Trinitatea- adevar biblic sau inventie omeneasca?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Trinitatea- adevar biblic sau inventie omeneasca?

[ #85266 ] Postby Mismed on Fri Feb 24, 2012 11:48 am

Batranul Enoch wrote:Astfel , PE PAMANT , LUMINA ( purtand si caldura ) EXISTA INAINTE DE CREAREA SOARELUI , si provenea de la Dumnezeu ( ASA CUM LUMINA EVANGHELIEI EXISTA INAINTE DE INTRUPAREA DOMNULUI ISUS PE PAMANT , iar cand Acesta S-a nascut , toti ochii au fost indreptati catre Sursa de lumina vizibila : Soarele neprihanirii ) :

Soarele Neprihanirii, era in spatele norilor si insotea poporul din umbra, iar cand timpul s-a implinit s-a aratat, dar nici atunci in toata slava Sa, ca sa nu ne orbeasca.
Asa este, Hristos, sursa de lumina exista dintotdeauna, ea a devenit doar vizibila si pentru oameni dupa 4000 de ani.
Argumentele tale sustin de fapt interpretarea mea, si pentru asta iti sunt recunoscator.
Mismed

[ #85267 ] Postby leowatcher on Fri Feb 24, 2012 11:55 am

Mismed wrote:Mesajul lui Dumnezeu este asa de simplu ca poate fi inteles si de un copil. Noi, oamenii, avem prostul obicei de a-l complica, folosind apoi pentru a-l explica tot felul de analize gramaticale, semantice, etimologice, etc. etc.. Pana la urma, in acest fel, complicand lucrurile nu facem decat jocul Satanei, care doreste ca oamenii sa nu mai fie interesati de acest mesaj.

Acelasi lucru il spun si eu directionat catre tine. Cum ii facem? Asa este, avem multe obiceiuri proaste nu doar cel la care te referi.
Mesajul este simplu, asa trebuie sa fie. Dar este simplu numai in contextul in care Duhul Sfant lucreaza in noi. Deasemenea sa nu uitam ca sunt si duhuri
rele, nu numai Cel Sfant. Totusi nu uita ca Biblia nu contine trei propozitii si gata, asta este. Este un izvor de intelepciune (desteptaciune, inteligenta) pt ca scripturile
sunt inspirate de o Fiinta infinita in intelepciune.
Adevarul biblic este ca NUMAI SI NUMAI Dumnezeu POATE sa CREEZE, SALVEZE, SFINTEASCA pe om. Nimeni si nimic mai mic decat Dumnezeu nu are aceasta putere.
Deasemenea tot din Biblie, adevarul SIMPLU, PUR, NEAMESTECAT, despre Hristos este ca El este DUMNEZEU. Aceast mesaj este ADEVAR SIMPLU si BIBLIC.
Nu ai voie sa ma contrazici aici, daca zici ca esti crestin!

De ce nu lasam asa simplu acest adevar? De ce sa-l complicam cu ipoteze UMANE cum ca El nu ar fi Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului? Vezi ce simplu si cat de complicat in acelasi timp este adevarul. Mesajul este simplu dar Dumnezeu nu este ceva simplist sau limitat. Ai vazut care sunt problemele... Ce sa mai zic? Daca ai inceput sa vezi ca Hristos preexista impreuna cu Tatal, adica sunt in acelasi mod infiniti, pai lasa adevarul acesta asa cum este prezentat in Scripturi, nu incerca sa-ti demonstrezi cum este posibil asa ceva, nu-ti mai crea ipoteze despre ce a facut Fiul in sanul Tatalui, pt ca nu stii ce inseamna aceasta afirmatie, nu o poti cuprinde...Nici expresii de genul "Eu sunt in Tatal si Tatal este in Mine", sau "Eu si Tatal una suntem" nu sunt spuse ca sa ne batem capul cu ele, sau sa le privim ca declaratii stiintifice; nu nu, ele trebuiesc crezute pe cuvant si atat. Simplu. Trebuie urmarit SCOPUL acestor afirmatii nu procesul prin care este posibil ca Ei sa fie Una. Au incercat chiar cei prezenti fizic (ucenicii) sa cuprinda aceste afirmatii (arata-l pe Tatal, si vom crede) dar Domnul le-a zis sa creada si atat.

Eu consider ca au complicat lucrurile cei ce nu-l vad pe Hristos ca fiind de natura divina la fel ca si Tatal, si care spun ca El a luat fiinta. Arienii au cea mai mare vina cu privire la acest adevar, pt ca au influentat in rau intelegerea despre Dumnezeu si astfel devenind greu de inteles anumite aspecte...
leowatcher

[ #85268 ] Postby Mismed on Fri Feb 24, 2012 1:40 pm

leowatcher wrote:Deasemenea tot din Biblie, adevarul SIMPLU, PUR, NEAMESTECAT, despre Hristos este ca El este DUMNEZEU. Aceast mesaj este ADEVAR SIMPLU si BIBLIC.
Nu ai voie sa ma contrazici aici, daca zici ca esti crestin!
Eu consider ca au complicat lucrurile cei ce nu-l vad pe Hristos ca fiind de natura divina la fel ca si Tatal, si care spun ca El a luat fiinta. Arienii au cea mai mare vina cu privire la acest adevar, pt ca au influentat in rau intelegerea despre Dumnezeu si astfel devenind greu de inteles anumite aspecte...

De acord ca Hristos este Dumnezeu. Dar trebuie acceptat ca El este si Fiu, si nu numai de la Betleem incoace.
Trinitatea desfiinteaza filiatia lui Hristos din vesnicii.
Semiarianismul sustine si filiatia si dumnezeirea lui Hristos.
Mismed

[ #85269 ] Postby Batranul Enoch on Fri Feb 24, 2012 5:38 pm

danny wrote:
Batranul Enoch wrote:Eu cred ca cele 7 zile ale saptamanii creatiei sunt analoage celor 7 mii de ani ale istoriei pamantului cazut ( aflat in intuneric , dar nu total , timp de 4000 de ani dupa cadere , dupa care S-a intrupat Fiul lui Dumnezeu pe Pamant – rasarirea Soarelui neprihanirii , pt ca timp de 2000 de ani de atunci lumea sa beneficieze de lumina Evangheliei ) .

Batrane faci analogii false si gresite . Conform analogiilor tale , intruparea nu a avut loc in a 4-a zi simbolica ci in a 5-a ( 4000 de ani e deja a 5-a zi ) . A 4-a zi ar corespunde perioadei 3000-3999.

danny wrote:
Batranul Enoch wrote:
Deja am spus :
Ca astru al sistemului nostru planetar , Soarele a inceput sa existe doar in ziua a 4 – a a saptamanii creatiei , asa cum ca om , Domnul Isus a inceput sa traiasca pe pamant doar dupa 4000 de ani de la crearea lumii .

Batrane te lansezi in speculatii de doi bani , si vei trece prin dezamagiri la fel ca si mileritii .

Exemplu conform analogiei tale :
ziua:
1....... anul 1--pana in anul 1000
2........ anul 1000 pana in anul 2000
3 .........anul 2000 pana in anul 3000
4 .........anul 3000 pana in anul 4000
5 ......... dupa anul 4000

Ai afirmat ca intruparea a fost DUPA 4000 ani de la creatiune. Ai observat ca am scris cu majuscule D U P A !!!!!! Deci te afli deja in ziua a 5-a . Asa ca las-o mai moale , ca scartaie .

Danny , e un fel de a spune ..

In HLL , cap ´´S-a sfarsit`` , Ellen White vorbeste despre o perioada de 4 mii de ani care s-a scurs intre caderea omului si nasterea lui Hristos , dar nu spune ca sunt fix 4 000 de ani .
De fapt , 4000 de ani de la crearea omului se implinesc in anul mortii lui Hristos . Asa ca nasterea Sa a avut loc la sfarsitul mileniului al 4-lea , si nu la inceputul celui de-al 5-lea .

In Geneza nu se precizeaza in ce moment al celei de-a 4-a zi a fost creat Soarele . In orice caz , nu cred ca a fost in timpul serii , pt ca acum era randul lunii sa inceapa sa lumineze .( afirmatia ´´Astfel a fost o seara si apoi a fost o dimineata `` aflata la sfarsitul raportului evenimentelor fiecarei zile a saptamanii creatiei , este facuta probabil din perspectiva unui observator situat in locul unde avea sa fie sadit Edenul , adica unde aveau sa locuiasca primii martori omenesti la aceasta succesiune a serilor si diminetilor ) .

Astfel , daca Luna a fost creata in seara celei de-a 4-a zile , Soarele a fost creat la inceputul diminetii celei de-a 4-a zile , asta ar insemna la jumatatea celei de –a 4-a zile .
Asa e cel mai logic , pentru ca inainte de rasarirea “Soarelui neprihanirii ” , trebuia sa lumineze lumina reflectata de tipurile si simbolurile care tinteau catre Hristos ( Luna ) .

Oricum , Danny , nu putem sa gasim o corespondenta perfecta intre un simbol si lucrul reprezentat prin simbol . Stiai asta ?

Pentru cei care se asteptau ca in anul 2000 sa vina Hristos , vreau sa le spun ca nu in acel an s-au implinit 6000 de ani de la facerea lumii , ci mai au inca de asteptat , pana in anul 2031 .
Greseala lor este ca au luat in considerare anul nasterii lui Hristos ( si acesta eronat – adevarata data a nasterii lui Isus este anul 4 iHr ) , cand ar trebui sa considere ca an crucial , anul mortii lui Hristos ( anul 31 d Hr ) .
Astfel ca anul interesant va fi anul cand se implinesc 2000 de ani de cand a murit El ( sau de cand a parasit aceasta lume , inaltandu-Se la cer ) , si anume anul 2031 .
Batranul Enoch

[ #85270 ] Postby Batranul Enoch on Sat Feb 25, 2012 2:11 pm

mismed wrote:La inceput masele de apa care inveleau pamantul erau atat de groase ca lumina nici macar nu putea sa penetreze pana la nivelul solului, de aceea se spune ca la inceput un intuneric complet stapanea pe pamant.

dupa ce invelisul de apa s-a mai subtiat a aparut lumina, dar si caldura. Apoi dupa ce au fost despartite apele, avem uscatul si oceanele jos si invelisul lichid sus, avem lumina si intuneric, asa ca pot sa apara plantele. Prin aparitia atmosferei gazoase care se rarefiaza in continuare, in sfarsit putem sa vedem si luminatorii, soarele, luna si stelele.

Soarele Neprihanirii, era in spatele norilor si insotea poporul din umbra, iar cand timpul s-a implinit s-a aratat, dar nici atunci in toata slava Sa, ca sa nu ne orbeasca.
Asa este, Hristos, sursa de lumina exista dintotdeauna, ea a devenit doar vizibila si pentru oameni dupa 4000 de ani .

Mismed , vezi ca abureala ta cu norii in spatele carora spui ca a stat ascuns Soarele nu tine ( vorbesti ca evolutionistii cand spui ca in 3 zile atmosfera s-a mai rarefiat si Soarele a devenit vizibil ) .
Dumnezeu face BINE ce face intr-o zi : o data ce a separat apele care sunt dedesubtul intinderii de cele care sunt deasupra intinderii , apele de deasupra raman cuminti la locul lor pt vecie ( cat timp nu apare pacatul ) .

Am sa te corectez , si sa-mi fii recunoscator pt asta :

Hristos , Izvorul luminii tuturor lumilor , exista dintotdeauna , dar nu ca Om
( tot asa cum lumina – unda electromagnetica – a existat dintotdeauna de cand a luat fiinta Universul , in timp ce sursa de lumina Soarele , ca stea , ´´nu a vazut lumina zilei`` , decat incepand cu a 4-a zi a creatiei ) .

mismed wrote:
Argumentele tale sustin de fapt interpretarea mea, si pentru asta iti sunt recunoscator .

Mismed , esti un baiat foarte fin si te apreciez cel mai mult dintre toti cei care scriu pe forumul asta . Te admir in primul rand pt calmul pe care-l mentii atunci cand esti atacat de bolovani .

M-ai luat peste picior frumos de tot ...

Dar nu-i nimic , ca am si eu ceva pregatit pt tine .
Batranul Enoch

[ #85273 ] Postby leowatcher on Sat Feb 25, 2012 5:38 pm

Mismed wrote:De acord ca Hristos este Dumnezeu. Dar trebuie acceptat ca El este si Fiu, si nu numai de la Betleem incoace.

Semiarianismul sustine si filiatia si dumnezeirea lui Hristos.

Nu prea este adevarat ce zici tu despre semi-ereticii astia. Ah, stai, BA DA, este adevarat. Ei ("alde" semi...) o dau cotita rau de tot si spun ca Tatal a fost candva singur,
fara Fiul, si deasemenea spun ca Fiul este Dumnezeu pt ca asa a vrut Tatal, El l-a facut Dumnezeu. Spun ca Tatal i-a transferat Fiului natura netransmisibila, cu alte cuvinte
Hristos este semi-dumnezeu. Ei spun confuzii, spun ca Fiul este Dumnezeu, dar nu poate fi si atotputernic. Si de aici incolo sustin ba una ba alta cu mintea plecata la culcare
bine de tot. Ce, ai si uitat versiunea "semi", in care Fiul este infinit pt noi dar in realitate este finit fata de Dumnezeu? Deasemenea, nu vezi ca filiatia la care te referi in dreptul dumnezeirii este ceva imposibil? (am spus ei, ca sa nu crezi ca am ceva cu tine personal, dar afirmatiile de mai sus sunt tot semiaeriene ) Filiatia este figurativa, nu este nicio descendenta de urmasi in dumnezeire. Gandeste ca si daca Tatal si Fiul sunt asa dintotdeauna, exact cum ar fi existat doar Tatal singur, aceasta filiatie Tata si Fiu nu poate fi decat la modul figurat. Daca Ei co-exista dintotdeauna impreuna, e clar ca denumirea de Tata si Fiu nu este ceva ce trebuie literalmente luat. Nici Tatal nostru care este in ceruri, in realitate nu ne este un tata in sensul literal, dar pe langa multe alte aspecte El indeplineste si rolul acesta de parinte divin (ne da viata, ne asculta sau nu cererile, etc), iar pt ca El ne iubeste si isi manifesteaza in mod real si personal aceasta dragoste aplicandu-ne cateodata si "bataia rupta din rai", cel mai potrivit este sa fie numit Tata.

Fiul este fiu de cand se spune in Biblie ca e, iar pt ca El este Dumnezeu i se spune Fiul cel vesnic, pt ca este vesnic . Da, Fiul este supus Tatalui, insa Ei au acelasi nume, unul singur: "YHWH" - nume netransmisibil, fiind egali si una. Fiul lui Dumnezeu este Iisus Hristos, Cuvantul intrupat. De aici si de aceea il cunoastem realmente ca Fiu. Iar Fiul lui Dumnezeu ca divinitate este in sensul de supus al Tatalui, nu in sensul de nastere fizica. Dar aceasta supunere este voia Fiului nu obligatia Lui. Nascut din Dumnezeu mai
inainte de toti vecii se bate cap in cap cu natura divina care nu poate fi nascuta, si nici Cel care este sub numele de YHWH nu poate fi nascut. Deci toti crestinii spun despre
Hristos ca este Fiul lui Dumnezeu, si cred aceasta. Dar nu toti cred in acelasi timp ca El este si Dumnezeu, deoarece ei spun ca acest Dumnezeu exista pt ca Cineva i-a dat
nastere ca sa existe, l-a adus la stadiul de Dumnezeu, l-a facut o fiinta divina.
Deci este absurd, nefolositor, incorect, sa gandesti ca Fiul co-exista impreuna cu Tatal ca mai apoi sa spui ca Tatal l-a adus la existenta pe Fiul ca sa nu elimini tu filiatia. Poti sa crezi ca Fiul cel Vesnic este fiu dintotdeauna, tot pe taram trinitarian esti, dar vezi in ce sens ca e foarte important (sensul existential - ontologic = exclus, El nu este Fiu in genul fiului unui zeu fictiv). Daca prin aceasta nu-l vezi mai mic decat Tatal in niciun fel in afara de faptul ca acest, grad de supunere, de Fiu, de Mijlocitor este voit asumat din dragoste ( NECONDITIONAT), atunci e ok. De asemenea, faptul ca noi discutam despre Ei separat sa nu cumva sa uiti vreodata ca exista un singur Dumnezeu, iar Fiul este in acest singur Dumnezeu in care exista o diferentiere de tip lucrativ nu de natura dumnezeiasca, scopul fiind salvarea omului.
Fii cu ochii în patru înaintea Lui şi ascultă glasul Lui; să nu te împotriveşti Lui, pentru că nu vă va ierta păcatele, căci Numele Meu este în El.(Exod 23:21)
Fiul lui Dumnezeu este de asemenea si Dumnezeu YHWH. Ramane sa armonizezi si sa crezi aceste afirmatii cum crezi tu ca este mai corect si mai biblic.
leowatcher

[ #85274 ] Postby Mismed on Sun Feb 26, 2012 1:37 am

Batranul Enoch wrote:Mismed , vezi ca abureala ta cu norii in spatele carora spui ca a stat ascuns Soarele nu tine ( vorbesti ca evolutionistii cand spui ca in 3 zile atmosfera s-a mai rarefiat si Soarele a devenit vizibil ) .
Dumnezeu face BINE ce face intr-o zi : o data ce a separat apele care sunt dedesubtul intinderii de cele care sunt deasupra intinderii , apele de deasupra raman cuminti la locul lor pt vecie ( cat timp nu apare pacatul ) .

Am sa te corectez , si sa-mi fii recunoscator pt asta :

Hristos , Izvorul luminii tuturor lumilor , exista dintotdeauna , dar nu ca Om
( tot asa cum lumina – unda electromagnetica – a existat dintotdeauna de cand a luat fiinta Universul , in timp ce sursa de lumina Soarele , ca stea , ´´nu a vazut lumina zilei`` , decat incepand cu a 4-a zi a creatiei ) .

Cu toata admiratia ce o am pentru analogiile tale, in acest caz nu pot sa fiu de acord cu tine, nici cu continutul si nici cu forma celor exprimate. Din simplul motiv ca cele afirmate de mine reprezinta o revelatie pe care am primit-o personal tocmai de la Soarele Neprihanirii, daca poti sa-ti inchipui asa ceva. Din acest motiv tin foarte mult la ea.
Mare atentie, daca o tii tot asa, risti sa te descalifici ca patriarh.
Mismed

[ #85275 ] Postby Mismed on Sun Feb 26, 2012 4:42 am

leowatcher wrote: Nici Tatal nostru care este in ceruri, in realitate nu ne este un tata in sensul literal, dar pe langa multe alte aspecte El indeplineste si rolul acesta de parinte divin (ne da viata, ne asculta sau nu cererile, etc), iar pt ca El ne iubeste si isi manifesteaza in mod real si personal aceasta dragoste aplicandu-ne cateodata si "bataia rupta din rai", cel mai potrivit este sa fie numit Tata.

Exista Fii nascuti, creati sau infiati. Fiul lui Dumnezeu este singurul nascut din Dumnezeu, ceilalti sunt creati (ingerii) sau adoptati (oamenii dupa ce au cazut in pacat si s-au inpacat cu Tatal). Exista o mare diferenta intre un fiu nascut si unul creat sau adoptat. Fiul nascut are totdeauna natura tatalui, Fiului creat i se da sau i se ia natura, de ex. natura muritoare sau nemuritoare.
Fiului lui Dumnezeu nu avea ce sa i se transfere ca natura, pentru ca El avea deja natura prin nastere.
Asa cum un om nu poate sa transfere natura muritoare unui copil, pentru ca o are prin nastere.

leowatcher wrote:Deci este absurd, nefolositor, incorect, sa gandesti ca Fiul co-exista impreuna cu Tatal ca mai apoi sa spui ca Tatal l-a adus la existenta pe Fiul ca sa nu elimini tu filiatia.

Ca sa iasa de la sanul Tatalui, trebuia ca mai intai sa existe acolo.
Asta spune Biblia, iar eu accept prin credinta ca El a fost nascut odata in vesnicii (Prov. 30,4), asa cum accept tot prin credinta ca El a fost nascut a doua oara in Betleem, asa cum accept tot prin credinta ca El a fost nascut a treia oara la invierea Sa (Fapte 13,33).
Prin nasterea Sa Fiul este IHVH fara discutie, dar exista o ierarhie clara sustinuta de citatele date anterior. Tatal este generatorul tuturor, Fiul nu face nimic fara voia Tatalui si fara sa fie trimis de El.

Putem vorbi de o dualitate temporara si nu o trinitate, pentru ca Duhul isi are obarsia tot la Tatal, si este imanent, apartine in egala masura Tatalui si Fiului, fiind reprezentantul Lor omniprezent, sau altfel zis atributul omniprezentei lui Dumnezeu.

Am spus dualitate temporara, pentru ca este generata de o stare de necesitate, care dupa eliminarea pacatului din Univers va inceta.

"În urma, va veni sfîrsitul, cînd El va da Împaratia în mîinile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapînire si orice putere. Caci trebuie ca El sa împarateasca pîna va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale. Vrajmasul cel din urma, care va fi nimicit, va fi moartea. Dumnezeu, în adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cînd zice ca totul I-a fost supus, se întelege ca afara de Cel ce I-a supus totul. Si când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar si Fiul se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentruca Dumnezeu sa fie totul în toti." (1 Corinteni 15:24-28)

Mai multe informatii aici: ADEVARUL DESPRE DUMNEZEU http://florin.heimat.eu/trinitate.htm

Pentru destinderea atmosferei priviti filmuletul: http://www.videoman.gr/7402
Mismed

[ #85277 ] Postby Batranul Enoch on Sun Feb 26, 2012 1:59 pm

mismed wrote:
Este adevarat ca Dumnezeu poate lumina, vezi cetatea eterna unde te afli si unde nu exista zi si noapte, datorita luminii permanente pe care Dumnezeu o raspandeste in jur.

cele afirmate de mine reprezinta o revelatie pe care am primit-o personal tocmai de la Soarele Neprihanirii, daca poti sa-ti inchipui asa ceva. Din acest motiv tin foarte mult la ea.

Pledoaria ta imi aduce aminte de evul mediu intunecat cu teoria geocentrica sustinuta de biserica.

Mare atentie, daca o tii tot asa, risti sa te descalifici ca patriarh.

Descalificare totala …

Mismed , daca te incapatanezi sa sustii in continuare ca Soarele a fost creat in prima zi impreuna cu Pamantul , cand Biblia spune clar ca inaintea Soarelui a fost Pamantul adus la existenta , iar Soarele a vazut lumina zilei abia in a patra zi a saptamanii creatiei ,
, atunci dragule Mismed , va fi musai sa te trimitem sa fii ars pe rug , asa cum Galileo Galilei , care sustinea ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui , a trebuit sa fie amenintat cu incinerarea daca nu retracteaza .

Dejane ( alias batranul Farel ) , tu ce stai si te uiti la noi , ia cuvantul si pune-l pe Mismed la punct , poate se pocaieste .
Si daca nu vrea , si nu vrea sa se pocaiasca , spune –ne ce parere ai , sa –l spanzuram , sa-l decapitam , sau sa –l ardem pe rug ?

Eu i-as da –o pe a doua , ca mi-a fost simpatic ( asa cum a propus si Ioan Calvin pentru catarul Miguel Servet la Geneva ) , cu toate ca le-ar merita-o pe toate trei , ca sa fie exemplu pentru alti eretici care nu au incredere in Biblie .

Nu numai ca huleste impotriva sfintei treimi , dar mai are in cap si gargaunul ca Soarele a fost creat odata cu Pamantul . Pana la urma cred ca o sa fie nevoie sa-i purificam sufletul prin ardere pe rug , ce mai la deal la vale . Sa vezi atunci ce revelatii o sa aiba !

´´Pe baza legilor imperiale ale creştinătăţii antice şi medievale SERVETUS A FOST CONDAMNAT LA MOARTE PRIN ARDERE PE RUG PENTRU BLASFEMIE LA ADRESA SFINTEI TREIMI , a Fiului lui Dumnezeu şi a botezului pruncilor . PROPUNEREA LUI CALVIN DE A SE ÎNLOCUI RUGUL PRIN SABIE A FOST RESPINSĂ[32] . A doua zi dimineaţă SERVETUS A FOST VIZITAT ÎN ÎNCHISOARE DE BĂTRÂNUL FAREL , VENIT SPECIAL LA GENEVA CA SĂ ÎNCERCE SĂ L CONVINGĂ PE SPANIOL DE GREŞEALA SA . Servetus i a cerut să i citeze un singur pasaj biblic în care Hristos e numit „Fiu al lui Dumnezeu” înainte de întruparea Sa. Farel n a putut să facă aceasta, în schimb l a chemat pe Calvin în faţa căruia orgoliosul umanist a cerut umil iertare . ACESTA I A SPUS SĂ CEARĂ MILA LUI DUMNEZEU PE CARE L BLASFEMIASE . NEREUŞIND SĂ L CONVINGĂ SĂ RETRACTEZE, FAREL ŞI CALVIN L AU PĂRĂSIT . La amiaza zilei de 27 octombrie 1553 Servetus a fost dus de la închisoare la primăria oraşului, unde i s a citit sentinţa de condamnare, după care A FOST DUS ÎN PIAŢA CHAMPEL UNDE ERA PREGĂTIT RUGUL . SERVETUS A MURIT CU CURAJ implorând până în ultima clipă cu glas tare : „Iisus Hristoase, Fiule al veşnicului Dumnezeu, ai milă de mine!” Până la sfârşit Servetus a refuzat să recunoască în Hristos, pe Fiul veşnic al lui Dumnezeu, ci doar pe Fiul veşnicului Dumnezeu[33]. Personalitate complexă a secolului al XVI lea — teolog, filozof, geograf, medic şi om de ştiinţă — , SERVETUS MUREA ÎN VÂRSTĂ DE DOAR 41 DE ANI, VICTIMĂ ÎN PRIMUL RÂND A ORGOLIULUI SĂU ŞI A ILUZIEI FANATICE CĂ ERA CHEMAT DE PROVIDENŢĂ SĂ „REFORMEZE REFORMA” BISERICII „RESTAURÂND RELIGIA CREŞTINĂ” ÎN PURITATEA EI ORIGINARĂ[34]. Execuţia lui Servetus avea să apese greu asupra imaginii lui Calvin în istoriografia modernă, fixându i aici imaginea unui inchizitor nemilos . ``

Generalul Superior . Location : Cetatea eterna Roma .
Last edited by Batranul Enoch on Sun Feb 26, 2012 3:42 pm, edited 1 time in total.
Batranul Enoch

[ #85278 ] Postby Batranul Enoch on Sun Feb 26, 2012 2:20 pm

danny wrote:
Batranul Enoch wrote:Eu cred ca cele 7 zile ale saptamanii creatiei sunt analoage celor 7 mii de ani ale istoriei pamantului cazut ( aflat in intuneric , dar nu total , timp de 4000 de ani dupa cadere , dupa care S-a intrupat Fiul lui Dumnezeu pe Pamant – rasarirea Soarelui neprihanirii , pt ca timp de 2000 de ani de atunci lumea sa beneficieze de lumina Evangheliei ) .

Batrane faci analogii false si gresite . Conform analogiilor tale , intruparea nu a avut loc in a 4-a zi simbolica ci in a 5-a ( 4000 de ani e deja a 5-a zi ) . A 4-a zi ar corespunde perioadei 3000-3999.

Danni , ca sa vezi ca nici Ellen White nu vorbeste despre cei 4000 de ani ca despre un interval precis de timp , citeste cu mare atentie urmatoarele fragmente :

A. –texte in care se face referire la cei 4000 de ani ca terminandu-se la moartea lui Hristos :

´´Domnul Hristos Se afla în punctul de trecere dintre două sisteme şi între cele două mari sărbători ale lor. El, Mielul Cel fără pată al lui Dumnezeu, era gata să Se aducă pe Sine ca jertfă pentru păcat şi astfel avea să aducă la un final SISTEMUL TIPURILOR ŞI CEREMONIILOR CARE, TIMP DE PATRU MII DE ANI, AU ARĂTAT CĂTRE MOARTEA SA. Pe când mânca Paştele cu ucenicii Săi, El a instituit, în locul acestuia, serviciul care avea să constituie memorialul marelui Său sacrificiu. Sărbătoarea naţională a iudeilor avea să fie dată la o parte pentru totdeauna. Rânduiala pe care a instituit-o Domnul Hristos avea să fie îndeplinită de urmaşii Săi din toate ţările şi din toate veacurile .`` {SB 298.2} ;

´´Hristos Se afla la trecerea dintre cele două sisteme şi cele două mari sărbători ale lor. El, Mielul fără cusur al lui Dumnezeu, ERA GATA SĂ SE OFERE CA JERTFĂ PENTRU PĂCAT, URMÂND CA, ÎN FELUL ACESTA, SĂ PUNĂ CAPĂT SISTEMULUI DE SIMBOLURI ŞI CEREMONII CARE, DE PATRU MII DE ANI, ARĂTAU SPRE MOARTEA LUI. În timp ce mânca Paştele cu ucenicii, a instituit în locul acestui sistem slujba care avea să amintească de jertfa cea mare. Sărbătoarea naţională a iudeilor trebuia să fie desfiinţată pentru totdeauna. Slujba rânduită de Hristos trebuia să fie îndeplinită de urmaşii Lui în toate ţările, în toate timpurile. {HLL 652.2};

´´„La mijlocul săptămânii va face să înceteze jertfa şi darul de mâncare“. În anul 31 d.Hr., la trei ani şi jumătate după botez, Domnul nostru a fost răstignit. ASTFEL, O DATĂ CU MAREA JERTFĂ OFERITĂ PE CALVAR S-A ÎNCHEIAT ŞI SISTEMUL JERTFELOR CARE ARĂTASE TIMP DE PATRU MII DE ANI CĂTRE MIELUL LUI DUMNEZEU. Tipul se întâlnise cu Antitipul şi toate jertfele şi darurile de mâncare din sistemul ceremonial trebuiau să înceteze .`` {TV 327.3}.

B. –texte unde EW intelege cei 4000 de ani ca mergand pana pe timpul scrierii Epistolei catre Corinteni a lui Pavel :

´´ IAR PAVEL SPUNEA: „CĂCI, DACĂ NU ÎNVIE MORŢII, nici Hristos n-a înviat. Şi dacă n-a înviat Hristos, credinţa noastră este zadarnică, voi sunteţi încă în păcatele voastre, şi PRIN URMARE ŞI CEI CE AU ADORMIT ÎN HRISTOS, SUNT PIERDUŢI“ (1 Corinteni 15, 16-18). DACĂ TIMP DE PATRU MII DE ANI DREPŢII LA MOARTEA LOR AU MERS DIRECT ÎN CERURI, cum a putut spune Pavel că dacă nu este înviere „şi cei care au adormit în Hristos sunt pierduţi“? N-ar mai fi necesară nici o înviere .`` {TV 546.4} .

C. –texte in care implinirea celor 4000 de ani de la cadere ar fi la nasterea lui Isus :

´´Satana i-a dus pe oameni la păcat şi Planul de Mântuire a fost pus în aplicare. TIMP DE PATRU MII DE ANI, HRISTOS A LUCRAT PENTRU RIDICAREA OMULUI, iar Satana, pentru ruina şi degradarea lui. Universul ceresc a privit toate acestea.
CÂND DOMNUL ISUS A VENIT ÎN LUMEA ACEASTA, puterea lui Satana a fost îndreptată împotriva Sa. Da la data când El S-a arătat ca prunc la Betleem, uzurpatorul s-a străduit să-L nimicească. El a căutat pe toate căile posibile să-L împiedice pe Isus să aibă o copilărie desăvârşită, o vârstă a bărbăţiei nepătată, o slujire sfântă şi un sacrificiu fără cusur. Dar el a fost înfrânt. N-a putut să-L ducă pe Hristos în păcat .`` ( HLL , 759 ) ;

´´DAR ISUS A LUAT CORP OMENESC CÂND RASA UMANĂ FUSESE SLĂBITĂ DE PATRU MII DE ANI DE PĂCAT . Ca orice copil al lui Adam , El Si-a asumat consecintele actiunii legii ereditatii .`` ( HLL , 48 ) .

D. –texte in care EW vorbeste de 4000 de ani ca implinindu-se la ispitirea lui Isus in pustie ( 3 ani si jumatate inainte de moartea Sa ) :

´´Hristos , in pustia ispitei , a luat locul lui Adam , ca sa reziste la testul la care el cazuse . AICI , HRISTOS A BIRUIT IN FAVOAREA PACATOSULUI , LA 4000 DE ANI DUPA CE ADAM A INTORS SPATELE LUMINII CAMINULUI SAU .`` ( RH , 28 iulie 1874 ) .
Batranul Enoch

[ #85279 ] Postby Batranul Enoch on Sun Feb 26, 2012 3:35 pm

leowatcher wrote:Batrane,
de cate ori sa mai spun ca aici nu suntem la biserica (vezi Neagu), si sa nu mai sariti cu fundurile in sus cand se pun intrebari (pe forum) despre Biserica?
Adica vrei sa te cred pe cuvant chiar asa fara nicio critica? Eu nu m-am nascut in BAZS ca sa cunosc precum voi toate amanuntele inceputului acestei miscari, si intelege omule

Leowathcer , daca intr-adevar nu ai fost nascut azs , atunci nu e nici o problema . Nici cei din familii cu traditie , care au zeci de ani de credinta adventista si studiaza intr-una , nu stiu toate chichitele asa bine ca noi , daramite tu , care esti pe dinafara cu totul ( ma refer la faptul ca nu esti inca botezat , deci nu esti inca membru azs ) .

Te rog sa nu te mai superi , si sa pui intrebari de fiecare data cand intalnesti ceva neclar . Pentru aceasta suntem aici , ca sa ne lamurim .

Iar cu conceptia tri -unitariana , la care tii mortis in ciuda lui Mismed ( care saracul spera ca trecusesi la unitarieni , ca inaintasul sau Servetus ) , tine-o tot asa inainte , pana cand o sa ajungi in ceruri , si aici o sa te lamurim noi , n-avea grija , numai sa nu te ratacesti pe drum intreband unde se gaseste dumnezeul cu trei fete .
Batranul Enoch

[ #85280 ] Postby leowatcher on Sun Feb 26, 2012 4:36 pm

Mismed wrote:
Exista Fii nascuti

Nu exista Fii nascuti de Dumnezeu decat la figurativ, sensurile fiind multiple in functie de fiecare caz: Iisus Hristos, Adam, Inger.
Pe Dumnezeu nu-l naste NIMENI, asta e unul din atributele divinitatii pe care il are si Hristos.

Mismed wrote:
Fiului lui Dumnezeu nu avea ce sa i se transfere ca natura, pentru ca El avea deja natura prin nastere.

Offf, pai tocmai asta e problema bre Mismed. Natura pe care o are Fiul nu poate avea nastere.
Daca Fiul este nascut, atunci cum sa aiba aceeasi natura divina ca a Tatalui daca natura Lui nu permite asa ceva? YHWH nu poate fi nascut, e chiar asa de greu de inteles?!

Mismed wrote:
Ca sa iasa de la sanul Tatalui, trebuia ca mai intai sa existe acolo.

“Am iesit de la Tatal si am venit in lume; acum las lumea si Ma duc la Tatal”( Ioan 16, 28 ).
A iesit de la Tatal, este chiar asa, a iesit de la Dumnezeu si a venit aici. Nasterea acesta e tot la figurat pt ca el PREEXISTA ACESTUI MOMENT AL IESIRIII.
Nasterea asta reprezinta intruparea, nu inceputul Lui ca divinitate. Si chiar daca interpretezi gresit si spui ca a iesit de la Tatal in nu stiu ce vesnicii inchipuite,
El preexista acestui moment.
Mismed wrote:
Asta spune Biblia, iar eu accept prin credinta ca El a fost nascut odata in vesnicii (Prov. 30,4), asa cum accept tot prin credinta ca El a fost nascut a doua oara in Betleem, asa cum accept tot prin credinta ca El a fost nascut a treia oara la invierea Sa (Fapte 13,33).

Accepti prin credinta ce ??? Nasteri figurate sau literale ca nu te inteleg. Visezi daca spui ca in proverbe 30,4 e vorba de vreo nastere. Pun versetul:
Cine s-a suit la ceruri şi cine s-a coborât din ele? Cine a adunat vântul în pumnii lui? Cine a strâns apele în haina lui? Cine a hotărât toate marginile pământului? Cum se numeşte el şi cum cheamă pe fiul său? Ştii tu lucrul acesta?
Trebuie sa ai o imaginatie fortata si bazata pe speculatii fictive sa spui ca ai vazut aici nastere din vesnicii!!!

Mismed wrote:
Putem vorbi de o dualitate temporara si nu o trinitate, pentru ca Duhul isi are obarsia tot la Tatal, si este imanent, apartine in egala masura Tatalui si Fiului, fiind reprezentantul Lor omniprezent, sau altfel zis atributul omniprezentei lui Dumnezeu.Am spus dualitate temporara, pentru ca este generata de o stare de necesitate, care dupa eliminarea pacatului din Univers va inceta.

Nu se merita comentariu.

Mismed wrote:
"În urma, va veni sfîrsitul, cînd El va da Împaratia în mîinile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapînire si orice putere. Caci trebuie ca El sa împarateasca pîna va pune pe toti vrajmasii sub picioarele Sale. Vrajmasul cel din urma, care va fi nimicit, va fi moartea. Dumnezeu, în adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cînd zice ca totul I-a fost supus, se întelege ca afara de Cel ce I-a supus totul. Si când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar si Fiul se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentruca Dumnezeu sa fie totul în toti." (1 Corinteni 15:24-28)

Despre supunerea aceasta vorbeam si eu si orice trinitarian. Este o supunere de dragul nostru, nu este o conditie pusa de Tatal asupra Fiului.
Avem verset direct la aceasta problema:
El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, ci S-a dezbracat pe Sine Insusi si a luat chip de rob ( Filipeni 2, 6-7 )

Nasterea ca inviere:
Si noi va aducem vestea aceasta buna ca fagaduinta facuta parintilor nostri, Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor,
inviind pe Iisus, dupa cum este scris in Psalmul al doilea: “Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut ( Faptele 13, 32-33)
El este Capul trupului, al Bisericii; El este Inceputul, Cel intai nascut dintre cei morti” ( Coloseni 1, 18 ).
Si din partea lui Iisus Christos, martorul credincios, Cel intai nascut din morti, Domnul imparatilor pamantului ( Apocalipsa 1, 5)
si anume, ca Hristosul trebuie sa patimeasca si ca, dupa ce va fi Cel dintâi din învierea mortilor, va vesti lumina norodului si Neamurilor.
(Fapt. 26, 23)

Daca aceasta nastere reprezinta INVIEREA Domnului, atunci este foarte clar ca ni se prezinta o nastere figurativa la fel ca orice nastere pusa in dreptul Divinitatii si nu numai.

Intai nascut este la figurat pt ca se refera la pozitie exact in modul in care se vorbeste despre si despre Israel:
Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut ( Exod 4, 22 ).

Egalitatea cu Tatal:
Pentru ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul, nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis. ( Ioan 5, 23 )
Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh. (Matei 28, 19)
Caci in El locuieste trupeste toata plinatatea Dumnezeirii ( Coloseni 2:9)
Stim ca Fiul lui Dumnezeu a venit si ne-a dat pricepere sa cunoastem pe Cel ce este adevarat. Si noi suntem în Cel ce este adevarat, adica în Isus Hristos, Fiul Lui.
El este Dumnezeul adevarat si viata vesnica
. (1 Ioan 5, 20)

1. Daca accepti pe Hristos ca DUMNEZEU atunci nu poti vorbi de o nastere literala in dreptul lui. E gresit.
2. Daca accepti pe Hristos ca fiind nascut literalmente de Altcineva atunci El nu este Dumnezeu.
Trebuie sa alegi una din doua, pt ca doar acestea sunt consecvente (fiecare in dreptul ei bineinteles, pt ca sunt total diferite si se bat cap in cap). Restul teoriilor ce oscileaza
intre aceste doua puncte de vedere distrug mintea. Parerea mea...
leowatcher

[ #85281 ] Postby leowatcher on Sun Feb 26, 2012 5:11 pm

Batranul Enoch wrote:Leowathcer , daca intr-adevar nu ai fost nascut azs

Da, este adevarat.

Batranul Enoch wrote:Te rog sa nu te mai superi .

Poti sta linistit ca supararea nu o confund niciodata cu dusmania, iar de suparat, o fac doar atunci cand trebuie.
leowatcher

[ #85282 ] Postby Mismed on Sun Feb 26, 2012 6:16 pm

leowatcher wrote:Offf, pai tocmai asta e problema bre Mismed. Natura pe care o are Fiul nu poate avea nastere.
Daca Fiul este nascut, atunci cum sa aiba aceeasi natura divina ca a Tatalui daca natura Lui nu permite asa ceva? YHWH nu poate fi nascut, e chiar asa de greu de inteles?!

Pai uite ca in Betleem a fost posibil, la propriu si nu la figurat, iar natura divina nu a fost alterata deloc. Daca Dumnezeu Tatal vrea, uite ca IHVH poate fi nascut.
La Tatal totul este posibil, pe cai naturale sau supranaturale. In momentul in care tu ca om spui ca asa ceva nu se poate, nu numai ca il faci mincinos rastalmacindu-I afirmatiile, ci Ii ingradesti una din atributii, si anume Omnipotenta. Daca Tatal vrea sa aiba un Fiu, oricand poate sa-L aiba, chiar si in acest moment, altfel nu ar mai fi Tatal cel Atotputernic. Conceptia, sarcina si nasterea lui Isus cu ajutorul Mariei este o dovada in acest sens.
Mismed

[ #85283 ] Postby leowatcher on Sun Feb 26, 2012 7:37 pm

Mismed wrote:
Pai uite ca in Betleem a fost posibil, la propriu si nu la figurat, iar natura divina nu a fost alterata deloc. Daca Dumnezeu Tatal vrea, uite ca IHVH poate fi nascut.
La Tatal totul este posibil, pe cai naturale sau supranaturale. In momentul in care tu ca om spui ca asa ceva nu se poate, nu numai ca il faci mincinos rastalmacindu-I afirmatiile, ci Ii ingradesti una din atributii, si anume Omnipotenta. Daca Tatal vrea sa aiba un Fiu, oricand poate sa-L aiba, chiar si in acest moment, altfel nu ar mai fi Tatal cel Atotputernic. Conceptia, sarcina si nasterea lui Isus cu ajutorul Mariei este o dovada in acest sens.

Mismed, te rog eu sa gandesti sincer! Eu ca om spun ca nu se poate ca in dreptul lui DUMNEZEU sa-i pui o nastere literala pt a a fi adus la existenta. Fiul este si omnipotent
ca de-aia este Dumnezeu, la fel ca si Tatal. Dupa tine o fi posibil ca si Tatal sa aiba parinti ca vorba aia, ce nu poate Dumnezeu. Aici nu vorbim de ce poate sau nu Dumnezeu,
ci daca este posibil ca El YHWH sa fie adus la existenta. Si normal ca acest lucru este IMPOSIBIL in dreptul Lui, indiferent ca vrei tu sau nu, ca-ti place tie sau nu.
Iti dai pe fata ceea ce crezi tu despre Fiul lui Dumnezeu, si anume: El nu este Dumnezeu Atotputernic, Cineva l-a adus la existenta, este un al doilea Dumnezeu pt tine
(unul mai mic) dar spui fara sa gandesti ca El are aceeasi natura ca a Tatalui Sau. (natura care include TOATE ATRIBUTELE lui Dumnezeu). Sunt doi dumnezei pt tine
unul mai mare decat altul si cu asta basta. Ei nu pot fi uniti tainic fiind Una (cum scrie in Biblie) ca nu poate Mismed sa creada aceasta, in schimb Dumnezeu poate fi adus la existenta, ca daca asa viseaza unii...
N-am ce sa mai zic...
leowatcher

[ #85284 ] Postby Mismed on Mon Feb 27, 2012 4:03 am

leowatcher wrote:Aici nu vorbim de ce poate sau nu Dumnezeu, ci daca este posibil ca El YHWH sa fie adus la existenta. Si normal ca acest lucru este IMPOSIBIL in dreptul Lui, indiferent ca vrei tu sau nu, ca-ti place tie sau nu.

Nimeni nu se poate naste singur. Daca Biblia spune ca Isus a fost adus la existenta prin nastere, si inca amestecat cu tarana, si totusi ramane un IHVH, eu cred acest lucru. Pentru ca de la Tatal vin toti si toate si la El totul este posibil. Tatal este Tatal, dar Fiul a fost nascut (derivat) din Tatal, are un inceput, dar asta nu-L impiedica sa fie un IHVH. Chiar daca unii oameni mai vad in asta o hula la adresa lui Dumnezeu. Acest lucru este valabil atat pentru Mihael din VT, cat si pentru Isus in NT.

leowatcher wrote:Iti dai pe fata ceea ce crezi tu despre Fiul lui Dumnezeu, si anume: El nu este Dumnezeu Atotputernic, Cineva l-a adus la existenta, este un al doilea Dumnezeu pt tine (unul mai mic) dar spui fara sa gandesti ca El are aceeasi natura ca a Tatalui Sau. (natura care include TOATE ATRIBUTELE lui Dumnezeu). Sunt doi dumnezei pt tine unul mai mare decat altul si cu asta basta.

Ai sintetizat perfect ce spune Biblia, ma bucur. Se pare ca daca se amesteca un singur atom din IHVH cu o tona de tarana, tot un IHVH rezulta, singura diferenta este ca unul este anterior si altul este posterior in timp.

Citat din "Adevarul despre Dumnezeu": "Isus le spunea ucenicilor sai: "Ati auzit ca v-am spus: Ma duc si Ma voi întoarce la voi. Daca M-ati iubi, va-ti fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal"; caci Tatal este mai mare (mai în vîrsta) decît Mine. (Ioan 14:28)
Cuvîntul grecesc, care în acest verset a fost tradus cu "mai mare". Acelasi cuvant in Romani 9:12 este tradus cu "mai batrîn" sau "mai în vîrsta" în germana sau engleza. "...Cel mai mare va fi rob celui mai mic". (Romani 9:12).
Definitia cuvîntului grecesc, care este tradus cu "mai mare" sau "mai în vîrsta": mai mare, la propriu sau la figurat mai ales cind este vorba de vîrsta. (Dictionarul grecesc al lui Strong)"

leowatcher wrote:Ei nu pot fi uniti tainic fiind Una (cum scrie in Biblie) ca nu poate Mismed sa creada aceasta, in schimb Dumnezeu poate fi adus la existenta, ca daca asa viseaza unii...
N-am ce sa mai zic...

Daca noi doi suntem una, nu e nici o taina, dar daca suntem unul, atunci incepe taina.
Cand Biblia spune ca Tatal si Fiul sunt "Una" se refera la identitatea de interese, intentii, scopuri, dintre cei doi.
Daca Biblia ar fi spus ca cei doi sunt "Unul", practic doua fatete ale unui singur Dumnezeu, as incepe si eu sa ma gandesc la o taina.
Aici nu este nici o taina din punctul de vedere al Bibliei. Taina au facut din asta cei care au adus din paganism dumnezeul triunic si l-au crestinat.
Mismed

[ #85285 ] Postby leowatcher on Mon Feb 27, 2012 6:04 am

Fiul spune: Eu si Dumnezeu una suntem. Eu sunt in Dumnezeu si Dumnezeu este in Mine.
Pavel, David, Isaia spun: Hrisos este Marele Dumnezeu, parintele vesniciilor, Creatorul nostru, fara inceput si fara sfarsit, Cel ce-si spune "Eu Sunt Cel ce sunt"
Ioan spune: El este Dumnezeu, cine nu cinsteste pe Fiul LA FEL, identic, fara diferente de status, ca pe Tatal, este de la diavol, si adevarul nu este in el; El este Dumnezeul adevarat si viata vesnica.
Toma spune: Domnul meu si Dumnezeul meu, iar inspiratia biblica spune ca nu exista mai multi dumnezei in inchinarea credinciosului.
Iar YHWH spune: Nimeni in afara de Mine nu este Dumnezeu, si nu voi da NIMANUI slava Mea. Nu exista alt Dumnezeu in Biblie in afara de originalul YHWH

Pricepe bre Mismed, ca nu e chiar asa de greu pt unul care nu este incepator recent al citirii Bibliei, si nu o mai lua pe aratura cu ipoteze fara nicio noima in dreptul lui Dumnezeu!Cica am sintetizat perfect ce spune Biblia... Pai nu asta spune Biblia ci asta spui tu. Biblia este inspirata de UN Dumnezeu care-ti spune ca nu exista mai multi Dumnezei Adevarati carora sa li te inchini, si pe care sa-i venerezi.
leowatcher

[ #85286 ] Postby Mismed on Tue Feb 28, 2012 1:41 am

leowatcher wrote:Fiul spune: Eu si Dumnezeu una suntem. Eu sunt in Dumnezeu si Dumnezeu este in Mine.

Fiul mai spune si: Voi in mine si Eu in voi. Tot ca sa fim una.

leowatcher wrote:Pavel, David, Isaia spun: Hristos este Marele Dumnezeu, parintele vesniciilor, Creatorul nostru, fara inceput si fara sfarsit, Cel ce-si spune "Eu Sunt Cel ce sunt"
Ioan spune: El este Dumnezeu, cine nu cinsteste pe Fiul LA FEL, identic, fara diferente de status, ca pe Tatal, este de la diavol, si adevarul nu este in el; El este Dumnezeul adevarat si viata vesnica.
Toma spune: Domnul meu si Dumnezeul meu, iar inspiratia biblica spune ca nu exista mai multi dumnezei in inchinarea credinciosului.
Iar YHWH spune: Nimeni in afara de Mine nu este Dumnezeu, si nu voi da NIMANUI slava Mea. Nu exista alt Dumnezeu in Biblie in afara de originalul YHWH

Daca citeai "Adevarul despre Dumnezeu" http://florin.heimat.eu/trinitate.htm gaseai raspuns la toate intrebarile legate de aceste pasaje din Biblie.

leowatcher wrote:Pricepe bre Mismed, ca nu e chiar asa de greu pt unul care nu este incepator recent al citirii Bibliei, si nu o mai lua pe aratura cu ipoteze fara nicio noima in dreptul lui Dumnezeu!Cica am sintetizat perfect ce spune Biblia... Pai nu asta spune Biblia ci asta spui tu. Biblia este inspirata de UN Dumnezeu care-ti spune ca nu exista mai multi Dumnezei Adevarati carora sa li te inchini, si pe care sa-i venerezi.

Leo dragul meu, adevarul este ca ne confruntam cu aceiasi dilema provocatoare care i-a scos din minti pe iudei acum 2000 de ani: Cum sa ne inchinam la un singur Dumnezeu, cand de fapt sunt doi?
Ei au rezolvat in felul lor, mai primitiv si mai barbar, pur si simplu au eliminat la propriu unul dintre ei.
Urmasii lor crestini mai elevati si rafinati, au inventat trinitatea, ca o taina unde 2 sau 3 = 1.
Apoi Arianismul, o alta extrema, unde Fiul nu este nascut ci creat, si deci nu este Dumnezeu IHVH.
Semiarianismul mi se pare varianta cea mai realista si pragmatica. Fiul este Dumnezeu din Dumnezeu, nascut si nu creat, cu un inceput in Tatal care Ii confera statutul de IHVH. Dumnezeu Tatal vrea sa ne inchinam Fiului si sa ascultam de El, ca si cum L-am avea in fata pe Tatal Insusi. Iar noi daca vrem sa onoram numele Tatalui, trebuie sa ascultam de El si sa ne inchinam Fiului, pana cand Fiul se va retrage de pe scena. (1 Corinteni 15:24-28)

Deci pana una alta trebuie sa acceptam ca sunt doi Dumnezei demni de inchinare, si nu putem sa facem din doi unul, ca sa ramanem monoteisti cu orice pret.
Este deasemenea adevarat ca intre cei doi Dumnezei exista o diferenta ierarhica care reiese foarte clar din cuvantul Bibliei.

"Caci, caruia dintre îngeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut?" Si iaras: "Eu Îi voi fi Tata si El Îmi va fi Fiu?" Si, cînd duce iaras în lume pe Cel întîi nascut, zice: Toti îngerii lui Dumnezeu sa I se închine"! Si despre îngeri zice ... pe cînd Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate: Tu ai iubit neprihanirea si ai urît nelegiuirea: de aceea Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decit pe tovarasii Tai". Si iarasi: La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pamîntul; si cerurile sunt lucrarea mînilor Tale. Ele vor pieri, dar Tu ramîi; toate se vor învechi ca o haina; le vei face sul ca pe o manta, si vor fi schimbate; dar Tu esti acelas: si anii Tai nu se vor sfîrsi. Si caruia din îngeri i-a zis El vreodata: "Sezi la dreapta Mea, pîna voi pune pe vrajmasii Tai asternut al picioarelor Tale"? (Evrei 1:5-13)
Mismed

[ #85287 ] Postby leowatcher on Tue Feb 28, 2012 5:46 am

Da Fiul este in noi si noi in El. Dar stii si de ce?! Pt ca Fiul este OM, de aceea este singurul Domn in care avem Mantuirea, el este singurul Om care este si Dumnezeu pt ca este o singura persoana in care se uneste Umanitatea cu Divinitatea. Citeste postul meu din urma (#85125) in care se vorbeste de "teoria satisfactiei" a lui Anselm. Poate vei intelege ce vreau sa spun... Deci mai citeste acel post, nu ca sa te convingi ci ca sa intelegi. Nu o mai luam de la capat, ca batem pasul pe loc si mie nu-mi place sa ne tot repetam la nesfarsit, ca in final sa ajungem tot de unde am plecat...adica la doi dumnezei. Cand in toata Biblia ni se vorbeste de un Dumnezeu care ne cere inchinare doar Lui tu nu faci altceva decat sa il contrazici.
leowatcher

[ #85288 ] Postby Mismed on Tue Feb 28, 2012 8:03 am

leowatcher wrote:Da Fiul este in noi si noi in El. Dar stii si de ce?! Pt ca Fiul este OM, de aceea este singurul Domn in care avem Mantuirea, el este singurul Om care este si Dumnezeu pt ca este o singura persoana in care se uneste Umanitatea cu Divinitatea. Citeste postul meu din urma (#85125) in care se vorbeste de "teoria satisfactiei" a lui Anselm. Poate vei intelege ce vreau sa spun... Deci mai citeste acel post, nu ca sa te convingi ci ca sa intelegi. Nu o mai luam de la capat, ca batem pasul pe loc si mie nu-mi place sa ne tot repetam la nesfarsit, ca in final sa ajungem tot de unde am plecat...adica la doi dumnezei. Cand in toata Biblia ni se vorbeste de un Dumnezeu care ne cere inchinare doar Lui tu nu faci altceva decat sa il contrazici.

Am citit ce spune Anselm referitor la ispasire, si este corect. Dar nu relevant pentru subiectul nostru.
Eu ma opresc aici, ca sa las si pe colegii de forum sa-si spuna parerea.
Mismed

[ #85300 ] Postby adimun on Sat Mar 03, 2012 10:58 am

Salut tuturor!
As dori sa va intreb ce inseamna pentru voi Iisus Hristos si ce relatie personala aveti cu El? Cum se raporteaza persoana voastra la El: va rugati Lui sau ascultati de cuvintele Lui sau cum va aduceti - impropriati jerta Sa in relatie cu voi?
Sau se cuvine sa avem o relatie personala cu El sau nu?
adimun

[ #85301 ] Postby tom on Sat Mar 03, 2012 7:23 pm

adimun... eu cand eram mai tinerel credeam ca am o relatie cu Iisus.. in realitate totul era in mintea mea; nimic autentic. O relatie adevarata e aia cand tu apelezi sa ai si raspuns... Tu ai accepta sa ai o relatie de suflet cu cineva care atunci cand apelezi sa nu iti raspunda de fiecare data si imediat? Pai ce e aia? ce fel de relatie e aia cand tu ai nevoie de celelalt si nu esti auzit?
Pai da, se gasesc si scuze. Iisus e atotputernic si de aia nu poate sa raspunda cand tu ai cea mai mare nevoie!
Daca nu primesti raspuns cica trebuie sa ai rabdare, sau daca nu primesti niciodata cica nu ai cerut ce trebuie. Dar cel putin ar trebui sa vina persoana aia sa te asigure de lucrurile astea nu sa faca pe inexistentu'.
Pana una alta, fa-ti o relatie cu o persoana care esti sigur ca exista. Nu va fi perfecta; poate vreodata te va minti si te va dezamagi, dar daca o recunoaste e cel mai frumos lucru care ti se poate intampla. Nu poti avea o relatie reala cu fiinte supranaturale pe care nu prea le intalnesti in viata ta zilnica.
tom

[ #85305 ] Postby adimun on Sun Mar 04, 2012 7:44 am

Din fericire, am o relatie stabila cu sotia mea; nu este perfecta, ce-i drept, dar cine poate sa spuna ce este perfect in lumea aceasta?
Din pacate, noi, oamenii, experimentam relatiile inter-personale cu trecerea timpului, asa ca, cei care reusesc sa invete ceva din curgerea timpului vor reusi sa-si imbunatateasca relatiile personale.
Si intotdeauna, cred eu, pentru a-ti imbunatati relatia cu semenii trebuie sa lasi ceva de la tine sau sa sacrifici ceva din/de la tine. Eu cred ca aceasta este o lege nescrisa a principiului cmuniunii.
Gresesc, oare?
adimun

[ #85310 ] Postby tom on Sun Mar 04, 2012 6:09 pm

Cred ca nu gresesti cu nimic. Relatie=comunicare. Comunicare=informatii transmise in ambele sensuri. Daca un sens se blocheaza atunci nu e comunicare si nici relatie.
Toti cei pe care ii cunosc si sustin ca au o relatie cu Iisus au comunicare doar pe un singur sens; acela ca transmite informatii (prin rugaciuni).
De primit, nu primesc si spun ca nici nu e nevoie pt ca deja informatiile de sus sunt date prin biblie si spiritul profetic. Bine, mai sunt si altii care pretind ca Iisus le-a raspuns in mod expres, si dovada e ca ei au simtit ceva mai special. Ba altii duc chestia si mai departe si sustin ca au mers cu masina fara benzina cand s-au rugat sau ca mainile politailor s-au inmuiat cand au vrut sa-i sanctioneze pt calcarea legilor circulatiei.
Oricum, cred ca nu e usor sa ai o relatie cu o persoana supranaturala, cu toane supranaturale. Niciodata nu va fi atat de reala ca relatia pe care o ai cu sotia ta. Relatia pe care o ai cu ea e bazata pe certitudine, nu pe credinta. Cele bazate pe credinta nu sunt demonstrabile, iar putinele dovezi care s-ar putea aduce coincid prea bine cu marja de probabilitate.
tom

[ #85311 ] Postby adimun on Mon Mar 05, 2012 1:55 am

Ideea e ca, daca o relatie cu Dumnezeu este posibila atunci in ce conditii este posibila, ca eu nu cred ca numai anumiti oameni sunt predestinati sa aiba o relatie dus-intors cu divinitatea.
Sau poate doar unii sunt predestinati a fi capabili de asa ceva!?

Iar chestia frivola de tipul "am simtit pe Dumnezeu" mi se par chiar de neam prost.
adimun

[ #85312 ] Postby tom on Mon Mar 05, 2012 3:04 am

Nu cred ca e vorba de predestinatie. E vorba de felul de a fi al fiecaruia. Am o verisoara care s-a nascut adventista. Pe la vreo 25 de ani s-a botezat la ortodocsi. Acum vreo 2-3 ani vorbind cu ea imi spune ca ea crede in karma. Verbul preferat al ei e "a crede". Nu imi pot imagina fiinta aia sa nu creada in ceva sau sa pretinda probe pt ce crede. Credinta face parte din ea. Si nu e vreo retardata, are studii superioare. Eu sunt la polul opus. La inceput, copil fiind si primind educatie religioasa am crezut si eu, insa intrebarile si lucrurile pe care nu le vedeam logice si normale nu ma lasau sa raman in credinta mea.Apoi putin cate putin am inceput sa gandesc singur si m-am debarasat de credinte care mi-au fost puse in spate si nu-mi apartineau.
Chiar si acum vreo 2 ani mi-am dedicat vreo 2 saptamani rugandu-ma. Ma rugam cam asa: Doamne, daca existi si ma iubesti, vreau si eu o relatie cu tine! M-am saturat sa-i aud pe altii ca ei au o relatie si eu nu. Asa ca raspunde-mi te rog, cum stii tu, cum vrei tu numai raspunde-mi!
Nu stiu, poate am gresit facand asta. Dar daca e relatie, pai relatie sa fie. Un bun prieten e ala care iti raspunde cand ai nevoie.
tom

[ #85313 ] Postby adimun on Mon Mar 05, 2012 4:24 am

Ma duce gandul la paragraful din Evanghelie unde Iisus i-a trimis pe ucenici la propovaduire: acestia propovaduiau, vindecau, scoteau draci, etc.
Oamenii asupra carora li se faceau astfel de lucrari primeau si ei raspuns la cererile lor, cereri pe care le adresau ucenicilor, iar acestia ii vindecau. Iata-i pe acesti oameni traind o relatie: Dumnezeu le raspunde prin minunile ce li se faceau, dar nu direct, ci prin mainile ucenicilor.
Crezi cumva ca Dumnezeu raspunde oamenilor si prin alti oameni sau numai direct, de-acolo din ceruri printr-un flash mai mult sau mai putin zgaltaitor?
adimun

[ #85332 ] Postby tom on Tue Mar 06, 2012 3:26 am

Da, bineinteles ca si prin oameni ar fi un raspuns valabil. Un raspuns la rugaciune sau o relatie cu divinitatea nu trebuie neaparat sa insemne evenimente supranaturale. Doar sa se intample ceva, raspunsul sa vina. Dumnezeu ar gasi o cale sa raspunda de o forma sigura, fara a fi confundata cu coincidenta si totusi discreta. Nici eu cand m-am rugat, nu am cerut minuni.
tom

[ #85349 ] Postby Batranul Enoch on Wed Mar 07, 2012 4:30 pm

Plecarea lui Avraam din Mesopotamia catre tara fagaduita a Canaanului sta pentru despartirea protestantilor de Roma , si se realizeaza in mai multe etape :

mai intai el pleaca din mijlocul rudelor din tara sa , din ´´ Ur din Haldea `` , unde crescuse inconjurat de superstitiile paganismului ( Marthin Luther iese din biserica catolica ) ;

locuieste o vreme in Haran , pentru ca la moartea tatalui sa plece mai departe despartindu-se de fratele sau Nahor , care impreuna cu familia lui ´´s-au lipit de casa si idolii lor si au ramas acolo `` ( PP , cap 11 Chemarea lui Avraam ) - lutheranii habotnici care au facut crezuri din declaratiile parintilor lor ;

in sfarsit ajunge in tara Canaanului , tara care insa este locuita de popoare pagane ( America cu indienii ) .

Urmasii lui Avraam , Isaac si Iacov ii reprezinta pe neo- protestantii care isi continua drumul chemarii lui Dumnezeu catre castigarea libertatii religioase .

Iacov exilandu-se in Mesopotamia ca sa-si caute acolo o nevasta , muncind ca pastor , departe de casa tatalui sau Isaac , este si un simbol pentru Domnul Isus , care S-a coborat in mijlocul unei lumi ce zacea in intunericul idolatriei ca sa-Si castige Biserica Sa ´´cu insus sangele Sau `` ( Fapte 20 , 28 ) :

´´ Era nevoie ca păstorul să vegheze asupra turmelor sale zi şi noapte. Ele erau în primejdie din partea tâlharilor, cum şi din partea fiarelor sălbatice, care erau foarte numeroase şi îndrăzneţe, pricinuind adesea mare prăpăd în turmele care nu erau bine păzite . IACOV AVEA MULTE AJUTOARE ÎN ÎNGRIJIREA ÎNTINSELOR TURME PE CARE LE AVEA LABAN , DAR EL ERA RĂSPUNZĂTOR PENTRU TOATE . În unele părţi ale anului, era necesar ca el personal să fie permanent cu turmele, să le ferească în sezonul secetos ca nu cumva să piară de sete, iar în timpul lunilor mai reci, să nu îngheţe din cauza frigului mare din timpul nopţii . IACOV ERA PĂSTORUL PRINCIPAL ; SLUJITORII CE ERAU ÎN SLUJBA LUI ERAU SUB-PĂSTORI . DACĂ LIPSEA CUMVA VREO OAIE , PAGUBA O SUPORTA PĂSTORUL PRINCIPAL ; de aceea el cerea celor cărora le-a încredinţat grija turmei o strictă socoteală dacă turma nu era găsită într-o stare înfloritoare.
Viaţa de muncă sârguincioasă şi de purtare de grijă a păstorului, cum şi mila sa duioasă pentru creaturile neajutorate date în seama sa au fost folosite de către scriitorii inspiraţi ca să ilustreze unele dintre cele mai preţioase adevăruri ale Evangheliei . HRISTOS , ÎN LEGĂTURA SA CU POPORUL SĂU , ESTE ASEMĂNAT CU UN PĂSTOR . DUPĂ CĂDERE , EL A VĂZUT OILE SALE CONDAMNATE LA PIEIRE PE CĂILE ÎNTUNECOASE ALE PĂCATULUI . PENTRU A-I MÂNTUI PE ACEŞTI RĂTĂCIŢI , EL A PĂRĂSIT ONORURILE ŞI SLAVA DIN CASA TATĂLUI SĂU .
EL SPUNE : "VOI CĂUTA PE CEA PIERDUTĂ , VOI ADUCE ÎNAPOI PE CEA RĂTĂCITĂ , voi lega pe cea rănită şi voi întări pe cea slabă". "Voi veni în ajutorul oilor Mele, ca să nu mai fie de jaf" nu le vor mai mânca fiarele din ţară" (Ezech.34,16.22.28). Glasul său este auzit chemându-le la staulul Său, "umbrar împotriva căldurii zilei şi ca loc de adăpost şi de ocrotire împotriva furtunii şi ploii" ( Is.4,6 ) . GRIJA SA PENTRU TURMĂ ESTE NEOBOSITĂ . EL ÎNTĂREŞTE PE CEA SLABĂ , ALINĂ SUFERINŢELE , STRÂNGE MIEII ÎN BRAŢELE SALE ŞI-I POARTĂ LA SÂNUL SĂU . OILE SALE ÎL IUBESC . "Nu merg deloc după un străin, ci fug de el, pentru că nu cunosc glasul străinilor" (Ioan 10,5). Hristos spune: "PĂSTORUL CEL BUN ÎŞI DĂ VIAŢA PENTRU OI . `` ( PP , cap 17 Fuga si exilul lui Iacov ) .

Plecarea definitiva a lui Iacov din Mesopotamia , impreuna cu tot ce avea ( trecerea Eufratului ) , reprezinta despartirea poporului advent de bisericile Babilonului spiritual la 1844 , pentru a putea sluji liber lui Dumnezeu ( ca in cazul iesirii din Egipt a poporului Israel ) –inceperea vestirii soliei ingerului al doilea .

Asa cum LABAN CU FRATII LUI a urmarit pe Iacov , ´´APRINS DE MANIE SI HOTARAT SA-I FORTEZE SA SE REINTOARCA `` ( PP ) ,

, tot asa ´´BALAURUL , MANIAT PE FEMEIE , S-A DUS SA FACA RAZBOI CU RAMASITA SEMINTIEI EI , cari pazesc poruncile lui Dumnezeu , si tin marturia lui Isus Hristos ``( Ap 12 , 17 ) - biserica AZS .

( una din actiunile subversive ale lui Satana din aceasta perioada este trimiterea agentilor sai iezuiti imbracati in piei de oaie , ca sa implementeze o veche ratacire pagana in doctrina bisericii noastre ( doctrina pagana a trinitatii ) .

Abia la Marea strigare ( repezentata de PETRECEREA DE ADIO intre cele 2 grupari cand Laban l-a ajuns din urma pe Iacov , la 7 zile de la trecerea Eufratului ) se va produce o despartire definitiva de RATACIRILE BABILONULUI si de membrii bisericilor lui , simbolizata prin ruperea oricarei legaturi intre urmasii lui Avraam si cei ai fratelui sau Nahor :

´´ Iata movila aceasta , si iata stalpul acesta , pe care l-am ridicat intre mine si tine . Movila aceasta sa fie martora si stalpul acesta sa fie martor ca nici eu nu voi trece la tine peste movila aceasta , si nici tu nu vei trece la mine peste movila aceasta si peste stalpul acesta , ca sa ne facem rau . `` ( Gen 31, 51-53 ) .

´´ O data cu aceasta despartire a incetat orice urma de legatura intre copiii lui Avraam si locuitorii Mesopotamiei .`` ( PP , cap 17 ) .

Tot asa , la sfarsitul judecatii de cercetare din Sanctuarul din ceruri , numele celor sfinti sunt separate pt totdeauna de numele celor nelegiuiti in registrele din ceruri , iar pe pamant are loc deasemenea o despartire intre cele 2 grupari de oameni ( adevaratii credinciosi de falsii adoratori -idolatrii ) .

Este important de consemnat faptul ca idolii lui Laban nu au fost gasiti la Iacov : ´´Mi-ai scormonit toate lucrurile , si ce ai gasit din lucrurile din casa ta ? `` ( Gen 31, 37 ) .

Tot asa trebuie sa ajunga si adventistii , ei trebuie sa se debaraseze de toti idolii lumii .
Numai atunci vor fi pregatiti pentru evenimentul urmator , timpul de stramtorare , simbolizat prin noaptea luptei lui Iacov cu ingerul .

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85356 ] Postby adimun on Fri Mar 09, 2012 11:15 am

tom wrote:Da, bineinteles ca si prin oameni ar fi un raspuns valabil. Un raspuns la rugaciune sau o relatie cu divinitatea nu trebuie neaparat sa insemne evenimente supranaturale. Doar sa se intample ceva, raspunsul sa vina. Dumnezeu ar gasi o cale sa raspunda de o forma sigura, fara a fi confundata cu coincidenta si totusi discreta. Nici eu cand m-am rugat, nu am cerut minuni.

Cineva spunea ca Dumnezeu lucreaza eminamente prin oameni. Ca atunci cand Dumnezeu face o minune, o face pentru a-Si descoperi intr-un mod exceptional, supranatural fiintialitatea si puterea Sa.
Ma gandesc la una din epistolele Sf.Ap.Pavel in care spune ca "evreii vor minuni" pentru a crede.
Altcineva spunea ca fiinta omului este atat de strans legata de Dumnezeu prin firea creata incat omul mai rational nu are nevoie de prea multe dovezi pentru a crede in Dumnezeu, iar revelatia Scripturilor a fost data doar pentru ca inimile oamenilor s-au impietrit peste masura de mult. Si aici imi aduc aminte de Iov, care a trait in timpuri greu de clarificat.
Daca Dumnezeu lucreaza prin oameni, atunci logic ar fi ca si omul sa-L cheme pe Dumnezeu mai ales prin oameni, nu crezi?
In contextul acestei idei se poate intelege mai bine indemnul Sf.Ap.Pavel: "Rugati-va neincetat." Deci servind oamenilor, noi inaltam rugaciune catre Dumnezeu.

Si atunci toata formalitatea rugaciunii - ingenunchere, impreunarea mainilor, unii mai inchid si ochii - devine doar o forma exterioara.
Eu nu critic aceasta forma exterioara a rugaciunii, dar forma nu trebuie sa o ia inaintea duhului.
Parerea mea.
adimun

PreviousNext

Return to Spiritualitate