Problema poruncii a 2-a(icoane&cruci in AZS?)

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #50882 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 7:34 am

Crucea reprezinta faptul ca acolo este un loc de inchinare...o biserica deaceea se accepta ca sa apara crucea deasupra....ca oamenii sa vada....eu nu sunt de acord cu inchinarea la cruce sau la icoane si nu stiu ce...sunt de acord ca sa apara crucea pe biblie sau pe biserica in asa fel cum un steaga national reprezinta o tara...crucea trebuie sa arata o biserica sau un obiect care apartine unei credinte....e acelasi lucru cu pestele pe masina si asa mai departe.

dar de ce trebuie sa fie ceva ..cruce ..sau peste ..etc..?

dar daca DOMNUL nu a fost rastignit pe o cruce ..si era pe un lemn ?

iar cu pestele ..e rasuflata //cum ca este un semn al crestinilor timpurii..mai degraba este semnul zeului dagon ....si asta cade ...

nu este nevoie de nici un semn exterior vizibil ...caci CREDINTA se bazeaza doar pe cele invizibile ..DUMNEZEU este DUH ...si cine se inchina LUI... se inchina in DUH si ADEVAR ...!!!iIOAN 4;24
Ioan Botezatorul

[ #50883 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 7:36 am

Dar daca te duci intr-un oras pe care nu il cunosti....nu iti place ca atunci cand te plimbi pe strazi sa iti sara biserica in ochi datorita crucii care sta deasupra si sa stii ca intotdeauna poti sa intrii acolo sa te inchini lui Dumnezeu alaturi de alti oameni care fac acelasi lucru?
BAUBAU

Images: 8

[ #50885 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 7:51 am

daca asta este rationamentul tau ..il respect ..dar ptr mine bisericile (cladirile)nu -mi inspira nimic ..sunt niste constructii omenesti ..fara nici o semnificatie ,,,!!

16. Nu ştiţi că voi sunteţi Templul lui Dumnezeu, şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?
17. Dacă nimiceşte cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci Templul lui Dumnezeu este sfânt: şi aşa sunteţi voi.
Ioan Botezatorul

[ #50887 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 7:54 am

AI perfecta dreptate Ioan B....dar daca nu ar exista cladirile in care sa te vezi cu restul oamenilor....unde ar fi partasia...unde ar fi bucuria aceea.....in biblie zice deasemenea ca "unde sunt doi sau trei adunati impreuna...." si intr-o biserica te simti mult mai bine cand nu canti singur si altii canta cu tine...atunci cand te rogi sa nu te rogi singur.......sunt doar cladiri dar sunt claditi in care fratii se intaresc unul pe celalalt
BAUBAU

[ #50890 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 8:09 am

LA inceput se adunau in simple case particulare ..pesteri ..

ai dreptate conform MATEI 18;20 ...unde sunt 2 sau 3...dar acestia pot fi oriunde si afara in camp liber ..si in autobuz ..in tren ...avion ...autoturism..etc ...nu este neaparata nevoie de un anumit tip de cladire traditional..parerea mea !!
Ioan Botezatorul

[ #50891 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 8:12 am

Ce idei aiurea ai.......nu e cladire de tip traditional...e doar un loc anume creat....pot fi si in avion si in autobuz...si in camp liber dar nu stiu tu cand te duci in careva din locurile astea incepi sa intrebi care vor sa cante sau sa se roage cu tine....si sincer ma indoiesc ca in autobuz...tren sau camp liber o sa auzi cantant cor..sau fanfara...sau sa fie cineva care sa conduca cantarile daca nu e ceva organizat.....
BAUBAU

[ #50895 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 8:24 am

ASA SUNT EU AIUREA ....

de aceea ma iubeste DOMNUL ISUS ...caci nu sunt din lume ...si sunt nonconformist ..si pe dos ..

18. Nimeni să nu se înşele: Dacă cineva dintre voi se crede înţelept în felul veacului acestuia, să se facă nebun, ca să ajungă înţelept.
19. Căci înţelepciunea lumii acesteia este o nebunie înaintea lui Dumnezeu. De aceea este scris: „El prinde pe cei înţelepţi în viclenia lor.”

18. Dacă vă urăşte lumea, ştiţi că pe Mine M-a urât înaintea voastră.
19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al ei; dar, pentru că nu sunteţi din lume, şi pentru că Eu v-am ales din mijlocul lumii, de aceea vă urăşte lumea.
Ioan Botezatorul

[ #50898 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 8:30 am

Adica mie ca imi place sa merg la biserica sa cant si sa ma rog.....sunt conformist si nu ma iubeste Domnul Isus.......tu crezi ca daca nu esti de acord cu toata lumea si tot timpul tu ai dreptate o sa ajungi in cer....din pacate cei ca tine darama cele mai multe suflete....si am vazut asta in biserica in care am crescut....eu nu ti-am zis ca te urasc....te-ai victimizat singur........
BAUBAU

[ #50900 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 8:39 am

ce crezi ...de ce MARII PREOTI ANA SI CAIFA ..il urau pe YAHSUAH (ISUS)?

pai de mult YAHWEH ...nu mai era in TEMPLU ...era afara din tabara ...caci a avut un motiv intemeiat sa -i biciuiasca pe enoriasi .....multi doresc sa fie batuti pe umar si laudati ...dar asta o face doar lucifer ..DOMNUL INTOTDEAUNA I-A MUSTRAT ...pe carturari si farisei ..caci se credeau buni si indreptatiti sa faca slujba in templu ...desii erau fara DUMNEZEU ..si erau doar niste unelte ale celui rau ..fara sa -si dea seama !!

7. Dar când a văzut pe mulţi din Farisei şi din Saduchei că vin să primească botezul lui, le-a zis: „Pui de năpârci, cine v-a învăţat să fugiţi de mânia viitoare?
8. Faceţi dar roade vrednice de pocăinţa voastră.
Ioan Botezatorul

[ #50902 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 8:45 am

Nu ma mai cert cu tine ca vad ca nu am cu cine...si nu imi place.....daca pt tine biserica de azi e tot una cu templu de atunci si preotii de azi tot una cu Ana si Caiafa...asta e....si daca mai crezi ca Domnul intotdeauna mustra....fie...dar eu stiu ca Domnul si rasplateste cu binecuvantari si cateodata le da fara sa le meritam.......eu stiu ca Dumnezeu ma vrea in biserica sa ma inchin lui......sa ma conformez cuvantului Sau sa stau alaturi de fratii mei......tie iti doresc inchinare placuta pe camp sau in tren sau unde vrei tu sa te inchini....
BAUBAU

[ #50904 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 8:54 am

19. Eu mustru şi pedepsesc pe toţi aceia, pe care-i iubesc. Fii plin de râvnă dar, şi pocăieşte-te!
20. Iată Eu stau la uşă, şi bat. Dacă aude cineva glasul meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.

4. Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: „Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!
Ioan Botezatorul

[ #50919 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 3:47 pm

Asadar, sa intelegem, stimate profet reincarnat ca noi, muritorii de rand, care suntem din lume (dupa tine), conformisti si pe fatza(nu pe dos), nu suntem iubiti de Dumnezeu. daca tot iti place sa faci analogii gen templu-biserici preoti-pastori, adu-ti aminte, ca doar tu citesti Biblia, nu ca noi, ca Templul a fost o constructie ridicata la porunca lui Dumnezeu. faptul ca primii crestini se intalneau in pesteri pe camp si in case nu inseamna in mod obligatoriu ca acesta e modelul, ci reflecta numai ca biserica se afla intr-o vreme de restriste cand nu li s-ar fi permis pionerilor credintei sa se inchine in biserici si temple in oras. dar tot tu ar trebui sa stii ca in anii cand represiunea se mai domolea, crestinii isi ridicau adunari si biserici (dovezile sunt, printre altele si in Asia Mica) si se inchinau acolo, pentru ca simteau nu doar nevoia partasiei, ci nevoia partasiei intr-un loc special destinat pentru asta. zidurile bisericii ai dreptate sa spui ca nu sunt sfinte in sine, ele sunt sfintite, la fel ca si oamenii, de prezenta lui Dumnezeu, asa cum orice loc e sfintit de prezenta sa.
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #50921 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 4:05 pm

si IOAN BOTEZATORUL ...de ce nu predica in TEMPLU ...?

stii de ce ?

stii cine l-au rastignit pe DOMNUL SLAVEI ?

TOCMAI CEI CARE SE ADUNAU IN TEMPLU !!

CITESTE MATEI 23..."NIMIC NOU SUB SOARE "!!
Ioan Botezatorul

[ #50926 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 4:14 pm

vai...cred ca am facut deja abuz de cuvantul "limitativ" in ceea ce te priveste, dar sa-mi fie cu iertare daca il mai zic o data in dreptul tau! Ioan Botezatorul (modelul tau relevant cu care te straduiesti puternic sa ai ceva in comun) a fost un profet aparte: nasterea, viata si lucrarea lor fusesera proorocite ca speciale. dar de aici si pana la a spune ca "cei din Templu L-au rastignit pe Hristos"...este o generalizare mai mult decat periculoasa cu care nici macar Dumnezeu n-ar fi de acord. sa-ti amintesc faptul ca Simeon si Ana erau oamenii Templului? Sau ca Isus, la 12 ani, a mers in Templu? Daca ar fi nesocotit acest loc asa cum in mod blasfemitor o faci tu, Hristos n-ar mai fi fost Hristos. Dar atata vreme cat El Insusi spune despre Templu ca este "casa Tatalui Meu", eu cred cu tarie in existenta, destinatia si rolul sau. faptul ca in timpul lui Hristos preotimea, invatatii si carturarii ajunsesera o clasa corupta si depravata nu anula automat insemnatatea pe care originar o daduse Dumnezeu institutiei preotiei, care a fost desfiintata odata cu sistemul de jertfe la Golgota, si nu pt ca fariseii erau pacatosi. Anuland insemnatatea acestui loc, tu anulezi reprezentarea planului de mantuire pe Pamant. destul de periculos pentru un om care pretinde a umbla cu Dumnezeu!
D.S.

[ #50930 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 4:20 pm

ECLEZIASTUL 1;9-10 !!

SI 1 CORINTENI 2;6-1O!!!
Ioan Botezatorul

[ #50932 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 4:24 pm

tu cand vrei sa ne dai cu flit, chipurile, bagi textul din Eclesiastul ( nu Ecleziastul), cu "nimic nou sub soare", doar fiindca ai senzatia ca se potriveste peste tot? incearca sa formulezi idei proprii, bazate pe textele Scripturii, nu doar sa ne arunci niste versete in incercarea de a ne arata ca pe tine nu te mai surprinde nimic, ca deh, "nimic nou sub soare" nu s-a nascut inca pentru tine, nu?
D.S.

[ #50935 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 4:28 pm

PROVERBE 18;1!!
Ioan Botezatorul

[ #50938 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 4:33 pm

:)))))))) ar trebui sa ma simt atinsa, nu-i asa? odata, ca textul nu se potriveste in contextul discutiei si a doua oara care e aici "lucrul bun" ? in plus iti doresc sa fii la fel de ursuza ca mine! lumea ar fi un loc mai vesel atunci ;)
D.S.

[ #50942 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 4:38 pm

PROV 15;3...!!.....SI MATEI 12;35-37!!
Ioan Botezatorul

[ #50943 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 4:38 pm

Dee dee....linisteste-te.....Ioan are ideile lui si nu il poti scoate de acolo :D am intalnit destui oameni din astia....care atunci cand nu mai au alta cale de scapare arunca toata vina pe tine, tu esti pacatosul, si ursuzul, si nu mai stiu eu cum.....astia nu trebuie bagati in seama.....ei cred adevarul doar in mana lor se afla si noi ceilalti suntem niste pacatosi...sunt oameni care in general dsitrug.......suflete si biserici
BAUBAU

[ #50945 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 4:41 pm

stii, baubau, am mai zis-o odata aseara cred: ce s-ar intampla oara daca din cand in cand n-ar aparea astfel de oameni pe forum? ar fi de-a dreptul plictisitor daca toti am fi rezonabili, clari, am raspunde topicurilor pe subiect, am crea topicuri cu subiect si care problematizeaza...in general daca lucrurile s-ar desfasura armonios...ar fi plictisitor, desigur! :P
D.S.

[ #50946 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 01, 2007 4:44 pm

si nu mai stiu eu cum.....astia nu trebuie bagati in seama.....

ISAIA 53;3!!
Ioan Botezatorul

[ #50947 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Aug 01, 2007 4:46 pm

overreacting...exagerare dincolo de limite. altceva prefer sa nu comentez.
D.S.

[ #50948 ] Postby BAUBAU on Wed Aug 01, 2007 4:58 pm

Doamne fereste........ai mers prea departe Ioan B.......te rog frumos sa iti reviii....pana mai ai sanse........esti doar un om.....
BAUBAU

[ #50951 ] Postby Ioan Botezatorul on Thu Aug 02, 2007 12:39 am

PSALMUL 82;6-7!! IOAN 10;34-35!!
Ioan Botezatorul

[ #50957 ] Postby AdoptedByGrace on Thu Aug 02, 2007 3:40 am

corect
AdoptedByGrace

Images: 5

[ #50963 ] Postby BAUBAU on Thu Aug 02, 2007 4:22 am

Corect la care parte Grace?
BAUBAU

[ #50965 ] Postby Dee:-)Dee on Thu Aug 02, 2007 5:34 am

"Si in vremurile din urma vor veni hristosi mincinosi si profeti mincinosi..." asta ca sa vezi ca nu esti singurul care poate scoate textele din context, mr. prophet! deja cred ca ti-o iei in cap mai mult decat iti este permis. si ne mai predici noua ca umbli cu Hristos!...
D.S.

[ #50968 ] Postby Ioan Botezatorul on Thu Aug 02, 2007 8:00 am

PSALMUL 16;25!!
Ioan Botezatorul

[ #50989 ] Postby Dee:-)Dee on Thu Aug 02, 2007 3:44 pm

ce pacat ca psalmul 16:25 nu exista, mr. prophet... psalmul 16 are doar 11 versete.
D.S.

PreviousNext

Return to Spiritualitate