Un topic pentru Sabat

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #49074 ] Postby ela grotaa on Fri Jul 06, 2007 4:33 pm

Un mesaj pentru a reflecta:
Attachments
2151Julia_Kretsch_-_Alone_On_The_Beach.JPG
2151Julia_Kretsch_-_Alone_On_The_Beach.JPG (37.53 KiB) Viewed 5600 times
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #49075 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jul 06, 2007 4:35 pm

Rugaciunea Sf. Anselm:
Doamne, nu pot, incovoiat cum sunt, sa privesc in sus; indreapta-ma, ca sa-mi indrept privirea spre Tine. Pacatele mele s-au adunat asupra crestetului meu: ma invaluie si ma apasa ca un jug greu. Usureaza-ma! Descarca-ma de povara, pentru ca abisul ei sa nu-si inchida gura asupra mea. Ingaduie-mi sa vad lumina Ta, fie si de departe, fie si din fundul prapastiei! Invata-ma sa Te caut: arata-Te celui care Te cauta, caci nu te pot cauta daca nu ma inveti, nici nu Te pot gasi daca nu Te arati. Fa astfel incat sa Te caut dorindu-Te, sa Te gasesc cautandu-Te, sa Te gasesc iubindu-Te si sa Te iubesc gasindu-Te.
Proslogion, Cap. I
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #49450 ] Postby ela grotaa on Fri Jul 13, 2007 4:58 pm

Doamne ajuta-ne sa ne iertam si sa ne acceptam...chiar daca-i greu.e atat de greu!
multe binecuvantari prietenilor mei, dar si celor care nu vor sa-mi fie prieteni. :P
ela grotaa

[ #49455 ] Postby kilergirl on Sat Jul 14, 2007 4:56 am

Sabat fericit!
Attachments
12_1.jpg
12_1.jpg (82.49 KiB) Viewed 5551 times
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #49765 ] Postby zephyr on Fri Jul 20, 2007 2:08 pm

Sabat fericit!
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #49772 ] Postby ela grotaa on Fri Jul 20, 2007 2:34 pm

Sabat binecuvantat tuturora, dar in special lui zephyr si reality cu care mi-a fost mai greu sa relationez saptamana aceasta, insa totul e ok acuma.cel putin din partea mea... :wink:
ela grotaa

[ #49778 ] Postby Dee:-)Dee on Fri Jul 20, 2007 3:15 pm

Saba fericit! Si desi stiu ca e arhicunoscut, as vrea sa va impartasesc faptul ca eu in seara asta am redescoperit 1 Corinteni 13... si va invit si pe voi sa faceti acelasi lucru si sa descoperiti lucruri noi in aceste cuvinte care pentru mine au o insemnatate cu totul aparte.
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #49779 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jul 20, 2007 3:26 pm

din Confesiunile lui Augustin, de dupa faimoasa lui convertire:

Târziu de tot Te-am iubit, o, Tu, Frumuseţe atât de veche, şi totuşi atât de nouă, târziu de tot Te-am iubit. Şi iată că Tu Te aflai înlăuntrul meu, iar eu în afară, şi eu acolo, în afară, Te căutam şi dădeam năvală peste aceste lucruri frumoase pe care Tu le-ai făcut, eu, cel lipsit de frumuseţe. Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă ţineau departe de Tine acele lucruri care, dacă n-ar fi fost întru Tine, nici n-ar fi existat. M-ai chemat şi m-ai strigat şi ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat şi ai strălucit, şi ai alungat orbirea mea; ai răspândit mireasmă şi eu am inspirat, şi acum Te urmez cu înfocare; am gustat din Tine şi acum sunt înfometat şi însetat după Tine; m-ai atins doar şi m-am şi aprins de dor după pacea Ta.

(Am o slabiciune pentru Augustin, datorita mamei sale.)
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #49788 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jul 20, 2007 4:09 pm

!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #49790 ] Postby toleranta on Fri Jul 20, 2007 5:48 pm

Acum dar rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

De ce oare dragostea e cea mai mare din cele 3? :?:
toleranta

[ #49794 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jul 20, 2007 9:04 pm

1. Este cea mai mare pentru ca, spre deosebire de celelalte doua, "nu va pieri niciodata".
Credinta va pieri atunci cand ¨lucrurile nadajduite¨ si ¨lucrurile care nu se vad¨ se vor implini, ca si nadejdea, de care nu prea va mai fi nevoie intr-o lume perfecta.
2. Este cea mai mare pentru ca rolul ei se manifesta in relatie cu semenii, in adevarata ei natura avand ca principal obiect cealalta persoana.
3. Este cea mai mare pentru ca Insusi Dumnezeu este dragoste.

Sau poate ma insel...
Last edited by JoAnne van Heff on Sat Jul 21, 2007 2:49 am, edited 1 time in total.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #49799 ] Postby Un Crestin on Sat Jul 21, 2007 2:32 am

Informaţia vă rog!

Câteodată dau peste câte o istorisire ca aceasta de mai jos, care îţi încălzeşte sufletul. Sper să vă placă.

Când eram copil, tatăl meu avea cred că unul dintre primele telefoane din cartierul nostru. Îmi amintesc bine de tot cutia şlefuită ce atârna pe perete. Receptorul era lucios şi atârna de o parte a cutiei. Eram prea scund ca să ajung la telefon, dar obişnuiam să ascult fascinat când vorbea mama la telefon.

Cu această ocazie am descoperit că înăuntrul minunatului aparat locuia o persoană miraculoasă - numele ei era „Informaţia vă rog” şi nu exista absolut nimic ca să nu fie cunoscut de această persoană. „Informaţia vă rog” ştia numărul de telefon al oricui şi ştia şi ora exactă.

Prima mea experienţă cu această persoană atot-ştiutoare veni într-o zi când mama mea era plecată până în vecini. Jucându-mă cu sculele din pivniţă mi-am zdrobit un deget cu ciocanul. Durerea era extraordinară dar nu aveam nici un motiv să plâng, pentru că nu mă auzea nimeni căruia să-i fie milă de mine. Mergeam încoace şi încolo prin casă, sugându-mi degetul în care-mi simţeam pulsând sângele, când dintr-o dată am văzut telefonul! Am alergat repede după un taburet, şi l-am tras până sub telefon. M-am căţărat pe el, am luat receptorul din furca sa şi l-am ţinut la ureche. „Informaţia vă rog!” am zis în microfonul care se afla puţin mai sus decât capul meu.

În receptor se auzi un clic apoi o voce clară de femeie, răspunse: „Informaţia”.
- Mi-am rănit un deget - am început eu să urlu în microfon. Acum că aveam audienţă, lacrimile îmi curgeau şuvoi pe obraz.
- Da mama ta nu-i acasă? vebi întrebarea.
- Sunt singur acasă! am îngânat eu.
- Îţi curge sângele?
- Nu, am răspuns. Mi-am dat cu ciocanul peste deget şi mă doare!
- Poţi aunge la cutia cu gheaţă? m-a întrebat ea. Am răspuns că da. Ia puţină gheaţă şi pune-o pe deget, a continuat ea.

Mi-am făcut obiceiul de a suna Informaţia de atunci încolo pentru orice. Am cerut ajutor la geografie, şi Informaţia mi-a spus unde este Philadelphia. M-a ajutat la aritmetică, şi de asemenea mi-a spus că veveriţa ce am prins-o alaltăieri în parc mănâncă nuci şi fructe. Apoi am sunat când mi-a murit Petey, canarul. Am sunat „Informaţia vă rog” şi i-am povestit despre canarul meu. M-a ascultat apoi mi-a spus ceea ce spun adulţii copiilor pntru a-i linişti şi mângăia. Dar de data aceea eram nemângăiat. De ce trebuie ca păsărelele care cântâ atât de frumos şi aduc bucurie în familii să sfârşească într-o movilă de pene care zace cu picioarele-n sus în cuşca lor?

Simţind durerea mea, ea-mi răspunse: Paul, aminteşte-ţi întotdeauna că există şi alte lumi în care putem cânta! Cumva asta mi-a căzut bine.

Într-o altă zi am fost din nou la telefon: „Informaţia vă rog”! „Informaţia” mi-a răspuns vocea cunoscută. Cum se scrie „reparaţie” am întrebat-o.

Toate acestea se întâmplau într-un mic orăşel de pe coasta Pacificului. Apoi, când am avut 9 ani familia noastră s-a mutat la Boston. Îmi lipsea prietena mea foarte mult. „Informaţia vă rog” aparţinea acelei cutii de lemn din vechea noastră casă şi cumva nu-mi venea deloc să încerc telefonul nou ce stătea pe masa noastră din Boston. Dar crescând spre adolescenţă, amintirile conversaţiilor din copilărie nu m-au părăsit niciodată; adesea, în clipe de îndoială sau întrebări fără răspuns, îmi venea în minte sentimentul de siguranţă pe care l-am avut atunci. Acum apreciez cât de răbdătoare, înţelegătoare şi bună era femeia aceea pentru a-şi face timp să vorbească cu un băieţel.

Peste câţiva ani, în drum spre facultate, avionul meu făcu o escală în Seattle. Aveam cam o jumătate de oră la dispoziţie între cele două zboruri şi am petrecut cam 15 minute stând de vorbă cu sora mea care locuia acum în Seattle. Apoi, fără să mă gândesc le ce făceam, am sunat la operatoarea de la oficiul telefonic din fostul nostru oraş, şi am zis: Informaţia vă rog!

Ca prin minune, am auzit din nou vocea aceea firavă pe care o ştiam atât de bine: „Informaţia”. Fără să vreau, am întrebat: „puteţi să-mi spuneţi cum se scrie „reparaţie”? A urmat o pauză lungă, după care vocea spuse: „cred că degetul ţi s-a vindeact până acum, nu-i aşa?” Am râs. „deci tot tu eşti acolo! Nu ştiu dacă îţi dai seama cât ai contat pentru mine în anii aceia!”

„Mă întreb dacă tu ştii cât au contat pentru mine momentele în care mă sunai!” a răspuns femeia. „Nu am avut niciodată copii, şi abia aşteptam să mă suni!” I-am spus cât de mult m-am gândit la ea dealungul anilor, şi am întrebat-o dacă o mai pot suna data viitoare când trec prin Seattle. Mi-a spus că da, şi să întreb de Sally - aşa o chema.

Peste trei luni eram iarăşi în Seattle. Am sunat dar o voce diferită mi-a răspuns „Informaţia” şi aşa că am cerut-o pe Sally. „Eşti un prieten?” m-a întrebat vocea. „Da, un prieten de demult” am răspuns eu. „Îmi pare rău să-ţi spun, dar Sally a lucrat o jumătate de normă în ultimii ani deoarece era bolnavă. Acum câteva zile, a murit” Şi, înainte ca să pot închide, ea m-a întrebat: „Stai puţin: zici că te cheamă Paul”? „Da”. „Ei bine, Sally ţi-a lăsat un mesaj. L-a scris. Stai să ţi-l citesc. Spune-i lui Paul că mai există şi alte lumi în care se poate cânta! Va şti el ce înseamnă asta!”

I-am mulţumit şi am închis. Ştiam exact ce voia să spună Sally.

http://perspectivecrestine.wordpress.co ... ia-va-rog/
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #49811 ] Postby ela grotaa on Sat Jul 21, 2007 5:18 am

foarte simpatica povestioara Crestine! :wink:
ela grotaa

[ #51676 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Aug 17, 2007 1:50 pm

Poezia aceasta m-a invatat-o taticul meu si o indragesc din frageda copilarie. De-abia acum insa am inceput sa-i inteleg minunatele semnificatii.

Magii
de Victor Eftimiu

Plecara incarcati cu daruri,
Cu suflet nou si gand smerit;
Si steaua s-a oprit din drumu-i,
Iar ei din drum s-au fost oprit.

La Betleem sosira magii,
In staul iata-i adunati,
Un mielusel privea pe ganduri
La barba crailor ciudati.

-Adus-am Domnului prinoase,
Vorbi deodata Melchior.
Si desfacand matasuri albe
Le flutura in focul lor.

-De ce te-au intristat, Marie,
Albiile de in si fulgi?
-In panza si matasuri albe
Mi s-a parut ca vad un giulgi.

-Adus-am Domnului cununa,
Vorbi Gaspar, nu te-nsenini?
-Cununa ta de pietre scumpe
Mi s-a parut ca e de spini.

-Adus-am Domnului miresme,
Vorbi batranul Baltazar,
Si rasfirand tamaie-n palma
Zvarli risipa ei pe jar.

De-odat' o flacara verzuie
Se ridica pana-n tavan.
Si-n flacara vazu Maria
Cum trece umbra lui Satan.

Si-n flacara vazu un tanar
Urcand Calvarul, intelept.
Si ochii Lui erau albastri
Ca ochii ce-i zambeau la piept.

Prin moartea Lui El fi-va lumii
Mantuitorul de pacat.
Maria isi intoarse ochii
Si-a plans cu sufletu-mpacat.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #51677 ] Postby Fabianoo on Fri Aug 17, 2007 2:12 pm

Versuri f%u103r%u103 speranta, adresate Eternului

Oh, Lumina
Unde iţi ascunzi fata?
Acum, când lumea are nevoie de povesti,
Tu nu te-nalţi,
Nu creşti -
si intre noi rămâne somnul,
Lipseşte viaţa,
Si Tu lipseşti...

Oh, Lumina!

Fabianni Belemuski
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #51688 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Aug 17, 2007 3:50 pm

Fabianoo, nu gasesc versurile tale atat de "fara speranta": exista totusi Lumina.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #52028 ] Postby ela grotaa on Fri Aug 31, 2007 2:05 pm

Psalmul 4:7,8
"caci Tu imi dai mai multa bucurie decat au ei cand li se inmultuste rodul graului si al vinului.
eu ma culc si adorm in pace, caci numai Tu Doamne imi dai liniste deplina in locuinta mea."

Domnul sa va mangaie astazi si mereu.
ela grotaa

[ #52041 ] Postby Un Crestin on Sat Sep 01, 2007 4:19 am

ATEUL

Ştirea că cel mai de seamă şi mai respectat dintre cetăţeni, Abraham cizmarul a devenit ateu şi a făcut repede înconjurul micului oraş din estul Europei. Întregul orăşel a fost zguduit de veste, era singurul subiect de discuţie. Cu toate astea, toţi erau de acord că erau simple vorbe de clacă. Nimeni nu a îndrăznit să-i spună lui Abraham ce se vorbeşte pe la dos. Era numai o nelinişte chiar dacă era una foarte neplăcută.
La Sabatul următor a devenit limpede că pentru prima dată după treizeci de ani locul lui Abraham cizmarul a rămas neocupat în sinagogă.
Era poate bolnav? Nu, pentru că după terminarea slujbei, au constatat că Abraham se plimba liniştit pe stradă, o adevărată expresie a sănătăţii.
Toţi se gândeau la el, până ce Yussel croitorul cu o izbucnire neaşteptată de curaj s-a aruncat în faţă şi l-a mustrat pe cizmar:
- Abraham - a strigat el - lumea e neliniştită că ai devenit ateu. Şi după cum se vede azi nu ai fost la sinagogă. E adevărat? Eşti într-adevăr ateu?
Abraham s-a uitat la Yussel şi i-a întors spatele fără o vorbă.
Toţi au privit scena cu gura căscată, şi pentru toată lumea a devenit limpede că liniştea nu se poate întoarce până ce nu se lămureşte problema lui Abraham. Aşa că a doua zi, o delegaţie în frunte cu Yussel a fost împuternicită să se ducă la atelierul lui Abraham, pentru a avea un răspuns fără nici o urmă de îndoială.
Când au intrat, Yussel a spus tare:
- Abraham, trebuie să ne dai un răspuns. Nu poţi să laşi lucrurile aşa cum sunt. Spune-mi, ai devenit cu adevărat ateu?
Abraham a privit în sus pe deasupra pantofului pe care-l cârpea şi a spus liniştit:
- Da!
Uimit de răspunsul rapid şi fără urmă de îndoială, Yussel a spus:
- Atunci de ce nu mi-ai spus de ieri când te-am întrebat?
Ochii lui Abraham s-au mărit umplându-se de groază:
Îmi cereai să spun că sunt ateu în ziua de Sabat?

Carl Arcodia - Povestiri de impartasit
http://www.pastoratie.ro/index.php?opti ... d&gid=1142
Un Crestin

[ #53173 ] Postby meli_melo on Sat Sep 22, 2007 6:42 am

-Un soldat britanic din primul razboi mondial si-a piredut curajul de a mai lupta si a dezertat. Incercand sa ajunga in port, pentru a gasi un vapor care sa plece spre Anglia in aceeasi seara, a ajuns sa rataceasca pierdut si fara speranta intr-o noapte intunecoasa. La un moment dat a ajuns la ceea ce el a crezut ca este un semn rutier. Noaptea era asa de densa, incat s-a suit pe acest semn rutier pentru a-l putea citi. In varf a aprins un chibrit si s-a trezit privind direct in fata lui Isus Hristos. Atunci si-a dat seama ca, in loc sa se urce pe un semn rutier, el se urcase pe un crucifix dela marginea drumului.”Atunci el si-a reamintit de Acela care a murit pentru el, care a indurat totul si niciodata nu a intors spatele sa fuga. A doua zi dimineata, soldatul s-a intors in transee.

Evrei 12.3:”…nu cumva sa va pierdeti inima sis a cadeti de oboseala in sufletele voastre”.
Cu drag, aceasi. :)
"Dumnezeu nu ne retrage o favoare, decat atunci cand are de oferit o favoare si mai mare."
meli_melo

Images: 129

[ #53485 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Sep 28, 2007 5:06 pm

http://www.origenmusic.com/sound/Kiev-O ... %20God.mp3
O cantare cu adevarat inaltatoare.
O incercare timida de traducere:
Sfinte Dumnezeule,
Sfinte si puternic,
Sfinte si nemuritoare,
Ai mila de noi!
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,
Astazi si in vecii vecilor.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #53496 ] Postby Un Crestin on Sat Sep 29, 2007 1:49 am

La Dumnezeu, mila are mereu dreptate, iar dreptăţii îi este mereu milă (348).

VLADIMIR GHIKA - FRAGMENTE POSTUME
http://www.vladimirghika.ro/scrieri_Ghi ... e_postume/
Un Crestin

[ #53498 ] Postby SmiLey on Sat Sep 29, 2007 6:18 am

SmiLey

Consejos para la juventud

[ #53710 ] Postby spider_criss on Fri Oct 05, 2007 3:55 pm

Alegrate,joven,en tu juventud,y tome placer tu corazon en los dias de tu adolescencia.Anda segun los caminos de tu corazon y la vista de tus ojos, pero recuerda que sobre todas estas cosas te juzgara Dios.
Quita,pues,de tu corazon el enojo y aparta de tu carne el mal,porque la adolescencia y la juventud son vanidad.
spider_criss

[ #54072 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Oct 12, 2007 4:42 pm

!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54075 ] Postby Un Crestin on Sat Oct 13, 2007 2:09 am

Un Crestin

[ #54938 ] Postby SmiLey on Fri Nov 02, 2007 8:09 pm

FORGIVEN-CANTARE DE TU AMOR POR SIEMPRE

http://www.youtube.com/watch?v=5VOkDOCW4K8

Sabat fericit................................................................
SmiLey

Sabatul...

[ #56006 ] Postby moria_sion on Fri Nov 23, 2007 3:52 pm

“Umor Sacru”

>>>> Parabla Bunului Samaritean, vazuta dintr-un alt punct de vedere. Premisa acestei dileme in particular este: un om a cazut intr-o groapa si nu putea sa iasa. Incep sa desfileze personajele pentru a rezolva problema celui cazut:

>>>> Un individ subiectiv se apleaca peste margine, priveste in jos si ii spune victimei: “Simt multa simpatie pentru situatia ta.”

>>>> O persoana obiectiva trece pa langa groapa si ii spune: “Era logic ca cineva sa cada in aceasta gaura’.”

>>>> Moralistul declara: “Numai persoanele rele cad in gropi.”

>>>> Un matematic a calculat cum omul a cazut in groapa.

>>>> Un ziarist dorea dreptul exclusiv al intamplarii.

>>>> Un Comisar de Garda Financiara dorea sa stie daca omul platise impozitul pe groapa.

>>>> Unul care simptea mila de sine insusi a zis: “Meriti groapa ta.”

>>>> Un psiholog afirma: “Parintii tai sunt de vina pentru caderea ta.”

>>>> Un terapeut de superare personal proclama: “Crede in tine insuti si vei putea iesi din aceasta groapa.”

>>>> Un optimist spune: “Putea sa ti se intample ceva mai grav.”

>>>> Un pesimista pronuta sentinta: “Ceva mai rau ti se va intampla.”

>>>> Dar Isus, vazandu-l pe om cazut, i-a intins mana si l-a ajutat sa iasa din groapa.

"Gustati si vedeti ce bun este Domnu! Ferice de omul care se increde in El! Temeti-va de Domnul, voi, sfintii Lui, caci de nimic nu duc lipsa cei ce se tem de El!" Psalmul 34:8,9. SABAT FERICIT_23.11.2007
moria_sion

Images: 14

[ #56011 ] Postby ela grotaa on Fri Nov 23, 2007 4:18 pm

un adevarat mesaj pentru Sabat.multumim.
imi place ideea.sti cumva si cine a scris chestia aceasta?
ela grotaa

[ #56537 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Nov 30, 2007 3:45 pm

!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #57701 ] Postby SmiLey on Fri Dec 21, 2007 5:08 pm

Va doresc un sabat fericit tuturor.....

http://www.youtube.com/watch?v=wA2X3Gc3 ... re=related
SmiLey

PreviousNext

Return to Spiritualitate