Indreptatirea lui Dumnezeu

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Indreptatirea lui Dumnezeu

[ #60194 ] Postby Romaios on Wed Jan 30, 2008 7:05 pm

danny wrote:Din modul de exprimare al celor de mai sus ar rezulta ca nu ai habar de ce e aia inspiratie, revelatie . Profetii nu au fost niste roboti care au repetat "dictarile " .

Chestia cu dicteul aţi scos-o Dvs. de unde nu o scrisesem. Rămâne valabilă invitaţia să ne arătaţi unde a vorbit Isaia sau Ieremia de la el şi unde a grăit cuvântul Domnului.

danny wrote:Spuneai : "iar Ellenei White Domnul sigur nu i-a dictat mii de pagini" Ai dreptate , asa e , la fel cum nu a dictat nici zecile de mii de pagini pe care le-au scris Sfintii Parinti ! ( ca sa nu mai vorbesc de cat de intemeiate sunt unele ) . Mi-a fost suficient sa citesc cateva din zecile de pagini din linkurile care s-au dat referitor la Ioan Gura de Aur . Parca citeam pagini scrise de Ellen White . Era acelasi stil de scriere.

Sfinţii Părinţi nu au în ortodoxie statutul de profeţi. Şi nu faceţi comparaţii creative între Sfântul Ioan Gură de Aur şi EGW că-i insultaţi memoria. Ioan Gură de Aur e bine cinstitor, bărbătesc, iscusit în cuvânt, desăvârşit instruit în cele dinafară şi în cele duhovniceşti, întăritor în virtuţi, cu viaţă încercată, ascet desăvârşit - într-un cuvânt, nu suferă comparaţie cu moliciunea, cu fanteziile şi cu panseurile femeieşti ale EGW, ca să nu mai vorbesc de aşa zisele ei profeţii.
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #60196 ] Postby shadow999mx on Wed Jan 30, 2008 7:24 pm

o sa vedem Romainos al cui ii adevarul in curand,stai pe pozitie numa si asteapta sfarsitul lumii asa,si mori din mandrie prosteasca,la fel ca Lucifer! si o mica intrebare : profetii ortodocsi au profetit ca biserica ortodoxa va fi plina de oameni care nici macar nu-i cunosc dogmele vin la biserica de 2 ori pe an, se duc la vrajitori,ajung demonizati,se joaca cu misticismul,cred in superstitii si sustin lucruri false despre Dumnezeu si legea Lui?

raspunde inteleptule!
Last edited by shadow999mx on Wed Jan 30, 2008 7:30 pm, edited 1 time in total.
shadow999mx

Images: 7

[ #60197 ] Postby Gabriy'el on Wed Jan 30, 2008 7:29 pm

Sfinţii Părinţi nu au în ortodoxie statutul de profeţi. Şi nu faceţicomparaţii creative între Sfântul Ioan Gură de Aur şi EGW că-iinsultaţi memoria.

Ceea ce toata lumea stie , este ca parintii de care vorbesti , au un statut de nemasurat in comparatie cu Ellen White.
Parintii bisericesti , sunt considerati prin scrierile lor , infailibili si au si un rol de cenzor , in ce priveste interpretarea Biblica. Ori , intradevar , ...diferenta intre cele 2 categorii de "parinti" e intradevar , ca de la cer la pamant.

In timp ce sabatul si , toate doctrinele specifice adventistilor stau pe Biblie, indiferent daca la un moment dat nici un adventist nu ar mai crede in scrierile lui EGW, tare ma tem ca nu se poate spune acelasi lucru in ce priveste dogma ortodoxa. Ai dat la oparte interpretarea parinteilor , ...numai ramane decat o maaare ,.....taina...
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #60200 ] Postby shadow999mx on Wed Jan 30, 2008 7:35 pm

cred ca ar fi timpu Romainos sa imi fac un pic aparitia si io pe forumuri ortodoxe, cred ca as face sa suiere vantul pe acolo dupa un pic de studiu al bibliei cu enoriasii,ca in biserici oricum suiera vantul pentru ca toata lumea isi da seama cand incepe sa judece ca majoritatea ortodoxismului si a credintelor in genu is abureli pagane puse peste iudaism

asta se vede in ortodoxism : cand un adevar este observat insa nu se incadreaza in traditie trebuie eliminat! la fel faceti si cu Dumnezeu?

nu ti se pare ca "SFINTII" PARINTI au MINTIT lumea asta destul cu interpretarile lor bazate pe paganism? TIME TO MAKE THIS CLEAR!
shadow999mx

[ #60204 ] Postby VelSatis on Thu Jan 31, 2008 2:17 am

Ce sa-i faci, unii cu traditiile, altii cu credintaImage
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

[ #60207 ] Postby nouneim on Thu Jan 31, 2008 4:07 am

shadow999mx wrote:cred ca ar fi timpu Romainos sa imi fac un pic aparitia si io pe forumuri ortodoxe, cred ca as face sa suiere vantul pe acolo dupa un pic de studiu al bibliei cu enoriasii

Putina modestie nu ti-ar strica.
Daca toata ortodoxia s-ar ridica la nivelul lui Romaios, alta ar fi realitatea si dezvoltarea ei spirituala.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #60209 ] Postby shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 5:52 am

din pacate vina este a celor care sustin sus si tare traditia si 'sfintenia parintilor' (ca si romaios) ca biserica ortodoxa este ce este azi, si ai dreptate, nu mi-ar strica putina modestie,si nici forumilor ortodoxe implicarea noastra sa ne spunem parerea si sustinem credinta daca ei fac asta la noi pe forumuri
Last edited by shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 12:21 pm, edited 1 time in total.
shadow999mx

[ #60217 ] Postby danny on Thu Jan 31, 2008 8:30 am

Romaios wrote:
Sfinţii Părinţi nu au în ortodoxie statutul de profeţi. Şi nu faceţi comparaţii creative între Sfântul Ioan Gură de Aur şi EGW că-i insultaţi memoria. Ioan Gură de Aur e bine cinstitor, bărbătesc, iscusit în cuvânt, desăvârşit instruit în cele dinafară şi în cele duhovniceşti, întăritor în virtuţi, cu viaţă încercată, ascet desăvârşit - într-un cuvânt, nu suferă comparaţie cu moliciunea, cu fanteziile şi cu panseurile femeieşti ale EGW, ca să nu mai vorbesc de aşa zisele ei profeţii.

Dumneata citesti ceea ce scrie persoana care iti raspunde , sau iti imaginezi ce crezi ca voia sa spuna celalalt ? Nu am facut nici o comparatie , intre vietile sau personalitatile Sfintilor Parinti si autori din lumea protestanta . Ci doar am comparat opera scrisa care ne ramane , noua cititorilor . Si cred ca aveam dreptate . Ai sarit in sus zicand ca nu e adevarat . Pai cum sa stii daca e adevarat sau nu , din moment ce nu ai citit si altceva decat cateva "linguri de iaurt stricat" . Dupa ce mai citesti si altceva decat ce esti obisnuit , compara din punct de vedere al continutului , si mai vorbim.
danny

[ #60219 ] Postby Gabriy'el on Thu Jan 31, 2008 8:41 am

Dumneata citesti ceea ce scrie persoana care iti raspunde , sau iti imaginezi ce crezi ca voia sa spuna celalalt ?

Foarte inteligenta replica. Image . Mai bine nici ca se putea pune in cuvinte.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #60226 ] Postby Romaios on Thu Jan 31, 2008 9:44 am

danny wrote:Dumneata citesti ceea ce scrie persoana care iti raspunde , sau iti imaginezi ce crezi ca voia sa spuna celalalt ? Nu am facut nici o comparatie , intre vietile sau personalitatile Sfintilor Parinti si autori din lumea protestanta . Ci doar am comparat opera scrisa care ne ramane , noua cititorilor . Si cred ca aveam dreptate . Ai sarit in sus zicand ca nu e adevarat . Pai cum sa stii daca e adevarat sau nu , din moment ce nu ai citit si altceva decat cateva "linguri de iaurt stricat" . Dupa ce mai citesti si altceva decat ce esti obisnuit , compara din punct de vedere al continutului , si mai vorbim.

Nu numai că între biografia Sf. Ioan Gură de Aur şi cea a EGW nu se poate face comparaţie, dar nici operele lor nu au absolut nicio asemănare. Stilul Sf. Ioan e rodul celei mai desăvârşite şcoli retorice din antichitatea târzie şi, probabil, din întreaga istorie a omenirii. Diferenţa cea mai pregnantă între el şi EGW e uzul imaginaţiei. Sf. Ioan nu e scenarist, nu adaugă de la el la istoria biblică, în vreme ce EGW scrie beletristică în prostie şi face scenarii numai bune de transformat în telenovele "biblice" (a se vedea episodul căderii lui Lucifer din Patriarhi şi profeţi). Mai mult, Sf. Ioan nu-şi povesteşte visele şi vedeniile şi nici nu face predicţii despre viitor. Scrierile Ellenei White mustesc de aşa ceva, de duh de înşelare şi de slavă deşartă.
Romaios

[ #60231 ] Postby shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 10:47 am

ROMAINOS CITESTE TOT CE ARE LEGTURA CU RELIGIILE SI ISTORIA ACESTORA SI DUPA AIA MAI VORBI DESPRE DOGMATICA UNEI ANUMITE BISERICI FARA SA ADUCI ARGUMENTE BIBLICE SAU ISTORICE!
Last edited by shadow999mx on Sun Feb 03, 2008 6:23 pm, edited 1 time in total.
shadow999mx

[ #60232 ] Postby Didymus on Thu Jan 31, 2008 10:51 am

Romaios wrote:Scrierile Ellenei White mustesc de aşa ceva, de duh de înşelare şi de slavă deşartă.

Dacă presupusa comparaţie a lui danny între sfântul Ioan Gură de Aur şi EGW îţi părea că-i insultă memoria primului; propoziţia ta insultă nu memoria unui pionier adventist, ci de-a dreptul Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, şi asta se numeşte blasfemie!

Îmi pare rău să ţi-o spun, dar nu te mai recunosc... te ştiam un pic mai ponderat. Nu ai citit nici 0,1% din scrierile ei şi le numeşti “duh de înşelare”...

Adevăratele duhuri de înşelare trebuie căutate altundeva:

Apocalips 16:13-14 “
[FONT=Times New Roman]Apoi am văzut ieşind din gura balaurului, şi din gura fiarei, şi din gura proorocului mincinos trei duhuri necurate, cari semănau cu nişte broaşte. [/FONT][FONT=Times New Roman]Acestea sînt duhuri de draci, cari fac semne nemaipomenite, şi cari se duc la împăraţii pămîntului întreg, ca să -i strîngă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui Atotputernic.”[/FONT]
Didymus

Images: 9

[ #60233 ] Postby shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 11:07 am

imi place ce scrie : "RAZBOIUL ZILEI CELEI MARI A LUI DUMNEZEU" din cum inteleg ar fi,nu razboiul din ziua cea mare,ci razboi al (poate chiar pentru) Zilei Celei Mari a lui Dumnezeu (si din cate stiu Dumnezeu a dat si o porunca pentru tinerea zilei LUI nu?) se poate ca si Ioan sa se refere la Sabat? nush din punct de vedere teologic cum e privita fraza,dar este posibil sa se refere sa ultima biserica a celor care tin legea completa cu tot cu sabat? "razboiul" dintre conceptele bagate de demoni prin paganism in crestinism si cei ce tin sabatul? intreb aici nu afirm asta
shadow999mx

[ #60234 ] Postby Didymus on Thu Jan 31, 2008 11:20 am

Nu, nu e vorba de ziua Domnului (sabat), ci e vorba de ultima confruntare între forţele răului şi Dumnezeu. În vederea acestei bătălii, Satana işi trimite armatele sa împrăştie ideologia lui în toată lumea.
Didymus

[ #60235 ] Postby shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 11:29 am

inteleg ca e vorba de ultima batalie, numai nu cumva faza cu "razboiul ZILEI celei mari a LUI Dumnezeu" se refera si la sabat? razboiul dintre cei care tin toata legea (inclusiv sabatul )si cei care nu o tin sau numa parti din ea (cei influentati de duhuri) ? ca la asta o sa se rezume razboiul,cei drepti in credinta si cei care au anulat legea
shadow999mx

[ #60236 ] Postby Didymus on Thu Jan 31, 2008 11:34 am

Normal ca e implicat si sabatul, dar nu numai.
Textul nu se referă în mod special la asta.
Didymus

[ #60257 ] Postby Romaios on Thu Jan 31, 2008 3:25 pm

Didymus wrote:
Romaios wrote:Scrierile Ellenei White mustesc de aşa ceva, de duh de înşelare şi de slavă deşartă.

Dacă presupusa comparaţie a lui danny între sfântul Ioan Gură de Aur şi EGW îţi părea că-i insultă memoria primului; propoziţia ta insultă nu memoria unui pionier adventist, ci de-a dreptul Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, şi asta se numeşte blasfemie!

Oare acum vei mai îndrăzni să tăgăduieşti că pentru un adventist "Spiritul Profetic" şi Ellen G. White sunt sinonime? Ei bine, pentru mine au devenit antonime. Când o să-mi permită timpul, am să aduc şi argumente textuale din EGW în sprijinul acestei afirmaţii pe topicul aferent.
Romaios

[ #60259 ] Postby shadow999mx on Thu Jan 31, 2008 4:13 pm

oare de ce noi avem tot timpu argumente si tu nu?
shadow999mx

[ #60292 ] Postby Mismed on Fri Feb 01, 2008 7:08 am

Hai sa lasam indreptatirea lui EG White si sa ne ocupam de indreptatirea lui Dumnezeu.

Are El nevoie de indreptatirea noastra sau nu?
Asteapta El ceva deosebit de la noi sau nu?

ML Andreasen in cartea "Serviciul sanctuarului" are un intreg capitol intitulat "Ultima generatie", unde foarte explicit face referire la indreptatirea lui Dumnezeu de catre un popor intreg de IOVI, fara de care Marea lupta nu poate fi incheiata.
Mismed

[ #60315 ] Postby dejan1888 on Fri Feb 01, 2008 1:38 pm

Mismed wrote:Hai sa lasam indreptatirea lui EG White si sa ne ocupam de indreptatirea lui Dumnezeu.

Are El nevoie de indreptatirea noastra sau nu?
Asteapta El ceva deosebit de la noi sau nu?

ML Andreasen in cartea "Serviciul sanctuarului" are un intreg capitol intitulat "Ultima generatie", unde foarte explicit face referire la indreptatirea lui Dumnezeu de catre un popor intreg de IOVI, fara de care Marea lupta nu poate fi incheiata.

Este interesant ca solia primului inger spune: ",,Temeţi-vă de Dumnezeu, şi daţi -I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui;" Apoc. 14, 6.

Al cui judecata? Cine este judecat? Este posibil ca Suveranul universului Insusi sa fie pus intr-un proces?

Apostolul Pavel scrie:

"Dumnezeu să fie găsit adevărat şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: ,,Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, şi să ieşi biruitor cînd vei fi judecat." Rom. 3, 4

Idea ca Dumnezeu este judecat nu este ciudata avand in vedere ca El a fost primul acuzat de catre Lucifer. Istoria acestui pamant este scena unde Dumnezeu si Satana prezinta dovezile lor in aceasta instanta. La sfarsit, incepe judecata unde trebuie rezolvata problema. Judecata este vestita de primul inger din Apoc. 14.

Biblia spune ca Dumnezeu va fi justificat la aceasta instanta. Cum? Aveti vreo idee?
dejan1888

[ #60347 ] Postby Mismed on Sat Feb 02, 2008 7:21 am

Cateva link-uri utile in limba engleza:

Pro si contra ML Andreasen si Ultima generatie: http://www.greatcontroversy.org/gco/rar/kir-knight-mlalgt.php

Ultima Generatie - Capitolul 21 din Serviciul Sanctuarului de ML Andreasen: http://www.lastgenerationtheology.org/lgt/doc/7gre/and-tfg.php
Mismed

[ #61857 ] Postby cogito on Sat Feb 23, 2008 6:57 am

Nu mai stiu daca la topicul asta am discutat cu romaios despre nemurirea sufletului, dar imi aduc aminte cit de convis era de faptul ca doctrina nemuririi sufletului e una biblica, si cit de convins era ca paginii parinti bisericesti (Platon, Aristotel) nu si au adus cu nimic contributia la aceasta doctrina. In legatura cu satanismul pur si simplu al acestei doctrine eu am mai argumentat, acum as vrea doar sa mai fac o observatie oarecum paralele cu discutia.

Ca sa introduc un pic disctuia, doctrina nemuririi sufletului considera actuala stare a omului ca pe un provizorie si imperfecta. Bineinteles, si eu consider la fel, numai ca exista anumite diferente de nuanta intre ea si mine. Ba nu, de substanta!

Pe linga alte aberatii conceptuale, teologice, morale, rationale, logice etc etc (dintre care poate cea mai aberanta e aceea a golirii de continut a conceptului de moarte, dar am mai vorbit despre asta..), doctrina nemuririi sufletului mai duce si la o aberatie originara, si la fel de diabolica ca toate celelalte.

"La inceput Dumnezeu a facut..." lumea, omul, "s-a uitat la ele si iata ca erau bune". Nu, nu am gresit topicul, si nu am de gind sa vorbesc despre evolionism vs creationism. Incerc doar sa arat ca Dumnezeu a facut o lume si un om care sa o locuiasca, si acestea le a facut bune, perfecte. A intervenit pacatul si acum ele nu mai sint asa de bune. In privinta asta sint de acord ca starea actuala a conditiei umane e una provizorie si imperfecta. Dar doctrina nemuririi sufletului spune ca omul se desavirseste doar intr-o alta dimensiune, fara carne si soare si nisip si apa, una pur spirituala!

Problema care se ridica atunci e urmatoarea: a facut Dumnezeu o lume imperfecta? Includea planul lui Dumnezeu aparitia mortii ca etapa catre o sfera superioara a existentei? Au fost soarele si apa si aerul si carnea si frumosul (ma refer la frumosul estetic si tactil, acela pe care il poti atinge cu mina si gusta cu gura) si simtirea doar elemente provizorii ale unei lumi care poate fi cel mai bine comparata, in conceptia asta, cu o gara?

Prin ce am spus, nu incerc sa ofer o descriere exhaustiva a acestei aberatii originare, cum i am zis deja, ci am incercat doar sa deschid poarta in directia ei, pentru ca oricine are minte si vointa, sa poata merge intr.acolo si sa se convinga singur de inca o gaura neagra a doctrinei nemuririi sufletului!
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

Images: 21

[ #63564 ] Postby mario on Sat Apr 12, 2008 6:32 am

[quote="cogito"]Problema care se ridica atunci e urmatoarea: a facut Dumnezeu o lume imperfecta?

Tema este interesanta, mai ales pe acest topic. dar abordarea mi se pare putin fortata.
Sintem cu totii tributari educatiei primite, adica stilului de gindire si de abordare care se poarta peste tot in lume. Ne este greu sa ne folosim mintea in sensul pe care il doreste Dumnezeu, acela de a ne lasa invatati de El, si preferam sa ne marginim la a incerca sa intelegem si sa cuprindem ce au gindit si spus altii. Uitam ca Isus folosea expresia "este scris", iar profetii - "asa vorbeste Dumnezeu". De aceea nu reusim sa ne desprindem de conditia in care am trait si inca traim, si sa il lasam pe Dumnezeu sa traiasca in noi si prin noi.
"la inceput Dumnezeu..." a folosit toata stiinta din univers pentru a crea o lume in care "...toate erau foarte bune". Intelegerea noastra este ca Dumnezeu a folosit legile fizicii, chimiei, matematicii, astronomiei, biologiei, etc... dar nu este asa. Datorita limitarii impuse de pacat mintilor noastre acceptam aceasta gindire schizofrenica.
Wurmbrand povesteste undeva despre un conducator religios african intors acasa dupa o reuniune a bisericii sale in Germania, si despre dificultatile intimpinate de acesta in a le povesti fratilor sai despe modul in care traiesc albii. El constata ca, desi au multe lucruri, albii sint foarte nefericiti, si asta pentru ca au facut un lucru care le taie timpul in bucati. "La ei timpul nu e un tot, ca o apa, cum e la noi", - spunea el. "Mergeam int-o zi cu albul la care am gazduit si el a zis: 'hai sa fugim!' si am fugit si ne-am urcat intr-o careta ce mergea singura, si el, gifiind, a zis: 'vai, ce bine, am cistigat 10 minute', si eu am intrebat: 'si ce facem cu ele?''
Tot asa, la Dumnezeu nu exista fizica, matematica, chimie, etc..., ci exista o singura stiinta, care este Cuvintul Sau, pentru ca tot ce pronunta El este legic. Spre ex.: Gen. 1.29:"...aceasta sa fie hrana voastra!", constituie principiul de functionae a corpului omenesc. Calcarea acestui principiu aduce dupa sine boala si, in final, moartea corpului.
Observati ca exista principii care guverneaza universul si care se regasesc atit in fizica, cit si in matematica, biologie, etica, chimie, s.a....
Alt ex.: Dupa pacatul omului, Dumnezeu face constatarea (Gen. 3.17-19) ca planeta a intrat sub incidenta unei legi ce era inoperanta pina in acel moment, dar care a intrat in vigoare la pacatuire, si anume legea entropiei, principiul al 2-lea al termodinamicii, denumita de fizicieni "legea pacatului". (Iacata ca nu numai neprihanirea este legica, ci si pacatul).
Dupa cum pacatul imbraca multe forme, tot asa si aceasta lege a pacatului are mai multe formulari, dintre care amintesc:
- Orice sistem evolueaza in sensul cresterii etnropiei. (Entropia este o marime de stare egala cu inversul energiei)
- In orice sistem randamentul este subunitar.
- Nu exista "perpetuum-mobile".
Acum, poate fi acuzat Dumnezeu de consecintele incalcarii legilor dupa care a creat universul, si dupa care acesta functioneaza? Mai ales dupa ce El avertizeaza asupra lor? Altfel spus: Are nevoie Dumnezeu de vreo alta justificare, cind istoria pamintului ca si consecinta a calcarii legii divine arata implinirea ad litteram a avertizarilor Sale?
Raspuns: Da. Dumnezeu poate fi acuzat, dar numai asa cum o face Satana, in mod mincinos!
Last edited by mario on Sat Apr 19, 2008 4:42 am, edited 2 times in total.
mario

[ #63565 ] Postby mario on Sat Apr 12, 2008 6:58 am

dejan1888 wrote:
Mismed wrote:Biblia spune ca Dumnezeu va fi justificat la aceasta instanta. Cum? Aveti vreo idee?

In Deut. 30.19 gasim: "Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră ..."
Soarele de pe cer este martorul lui Dumnezeu ca, atita vreme cit pacatul nu l-a atins, nu e nevoie ca Dumnezeu sa il realimenteze ca pe o soba. Nu acelasi lucru il putem spune despre pamintul afectat de pacat, pe care Dumnezeu il constata ca fiind "blestemat" (Gen. 3.17).
mario

[ #63566 ] Postby Romaios on Sat Apr 12, 2008 7:04 am

mario wrote:Soarele de pe cer este martorul lui Dumnezeu ca, atita vreme cit pacatul nu l-a atins, nu e nevoie ca Dumnezeu sa il realimenteze ca pe o soba.

Proză absurdă?
Romaios

[ #63578 ] Postby Lailah on Sat Apr 12, 2008 11:03 am

Romaios wrote:

Tzh ,tzh Image ce lovitura sub centura la propriu. ImageCe legatura ma rog are sexul lui EGW cu corectitudinea sau incorectitudinea parerilor ei? Image
Misoginismul e doctrina oficiala a biseriicii ,sau e opinie personala Image
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #63579 ] Postby Lailah on Sat Apr 12, 2008 11:12 am

Acum legat de topic ,nu e cam megalomaniac sa credem ca Dumnezeu ,care este ATOTPUTERNIC are neaparate nevoie de noi pt. a-Si dovedi dreptatea?Eu stiam ca dreptatea si iubirea Lui au fost dovedite la cruce.Judecata de cercetare dovedeste ca noi avem dreptul sa fim in cer sau nu.
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #63587 ] Postby Mismed on Sat Apr 12, 2008 1:18 pm

Lailah wrote:Acum legat de topic ,nu e cam megalomaniac sa credem ca Dumnezeu ,care este ATOTPUTERNIC are neaparate nevoie de noi pt. a-Si dovedi dreptatea?Eu stiam ca dreptatea si iubirea Lui au fost dovedite la cruce.Judecata de cercetare dovedeste ca noi avem dreptul sa fim in cer sau nu.

Pe langa Soare si Pamant, care alaturi de Hristos marturisesc ca Legile lui Dumnezeu pot fi ascultate, mai este nevoie si de marturia noastra.

Ati vazut sau ati auzit pana acum de vreun om care sa asculte si sa pazeasca Legea lui Dumnezeu fara sa greseasca?
Daca acest lucru nu este posibil, atunci Satana poate sa triumfe.
Dumnezeu da Legi pe care numai El le poate pazi, dar nu si fiintele create de El.

Fiintele care au deplina cunoastere a binelui si raului nu mai pot sa asculte de Legea lui Dumnezeu.
Cine dintre voi poate sa contrazica aceasta teorema a Satanei?
Mismed

[ #63591 ] Postby danny on Sat Apr 12, 2008 3:38 pm

Lailah wrote:Judecata de cercetare dovedeste ca noi avem dreptul sa fim in cer sau nu.

Cui dovedeste , si cand ? Credeti ca Dumnezeu este un judecator omenesc care are nevoie de procurori ca sa il informeze ? Pentru ca apoi sa stie ce sa decida ?
Mismed wrote:Ati vazut sau ati auzit pana acum de vreun om care sa asculte si sa pazeasca Legea lui Dumnezeu fara sa greseasca?
Daca acest lucru nu este posibil, atunci Satana poate sa triumfe.

Intrebarea este incompleta . Deci voiati sa spuneti faptul ca satana acuza ca legea lui Dumnezeu nu poate fi tinuta . Daca o persoana dovedeste ca a putut asculta , implini legea lui Dumnezeu , acuzatiile satanei sunt invalidate . Insa in acest caz sangele Mantuitorului nu ar avea nici un efect (valoare) pentru acea persoana . Cunoasteti dvs. astfel de persoane?
Realitatea este ca mantuitii sunt persoane care au gresit, dar marturisind si caindu-se a fost iertate . Aceste persoane Dumnezeu le considera ca si cand nu ar fi gresit niciodata. Despre dreptul Iov se afirma ca nu a gresit , insa el spune despre sine : " Ma pocaiesc in sac si cenusa !" A avut nevoie dreptul Iov nevoie de sangele ispasitor al Mantuitorului , in dreptul sau ? Mantuit nu inseamna om fara de pacat prin merite propii , ci pacatos cait si iertat .
danny

[ #63614 ] Postby mario on Sun Apr 13, 2008 11:03 am

Romaios wrote:
mario wrote:Soarele de pe cer este martorul lui Dumnezeu ca, atita vreme cit pacatul nu l-a atins, nu e nevoie ca Dumnezeu sa il realimenteze ca pe o soba.

Proză absurdă?

Am crezut ca puteti intelege si fara explicatii suplimentare, doar din cele expuse in postul anterior. Nu e o problema, dezvolt putin ideea.
In Gen 3.17 Dumnezeu ii explica lui Adam urmarile actiunii sale, desfasurate impotriva Cuvintului Sau, si anume activarea legii entropiei pe planeta pamint: "Omului i-a zis: "Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale, şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: ,Să nu mănânci deloc din el', blestemat este acum pământul din pricina ta." Este evident ca nu Dumnezeu este cel care blestema pamintul, ci El doar constata cu durere o situatie de fapt. Ca si cum Adam a armat, fara sa inteleaga consecintele faptei sale, o bomba cu efect intirziat. Putem observa efectele blestemului pacatului asupra planetei. Este dificil? Nu. Astfel, pamintul devine un martor al lui Dumnezeu, probind in etern efectele neascultarii. (Negativul imaginii)
Soarele este un martor in sensul pozitiv al imaginii, aratind ca acolo unde nu a ajuns pacatul, legea entropiei este inoperanta. Cautati un curs de fizica si incercati sa cuprindeti in minte reactiile nucleare ce se desfasoara in soare si veti avea o mostra de ingeniozitate divina ce probeaza in mod pozitiv dreptatea lui Dumnezeu.
Astfel, cerul si pamintul marturisesc pentru Dumnezeu si impotriva neascultarii omului.
In acelasi sens va recomand sa cititi "Raspunsul Domnului" din Iov 38-41, care arata desavirsirea tuturor actiunilor divine si care nu este "proza absurda".
mario

PreviousNext

Return to Spiritualitate