Natura umana a lui Hristos

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Natura umana a lui Hristos

[ #84678 ] Postby Batranul Enoch on Sat Dec 31, 2011 6:40 pm

dejan1888 wrote:
baimalasi wrote:ManiX, vezi ca batranul Enoh e aceeasi persoana cu nehustan, atata doar ca face pe prostul, desi nu tre' sa faca prea tare Image

Nu, nu este aceeasi persoana. Le cunosc pe amandoi si iti garantez ca sunt doua persoane diferite.

dejan 1888, ai luat si tu ceva la bord in noaptea asta , ca Nehustan ?
Cum spui ca le cunosti pe amandoi ?
Cu mine intr-adevar ai vorbit , dar m-ai vazut in realitate ? NIci nu ai cum , pt ca eu sunt in cer si tu pe pamant .
Sau vrei sa spui ca cei 2 sunt 2 persoane diferite dar sunt aceeasi fiinta ?
Batranul Enoch

[ #84679 ] Postby baimalasi on Sat Dec 31, 2011 6:45 pm

Batranul Enoch wrote:
baimalasi wrote:
nehustan wrote:-Mango...!

ManiX, vezi ca batranul Enoh e aceeasi persoana cu nehustan, atata doar ca face pe prostul, desi nu tre' sa faca prea tare Image

Desteptule davieboi , cum ti-ai dat seama ?

era mai mult o speculatie, dar acuma sunt convins.

1. pentru cu nu cunosti zalț doctrina adventista
2. esti singurul "adventist" care a admis ca a gresit (d.p.d.v. religios), sau care m-a complimentat in timp ce le atac doctrina - si sunt printre ei din 1999 - ii confrunt din 2009
3. dupa modul in care te afisezi aici nu pari nici prea destept, nici prea agresiv...TOTUSI ai ales sa-l ei la misto pe ManiX si ai facut-o prea subtil pentru capacitatea "Batranului Enoh"...... iar acuma ai ales sa copiezi (inadins) din postarea celalata a ta ("nehustan") doar cuvantul "mango[a]"...

...multumit?

si daca ma gandesc bine, sub ID-ul celalat al meu te-am acuzat ca esti "Neagu".... pe buna dreptate.

...asa ca, noapte buna leowatcher Image
Last edited by baimalasi on Sat Dec 31, 2011 7:35 pm, edited 3 times in total.
baimalasi

[ #84680 ] Postby baimalasi on Sat Dec 31, 2011 7:17 pm

ohhh, ca sa nu uit... daca mai faci o farsa gen caracterului "Dumnezeu" si injuri pe aici ca la ferentari, am sa ma asigur personal ca vei fi blocat si-ti v-or fi sterse toate poemele odata cu tine.

nu-si bate nimeni joc de adventistii mei...in afara de mine!
baimalasi

[ #84681 ] Postby Batranul Enoch on Sat Dec 31, 2011 8:15 pm

baimalasi wrote:
2. esti singurul "adventist" care a admis ca a gresit (d.p.d.v. religios), sau care m-a complimentat in timp ce le atac doctrina

si daca ma gandesc bine, sub ID-ul celalat al meu te-am acuzat ca esti "Neagu".... pe buna dreptate.

...asa ca, noapte buna leowatcher Image

davieboi , daca vrei sa exemplifici afirmatiile de la pct 2 .

Neagu , unde esti domle , ca vreau sa te sorcovesc ...
Trebuie sa luam masuri urgente impotriva lui Patrick Swayze asta care nu ne lasa in pace deloc , nici in noaptea de anul nou .Tocmai a recunoscut ca face dedublare pe forum , si ii mai si acuza pe altii ca fac triplare . Uite , eu cu Nehustan am ajuns acum sa fim si leowatcheri .
Batranul Enoch

[ #84683 ] Postby dejan1888 on Sun Jan 01, 2012 5:22 am

Batranul Enoch wrote:
dejan1888 wrote:
baimalasi wrote:ManiX, vezi ca batranul Enoh e aceeasi persoana cu nehustan, atata doar ca face pe prostul, desi nu tre' sa faca prea tare Image

Nu, nu este aceeasi persoana. Le cunosc pe amandoi si iti garantez ca sunt doua persoane diferite.

dejan 1888, ai luat si tu ceva la bord in noaptea asta , ca Nehustan ?
Cum spui ca le cunosti pe amandoi ?
Cu mine intr-adevar ai vorbit , dar m-ai vazut in realitate ? NIci nu ai cum , pt ca eu sunt in cer si tu pe pamant .
Sau vrei sa spui ca cei 2 sunt 2 persoane diferite dar sunt aceeasi fiinta ?

Batranule, am vorbit si cu tine si cu Nehustan asa ca sunt sigur ca nu sunteti aceeasi persoana, cu toate ca sunteti vecini (din aceeasi zona).
dejan1888

[ #84714 ] Postby nehustan on Mon Jan 02, 2012 2:03 pm

Babilonie...

Ce sa zic,nu am ce face,
Detectivi(?!)''coada de peste'',
Hai,atuncea la mai mare
Si incolo'ncurca-i ...drace!!
nehustan

Images: 0

[ #84719 ] Postby nehustan on Mon Jan 02, 2012 5:30 pm

Stupefactii...umane!

S-ar parea ca nu e saga,
Si poetii recunosc,
Cel mai bine ei o'ntorc,
Doar atunci cand compun...manga!

.., adventist cu pana lata,
n- a pus botu' niciodata!
nehustan

[ #84733 ] Postby furtuna dragos on Wed Jan 04, 2012 5:34 pm

Sunt lucruri la care Isus nu s-a gandit. Medicina asta, tot mi-am bagat nasul prin ea...

FIV, la fertilizare in vitro se apeleaza pt conceperea unui copil, din anumite motive, probleme pe care un cuplu le are, fie el, fie ea. Aici sperma se recolteaza si se obtine doar prin masturbare.

Se face o spermograma pt a depista fertilitatea barbatului, cantitate despermatozoizi, viteza, mobilitate, calitatea spermei cu alte cuvinte, tot prin masturbare se obtine.

Probleme la rinichi si nu numai, pt depistarea infectiilor, in general a bolilor BTS si nu numai se face o spermocultura, in laborator, se analizeaza flora microbiana din sperma, se face tot prin masturbare.

Ok, toate bune si frumoase pana aici, vrea omu tratament, tre sa faca analize doar ca cineva parca nu il vrea sanatos.

Matei 5:28
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui ..

Textu asta lu Isus din Matei da de pamant cu toata medicina, practic o arunca la gunoi si cu sanatatea oamenilor la fel...

Atunci cum dracu sa se faca omu sanatos daca tampenia asta il opreste, aaa, da, tre sa fie insurat, sa se gandeasca la nevasta-sa cand isi face laba pt analize...

:))))
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #84734 ] Postby baimalasi on Wed Jan 04, 2012 6:33 pm

Faptul ca laboratoarele de cercetare nu au descoperit si alte metode de combatere a bolilor respective nu inseamna ca masturbarea e singura metoda - e singura metoda cunoscuta de ei. Dar daca noi toti am tine cont de dieta mancarii (Levitic 11 si Deutoronom 14) am avea o imunitate mai puternica si corpul ar putea respinge mai usor majoritatea virusilor si nu ar fi nevoie sa masturbam - oricare ar fi motivul. Stomacurile nostre au fost concepute pentru a elimina gunoaiele, nu pentru a le digera. Daca n-ai pune rahat in corpul tau n-ai avea probleme cu rinichii, s.a.m.d.

Un lucru ar trebui inteles de toata lumea. La fel si cum atunci cand spui o minciuna, trebuie sa inventezi alte 20 ca sa o suporti pe cea initiala, tot asa se intampla atunci cand omul decide sa ia decizii de capul lui si se abate de la Cuvantul lui Dumnezeu, adica comiterea unui pacat aduce cu el riscul de a comite alte 20, si ele au urmari grave, exact dupa cum suntem avertizari in biblie - din generatie in generatie.

El e cel care ne-a creat, deci El este Cel care detine "User's Manual"-ul nostru si e logic ca sfaturile Lui sunt singurele demne de luat inseamna..altfel facem scurt circuit.
baimalasi

[ #84736 ] Postby baimalasi on Wed Jan 04, 2012 9:45 pm

Intamplare adevarata:

In urma cu aproximativ 3 ani, am avut o interventie chirurgicala dentara (implant de os), in urma caruia trebuia sa revin peste 30 de zile. Un timp ingaduit de estimatia profesionala a unui chirurg care efectuase cam 500 de operatii de genul respectiv. Peste doua saptamani am revenit la clinica pentru ca avusesem o alta programare facuta cu cateva luni in urma, pentru curatirea dintilor. Am fost inspectat de dentist (de acelasi dentist) ca dupa fiecare curatire dentara, si dupa ce a constatat ca operatia se vindecase deja m-a intrebat:

- "esti vegetarian" ? am raspuns
-"nu, dar am incercat sa fiu vegetarian in ultimele 6 luni" (... defapt mancasem foarte putin piept de pui si de curcan in perioada respectiva)

Dentistul mi-a marturist ca a mai intalnit cazuri asemanatoare si toti pacientii respectivi erau vegetarieni.

Concluzia o putem trage fiecare de aici.
baimalasi

[ #84744 ] Postby nehustan on Fri Jan 06, 2012 2:16 pm

Triere...

Da dom'le...cum stiti si voi,
Cei ''proscrisi'' la vegetale
Au dantura zici ca-s ...oi!

Fiecare cu-a lui karma;
Cu caninii'nfipti in carne,
Fiare, din sorginte...animala!
nehustan

[ #84864 ] Postby gicu on Sun Jan 15, 2012 5:27 pm

nehustan wrote:Triere...

Da dom'le...cum stiti si voi,

poi ce faci nehustane, ai uitat parola de la userul "dragos furtuna" si raspunzi tu in loc ? :))
gicu

[ #84881 ] Postby furtuna dragos on Sun Jan 15, 2012 7:14 pm

baimalasi wrote:Intamplare adevarata:

In urma cu aproximativ 3 ani, am avut o interventie chirurgicala dentara (implant de os), in urma caruia trebuia sa revin peste 30 de zile. Un timp ingaduit de estimatia profesionala a unui chirurg care efectuase cam 500 de operatii de genul respectiv. Peste doua saptamani am revenit la clinica pentru ca avusesem o alta programare facuta cu cateva luni in urma, pentru curatirea dintilor. Am fost inspectat de dentist (de acelasi dentist) ca dupa fiecare curatire dentara, si dupa ce a constatat ca operatia se vindecase deja m-a intrebat:

- "esti vegetarian" ? am raspuns
-"nu, dar am incercat sa fiu vegetarian in ultimele 6 luni" (... defapt mancasem foarte putin piept de pui si de curcan in perioada respectiva)

Dentistul mi-a marturist ca a mai intalnit cazuri asemanatoare si toti pacientii respectivi erau vegetarieni.

Concluzia o putem trage fiecare de aici.

Înţeleg ce vrei tu să spui, dar... Am încercat şi eu o perioadă chestia asta vegetariană, merge pe o perioadă scurtă, pe termen lung se laasă cu deficite.

Ştiu o grămadă de azş în romania care sunt vegetarieni de o viaţi şi tot sunt putrezi, au tot felul de probleme, îi lasă motoarele.
În plus în centrele adventiste sunt mulţi aşz bolnavi de numa, gen Herghelia.
Prosteala asta cu Restauraţionismul Creaţionist e o făcătură pentru creduli, un basm evreiesc. Chinezii sunt şi mai longevivi cu toate că manâncă tot felul de târâtoare.
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #85530 ] Postby Batranul Enoch on Thu Apr 12, 2012 2:55 pm

Daca templul lui Solomon trebuia sa fie construit din pietre CIOPLITE , orice altar ridicat pt a se aduce jertfa lui Dumnezeu trebuia ridicat din pietre NECIOPLITE ( ´´ Daca-Mi vei ridica un altar de piatra , sa nu-l zidesti din pietre cioplite ; caci cum iti vei pune dalta in piatra , o vei pangari .`` - Ex 20 , 25 ) .

Templul lui Solomon este un simbol pt Biserica biruitoare a lui Dumnezeu , alcatuita din toti cei care si-au construit de-a lungul timpului un caracter in conformitate cu standardul Legii divine .

Jertfa adusa pe un altar Il simbolizeaza pe Hristos , iar altarul Il reprezinta tot pe El , deoarece Fiul lui Dumnezeu S-A DAT EL INSUSI LA MOARTE .

Trasaturile caracterului Sau desavarsit nu pot fi reprezentate printr-o multime de pietre slefuite de mana omului .

´´Aceasta haina , tesuta in razboiul cerului , NU CONTINE NICI UN FIR CONCEPUT DE OAMENI . In natura Sa umana, Domnul Hristos Si-a format un caracter DESAVARSIT .`` ( Parabole , cap Fara haina de nunta ) .

Omul cazut nu poate concepe un astfel de caracter , dar se poate stradui sa-L imite :

´´El este modelul nostru… Noi nu putem egala modelul , dar nu vom obţine aprobarea lui Dumnezeu dacă nu-1 copiem şi după abilitatea pe care Dumnezeu ne-a dat-o, să-1 reproducem .`` ( 2T 549 ) .

A fost Domnul Isus singurul Om Care a Si-a format vreodata astfel de trasaturi de caracter perfecte .

Actiunea unui om cazut ( si deci imperfect ) de a modela cu dalta pietrele din care trebuia sa ridice un altar sfant pentru Dumnezeu , ar fi o pangarire a acestui altar , pt ca ar insemna interventia mainii omenesti imperfecte in a concepe caracterul desavarsit al Omului Isus Hristos , in care nu se gasea nici urma de egoism .

Notati aceeasi exprimare a Ellenei White din Parabole , si in PP , cand vorbeste despre corabia lui Noe , care reprezinta , ca si haina de nunta , ACOPERAMANTUL PROTECTOR DARUIT OAMENILOR CAZUTI PT A PUTEA STA IN FATA UNUI DUMNEZEU SFANT LA JUDECATA :

´´Inteligenta omeneasca n-ar fi putut proiecta o constructie atat de rezistenta si de durabila .`` ( PP , cap 7 Potopul ) .

Edenul sadit de Fiul lui Dumnezeu constituie de asemenea un simbol pt caracterul Sau perfect pe care Si L-a format in timp ce a trait pe pamant ca om .
Adam si Eva au fost izgoniti din Eden dupa cadere pt ca prezenta lor ar fi intinat desavarsirea a ceea ce reprezenta caracterul perfect al Creatorului .

Pe de alta parte , prelucrarea cu dalta a pietrelor din care trebuia ridicat orice altar era interzisa , deoarece Domnul Isus , in formarea caracterului Sau , nu a trebuit sa inlature trasaturi morale deficitare , mostenite de la parinti pacatosi . Trupul Sau a fost o creatie speciala a lui Dumnezeu ,si fondul Sau moral la nastere nu prezenta neregularitatile si formele dure ale oamenilor cazuti .

Daca toti oamenii au nevoie de cioplirea caracterului lor , nu acelasi lucru se poate spune despre Domnul Hristos . El a lucrat intr-adevar la formarea caracterului Sau , dar nu asa cum trebuie sa o faca oamenii , care au tot timpul nevoie sa SMULGA SPINII PACATULUI CE RASAR DE LA SINE INTR-UN TEREN AL INIMII DEGENERAT .

CIOPLIREA UNEI PIETRE semnifica INDEPARTAREA DIN CARACTER A TRASATURILOR DURE , ASPRE ( mostenite sau dobandite ) ; asa ceva nu s-a gasit niciodata in Domnul Isus . In tot timpul cat a fost pe pamant , din pruncie si pana la cruce , El a fost perfect in fiecare stadiu al dezvoltarii Sale .

Iar faptul ca templul lui Solomon , care reprezinta corpul tuturor celor mantuiti , a fost inaltat pe muntele Moria fara zgomot , ´´DIN PIETRE CIOPLITE GATA , INAINTE DE A FI ADUSE ACOLO `` , asa ca nici ciocan , nici secure , nici o unealta de fier nu s –a auzit in casa in timpul zidirii `` ( 1 Imp 6 , 7 ) ,
, vrea sa ne arate in ce mod si din ce piese anume va fi asamblata Biserica lui Dumnezeu la incheierea istoriei acestui pamant ( la venirea Domnului Hristos ) : din FIINTE CARE AU FOST DEJA PREGATITE sa ocupe un loc in marea familie a cerului , prin cioplirea caracterului lor in timpul trist al vietuirii de pe pamant .

Cand ele ajung in ceruri , caracterul nu si-l vor mai schimba ( pietrele vii nu sunt cioplite in ceruri , ci pe pamant , in experientele grele ale conditiilor pacatului ; in ceruri va spori doar capacitatea lor de a reflecta lumina slavei lui Dumnezeu , la nesfarsit : ´´ cine este sfant , sa se sfinteasca si mai departe `` ) .

Este adevarat , biserica lui Dumnezeu pe pamant este edificata treptat , de fiecare data cand un om inceteaza din viata , s-a sigilat un caracter care este adaugat la colectia margaritarelor care stralucesc in istoria lumii :

´´APOSTOLII AU LUCRAT ÎN CARIERA LUMII IUDEILOR ŞI NEAMURILOR , SCOŢÂND PIETRE PENTRU A LE PUNE LA TEMELIE . În epistola sa către credincioşii din Efes, Pavel spunea: "Aşadar, voi nu mai sunteţi nici străini, nici oaspeţi ai casei , ci SUNTEŢI TOŢI ÎMPREUNĂ CETĂŢENI CU SFINŢII , OAMENI DIN CASA LUI DUMNEZEU , FIIND ZIDIŢI PE TEMELIA APOSTOLILOR ŞI PROOROCILOR , piatra din capul unghiului fiind Isus Hristos. În El toată clădirea, bine închegată, creşte ca să fie un templu sfânt în Domnul. Şi prin El şi voi sunteţi împreună, ca să fiţi un locaş al lui Dumnezeu, prin Duhul" (Efeseni 2,19-22) …

În decursul veacurilor care au trecut, din zilele apostolilor , ZIDIREA TEMPLULUI LUI DUMNEZEU NU A ÎNCETAT NICIODATĂ . Putem privi înapoi prin secole şi putem vedea PIETRELE VII DIN CARE ESTE ALCĂTUIT , STRĂLUCIND ASEMENEA UNOR FARURI LUMINOASE PRIN ÎNTUNERICUL RĂTĂCIRII ŞI SUPERSTIŢIEI . ÎN TOATĂ VEŞNICIA , ACESTE GIUVAERE PREŢIOASE VOR LUMINA CU O STRĂLUCIRE CRESCÂNDĂ , mărturisind despre puterea adevărului lui Dumnezeu. Lumina strălucitoareca acestor pietre şlefuite dă pe faţă puternicul contrast dintre lumină şi întuneric, dintre aurul adevărului şi zgura rătăcirii .`` ( FA , cap 58 Biserica biruitoare ) .

Dar va fi la venirea Domnului Hristos cand toate aceste caractere vor fi adunate laolalta : cand ´´El va trimite pe ingerii Sai vor cu trambite rasunatoare si vor aduna pe alesii Lui din cele 4 vanturi , de la o margine a cerurilor pana la cealalta . `` ( Matei 24 , 31 ) .

Zgomotul plansului ( provocat de suferintele cioplirii pe pamant a celor alesi de Dumnezeu ) nu va mai fi auzit in ceruri . Cand Isus ii aranjeaza pe copiii Lui in careu in fata Cetatii Sfinte , doar cantari de lauda si strigate de recunostinta vor rasuna in aer :

´´Apoi, când îngerii care conduc ating coardele, orice mână atinge coardele harpelor cu pricepere, producând o muzică dulce, în tonuri melodioase şi bogate . O ÎNCÂNTARE DE NESPUS PUNE STĂPÂNIRE PE TOATE INIMILE ŞI TOATE GLASURILE SE ÎNALŢĂ ÎN LAUDĂ PLINĂ DE RECUNOŞTINŢĂ : "A Lui, care ne iubeşte, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său şi a făcut din noi o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeu, Tatăl Său: a Lui să fie slava şi puterea în vecii vecilor!" (Apoc. 1,5.6) . `` ( TV , cap 40 Poporul lui Dumnezeu salvat ) ;

´´DUREREA NU POATE SĂ EXISTE ÎN ATMOSFERA CERULUI . NU VOR MAI FI LACRIMI , NICI CONVOAIE FUNEBRE , NICI URME DE PLÂNS . "Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut." "Nici un locuitor nu zice: 'Sunt bolnav!' Poporul Ierusalimului capătă iertarea fărădelegilor lui" (Apoc. 21,4; Is. 33,24) . `` ( TV , cap 42 Sfarsitul luptei ) .

Durerea si plansul au fost ingaduite de Dumnezeu in viata lor de pe pamant , cu scopul de a-i forma pentru cer . Dar odata pregatiti , cand ajung acolo , acestea vor fi uitate :

´´PROOROCUL A PRINS SUNETUL MUZICII ŞI CÂNTAREA , aşa muzică şi cântare asemenea cărora, în afara vedeniilor lui Dumnezeu, nici o ureche muritoare nu le-a auzit şi nici o minte nu le-a conceput. "Cei izbăviţi de Domnul se vor întoarce şi vor merge spre Sion cu cântări de biruinţă . O BUCURIE VEŞNICĂ LE VA ÎNCUNUNA CAPUL , VESELIA ŞI BUCURIA ÎI VOR APUCA , IAR DUREREA ŞI GEMETELE VOR FUGI ! Şi cei ce cântă şi cei ce se joacă strigă : 'Toate izvoarele mele sunt în Tine'. Ceilalţi însă, care vor mai rămânea, îşi înalţă glasul, scot strigăte de veselie, laudă măreţia Domnului" (Isaia 35,10; 51,3; Ps. 87,7; Isaia 24,14) .`` ( PR , cap 60 Viziuni ale slavei viitoare ) .

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85594 ] Postby Batranul Enoch on Fri May 11, 2012 3:25 pm

Diamantul si grafitul . PETROS , petra

Notati diferenta intre

Domnul Isus - Πέτρως ( PETROS = STANCA , ROCA MASIVA ) ,

si

Petru - πέτρα ( petra = pietricica care se rostogoleste ) ,

in textul grecesc din Matei :

´´Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru [ Petra ] , DAR PE ACEASTĂ PIATRĂ [ PETROS - Eu Insumi ] voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. `` ( Matei 16 , 18 ) .

´´Isus a vorbit mai departe: "Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea; şi porţile locuinţei morţilor nu o vor birui". CUVÂNTUL PETRU ÎNSEAMNĂ PIATRĂ - O PIATRĂ CARE SE ROSTOGOLEŞTE . Petru nu a fost stânca pe care biserica a fost întemeiată . PORŢILE IADULUI L-AU BIRUIT CÂND L-A TĂGĂDUIT PE DOMNUL SĂU CU JURĂMÂNT . BISERICA A FOST CLĂDITĂ PE ACELA PE CARE NU-L PUTEA BIRUI LOCUINŢA MORŢILOR . Cu sute de ani înainte de venirea Mântuitorului, Moise îi îndreptase pe oameni către Stânca de mântuire a lui Israel. Psalmistul cântase despre "Stânca puterii mele". Isaia a scris: "Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: 'IATĂ, PUN CA TEMELIE ÎN SION O PIATRĂ ÎNCERCATĂ, O PIATRĂ DE PREŢ, PIATRĂ DIN CAPUL UNGHIULUI CLĂDIRII, O TEMELIE PUTERNICĂ'" (Deut. 32,4; Ps. 62,7; Is. 28,16). Petru însuşi, scriind prin inspiraţie, aplică această profeţie la Isus. El zice: "Dacă aţi gustat în adevăr că bun este Domnul, apropiaţi-vă de EL , PIATRA VIE , LEPĂDATĂ DE OAMENI , DAR ALEASĂ ŞI SCUMPĂ ÎNAINTEA LUI DUMNEZEU . Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să fiţi o casă duhovnicească" (1 Petru 2,3-5).
"Nimeni nu poate pune o altă temelie decât cea care a fost pusă şi care este Isus" (1 Cor. 3,11). "Pe această piatră", a zis Isus, " voi zidi biserica Mea." În prezenţa lui Dumnezeu şi a tuturor fiinţelor cereşti, în prezenţa oştilor nevăzute ale locuinţei morţilor , HRISTOS A ÎNTEMEIAT BISERICA SA PE STÂNCA CEA VIE . STÂNCA ACEASTA ESTE EL ÎNSUŞI - CORPUL SĂU , FRÂNT ŞI ZDROBIT PENTRU NOI . PORŢILE LOCUINŢEI MORŢILOR NU POT SĂ BIRUIE O BISERICĂ RIDICATĂ PE ACEASTĂ TEMELIE . `` ( HLL , cap 45 Umbrele crucii ) .

Diamantul si grafitul

Acelasi element chimic , carbonul C cu Z= 6 , poate exista sub mai multe forme in natura .

DACA Domnul Isus Hristos poate fi comparat cu DIAMANTUL ,

, Petru , ucenicul Domnului Isus , este comparabil cu GRAFITUL .

Diamantul este o forma de cristalizare a carbonului C12 in stare de hibidizare sp3 ( cu aranjament spatial tetraedric al celor 4 orbitali hibrizi sp3 ai atomului de carbon , prin care formeaza legaturi covalente de tip sigma – stabile - cu orbitalii sp3 ai atomilor de carbon invecinati , fiecare legatura formand acelasi unghi de 109º 28` cu alta legatura ( deci ARANJAMENT SIMETRIC IN SPATIU ) – de aceea diamantul este un material cu proprietati IZOTROPICE – aceleasi dupa toate directiile ) .

ARANJAMENTUL SIMETRIC al legaturilor covalente STABILE dintre atomii componenti ai retelei cristaline a diamantului ii confera acestuia o DURITATE extraordinara - DURITATEA DIAMANTULUI ESTE CEA MAI MARE , 10 pe scara Mohs -
– precum PIATRA DIN CAPUL UNGHIULUI TEMPLULUI LUI SOLOMON ( care a rezistat la toate probele , inclusiv la cea PROBA PRESIUNII ) - simbol al Domnului Isus , Omul care a luat asupra Sa vina lumii intregi , fara insa sa-Si piarda integritatea :

´´ DAR CÂND MEŞTERII AU AJUNS LA ZIDIREA COLŢULUI , AU CĂUTAT O PIATRĂ DESTUL DE MARE ŞI REZISTENTĂ ŞI DE O FORMĂ POTRIVITĂ , CARE SĂ OCUPE TOCMAI LOCUL ACELA ŞI SĂ SUPORTE MAREA POVARĂ CARE URMA SĂ APESE ASUPRA EI . Dacă făceau o alegere neînţeleaptă pentru acel loc important, întreaga clădire urma să fie primejduită . Trebuia să se găsească o piatră în stare să reziste la influenţa soarelui, a gerului şi a furtunii . DE MAI MULTE ORI AU ÎNCERCAT DIFERITE PIETRE , DAR, SUB APĂSAREA UNEI IMENSE POVERI, S-AU SFĂRÂMAT . Altele nu puteau să sufere proba schimbărilor rapide din atmosferă . Dar , în cele din urmă, atenţia le-a fost atrasă de piatra lepădată atâta vreme. Fusese expusă la aer, soare şi furtună fără să arate cea mai slabă fisură. Zidarii au cercetat piatra. Trecuse toate probele, afară de una . DACĂ PUTEA SĂ TREACĂ PROBA PRESIUNII , AVEAU SĂ O ADMITĂ CA PIATRĂ UNGHIULARĂ . Proba s-a făcut . Piatra a fost acceptată, dusă la locul destinat şi s-a văzut că era potrivită exact pe locul acela. În viziune profetică, se arătase lui Isaia că această piatră era un simbol al lui Hristos …
…În înţelepciunea Lui nemărginită , DUMNEZEU A ALES PIATRA DE TEMELIE ŞI A AŞEZAT-O . EL A NUMIT-O "TEMELIE PUTERNICĂ". ÎNTREAGA LUME POATE AŞEZA PE EA POVERILE ŞI DURERILE EI ; EA LE SUPORTĂ . CU DEPLINĂ SIGURANŢĂ , TOŢI POT CLĂDI PE EA . Hristos este "o piatră încercată". Cei care se încred în El nu vor fi dezamăgiţi . EL A SUPORTAT TOATE PROBELE . VINOVĂŢIA LUI ADAM ŞI A URMAŞILOR LUI A APĂSAT ASUPRA SA ŞI EL A IEŞIT MAI MULT DECÂT BIRUITOR ASUPRA PUTERILOR RĂULUI . El a dus poverile aruncate asupra Lui de toţi păcătoşii care s-au pocăit. În Hristos, inima vinovată a aflat odihnă . EL ESTE TEMELIA SIGURĂ . Toţi cei care se sprijină pe El se odihnesc în deplină siguranţă . `` ( HLL , cap 65 ) .

GRAFITUL este o forma de cristalizare a carbonului C12 in stare de hibridizare sp2 ( cu cei 3 orbitalii sp2 dispusi simetric intr-un plan – la unghiuri de 120º , iar cu orbitalii de tip p perpendicular pe acest plan ) , ceea ce il face sa fie ANIZOTROP ( proprietati diferite dupa diferite directii -) si FOARTE MOALE ( duritatea 1 pe scara Mohs ) : GRAFITUL CLIVEAZA FOARTE USOR ( prin despartirea cu usurinta a planelor ( ce includ legaturile sp2 a atomilor de carbon ) unele de altele , nefiind unite decat prin legaturi van der Waals ) –
- PETRU N-A REZISTAT LA PROBA MANDRIEI , si s-a comportat ca un necrestin – CARACTERUL SAU , CA SI GRAFITUL , NU ESTE SIMETRIC DUPA TOATE DIRECTIILE , CI ESTE ANIZOTROP ( taria lui se manifesta doar in planul abordarii frontale , precum in cazul unei lupte cu un inamic ce l-ar ataca cu sabia , dar cand era incercat in directia orgoliului sau , era foarte slab ) .

Diamantul are unghiul de refracție ridicat, de aceea strălucește intens, ceea ce a dus la utilizarea principală a diamantelor naturale ca pietre prețioase .

IZOTROPIA DIAMANTULUI ( calitatea de a manifesta aceleasi proprietati dupa toate directiile ) – este o reprezentare a SIMETRIEI CARACTERULUI Domnului Isus :

´´Caracterul Sau era splendid in ECHILIBRUL lui .``( HLL , cap 7 Ca un prunc ) ;

´´ÎN INIMA LUI HRISTOS , ÎN CARE DOMNEA O DESĂVÂRŞITĂ ARMONIE CU DUMNEZEU , ERA PACE DESĂVÂRŞITĂ . El nu era NICIODATĂ MĂGULIT DE LAUDE ŞI NICI ZDROBIT DE ACUZAŢII ŞI DEZAMĂGIRI . Chiar în timpul celei mai mari împotriviri şi celei mai crude purtări faţă de El, avea încă inima plină de curaj. Dar mulţi dintre cei care se numesc urmaşi ai Lui au inima plină de grijă şi neliniştită, deoarece se tem să se încreadă cu totul în Dumnezeu. Ei nu se predau Lui cu totul, deoarece se tem de urmările pe care le-ar avea un asemenea lucru. Fără o predare totală, ei nu pot găsi pace . `` ( HLL , cap 34 ) .

Adam , prin inzestrarea lui desavarsita la creatiune ( avand atat mintea , cat si trupul perfect echilibrate ) , ar fi putut sa dezvolte un caracter asemanator cu al lui Hristos , stand cu fermitate de partea lui Dumnezeu atunci cand sotia lui il indemna sa urmeze calea ei , dar el a dat gres , iubind mai mult pe Eva decat pe Facatorul sau :

´´Domnul l-a făcut pe om integru la început . EL A FOST CREAT CU O MINTE PERFECT ECHILIBRATĂ , TOATE ORGANELE FIIND ÎN MOD DESĂVÂRŞIT DIMENSIONATE ŞI ÎNTĂRITE . Adam a fost tipul bărbatului perfect . FIECARE CALITATE A MINŢII ERA BINE PROPORŢIONATĂ , FIECARE AVÂND O LUCRARE DISTINCTĂ ŞI TOTUŞI DEPENDENTE UNELE DE ALTELE , pentru ca oricare dintre acestea să poată fi folosită în întregime şi în mod corect. Lui Adam şi Evei li s-a permis să mănânce din toţi pomii din grădină, toţi în afară de unul. Domnul a spus perechii sfinte: "În ziua în care veţi mânca din pomul cunoştinţei binelui şi răului, veţi muri negreşit." Eva a fost înşelată de şarpe să creadă că Dumnezeu nu va face după cum a zis. "Hotărât că nu veţi muri", a spus şarpele. Eva a mâncat şi şi-a închipuit că a fost cuprinsă de senzaţiile unei vieţi noi, mai înalte. Ea a dat fructul soţului ei şi CEEA CE A AVUT O INFLUENŢĂ COPLEŞITOARE ASUPRA LUI A FOST EXPERIENŢA EI . Şarpele spusese că nu vor muri , IAR EA NU SIMŢEA VREUN EFECT RĂU DUPĂ CE MÂNCASE DIN FRUCT , NIMIC DIN CEEA CE AR PUTEA FI INTERPRETAT CA ÎNSEMNÂND MOARTE , ci, aşa cum spusese şarpele, o senzaţie plăcută pe care Eva şi-a închipuit că îngerii trebuie s-o fi avut . EXPERIENŢA EI S-A AŞEZAT ÎMPOTRIVA PORUNCII CLARE A MARELUI IEHOVA ŞI ADAM S-A LĂSAT SEDUS DE EXPERIENŢA SOŢIEI LUI . Aşa stau lucrurile în general în lumea religioasă. Poruncile clare ale lui Dumnezeu sunt încălcate şi "pentru că nu se aduce repede la îndeplinire hotărârea dată împotriva faptelor rele, de aceea este plină inima fiilor oamenilor de dorinţa să facă rău". ``( 3M , 72 ) .

...C.
...|
...C.
./ | \
C. c. C.

Aranjamentul tetraedric SIMETRIC al atomilor de carbon in diamant .

Denumirea de diamant provine din limba greacă "ADAMAS" αδάμας , ce se traduce prin : "DE NEÎNVINS", "indestructibil".
Pentru orice alt material care ar fi folosit pt slefuirea lui , rezulta ca se zgarie acel material si nu diamantul . DIAMANTUL NU POATE FI ZGARIAT DE NICI UN ALT MATERIAL DIN LUME ( "ADAMAS" αδάμας : "DE NEÎNVINS", "indestructibil" ) .

Tot asa , Domnul Isus a iesit biruitor in lupta cu ingerii intunericului si cu oamenii nelegiuiti , pastrandu-si integritatea Sa pana in ultima clipa a vietii .

´´Când Domnul Isus a venit în lumea aceasta, puterea lui Satana a fost îndreptată împotriva Sa. Da la data când El S-a arătat ca prunc la Betleem, UZURPATORUL S-A STRĂDUIT SĂ-L NIMICEASCĂ. EL A CĂUTAT PE TOATE CĂILE POSIBILE SĂ-L ÎMPIEDICE PE ISUS SĂ AIBĂ O COPILĂRIE DESĂVÂRŞITĂ, o vârstă a bărbăţiei nepătată, o slujire sfântă şi un sacrificiu fără cusur . DAR EL A FOST ÎNFRÂNT . N-A PUTUT SĂ-L DUCĂ PE HRISTOS ÎN PĂCAT . N-A PUTUT SĂ-L DESCURAJEZE SAU SĂ-L ÎNDEPĂRTEZE DE LA LUCRAREA PE CARE VENISE S-O ADUCĂ LA ÎNDEPLINIRE PE PĂMÂNT . Din pustie la Golgota, furtuna mâniei lui Satana s-a abătut asupra Lui, dar, cu cât aceasta lovea mai nemilos, cu atât mai categoric Fiul lui Dumnezeu S-a prins de mâna Tatălui şi stăruia să meargă mai departe pe cărarea stropită cu sânge . TOATE EFORTURILE LUI SATANA DE A-L APĂSA ŞI ÎNFRÂNGE N-AU FĂCUT DECÂT SĂ ADUCĂ ÎNTR-O LUMINĂ ŞI MAI CURATĂ CARACTERUL SĂU NEPĂTAT . ( HLL ,cap 79 ) ;

´´ Dacă un singur păcat s-ar fi aflat în Hristos, dacă El S-ar fi supus măcar într-un singur lucru lui Satana, pentru a scăpa de acea îngrozitoare tortură, vrăjmaşul lui Dumnezeu şi al omului ar fi triumfat . HRISTOS ŞI-A PLECAT CAPUL ŞI A MURIT , DAR ŞI-A PĂSTRAT CU TĂRIE CREDINŢA ŞI SUPUNEREA FAŢĂ DE DUMNEZEU . "Şi am auzit în cer un glas tare, care zicea: 'Acum, a venit mântuirea, puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Lui; pentru că pârâşul fraţilor noştri, care zi şi noapte îi pâra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos'" (Apoc. 12,10) . `` ( HLL , cap 79 S-a sfarsit ) .

El era un diamant PERFECT , FARA NICI O INCLUZIUNE interna ( impuritate ) sau puncte externe – un diamant recunoscut azi ca avand standardul de claritate FL ( Flawless - reprezintă NIVELUL MAXIM DE CLARITATE și corespunde diamantelor rare si foarte scumpe ) ( prezenta unei incluziuni micsoreaza duritatea diamantului ) :

´´ Acum, când Marele nostru Preot face ispăşire pentru noi, trebuie să căutăm să devenim desăvârşiţi în Hristos . NICI MĂCAR PRINTR-UN GÂND MÂNTUITORUL NOSTRU N-A PUTUT FI ADUS SĂ SE SUPUNĂ PUTERII ISPITEI . SATANA GĂSEŞTE ÎN INIMILE OMENEŞTI UN LOC UNDE-ŞI POATE CÂŞTIGA UN PUNCT DE SPRIJIN ; O DORINŢĂ PĂCĂTOASĂ ESTE NUTRITĂ , PRIN CARE ISPITELE LUI ÎŞI MANIFESTĂ PUTEREA . Dar Hristos a declarat despre sine: "Vine stăpânitorul lumii acesteia . EL N-ARE NIMIC IN MINE" (Ioan 14,30). Satana n-a putut găsi nimic în Fiul lui Dumnezeu care să-i fi oferit posibilitatea biruinţei. El păzise poruncile Tatălui Său şi ÎN EL NU ERA NICI UN PĂCAT PE CARE SATANA SĂ-L POATĂ EXPLOATA SPRE FOLOSUL LUI . Aceasta este starea în care trebuie să fie găsiţi aceia care vor sta în timpul strâmtorării . `` ( TV , cap 39 Timpul stramtorarii ) .

Diamantele iau naștere la adâncimi mari (150 km), unde sunt temperaturi (1200-1400 °C) și presiuni ridicate . Iata de ce ingaduie Domnul atatea incercari dureroase in viata copiilor Sai , pt ca vrea sa ii faca asemenea Lui , niste diamante pretioase , si acest lucru NU POATE AVEA LOC DECAT LA TEMPERATURI SI PRESIUNI RIDICATE :

´´ Legea cere neprihănire - o viaţă neprihănită, un caracter desăvârşit; şi aşa ceva omul nu poate da. El nu poate satisface cerinţele Legii sfinte a lui Dumnezeu . Dar Isus Hristos , VENIND CA OM PE PĂMÂNT , A TRĂIT O VIAŢĂ SFÂNTĂ ŞI A DEZVOLTAT UN CARACTER DESĂVÂRŞIT . El le oferă pe acestea ca un dar de bunăvoie tuturor celor care vor dori să le primească. `` ( HLL , cap 79 ) ;

´´ PETRU A ÎNŢELES CU GREU ACEASTĂ ÎNVĂŢĂTURĂ AMARĂ , ŞI ANUME CĂ DRUMUL LUI HRISTOS PE PĂMÂNT TRECEA PRIN LUPTĂ ŞI UMILINŢĂ . Ucenicul se dădea înapoi în faţa părtăşiei cu Domnul său în suferinţă . DAR , ÎN VĂPAIA FOCULUI DIN CUPTOR , EL TREBUIA SĂ ÎNVEŢE BINECUVÂNTAREA ADUSĂ DE ACEASTA . Multă vreme după aceea, când fiinţa lui atât de activă era aplecată sub povara anilor şi a muncii, a scris: "Preaiubiţilor , NU VĂ MIRAŢI DE ÎNCERCAREA DE FOC DIN MIJLOCUL VOSTRU , care a venit peste voi ca să vă încerce, ca de ceva ciudat care a dat peste voi : DIMPOTRIVĂ , BUCURAŢI-VĂ , ÎNTRUCÂT AVEŢI PARTE DE PATIMILE LUI HRISTOS , ca să vă bucuraţi şi să vă veseliţi şi la arătarea slavei Lui" (1 Petru 4,12.13 ) . `` ( HLL , cap 45 Umbrele crucii ) .

Ca si in intamplarea lui Petru cu slujnica marelui preot , si in cazul lui Aaron , bunele lui intentii au fost luate de valul capriciilor poporului , cand temandu-se pentru viata sa , le-a turnat idolul pe care si-l doreau .
Aaron PARCA E FACUT DIN GRAFIT ( nu are nici o rezistenta cand e incercat in directia amorului propriu ) , si CA EL SUNT TOTI LIDERII BISERICII AZS CARE , DESI ISI DAU SEAMA DE ABSURDITATEA DOCTRINEI TRINITATII , NU AU CURAJUL SA SUSTINA PUBLIC CONVINGERILE LOR , dorind mai mult favoarea maselor decat aprobarea lui Dumnezeu .

´´ O criză de felul acesta cerea un bărbat plin de tărie, hotărât şi de un curaj neclintit ; UNUL CARE SĂ ŢINĂ LA ONOAREA LUI DUMNEZEU MAI MULT DECÂT LA FAVOAREA POPORULUI , LA SIGURANŢA PERSONALĂ ŞI CHIAR LA VIAŢĂ . DAR ACTUALUL CONDUCĂTOR AL LUI ISRAEL NU ERA DE FELUL ACESTA . Aaron se împotrivi în mod slab poporului, iar timiditatea şi şovăiala lui la momentul critic nu au făcut decât să-i facă şi mai hotărâţi. Tumultul creştea. O nebunie oarbă, neraţională, părea că pune stăpânire pe mulţime. Au fost unii care au rămas credincioşi legământului lor cu Dumnezeu, dar cea mai mare parte a poporului s-a unit în apostazie . CÂŢIVA, CARE AU ÎNDRĂZNIT SĂ SPUNĂ CĂ A FACE UN CHIP , AŞA CUM SE PROPUNEA , ERA IDOLATRIE , AU FOST PRINŞI ŞI TRATAŢI ÎN MOD BRUTAL , iar în confuzia şi agitaţia aceea , în cele din urmă, şi-au pierdut viaţa .
AARON SE TEMEA PENTRU PROPRIA LUI VIAŢĂ. ÎN LOC SĂ IA ÎN MOD NOBIL POZIŢIE ÎN APĂRAREA ONOAREI LUI DUMNEZEU, EL A CEDAT CERINŢELOR MULŢIMII . `` ( PP , cap 28 Idolatria de la Sinai ) .

Dar oameni ca Moise ( cu exceptia greselii de la Cades ) , Iosif , Iosua si Caleb , Ilie , Daniel , Ioan Botezatorul , Wycliffe , Huss , Luther si Dejan Andov , ale caror convingeri cu privire la adevar nu pot fi mutate din locul lor de nici o forta de pe pamant sau din iad , VOR STRALUCI IN CERURI PRECUM DIAMANTUL ( ´´ cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire VOR STRALUCI CA STELELE , in veac si in veci de veci `` - Dan 12 , 3 ) .

´´ROMA ÎI PORUNCISE SĂ TACĂ , DAR EL ERA GATA SĂ VORBEASCĂ ÎN PREZENŢA A MII DE OAMENI DIN TOATE PĂRŢILE LUMII CREŞTINE . Calm şi plin de pace, totuşi foarte curajos şi nobil, el a stat ca martor al lui Dumnezeu în mijlocul oamenilor de seamă ai pământului . LUTHER A RĂSPUNS PE UN TON BLÂND ŞI UMIL , FĂRĂ VIOLENŢĂ SAU PATIMĂ . Comportamentul lui a fost modest şi plin de respect; totuşi el a manifestat o încredere şi o bucurie ce au surprins adunarea .
CEI CARE ŞI-AU ÎNCHIS CU ÎNCĂPĂŢÂNARE OCHII FAŢĂ DE LUMINĂ ŞI S-AU HOTĂRÂT SĂ NU SE LASE CONVINŞI DE ADEVĂR S-AU ÎNFURIAT DIN CAUZA CUVINTELOR PLINE DE PUTERE ALE LUI LUTHER . Când acesta a terminat de vorbit, purtătorul de cuvânt al Dietei a spus cu mânie: "Nu ai răspuns la întrebarea ce ţi-a fost pusă... . Ţi se cere să dai un răspuns clar şi precis... . Vrei sau nu vrei să retractezi?"
Reformatorul a răspuns: "Întrucât maiestatea voastră serenisimă şi înălţimile voastre cer de la mine un răspuns clar ,
simplu şi precis , IATĂ RĂSPUNSUL MEU : NU-MI POT SUPUNE CREDINŢA NICI PAPEI , NICI CONCILIILOR , pentru că e clar ca lumina zilei că ei au greşit adesea şi s-au contrazis unii pe alţii . DACĂ NU SUNT CONVINS DE MĂRTURIA SCRIPTURII SAU DE RAŢIONAMENTELE CELE MAI LĂMURITE , dacă nu sunt înduplecat prin pasajele pe care le-am citat , CA ASTFEL CONŞTIINŢA MEA SĂ SE LASE CONDUSĂ DE CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU , NU POT ŞI NU VREAU SĂ RETRACTEZ , DEOARECE UN CREŞTIN NU ESTE ÎN SIGURANŢĂ DACĂ VORBEŞTE ÎMPOTRIVA CONŞTIINŢEI LUI . AICI STAU ŞI NU POT FACE ALTFEL ; DUMNEZEU SĂ-MI AJUTE . AMIN ."
Aşa a stat acest om neprihănit pe temelia sigură a Cuvântului lui Dumnezeu. Lumina cerului strălucea pe faţa lui. Măreţia şi curăţia caracterului său, pacea şi bucuria inimii au fost vizibile înaintea tuturor, în timp ce EL MĂRTURISEA ÎMPOTRIVA PUTERII ERORII şi în favoarea superiorităţii acelei credinţe care biruie lumea .
NECLINTIT CA O STÂNCĂ A STAT LUTHER , ÎN TIMP CE VALURILE CELE MAI FURIOASE ALE PUTERII LUMEŞTI LOVEAU ASUPRA LUI FĂRĂ SĂ-I FACĂ VREUN RĂU . Simpla putere a cuvintelor lui, atitudinea sa neînfricată, ochii calmi şi grăitori şi fermitatea neschimbătoare exprimată în fiecare cuvânt şi faptă au făcut o impresie profundă asupra adunării. Era evident că nu putea fi determinat să se supună mandatului Romei, nici prin promisiuni, nici prin ameninţări .
HRISTOS A VORBIT PRIN MĂRTURIA LUI LUTHER CU O MĂREŢIE ŞI PUTERE CE LE-A INSUFLAT TEAMĂ ŞI UIMIRE LA DATA ACEEA , ATÂT PE PRIETENILOR , CÂT ŞI DUŞMANILOR . Spiritul lui Dumnezeu a fost prezent la acel concilliu, impresionând inima conducătorilor imperiului. Câţiva dintre prinţi au recunoscut în mod deschis justeţea cauzei lui Luther. Mulţi au fost convinşi de adevăr, dar impresiile făcute asupra unora n-au fost de durată. A mai fost şi o altă categorie de oameni, care nu şi-a exprimat atunci convingerile, dar care, cercetând Scripturile pentru ei înşişi, după un timp au stat cu îndrăzneală de partea Reformei.
Electorul Frederick aşteptase cu nerăbdare ca Luther să se înfăţişeze înaintea Dietei şi, cu emoţie profundă, i-a ascultat cuvântarea . EL S-A BUCURAT DE CURAJUL, HOTĂRÂREA ŞI STĂPÂNIREA DE SINE A DOCTORULUI ŞI SE MÂNDREA CĂ ERA PROTECTORUL ACESTUIA. A pus în contrast părţile implicate în dispută şi a văzut că înţelepciunea papilor, împăraţilor şi prelaţilor fusese redusă la zero de puterea adevărului. Papalitatea a suferit o înfrângere ce avea să fie resimţită în toate popoarele şi în toate timpurile după aceea .
DACĂ REFORMATORUL AR FI CEDAT ÎNTR-UN SINGUR PUNCT , SATANA ŞI OŞTIRILE SALE AR FI CÂŞTIGAT O MARE VICTORIE ; ÎNSĂ FERMITATEA LUI NECLINTITĂ A FOST MIJLOCUL DE EMANCIPARE A BISERICII şi de începere a unei ere noi mai bune . Influenţa acestui bărbat, care a îndrăznit să gândească şi să acţioneze pe cont propriu în chestiuni religioase, avea să afecteze biserica şi lumea nu doar pe timpul său, ci în timpul tuturor generaţiilor viitoare . HOTĂRÂREA ŞI CREDINCIOŞIA LUI ÎI VA ÎNTĂRI , PÂNĂ LA SFÂRŞITUL TIMPULUI , PE TOŢI CEI CARE VOR TRECE PRIN EXPERIENŢE ASEMĂNĂTOARE . PUTEREA ŞI MAIESTATEA LUI DUMNEZEU AU STAT MAI PRESUS DE SFATUL OAMENILOR ŞI MAI PRESUS DE PUTEREA LUI SATANA .`` ( IM , cap 48 Progresul Reformei ) .

´´ DACĂ AARON AR FI AVUT CURAJ SĂ STEA PENTRU CEEA CE ERA DREPT , INDIFERENT DE CONSECINŢE , EL AR FI PUTUT PREVENI ACEA APOSTAZIE . Dacă şi-ar fi menţinut în mod neabătut ataşamentul faţă de Dumnezeu, dacă i-ar fi reamintit poporului primejdiile de la Sinai, cum şi legământul lor solemn cu Dumnezeu de a asculta de Legea Sa , RĂUL AR FI FOST OPRIT . Dar înduplecarea sa faţă de cerinţele norodului şi asigurarea calmă cu care el a pornit la îndeplinirea planurilor lor i-au făcut să aibă curaj pentru a merge mai departe în păcat, mai mult decât plănuiseră înainte în mintea lor.
Când Moise, reîntorcându-se în tabără, s-a confruntat cu răzvrătiţii , MUSTRAREA LUI SEVERĂ ŞI INDIGNAREA MANIFESTATĂ PRIN SPARGEREA TABLELOR SFINTE ALE LEGII AU FOST PUSE DE POPOR ÎN CONTRAST CU VORBIREA ŞI COMPORTAREA PLĂCUTĂ A FRATELUI SĂU , astfel SIMPATIA LOR ERA DE PARTEA LUI AARON . Pentru a se justifica , Aaron s-a străduit să-l facă pe popor răspunzător pentru slăbiciunea sa de a ceda cererii lor; cu toate acestea , EI ERAU PLINI DE ADMIRAŢIE FAŢĂ DE BLÂNDEŢEA ŞI RĂBDAREA LUI . Dar Dumnezeu nu vede aşa cum văd oamenii . SPIRITUL DE CEDARE AL LUI AARON ŞI DORINŢA SA DE A SE FACE PLĂCUT LE-AU ORBIT OCHII FAŢĂ DE ENORMITATEA CRIMEI PE CARE EL A APROBAT-O . Atitudinea sa, de a lăsa ca influenţa sa să-l ducă în păcat pe Israel, a costat viaţa a mii de oameni . ÎN CE CONTRAST FAŢĂ DE ACEASTA A FOST ATITUDINEA LUI MOISE ! ÎN TIMP CE ADUCEA LA ÎNDEPLINIRE CU CREDINCIOŞIE JUDECĂŢILE LUI DUMNEZEU , EL A DEMONSTRAT CĂ BUNĂSTAREA POPORULUI ISRAEL ÎI ERA MAI SCUMPĂ DECÂT PROSPERITATEA , ONOAREA SAU VIAŢA SA PROPRIE .
Dintre toate păcatele pe care Dumnezeu le va pedepsi, nu este nici unul mai deplorabil în faţa Sa decât păcatul acelora care îi încurajează pe alţii să facă rău . DUMNEZEU DOREŞTE CA SLUJITORII SĂI SĂ-ŞI DOVEDEASCĂ CREDINCIOŞIA , MUSTRÂND CU FIDELITATE NELEGIUIREA , ORICÂT DE DUREROS AR FI ACEST ACT . ACEIA CARE SUNT ONORAŢI CU O ÎNSĂRCINARE DIVINĂ NU TREBUIE SĂ FIE NIŞTE SLUJITORI SLABI , DOCILI ŞI OPORTUNIŞTI . EI NU TREBUIE SĂ URMĂREASCĂ ÎNĂLŢAREA DE SINE sau să ocolească datoriile neplăcute, ci să îndeplinească lucrarea lui Dumnezeu cu credincioşie neabătută . `` ( PP , cap 28 ) .

Biserica AZS este tipul perfect al bisericii laodiceene . In timp ce se mandresc a fi poporul favorizat al lui Dumnezeu , avand incredintat tot adevarul , nu stiu ca Satana I-A ORBIT si a mistificat anumite invataturi , incat au ajuns saraci si goi , ticalosi si VREDNICI DE PLANS .

Starea bisericii din Battle Creek este chiar aceea a BAZS actuale :

´´ COMUNITATEA DIN BATTLE CREEK ESTE ASEMENEA CAPERNAUMULUI , PE CARE HRISTOS ÎL REPREZINTĂ CA FIIND ÎNĂLŢAT PÂNĂ LA CERURI PRIN LUMINA ŞI PRIVILEGIILE CE I-AU FOST DATE . Dacă lumina şi privilegiile cu care au fost binecuvântaţi ar fi fost oferite Sodomei şi Gomorei, acestea ar fi putut supravieţui până în ziua de azi. Dacă lumina şi cunoştinţa pe care le-a primit biserica din Battle Creek ar fi fost date neamurilor care stau în întuneric, acestea ar fi putut fi mult mai înaintate faţă de acea comunitate .
Biserica laodiceană credea cu adevărat şi se bucura de binecuvântările Evangheliei , CREZÂND CĂ ERA BOGATĂ ÎN FAVORURI VENITE DE LA DUMNEZEU , CÂND MARTORUL CREDINCIOS ÎI NUMEA SĂRACI , ORBI , GOI ŞI VREDNICI DE PLÂNS . AŞA STAU LUCRURILE ŞI CU BISERICA DIN BATTLE CREEK ŞI CU O MARE PARTE DINTRE CEI CE MĂRTURISESC CĂ SUNT POPORUL LUI DUMNEZEU , PĂZITORI AI PORUNCILOR SALE . Domnul nu vede lucrurile tot aşa cum le vede omul. Gândurile şi căile Sale nu sunt asemenea căilor noastre. `` ( 3M , 200 ) .

Cei trei ucenici care AR FI TREBUIT SA STEA DE VEGHE impreuna cu Domnul Isus in gradina Ghetsemani , dar pe care El i-a gasit dormind de trei ori , reprezinta de asemenea BAZS :

´´ Fiul lui Dumnezeu S-a îndepărtat pentru a două oară şi S-a rugat, zicând: "Tată, dacă se poate să se îndepărteze de Mine paharul acesta fără să-l beau, facă-se voia Ta!" (Mat. 26,42). Şi din nou a venit la ucenicii Lui şi i-a găsit dormind. Ochii lor erau îngreunaţi . PRIN ACEŞTI UCENICI CARE DORM ESTE REPREZENTATĂ O BISERICĂ ADORMITĂ , CÂND ZIUA CERCETĂRII LUI DUMNEZEU ESTE APROAPE . Acesta este un timp de înnourare şi întuneric des, când a fi găsit adormit este cel mai periculos .
Isus ne-a lăsat această avertizare: "VEGHEAŢI dar, pentru că nu ştiţi când va veni stăpânul casei; sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cântarea cocoşilor, sau dimineaţa. Temeţi-vă ca nu cumva, venind fără veste, să vă găsească dormind" (Marcu 13,35-37) . BISERICII LUI DUMNEZEU I SE CERE SĂ ÎMPLINEASCĂ NOAPTEA VEGHERII EI , CHIAR DACĂ ESTE PERICULOASĂ , LUNGĂ ORI SCURTĂ . DUREREA NU-I NICI O SCUZĂ PENTRU EA , CA SĂ FIE MAI PUŢIN VEGHETOARE . Suferinţa nu trebuie s-o facă să fie nepăsătoare, ci îndoit de vigilentă. Hristos Şi-a îndrumat biserica, prin propriul Lui exemplu, spre Izvorul tăriei ei la vreme de nevoie, suferinţă şi pericol . ATITUDINEA DE VEGHERE TREBUIE SĂ ARATE BISERICA CA FIIND ÎNTR-ADEVĂR POPORUL LUI DUMNEZEU . PRIN ACEST SEMN , CEI CARE AŞTEAPTĂ SE DEOSEBESC DE LUME ŞI DOVEDESC CĂ SUNT STRĂINI ŞI CĂLĂTORI PE PĂMÂNT .
Mântuitorul întristat S-a întors din nou de la ucenicii Săi adormiţi şi S-a rugat pentru a treia oară, spunând aceleaşi cuvinte. Apoi, a venit la ei şi le-a spus: "Dormiţi de acum şi odihniţi-vă! Destul! A venit ceasul! Iată că Fiul omului este dat în mâinile păcătoşilor" (Mat. 26,45). Ce cumplit ca ucenicii să îngăduie ca somnul să le închidă ochii, iar picoteala să le încătuşeze simţămintele, în timp ce divinul lor Domn îndura un chin sufletesc de neînchipuit ! DACĂ AR FI RĂMAS SĂ VEGHEZE , EI NU ŞI-AR FI PIERDUT CREDINŢA CÂND L-AU VĂZUT PE FIUL LUI DUMNEZEU MURIND PE CRUCE . ACEASTĂ IMPORTANTĂ NOAPTE DE VEGHERE TREBUIA SĂ FI FOST MARCATĂ DE LUPTE SUFLETEŞTI , generoase, şi rugăciuni care le-ar fi adus putere să mărturisească despre chinul de nespus al Fiului lui Dumnezeu . ACEA STARE I-AR FI PREGĂTIT CA , ATUNCI CÂND AVEAU SĂ VADĂ SUFERINŢELE LEA PE CRUCE , SĂ ÎNŢELEAGĂ CEVA DESPRE NATURA COPLEŞITOARE A CHINULUI PE CARE L-A ÎNDURAT EL ÎN GRĂDINA GHETSEMANI . Şi ar fi fost mai în măsură să-şi aducă aminte de cuvintele spuse de El cu referire la suferinţele, moartea şi învierea Sa; şi, în acel ceas greu de întuneric teribil, unele raze de speranţă ar fi străbătut întunericul şi le-ar fi susţinut credinţa .
Hristos le spusese mai înainte că lucrurile acestea aveau să aibă loc, dar ei nu L-au înţeles . SCENA SUFERINŢELOR SALE AVEA SĂ FIE PENTRU UCENICII LUI O ÎNCERCARE GROAZNIC DE GREA , de unde şi nevoia de veghere şi rugăciune . CREDINŢA LOR AVEA NEVOIE SĂ FIE SPRIJINITĂ DE O PUTERE NEVĂZUTĂ , CÂND AVEAU SĂ EXPERIMENTEZE TRIUMFUL PUTERILOR ÎNTUNERICULUI . Noi putem avea doar slabe idei despre chinul de nespus al Fiului lui Dumnezeu în Ghetsemani, când Şi-a dat seama de despărţirea dintre El şi Tatăl Său ca urmare a purtării păcatului omului. El a devenit păcat pentru neamul omenesc căzut. Simţământul retragerii iubirii Tatălui Său a scos din sufletul Lui chinuit aceste cuvinte de jale: "Sufletul Meu este cuprins de o întristare de moarte. Dacă este cu putinţă, depărtează de la Mine paharul acesta." Apoi, în deplină supunere faţă de voinţa Tatălui Său, El adaugă: "Totuşi, nu cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu" (Mat. 26,38.39) . `` ( 2 M , 204 ) .

´´ Din tabloul care mi-a fost prezentat despre stricăciunea bărbaţilor şi a femeilor care mărturisesc evlavia, m-am temut că am să-mi pierd toată încrederea în omenire . AM VĂZUT CĂ APROAPE TOŢI SE AFLĂ ÎNTR-O AMORŢIRE ÎNFRICOŞĂTOARE . Este aproape imposibil să-i trezeşti pe cei care ar trebui să fie treji, ca astfel să aibă întrucâtva un simţământ exact despre puterea pe care Satana o deţine asupra minţii lor . Ei nu-şi dau seama de stricăciunea care abundă în jurul lor . SATANA LE-A ORBIT MINTEA ŞI I-A ADORMIT ÎN SIGURANŢĂ SENZUALĂ . `` ( 2M , 478 ) .

Treziti-va , asteptatori ai revenirii Domnului Hristos , caci altfel va fi vai de voi cand va veni criza !

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85785 ] Postby Gicu 2 on Thu Jul 26, 2012 7:54 pm

daca chiar a existat (isus asta), nu putea sa aiba decat o natura umana ... "Eu sunt Dumnezeu, nu un om" Osea 11:9
tigani au styl.talent nr1 frunosi destepti si mai multi calitati da romani nu ne a ajiuns nu ne va ajunge …cyumydaptu la toti tigani
Gicu 2

Previous

Return to Spiritualitate