"Solo Scriptura"?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: "Solo Scriptura"?

[ #73972 ] Postby danny on Mon Jun 01, 2009 2:04 pm

Naomi wrote:Atunci de ce sint atitea culte si religii? Nu ar trebui sa fie numai una daca e numai un Hristos?
Si este numai una : cea intemeiata de Hristos , si care sta pe temelia apostolilor ;cea care la revenierea mirelui va fi va fi gasita avand haina de nunta . Ca intre timp nuntasii , datorita intarzierii mirelui s-au grupat in partidute , asta e alta poveste . Oricum va ramane valabila intrebarea mirelui : "cum ai intrat aici , de unde ai haina ?"
Last edited by danny on Mon Jun 01, 2009 2:11 pm, edited 1 time in total.
danny

Images: 6

[ #73973 ] Postby Naomi on Mon Jun 01, 2009 2:08 pm

Gabriy'el wrote:
Naomi wrote:De ce sa i urmam daca nu sintem de acord cu invatatura lor si nu esteconform Bibliei? Ii iubim ca frati dar nu putem sa fim partasi la ceeace fac ei.

Ca sa nu ne invartim mult in cerc va dau un singur exemplu din ideile userului Ioan B(nu stiu daca la acest topic, dar afirmatia a fost facuta aici pe forum), care se prezenta ca ucenic al lui Branham. Acesta sustinea ca pacatul Evei nu era neascultarea fata de porunca de a nu manca din pomul cunostintei bineului si raului, ci ca de fapt a facut sex cu sarpele.(de aici probabil i se tragea atitudinea vadit misogina pe care o afisa cu nonsalanta)

Imi puteti dovedi Biblic ca aceasta varianta este cea valida?(Sa-mi fie cu iertare dar daca astfel de "adevaruri" propunea Branham, e tragic)

Tragic e sa nu crezi cuvintul lui Dumnezeu. Daca spui ca doctrina despre saminta sarpelui este ceva tragic, tot asa ai fi putut afirma pe vremea lui Isus cind a zis ,,Daca nu bea cineva singele meu si nu maninca trupul meu nu este vrednic de mine". Stii ca atunci l au parasit multi ucenici neintelegind vorbele lui. Probabil ai fi spus ca este un vampir. Exact asa este si aici.
Naomi

[ #73975 ] Postby Gabriy'el on Mon Jun 01, 2009 2:11 pm

Intr-adevar, tragic! Sa citesti capitolul 3 din Geneza si sa concluzionezi ca Eva a facut sex cu sarpele e foarte tragic. E de domeniul SF, doar ca bineinteles ca daca l-ati pus pe Branham pe piedestal, nimic nu mai conteaza decat vederile lui.

Eu v-am cerut sa demonstrati Biblic, caci despre argumente biblice ati adus vorba. Vad ca va rezumati la retorica ieftina. Nu va impacientati, sunt obisnuit cu astfel de "argumente".
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #73976 ] Postby danny on Mon Jun 01, 2009 2:16 pm

Gabriy'el wrote:doar ca bineinteles ca daca l-ati pus pe Branham pe piedestal, nimic nu mai conteaza decat vederile lui.

Ei , nu fi asa de rau (ironic) din prima zi cu ea , nu sunt singurii care isi pun intemeietorii pe un piedestal imaginar . Probema e legata de dispozitia fiecaruia de a inainta progresiv in cunoasterea Adevarului .
danny

[ #73995 ] Postby Naomi on Tue Jun 02, 2009 2:04 am

Gabriy'el wrote:
Naomi wrote:De ce sa i urmam daca nu sintem de acord cu invatatura lor si nu esteconform Bibliei? Ii iubim ca frati dar nu putem sa fim partasi la ceeace fac ei.

Ca sa nu ne invartim mult in cerc va dau un singur exemplu din ideile userului Ioan B(nu stiu daca la acest topic, dar afirmatia a fost facuta aici pe forum), care se prezenta ca ucenic al lui Branham. Acesta sustinea ca pacatul Evei nu era neascultarea fata de porunca de a nu manca din pomul cunostintei bineului si raului, ci ca de fapt a facut sex cu sarpele.(de aici probabil i se tragea atitudinea vadit misogina pe care o afisa cu nonsalanta)

Imi puteti dovedi Biblic ca aceasta varianta este cea valida?(Sa-mi fie cu iertare dar daca astfel de "adevaruri" propunea Branham, e tragic)

Tragic este sa nu cunosti cuvintul lui Dumnezeu. Daca zici ca ,,saminta sarpelui" este ceva tragic, atunci acelasi lucru ai fi zis despre Hristos cind a zis ,,daca nu bea cineva singele meu si nu maninca carnea mea, nu este vrednic de mine". Multi l au parasit atunci pentru ca nu au inteles ce a vrut sa zica. Probabil ai fi zis ca este un vampir. Exact asa este si aici.
Naomi

[ #74373 ] Postby Un Crestin on Sat Jun 20, 2009 5:12 am

"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #74418 ] Postby Un Crestin on Mon Jun 22, 2009 1:20 pm

Scrierile lui Calvin abundă în citate ale bisericii primare într-o aşa măsură încât este pe drept considerat a fi un teolog patristic. In timpul exilului de la Geneva la Strasbourg, Calvin a început să lucreze la o ediţie în franceză a predicilor lui Hrisostom,acesta reprezentând pentru el poate cea mai apropiată influenţă patris­tică în afară de Augustin. Era, de asemenea, iubitor de Irineu,de Ioan Damaschinul (De fide orthodoxa), de Atanasie, de Ciprian (cu privire la care şi-a exprimat gândurile în Invăţăturile religiei creştine) şi alţii.

Odată recunoscut faptul că tradiţia trebuie să treacă de testul Scripturii şi că include şi decrete care uneori se contrazic,Calvin este destul de pregătit să fie călăuzit de reflecţiile antice în interpretarea pe care o dă el Scripturii. „Căci o venerez în inima mea şi doresc să fie ono­rată de toţi”. „In felul acesta, noi îmbrăţişăm de bună voie şi conside­răm sinoadele din vremea bisericii primare ca fiind sfinte, cum este de exemplu Sinodul de la Niceea, de la Constantinopol, Conciliul Efes I, Conciliul de la Calcedon şi altele,care s-au preocupat de greşeli ce tre­buiau respinse – cel puţin în ce priveşte învăţătura credinţei.” Ultima critică adusă unor chestiuni ipsite de importanţă s-a referit la picturile interioare, care nu au fost considerate niciodată de către creştinii apu­seni ca fiind relevante. Potrivit spuselor lui Calvin, conciliile mai recen­te (dinevul mediu apusean) n-au mai avut pietatea, atenţia acordată exegezei biblice şi dragostea pentru adevăr pe care o aveau sinoadele de demult.

Ortodoxie si evanghelism. Trei perspective De: Bradley Nassif et all http://www.ecasacartii.ro/index.php?get ... getPid=253
[/URL]

Iaca-ta,inca o data, cat de "radical" au "rupt"-o "parintii" protestanti reformatori cu Traditia...
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #75709 ] Postby nehustan on Sat Oct 17, 2009 4:55 am

...si tu vrei Gabriele ca lumea sa te creada pe cuvint(deoarece si,,ortodocsia,,este de acord cu pretentia oficiala a protestantismului---cu adventisti cu tot),cum ca al nostru crez este doar ,,SOLA SCRIPTURA,, ,dar tu stii bine ca,,pe afara e vopsit gardul---da nauntru i leopardul,, !

...noi n avem nici o traditie(!!),noi sintem ,,de la Adam...de la inceputul inceputului...dinaintea Ortodocsiei,chiar dinaintea catolicismului,iar dinsii sint de acod cu tine...!

...Pesemne ca iti place sa sari peste cum ne ,,vad,, ortodocsii in ,,INVAZIA SECTELOR---COARNELE FIAREI APOCALIPTICE IN MIL.3,,
sau daca nu ti place ca este cam veche,incearca,,IMPARATIA CULTELOR ERETICE,, DE WALTER MARTIN..!

...DECI ...,fanfaronada,,sola scriptura ,,la adventisti se potriveste precum ,,vinul la botez si apa la --sfinta cina..!!

ps. Cei care intr adevar au tinut sola scriptura ,au murit cu ea de git(HUS)..!

...nu astept raspuns...daca nu vrei..!
nehustan

Images: 0

[ #85775 ] Postby Batranul Enoch on Sun Jul 22, 2012 5:54 pm

Fantanile sapate de Avraam in pustiurile Gherarului reprezinta adevarurile stabilite de Domnul Isus inca din Eden si incredintate poporului Israel la muntele Sinai , cu prilejul vestirii Legii .
Dumnezeu voia ca poporul Sau sa fie detinatorul surselor de apa vie , care vindeca sufletul – adevarurile din Scripturile Vechiului Testament , singurele surse de apa din desertul lumii imorale .

Dar aceste adevaruri erau mai vechi , ele datau inca de la crearea lumii ( cele cuprinse in sistemul jertfelor fusesera descoperite prima oara omului imediat dupa caderea lui in pacat ) .

Era O FANTANA SAPATA DE AVRAAM CARE AVEA O POZITIE SPECIALA , Beer Seba , si de aceea a fost acaparata de robii lui Abimelec , stapanul tinutului unde Avraam locuia ca strain :

´´Dar Avraam a băgat vină lui Abimelec pentru o fântână de apă, pe care puseseră mâna cu sila robii lui Abimelec .`` ( Gen 21 , 25 ) .

Porunca Sabatului , veche de la facerea lumii , fusese ´´ luata cu sila ``de la poporul ales de catre supraveghetorii egipteni , in timpul robiei in Egipt :

´´ În timpul robiei în Egipt, mulţi dintre israeliţi au pierdut în mare măsură cunoaşterea Legii lui Dumnezeu şi au amestecat preceptele ei cu obiceiurile şi tradiţiile păgâne. Dumnezeu i-a dus la Sinai şi acolo, cu propria Sa voce, a rostit Legea Sa . `` {PP 334.3};

´´Instituţia Sabatului, care îşi are originea în Eden, este la fel de veche ca şi lumea. El a fost păzit de toţi patriarhii, de la creaţiune încoace . ÎN TIMPUL ROBIEI DIN EGIPT , IZRAELIŢII AU FOST FORŢAŢI DE SUPRAVEGHETORII LOR SĂ CALCE SABATUL ŞI , ÎN MARE MĂSURĂ , AU PIERDUT CONŞTIENŢA SFINŢENIEI LUI . Când Legea a fost proclamată pe Sinai, primele cuvinte ale poruncii a patra au fost: „Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti“, arătând că Sabatul nu a fost instituit atunci, ci suntem îndrumaţi înapoi, la originea lui, la creaţiune . `` {PP 336.1} .

De aceea a fost nevoie ca la Sinai , dupa iesirea din Egipt , Dumnezeu sa vesteasca din nou Legea Sa .

Dar adevarurile descoperite israelitilor la Sinai au fost treptat – treptat pierdute din vedere dupa stabilirea lor in Canaan si s-a ajuns la o intunecare a cunostintei despre Dumnezeu intre oameni ,
, lucru reprezentat de ASTUPAREA DE CATRE FILISTENI A FANTANILOR SAPATE DE PATRIARHUL AVRAAM , dupa moartea acestuia :

´´În ţară a venit o foamete, afară de foametea dintâi, care fusese pe vremea lui Avraam. Isaac s-a dus la Abimelec, împăratul filistenilor, la Gherar . ``( Gen 26 , 1 ) ;

´´TOATE FÂNTÂNILE pe care le săpaseră robii tatălui său, pe vremea tatălui său, Avraam, FILISTENII LE-AU ASTUPAT ŞI LE-AU UMPLUT CU ŢĂRÂNĂ . `` ( Gen 26 , 15 ) ;

Unul din punctele misiunii Domnului Hristos pe pamant a fost acela de a restabili adevarata valoare a vechilor adevaruri stabilite de El Insusi la crearea lumii si mai apoi dupa caderea omului :

´´ Timp de veacuri, poporul Israel s-a separat de Dumnezeu şi a pierdut din vedere preţioasele adevăruri pe care El le-a încredinţat . ACESTE ADEVĂRURI AU FOST ACOPERITE DE SUPERSTIŢII , FORME ŞI CEREMONII , CARE AU ASCUNS ADEVĂRATA LOR IMPORTANŢĂ . DOMNUL HRISTOS A VENIT CA SĂ ÎNLĂTURE GUNOIUL CARE A ÎNTUNECAT STRĂLUCIREA LOR . El le-a aşezat ca pe nişte pietre preţioase, într-o nouă montură . A arătat că , DEPARTE DE A DESCONSIDERA REPETAREA ADEVĂRURILOR VECHI , DAR FAMILIARE , EL A VENIT SĂ LE ARATE ÎN ADEVĂRATA LOR FAŢĂ , FRUMUSEŢE ŞI SLAVĂ , care n-au fost niciodată recunoscute de oamenii timpului Său . EL ÎNSUŞI FIIND AUTORUL ACELOR ADEVĂRURI DESCOPERITE , a putut să le înfăţişeze oamenilor adevărata lor însemnătate , ELIBERÂNDU-I DE GREŞITA LOR INTERPRETARE ŞI DE FALSELE TEORII ADOPTATE DE CONDUCĂTORI pentru a se potrivi , a corespunde stării lor neconsacrate , lipsei lor de spiritualitate şi de iubire faţă de Dumnezeu . EL A DAT LA O PARTE TOT CEEA CE A JEFUIT ACESTE ADEVĂRURI DE VIAŢĂ ŞI DE PUTEREA LOR VITALĂ ŞI LE-A REDAT LUMII ÎN TOATĂ PROSPEŢIMEA LOR ORIGINALĂ şi în toată forţa lor . ``{5M 709.2} .

Hristos a insistat indeosebi in reforma pe care a facut-o asupra pazirii Sabatului :

´´Când iudeii s-au depărtat de Dumnezeu şi n-au mai căutat ca prin credinţă să-şi însuşească neprihănirea lui Hristos, Sabatul şi-a pierdut însemnătatea pe care o avea. Satana a căutat să se înalţe pe sine şi să-i îndepărteze pe oameni de la Hristos, lucrând la denaturarea Sabatului, pentru că era semnul puterii lui Hristos . Conducătorii iudei au împlinit voia lui Satana când au împovărat ziua de odihnă a lui Dumnezeu cu cerinţe apăsătoare . ÎN ZILELE LUI HRISTOS , SABATUL DEVENISE ATÂT DE PERVERTIT , ÎNCÂT PĂZIREA LUI REFLECTA MAI DEGRABĂ CARACTERUL OAMENILOR EGOIŞTI ŞI DESPOTICI DECÂT CARACTERUL PĂRINTELUI CERESC , IUBITOR . Rabinii Îl prezentau pe Dumnezeu ca unul care dă legi de care oamenii nu pot să asculte. Ei îi determinau pe oameni să-L vadă pe Dumnezeu ca un tiran şi să-şi închipuie că ţinerea Sabatului, aşa cum o cerea El, îi făcea pe oameni să fie aspri şi cruzi. Lucrarea lui Hristos era tocmai aceea de a îndrepta părerile lor greşite. Cu toate că rabinii îl urmăreau cu vrăjmăşie neîmpăcată, El n-a lăsat nici măcar să creadă că se supune pretenţiilor lor, ci a mers înainte, păstrând Sabatul aşa cum cerea Legea lui Dumnezeu . ``{HLL 283} .

In timpul suprematiei papale , FANTANILE DE ADEVAR DESTUPATE de Domnul Hristos in timpul lucrarii Sale pe pamant au fost IARASI ACOPERITE CU MOLOZUL INVATATURILOR POPULARE DE CATRE VRAJMASII poporului lui Dumnezeu , lasandu-l sa piara din lipsa de apa .

´´Dacă avem Duhul lui Hristos şi dacă suntem lucrători împreună cu El, noi trebuie să ducem mai departe lucrarea pe care El a venit să o facă . ADEVĂRURILE BIBLIEI AU AJUNS DIN NOU ÎNTUNECATE DIN CAUZA OBICEIURILOR , TRADIŢIILOR ŞI ÎNVĂŢĂTURILOR FALSE . Învăţăturile rătăcite ale teologiilor populare au făcut mii şi mii de sceptici şi necredincioşi . SUNT RĂTĂCIRI ŞI CONTRAZICERI PE CARE MULŢI LE PREZINTĂ CA FIIND ÎNVĂŢĂTURI ALE BIBLIEI , CARE , ÎN REALITATE , SUNT INTERPRETĂRI FALSE , ADOPTATE ÎN DECURSUL VEACURILOR ÎNTUNECIMII PAPALE . Mulţimi au fost conduse să împărtăşească concepţii greşite despre Dumnezeu , DUPĂ CUM IUDEII , INFLUENŢAŢI DE RĂTĂCIRILE ŞI TRADIŢIILE TIMPULUI LOR , AU AVUT O CONCEPŢIE FALSĂ DESPRE DOMNUL HRISTOS . „Căci dacă ar fi cunoscut-o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei .“ `` ( 5M , 711 ) .

Incepand cu Reformatiunea , si mai apoi la 1844 , adevarurile biblice au fost rescoase la iveala , indeosebi lumina despre Sabat a stralucit intens prin usa deschisa in Sfanta Sfintelor din Sanctuarul ceresc .
S-a repetat episodul in care fantanile sapate de Avraam si astupate de filisteni au fost sapate din nou de fiul lui Avraam , Isaac ; REDAREA FUNCTIUNII FANTANII BEER SEBA ( care reprezinta adevarul despre Sabat ) este specificata intr-un mod aparte :

´´18. ISAAC A SĂPAT DIN NOU FÂNTÂNILE DE APĂ PE CARE LE SĂPASERĂ ROBII TATĂLUI SĂU , AVRAAM , ŞI PE CARE LE ASTUPASERĂ FILISTENII DUPĂ MOARTEA LUI AVRAAM ; ŞI LE-A PUS IARĂŞI ACELEAŞI NUME PE CARE LE PUSESE TATĂL SĂU .

19. Robii lui Isaac au mai săpat în vale şi au dat acolo peste o fântână cu apă de izvor.

20. Păstorii din Gherar s-au certat însă cu păstorii lui Isaac, zicând: „Apa este a noastră.” Şi a pus fântânii numele Esec, pentru că se certaseră cu el.
21. Apoi au săpat o altă fântână, pentru care iar au făcut gâlceavă, de aceea a numit-o Sitna.

22. Pe urmă s-a mutat de acolo şi a săpat o altă fântână, pentru care nu s-au mai certat; şi a numit-o Rehobot; „căci”, a zis el, „Domnul ne-a făcut loc larg, ca să ne putem întinde în ţară.”

23. De acolo S-A SUIT LA BEER-ŞEBA.

24. DOMNUL I S-A ARĂTAT CHIAR ÎN NOAPTEA ACEEA şi i-a zis: „Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Avraam; nu te teme, căci Eu sunt cu tine; te voi binecuvânta şi îţi voi înmulţi sămânţa, din pricina robului Meu, Avraam.”

25. Isaac a zidit acolo un altar, a chemat Numele Domnului şi şi-a întins cortul acolo. Robii lui Isaac au săpat acolo o fântână.

32. În aceeaşi zi, nişte robi ai lui Isaac au venit să-i vorbească de fântâna pe care o săpau şi i-au zis: „AM DAT DE APĂ!”

33. Şi el a numit-o ŞIBA. De aceea s-a pus cetăţii numele BEER-ŞEBA PÂNĂ ÎN ZIUA DE AZI . `` ( Gen 26 ) .

´´ NE REVINE NOUĂ DATORIA DE A DESCOPERI LUMII ADEVĂRATUL CARACTER AL LUI DUMNEZEU . În loc de a critica Biblia, să căutăm, prin cuvânt şi exemplu, să prezentăm lumii adevărurile ei sacre şi dătătoare de viaţă, ca să putem „vesti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat de la întuneric la lumina Sa minunată“. {5M 710.1}
RELELE CARE S-AU FURIŞAT TREPTAT PRINTRE NOI AU CONDUS PE NESIMŢITE OAMENI ŞI BISERICI DEPARTE DE RESPECTUL FAŢĂ DE DUMNEZEU ŞI AU ÎMPIEDICAT ASTFEL PUTEREA PE CARE EL DOREA SĂ LE-O DEA . {5M 711.1}
FRAŢILOR , LĂSAŢI CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU SĂ RĂMÂNĂ AŞA CUM ESTE EL . NICI O ÎNŢELEPCIUNE OMENEASCĂ SĂ NU ÎNCERCE SĂ SLĂBEASCĂ PUTEREA UNEI SINGURE DECLARAŢII A SFINTELOR SCRIPTURI . Denunţarea solemnă din cartea Apocalipsei ar trebui să ne avertizeze împotriva acestui lucru. În Numele Domnului, vă somez: „Scoate-ţi încălţămintele din picioare, căci locul pe care calci este un pământ sfânt .“ `` {5M 711 } .

IN BISERICA ADVENTISTA S-AU STRECURAT RELE , care sunt prezentate ca fiind invataturi ale Bibliei , dar ´´ ÎN REALITATE , SUNT INTERPRETĂRI FALSE , ADOPTATE ÎN DECURSUL VEACURILOR ÎNTUNECIMII PAPALE `` ,

, cum ar fi doctrina pagana despre Dumnezeu – conceptia trinitara , care astupa cu nisip sursa de apa vie a adevarului biblic despre Dumnezeu si despre Fiul Sau , si implicit a dragostei Tatalui care L-a dat pe Fiul Sau adevarat pentru oameni :

“Adventiştii de ziua a şaptea cred... că există un singur Dumnezeu : Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, o unitate a trei Persoane coexistând din veşnicie .” ( „AZŞ cred...” pag. 30 ) .

cand Biblia nu vorbeste de spre asa ceva :

´´Totus pentru noi NU ESTE DECAT UN SINGUR DUMNEZEU : TATAL , dela care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi , SI UN SINGUR DOMN : ISUS HRISTOS , prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi . ``( 1 Cor 8 , 6 ) ;

´´ Este un sigur trup , un singur Duh , ...
Este un singur Domn , ...
ESTE UN SINGUR DUMNEZEU SI TATA AL TUTUROR , care este mai pe sus de toti , care lucreaza prin toti si care este in toti . `` ( Efeseni 4. 4,5,6 ) ;

´´CACI ESTE UN SINGUR DUMNEZEU , si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni : Omul Isus Hristos .`` ( 1 Tim 2 , 5 ) .

Observati in toate aceste texte ca SINGURUL DUMNEZEU este aratat a fi TATAL ,
, in timp ce pentru Fiul este folosit alt termen , si anume cel de Domn , sau de Mijlocitor .

Astfel , TATAL ESTE SINGURUL DUMNEZEU , in sensul de UNIC IZVOR AL TUTUROR LUCRURILOR (´´de la care vin toate lucrurile `` ) ,
, iar Fiul este singurul Domn , prin care sunt toate lucrurile ( adica prin care stau in fiinta ) .

Este adevarat ca Dumnezeirea cuprinde 3 Persoane care sunt manifestarea a 2 Fiinte divine ( Tatal si Fiul ) , Fiinte al caror Spirit comun este Duhul Sfant , dar singurul Dumnezeu ´´ CARE ESTE MAI PE SUS DE TOTI `` este Tatal , DATORITA FAPTULUI CA DIN EL SE TRAG TOATE – ´´de la Care vin toate lucrurile `` - ´´ TATA AL TUTUROR `` , inclusiv al Domnului Hristos , ´´Intaiul nascut al cerului `` ( HLL , cap 5 ) .

Fiul este Dumnezeu adevarat in orice sens ( mostenind toate atributele divine ale Tatalui Sau , ca o Fiinta desprinsa din El ) , mai putin in sensul de Sursa a TUTUROR lucrurilor ( aceasta este doar o prerogativa a Tatalui ) .

Astfel , Domnul Isus este Izvorul vietii pentru toate fiintele create ( prin El au fost facute toate lucrurile si prin El SUNT toate lucrurile ) ,
, dar nu este Izvorul vietii si pentru Fiinta Tatalui ; in timp ce Tatal este Izvorul vietii pentru toti , inclusiv pentru Fiul Sau ,

, tot asa cum Eva ( ´´Eva`` = ´´VIATA`` ) , ´´a fost MAMA TUTUROR CELOR VII `` ( Gen 3 , 20 ) ,
, MAI PUTIN MAMA LUI ADAM , pentru ca ´´ in adevar , nu barbatul a fost luat din femeie , ci femeia din barbat `` ( 1 Cor 11 , 8 ) :

´´Caci , dupa cum Tatal are viata in Sine , tot asa A DAT SI FIULUI SA AIBA VIATA IN SINE . `` ( Ioan 5 , 26 ) ;

´´ DOMNUL HRISTOS A PRIMIT TOATE LUCRURILE DE LA DUMNEZEU , însă El a primit ca să dea . Tot aşa procedează El şi în curţile cereşti , în slujirea Sa pentru toate fiinţele create : PRIN FIUL IUBIT , VIAŢA TATĂLUI SE REVARSĂ PESTE TOŢI şi tot prin Fiul revine , printr-o slujire voioasă şi de proslăvire , în valuri de iubire la MARELE IZVOR AL TUTUROR . Şi astfel , prin Hristos , circuitul binefacerilor este complet , reprezentând caracterul MARELUI DĂTĂTOR , legea vieţii . `` { HLL , 21 }.

Cu ce drept adauga oamenii alte cuvinte la declaratiile Bibliei ?

´´ FRAŢILOR , LĂSAŢI CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU SĂ RĂMÂNĂ AŞA CUM ESTE EL . NICI O ÎNŢELEPCIUNE OMENEASCĂ SĂ NU ÎNCERCE SĂ SLĂBEASCĂ PUTEREA UNEI SINGURE DECLARAŢII A SFINTELOR SCRIPTURI . Denunţarea solemnă din cartea Apocalipsei ar trebui să ne avertizeze împotriva acestui lucru . ``( 5M , 711 ) .

´´Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta , ca , DACA VA ADAUGA CINEVA CEVA LA ELE , Dumnezeu II VA ADAUGA URGIILE scrise in cartea aceasta .`` ( Apoc 22 , 17 ) .

Mania lui Dumnezeu se aduna tot mai mult impotriva uneltelor lui Satana , acei conducatori care au tradat interesele Bisericii advente DISTORSIONAND TEXTELE BIBLICE PENTRU A SE POTRIVI TRADITIEI CATOLICE , cu scopul ´´bun ``de a nu mai fi deosebita biserica noastra ca o grupare care nu crede in trinitate , ca o secta ciudata .

Acesti conducatori care AU ADAUGAT CUVINTE care schimba sensul mesajului lui Dumnezeu din Cuvantul Sau , facand din formularile lor amalgamate doctrine noi , eretice , isi vor primi pedeapsa asa cum este aratat in ultimul capitol din cartea Apocalipsei .

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85792 ] Postby Gicu 2 on Fri Jul 27, 2012 7:13 pm

solo scriptura????

SOLO TANACH !
tigani au styl.talent nr1 frunosi destepti si mai multi calitati da romani nu ne a ajiuns nu ne va ajunge …cyumydaptu la toti tigani
Gicu 2

Previous

Return to Spiritualitate