IERARHUL APOSTAT

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: IERARHUL APOSTAT

[ #66516 ] Postby Alin7 on Sun Jul 13, 2008 2:25 am

Lailah wrote:[HIGHLIGHT=#4bacc6][HIGHLIGHT=#d99694]AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#d99694]Ecumenismul isi arata iar capatana hidoasa .[/HIGHLIGHT][SIZE=130][HIGHLIGHT=#ffffff]

oKAY ,ma tem ca ma ingrijoreaza decizia de a-l ierta pe cum il cheama ,daca eu maine ma duc sa iau cina cu dospitura si vin la baptisti ,sper ca ai nostri sa aibe bunul simnt sa-mi dea un sut in noada ,daca nu pana afara ,macar pana pe ultimul rand pt. o cenzura de vreo 6 luni.
[/HIGHLIGHT]
[/HIGHLIGHT][/SIZE]

De ce? Pe ce baze? Adventisti, baptisti, penticostali sau alti protestanti - in definitiv sunt la toti doar simboluri. Nu poti pretinde ca simbolul tau este valid iar a altui coleg de "Sola Scriptura" nu.

arriana wrote:Tu vrei sa spui ca daca eu merg in vizita la o biserica catolica sau ortodoxa si dupaia merg la masa cu enoriasii ar trebui sa mi se dea un sut in fund?Image

Ca protestant, se pare ca e mai greu sa faci diferenta intre impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului si o masa frateasca..
Alin7

[ #66523 ] Postby Gabriy'el on Sun Jul 13, 2008 8:43 am

Alin7 wrote:Eu cred ca tu esti cel care tureaza motorul degeaba. Personal nu am nici o nemultumire in ceea ce priveste decizia Sf. Sinod.
Romaios a inteles foarte bine unde a fost plasata indoiala dreptei judecati.
Ai fi inteles si tu daca ai fi judecat mai putin ..protestant.

Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca ai scris doar ca sa arunci cu piatra, si cam atat. Am inteles foarte bine unde bati, desi intre "fostul securist" si "timosoreanul nostru" nu este absolut nici o contradictie din punctul meu de vedere. Chiar daca e fost securist, nu e descalificat pentru a fi iertat indiferent de greseala si de a ramane in continuare "timisoreanul nostru". Nu sunt pentru "nivelarea religioasa". Asta e propria prejudecata. Am fost doar de parere ca orice om(fie el si mitropolit) merita o a doua sansa , mai ales in situatia de fata cand diferentele dintre ortodocsii si ortodocsii "apostati"(greco-catolicii) sunt asa de "mari"(nu am pus degeaba ghilimele) ca ai nevoie de microscoape de mare putere ca sa le observi, majoritatea enoriasilor considerandu-le inexistente practic.

Cat despre intelegerea lui Romaios , da-mi voie sa am ceva indoieli. Daca intelegea nu facea analogii gen "pastor adventist impartasit la catolici ", ca si cum catolicii ar fi adventisti apostati. A fost luat si el de valul celor setosi de sange.

Alin7 wrote:Ca protestant, se pare ca e mai greu sa faci diferenta intre impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului si o masa frateasca..

Faptul ca un user(arriana, si poate si Lailah) nu a inteles complet postarile altor useri, nu iti da dreptul sa devii sarcastic.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #66695 ] Postby Lailah on Sat Jul 19, 2008 9:00 am

arriana wrote:Tu vrei sa spui ca daca eu merg in vizita la o biserica catolica sau ortodoxa si dupaia merg la masa cu enoriasii ar trebui sa mi se dea un sut in fund?Image

Nu draga mea .Daca te impartasesti cu ei din simboluri sfinte pt. ei si nesfinte pt. noi.
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #66698 ] Postby Lailah on Sat Jul 19, 2008 9:46 am

Alin7 wrote:
Lailah wrote:[HIGHLIGHT=#4bacc6][HIGHLIGHT=#d99694]AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#d99694]Ecumenismul isi arata iar capatana hidoasa .[/HIGHLIGHT][SIZE=130][HIGHLIGHT=#ffffff]

oKAY ,ma tem ca ma ingrijoreaza decizia de a-l ierta pe cum il cheama ,daca eu maine ma duc sa iau cina cu dospitura si vin la baptisti ,sper ca ai nostri sa aibe bunul simnt sa-mi dea un sut in noada ,daca nu pana afara ,macar pana pe ultimul rand pt. o cenzura de vreo 6 luni.
[/HIGHLIGHT]
[/HIGHLIGHT][/SIZE]

De ce? Pe ce baze? Adventisti, baptisti, penticostali sau alti protestanti - in definitiv sunt la toti doar simboluri. Nu poti pretinde ca simbolul tau este valid iar a altui coleg de "Sola Scriptura" nu.

Ca protestant, se pare ca e mai greu sa faci diferenta intre impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului si o masa frateasca..

Problema mea este ecumenismul .Ma vor deranja intotdeauna concesiile facute ecumenismului.
Toleranta si acceptarea sunt diferite de ecumenism .
Daca crezi ca o biserica are adevarul te faci membru al ei si accepti cerintele ei .

Simbolurile sunt importante ,atunci cand sunt ALESE DE DUMNEZEU.Dumnezeu a ales painea NEDOSPITA ,asa ca eu folosesc simbolul ales de EL.
Daca maine vreau sa-mi pun o pentagranama pe biserica in loc de sigla AZS ,chiar crezi ca ar fi acelasi lucru,chiare daca sunt doar niste simboluri ?
Din cate mai stiu ,parca Symbolon ,era un obiect pe care prietenii il imparteau in doua la despartire.
Daca la reintalnire ,unul venea cu o jumatatea din alt obiect , chiar crezi ca celalalt nu se supara?

Daca maine o corporatie ar decide sa inlocuiasca pe butoiele cu deseuri toxice ,semnul cu capul de mort ,care e doar un simbol ,cu un buchet stilizat de flori ,chiar crezi ca ar fi acelasi lucru ? Hei --pana la urma ambele sunt DOAR simboluri.

Lailah
Illuminati Master

[ #66699 ] Postby NorthLite on Sat Jul 19, 2008 10:08 am

Si pe mine ma sperie ecumenismul sau chestii ca coalitia crestina, sau protectia care li se ofera religilor si scutirea de taxe, dar pentru toleranta religioasa sunt.

Haha, ar fi chiar absurd sa se schimbe sigla AZS cu o pentagrama.
NorthLite
Adventist Knight

[ #66707 ] Postby Lailah on Sat Jul 19, 2008 1:59 pm

NorthLite wrote:Si pe mine ma sperie ecumenismul sau chestii ca coalitia crestina, sau protectia care li se ofera religilor si scutirea de taxe, dar pentru toleranta religioasa sunt.

Haha, ar fi chiar absurd sa se schimbe sigla AZS cu o pentagrama.

Pe mine nu ma deranjeaza scutirea de taxe ,cat finantarea biserecilor de catre stat .Daca ar fi dupa mine nu ar acepta biserica mea nici macar un banutz.
O religie care nu se poate autointretine este falita la toate nivelurile ,nu doar la cel material.

Ma bucur ca cineva recunoate ca nu toate simbolurile au valoare egala ,pt. ca --nu toate SIMBOLIZEAZA ,reprezinta ,acelasi lucru.

Lailah
Illuminati Master

Previous

Return to Spiritualitate