Ellen G. White - PROFET FALS!?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Ellen G. White - PROFET FALS!?

[ #73106 ] Postby AdriX on Fri Apr 24, 2009 6:10 pm

M-am uitat in Australia si America inainte sa scriu postul si oricum este un eveniment ce trebuie sa se intample dupa cum spune si Biblia ;)
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

Images: 0

[ #73107 ] Postby Sepre on Fri Apr 24, 2009 6:16 pm

Ce eveniment? Sa nu reusim sa patrundem la o treime din populatia lumii?
Sepre

[ #73108 ] Postby cristian on Fri Apr 24, 2009 6:16 pm

AdriX wrote:
Daca ne gandim ca Duhul lui Dumnezeu va fi revarsat peste orice faptura care-l accepta, atunci cu siguranta profetia se implineste !

De asemenea, Bunicul meu a cunoscut-o pe bunica printr-un vis. Si sunt oameni credinciosi si se iubesc si acum, de aceea pot sa spun despre ei cu siguranta ca Duhul Sfant se manifesta in vietile lor. Unii tineri au avut vedenii prin care li s-a descoperit ce se va intampla cu viata lor

Tu ai facut asocierea intre visul bunicului tau si revarsarea duhului peste orice faptura SI IMPLINIREA PROFETIEI...

DECI NU TE PLANGE :
AdriX wrote:Am zis ca bunicii mei s-au cunoscut printr-un vis pe care l-a avut bunicul si sunt inca credinciosi , le merge excelent si se iubesc ca la inceput. Astea nu pot fi decat roadele Duhului Sfant si prin asta cred ca Dumnezeu , (dupa o rugaciune aprinsa a bunicului - am uitat sa mentionez) i-a scos in cale printr-un vis viitoarea nevasta.
A visat exact chipul bunicii mele.
Asta iti suna tie a proorocie ?
Last edited by cristian on Fri Apr 24, 2009 6:21 pm, edited 1 time in total.
cristian

[ #73109 ] Postby AdriX on Fri Apr 24, 2009 6:20 pm

Una este sa nu patrunzi.... Alta este sa patrunzi , sa vestesti si cel care aude sa decida daca accepta sau nu.

Crezi ca daca vom spune evanghelia Bibliei la cat mai multi, se vor intoarce cu miile la Hristos ?
Dumnezeu va considera ca este timpul sa vina atunci cand va vedea ca evanghelia este spusa tuturor.
Datoria noastra e sa spunem nu sa obligam.
Cel care afla si cauta sincer adevarul va reusi sa isi schimbe crezul.
Cel care afla si nu face nimic nu va fi privit cu mila de Dumnezeu la sfarsit.
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

[ #73110 ] Postby AdriX on Fri Apr 24, 2009 6:25 pm

cristian...mai tu chiar nu intelegi nu ?
In textul din Ioel Duhul Sfant nu se revarsa NUMAI sub forma PROOROCIEI ci si a visurilor sau a vedeniilor CARE NU SUNT TOT UNA.

Proorocii sau profeţii sunt personaje din Biblie (dar nu exclusiv) care, sub însuflarea Sfântului Duh au prezis evenimente care au avut loc, au loc şi vor avea loc în viitor. Venirea pe lume a lui Iisus Hristos a fost prezisă de către proorocii din Vechiul Testament. Se consideră ca primul dintre profeţi a fost Avraam, iar ultimul a fost Ioan Botezătorul.

În ebraică, totuşi, profet este tradus de obicei prin nevi, care mai degrabă înseamnă "dezvăluitor". Vocaţia unui nevi este descrisă în Deuteronom 18:18, unde Domnul spune: "voi pune cuvintele mele în gura sa şi va spune tuturor ceea ce îi cer." Astfel, nevi este considerat ca fiind "gura" Domnului. Rădăcina nun-bet-alef (navi) se bazează pe rădăcina din două litere nun-bet care sugerează adâncime sau deschidere, probabil în relaţia cu Dumnezeu.

Este o diferenta intre a visa si a prooroci. Tot incerci tu ceva dar nu-ti iese :)
AdriX

[ #73111 ] Postby Sepre on Fri Apr 24, 2009 6:26 pm

Ok. Suntem blindati pe toate partile.

1. În ce secol ai fi vrut sa traiesti?

2. In ce calitate a excelat Ellen White ca profet: varianta de prezicator sau varianta de ”vorbitor al lui Dumnezeu”?
Sepre

[ #73112 ] Postby cristian on Fri Apr 24, 2009 6:34 pm

AdriX wrote:In textul din Ioel Duhul Sfant nu se revarsa NUMAI sub forma PROOROCIEI ci si a visurilor sau a vedeniilor CARE NU SUNT TOT UNA.

Deci bunicul tau a visat-o pe bunica ta . Ok ? In ce categorie intra ? Se incadreaza in Ioel ?
Visul bunicii mele cum il cataloghezi ?
cristian

[ #73113 ] Postby AdriX on Fri Apr 24, 2009 6:42 pm

Sepre....sa inteleg ca ai incercat sa-mi cauti punctul vulnerabil ?:)
De ce consideri ca sunt blindat pe toate partile ? Pana acum cred ca ti-am zis ceva cat se poate de logic si in conformitate cu Biblia.
Nu intleg unde vrei sa bati tu...Vrei sa fie si altfel decat spune Biblia ?

Eu ma ghidez dupa ea....Biblia e usor de inteles daca vrei cu adevarat sa gasesti adevarul......Tind sa cred ca unora le plac discutiile filozofice, cu multe argumente pro si contra....cu dezbateri lungi si suculente.

De ce sa fi vrut sa traiesc in alt secol ? :)
Ca sa poti sa-mi pui in fata o teorie prin care sa vii cu o demonstratie cum ca in orice secol as fi trait toate semnele s-au intamplat intr-o forma sau alta ?
Asta vroiai sa faci si nu stiai cum sa te exprimi ?

Pai uite ca sa lamurim odata pentru totdeauna un semn clar care se intampla in timpul zilelor tale si doar acum.

Evanghelia Propovaduita. E foarte simplu.
Daca as fi trait in oricare secol intre anii 538 si 1798 nu as fi avut cum sa propovaduiesc evanghelia deoarece acea perioada este considerata de Biblie "PUSTIU" , o perioada de 1260 de ani de suprematie Papala. De aceea ni se spune ca se va ridica o ramasita care o va vesti pe tot pamantul.

Evanghelia a inceput incet incet sa fie propovaduita la cat mai multa lume dupa anul 1798. Daca tu vrei sincer sa gasesti un raspuns, te vei documenta cat mai bine cu privire la misiunile Adventiste din toata lumea, probabil scriind niste mail-uri elaborate catre Conferinta Generala.
Asa vei afla in cate colturi ale lumii a ajuns solia adventa si cate teritorii mai sunt de evanghelizat.
Dupa ce vei afla lucru asta, o sa faci o analiza si o sa-ti dai seama ca solia adventa (cea Biblica , cea care Pazeste Sabatul) mai trebuie sa ajunga in cateva locuri.

Atunci, de ce crezi ca ramasita nu exista in acest moment si va lua nastere mai tarziu ? Ca sa faca ce ? Sa mai transmita si ea pe 10% din suprafata pamantului in timp ce Adventistii au facut-o pe 90% ?
Last edited by AdriX on Fri Apr 24, 2009 7:00 pm, edited 1 time in total.
AdriX

[ #73114 ] Postby AdriX on Fri Apr 24, 2009 6:52 pm

cristian wrote: Deci bunicul tau a visat-o pe bunica ta . Ok ? In ce categorie intra ? Se incadreaza in Ioel ?

Da , se incadreaza. Si in Ioel sunt 3 forme prin care se manifesta Duhul Sfant.
Proorocia este prima, visul este a 2-a si vedenia este a 3-a forma.
Din moment ce sunt 3 forme diferite e normal sa fie exemplificate toate 3.

Daca Ioel se referea doar la proorocie, si ti-am dat definitia mai sus, atunci putea sa spuna clar : "....fii, batranii, fiicele si tinerii vor proorocii"
Ce te face sa crezi ca in textul din Ioel, Dumnezeu vorbeste doar despre Proorocie ?

Faptul ca Ellen White a visat si a avut vedenii nu-i ofera statutul de prooroc.
Faptul ca a aplicat Deuteronom 18:18, unde Domnul spune: "voi pune cuvintele mele în gura sa şi va spune tuturor ceea ce îi cer." asta ii confera dreptul de a fi considerata Prooroc.

Acum faci diferenta sau trebuie sa mai explic de 10 ori ?
AdriX

[ #73115 ] Postby cristian on Fri Apr 24, 2009 7:00 pm

Deci visul bunicului tau care a visat-o pe bunica ta, este o consecintza directa a manifestarii duhului in bazs.
Hai sa presupunem ca ar fi ...
In acest caz bunicul tau este un "inspirat" de cer, mult mai autentic decat inspiratia egw , ca viziuni.
Cel putin bunicul tau a fost bine inspirat daca a trait fericit cu bunica ta, dar egw, a scrintit-o rau de tot cu viziunile.

Nu mi-ai raspuns ;visul bunicii mele care l-a visat pe bunicul si au trait binecuvantati pana la adanci batraneti si care nu erau azs, are vreo legatura cu Ioel ?
Sau bunicii mei, cum nu erau azs sunt exclusi de la darul amintit in Ioel...?
cristian

[ #73116 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 12:26 am

Ar trebui sa stii la varsta pe care o ai , ca Duhul Sfant se manifesta in toti aceia care accepta pe Hristos ca Mantuitor in viata lor si traiesc dupa Adevarul Biblic.
De ce vor fi mantuiti si baptisti si ortodocsi si penticostali ? Pentru ca unora nu li s-a adus la cunostiinta inca lumina pe care Hristos o trimite prin biserica ramasitei...sabatul Biblic, Babilonul modern, etc. iar ei, acceptandu-l pe Isus sincer in viata lor dupa adevarul pe care biserica ii lasa sa-l inteleaga, vor avea parte de Imparatia lui Dumnezeu.

Acum, ca bunicii tai au trait pana la adanci batraneti nu se datoreaza visului bunicii tale. E doar o inventie de-a ta ca sa pui repede in carca bisericii Adventiste faptul ca Duhul Sfant lucreaza doar pentru noi.
Nu e adevarat. Duhul Sfant lucreaza pentru orice om in LIMITA LUMINII PE CARE A PRIMIT-O.

Daca bunica ta stia de solia celor 3 ingeri, stia de Sabatul Domnului, stia de ramasita Bisericii Primare si nu a acceptat credinta adventista continuand sa tina duminica si sa manance porc, pentru ca pana acum doar ea transmite Evanghelia asa cum Biblia doreste nu poti sa consideri ca Duhul Sfant a lucrat in viata ei prin visuri.
De aceea ti-am mai explicat ca Domnul are nevoie de o RAMASITA sa-ti duca solia peste tot in lume...Care solie? Cea AUTENTICA...
AdriX

[ #73117 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 3:44 am

AdriX wrote:Acum, ca bunicii tai au trait pana la adanci batraneti nu se datoreaza visului bunicii tale.

Deci la bunicii tai cei fericiti in casnicie se aplica binecuvantarea din Ioel pt. ca sunt azs ,(afirmi tu cu un infantilism cruel) in schimb la bunicii mei nu se poate aplica pt ca nu erau azs ; chiar daca si ei s-au visat si au trait fericiti si credinciosi sub binecuvantarea de sus.

Aceasta este "frumusetea" ridicola si rusinoasa a adevarului azs; exclusivismul sectar iar tu prin afirmatiile de aici i-ai dat nuantze patologice.
AdriX wrote:De aceea ti-am mai explicat ca Domnul are nevoie de o RAMASITA
Cine s-a format dupa 1798 si are Duhul Proorociei?

Observ ca insisti pe interpretarea celor 1260 de ani.
Te invit la o incursiune istorica sa ne lamurim putin cum se incadreaza aceasta interpretare profetica pe tabloul realtitatilor si evenimentelor istorice.
cristian

[ #73119 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 4:32 am

In Dan. 7,25 se precizeaza "...si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremi si o jumatate de vreme."
Iar in Apoc.13,4 "I s-a dat o gura care rostea vorbe mari si hule si putere sa lucreze 42 de luni".

Principiul dupa care lunile se transforma in ani este la fel ca cel folosit de Miller, prin care a transformat cele 2300 seri/dimineti, in ani , iar rezultatul a fost cele doaua tragedii ale dezamagirilor una mai mare decat alta.

Deci 42 de luni conform pricipiului aplicat si de Miller , se transforma in 1260 de ani, timp in care fiara persecuta pe sfinti.
Se stie ca punctul de plecare al acestei perioade critice este anul 538.

In acest an trebuie ca fiara sa inceapa persecutia asupra SFINTILOR, urmand ca acesta actiune sa se sfarseasca in anul 1798.
Care este evenimentul istoric la 538 ce marcheaza inceputul acestei perioade ?
Se incepe razboiul, persecutia sfintilor la aceasta data de catre fiara , explicit de catre papa ?
cristian

[ #73123 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 12:57 pm

cristian wrote:
AdriX wrote:Acum, ca bunicii tai au trait pana la adanci batraneti nu se datoreaza visului bunicii tale.

Deci la bunicii tai cei fericiti in casnicie se aplica binecuvantarea din Ioel pt. ca sunt azs ,(afirmi tu cu un infantilism cruel) in schimb la bunicii mei nu se poate aplica pt ca nu erau azs ; chiar daca si ei s-au visat si au trait fericiti si credinciosi sub binecuvantarea de sus.

Cristian, dupa cum bine cunoastem stilu-ti caracteristic...rastalmacesti vorbele doar pentru a-ti da mereu dreptate.
Daca citesti mai sus in postul respectiv vei vedea ca am pus sub semnul conditiei visul dintre bunica si bunicul tau. Daca bunica ta si bunicul tau traiesc bine fericiti si se iubesc asta nu inseamna neaparat ca Duhul Sfant i-a descoperit reciproc. Pentru ca am spus ca daca bunica ta pazeste in continuare duminica si mananca porc, desi i-a fost adus la cunostiinta despre aceste lucruri, Duhul Sfant nu se poate manifesta in ea.
Asta e parerea mea personala. Si daca nu esti de acord cu ea, du-te si intreaba despre Duhul Sfant un om licentiat in teologie, un pastor, un presedinte de conferinta, un secretar al uniunii...ai destule posibilitati sa afli exact despre aceste lucruri.

In alta ordine de idei:

Galateni 5:22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
Galateni 5:23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

Dragostea - Cuvântul grecesc folosit de apostolul Pavel pentru a se referi la această faţetă a roadei Duhului (agape) este cuvântul care apare în general în Noul Testament pentru a exprima dragostea divină ca un atribut distinct de dragostea omenească, sau de prietenie (în gr., filia). Dragostea agape exprimă esenţa importantei porunci dată de Domnul: „Să-L iubeşti pe Dumnezeu cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta şi cu tot cugetul tău; şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi" (Luca 10:27). Aşa cum a afirmat însuşi Domnul Isus, posedarea şi manifestarea acestei virtuţi este o condiţie pentru moştenirea vieţii veşnice (Luca 10:28)

Bucuria(chara) - este produsul relaţiei de părtăşie care există între copiii lui Dumnezeu. Se spune că bucuria aparţine dragostei aşa după cum un fruct aparţine plantei care I-a produs

Pacea - Duhul este cel care îl ajută pe credincios să cultive această virtute a păcii. Ca şi virtutea bucuriei, pacea nu poate fi influenţată de circumstanţele în mijlocul cărora ne desfăşurăm activitatea sau de perspectiva sumbră a cursului evenimentelor, fiindcă este pacea lui Dumnezeu dăruită prin Duhul Sfânt. Prezenţa Duhului în credincios asigură prezenţa acestei virtuţi. Absenţa Duhului îl privează automat de pace pe cel ce se consideră credincios, întrucât sursa ei nu mai este o realitate în viaţa acelui om. De aceea s-a rugat psalmistul: „Nu lua de la mine Duhul Tău cel Sfânt" (Ps. 51:11). Aşa cum se exprimă un autor, pacea este „calmul, liniştea şi ordinea care au loc în sufletul omului mântuit".

Îndelunga răbdare (makrothumia) - A avea îndelungă răbdare înseamnă a îndura imperfecţiunile şi provocările altora, conştienţi de faptul că Dumnezeu le-a îndurat pe ale noastre; înseamnă, de asemenea, a suporta toate necazurile şi dificultăţile vieţii, fără murmurare sau răzvrătire; înseamnă să ne supunem voinţei divine ştiind că acceptarea providenţei lui Dumnezeu aduce întotdeauna beneficii vieţii noastre. în esenţă, îndelunga răbdare este virtutea prin care credinciosul este abilitat să accepte şi să suporte orice încercare, orice nedreptate ce i se face, orice supărare provocată de semeni etc. fără a produce în el vreo mutaţie cu privire la atitudinea lui faţă de semeni şi faţă de Dumnezeu. Duhul Sfânt îl ajută pe credincios să dezvolte o astfel de virtute care, în esenţa ei, este din Dumnezeu.

Bunătatea (chrestos) - A avea bunătate înseamnă a avea o atitudine deschisă, pozitivă faţă de semeni. Bunătatea este dragostea în acţiune, virtute care ar trebui să definească nu numai raporturile familiale între credincioşi ci raporturile cu toţi oamenii. Bunătatea este atributul lui Dumnezeu prin care El, atunci când eram răzvrătiţi, ne-a adus la starea de pocăinţă. Este virtutea prin care posesorul ei nu ţine cont de răutatea celor din jur, ci îi tratează cu amabilitate pe toţi.

Facerea de bine (agathosune) - Această faţetă a roadei Duhului presupune acţiune din partea credinciosului, aşa cum rezultă şi din utilizarea verbului a „face" în denumirea ei. Acţiunea acestei virtuţi este îndreptată întotdeauna spre ajutorarea semenilor. Dacă la modul general „a face bine" include şi separarea credinciosului de ceea ce este rău, „facerea de bine" este acţiunea dragostei îndreptată spre semeni.

Credincioşia (pistis) - Credincioşia în raporturile credinciosului cu Mântuitorul poate fi definită ca obligaţia morală pe care o are acesta de a se încrede în El şi de a rămâne în El, în pofida presiunilor la care este supus şi prin care se caută separarea lui de Hristos (Rom 1:8). Iosif este un excelent exemplu biblic al credincioşiei faţă de Dumnezeu. în Evrei capitolul 11 găsim o listă a oamenilor lui Dumnezeu din vechime care i-au rămas credincioşi cu preţul vieţii lor.

Blândeţea (prautes) - Termenul are sensul atât de blândeţe cât şi de umilinţă. Scriind corintenilor, apostolul Pavel îi îndeamnă: „vă rog, prin blândeţea şi bunătatea lui Hristos ..." (2 Cor. 10:1). A fi blând nu înseamnă a fi slab. Dimpotrivă, cel care este blând în orice situaţie dă dovadă de tărie, de stăpânire de sine, virtute pe care omul nu o poate cultiva decât cu ajutorul Duhului.

Înfrânarea poftelor (egkrateia) - Virtutea aceasta mai este cunoscută sub denumirea de autocontrol. Având în vedere faptul că omul este căzut în păcat şi dedat la orice lucru rău, fără puterea Duhului Sfânt care locuieşte în credincios, această virtute nu poate exista, înţeleptul Solomon a făcut următoarea afirmaţie: „Cel încet la mânie preţuieşte mai mult decât un viteaz şi cine este stăpân pe sine preţuieşte mai mult decât cine cucereşte cetăţi" (Prov 16:32). Nu există putere mai mare în viaţa unui om decât puterea de a se stăpâni pe sine.

Dacă aduceţi multă roadă, prin aceasta Tatăl Meu va fi proslăvit; şi voi veţi fi astfel ucenicii Mei" (Ioan 15:8)
AdriX

[ #73124 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 1:02 pm

In legatura cu sursele istorice, stim bine ca tu nu crezi in ele nu ? :) De ce apelezi la sursele istorice acum ? Am vazut cum interpretezi tu istoria. Istoria e veridica atunci cand iti sustine teoriile si e falsa atunci cand te contrazice.
Dar o sa-ti pun in fata niste date.
Daca tu nu vei crede in ele, ramai la parerea ta, pentru ca oricum cu toata rabdarea pe care am avut-o incercand sa-ti explic despre Papa Sivestru , Constantin cel Mare si schimbarea duminicii, tu n-ai crezut nimic si continui sa sustii alte bazaconii.

1. “Un corn” ( vers. 8 ) . In Biblie cornul este un simbol al puterii,fie politice, fie religioase. Vezi 2 Cronici 18, 10; Mica 4, 13;Zaharia 1, 18- 21. Daca cele zece coarne care ies din capul celei de-apatra fiare ( vers. 7 ) reprezinta zece imparati ( imparatii) careurmau sa apara pe scena istoriei dupa prabusirea Imperiului Roman deApus, in mod logic si acest corn mic trebuie sa fie tot o puterepolitica. Faptul ca acest corn mic urma sa faca “razboi sfintilor” (vers. 21 ) si sa doboare trei din cele zece coarne mari dinaintea lui (vers. 24 ) dovedeste ca el urma sa fie o putere.
2. “Un corn mic” ( vers. 8 ). La inceputul existenteisale, acest corn este mic, ceea ce sugereaza un inceput modest.
3. El iese din mijlocul celor zece coarne ( vers. 8 si 24). Daca ce-a de-a patra fiara din cap. 7 reprezinta Imperiul Roman, sidaca cele zece coarne de pe capul ei reprezinta cele zece regate aleEuropei Occidentale care au rezultat in urma prabusirii ImperiuluiRoman de Apus, atunci acest corn mic, care iese din mijlocul celor zececoarne, trebuie sa apara tot pe teritoriul Europei Occidentale.
4. Pentru a se ridica cornul cel mic, sunt smulse treidin cele zece coarne existente deja ( vers. 8. 20 si 24 ) Trei regatecare urmau sa se nasca prin divizarea Imperiului Roman de Apus urmau sacada pentru a face loc acestui corn mic.
5. Cornul cel mic are ochi de om ( vers. 8 si 20 ).Celelalte zece coarne sunt “oarbe”, singurul care este vazut avand ochide om este cornul cel mic. In Biblie, ochiul simbolizeaza inteligenta.In descoperirile date apostolului Ioan, in cartea Apocalipsei, acestaare ocazia sa vada fiinte ceresti pline cu ochi ( Apocalipsa 4, 8 ),ceea ce sugereaza ideea de inteligenta sclipitoare a acestor fiinte.Acelasi lucru il vede si profetul Ezechiel in viziunea ceresca pe careo reda in cap. 1 al cartii sale ( Ezechiel 1, 18 ; 10, 12 ). Cornul celmic, o putere modesta la inceput, se va remarca printr-o inteligenta siabilitate deosebite de ale celorlalte puteri europene.Cornul cel mic leva spiona, le va supraveghea si va fi informat cu privire la tot ce seintampla in jur.
6. Cornul cel mic are o gura care vorbeste cu trufie (vers. 8. 11 si 20 ). Acest amanunt ne sugereaza pretentiile desuperioritate ale cornului cel mic fata de celelalte coarne. O guracare vorbeste, atunci cand este vorba de o putere politica, asa cumdeja am constatat, inseamna decrete, legi si edicte prin care acestcorn isi va etala pretentiile de suprematie.
7. Infatisarea cornului cel mic este mai mare decat acelorlalte zece coarne ( vers. 20 ). Aceasta putere mica si modesta lainceput urma sa cresca, devenind mai mare decat fiecare din puterileEuropei rezultate prin faramitarea Imperiului Roman de Apus.
8. Cornul cel mic face razboi sfintilor ( vers. 20 si 25). O putere care se razboieste cu cei pe care Dumnezeu ii numestesfintii Sai este o putere persecutoare.
9. Cornul cel mic ii biruieste pe sfinti ( vers. 20 ).Persecutia pe care acesta putere reprezentata prin cornul cel mic urmasa o porneasca impotriva poporului lui Dumnezeu urma sa duca la multevictime. Cu toate acestea, “biruinta asupra sfintilor” trebuieinteleasa in sens restrans: chiar daca poporul lui Dumnezeu a cunoscut,din partea cornului cel mic suferinte, tortura si moarte, aceastaputere nu a reusit si nu va reusi niciodata sa le rapeasca oamenilormantuirea sufletului si bucuria unei legaturi vii cu Mantuitorul.
10. Cornul cel mic ii biruieste pe sfinti pana ce CelImbatranit de zile face dreptate sfintilor ( vers. 20 ). Aceastainseamna ca persecutia pornita de aceasta putere nu va inceta ( decatpoate temporar ) pana la revenirea in glorie a Domnului Christos.

11. Cornul cel mic rosteste vorbe de hula impotriva Celui Prea Inalt( vers. 25 ). Hula, sau blasfemia, consta in insusirea unorprerogative si functii, precum si a laudei, care apartin doar luiDumnezeu. Cand Mantuitorul l-a iertat pe slabanog de pacatele lui,fariseii si carturarii iudei L-au acuzat pe Domnul de hula: “ Omulacesta huleste. Cine poate ierta pacatele decat Unul singur, Dumnezeu?” ( Luca 5, 17- 24 ). Vazand in Persoana Mantuitorului doar unsimplu om, acesti carturari considerau ca Domnul Iisus hulea. Ceea cenu vedeau ei, datorita orbirii lor spirituale, era faptul ca El era siDumnezeu, avand deplina libertate sa ierte pacatele.
Asadar, iertarea pacatelor este un atribut exclusiv divinsi ori de cate ori omul, indiferent cine este el, ia asupra sa acestatribut care-i revine doar lui Dumnezeu, el savarseste o blasfemie.
Biblia vorbeste de blasfemie ( hula ) si cand este vorbade inchinarea care I se cuvine doar Creatorului ( vezi raspunsul dat deinger lui Ioan, atunci cand acesta a incercat sa se inchine ingerului:Apocalipsa 22, 8- 9 ). Inchinarea, apartinandu-I doar lui Dumnezeu,poate deveni o hula atunci cand este pretinsa de un om.
Asadar, daca se spune despre cornul cel mic ca rostestevorbe de hula impotriva lui Dumnezeu, intelegem de aici ca aceastaputere urma sa pretinda titluri si functii care Ii apartin doar luiDumnezeu ( de exemplu dreptul de a ierta pacatele si dreptul lainchinare ).

12. Cornul cel mic urma sa schimbe vremile ( vers. 25 ). In Geneza 1,14 ni se spune ca Dumnezeu a creat soarele, luna si stelele pentru aarata “vremile, zilele si anii”. Intelegem da aici ca schimbareavremilor inseamna schimbarea modului de masurare a timpului. Biblia neinvata sa masuram ziua de la apus de soare la apus de soare ( Geneza 1,5.8. 13. 19. 23. 31; Levitic 23, 32 ). Astazi omenirea masoara ziua dela 12 noaptea la 12 noaptea. Cine a schimbat “vremile”( modul demasurare a timpului ) ?
13. Cornul cel mic urma sa schimbe Legea ( vers. 25 ). Nue vorba de o anulare a Legii lui Dumnezeu, ci doar de modificari incontinutul acesteia. Faptul in sine este tot o blasfemie la adresa luiDumnezeu, singurul care este Datatorul si Judecatorul Legii.
14. Cornul cel mic urma sa se deosebeasca de inaintasiilui ( vers. 24 ). Desi cornul cel mic urma sa fie o putere politicaasemenea celorlalte coarne, el trebuia sa se deosebeasca de acesteaprin cateva trasaturi. Din ceea ce am subliniat deja cu privire lanatura cornului cel mic, retinem:
- El are ochi de om, ceea ce ne sugereaza inteligentadeosebita si un sistem de observare si supraveghere neintalnit lacelelalte puteri.
- El are o gura care vorbeste cu trufie- el va da legi sidecrete prin care se va ridica deasupra celorlalte puteri.
- El declara razboi sfintilor- el va persecuta pe credinciosii care nu gandesc si cred ca el.
- El rosteste vorbe de hula impotriva Celui Prea Inalt-el isi ia prerogative si functii care Ii apartin numai lui Dumnezeu (iertarea pacatelor, inchinarea ).
- El schimba Legea lui Dumnezeu si modul de masurare a timpului lasat de Creator.
In concluzie, cornul cel mic se dovedeste a fi nu doar oputere politica. Prin actiunile sale el se dovedeste a fi si o puterereligioasa in acelasi timp. Asadar, cornul cel mic este o puteredualista, politico-religioasa.
15. Sfintii urmau sa fie dati in mainile cornului cel mictimp de o vreme, doua vremi si o jumatate de vreme, adica trei vremi sijumatate ( vers. 25 ). Cuvantul din aramaica din care s-a tradus“vreme” este “idan”, care inseamna vreme, timp, an. Asadar putemintelege ca este vorba despre trei ani si jumatate. Insa, in profetiileapocaliptice, asa cum sunt cele din Daniel si Apocalipsa, timpul nueste real ci simbolic. Pentru a putea descifra timpul real de carevorbeste profetia, trebuie sa tinem cont de principiul zi-an, conformcu cele scrise in Ezechiel 4, 6 si Numeri 14, 34. Conform acestuiprincipiu de socotire a timpului profetic, o zi profetica inseamna unan real. Primul care a sustinut acest principiu de interpretare a foststaretul italian Gioacchino da Fiore ( Ioachim de Floris ), unprereformator. Acest mod de socotire a timpului profetic a devenit unstandard pentru adeptii miscarilor antipapale: valdenzii, wiclefitii,husitii si pentru toti protestantii de dupa secolul al 16-lea. Decicei trei ani si jumatate profetici (1260 zile profetice) inseamna 1260ani reali.
Profetia din cap. 7 al Cartii lui Daniel ne vorbestedespre o perioada lunga de suprematie a cornului cel mic- 1260 ani-timp in care el ii va persecuta pe sfintii lui Dumnezeu si isi vaatribui tot felul de prerogative care Ii apartin doar Creatorului.
16. Stapanirea cornului cel mic i se va lua odata cujudecata finala ( vers. 26 ). Aceasta inseamna ca puterea reprezentataprin cornul cel mic va exista pana la sfarsitul istoriei, pana larevenirea lui Christos.

Acum, facand suma tuturor detaliilor referitoare la cornul cel mic, ajungem la cateva concluzii:
1. Cornul cel mic nu poate fi o singura persoana ( Nero, AntiohEpifanul etc. ), deoarece perioada in care el trebuia sa lucreze estede 1260 ani, ceea ce nu este posibil in dreptul unui om.
2. Cornul cel mic nu poate fi islamul, caci el trebuia sa apara si sa se dezvolte pe teritoriul Europei Occidentale.
3. Cornul cel mic nu poate fi comunismul, deoarece acesta a aparut sis-a dezvoltat relativ recent in istoria lumii. Cat priveste perioada desuprematie a cornului cel mic-de 1260 ani, ea nu poate fi pusa indreptul comunismului, care a fost si este inca in unele locuri, doar oputere politica, nu si religioasa.
4. Singura institutie care corespunde tuturor detaliilor pe care ni le ofera profetia este Roma papala.

http://www.cercetatiscripturile.org/article.php?id=2173

Voi reveni....
AdriX

[ #73125 ] Postby Davieboy on Sat Apr 25, 2009 1:54 pm

sepre,
vezi ce-ai facut? acuma vrem nu vrem trebuie sa citim toate site-urile care le viziteaza dansul. Eu am impresia ca subtopic-urile lui sunt doar o divergenta si vor sa ascunda faptul ca vrea sa ne arate tuturor intregul lui album personal. Asta daca nu ma insel este a-III-a poza a lui postata pe avatarul forumului in ultimele cinci saptamini Image
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #73126 ] Postby Sepre on Sat Apr 25, 2009 2:49 pm

AdriX, cand vii cu postarile de felul acesta, mi se accentueaza impresia ca nu esti deschis la discutii. Lucrurile astea le-am auzit de sute de ori, inlantuite exact in aceeasi ordine. Cand le prezinta cineva si tu taci in banca ta, toate par ok. Problema e cand incepi sa le verifici.

Noi aici incercam sa discutam. Le-ai reprosat altora ca fug sau divagheaza atunci cand trebuie sa dea raspunsuri la intrebari concrete. Nu te supara, dar faci exact la fel. Te-am intrebat aseara de 3 ori: daca zici ca traim intr-o perioada neagra a istoriei, care secol a fost mai bun, in care ti-ar fi placut sa traiesti. Intr-un tarziu mi-ar raspuns pe ocolite, acuzandu-ma ca vreau sa iti intind o capcana, desi intrebarea a fost deschisa si fara ascunzisuri din prima. Acuma, te-a intrebat cristian: ce s-a intamplat in 538, eveniment care sa confirme interpretarea profetica cu care ai ajuns la anul 1798? Concret.
Sepre

[ #73128 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 3:05 pm

Adrix, prin postari interminabile incerci sa intimidezi sau sa te explici, insa nu stiu daca observi ca mergi in paralel si dai copy la greu de pe site-uri azs.
Asa cum ti-a atras atentia si Sempre, raspunde in trei cuvinte, concret , la subiect.

Anul 538, nu cred ca a fost ales la intamplare, trebuie, este imperativ necesar, sa fi avut loc inceputul razboiului, urmaririi , persecutiei sfintilor.
Prin urmare trebuie sa existe un eveniment istoric care sa confirme acesata data profetica (538) altfel nu are sens si logica.
Ce eveniment istoric din care se intelege clar ca a inceput prigonirea sfintilor din partea fiarei ?
Last edited by cristian on Sat Apr 25, 2009 3:09 pm, edited 2 times in total.
cristian

[ #73129 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:08 pm

Sepre wrote:AdriX, cand vii cu postarile de felul acesta, mi se accentueaza impresia ca nu esti deschis la discutii. Lucrurile astea le-am auzit de sute de ori, inlantuite exact in aceeasi ordine. Cand le prezinta cineva si tu taci in banca ta, toate par ok. Problema e cand incepi sa le verifici.

In primul rand draga Sepre, am observat ca esti adeptul discutiilor contradictorii suculente si iti inteleg frustrarea...Ai vrea sa fie totul privit din 15 mii de parti.
Dar Biblia nu poate fi inteleasa decat intr-un singur mod.

Am venit mereu cu texte din Biblie si nu va convine niciunuia. Ma acuzati ca nu sunt deschis discutiilor. Voi vreti sa verificati tot ce misca. Pai poftim. Verificati.
Eu v-am adus dovezile Bibliei. V-am pus in fata profetia din Apocalipsa. Acum ce vreti de la mine ? Sa o interpretez in 10 feluri cand ea este gandita de Dumnezeu intr-un singur mod ?
Daca vreti sa cantariti istoria doar de dragul erelor si perioadelor, si nu puteti intelege profetiile din Daniel si Apocalipsa, atunci n-am ce sa va mai explic eu.
Pentru ca am impresia ca vorbesc singur de vreo 2 zile....

Apropo, cristian, ca sa nu mai acuzi Biserica Adventista ca se considera singura care are Duhul Sfant, sa nu mai rastalmacesti argumentele Bisericii iti dau cateva texte , culmea, tot din Biblie, ca sa fii impacat :

Romani 2:14 Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
Romani 2:15 şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
Romani 2:16 Şi faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

Ioan 8:9 Când au auzit ei cuvintele acestea, s-au simţit mustraţi de cugetul lor, şi au ieşit afară, unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni, până la cei din urmă. Şi Isus a rămas singur cu femeia, care stătea în mijloc.

DUHUL SFANT lucreaza prin Constiinta ! Cand asculti Constiinta primesti Duhul Sfant. Cand lucrezi impotriva constiintei, respingi Duhul Sfant.
AdriX

[ #73130 ] Postby Sepre on Sat Apr 25, 2009 3:12 pm

538?
Sepre

[ #73131 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 3:12 pm

Davieboy wrote:vrea sa ne arate tuturor intregul lui album personal. Asta daca nu ma insel este a-III-a poza a lui postata pe avatarul forumului in ultimele cinci saptamini

Vrea si el, ca fetele sa vada cat de frumos este... ImageImage
cristian

[ #73132 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:19 pm

Sepre imediat...
stai sa-l potolesc pe cristian intai....

Cristian, cred ca ne-am lamurit cu faptul ca Biserica Adventista nu considera ca doar ea primeste Duhul Sfant.
Cred ca ne-am lamurit ca Papa a schimbat Sabatul in Duminica.
Faptul ca imi pun poza personala nu este spre a ma considera mandru sau frumos (si e normal sa ziceti asta , doar vi s-au epuizat motivele acuzatoare) ci pentru a ma prezenta cine sunt , pentru ca nu sunt adeptul anonimatului si cu asta cred ca am incheiat discutiile in ceea ce ma priveste pe mine ok ?
AdriX

[ #73133 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:23 pm

Cornul cel mic din Daniel este un corn mic, dar cu o infatisare mai mare decat celelalte coarne.Paradox, sau nonsens? Ori cornul este mai mic, ori este mai mare decat celelalte. Cu toate acestea, profetia afirma ambele lucruri despre aceasta putere. Lucrul acesta nu este intamplator, caci astazi suntem martorii acestui paradox in dreptul institutiei papale.

Vaticanul este unul din cele mai mici state ale lumii. InMicul Dictionar Enciclopedic, editia 1986, la pag.1839, sub titlul “Vatican ”, citim:
“Vatican, stat clerical al Bisericii Catolice, situat investul Romei, pe malul drept al Tibrului, pe colina cu acelasi nume;0,44 km patrati, 1000 locuitori. Capitala- Vatican . Limbi oficiale-Latina si italiana…Dispune de o considerabila baza economicareprezentata de mari investitii in intreprinderi din Italia si din altetari.”
Daca mai adugam la acestea si alte amanunte: o armata formata din circa o suta de soldati din Garda Elvetiana, dar si un numar de credinciosi care se ridica la 1,07 miliarde, potrivit Anuarului pontifical al Bisericii Catolice din anul 2002, intelegem paradoxul: un stat atat de mic si totusi un imperiu spiritual atat de mare. Biblia nu greseste cand vorbeste despre aceasta putere politico-religioasa ca fiind un corn mic, dar cu o infatisare mai mare decat a celorlalte puteri europene.

Pana aici esti de acord ?
Last edited by AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:25 pm, edited 1 time in total.
AdriX

[ #73134 ] Postby danny on Sat Apr 25, 2009 3:25 pm

pt AdriX : Si pana la urma , cu anul 538 cum ramane ?
danny

Images: 6

[ #73135 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:26 pm

stati mai usor sa o luam treptat ca sa inteleaga toti...ajunge si acolo....
AdriX

[ #73136 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 3:29 pm

AdriX wrote:Cred ca ne-am lamurit ca Papa a schimbat Sabatul in Duminica

Nu ne-am lamurit deloc. Aceasta discutie ramane in suspans pana verific declaratiile lui Bacchiocchi si Stand (implicit referiea la Carol) din cartea /brosura "Memorialul Creatiunii". Cartea este in tara, mi s-a confirmat si ti-am specificat asta , deci rabdare, vom relua subiectul cu calm si interes.
Nu uit, te asigur.
AdriX wrote:Daca vreti sa cantariti istoria doar de dragul erelor si perioadelor, si nu puteti intelege profetiile din Daniel si Apocalipsa, atunci n-am ce sa va mai explic eu.

Fara confirmare istorica, o perioada profetica precum cea a persecutiei sfintior, deci fara localizarea si datarea ei in istorie, nu face doua parale.
Mai ales ca este vorba de un segment de timp profetic crucial pt. teolgia azs ce pivoteaza in jurul anului 1798, la care ai facut trimitere de nenumarate ori pana acum, motiv pt care am propus sa-l analizam.
Deci ce eveniment cu caracter samavolnic, persecutiv are loc la 538, din care se intelege clar, ca fiara si-a inceput persecutia impotriva sfintilor, persecutie, ce a durat 1260 de ani ?
cristian

[ #73137 ] Postby AdriX on Sat Apr 25, 2009 3:33 pm

bla bla bla cristian....ai rabdare ti-am zis....i-am pus o intrebare lui Sepre daca e de acord cu mine in ceea ce priveste cornul cel mic , dar Mare in acelasi timp ?
Este sau nu Vaticanul ?
Iti adresez si tie aceeas intrebare....Este sau nu Vaticanul statul cel mai mic din lume si totusi cu cea mai influenta putere privit ca si Putere Papala ?
AdriX

[ #73138 ] Postby cristian on Sat Apr 25, 2009 3:43 pm

AdriX wrote:bla bla bla cristian....ai rabdare ti-am zis....i-am pus o intrebare lui Sepre daca e de acord cu mine in ceea ce priveste cornul cel mic , dar Mare in acelasi timp ?

OK, nu fac presiuni, rezolva problema cu Sepre, iar de bla, bla ... se pare ca te conformezi, te identifici perfect cu bla-blaul.
Last edited by cristian on Sat Apr 25, 2009 3:45 pm, edited 1 time in total.
cristian

[ #73139 ] Postby Sepre on Sat Apr 25, 2009 3:43 pm

In legatura cu "interpretarea in 10 feluri", vei afla poate, in timp, ca:

1. nu detinem exclusivitate pe interpretarea profetica. Simplul fapt ca ai aruncat niste versete si apoi niste interpretari nu te face detinatorul adevarului. Fiecare biserica are interpretari. Toti sustin ca se bazeaza pe Biblie. Ridica capul si incearca sa privesti problema din mai multe unghiuri. Vei vedea ca nu suntem singuri pe lumea asta.
2. surprinzator sau nu pentru tine, unele profetii au aplicatie dubla. Profetii cu aplicatie chiar in 10 feluri nu stiu, dar cu aplicatie dubla sunt. Vechiul Testament contine multe profetii de acest fel, Matei 24 idem. Daca vei citi pe siteul lui Florin Laiu, vei afla ca, poate pentru prima oara in biserica din Romania, o voce cu greutate afirma ca interpretarea cu Antioh nu e chiar asa de neintemeiata cum sustineam noi (si ai preluat tu aici). O calitate pe care o apreciez foarte mult este puterea de a accepta ca ai gresit, in loc sa cauti explicatii alambicate ca sa iti justifici parerea. Nu e nicio rusine, de-aia suntem o miscare, ca sa ne miscam. Asta include progresul in intelegerea profetiilor. Ar mai fi de discutat multe cu privire la interpretarea dubla, principiul apotelesmatic etc.
Sepre

[ #73140 ] Postby danny on Sat Apr 25, 2009 3:48 pm

pana AdriX reuseste sa mai adune date despre anul 538 , sa mai aruncam o privire pe un link: http://www.apocalipsa.ro/article.php?id=28

Deci din cate am inteles eu , se pare ca teologii azs contemporani , inclusiv Florin Laiu , incep sa accepte faptul ca cornul cel mic poate avea dubla interpretare , adica ca reprezinta pe Antioh ca simbol principal al profetiei , dar poate fi aplicat dublu si Antihristului .......

AdriX , ce parere ai respectiv fata de ce afirma Florin Laiu pe acolo ?
danny

Images: 6

PreviousNext

Return to Spiritualitate