Compasiunea pt Iov-ii nostri...

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Compasiunea pt Iov-ii nostri...

[ #54940 ] Postby Matei on Sat Nov 03, 2007 8:48 am

La inceputul suferintei lui, Iov a avut parte de compasiunea prietenilor care si-au sfasiat hainele si-au auncat cenusa in cap si au stat tacuti alturi de el...

Apoi, cand Iov a devenit neplacut prin vaietele lui, prietenii si-au pierdut compasiunea si au inceput sa-l mustre... si lipsa lor de empatie l-a facut si mai disperat...

In principiu, toti suntem de acord cu ideea generoasa a compasiunii fata de cei incercati, dar cati ne pastram empatia cand acesta devin iritanti prin criticile lor, artagosi, neplacuti... ? E mul mai placuta compania cuiva in forma emotional, spiritual, afectiv...
Dumnezeu, in infinita Lui dragoste, arata rabdare cu artagosul Iona, cu descurajatul Ilie, cu neplacutul Iov...

Cred ca e o ocazie de crestere in har atunci cand rabdam slabiciunile fratilor nostri cum spune Pavel si ii inconjuram cu simpatia si impreuna noastra simtire, care nu trebuie sa fie conditionata, sa depinda de mood-ul lor, deseori afectat de suferinte... Si-n adunarile noastre toti cei suferinzi, cei obositi pe cale sa gaseasca odihna, incurajare, empatie, un spirit afectiv care sa-i incalzeasca si sa-i ridice...
Poate ca incep sa critice conducerea, comunitatea, pe unul pe altul... Sa le rabdam spiritul neplacut si sa le intelegem printre randuri strigatul dupa ajutor, dupa atentie, intelegere, gragoste, sprijin...
Oamenii, comunitatile au nevoie de mai multa educatie decat de critica...
Matei

Images: 1

Return to Spiritualitate