Iezuiti infiltrati in toate ramurile societatii!

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Iezuiti infiltrati in toate ramurile societatii!

[ #45194 ] Postby BlacK_Angel` on Mon May 14, 2007 1:09 pm

Ce stim de infiltrarea iezuitilor in biserica AZS? Orice date sunt binevenite!
Last edited by BlacK_Angel` on Tue May 15, 2007 3:35 pm, edited 2 times in total.
Lo que no me mata, me hace mas fuerte!
BlacK_Angel`

Images: 14

[ #45260 ] Postby Un Crestin on Tue May 15, 2007 5:09 am

Ordinul catolic "Societatea lui Isus"(Iezuitii) a fost si este probabil cel mai puternic ordin catolic, trupele de elita ale papilor. Au fost supranumiti "spaíma protestantilor" si pe buna dreptate: un iezuit este un super-razboinic care se bate cu multi adversari redutabili concomitent si de obicei nu pierde (EGW are cateva pasaje despre zelul si tehnicile lor - din perspectiva protestanta! - in "Tragedia Veacurilor"). Spre exemplu unul dintre cei mai aprigi si eficienti oponenti ai marelui teolog reformat Karl Barth a fost iezuitul Hans Urs von Balthazar... Exemplele pot continua mult si bine... Iezuitii sunt elita intelectuala, "spuma" catolicismului. Cele mai puternice universitati din lume sunt cele ale SJ. Formarea unui iezuit este foarte serioasa intelectual( 14 ani...).
Cei mai mari si influenti teologi catolici de dupa Conciliul de la Trent de obicei i-a dat ordinul iezuit: Henri de Lubac, Karl Rahner, Martin Heidegger, Robert Bellarmine...
Speculatiile privind infiltrarea lor in adventism sunt...speculatii, pana la probe. Daca se infiltreaza si aici, e clar ca o fac la nivele foarte inalte (GC). Dar la cat de slab e adventismul in interior cred ca nici nu-si bat iezuitii capul cu azs :)

Linkuri:

http://www.iezuiti.ro/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ordinul_iezuit
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesuit
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Famous_Jesuits
http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Urs_von_Balthasar

PS: ca fapt divers.. Universitatea Babes-Bolyai din Cluj, una dintre cele mai puternice din Romania si foarte bine vazuta pe plan european a fost la nastere....colegiu iezuit. Ironia sortii, multi pastori azs romani sunt licentiati in teologie la...o fosta scoala iezuita :) Dar nu va faceti iluzii in ce priveste pregatirea pastorilor...sunt depaaaarte de iezuiti.
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #45310 ] Postby JoAnne van Heff on Tue May 15, 2007 3:45 pm

Poate ca sunt mult mai pregatiti decat majoritatea pastorilor nostri. Nu contest asta.
Ma intreb atunci daca intr-adevar nu inteleg profetiile din Daniel 7 si 8.
Sau nu o fi niciun credincios sincer in randurile lor?
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #45311 ] Postby BlacK_Angel` on Tue May 15, 2007 3:45 pm

dazz ai dreptate!
BlacK_Angel`

[ #45315 ] Postby BlacK_Angel` on Tue May 15, 2007 4:00 pm

kokom misiunea lor este sa insele lumea nu sa duca pe calea cea buna! Ei inteleg destul de bine profetiile dar sunt dedicati altui Dumnezeu!

Am auzit cazuri si in biserica AZS... anumiti pastori ar face parte din aceasta categorie.... as vrea sa pot da si nume DAR.... Cel mai important lucru este sa fim atenti la fiecare cuvant pe care il spune.... sunt destul de pregatiti si stiu cum sa combine un fals in adevar! De asta este important studiul si rugaciunea personala!
BlacK_Angel`

[ #45321 ] Postby Un Crestin on Tue May 15, 2007 6:04 pm

Kokom
exista mai multe sisteme de interpretare a profetiilor. Iezuitii chiar au ajutat la dezvoltarea a doua din ele:preterismul si fiuturismul. Deci ei interpreteaza profetiile asa cum si unii teologi azs au ajuns sa le interpreteze. De exemplu dr Desmond Ford.

Misiunea lor este sa apere cauza bisericii Romei.
Speculatiile privind pastori obisnuiti care ar fi iezuiti sunt pure aiureli. Foarte putini pastori azs romani au "calibrul" pentru a fi iezuiti.

Cateva date interesante...de pe situl iezuitilor romani:

Foşti studenţi.Printre personajele istorice care au avut parte de o educaţie iezuită amintim pe Descartes, Voltaire, Cervantes, Quevedo, José Ortega y Gasset, Antoine de Saint-Exupery, James Joyce, Paulo Coelho, Alfred Hitchcock, Luis Buñuel, Fidel Castro, Bill Clinton, Harry Connick Junior, Sir Arthur Conan Doyle, Tom Clancy, Bing Crosby, Jacques Delor, Michelle Foucault, Charles de Gaulle, John Paul Getty, Richard Harris, John Kerry, Moliere, Bill Murray şi Denzel Washington ... Până acum o listă destul de masculină. Credem că peste puţin vom avea pe listă şi foste studente renumite ale colegiilor şi universităţilor conduse de către iezuiţi.

Spre Lună. Asociaţia Internaţională de Astronomie a numit un asteroid care orbitează în jurul soarelui, trecând printre Marte şi Jupiter, după Părintele Victor L. Badillo SJ (asteroid 4866 Badillo). Cu această distincţie P. Badillo se alătură grupului de astronomi iezuiţi care au corpuri cereşti şi locuri îndepărtate din spaţiu ce le poartă numele. Numai pe Lună există 35 de cratere purtând numele unor iezuiţi: 10 italieni, 6 germani, 5 francezi, 3 maghiari, 2 elveţieni, 2 australieni, 2 belgieni, 1 croat, 1 olandez, 1 spaniol, 1 scoţian şi 1 american.

Calendarius. Calendarul Gregorian a fost dezvoltat de către un iezuit: Christopher Clavius, un ilustru matematician şi astronom din secolul al XVI-lea. Acesta este calendarul folosit astăzi aproape în întreaga lume.

Iezuiţi în cinema. Filmul „Misiunea” despre reducţiunile iezuiţilor din Paraguay, a câştigat Palmierul de Aur la festivalul de film din Cannes în anul 1986. Un alt iezuit în film este Părintele Karras în „Exorcistul” sau tânărul Părinte Fontana în polemicul „Amen”. În „The day of the beast” Alex Angulo joacă rolul unui iezuit. Jeremy Irons, care joacă rolul unui iezuit pentru a doua oară în cariera sa în „Omul cu masca de fier” este în acelaşi timp un muşchetar şi Generalul secret al iezuiţilor (rezultat al unei imaginaţii ce nu cunoaşte limite istorice). În „Romero”, biografia Arhiepiscopului Óscar Romero, este prezentată asasinarea lui Rutilio Grande SJ (în acest caz este vorba de un fapt real). Recent Antonio Banderas joacă rolul unui iezuit în filmul „Misiune în Ţara Sfântă”. Acestea sunt numai câteva în care au apărut 'iezuiţi'. Cunoşti şi altele?
Un Crestin

[ #50728 ] Postby Ioan Botezatorul on Mon Jul 30, 2007 3:08 pm

stiti ca si presedintele KENEDY ..a fost ucis de catre iezuti ?

caci s-a dezis de BC..si nu a respectat intocmai ordinele de la VATICAN !!

astazi iezutii masoni sunt peste tot infiltrati in politica ,economie (in guverne )..iar in religie sunt la ei acasa ...se simt in largul lor ..
Ioan Botezatorul

[ #51083 ] Postby Jerusaleem on Fri Aug 03, 2007 1:23 pm

Ioan Botezatorul wrote:stiti ca si presedintele KENEDY ..a fost ucis de catre iezuti ?

caci s-a dezis de BC..si nu a respectat intocmai ordinele de la VATICAN !!

astazi iezutii masoni sunt peste tot infiltrati in politica ,economie (in guverne )..iar in religie sunt la ei acasa ...se simt in largul lor ..

De unde stii ? Spune-ne mai multe te rugam....
"Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!" Augustin
Jerusaleem

Images: 0

[ #51088 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 1:49 pm

http://www.google.ro/search?hl.....scrie istoria secreta a iezuitilor...
Ioan Botezatorul

[ #51090 ] Postby Jerusaleem on Fri Aug 03, 2007 2:07 pm

Ioan Botezatorul wrote:http://www.google.ro/search?hl.....scrie istoria secreta a iezuitilor...

Deci google era... Am inteles.
"Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!" Augustin
Jerusaleem

Images: 0

[ #51100 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 4:51 pm

oricum 90%...spun adevarul ..e normal sa nu sa spuna totul ..cand ei controleaza si netul ..nu ?

si pe forumul asta sunt baietii cu ochii albastrii ...fi linistit ..
Ioan Botezatorul

[ #51102 ] Postby Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 4:55 pm

De-aia am eu ochii albastri...ca-s iezuit :lol:
Un Crestin

[ #51105 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 5:02 pm

ptr ca ai lentile de contact ..de aia ..si alea sunt donate de VATICAN ..
Ioan Botezatorul

[ #51107 ] Postby Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 5:06 pm

Profetule ai zbarcit-o rau...:lol: Pentru ca tata si bunicu au avut ochi albastri... Vaticanu are a face cu ochii mei albastri cat ai tu cu Biblia... :lol:
Last edited by Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 5:12 pm, edited 1 time in total.
Un Crestin

[ #51108 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 5:09 pm

ATUNCI E CLAR ...
Ioan Botezatorul

[ #51109 ] Postby Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 5:10 pm

Foarte...:lol:
Un Crestin

[ #51110 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 5:13 pm

stii care este sindromul betivilor..?

se uita la o persoana si vad 3....

aidoma o fac si trinitarii care au baut din paharul de vin al ROMEI !!
Ioan Botezatorul

[ #51111 ] Postby Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 5:20 pm

Nu draga ...stii care e problema profetilor de teapa ta? Aiureaza si se cred inspirati divin...
Un Crestin

[ #51114 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 5:24 pm

FAPTE 2;13-17...."NIMIC NOU SUB SOARE"
Ioan Botezatorul

[ #51115 ] Postby Un Crestin on Fri Aug 03, 2007 5:27 pm

Da mai...tu lipseai dintre apostoli... Dar lasa ca daca mai cresti te face "apostol" sefu tau...Branham... :lol:
Un Crestin

[ #51120 ] Postby Ioan Botezatorul on Fri Aug 03, 2007 5:44 pm

fratele meu scump BRANHAM ...a plecat de mult ...ma asteapta ..EL ERA ILIE DIN MALEAHI 4;5-6...dar voi nu la-ti cunoscut ..NIMIC NOU SUB SOARE ...MATEI 17;11-13!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(numara semnele )
Ioan Botezatorul

[ #51135 ] Postby cristian on Sat Aug 04, 2007 3:06 am

Un Crestin , te referi la Franklin Hall care a infiintat Miscarea "Latter Rain" (Ploaia Tirzie ) de la care WILLIAM BRANHAM, a preluat "mostenirea" teologica ?
cristian

[ #51140 ] Postby Ioan Botezatorul on Sat Aug 04, 2007 3:50 am

ESTE o denigrare bine pusa la cale de iezuti...WMB ..nu a preluat nimic de la FH ...sunt basme ptr. copii ...in birourile secrete ale VATICANULUI ..sunt multe mascarii si au pus la punct ..o actiune de denigrare a UNICULUI PROOROC AUTENTIC DIN ULTIMA GENERATIE ...caci au fost descoperite toate minciunile doctrinare si temelia niceeana s-a clatinat rau de tot...si sunt ordine clare cu privire la simpatizantii lui WMB ...sa fie pusi deoparte ..caci sunt cei mai periculosi protestanti...de aceea au aparut pe net ..tot felu de situri denigratoare ...e clasic ..

trebuie sa luati in considerare si celelalte marturii ...sunt mii de martori care au trait si mai traiesc si pot marturisii despre SLUJBA PROOROCULUI LUI DUMNEZEU ...si autorizarea lui prin DUHUL SFANT ...au fost 5 invieri din morti ..si mii de cazuri de vindecare de cancer si boli incurabile ..
Ioan Botezatorul

[ #51142 ] Postby Un Crestin on Sat Aug 04, 2007 3:54 am

Mi-e mila de tine. Ti-au spalat rau de tot creierul...
Un Crestin

[ #51145 ] Postby Ioan Botezatorul on Sat Aug 04, 2007 3:58 am

iezutii si mila ...
Ioan Botezatorul

[ #51147 ] Postby cristian on Sat Aug 04, 2007 4:00 am

Ionica, ai surse credibile cind afirmi cele de mai jos ?

trebuie sa luati in considerare si celelalte marturii ...sunt mii de martori care au trait si mai traiesc si pot marturisii despre SLUJBA PROOROCULUI LUI DUMNEZEU ...si autorizarea lui prin DUHUL SFANT ...au fost 5 invieri din morti ..si mii de cazuri de vindecare de cancer si boli incurabile ..

Intreb spre disperarea amicului meu Crestin daca tot s-a erijat in ingerul meu pazitor.
Sa ma feresti de rele ingerasule !

Uf am zis sa nu fiu ironic ... Scuze ! :(
cristian

[ #51148 ] Postby Un Crestin on Sat Aug 04, 2007 4:02 am

Nu draguta...ii feresc de raul din tine pe forumisti...Tu...Cel de Sus cu mila...
Un Crestin

[ #51152 ] Postby Ioan Botezatorul on Sat Aug 04, 2007 4:09 am

sunt surse de 100%...si exista oameni in viata care pot confirma asta ..

intra pe http://www.evanghelia .ro ...si vei vedea marturia lui EF ..despre slujba lui WMB ..exista o campanie de denigrare dirijata de ROMA ...impotriva lui WMB ..intra daca vrei si pe situri din JEFERSONVILE ..si vei gasii si acolo in limba engleza despre WMB ..intra pe google si cauta si vei gasii mai multe marturii ..nu lua doar ceea ce spun iezutii..imbracati in protestanti evlaviosi ..
Ioan Botezatorul

[ #51153 ] Postby Un Crestin on Sat Aug 04, 2007 4:13 am

IB ne-a mai "blagoslovit" cu un site sursa... Prolifici profetii astia...:lol:
Un Crestin

[ #51264 ] Postby Knoxx on Mon Aug 06, 2007 1:53 am

M-am uitat peste topicul asta si sincer sunt confuz.
Pai unii ii trag tare cu masonii ca se afla in spatele tuturor relelor din lume, altii vin si zic de iezuiti ca au facut si au dres.
Am citit de pe net,ca nu am alte surse,cam ce se zice si despre unii si altii, se pare ca nu se inteleg,ca se urasc de moarte (iezuiti vs. masoni) incerc acum sa pun macar o idee de ordine in toate parerile citite. As aprecia ceva surse sigure,cat de cat, despre subiect.
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

Next

Return to Spiritualitate