Ellen G. White - PROFET FALS!?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Ellen G. White - PROFET FALS!?

[ #71352 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 11:49 am

Pentru cei mai multi dintre noi titlul pare socant, dar adevarul este ca "profetul nostru" a copiat majoritatea (daca nu toate) lucrarilor ei si marea majoritate a profetiilor ei nu sau implinit. Vizita-ti http://www.ellenwhiteexposed.com/ pentru dovezi si decrieri mai ample! Si pentru cei ce cred ca biserica noastra este atacata de "din afara" va aduc la cunostinta ca toti sau marea majoritate a celor care au contribuit la achizitionarea imenselor recorduri, date si dovezi in privinta expunerii lui EGW sunt pastori adventisti provenind din familii adventiste. Unii din ei au fost exclusi, altii si-au dat demisia din axcelasi motiv. Pe cei ce vor sa dezbata subiectul va stau la dispozitie ca lucrind impreuna, sa ne ajutam unii pe altii sa descoperim adevarul. La urma urmei asta este telul fiecaruia din noi indiferent ce denominatiune esti. Indiferent de rezultatul dezbaterilor de aici, eu cred ca toti ar trebui sa cunoastem invinuirile, si dovezile aduse impotriva lui EGW si sunt extraordinar de multe! Scrierile lui EGW sunt infestate cu greseli teologice, contraziceri cu biblia, si profetii peste profetii neimplinite-dovada ca nu cunostea biblia! Vreau sa va asigur ca nu intentionez sa atac biserica adventista aici, ci doar "profetul" ei!

P.S. Lista tuturor membrilor adventisti (sau fosti adventisti) care au studiat si
contribuit la expunerea lui EGW pe site-ul http://www.ellenwhiteexposed.com/ :

David Snyder - fost SDA Pastor
Dab Snyder - fost SDA Pastor
Sidney Cleveland - fost SDA Pastor
Dale Ratzlaff - fost SDA Pastor
Walter T. Rae - fost SDA Pastor
Wallace Slattery - fost SDA Membru
Mark Martin - fost SDA Pastor
Leslie Martin - fost SDA member

...si probabil ca mai sunt si altii care ii omit.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

Re: Ellen G. White - PROFET FALS!?

[ #71353 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 12:02 pm

Mai exista un topic sau chiar doua pe acest subiect la care s-a discutat in detaliu majoritatea acuzatiilor. Nu, titlul nu este deloc socant pentru majoritatea dintre noi. Cunoastem in detaliu, poate prea in detaliu toate nimicurile inventate de acuzatori care in primul rand nu pricep ce este si cum lucreaza inspiratia.Site-ul pe care il prezinti e doar unul cele pe care le gasesti pe toate gardurile internetului ca atac impotriva adventismului in general si a EGW in special.

Pentru a nu se crea zeci de topicuri cu acelasi subiect ar fi bine ca un moderator sa mute mesajul la un topic deja creat.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #71354 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 12:31 pm

Gabry'el,
Daca tu pricepi cum lucreaza inspiratia sunt curios sa stiu, pentru ca eu, sincer iti spun habar n-am.
Dar stiu a citi biblia, si mai ales textele unde D-zeu ne invata cum sa deosebim un sarlatan de un profet.
Deci te rog fara reprosuri false si neintemeiate (ex: nimicuri, inventii, si alte jargoane). Te rog vb. la subiect si
explica-mi si mie cum lucreaza inspiratia. Eu unul n-am fost inspirat nicioadata, deci nu stiu.

P.S. Am vb. cu administratorul Forumului (inainte sa deschid topicul asta) si mi sugerat un topic asemanator cu al meu dar nu am crezut ca reprezinta
ideiile care vreau eu sa le dezbat aici. Dar daca cineva cu aotoritate considera ca trebuie mutat, nu am nimic impotriva!
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #71355 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 12:40 pm

Davieboy wrote:Daca tu pricepi cum lucreaza inspiratia sunt curios sa stiu, pentru ca eu, sincer iti spun habar n-am.

Daca recunosti ca nu stii cum lucreaza inspiratia inseamna ca nu intelegi cum comunica Dumnezeu prin intermediul acesteia prin profeti. In concluzie nu ai cum sa declari o persoana neinspirata sau inspirata.(ceea ce tu deja ai facut). Este ca si cum ai pune :"nu stiu ce inseamna a fura , dar sa stii Vasile ca esti hot!".

Majoritatea celor care ii prezinti ca eroi ai adevarului au cazut tocmai pentru ca erau adeptii inspiratiei verbale , deci nu intelegeau practic cum comunica Dumnezeu.
Exprimarea "nimicuri" nu este un jargon. Poate ai vrut sa zici cliseu. Reprosurile nu sunt nici false nici neintemeiate tocmai pentru ca am studiat problema de ambele parti.

Davieboy wrote:Eu unul n-am fost inspirat nicioadata, deci nu stiu.

Nu trebuie sa fii tu inspirat , sau profet pentru ca sa intelegi cum lucreaza si ce este inspiratia si revelatia. Trebuie doar sa citesti Biblia cu atentie. Daca ai citit si totusi nu s-a intamplat atunci avem o mare problema. Pana aceasta nu se rezolva nu putem merge mai departe. Explicatia pe care o astepti tu de la mine nu este de 3 randuri si necesita timp pe care nu il mai am ca in trecut. Exista un topic , in care pe scurt se prezinta ideile la care ma refer. O sa il caut si o sa il postez.Daca citesti atent pe acolo , si fara prejudecatile de pe site-ul de unde te adapi, e mare speranta sa intelegi. Daca citesti ca sa gasesti greseli asa cum au facut toti atacatori EGW de la Canright pana la Ratzalf nu o sa intelegi niciodata.
Last edited by Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 12:56 pm, edited 1 time in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #71356 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 12:52 pm

Topicul pe care il recomandam intr-un post anterior este acesta : viewtopic.php?f=18&t=1097

Este minimul necesar doar o singura pagina de forum. Daca se inteleg notiunile de acolo se pot intelege mai multe si se pot face pasi in fata. Daca nu , in curand se poate arunca la gunoi si Biblia dupa aceleasi metode ce reies din adoptia inspiratiei verbale.

Gabriy'el

[ #71357 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 1:23 pm

You're blowing a lot of hot air and you're not saying anything! deci lasa filozofia la o parte si bate cuiu-n cap! Deci tu, care intelegi cum "lucreza inspiratia" nu esti dispus sa-mi divulgi si mie, nestiutorul!?
Atunci findca, se pare ca esti f. inteligent avind cate un raspuns (crezi tu) la toate..poate poti explica care sunt asa numitele "conditii" explicate de "pastorii nostri cei buni" asupra prizicerii lui EGW cand a declarat ca Isus va veni “in cateva luni de zile” poti citi in Scrieri Timpurii pg. 67 unde ea spune asa: “Ingerul a spus: ‘Tagaduiti-va eul, trebuie sa face-ti pasi rapizi.’ Unii din noi au avut timp sa primeasca adevarul si sa inainteze pas cu pas, si fiecare pas pe care l-am facut ne-a dat puterea sa-l facem pe urmatorul. TIMPUL ESTE ACUM PE SFARSITE si ceea ce ne-a luat noua ani de zile sa invatam ei vor fi nevoiti sa invete IN CATEVA LUNI.” Deci contextul din fragmentul de mai sus este de netagaduit – Convertitii proaspat botezati au nevoie ca IN CATEVA LUNI sa invete doctrinele pentru ca TIMPUL ESTE ACUM PE SFARSITE! Care crezi tu ca ar fi o definitie rezonabila a frazei “in cateva luni”? 3? 5? Daca unprieten te-ar suna sa-ti spuna “Ne vedem in cateva luni”, la ce te poti astepta? Cat timp o vei astepta? 2, 3 -6 luni? Ei, la sfarsitul anului 2008 au trecut deja 1896 de luni decand profetia asta a fost declarata de EGW!
Davieboy

[ #71358 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 1:29 pm

Sau poate imi poti descifra si mie profetia din 1856 de la Conferinta unde declara ca multi din cei de fata vor vedea pe Isus o poti gasi in Marturii pentru Comunitate Vol 1 in ultima propozitie din pagina 131 si primul paragraph din pagina 132, EGW spun asa: “ Mi-a fost aratat grupul celor prezenti la Conferiinta. Ingerul a spus: ‘ Unii vor fi hrana pentru viermi (aici urmeaza o paranteza de Sora Clarisa Nustiucum-neimportanata!), unii vor fi atinsi de ultimele sapte plagi, iar altii vor trai si vor ramane pe pamint pentru a fi luati la venirea lui Isus.” Toti oamenii din Conferinat respective au decedat cu numeroase generatii in urma. Niciunul din ei nu a ramas “viu” sa fie “luat” la venirea lui Isus. Biserica SDA a declarat asta ca fiind o profetie conditionata ca si cele din Iunie si Septembrie 1845. Intrebarea este, care este conditia asta invizibila? O profetie conditionata este una care predictia este predicate sub o conditie, ca si… (2 Chronicles 7:14). ”dacă poporul Meu peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga, şi va căuta Faţa Mea, şi se va abate de la căile lui rele, – îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul, şi-i voi tămădui ţara.”...si te rog nu ma trimite la Iona, pentru ca Iona 4:1-2 spune asa: “Lucrul acesta n-a plăcut deloc lui Iona, şi s-a mâniat. S-a rugat Domnului, şi a zis: „Ah! Doamne, nu este aceasta tocmai ce ziceam eu când eram încă în ţara mea? Tocmai lucrul acesta voiam să-l înlătur fugind la Tars. Căci ştiam că eşti un Dumnezeu milos şi plin de îndurare, îndelung răbdător, şi bogat în bunătate, şi că Te căieşti de rău!” ...este evident ca Iona stia de la D-zeu ca exista o posibilitate ca oamenii din Ninive sa se re-intoarca la caile lui D-zeu si atunci acesta ii va ierta. De ce nu ia placut lui Iona lucrul asta? Probabil pentru ca D-zeu ia refuzat ca el sa mentioneze asta a fi o profetie conditionata „Încă patruzeci de zile, şi Ninive va fi nimicită!”. De ce sa-r fi maniat Iona pe D-zeu daca nu doar de simplul motiv ca el (Iona) a iesit ca fiind profet fals (in ochii cetatii Ninive)! Deci, in continuare daca analizam toate profetiile “conditionate” ale lui EGW nu gasim nici-o o conditie. In profetia postata mai sus, ea pur si simplu mentine ca personae din Conferinta respective vor fi vii la intoarcerea lui Isus! UNDE SUNT CONDITIILE!
Davieboy

[ #71359 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 1:30 pm

Asa cum m-am asteptat esti pus doar pe atac , cu urechi surde bineinteles. Culmea este ca chiar tu ai recunoscut ca nu stii ce este inspiratia. Ti-am dat un link la un topic care contine minimul necesar de cunostinte intr-o discutie despre inspiratie. Te-ai facut ca nu il vezi. Comportamentul asta arogant , presarat cu sarcasm de atotstiutor care pune urechea surda cand chiar el recunoaste ca vorbeste despre o notiune pe care nu o cunoaste ma lasa rece. Continua tot asa , si vei vorbi in curand singur daca intre timp nu se sesizeaza moderatorii.

Pentru ca nici macar nu vrei sa pleci urechea la sfaturi, fa bine si citeste macar ce s-a mai scris deja pe la topicuri. Cineva nu o sa repete pentru fiecare individ caruia ii e lene sa citeasca. Nu faci decat sa dai copy/paste de pe site-uri.

Gabriy'el

[ #71360 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 1:39 pm

EGW a declarat ca inainte the potop oamenii sau amalgamat cu animalele rezultat al imperecherii oamenilor cu animalele!!!
si zice asa: "But if there was one sin above another which called for the destruction of the race by the flood, it was the base crime of amalgamation of man and beast which defaced the image of God, and caused confusion everywhere" (Spiritual Gifts, vol. 3, p. 64).
Deasemenea spune: "Every species of animal which God had created were preserved in the ark. The confused species which God did not create, which were the result of amalgamation, were destroyed by the flood. Since the flood there has been amalgamation of man and beast, as may be seen in the almost endless varieties of species of animals, and in certain races of men" (Spiritual Gifts, vol. 3, p. 75).
Biblie o contrazice: "And God said, 'Let the land produce living creatures according to their kinds: livestock, creatures that move long the ground, and wild animals, each according to its kind.' And it was so. God made the wild animals according to their kinds, the livestock according to their kinds, and all the creatures that move along the ground according to their kinds. And God saw that it was good" (Genesis 1:24, 25).

STIM CU TOTII CA ANIMALELE SI OAMENII AU dna-URI DIFERITE DECI IMPERECHEREA UNI ANIMAL CU A UNUI OM SAU AL UNUI PESTE CU AL UNEI PASARI NU POATE REZULTA IN A PRODUCE offsprings (URMASI)!
Davieboy

[ #71361 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 1:46 pm

Eu iti prezint "facts" si tot ceea ce faci tu este sa-mi filozovezi cate-n stele si-n luna + imi ataci si "romana" mea subreda (care e defapt 2nd language to me!). Se pare ca it's the adventist way to mock and ridicule anyone who believes outside the box (the adventist box). But I assure you that there is a big difference between being brainwashed and braindead my friend!
Si daca nu imi aduci dovezi din biblie atunci dute pe forumul de pe Hi5 si da-ti cu parerea la topicul "Ce vor fetele de la baieti" sau ceva de genul similar, si nu-mi irosi mie timpul aici.
Last edited by Davieboy on Tue Feb 24, 2009 2:03 pm, edited 1 time in total.
Davieboy

[ #71362 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 1:49 pm

Daca ai impresia ca atunci cand te turezi , vei intimida pe cineva te inseli. Esti inconsecvent in chiar propria-ti discutie. Nu stii ce inseamna inspiratia , si sari de la un subiect la altul ca sa demonstrezi ce? Inainte sa incepi cu copy/paste am fost pe punctul de a-ti raspunde la prima problema ridicata. Acum stiu sigur ca nu are rost.

P.S Ambele probleme ridicate de tine au fost deja discutate. Cauta topicele , si citeste-le. Nu lasa lenea propulsata de prejudecati sa iti atrofieze abilitatile.

Gabriy'el

[ #71363 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 1:57 pm

Fii linistit ca nu se ambaleaza nimeni aici. Vreau doar sa stii ca pot fi arogant, chiar mai bine ca tine. However, asta nu e intentia mea.....
Am citit (briefly) pe linkul care mi la-i trimis si am decis ca e prea multa proza in descrierile date acolo + judecand dupa descrierea din subtitlu, topic-ul ala este Pro EGW, eu sunt CONTRA.
Si daca stii asa de mult de cut/paste de ce nu o faci tu si imi prezinti argumentele tale in loc sa faci pe desteptul! Nu te obliga nimeni sa contribui aici!
Davieboy

[ #71364 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 24, 2009 2:13 pm

Davieboy wrote:Am citit (briefly) pe linkul care mi la-i trimis si am decis ca e preamulta proza in descrierile date acolo + judecand dupa descrierea dinsubtitlu, topic-ul ala este Pro EGW, eu sunt CONTRA.
Si daca stiiasa de mult de cut/paste de ce nu o faci tu si imi prezinti argumenteletale in loc sa faci pe desteptul! Nu te obliga nimeni sa contribui aici!

Cuvintele de mai sus demonstreaza ca nu doresti o discutie constructiva. Stop! Nu te ambala din nou. Asculta ce spun, nu citi printre randuri.

Pentru ca sa intelegi contradictiile din Biblie sau din alte scrieri trebuie sa intelegi inspiratia si revelatia asa cum este ea prezentata in Scriptura. Te-am trimis la un topic unde nu aveai de citit decat o singura pagina de forum. Nu doar ca nu ai citit, dar nici nu ai vrut sa citesti pentru ca tu esti CONTRA si nu PRO.

Pai cum poti sa mai ai pretentia sa te asculte cineva daca tu nici nu vrei sa asculti celelalte argumente, ale celor PRO???? Sau daca eu, sau altii la dorinta ta de a incepe o discutie ti-am fi spus :"Ne pare rau, nu avem ce discuta, pentru ca tu esti contra si noi pro!". Sau e doar o placere de a fi Gigi Contra?

In aceste conditii , cum ar putea cineva sa incerce sa intre intr-o discutii in care interlocutorul spune din start :"daca esti PRO nici nu o sa citesc ce scrii"???

Gabriy'el

[ #71368 ] Postby Nelutu on Tue Feb 24, 2009 4:11 pm

4. FII RESPECTUOS. Daca cineva nu este de acord cu tine, respecta-idreptul la propria opinie. Reciproca e valabila. Nu fi impulsiv sau nepoliticos cand iti exprimi opinia. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist.Punctele de vedere sint cele care trebuie discutate, nicidecum persoana care isi exprima ideea. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare,hartuirea, ironia de prost gust, fara sens si orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum[fie in public pe forum,fie prin mesaje private].

REGULAMENTUL FORUMULUI
Homo sum , humani nihil a me alienum puto.
Nelutu

Location: intr-o lume care ucide in fiecare zi o fetita ( cu sau fara chibrituri )

[ #71370 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 5:17 pm

Nelutu,
sper ca mesajul asta a fost o "technicality" si ai considerat ca e necesar sa trimiti cate o copie la amindoi! Altfel cred cai ai gresit destinatarul. Daca ai argumente asupra topic-ului atunci te rog frumos sa le adresezi (direct si la subiect asa cum o fac eu) dar nu-mi da sfaturi care nu sunt necesare, pentru ca am citit regulile Forumului, am vb. cu administratorul asupra subiectului inainte sa-l postez, si nu am folosit un limbaj neadecvat si dupa cum e scris sub tigla AZSForum.ORG, fiecare are dreptul sa fie diferit! Am socotit necesar sa fac observatia care am facut-o asupra individului respectiv si am incheiat argumentul cu el care era "pointless" de altfel. Am cerut ca topicul asta sa fie lasat unde e, si cum e. Este mai vizibil, este direct si la subiect (de asta l-am si intitulat asa), celalalt contine mult mai multe subiecte si te pierzi in ele. Vreau sa zic, iti pierzi idea sub-topicului. Sunt putini cei care cunosc site-ul si sunt si mai putini cei care lau studiat dar sunt foarte multi care nici nu stiu el. Lumea adventa trebuie sa cunoasca acuzatiile si dovezile aduse impotriva acestei femei. Daca nu e nimic de ascuns atunci de ce sa 'ne' fie teama!? Biserica nu ne-a spus, nu ne spune, si nu cred ca e vreo indicatie ca o vom afla de la ea in viitorul apropiat despre probele si dovezile aduse impotriva acestui "profet". Eu il citesc [site-ul] de aproape un an jumate si inca nu l-am gatat, atit e de vast! Il studiez si cercetez probele in scrierile lui EGW si in Biblie si sunt gata, sa argumentez cu dovezi biblice ca acest "self-appointed profet" e un fanatic!
Davieboy

[ #71371 ] Postby cristian on Tue Feb 24, 2009 5:46 pm

Image Davie ai intrat in fortza, dar aici trebuie sa ai muuulta rabdare...
Doar asa se mai anima topicul Image

Cat priveste pozitia ta fatza de EGW,afla ca sunt de acord cu tine. Succes !

Totusi e o problema cu adevarul ... care doare... prin redeschiderea ranilor de demult pt ca este un adevar ce loveste in cele mai profunde sentimente si convingeri chiar daca acestea sunt gresit ancorate , in acest caz de punctul de referintza final si decisiv , reprezentat de un profet la fel de discutabil, EGW.
Daca ea ca profet nu ar fi fost mereu si mereu sprijinita sa nu cada, sub propria greutate, acum subiectul acesta nu s-ar fi deschis dar ca si joseph Smith, si nu numai ... a rezistat si subiectul acesta se va redeschide , mereu ...
cristian

[ #71372 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 7:43 pm

Cristian, multumesc pt. suportul tau moral, ma simt un pic mai motivat cand primesc astfel de incredintari. Doar ce am inchis telefonul cu fratele pastor Adalbert Orban din Atlanta, care stim cu totii ca are o educatie completa in privinta scrierilor lui EGW. Am inceput deja sa dezbat cu el (Orban) subiectul asta de catva timp. Deasemenea (nu am numarul lui de telefon) la-s invita si pe pastorul Edi Constantinescu din Chicago sa participe si el (am observat ca e moderator aici). Dupa cum vezi o sa fiu strins intr-o stinca si un obiect tare..:)..asa ca daca crezi ca ma poti suporta in continuare as aprecia efortul tau. Daca nu, e OKAY ca am Adevarul de parte mea...:).
Numai bine
Davieboy

[ #71373 ] Postby Davieboy on Tue Feb 24, 2009 10:16 pm

Corectare: "INTRE o stanca si un obiect tare".
Davieboy

[ #71374 ] Postby aquaticus on Wed Feb 25, 2009 12:31 am

Davieboy, Sabatul trecut ai lipsit de la Scoala de Sabat, ne vedem Sambata, mai povestim acolo.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #71375 ] Postby Davieboy on Wed Feb 25, 2009 12:34 am

:)...nu-mi facusem temele si nu am vrut sa ma prezint nepregatit. Desigur Aquaticus, ne vedem sambata!
Davieboy

[ #71376 ] Postby Gabriy'el on Wed Feb 25, 2009 2:15 am

Ohoo, musiu Cristian ne viziteaza din nou!!! Pot sa treaca ani de zile fara nici o postare pe forum, cand e rost de atac la adresa EGW inviem si din morti daca e nevoie nu??? Image Cristiane , eu inteleg sa il sustii pentru ca e normal , iti canta cantecul tau preferat, dar asa ca de la experimentat in ale atacului la novice puteai sa-i atragi atentia ca nu convinge pe nimeni cu atitudini gen :"oricum nu are rost sa citesc ce spuneti pentru ca voi sunteti PRO iar eu sunt CONTRA".

Gabriy'el

[ #71384 ] Postby Davieboy on Thu Feb 26, 2009 6:40 am

Pastorul Orban nu are timp sa participe pentru moment deocamdata, deorece este ocupat cu alte treburi ale bisericii, dar va prezenta argumente in apararea lui EGW in viitorul apropiat. Nu stiu daca pastorul Edi Constantinescu a primit mesajul meu. Mi-ar face placere, ii rog sii astept pe amindoi sa contribuie aici, sau oricare persoana proeminenta din biserica care cunoaste EGW si scrierile ei cu amanuntire. Intre timp eu am sa-mi continui si sa prezint acuzatiile fostilor pastori AZS, deci haideti sa facem o analiza mai amanuntita a profetiei lui EGW listata de mine la postul# 71358. EGW a primit o viziune aratand soarta tuturor persoanelor care au assistat la conferinta respectiva. A specificat ca ca unii din ei vor suferi de boli, altii vor muri, iar altii vor fi vii la intoarcerea lui Isus. Deci Isus urma sa se intoarca intr-o relative scurta durata. Ellen a fost atit de sigura pe ea de aceasta “viziune” incat a publicat-o in ziarul ei personal “Testimonies to the Church” care a primit o distributie vasta. Dar, pe la inceputul anilor 1900, cand toti cei care au asistat la precedenta conferinta au decedat, au lasat biserica intr-o dilemma de a incerca sa explice incapacitatea unui “profet” atit de proeminent. Pe noi, astazi, biblia ne lasa fara nici o indoiala cand citim Deut. 18:22. Haide-ti sa vedem pe ce putem da vina aici, ce a cauzat esuarea profetiei? care ne sunt optiunile? O posibilitate ar fi ca ingerul care a vorbit lui EGW sa minta! Dar de ce? Noi stim din Matt 24:36 “Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.” Isus ne spune clar ca NUMAI Tatal ceresc stie ziua revenirii Lui. Ingerii nu cunosc ziua reintoarcerii lui Hristos. E o zi secreta, cunoscuta doar de Tatal ceresc. Motivul lui Isus de a face precizarea asta a fost ca sa ne avertizeze impotriva acelor profeti mincinosi (vezi EGW!), sau figuri angelice care vin la noi pretinzand ca ar cunoaste ziua reintoarcerii Lui.
In preurmare, daca ingerii nu cunosc ziua reintoarcerii lui Isus (si declaratia asta elimina posibilitatea ca un inger al lui D-zeu sa-i fi comunicat lui EGW aceasta falsitate – deci elimina orice interactie cu divinitati in prezicerea acestei profetii), atunci cum pot ei (ingerii) face aceste descoperiri lui EGW? Este posibil ca D-zeu sa fi pornit impotriva Cuvintului lui Isus? Si sa lase ingerii sa actioneze in secret?
Haide sa ne gandim la optiunea asta putin:
1. D-zeu este omniscient, autotstiutor, stie viitorul. D-zeu stie in exactitate ziua si ora cand El se va intoarce pe pamint (Mat 24:36). El a stiut ziua si ora exacta dinainte ca lumea sa fie creata.
2. D-zeu nu poate minti (Tit 1:2). Deci, este o absoluta imposibilitate ca D-zeu sa fi spus ingerilor Lui ca sar fi intoarce in cursul vietilor celor de la conferinta din 1856. Daca le-ar fi spus ingerilor Lui ca sar intoarce in cursul anilor 1800, cand El stia ca ziua aceea este inca departe in viitor, atunci El ar fi un MINCINOS
Ar fi o singura posibilitate aici si anume ca D-zeu nui mai considera pe ingerii cazuti ca a fi ingeri, sau a fi ai Lui si ei nu ar fi fost inclusi in declaratia facuta de Isus in Matei 24:36. Observam ca specifica „nici un inger din CERURI”! Deci, in concluzie prezicerea lui EGW a venit de la sine, sau ne putem taia craca de sub picioare daca alegem sa intram intr-o situatie mult mai grava daca o credem ca intradevar „un inger ia spus” ...al cui inger? Cu siguranta nu era al lui D-zeu!
Davieboy

[ #71387 ] Postby cristian on Thu Feb 26, 2009 11:55 am

Altfel spus, cine e de vina ?
Ellen, ingerul sau Dumnezeu ?
Ea era inspirata, condusa de inger. Ingerul era trimis de Dumnezeu.
Undeva... intre cele trei persoane ceva nu e in regula.
Cineva a mintit.

Sau cum spui tu Davie, rational nu era ingerul lui Dumnezeu sau ... nu era nici un inger la mijloc.
Totusi un inger i-a spus , deci ...
Ramane o singura varianta se pare , era un inger imaginar sau ...Elen a mintit ca un inger i-a spus.
Last edited by cristian on Thu Feb 26, 2009 11:59 am, edited 1 time in total.
cristian

[ #71388 ] Postby Davieboy on Thu Feb 26, 2009 11:56 am

Scurt MEMO:

Daca pastorii nu vin la noi, haide-ti sa mergem noi la ei. Un moment mai potrivit ca scoala de sabat nu este, mai ales semestrul acesta cand toata lumea este pregatita si conduce dezbateri despre integritatea profetului EGW. Eu cred ca e un argument sincer, curat, cinstit si un moment cum nu se poate mai opportunistic! Eu unul am sa o fac.
Davieboy

[ #71389 ] Postby Gabriy'el on Thu Feb 26, 2009 12:08 pm

Davieboy wrote:Eu unul am sa o fac.

Cu ce scop daca tu esti contra si asa vrei sa ramai? Orice ti s-ar spune ar fi din partea unor PRO deci ar fi fara rost nu? Asadar, cat timp nu esti dispus sa asculti argumentele celor care nu sunt de acord cu tine care-i şpilu'??

Gabriy'el

[ #71390 ] Postby Davieboy on Thu Feb 26, 2009 12:23 pm

Gabriy'el,
Chiar nu vreau sa te jignesc, si vreau sa putem avea o discutie inteligenta pe tema asta, dar tu ce intelegi prin faptul ca eu sunt CONTRA? Am fost PRO, si chiar anul trecut am declarat ca "deocamdata, consider biserica azs ca detine adevarul complet" si daca nu ma crezi dute pe forumul de pe Hi5 si convinge-te: http://hi5.com/friend/group/1014353--91 ... topic-html - dute la al II lea paragraf, pagina #3 (si acum mi-am dezvaluit identitatea, dar e OK ca nu am nimic de ascuns), si ai sa te convingi! Deci am fost PRO pina mi sa dovedit contrariul. Acum, nu spun ca as fi complet, 100%, devotat acestei idei, dar trebuie sa agreezi ca dovezile sunt coplesitoare, si crede-ma ca nici nu am inceput sa "scrape the surface" atit cit priveste dovezile argumentative. Acum, daca vrei sa argumentezi, fa-o te rog fara sa folosesti scrierile lui EGW, pentru ca integritatea ei este la mijloc aici. Deci ai nevoie sa te folosesti de dovezi de din afara, biblice, concrete, si puternice asa cum aduc acesti pastori, si sunt sigur ca toti cei ce urmaresc topicul ar vrea sa vada acelasi lucru. Dovedeste-mi contrariul ca sa pot fi PRO EGW din nou. Pacea Domnului!
Davieboy

[ #71392 ] Postby Gabriy'el on Thu Feb 26, 2009 12:41 pm

Davieboy wrote:Chiar nu vreau sa te jignesc

Totusi ai si posibilitatea asta insa cel putin pana acum nu doar ca nu ai avea motive sa o folosesti dar nu ti-ar ajuta la nimic.
Davieboy wrote: dar tu ce intelegi prin faptul ca eu sunt CONTRA?

Stimate Davieboy, am specificat aceasta idee pentru ca , intr-un post anterior ai exprimat EXPLICIT, ca pe tine nu te intereseaza argumentele celor PRO. Ai recunoscut chiar tu singur, nu te-am fortat eu, faptul ca nu cunosti ce este inspiratia si cum lucreaza Dumnezeu prin ea. Eu ti-am oferit un link de O SINGURA PAGINA de forum(mai multe de 30 de minute nu iti ia sa o citesti atent) de unde poti sa iti faci o idee la ce ma refer.

Raspunsul tau a venit scurt si taios cu urmatoarea idee (te parafrazez) : "pe mine oricum nu ma prea intereseaza ideile de pe acolo pentru ca ei sunt PRO iar eu sunt CONTRA". In aceste conditii eu sau oricine altcineva nu ar fi indreptat sa iti spuna simplu :"ne pare rau , dar cu o astfel de atitudine discutie e inutila din start". ?????? Eu cred ca da.

Ai afirmat ca ai fost PRO. De ce ai fost PRO? Ai avut vreun argument sa fii PRO?? Gandeste-te bine. Ai avut vreun motiv , vreo baza pentru care erai PRO sau ai fost PRO din inertie, pentru ca asa era toata turma?? Trebuie sa iti raspunzi singur la intrebari. Majoritatea celor care au cazut in capcana in care ai cazut acum sunt in acea situatie pentru ca pur si simplu au avut o conceptie gresita despre inpiratie , iar altii au fost luati pe nepregatite nefiind in stare sa ofere nici un argument.

Nu esti primul si nici ultimul care vine cu aceste acuzatii. Multi au avut impresia ca se clatina pamantul sub picioare sau altii cred ca au descoperit...America(nu e cazul tau , esti acolo deja) , atunci cand au descoperit site-ul. "Dovezile" sunt chiar create pentru a te atrage , pentru a-ti lasa impresia ca sunt imbatabile,coplesitoare.

In urma cu ceva timp la asemenea acuzatii as fi dat imediat raspunsul. Intre timp pot sa zic ca m-am maturizat si incerc sa tintesc la radacina problemei inainte sa dau raspunsuri exacte care oricum nu vor rezolva nimic cat timp conceptia pe care se bazeaza prejudecata e tot putreda. Daca acest lucru nu se doreste, iar interlocutorul meu nu vrea decat sa imi arate cat de multe stie el, din ce a citit de pe site, iar cand eu ii spun ceva isi baga degetele in urechi sau isi pune maninile la ochi atunci , il voi lasa sa vorbeasca singur cat doreste.

P.S Raspunsul la problema cu profetia neimplinita exista si aici pe forum , la 2 topice daca nu ma insel. Deasemenea exista si in studiile biblice din acest trimestru insa nu mai stiu exact care numar.(daca nu ma insel e intr-o zi de vineri). Raspunsul exista deci , nu putem sa il repetam pentru fiecare om care intra pe un forum. Trebuie sa asculte si el argumentele celorlalti.

Din experienta pe care o am cu indivizii antiEGW totul tine de atitudine. Vreau sa demonstrez cat de tare sunt eu in argumente si cat de mult pot sa o atac pe EGW sau vreau sa aflu adevarul si sunt dispus sa ascult argumente de o parte si de cealalta , dupa care sa cantaresc , sa meditez , sa analizez?

Gabriy'el

[ #71393 ] Postby Davieboy on Thu Feb 26, 2009 1:47 pm

Gabriy'el

Mda...mi-a fost teama ca daca-ti deschid usa si o sa-mi "desfund urechile" va fi in zadar si o sa filozofezi in continuare.

1. Deci, am refuzat sa mai studiez topicul unde mai trimis din motive ca EGW era "dadacita" acolo, cel putin asa mi sa parut mie si acuzatiile sunt extrem de slabe. Deci, ce ati facut voi acolo este ceea ce a facut pastorul Edi Constantinescu candva nu demult in urma. A avut un argument cu un alt membru adventist (inregistrat video), care defapt pretindea ca cunoaste doctrina baptista - si Edi ia dovedit ca doctrina baptistilor e mai slaba ca a noastra....sa ne rada curcile nu alta!
2. Am fost PRO ca si majoritatea celor din biserica pentru ca am ascultat, am invatat, su nu am contestat nimic despre EGW, deci am fost PRO pentru ca nu am cunoscut adevarata EGW. Acuma o cunosc.
3. Deci care parte din "prezinta dovezi" nu ai inteles? Filozofezi pentru ca nu esti capabil sai oferi o aparare demna, pentru ca stii ca nu exista aparare ce o poti oferi in suportul lui EGW. E simplu ca "buna-ziua". E cuvintul ei impotriva Cuvintului lui D-zeu. Deci citeste inca o data argumentul postat astazi, si o sa realizezi ca nu eu, nu fostii pastori AZS, ci Dumnezeu contesta profetia lui EGW!
4. Eu nu am gasit nici o explicatie acestei profetii neimplinite, in afara bineinteles, ca e o mincinoasa sau ca a primit informatiile de la un inger cazut. Dar nu cred ca asta e cazul al II lea, pentru ca pe parcurs vei vedea ce fel de profetii, false-copilaroase are profetul tau. Si defapt ea nu este nici macar demna de a fi numita profet fals. Ea este un gainar, deci e un hotz nacalificat ca altfel nu lasa atitea dovezi in urma ei.
5. Daca esti dispus sa filozovezi in continuare (mi-ai scris o pagina de caiet si nu ai spus nimic - Deci am ramas CONTRA) atunci am sa-ti aplic Teoria Usii Inchise a lui EGW.

O zi buna.

P.S. Iti sugestez ceva, prieteneste: Stai deoparte, ai rabdare si lasa-i pe altii care pot contesta (sau asa cred ei!) argumentele si in felul asta nu o sa arati ridicol cand voi avea de tastat ultimul cuvint. Asta doar daca Edi (administratorul) nu va sterge topicul, because it's gonna get real hot in here, I promise.
Last edited by Davieboy on Thu Feb 26, 2009 2:20 pm, edited 1 time in total.
Davieboy

[ #71394 ] Postby Gabriy'el on Thu Feb 26, 2009 2:20 pm

Din cat observ nu ai priceput nimic din ce am scris. Dar am motive destule sa cred ca nici nu vrei sa pricepi.
Davieboy wrote:. Am fost PRO ca si majoritatea celor din biserica pentru ca amascultat, am invatat, su nu am contestat nimic despre EGW, deci pentruca nu am cunoscut adevarata EGW. Acuma o cunosc.

Foarte rau. Tocmai aici e problema multora ca tine. Nu stiu de ce cred ceea ce cred la un moment dat. Am incercat sa te sfatuiesc tot prieteneste dar ai refuzat. "Fudulie cu nemiluita si desteptaciune cu carul" nu???
Davieboy wrote:Deci care parte din "prezinta dovezi" nu ai inteles? Filozofezi pentruca nu esti capabil sai oferi o aparare demna, pentru ca stii ca nuexista aparare ce o poti oferi in suportul lui EGW

Care parte din ideea "pentru a intelege si testa un profet, trebuie sa stii cu ce se mananca inspiratia si revelatia " nu ai inteles-o? Filozofia inseamna dragoste de intelepciune. Daca te declari impotriva intelepciunii atunci cu adevarat imi pierd timpul. Nu era abolut nici o filozofie. Era "tabla inmultirii" in discutia de fata. Nu te apuci de integrale cand nu cunosti ca 2x2=4.

Da, refuz sa iti fac jocul cu dovezile pentru ca pana acum nu mi-ai demonstrat ca esti diferit de alti pacaliti de site-urile respective. Cand nu vei mai avea ce sa spui , pentru un subiect fiind inchis de un anumit rationament care ti l-as prezenta , vei sari la alt caz fara sa stai sa meditezi. Oameni ca tine au mai ridicat problema cu acea profetie. Cand li s-a explicat si nu au mai putut sa zica nimic, au sarit la altele si altee. Prin urmare , nici nu ii interesa rezultatul discutiei. Eu jocul ala de-a soarecele si pisica nu il mai joc de mult timp. Mai ales cu cei specializati in atacuri antiEGW. (asta de fapt cam e o "boala" , vorba lui Edi Constantinescu)
Davieboy wrote:Deci am ramas CONTRA) atunci am sa-ti aplic Teoria Usii Inchise a lui EGW.

Am spus chiar eu ca atat timp cat vorbesc cu urechi surde(adica tu, dar nu numai) , nu doar ca nu o sa raspund la ce s-a mai raspuns deja , insa chiar o sa te las sa vorbesti singur.
Davieboy wrote:P.S. Itisugestez ceva, prieteneste: Stai deoparte, ai rabdare si lasa-i pealtii care pot contesta (sau asa cred ei!) argumentele si in felul astanu o sa arati ridicol cand voi avea de tastat ultimul cuvint. Asta doardaca Edi (administratorul) nu va sterge topicul, because it's gonna getreal hot in here, I promise.

Ridicol m-as simti daca as vorbi singur fara sa am un interlocutor. Pana si in aceasta ultima fraza ai dovedit prin expresia (sau asa cred ei) ca nu doresti un dialog, si nici nu vrei sa asculti un argument pentru ca , deh , tu esti CONTRA si e chiar o placere in a fi CONTRA.

Cand vei intelege cu ce e acela un dialog, nu doar eu voi intra sa iti raspund , vor mai fi si altii. Pana atunci te lasam sa te simti bine in propria-ti prejudecata. Alta solutie nu exista pana cand nu iesi din stare asta de autosuficienta.

P.S Reiterez sfatul cu care am inceput intregul topic. Calca-ti pe prejudecati , si citeste topicul ala care e un minim necesar de cunostinte intr-o asemenea discutie. Sau daca chiar nu ai rabdare citeste postarile userului Dulciano. Nu-ti fie lene , si lasa prejudecatile deoparte.

Gabriy'el

[ #71395 ] Postby Gabriy'el on Thu Feb 26, 2009 2:45 pm

Davieboy wrote:Ea este un gainar, deci e un hotz nacalificat ca altfel nu lasa atitea dovezi in urma ei.

Stimati moderatori, o asemenea afirmatie calomnioasa nu isi are locul in nici o discutie. Este bine cunoscut la ce se preteaza atacatorii EGW in marea lor majoritate, insa toleranta in opinii nu e sinonima cu tupeul , nesimtirea sau calomnia. Nu doar ca autorul topicului nu a vrut sa posteze la un topic cu exact acelasi subiect din cele 3 exitente deja(dupa ce i s-a cerut explicit sa faca acest lucru) dar asa cum ma asteptam continua si cu afirmatii calomnioase si badaranii cu cea mai mare seninatate.

Acesta e un forum adventist , si nu un balci pentru postarea calomniilor celor ce o dispretuiesc sau urasc pe EGW.

Gabriy'el

Next

Return to Spiritualitate