De ce apostolii nu s-au botezat in numele TRINITATII?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #51450 ] Postby Ioan Botezatorul on Tue Aug 07, 2007 3:07 pm

47.
Dacă aude cineva cuvintele Mele şi nu le păzeşte, nu Eu îl judec; căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea.

deci se contrazice DOMNUL ?

RASPUNSUL IL DA DOMNUL ...nu eu ...orice intrebare biblica are raspuns biblic!!
Ioan Botezatorul

[ #51456 ] Postby Dee:-)Dee on Tue Aug 07, 2007 3:17 pm

mai oameni buni, voi nu v-ati prins ca textele care dau in cap blasfemiilor lui, se numesc "speculatii" la el in cap? :) la el, Biblia e compusa doar din textele care ii convin lui. lasati-l pe nebun in nebunia lui.
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #51457 ] Postby Jerusaleem on Tue Aug 07, 2007 3:18 pm

Dee:-)Dee wrote:mai oameni buni, voi nu v-ati prins ca textele care dau in cap blasfemiilor lui, se numesc "speculatii" la el in cap? :) la el, Biblia e compusa doar din textele care ii convin lui. lasati-l pe nebun in nebunia lui.

Ca bine zici Dee Dee...
"Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!" Augustin
Jerusaleem

Images: 0

[ #51459 ] Postby Ioan Botezatorul on Tue Aug 07, 2007 3:20 pm

da ...printre altele...fb ...si acum i-ati sortul de bucatarie si da-ti roba jos de teolog..!
Ioan Botezatorul

[ #51461 ] Postby kronman on Tue Aug 07, 2007 3:22 pm

Quintus,ar fi usor pentru mine daca as avea convingerea ta .Spuneam insa ca nu am o intelegere foarte clara a subiectului deoarece ,in opinia mea, Biblia nu e foarte clara referitor la acest aspect.IN plus pionierii bisericii (inclusivE. White)au fost initial impotriva trinitatii,doctrina care a aparut in biserica noastra mai mult pe usa din dos si sub presiunea acuzatiilor de arianism.Iata de ce prefer sa accept ca Dumnezeirea este o taina pe care sper sa o descifrez intr-un alt viitor.
kronman

[ #51465 ] Postby Dee:-)Dee on Tue Aug 07, 2007 3:24 pm

prefer sa nu raspund unui misogin, mai ales ca e offtopic si josnic sa ma cobor la nivelul de unde tu transmiti aceste mesaje...care e mult prea jos fata de nivelul marii.
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #51471 ] Postby Ioan Botezatorul on Tue Aug 07, 2007 3:31 pm

IN plus pionierii bisericii (inclusivE. White)au fost initial impotriva trinitatii,doctrina care a aparut in biserica noastra mai mult pe usa din dos si sub presiunea acuzatiilor de arianism.Iata de ce prefer sa accept ca Dumnezeirea este o taina pe care sper sa o descifrez intr-un alt viitor.

usa din dos este VATICANUL ...si baietii au intrat abuziv ..mereu si au stins orice trezire adevarata ..care se opunea "semnului fiarei "(trinitatea)...asa au inceput si bapitistii...penticostalii ...dar pana la urma toti sunt sub poala romei
Ioan Botezatorul

[ #51474 ] Postby Jerusaleem on Tue Aug 07, 2007 3:37 pm

Gata Ioane, deopotriva ne-ai luminat si uimit cu revelatiile tale arzatoare. Poti sa te retragi acum.

P.S - Iarta-ma dar esti foarte obositor in aroganta ineptiei tale;
Jerusaleem

[ #51493 ] Postby Ioan Botezatorul on Tue Aug 07, 2007 3:57 pm

bine ;LA REVEDERE...
Ioan Botezatorul

[ #51500 ] Postby Un Crestin on Tue Aug 07, 2007 4:32 pm

Kronman
Din alte postari de pe forum pareai sa fii azs....

Pana-ti raspunde QS...de la mine cateva vorbe...
Scripturile iudeo-crestine sunt suficient de clare cu privire la Trinitate, desi formularea dogmatica a necesitat cateva secole . O problema a azs este ca resping aprioric autoritatea primelor concilii bisericesti si a parintilor bisericesti. Mult mai inteleapta ar fi cercetarea tuturor lucrurilor si ramanerea cu ce e bun/biblic.
Pionierii azs - erau destui dintre ei (semi)arieni, provenind din grupari cam neortodoxe( in sensul ca erau "certate" cu crestinismul "de baza" - concretizat in crezul niceo-constantinopolitan/ crezul care se rosteste in bisericile ortodoxe).
Daca se tine cont de faptul ca dogma Trinitatii este una fundamentala a crestinismului - in contrast cu monoteismul "strict"( evreii si musulmanii) si politeismul pagan, practic biserica azs la origine era una para-crestina.
Aversiunea tipic protestant-radicala fata de bisericile istorice este cauza reticentelor pionierilor azs fata de dogma Treimii. Doctrina Trinitatii intre azs nu a aparut pe "usa din dos" ci a fost un proces de concretizare a doctrinei despre Dumnezeire pe baza insumarii evidentelor biblice( azs au reluat procesul bisericii crestine din primele secole - redescoperirea gaurei la macaroana.... )
Respingerea doctrinei Treimii te plaseaza in afara "granitelor" crestinismului.
Filiera ariana - unitarieni,iehovisti si alti anti-trinitarieni - isi datoreaza existenta abordarii rationaliste a evidentelor biblice despre Dumnezeire.Ori rationalismul umanist nu poate face pace cu crestinismul, religie prin excelenta a paradoxurilor. Numai daca vorbim despre intruparea si invierea Domnului si e suficient de clar ca abordarea rationalista a credintei crestine nu poate naste decat dureri de cap. Daca evreii si musulmanii sunt monoteisti radicali...e de inteles, pentru ca ei accepta doar VT si resping revelatia NT socotind-o falsa/"corupta". Ca si crestin insa , pe baza completarii revelatiei VT cu cea a NT nu poti ajunge la alta concluzie decat cea a Trinitatii.Evidentele VT+NT nu-ti permit o alta varianta. Ce fac unitarienii-iehovisti-antitrinitarienii este nimic altceva decat deturnarea/distorsionarea evidentelor biblice pentru a le iesi pasenta.
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #51502 ] Postby JoAnne van Heff on Tue Aug 07, 2007 4:51 pm

Tu spui ca acceptand doar VT nu poti fi de acord cu Trinitatea.
Insa ce ne facem cu cele doua versete in care Dumnezeu Se exprima la persoana I plural (''Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra'' si ''Sa ne pogoram la ei''-Turnul Babel) si numele "Elohim", care, prin forma de plural, sugereaza existenta mai multor Persoane Dumnezeiesti?
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #51503 ] Postby Un Crestin on Tue Aug 07, 2007 5:03 pm

Am spus ca, doar pe baza VT, evreii si islamicii resping dogma Trinitatii. Revelatia crestina cuprinde si NT ca si completare a VT. NT arunca o lumina fundamentala asupra textelor VT pe care crestinii le invoca drept argumente pro-Trinitate dar evreii,islamicii si antitrinitarienii le resping.
Textele invocate de tine ... Gen 1:26 si 11:7 - sunt interpretate de evrei ca discutie intre Dumnezeu si ingeri. Interesant e ca pana si Origen - scriitor crestin alexandrin aplica tot la ingeri Gen 11:7, pe cand Vasile cel Mare vorbeste despre o deliberare a Treimii.
Despre Gen 1:26, daca imi amintesc bine, prof. F. Laiu considera ca e vorba de un plural al Majestatii si nu musai o evidenta a Trinitatii.
Sunt insa alte destule referinte in VT la Trinitate desi cuvantul in forma asta nu apare. Vezi, de ex., Isaia 63:8-10
Un Crestin

[ #51504 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 08, 2007 12:15 am

si numele "Elohim", care, prin forma de plural, sugereaza existenta mai multor Persoane Dumnezeiesti?

daca ELOHIM ..sugereaza mai multe persoane dumnezeiesti ..atunci cade doctrina trinitatii ...caci in ELOHIM se descopera mai multe atribute si calitati precum manifestari ale UNICLUI DUMNEZEU ...

-CREATOR (1)
-TATA(2)
-IMPARAT(3)
-STAPAN(DOMN)(4)
-MANTUITOR(5)
-JUDECATOR(6)
-LUMINA LUMII(7)..

PRIN urmare dupa ce ai spus ...ca ELOHIM ..ar sugera mai multe persoane ,atunci acestea trec de nr.magic 3...

ELOHIM ...da este la plural dar nu un plural de persoane ...ci de manifestari ale UNICULUI DUMNEZEU ...

SHEMA ISRAEL ;YAHWEH ELOHENU ,YAHWEH ECHAD!!!
Ioan Botezatorul

[ #51506 ] Postby Un Crestin on Wed Aug 08, 2007 12:31 am

Esti un "profet" neserios si caraghios...Ai zis de catevaori ca te cari...Lasa-ne....

PS: daca nu ne lasa...propun moderatorilor forumului sa-l "ajute sa ne lase...
Un Crestin

[ #51508 ] Postby Ioan Botezatorul on Wed Aug 08, 2007 12:34 am

de ce te superi ca si CAIN ..si ti-sa posomorat fata ...?

nu vezi ca mereu primiti mat!!

joc un simultan cu voi ...va dau mat de fiecare data ..si acum te-ai enervat ca si HUTANU ..si arunci piesele pe jos ..si ma dai afara din casa ...asta da CRESTIN !!
Ioan Botezatorul

[ #51513 ] Postby Jerusaleem on Wed Aug 08, 2007 1:34 am

....
Jerusaleem

[ #51514 ] Postby Jerusaleem on Wed Aug 08, 2007 1:38 am

Ioan Botezatorul wrote:de ce te superi ca si CAIN ..si ti-sa posomorat fata ...?

nu vezi ca mereu primiti mat!!

joc un simultan cu voi ...va dau mat de fiecare data ..si acum te-ai enervat ca si HUTANU ..si arunci piesele pe jos ..si ma dai afara din casa ...asta da CRESTIN !!

Tu esti ultimul mohican al crestinismului autentic mai Ioane se pare :lol:
Ingenuitatea ineptiilor tale ma amuza :)

Auzi , ne da mat la toti simultan, domnul profet Kasparov... Manca-l-ar tata de eminenta cenusie ce este :lol:

P.S - Vorba lui un crestin parca zisesesi la revedere.....dar totusi mai ramai daca doresti, ploua afara si chiar am nevoie de cineva sa ma inveseleasca :lol:
Aloo ....domnule Kasparov...vedeti ca la "ti-sa posomorat fata" ati reusit sa va dati mat singur in ce priveste gramatica limbii romane:))
Jerusaleem

[ #51522 ] Postby kronman on Wed Aug 08, 2007 11:36 am

Un Crestin, cata vreme cred in Cristos si in jertfa Lui mantuitoare, ma consider crestin si cata vreme cred in revenirea Lui ma consider AZS.Consider insa exagerata si paguboasa practica de a decide biserica cum trebuie sa inteleg Biblia.Este si motivul pentru care aceeasi pionieri au fost impotriva impunerii unui set de doctrine
kronman

[ #51523 ] Postby Un Crestin on Wed Aug 08, 2007 12:10 pm

Crezi in Hristos...crezi ca Hristos e ... ce : doar un mare invatator, un mare profet, sau Dumnezeu intrupat? Raspunsul e fundamental.

Matei 16:13 Si venind Iisus in partile Cezareii lui Filip, ii intreba pe ucenicii Sai, zicand: Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au raspuns: Unii, Ioan Botezatorul, altii Ilie, altii Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Si le-a zis: Dar voi cine ziceti ca sunt?
16. Raspunzand Simon Petru a zis: Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, raspunzand, i-a zis: Fericit esti Simone, fiul lui Iona, ca nu trup si sange ti-au descoperit tie aceasta, ci Tatal Meu, Cel din ceruri.
18. Si Eu iti zic tie, ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui.

Isus Hristos si-a revendicat explicit,repetat si neechivoc Dumnezeirea. Nu poti crede in El cu adevarat daca nu crezi ca e Dumnezeu adevarat.
Jertfa lui pentru a fi mantuitoare trebuie sa fie jertfa de Dumnezeu-om.
A fi azs presupune acceptarea mai multor chestii specifice azs decat simpla credinta in revenire.Si crezul crestin afirma revenirea Lui.
Biserica luata ca si comunitate intemeiata si supravegheata de Dumnezeu nu poate fi biruita ("voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui."). Acum... care sunt limitele vizibile si invizibile ale Bisericii...e alta poveste,mai complicata.
Un Crestin

[ #51524 ] Postby Jerusaleem on Wed Aug 08, 2007 12:19 pm

Kronman apartententa la crestinism se certifica prin botez. Asa a fost sa fie de la inceput. Daca nu faci pasul asta, degeaba crezi. Este ca si cum ai spune , o iubesc, si ma consider casatorit cu ea, dar in fapt, spiritual si legal nu esti.
Jerusaleem

[ #51525 ] Postby Gabriy'el on Wed Aug 08, 2007 1:01 pm

Daca nu ai stiut pana acum,ca sa dai mat , ..tre sa joci dupa regulile specifice jocului, ...in nici un caz nu folosesti regulile de la "moara"(ideile lui Branham sau altii la care nu le-a mai convenit adevarul scripturii). Iar in privinta discutiei tale cu Hutanu (care probabil si-a dat seama mult mai repede ca noi ca nu are cu cine ) pot sa iti spun doar atat:
Tu stai de vorba cu cineva care incearca sa te convinga ca bananierii nu fac banane , ci gaini , ...si inca si mature direct????????

Se "joaca" dupa o singura regula Biblia.

P.S NICI MACAR AMESTEC INTRE REGULI NU SE PERMITE!!!
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #51571 ] Postby kronman on Thu Aug 09, 2007 4:24 pm

Un Crestin, am scris ,,Lui,, cu L referindu-ma la Isus tocmai ca sa-i evidentiez dumnezeirea.Bineinteles ca a fi azs presupune acceptarea mai multor ,,chestii,,(dupa parerea mea prea multe) , nu am gasit necesar sa le enumar pe toate.Sunt azs si cand m-am botezat mi s-a parut totul foarte clar.Acum doctrina trinitatii nu mi se mai pare evident sustinuta biblic.Care credeti ca ar trebui sa fie raportul reciproc dintre o persoana in situatia mea si biserica in noile conditii?
kronman

Re: De ce apostolii nu s-au botezat in numele TRINITATII?

[ #84547 ] Postby baimalasi on Sat Dec 24, 2011 7:48 am

daca treceti cu vederea gunoaiele un(ui) cre(s)tin sau ale celorlalti cacaroci azs care au aspiratii in teologie atunci topicul asta este foarte educativ.
baimalasi

Previous

Return to Spiritualitate