SARPELE, BALAURUL CEL VECHI!

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

SARPELE, BALAURUL CEL VECHI!

[ #61469 ] Postby shadow999mx on Sat Feb 16, 2008 9:43 am

recent m-am apucat sa studiez istoria serpilor ca si zeitati si a miturilor dragonilor in toate religiile, ciudat ii ca desi nu peste tot exista Dumnezeu asa cum il percepem noi , THE GREAT SERPENT isi cam face aparitia si are aceleasi principii, daca cineva ma poate ajuta cu detalii in studiul meu as aprecia mult. si inca o chestie foarte ciudata la care m-am gandit in sabatul acesta : oarecum evolutionismul spune ca avem ca si stramosi reptilele (the serpents),convenabil pt sarpele nostru cel de toate zilele nu?

priviti o poza cu niste "serpi" din istoria umana.
Attachments
serpents all over.JPG
serpents all over.JPG (496.99 KiB) Viewed 3292 times
shadow999mx

Images: 7

Re: SARPELE, BALAURUL CEL VECHI!

[ #62376 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 4:50 pm

Ce idee excelenta ai avut cu topicul asta.
Ma gandeam sa incep si unul cu Creatorii din toate religiile mai cunoscute.

Ce-mi vine acum in minte este sarpele din Epopeea lui Gilgames.Pe scurt,Gilgames gaseste leacul nemuririi ,dar intr-un moment de neatentie un sarpe i-l fura.Iata cum memoria primului pacat si a rolului avut de sarpe in aceasta giganeprofitabila afacere,a fost pastrat in memoria umanitatii.

La fel in mitologia nordica ,Thor ,fiul zeului suprem Odin are ca inamic un sarpe.Mai sunt cateva paralele interesante intre mitologia nordica si religia noastra ,si promit sa le postez,dar nu acum.

P.S.Sunt cam delasatoare asa ca va trebui sa te tii de mine shadow ...ca o umbraImage.Urmatoarele posturi vor veni cu mai multe detalii si sper si referinte.
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #62378 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 5:16 pm

Hei,si emblema stramosilor nosrii dacii era un sarpe cu cap de lup!

Interesanta adevarata noastra religie stramoseasca nu?

Lailah
Illuminati Master

[ #62383 ] Postby shadow999mx on Tue Mar 04, 2008 6:07 pm

ms Lailah Image

am pus in poza de sus dacia dracones al nostru, am vazut ca majoritatea culturilor prezinta zei diversi, au ritualuri ciudate dar cam peste tot apare vesnicul sarpe care face ceva incat sa fie important in religie, sincer nu ma mira dar as vrea cei care au cunostinta de cauza sa prezinte ceea ce stiu despre miturile serpilor si ce influente aveau in religia poporului respectiv, desi zeii difera Sarpele e peste tot aproape, asta cam da de gandit ....
shadow999mx

[ #62419 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 12:41 pm

shadow999mx wrote:ms Lailah Image

am pus in poza de sus dacia dracones al nostru, am vazut ca majoritatea culturilor prezinta zei diversi, au ritualuri ciudate dar cam peste tot apare vesnicul sarpe care face ceva incat sa fie important in religie, sincer nu ma mira dar as vrea cei care au cunostinta de cauza sa prezinte ceea ce stiu despre miturile serpilor si ce influente aveau in religia poporului respectiv, desi zeii difera Sarpele e peste tot aproape, asta cam da de gandit ....

Placerea e de partea mea. Image
Corect ,faptul ca apare peste tot da de gandit...

NIRAH
-este un zeu mesopotamian
-intruchipeaza sarpele in fiinta sa apotropaica
-a fost reprezentat ca sarpe pe pietrele de hotar din Babilon
-era considerat solul lui Sataran

Sataran=Ishtaran
-vechi zeu mesopotamian
-apare ca judecator si ca vindecator(functie in care este asociat cu mesagerul lui,sarpele NIRAH)

P.S. Reiau si eu apelul lui shadow,daca aveti cunostinte in domeniu ,dati dovada de altruism nu le tineti pt.voi, vrem si noi sa stim.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62649 ] Postby shadow999mx on Wed Mar 12, 2008 2:58 pm

ms lailah pt adaugiri, sper ca mai exista si altii interesati si de latura istorica a studiului asupra inchinarii la serpi

http://www.afrol.com/articles/23093 - cea mai veche religie (acum 70.000 de ani,bineinteles datarea stim deja cum functioneaza cand te bazezi pe elemente instabile) , curios se inchinau la un sarpe
shadow999mx

[ #62660 ] Postby arriana on Thu Mar 13, 2008 6:53 am

Nu inteleg unde vrei sa ajungi in studiul tau despre serpi. Lamureste-ma un pic ceea ce vrei sa demonstrezi.
arriana

[ #62676 ] Postby shadow999mx on Thu Mar 13, 2008 8:18 pm

prin studiul acesta vreau sa aflu cat mai multe despre manifestarea satanei sub forma de "zeu sarpe", felul cum isi manipula acolitii, ritualurile implicate in inchinare etc, deoarece forma sarpelui se pare ca i-a placut destul de mult si a manifestat-o din vremurile celor mai vechi religii si culturi ale lumii pana in ziua de azi,se pare ca peste tot in lume, scopul studiului in sine este acela de a ne cunoaste dusmanul si formele in care lucreaza,metodele de abordare ale sale si impactul care l-a avut asupra culturilor de inaintea noastra.
shadow999mx

[ #62690 ] Postby Lailah on Fri Mar 14, 2008 3:06 pm

Cred ca vom reusi si a demonstram ca un fenomen universal ,cum este simbolismul religios al sarpelui nu poate avea deact o origine reala ; este greu de imaginat cum ar fi putut oamenii raspanditi pe toata fata pamantului ,sa-si imagineze aceleasi lucruri si sa atribuie sarpelui un simbolism special , Imagein practic toate religiile lumii.

Lailah
Illuminati Master

[ #62691 ] Postby Romaios on Fri Mar 14, 2008 3:11 pm

Termeni ca "inconştientul colectiv" sau "arhetipuri" vă spun ceva?
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #62694 ] Postby shadow999mx on Fri Mar 14, 2008 3:26 pm

dap,ne spun,si de asemenea chestia cu sarpele ne spune despre culturi diferite plasate in timpuri diferite avand toate ca obiect de inchinare "the great serpent" si aceleasi notiuni de baza in inchinare, daca stii ceva despre subiect si ne poti ajuta multumim.
shadow999mx

[ #62696 ] Postby nouneim on Fri Mar 14, 2008 3:37 pm

Lucrurile se complica putin daca ne amintim ca si Isus a fost simbolizat printr-un sarpe de arama de catre Moise.

La fel, Isus este "leul din semintia lui Iuda" dar si Satana racneste ca un "leu si cauta pe cine sa inghita".
Satana are tot interesul ca la nivel superficial sa se asemene cat mai mult cu Isus si chiar se va transforma intr-un "inger de lumina" pentru a insela lumea.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #62697 ] Postby shadow999mx on Fri Mar 14, 2008 3:42 pm

eu sincer cand am citit despre sarpele de arama mai degraba am inteles faptul ca Moise i-a pus sa se uite la ceea ce ii ranea cu adevarat, imaginea primului sarpe,esenta durerii, nu cei ce ii muscau, sa inteleaga ceea ce acela le-a facut si sa fie constienti ca daca nu ajung sa-l cunoasca pentru a se putea apara de el sunt pierduti, vindecarea fiindu-le prin intelegerea greselii lor dupa ce au privit pe cel ce le-a provocat durerea de la inceput, nu contest faptul ca Satan incearca sa se asemene cu Iisus, dovada sunt zecile de credinte in zei care se asemanau cu Iisus in unele privinte.

uite inca o aparitie la egipteni a sarpelui :
Attachments
ra.jpg
ra.jpg (80.79 KiB) Viewed 3056 times
shadow999mx

[ #62836 ] Postby Lailah on Fri Mar 21, 2008 11:49 am

Romaios wrote:Termeni ca "inconştientul colectiv" sau "arhetipuri" vă spun ceva?

Da ,cum sa nu ;si fraze de genul '' psihanaliza nu e stiinta'' si'' Carl Young nu e depozitarul ultim al adevarului '' ,fac si ele sa se aprinda beculetul.

Lailah
Illuminati Master

Return to Spiritualitate