism. Si fundamentalisti crestini pun bombe la clinici de avort si omoara oamenii. Nu de mult postasem aici pe forum un video cu o fata omarata cu pietre, nu am mai dormit cateva noptii dupa ce am vazut aia.

Oamenii care vorbesc cu usurinta de omorarea cu pietre, si anumite texte din Vechiul Testament, ori sunt infantili or psihopati. Asa ca am oroare, si consider fundamentalistii periculosi fie ca sunt islamici sau crestini.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75045 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 8:38 pm

samy wrote:Dumnezeu a creat o lume perfecta.Problema moralitatii Lui,apare din neintelegerea cauzei raului.Satana,uzand de libertatea de a nu asculta,iese de sub conducerea Creatorului.Isi castiga adeptii din ingerii,apoi isi muta ,,cartierul general''pe Pamant.Consecintele se vad...Dar ce trebuia sa faca Dumnezeu?Putea sa sa distruga pur si simplu pe Satana si ingerii lui.Raul disparea.Dar binele?Gestul sau putea sa fie interpretat:''Daca mai vrea cineva sa se rascoale,va beneficia de acelasi tratament''.Ingerii ramasi credinciosi slujeau de frica,Iar dreptatea era de partea rasculatului,Dumnezeu nu era in esenta bun.Sau putea sa-l lase sa-si raspandeasca ideile in Univers,iar apoi sa se vada rezultatele.Rezultatele s-au vazut la Golgota.Fiul lui Dumnezeu moare pentru a da dreptul omului la mantuire,fara ca El sa aiba vreo datorie la om,fara ca omul sa aiba vreun drept la ea.Acum daca Dumnezeu ii va distruge pe Satana si adeptii sai,nu poate fi acuzat de tiranie pentru ca,fiecare fiinta din Univers a avut ocazia sa aleaga intre bine si raul dovedit.

Dumnezeu putea creea un univers in care raul nu putea aparea. Nu ai pierde nici o libertate daca nu aveai capacitatea sa faci rau, si nici nu iti foloseste la nimic aceasta libertate, pentru ca oricum raul trebuie pedepsit. Sa ilustrez altfel, legile fizicii te previn sa zbori, sau sa treci mana prin perete, dar nu te poti plange ca nu ai libertatea sa faci astfel de lucruri.
Idea este ca Dumnezeu putea creea un univers in care suferinta nu ar fi existat.

Totusi sunt alte probleme, 1. Nu exista nici o dovada ca Dumnezeu exista; 2. Daca ar fi fost adevarat a meritat ca miliarde sa sufere, dar ca dovedeasca ingerilor ca el este drept?
NorthLite
Adventist Knight

[ #75046 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 8:51 pm

Credeam ca creaturi uimitoare care sfideaza evolutie va fi ceva cryptozoologic care nu poate fi explicat. Din specile listate oricine poate face un google, si gaseasca informatii cum au evoluat. Evolutia cetaceelor si a calului este foarte bine documentata, si genetic. In ultimi ani sa decodat si codul genetic al neanderthalului, si sa dovedit ca nu este om, ci o alta specie. Stiinta progreseaza.
NorthLite
Adventist Knight

[ #75047 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:08 pm

Image Rude preistorice ale balenei (din Eocene, circa 45-35 de milioane de ani in urma)
Image
Image
Microraptor Gui (din Cretacic, ca. 120 milioane de ani in urma)
Image
Image
Meganeura (libelula uriasa de 1 m din Carbonifer, ca 300 milioane de ani urma)
Image
Mare din Cambrian (ca 540 de milioane de ani in urma)
Image
NorthLite
Adventist Knight

[ #75048 ] Postby NorthLite on Mon Sep 14, 2009 9:13 pm

In cursul evolutiei au fost 5 extinctii in masa, la fiecare din ele a disparut aproximativ 90% din specii. Daca toate specile care le am descoperit in straturile geologica, ar fi fost contemporare, nu ar fi avut loc pe aceasta planeta. Unele nici nu puteau trai in acelasi mediu ca altele (prin mediu ma refer la atmosfera, clima, etc).
NorthLite
Adventist Knight

PreviousNext

Return to Spiritualitate