Laodicea sau Filadelfia?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Laodicea sau Filadelfia?

[ #65166 ] Postby elstar.mi on Tue Jun 03, 2008 3:43 pm

Dejan,

Dumneata ai auzit de "ramura davidienilor" şi de David Koresh? Cred că aveţi câte ceva în comun.

Sunt interesanţi de studiat ca fenomen, aşa pentru sociologia religiei şi pentru psihologia sectelor.

Poate trageţi şi nişte învăţăminte de pe urma păţaniilor lor.
Dejan,

Dumneata ai auzit de "ramura davidienilor" şi de David Koresh? Cred că aveţi câte ceva în comun.

Sunt interesanţi de studiat ca fenomen, aşa pentru sociologia religiei şi pentru psihologia sectelor.

Poate trageţi şi nişte învăţăminte de pe urma păţaniilor lor.

nu inteleg de ce aceasta aproape aversiune fata de dejan; iar acest "ceva in comun" cu D.K. il gasesc nepotrivit si rautacios; ca dejan gandesc multi; deci suntem o ceata de dezorientati; cu cat incercam sa aflam mai mult si sa intelegem mai bine se produce fenomenul invers....ciudat;
pe dejan il apreciez pentru ca se rezuma strict la aduce argumentele sale, nu am vazut nici ironie, nici aere fariseice;
elstar.mi

Images: 4

[ #65167 ] Postby Gabriy'el on Tue Jun 03, 2008 3:44 pm

.
dejan1888 wrote:Citatul spune ca cei din "sinagoga satanei" sunt adventisti cu nume.

Fals. Ai facut o traducere proprie ca sa iti iasa pasenta. Citatul arata asa :

You think, that those who worship before the saint's feet, (Rev. 3:9), will at last be saved. Here I must differ with you; for God shew me that this class were professed Adventists, who had fallen away, and "crucified to themselves the Son of God afresh, and put him to an open shame." And in the "hour of temptation," which is yet to come, to show out every one's true character, they will know that they are forever lost; and overwhelmed with anguish of spirit, they will bow at the saint's feet.

Expresia "professed Adventists, who had fallen away" ,nu se traduce cum vrei tu ca sa iti iasa bine la ideile pe care le ai. Expresia spune ca sunt oameni care au fost(were) adventisti declarati/marturisit dar care AU CAZUT(fallen). Cazut si "au fost"nu insemna ca sunt inca in biserica cum iti place tie sa crezi. Chiar daca acum se cred pe drumul cel bun chiar si cazuti de la credinta rastignind pe Domnul, in ceasul incercarii vor realiza ca sunt pierduti. Nici vorba de adventisti din biserica IRECUPERABILI, atata timp cat chiar ea spune limpede :

„Dar sfatul Martorului Credincios nu reprezinta pe aceia care sunt caldicei ca fiind intr-o situatie lipsita de speranta. Mai exista o sansa de a se remedia starea lor, si mesajul laodiceean este plin de incurajare; pentruca biserica apostaziata (backslidden) poate inca sa cumpere aurul credintei si iubirii..“ etc. (MS 139, 1903)

Sau citatul asta nu l-ai citit??? Nu ti-a placut? Eu inca astept , sa imi arati un citat care sa spuna ca Sinagoga satanei= Laodicea. Eu stiu ca nu exista , dar poate il inventezi tu. Iar daca nu exista , ai mila de cei care citesc aici , si numai prezenta doar propriile tale idei bazate pe interpolari si fortari ale unor citate care nu contin ideile tale.

dejan188 wrote:Ellen White spune ca prezenta lui Dumnezeu nu este in Laodicea!!!! Atunci cum poate Laodicea sa fie biserica lui Dumnezeu cand:

"Oriunde Hristos se afla în mijlocul chiar si a câtorva oameni, aceasta este biserica lui Hristos, pentru ca numai prezenta Celui Înalt si Sfânt care traieste vesnic poate constitui o biserica." E.White - Upward Look, 315

Foarte simplu! Chiar Martorul Credincios da Solutia.
Apoc. 3,18 te sfatuiesc sa cumperi de la Mine aur curatit prin foc, ca sa te îmbogatesti; si haine albe, ca sa te îmbraci cu ele, si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doctorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii, si sa vezi.
19 Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia, pe care-i iubesc. Fii plin de râvna, deci, si pocaieste-te!

Iar in ce priveste ultimul citat, il scoti din context. Am un numar de citate , care te-ar face sa obosesti citind ,in care Ellen White sustine clar organizatia si afirma explicit , ca Dumnezeu nu va conduce un popor format din ramurele rasfirate ici si colo, fiecare cu ideile lui si asta chiar dupa episodul 1888. El a avut si va avea un popor organizat.

dejan1888 wrote:[FONT=Arial]Este adevarat ca laodicea este chemata la pocainta, dar nu avem dovadaca se va pocai. Sigur, sunt unii din Laodicea care va auzi glasul luiHristos si se va pocai, dar ei atunci deja nu sunt Laodicea, ciFiladelfia.[/FONT]

Laodiceea nu se transforma in Filadelfia pentru ca asa doreste dejan sau gaby din timisoara , sau cine mai stie cine. Din nou e doar concluzia ta fara nici o baza. Eu pot sa respect opinii , dar acestea nu sunt argumente. Laodicea din starea de cladicel se transforma intr-o Laodicea pocaita. Asta cere Martorul Credincios , si sta si bate inca la usa asteptand ca Ingerul sa deschida.

Observ ca, chiar si tu dejan omiti ceva extrem de important. Martorul transmite mesajele nu indivizilor, ci INGERILOR BISERICII(reprezentat de stea,care este CONDUCEREA). Asadar nu vor fi "unii" care se vor pocai. Mesajul de chemare la pocainta este adresat uneii biserici. Astfel ca exista 2 variante , si nici una nu are aspect individual. Ori se pocaieste (cine? Laodicea) ori nu se pocaieste(cine? Laodicea- biserica ...nu indivizi ici colo).
Last edited by Gabriy'el on Wed Jun 04, 2008 5:46 am, edited 10 times in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #65168 ] Postby Romaios on Tue Jun 03, 2008 4:01 pm

elstar.mi wrote:nu inteleg de ce aceasta aproape aversiune fata de dejan; iar acest "ceva in comun" cu D.K. il gasesc nepotrivit si rautacios; ca dejan gandesc multi; deci suntem o ceata de dezorientati; cu cat incercam sa aflam mai mult si sa intelegem mai bine se produce fenomenul invers....ciudat;
pe dejan il apreciez pentru ca se rezuma strict la aduce argumentele sale, nu am vazut nici ironie, nici aere fariseice;

Nu am nicio aversiune pentru dejan ca persoană - pentru ereziile antitrinitariene la care subscrie, în schimb, nu nutresc absolut nicio simpatie.

Asocierea cu Koresh nu e întâmplătoare: comunitatea lui practica exact acelaşi tip de exegeză eshatologică - Muntele Carmel şi Împărăţia lui David vs. "sinagoga Satanei", a se înţelege Babilonul şi adventiştii "apostaţi".
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #65171 ] Postby dejan1888 on Wed Jun 04, 2008 5:15 am

edwards wrote:offtopic: Dejan, daca mai scrii asa mare si colorat, bold si cu spatii mari intre randuri, am sa iti reduc accesul la acele optiuni. Consider ca exagerezi deja. Multumesc.

Edwards, nu este intentionat. Ca si alti am probleme cu aceste optiuni. Se voi stradui sa fie totul in regula. Mersi.
dejan1888

[ #65185 ] Postby alin stanescu on Wed Jun 04, 2008 11:20 am

"Dar odata cu cercetarea problemei sanctuarului a venit o lumina mai clara...Mai era inca o "usa deschisa" spre sanctuarul ceresc, unde Hristos slujea in favoarea pacatosului; Acum au inteles aplicarea acelor cuvinte ale Mantuitorului din Apocalips adresate bisericii chiar pe vreme aceea: "Iata ce zice Cel Sfant...Apoc.3, 7.8", E.W. , Marea Lupta, cap. "In Sfanta Sfintelor"

"Cei 144 000 fusesera toti sigilati si erau intr-o desavarsita unire. Pe fruntile lor era scris :"Dumnezeu, Noul Ierusalim si o stea stralucitoare care continea Numele cel nou al lui Isus", Experienta si viziuni, cap. Prima mea viziune, E.W.

Laodiceea - judecata de cercetare sau poporul judecatii; stim ca judecata este a celor morti si a celor vii; dupa modul de a lucra al lui Dumnezeu judecata celor vii este precedata de o avertizare, asa cum s-a intamplat de exemplu cu Ninive, care s-a pocait, sau cu Sodoma sau Gomora care au nu au tinut cont de avertizare; Dumnezeu procedeaza in acest fel cu oameni sau popoare cand acestia sunt judecati in timpul vietii lor;la fel, pentru ultima generatie, cand judecata va trece la cei vii, Dumnezeu trimite solia de avertizare
Odata cu inceputul judecatii de cercetare la 1844 doua avertizari sunt date oamenilor : intreita solie ingereasca, care demasca inchinarea falsa si falsificatorul si are ca scop formarea unui popor de adevarati inchinatori la Dumnezeu; a doua Apoc. 18, 4 "Iesiti din mijlocul ei poporul Meu"; ea este avertizarea finala care va fi data poporului lui Dumnezeu din Babilon - "Starea de decadere si apostazie ce va exista in zilele din urma in lumea religioasa a fost infatisata profetului Ioan in viziunea cu privire la Babilon, "cetatea cea mare care are stapanire peste imapratii pamantului" (Apoc. 17, 18); Inainte de nimicirea ei urmeaza sa se adreseze din cer chemarea "Iesiti din mijlocul ei poporul Meu"Apoc. 18, 4 "Ca si in zilele lui Noe si Lot trebuie sa existe o vizibila despartire de pacat si pacatosi" Patriarhi si profeti, pag. 167, E. W

[FONT=Arial][SIZE=120]Ea a umplut masura nelegiuiri ei si distrugerea este gata sa cada peste ea. Dar Dumnezeu are inca un popor in Babilon si inainte de caderea judecatilor Sale, acesti credinciosi trebuie sa fie chemati afara din el, ca sa nu ia parte la pacatele ei si sa nu primeasca urgiile ei.De aici miscarea simbolizata printr-un inger coborand din cer, luminand pamantul cu slava lui si strigand cu un glas puternic, facand cunoscute pacatele Babilonului. In legatura cu solia lui se aude chemarea: “Iesiti dintr-insa poprul Meu”.Aceste instiintari, unite cu solia ingerului al treilea constituie
[FONT=Arial]avertizarea finala[/FONT][FONT=Arial] care va fi data locuitorilor pamantului.[/FONT]
[FONT=Arial] Grozav va fi deznodamantul la care va fi adusa lumea. Puterile pamantului, unindu-se sa lupte impotriva poruncilor lui Dumnezeu vor decreta ca: “Toti, mici si mari, bogati si[/FONT][FONT=Arial] saraci, slobozi si robi” (Apoc.13.16) sa se conformeze practicilor bisericii prin pazirea sabatului cel neadevarat(decretul duminical). Toti aceia care refuza sa consimta vor primi pedepse civile si in cele din urma, se va spune ca merita moartea.Pe de alta parte, legea lui Dumnezeu care porunceste ziua de odihna a Creatorului cere ascultare si ameninta cu mania pe toti aceia care calca preceptele ei.[/FONT]
[FONT=Arial] O data problema prezentata lamurit inainte omului, oricine va calca legea lui Dumnezeu pentru a asculta de legile omenesti primeste semnul fiarei." Marea Lupta, cap. Ultima avertizare E. W.[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=100][FONT=Arial]: [/FONT][FONT=Arial]Dumnezeu da avertizarea:” A sosit ceasul judecatii”. In timpul cand ea se executa pentru cei morti, vii trebuie sa se pregateasca , caci nu stiu cand va ajunge in dreptul lor. Acesta este timpul de la 1844 si pana in ziua cand se va incepe judecata [SIZE=100][FONT=Arial]celor vii [/FONT]
[FONT=Arial]Cand se trece la cei vii, poporul care a avut lumina si s-a pregatit face lucrarea de avertizare finala pentru locuitorii pamantului. Evenimentul central care marcheaza inceperea judecatii pentru cei vii este – DECRETUL DUMINICAL. Acest eveniment va da glas Marei Strigari “Iesiti din mijlocul ei , poporul Meu…” Daca cu prima avertizare in 1844 incepe biserica Filadelfia, atunci Laodicea trebuie sa inceapa cu a doua avertizare, cea din Apoc.18, 4. Acest popor din Babilon este mai numeros decat cel din biserica vizibila. Fiind mai multi si evenimentul este mai amplu ca desfasurare.[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=100][FONT=Arial]“ Am vazut ca unii se vor intoarce cu bucurie. Altii nu vor lasa ca aceasta solie Laodiceana sa aiba influenta asupra lor. Ei vor aluneca, vor ajunge mai rau ca inainte si vor fi varsati din gura Domnului. Doar aceia care se vor pocaii cu ravna se vor bucura de favoarea lui Dumnezeu…Marturii ptr. Comunit. Vol. 1 pag 144 ”. Biserica Laodicea nu intra in favoarea lui Dumnezeu. Cei care nu-si deschid usa inimii ca Domnul sa intre vor fi varsati din gura Sa . Cand si unde? Desigur, in timpul judecatii de cercetare a celor vii. Aceasta stare de “caldicel” , EGW o explica ca fiind starea de apostazie.Orice om , biserica sau popor o poate avea in orice timp- trecut, prezent sau viitor.[/FONT]
[FONT=Arial]Ca stare ea nu este legata de un timp sau un cadru si se aplica tuturor celor ce cad in plasa ei .Biserica AZS la scurt timp de la formarea ei a cazut si ea in aceasta stare.Pe acest motiv de multe ori EGW a afirmat ca solia ei ni se aplica noua, respectiv celor din acel timp. La inceput chiar au sustinut , si pe buna dreptate, ca aceasta solie laodiceana se aplica tuturor bisericilor care nu au primit intreita solie ingereasca. Dar acum se vedeau ei insisi caldicei . “ Cand in ultima vreme , m-am uitat in jur sa-i gasesc pe urmasii umili ai blandului si smeritului Isus, mintea mea a fost incercata . Multi care marturisesc ca asteapta rapida revenire a lui Cristos se conformeaza acestei lumi si cauta cu mai multa pasiune aplauzele celor din jurul lor decat aprobarea lui Dumnezeu. Sunt reci si formali, ca si bisericile cu numele de care ei s-au despartit nu cu mult timp in urma. Cuvintele [SIZE=100][FONT=Arial]adresate bisericii Laodicea descriu perfect STAREA in care se afla. [/FONT][FONT=Arial]Ei nu sunt “ nici reci , nici in clocot “, ci “caldicei “. ..[/FONT][FONT=Arial]Scrieri timpurii pag. 107 [/FONT][/FONT][/SIZE]
[FONT=Arial][SIZE=100][FONT=Arial][SIZE=100][FONT=Arial]“ Refuzul sa ia seama la avertizarea primului inger ,ei au respins mijloacele pe care cerul le prevazuse spre indreptarea lor. Ei au dispretuit solul harului care le-ar fi corectat greselile care-i desparteau de Dumnezeu si cu o inversunare mai mare s-au intors sa caute prietenia lumii. Aceasta era cauza acelei STARI ingrozitoare de iubire pentru lume , apostazie si moarte spirituala care exista in bisericile anului 1844 “…Traged. Veacur. Pag 380 . De asemenea EGW afirma ca solia laodiceana trebuie transmisa la toate bisericile, in special noua, ca adventisti. Noua , solia ne este aplicata ca stare si nu ca perioada de timp.[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=100][FONT=Arial] Fiind in principiu o stare -caldicel- , ea va ajunge sa se concretizeze. Cand?[/FONT]
[FONT=Arial]EGW spune ca” atunci cand apostazia va deveni generala in bisericile protestante acestea vor renunta la principii castigate pana atunci cu sange si se vor uni pe baza a doua dintre ele: pazirea duminicii si nemurirea sufletului. Atunci vor influenta statul sa dea decretul duminical ”...Criza din fata noastra , cap . Unirea Bisericilor protestante-Decretul duminical. Prin unirea acestor biserici starea de caldicel se va materializa intr-o singura biserica aceasta fiind laodicea. De aceea ea este ultima si reprezinta Babilonul impreuna cu fiara . Aceasta unire reprezinta in esenta “imbogatirea “din vers.17.[/FONT]
[FONT=Arial]Vers.18 “Te sfatuiesc sa cumperi de la Mine aur curatit prin foc..” Aceasta invitatie este aceeasi cu cea din apoc.18, 4 si scopul ei este de separare. Ea este facuta datorita ultimei parti a vers.17 “nu stii ca esti”…Ciudad este ca nu ii spune “Vino sa-ti dau” , ci “Vino sa cumperi”. Cand ti se daruieste ceva nu presupune nici un efort din partea ta. Cand vrei insa sa cumperi ceva si cand acesta costa destul de mult, atunci se cere implicare si sacrificiu. La fel si acest popor din Babilon pentru a intra in poporul vizibil trebuie sa faca aceleasi sacrificii de a renunta la pacate pe care poporul lui Dumnezeu le-a facut intr-un timp indelungat. Pentru ei timpul este insa mult mai scurt, ” luni, saptamani , zile, ore” spune EGW. Pentru aceasta li se spune “vino sa cumperi”.[/FONT]
[FONT=Arial]Fagaduinta laodiceii – a celor care isi deschid inima ca Domnul sa intre – este de a sta cu El pe tron. Cand? Atunci cand va incepe judecata nelegiuitilor , in pacea de o mie de ani. Mat.19, 28; Luca 22, 30; 1 Cor.6,2.[/FONT]
[/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE]

[/FONT][/SIZE]
alin stanescu

[ #65188 ] Postby dejan1888 on Wed Jun 04, 2008 12:14 pm

[FONT=Arial]
gabyytimisoara wrote:.Fals. Ai facut o traducere proprie ca sa iti iasa pasenta.
You think, that those who worship before the saint's feet, (Rev. 3:9), will at last be saved. Here I must differ with you; for God shew me that this class were professed Adventists, who had fallen away, and "crucified to themselves the Son of God afresh, and put him to an open shame." And in the "hour of temptation," which is yet to come, to show out every one's true character, they will know that they are forever lost; and overwhelmed with anguish of spirit, they will bow at the saint's feet.
[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Gaby, eu nu am tradus citatul ci l-am luat dintr-o carte in limba romana. Ai dreptate ca nu este cel mai bine tradus.

gabyytimisoara wrote:Expresia "professed Adventists, who had fallen away" ,nu se traduce cum vrei tu ca sa iti iasa bine la ideile pe care le ai. Expresia spune ca sunt oameni care au fost(were) adventisti declarati/marturisit dar care AU CAZUT(fallen). Cazut si "au fost"nu insemna ca sunt inca in biserica cum iti place tie sa crezi. Chiar daca acum se cred pe drumul cel bun chiar si cazuti de la credinta rastignind pe Domnul, in ceasul incercarii vor realiza ca sunt pierduti. Nici vorba de adventisti din biserica IRECUPERABILI, atata timp cat chiar ea spune limpede :
[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Da, este vorba despre adventisti care au cazut, dar de unde sti ca nu este vorba despre cei care raman in biserica? [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]
gabyytimisoara wrote:
„Dar sfatul Martorului Credincios nu reprezinta pe aceia care sunt caldicei ca fiind intr-o situatie lipsita de speranta. Mai exista o sansa de a se remedia starea lor, si mesajul laodiceean este plin de incurajare; pentruca biserica apostaziata (backslidden) poate inca sa cumpere aurul credintei si iubirii..“ etc. (MS 139, 1903)

Sau citatul asta nu l-ai citit??? Nu ti-a placut? Eu inca astept , sa imi arati un citat care sa spuna ca Sinagoga satanei= Laodicea. Eu stiu ca nu exista , dar poate il inventezi tu. Iar daca nu exista , ai mila de cei care citesc aici , si numai prezenta doar propriile tale idei bazate pe interpolari si fortari ale unor citate care nu contin ideile tale.
[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Biserica Laodicea a primit multe mesaje de incurajare si fagaduinte la fel ca si vechiul Israel, dar asta nu inseamna ca ele vor fi implinite. Nu uita ca toate fagaduintele lui Dumnezeu sunt conditionate. [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Ellen White: "Biserica Adventistã de Ziua a saptea este cântãritã în balantele sanctuarului. Ea va fi judecatã dupã privilegiile si avantajele pe care le-a avut. Dacã viata ei spiritualã nu corespunde cu avantajele pe care Hristos le-a revãrsat asupra ei cu un pret nemãsurat, dacã binecuvântãrile conferite ei nu au pregãtit-o pentru lucrarea ce i-a fost încredintatã, se va rosti asupra ei sentinta: "Aflat cu lipsã." Ea va fi judecatã dupã lumina revãrsatã, dupã ocaziile date." Marturii vol. 8, pag. 248[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]"Dacã biserica, acum dospitã de propria ei apostazie, nu se cãieste si nu se întoarce, va mânca din roadele propriilor ei fapte, pânã se va scârbi de ea însãsi. Dacã se împotriveste la rãu si alege ce e bine, dacã Îl cautã pe Dumnezeu cu toatã smerenia si corespunde înaltei sale chemãri în Hristos, stând pe platforma adevãrului vesnic si, prin credintã, îsi însuseste realizãrile pregãtite pentru ea, biserica va fi vindecatã." Mart. vol. 8, 250[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Dupa o suta de ani dupa moartea sorei White nu vedem o pocainta si schimbare ci numai crestere a apostasiei in Biserica. Daca citesti in Marturii vol. 5 cap. Sigiliul lui Dumnezeu vei vedea ca numai "o mica ceata" este credincioasa si majoritatea membrilor vor fi pierduti. [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]
gabyytimisoara wrote:

Iar in ce priveste ultimul citat, il scoti din context. Am un numar de citate , care te-ar face sa obosesti citind ,in care Ellen White sustine clar organizatia si afirma explicit , ca Dumnezeu nu va conduce un popor format din ramurele rasfirate ici si colo, fiecare cu ideile lui si asta chiar dupa episodul 1888. El a avut si va avea un popor organizat.
[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Te cred ca ai aceste citate. Si eu le am. Dar am si alte care spun ce fa fi daca biserica nu se pocaieste. [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Citeste urmatoarele citate:[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]"Of those who boast of their light, and yet fail to walk in it, Christ says, "But I say unto you, It shall be more tolerable for Tyre and Sidon at the day of judgment, than for you. And thou, Capernaum [Seventh-day Adventists, who have had great light], which art exalted unto heaven [in point of privilege], shalt be brought down to hell: for if the mighty works, which have been done in thee, had been done in Sodom, it would have remained until this day. But I say unto you, That it shall be more tolerable for the land of Sodom in the day of judgment, than for thee." At that time Jesus answered and said, "I thank thee, O Father, Lord of heaven and earth, because thou hast hid these things from the wise and prudent [in their own estimation], and hast revealed them unto babes." {RH, August 1, 1893 par. 5}[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]"Dacã nu va avea loc o reformã hotãrâtã în mijlocul poporului lui Dumnezeu, El Îsi va întoarce fata de la el." Mar. vol. 8, 147[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]In legatura cu organizatia sunt de acord ca Dumnezeu conduce un popor organizat. Problema este daca biserica AZS este organizata dupa principiile lui Dumnezeu sau dupa principiile lumii. Asta e alt subiect si daca vrei putem discuta.[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]
Gabyytimisoara wrote: Observ ca, chiar si tu dejan omiti ceva extrem de important. Martorul transmite mesajele nu indivizilor, ci INGERILOR BISERICII(reprezentat de stea,care este CONDUCEREA). Asadar nu vor fi "unii" care se vor pocai. Mesajul de chemare la pocainta este adresat uneii biserici. Astfel ca exista 2 variante , si nici una nu are aspect individual. Ori se pocaieste (cine? Laodicea) ori nu se pocaieste(cine? Laodicea- biserica ...nu indivizi ici colo).
[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Da, chemarea este adresata conducerii bisericii, dar ai dovezi ca ea se va pocai? Iata un citat de sora White unde ea vorbeste despre posibilitatea ca pastori credinciosi sa fie indepartati de biserica: [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]"If doubts and unbelief are cherished, the faithful ministers will be removed from the people who think they know so much. "If thou hadst known," said Christ, "even thou, at least in this thy day, the things which belong unto thy peace! but now they are hid from thine eyes." {TM 409.3}[/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Din pacate aceasta profetie sa implinit in totalitate. Un exemplu bine cunoscut Romanilor este David Gates care nu are voie sa predice in multe bisericii AZS. [/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]
[FONT=Arial]Cand suntem la David Gates, si el a inteles ca cei 144 000 sunt Filadelfia. [/FONT]
dejan1888

[ #65191 ] Postby Gabriy'el on Wed Jun 04, 2008 1:14 pm

dejan1888 wrote:Da, este vorba despre adventisti care au cazut, dar de unde sti ca nu este vorba despre cei care raman in biserica?

Citatul nu ma lasa sa deduc faptul ca e vorba de oameni care sunt inca in biserica. Un motiv in plus este faptul ca pentru cei nepocaiti din Biserica EGW aplica mesajul Laodicean ca o solie de SPERANTA.

dejan1888 wrote:Biserica Laodicea a primit multe mesaje de incurajare si fagaduinte la fel ca sivechiul Israel, dar asta nu inseamna ca ele vor fi implinite. Nu uitaca toate fagaduintele lui Dumnezeu sunt conditionate. EllenWhite: "Biserica Adventistã de Ziua a saptea este cântãritã înbalantele sanctuarului. Ea va fi judecatã dupã privilegiile siavantajele pe care le-a avut. Dacã viata ei spiritualã nu corespunde cuavantajele pe care Hristos le-a revãrsat asupra ei cu un pretnemãsurat, dacã binecuvântãrile conferite ei nu au pregãtit-o pentrulucrarea ce i-a fost încredintatã, se va rosti asupra ei sentinta:"Aflat cu lipsã." Ea va fi judecatã dupã lumina revãrsatã, dupãocaziile date." Marturii vol. 8, pag. 248

Faptul ca Israel a esuat mereu, asa cum a facut si biserica de azi, nu înseamna neaparat ca tiparul decaderii si apostaziei va continua pentru totdeauna. Esecurile poporului lui Dumnezeu au însemnat mereu întinarea sanctuarului ceresc; Satana a avut astfel ocazia sa-L ironizeze pe Dumnezeu, atribuindu-I responsabilitatea pentru esecul poporului Sau.

Temelia Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea este o încredere în vestea cea buna din Daniel 8:14,“apoi sanctuarul va fi curatit.” Atunci acest nor constant de esec care a planat asupra Israelului lui Dumnezeu va fi îndepartat; atunci numelel ui Dumnezeu va fi onorat, în timp ce poporul lui demonstreaza ca planul de mântuire este un succes; atunci jertfa lui Hristos va fi onorata. Vocile neîncrezatoare care spun, “Sa presupunem ca biserica esueaza si conditiile nu sunt împlinite,” vor sa spuna de fapt, “Sa presupunem ca sanctuarul nu va fi curatit.” Onoarea lui Dumnezeu impune ca acesta va fi curatit!
Aceasta este chestiunea de baza în marea controversa. Noi avem privilegiul de asta cu loialitate absoluta alaturi de Hristos si Mireasa Lui viitoare.

Ellen White a raspuns la propria întrebare(din citatul de mai sus) încheind capitolul, si tu ai prezentat doar o parte din intregul citat.

Ellen White wrote:Când curatirea va avea loc în rândurile noastre, nu vom mai sta nepasatori... Daca biserica, care este acum infestata de propria ei apostazie, nu se va pocai si nu va fi convertita, ea va mânca din rodul faptelor sale pâna se va scârbi de ea însasi. Când se va opune rauluisi va alege binele, când îl va cauta pe Dumnezeu cu toata umilinta si îsi va atinge înalta ei chemare în Hristos, stând pe platforma adevarului vesnic... ea va fi vindecata. Ea va aparea în simplitatea si puritatea ce i le da Dumnezeu, separata de cele lumesti, aratând ca adevarul a facut-o libera cu adevarat. Atunci membrii ei vor fi cu adevarat alesii lui Dumnezeu, reprezentantii Lui.
A sosit timpul ca o reforma profunda sa aiba loc. Când va începe aceasta reforma, Duhul rugaciunii va activa pe fiecare credincios, si va elimina din biserica(nu din ramurele rasfirate de oameni) spiritul de cearta si discordie... Nu va mai exista confuzie, pentru ca toti vor fi în armonie cu gândul lui Hristos... Toti se vor ruga rugaciunea pe care Hristos a spus-o ucenicilor Sai: “Vie Împaratia Ta. Faca-se voia Ta precum în cer asa si pe pamânt”

Motivul pentru care au trecut 120 de ani este un alt subiect de discutie. Insa de la Biserica se asteapta o pocainta. Cand reforma reala va avea loc vor ramane in biserica numai cei care au vegheat. Ceilalti , asa cum spune EGW care poate au pazit sabatul zeci de ani mergand cu turma , si cam atat, se vor preface ca nu au auzit niciodata adevarul.

dejan1888 wrote:Te cred ca ai aceste citate. Si eu le am. Dar am si alte care spun ce fa fi daca biserica nu se pocaieste.

Bine ai zis "daca"! Dar tu din "daca" faci o certitudine. De aici incep problemele. Tu esti convins ca nu se va pocai. Ellen White se exprima clar (si fiul ei Willie a inteles acelasi lucru) cand spune ca Biserica cu bune si cu rele, va ramane un popor organizat condus de Dumnezeu pana la sfarsit(bineinteles ca organizat oficial nu va mai putea fi de la un moment dat ). La intrebarile si nedumeririle tale ea a raspuns deja :
Biserica poate sa para ca fiind gata sa cada, dar ea nu cade. Ea ramane in timp ce pacatosii din Sion vor fi eliminati prin cernere;pleava va fi separata de graul pretios. (2SM380)

Da , ea pare ca va cadea, dar a face o certitudine din cadere fara nici o baza este o trecere peste cuvintele clare. Biserica nu va fi formata din ramurele independente, ici si colo :
El stiu ca Domnul iubeste biserica Sa. Ea nu urmeaza sa fie sfaramata sau dezorganizata in atomi independenti. Nu este nici cea mai mica consistenta in aceasta; nu este nici cea mai mica evidenta ca se va intampla asa ceva(2SM 68-69)

dejan1888 wrote:Da,chemarea este adresata conducerii bisericii, dar ai dovezi ca ea se vapocai? Iata un citat de sora White unde ea vorbeste despre posibilitatea ca pastori credinciosi sa fie indepartati de biserica:

Din nou generalizezi."Posibilitatea" pentru tine devine certitudine. Iar in cazul in care citatele nu lasa loc de interpretari , cum ar fi Biserica acolo le reinterpretezi pentru ca sa fii multumit in ceea ce crezi. Extinzi neprmis o idee cu caracter conditionat la toata conducerea pe care o presupui decazuta. Aici gresesti. Greseli au fost si vor mai fi.Nu sunt eu cel care voi fi judecat pentru aceste greseli. Ci cei care le-au facut. Dar de aici nu pot sa pun stampila mea asupra unei intregi biserici despre care mi se spune clar ca cu neghina si alte cele va fi condusa PANA LA SFARSIT. Martorul credincios asteapta pocainta. Repet , pocainta nu se asteapta de la un individ ici si colo. Se asteapta de la biserica.
dejan1888 wrote:Dinpacate aceasta profetie sa implinit in totalitate. Un exemplu binecunoscut Romanilor este David Gates care nu are voie sa predice inmulte bisericii AZS.

Am auzit destule pareri si despre David Gates. Nu sunt in masura ca sa il declar neprihanit , drept , sau pacatos. Stiu ca a facut destule preziceri cu privire la revenirea Domnului, si asta , de ce sa nu o recunoastem nu inspira incredere. Dar , pot asculta oricand cu placere o predica de a lui.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #65282 ] Postby buscame on Sat Jun 07, 2008 5:08 pm

[FONT=Arial]Ioan 10:16
"Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor. "[/FONT]

prin acest STAUL ,si prin BISERICA ,Isus si Pavel nu cred ca au facut vreo referire la o organizatie pamanteasca

Desi Evreii sunt descendentii dupa trup ai lui Avraam ,totusi Pavel vorbeste de faptul ca toti cei ce cred ca Hristos este samanta lui Avraam ,sau toti cei ce sunt in Aceasta samanta ,sunt cu adevarat urmasii lui Avraam ,deci nu nu cei trupesti ci cei prin credinta

La fel este si cu biserica ,de-a lungul generatiilor Dumnezeu a avut un popor vizibil (in general prin Europa)(dar asta nu inseamna ca El nu a mai avut copii credinciosi si prin Africa si in orient sau in australia...)si ori de cate ori a apostaziat ,El l-a corectat si cand nu a mai avut ce corecta atunci Si-a scos din biserica decazut poporul si a format alta organizatie DAR EGW vorbeste de faptul ca cu ultima generatie Domnul nu va mai proceda astfel ,cu alte cuvinte nu va mai scoate din biserica Adventista un alt popor,intr-o noua organizatie ci ca Domnul va cerne aceasta Biserica
Totusi Biblia nu ne invata ca cei necredinciosi sau apostaziati vor parasi organizatia si vor ramane cei curatii ,ci ca graul si neghina vor locui pana la secerisi impreuna
si mai zice EGW si in alte Subiecte in Biblie ca sunt 2 cerneri si ca prima cernere o va cauza solia Martorului Credincios catre Lodiceea ,iar cea de a doua Legea Duminicala
si de inde incepe cernerea ?spune ISAIA "de la casa Domnului" de la capetenii,la fel si Martorul Credincios se adreseaza capeteniilor Laodiceei,dar ,totusi,asta nu ne scuza pe noi pentru ca prin LAODICEA NU SE INTELEGE DOAR CONDUCEREA ADVENTISTA ci toti membri si totii oameni ,toti suntem la fel si avem nevoie sa ne pocaim si sa ii deschidem usa lui Isus care sta afara

si asta este interesant daca biserica Adventa este Laodicea -unde este prezentat Isus in ea sau afara ?????????
si daca sta la usa -ce ne tot falim atat cu adevarul care il avem, la ce este bun un adevar fara ISUS????

iar in alte parti mentioneaza ca BISERICA LUI DUMNEZEU nu va fi niciodata Babilon ,totusi nu am gasit ca spune despre ADVENTISTI ca ei sunt Biserica lui Dumnezeu care nu vor fii Babilon -adica nu exista referiri ca va fi sau nu- deaici inteleg ca se refela la BISERICA SPIRITUALA IN CARE VOR FII TOATE OILE

Aceasta Biserica este Mireasa lui Hristos,ea va fii formata din cei ce au biruit

si un alta aspect referitor la tema noastra -eu cred ca cei care vor deschide usa si vor fi cu Isus vor avea spiritul Filadelfiei,curatia Efesului si mirosul placut al Smirnei ..vor avea toate calitatile celorlale BIserici ,ca in Laodicea nu prea ai cuvinte de apreciere

in orce caz este bine ca desi nu ai ce aprecia ,umnezeu ofera speranta Lodiceei,
aici este sansa noastra
buscame

Images: 0

[ #65286 ] Postby Gabriy'el on Sat Jun 07, 2008 5:32 pm

buscame wrote:ar in alte parti mentioneaza ca BISERICA LUI DUMNEZEU nu va finiciodata Babilon ,totusi nu am gasit ca spune despre ADVENTISTI ca eisunt Biserica lui Dumnezeu care nu vor fii Babilon -adica nu existareferiri ca va fi sau nu- deaici inteleg ca se refela la BISERICASPIRITUALA IN CARE VOR FII TOATE OILE

Cred ca nu ai observat , pentru ca poate nu ai citit atent. Referirile sunt explicite.Biserica nu este si nu va fi Babilon asa cum vor unii. Neghina si graul vor ramane impreuna pana la cernere. Faptul ca unii nu reusesc sa vada decat neghina , e cu totul alta problema, inutil de discutat si de dezbatut indiferent de circumstante.

Gabriy'el

[ #65289 ] Postby buscame on Sat Jun 07, 2008 5:46 pm

nu te contrazic .dar eu nu am gasit ca BISERICA ADVENTISTA NU VA FII NICIODATA BABILON

nu afirm prin asta ca va fiImagei, este pererea mea din cate am inteles ca se refera la la Biserica Spirituala

cum nu am gasit ca aceste oi din alte staule vor fi adusi in biserica adventista

la fel in EXP.si Viziuni cand descrie POPORUL ADVENT ce calatorea spre cer... nu spune BIserica Adventista

sau ca cei din ultima generatie Vor fi in BIserica Adventista sau nu vor fi mantuiti

dar nu asta este subiectul si nu vreau sa se inteleaga din ceea ce scriu ca am ceva cu adventistii (eu sunt adventist si nu am nimic cu mineImage)
buscame

Images: 0

Previous

Return to Spiritualitate