Pacatul - necesar ?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Pacatul - necesar ?

[ #71402 ] Postby Nelutu on Fri Feb 27, 2009 4:11 am

,, Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe ''
- o idee din antichitate

Era necesara aparitia pacatului in istoria universului ? Am fi putut cunoaste ,,binele si raul'' fara aparitia
si dezvoltarea pacatului pana la forma in care il putem vedea astazi ? Era el necesar pentru maturizarea
noastra si a celorlalti cetateni a universului?

... probabil nu am fost foarte concis in ceea ce priveste exprimarea ideii... Astept orice completare sau
rectificare.
Homo sum , humani nihil a me alienum puto.
Nelutu

Location: intr-o lume care ucide in fiecare zi o fetita ( cu sau fara chibrituri )

Re: Pacatul - necesar ?

[ #71403 ] Postby Gabriy'el on Fri Feb 27, 2009 4:59 am

Nelutu wrote:,, Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe ''

Nu sunt de acord cu afirmatia asta. Lumina exista pur si simplu. Absenta ei are ca rezultat intunericul. Nu poti spune ca un lucru exista pentru ca nimicul o face sa existe. Absenta unui lucru inseamna acel "nimic"(cu corelarile aferente de la caz la caz).
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #71404 ] Postby Nelutu on Fri Feb 27, 2009 5:26 am

Ai fi stiut ce este lumina daca nu ai fi vazut intunericul ?
Ai fi putut aprecia ceea ce ai daca nu ti-ar fi lipsit ? Te-ai putea putea
bucura cu adevarat de sanatate daca niciodata nu te-ar fi durut nimic ?
Greu de raspuns...
Nelutu

Location: intr-o lume care ucide in fiecare zi o fetita ( cu sau fara chibrituri )

[ #71420 ] Postby Onisim on Fri Feb 27, 2009 9:16 am

In ceea ce priveste enuntul antic, desi in principiu sint de acord cu Gabriy'el, totusi o nuanta se impune: intunericul nu o face sa existe, ci doar o evidentiaza, o pune in valoare. Una e sa stii ce este lumina, sa-i cunosti originile si efectele, si alta sa o apreciezi in comparatie cu intunericul. Extrapolind, raul (pacatul) nu cred ca a fost sau este necesar, dar, odata aparut, a scos in evidenta calitatile binelui, asadar are o utilitate in procesul mintuirii.
Onisim

Images: 30

[ #71432 ] Postby Confucius on Fri Feb 27, 2009 12:48 pm

Daca descoperim o "utilitate" pacatului, este aceea ca lumile necazute ale universului ii vad consecintzele si se feresc sa treaca printr-o experientza ca cea a pamintenilor...
Confucius

Images: 0

[ #71436 ] Postby Nelutu on Fri Feb 27, 2009 1:11 pm

Haideti sa facem niste exercitii ! Incercati sa va imaginati universul fara caderea lui Satana sau a altei fiinte.
Fiecare zi perfecta ... toate creaturile multumind lui Dumnezeu pentru viata ( nestiind insa ce inseamna moartea )
, pentru sanatate ( totusi fara sa stie ce e sanatatea ),pentru ca-i are pe cei dragi langa sine (desi nu i-au lipsit niciodata )
,nu stiu... incercati voi sa ,,vedeti '' cu ochii mintii cum ar putea fi.

Confucius are dreptate , dealfel istoria pacatului si trecerea lui prin univers , asa cum se stie , vor fi consemnate
si vor servi ca marturie (ca argument ) pentru ca nimeni in viitor sa nu mai treaca prin ceea ce trecem noi azi.
Nelutu

[ #71440 ] Postby Confucius on Fri Feb 27, 2009 1:38 pm

Nelutu wrote:Haideti sa facem niste exercitii ! Incercati sa va imaginati universul fara caderea lui Satana sau a altei fiinte.
Fiecare zi perfecta ... toate creaturile multumind lui Dumnezeu pentru viata ( nestiind insa ce inseamna moartea )
, pentru sanatate ( totusi fara sa stie ce e sanatatea ),pentru ca-i are pe cei dragi langa sine (desi nu i-au lipsit niciodata )
,nu stiu... incercati voi sa ,,vedeti '' cu ochii mintii cum ar putea fi.

pai, in atari conditzii, astfel de rugaciuni n-ar exista!
Confucius

Images: 0

[ #71441 ] Postby Gabriy'el on Fri Feb 27, 2009 1:40 pm

Confucius wrote:pai, in atari conditzii, astfel de rugaciuni n-ar exista!

Sa nu te superi pe mine , dar eu am citit de 5 ori ce ai scris dar nu am inteles ce ai vrut sa zici. Refomuleaza te rog.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #71447 ] Postby danny on Fri Feb 27, 2009 3:50 pm

Se impun cateva precizari :
1. Fraza de mai sus nu e corecta in forma in care e exprimata . Intunericul nu are o existenta de sinestatatoare , ci este doar lipsa/absenta luminii . In schimb nu acelasi lucru se poate spune si despre lumina .
2. "Raul" nu a venit ca sa ajute sa cunosti "binele" . Ci a aparut ca respingere a "binelui"
danny

[ #71461 ] Postby pykko on Sat Feb 28, 2009 6:49 am

Am fi putut cunoaste ,,binele si raul'' fara aparitia si dezvoltarea pacatului pana la forma in care il putem vedea astazi ?

Pun o contra-intrebare: de ce era necesar sa cunoastem raul ? Si inca una: raul se poate cunoaste doar experimentandu-l ?
Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.
Malware Incident Report and Termination member
pykko

[ #71500 ] Postby Nelutu on Sun Mar 01, 2009 7:31 am

Daca-i vei spune unui copil sa nu puna mana pe soba ca se va arde, nu te va intelege
daca nu s-a ars niciodata. Daca ii vei explica unei persoane ce gust are ciocolata , nu vei putea
daca acel cineva n-a gustat nici macar cacao.
Revenind la oile noastre , nu stiu daca va amintiti , pe cand eram noi mici ne citeau bunicii nostri
o poveste in care un print o ia la castel pe o tanara ( pentru a se casatori cu ea ) si ii da voie sa se
plimbe pe unde vrea, sa intre in toate camerele mai putin in una, incuiata. Bineinteles , firea curioasa
a printesei o face sa caute cheia si sa intre tocmai acolo pentru a vedea ce e inauntru. Se intampla
ceva ingrozitor dupa aceea , cu consecinte dezastruoase... E caracterul nostru al tuturor !
ne intriga necunoscutul, ceea ce ni se interzice in mod expres, chiar avertizati fiind.
E si povestea Evei si ca descendent al ei pot s-o inteleg. Nu putea trai cu indoiala in minte !
Nelutu

[ #85591 ] Postby samy on Thu May 10, 2012 8:25 am

Afirmatia ''Raul este absenta binelui'' desi este foarte raspandita si are o aura de adevar absolut este cat se poate de gresita.Daca prezenta nu trebuie explicata absenta in schimb trebuie sa fie explicata.Intunericul nu apare asa oricum.Are o cauza.Cauza insuficient explicata.Voi da doua exemple.Ma aflu intr-o camera luminata dar ma duc la intrerupator si sting becul.Intunericul este produs de faptul ca becul este stins dar adevrata cauza sta in actiunea mea de a stinge becul actiune a carei motivatie ramane necunoscuta.Al doilea exemplu.E iarna.Ma aflu intr-o camera incalzita.Dar eu deschid fereastra.Se face frig pentru ca o fereastra deschisa iarna raceste camera.Dar adevarata cauza a acestui frig este din nou actiunea mea de a deshide fereastra,actiune a carei motivatie ramane din nou invaluita in mister.O explicatie a raului trebuie sa fie centrata pe cauza lui,cauza care va ramane mereu necunoscuta.(''taina faradelegii).
samy

[ #85786 ] Postby Gicu 2 on Thu Jul 26, 2012 8:01 pm

domle cat de multi filozofi aicia.
lumina = dumnezeu ??????
intuneric = diavol ?????? ... cam asta reiese de aici.

daca nu ati fi indopati cu doza asta a noului testament nu ati avea problema asta.
tigani au styl.talent nr1 frunosi destepti si mai multi calitati da romani nu ne a ajiuns nu ne va ajunge …cyumydaptu la toti tigani
Gicu 2

Return to Spiritualitate