Casatoria

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Casatoria

[ #72408 ] Postby nouneim on Wed Mar 25, 2009 9:16 am

AdriX, recunosc ca nu imi place uneori stilul tau. Atunci cand vorbesti pe texte biblice, cu modestie, este ok. Uneori, insa, esti in pozitia luptatorului cu ereticii sau cu cei care "iau mura'n gura de pe net" fara sa-ti dai seama ca si tu ai lipsurile tale in intelegere si ca folosesti copy-paste din diferite surse fara sa te identifici cu argumentele respective.
Poate gresesc.
Totusi, nu am nimic cu tine ca persoana. Cred ca odata cu inaintarea in varsta o sa devii mai asezat si mai constient de putina cunoastere. Si e normal ca pe masura ce inaintezi in cunoastere sa-ti dai seama ca nu stii mai nimic.

Ok, revenind la subiect.

Daca poporul de astazi(biserica) este mereu comparat cu poporul ales de Dumnezeu, iar invataturile din Vechiul Testament (poruncile,porcul,etc)se aplica si astazi, Dumnezeu este acelasi, atunci cu siguranta ca putem afirma ca preotii din vechime, celor care Dumnezeu le-a incredintat invatarea copiiilor lui Israel pot fi comparati cu pastorii de astazi care, invata de la amvon biserica despre legile si Voia lui Dumnezeu pentru noi.
Indiferent cat de valida este comparatia pastori-preoti, nici unii nici altii nu au primit de la Dumnezeu dreptul de a oficia casatori.
Daca ai vreun astfel de exemplu in Biblie, te rog sa mi-l arati!

As vrea sa explici din punctul tau de vedere textele de mai sus. Crezi ca se refera la despartirea dintre 2 trupuri ? Dintre organul sexual masculin si cel feminin ?
Nu, nici nu am sustinut asa ceva.

As vrea sa inchei cu cateva intrebari : Dumnezeu ofera Binecuvantarea Lui oricaror 2 persoane care au o relatie sexuala ? Ce ne facem cu un hot care se culca cu o prostituata ? Dumnezeu ii binecuvanta ? Cum se poate interpreta Binecuvantarea lui Dumnezeu asupra casatoriei ?
O prostituata se numeste asa pentru ca are relatii sexuale cu mai multe persoane, lucru interzis de lege. Orice act sexual care rupe o casatorie nu va fi acceptat de Dumnezeu.
In privinta binecuvantarii lui Dumnezeu, nu stiu ce sa zic. Nu am vazut o astfel de binecuvantare la nicio casatorie biblica, nici direct de la Dumnezeu si cu atat mai mult intermediata de un preot.

De ce suntem botezati de catre un pastor si nu un frate de la cor ?
Buna intrebare. Porunca cu "propovaduiti si faceti ucenici botezandu-i" crezi ca a fost data pastorilor? Din punctul meu de vedere, orice urmas al lui Isus poate boteza.

Casatoria ramane o Taina. Atata timp cat Dumnezeu nu a dat o lege impotriva casatoriei oficiata catre un preot/pastor, si atata timp cat Dumnezeu nu a dat o lege prin care un pastor e indreptatit sa o oficieze, casatoria ramane o Taina.
Tu sigur nu esti ortodox? Taina in biserica AZS? Esti sigur?
Pe principiul enuntat de tine, Dumnezeu nu a dat o lege impotriva binecuvantarii pastorului a ... locului de munca proaspat ales. Sa inteleg ca e si asta o Taina?
Casatoria biblica nu este o Taina, un sacrament asa cum este inteles de bisericile traditionale.

binecuvantarea celor 2 trebuie ceruta de un reprezentant al bisericii (poporului).
De ce? Reprezentantul bisericii sa vina atunci sa-mi binecuvanteze si mancarea la fiecare masa.

Pai de ce te mai duci la primarie atunci ?
Se dau 200 EUR fiecarui cuplu, d'aia. :-p

Faptul ca vii inaintea lui Dumnezeu in biserica - Matei 18:20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor." - nu reprezinta nimic ?
Eu impreuna cu viitoarea sotie suntem 2 persoane. De ce n-ar ajunge?
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #72409 ] Postby deity on Wed Mar 25, 2009 9:47 am

[BLOCKQUOTE]
As vrea sa inchei cu cateva intrebari: Dumnezeu ofera Binecuvantarea Lui oricaror 2 persoane care au orelatie sexuala ? Ce ne facem cu un hot care se culca cu o prostituata? Dumnezeu ii binecuvanta ? Cum se poate interpreta Binecuvantarea luiDumnezeu asupra casatoriei ?
[/BLOCKQUOTE] O prostituata senumeste asa pentru ca are relatii sexuale cu mai multe persoane, lucruinterzis de lege. Orice act sexual care rupe o casatorie nu va fiacceptat de Dumnezeu.
In privinta binecuvantarii lui Dumnezeu, nustiu ce sa zic. Nu am vazut o astfel de binecuvantare la niciocasatorie biblica, nici direct de la Dumnezeu si cu atat mai multintermediata de un preot.

atunci poate recitesti osea 1:2, binecuvantarea/porunca/cererea lui Dumnezeu nu este in mana noastra sa ne dam cu parerea.
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

Images: 15

[ #72410 ] Postby AdriX on Wed Mar 25, 2009 10:28 am

AdriX wrote:Casatoria ramane o Taina. Atata timp cat Dumnezeu nu a dat o lege impotriva casatoriei oficiata catre un preot/pastor, si atata timp cat Dumnezeu nu a dat o lege prin care un pastor e indreptatit sa o oficieze, casatoria ramane o Taina.

nouneim wrote:Tu sigur nu esti ortodox?Taina in biserica AZS? Esti sigur?
Pe principiul enuntat de tine,Dumnezeu nu a dat o lege impotriva binecuvantarii pastorului a ...locului de munca proaspat ales. Sa inteleg ca e si asta o Taina?
Casatoria biblica nu este o Taina, un sacrament asa cum este inteles de bisericile traditionale.

Efeseni 5:32
Taina aceasta este mare - (vorbesc despre Hristos şi despre Biserică). -

Nu sunt Ortodox. Si imi pare rau pentru ca am scris gresit prima propozitie. Binecuvantarea casatoriei de catre pastor este o taina pentru ca Dumnezeu nu spune ca asta intra in atributiile unui pastor dar nici nu condamna acest lucru.Oricum iti puteai da seama din fraza care urma propozitiei, si sunt convins de asta, insa ai placere in a pune mereu lucrurile la punct dupa placul tau propriu.

AdriX wrote:Faptul ca vii inaintea lui Dumnezeu in biserica - Matei 18:20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor." - nu reprezinta nimic ?

nouneim wrote:Eu impreuna cu viitoarea sotie suntem 2 persoane. De ce n-ar ajunge?

Matei 18:16 Dar, dacă nu te ascultă, mai ia cu tine unul sau doi inşi, pentru ca orice vorbă să fie sprijinită pe mărturia a doi sau trei martori.
Matei 18:17 Dacă nu vrea să asculte de ei, spune-lBisericii; şi, dacă nu vrea să asculte nici de Biserică, să fie pentru tine ca un păgân şi ca un vameş.
Matei 18:20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu înmijlocul lor."

Nu se refera la ceea ce insinuezi tu, la relatia dintre sot si sotie, ci Biblia spune clar despre ce adunare este vorba.

Apropo, ce vrea Dumnezeu sa spuna prin "spune-l Bisericii; şi, dacă nu vrea să asculte nici de Biserică, săfie pentrutine ca un păgân şi ca un vameş". Nu reiese de aici ca Dumnezeu acordaautoritate Bisericii ? Cum adica "sa asculte" de Biserica ?

AdriX wrote:1 Corinteni 7:10 Celor căsătoriţi, le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.
1 Corinteni 7:11 (Dacă este despărţită, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta.
Matei 5:31 S-a zis iarăşi: "Oricine îşi va lăsa nevasta, să-i dea o carte de despărţire."
Proverbele 2:17...care părăseşte pe bărbatul tinereţii ei, şi uită legământul Dumnezeului ei.

AdriX wrote:As vrea sa explici din punctul tau de vedere textele de mai sus.Crezi ca se refera la despartirea dintre 2 trupuri ? Dintre organul sexual masculin si cel feminin ?

nouneim wrote:Nu, nici nu am sustinut asa ceva.

Gabryi'el wrote:Iar asta inseamna ca oricare doi oameni barbat sifemeie, care au un act sexual sunt uniti si considerati casatoriti in fata lui Dumnezeu?
Da.Ideal este ca relatia intima sa inceapa dupa acel "da", dar chiar si inBiblie, daca un barbat insela sau convingea o fecioara sa aiba relatie sexuala cu el, legea nu impunea omorarea lor ci il obliga pe respectivul barbat sa ii plateasca zestrea (iar un act cultural) si sa o recunoasca ca nevasta.[/quote][/quote]

Aici sustii ca esti de acord cu faptul ca un act sexual in fata luiDumnezeu este privit ca o casatorie. Explica-mi textul de mai jos.
1 Corinteni 7:10 Celor căsătoriţi, le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.
Dupa afirmatia ta, cum ca o casatorie presupune unirea celor 2 printrup sub forma actului sexual, textul semnifica despartirea trupeasca ?
Daca casatoria din punctul tau de vedere ia nastere odata cu actul sexual, atunci ce semnificatie are despartirea din text?
Last edited by AdriX on Wed Mar 25, 2009 10:50 am, edited 3 times in total.
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

Images: 0

[ #72411 ] Postby AdriX on Wed Mar 25, 2009 10:38 am

deity mai citeste odata osea
Exemplul tau este nepotrivit.

Osea 1:2 Întâia dată când a vorbitDomnul către Osea, Domnul a zis lui Osea: "Du-te, şi ia-ţi o nevastăcurvă şi copii din curvie; căci ţara a săvârşit o mare curvie, părăsindpe Domnul!"
Osea 1:3 El s-a dus, şi a luat pe Gomera, fiica lui Diblaim. Ea a zămislit şi i-a născut un fiu.
Osea 1:4 Şi Domnul i-a zis:"Pune-i numele Izreel; căci peste puţină vreme, voi pedepsi casa luiIehu, pentru sângele vărsat la Izreel, şi voi pune capăt domniei luipeste casa lui Israel.
Osea 1:5 În ziua aceea, voi sfărâma arcul lui Israel în valea Izreel."
Osea 1:6 Ea a zămislit dinnou, şi a născut o fată. Şi Domnul a zis lui Osea: "Pune-i numeleLo-Ruhama (Cea fără îndurare); căci nu voi mai avea milă de casa luiIsrael, n-o voi mai ierta!
Osea 1:7 Dar voi avea milăde casa lui Iuda, şi-i voi izbăvi prin Domnul, Dumnezeul lor; dar nu-ivoi izbăvi nici prin arc, nici prin sabie, nici prin lupte, nici princai, nici prin călăreţi."
Osea 1:8 Ea a înţărcat pe Lo-Ruhama; apoi iar a zămislit şi a născut un fiu.
Osea 1:9 Şi Domnul a zis:"Pune-i numele Lo-Ami (Nu-i poporul meu); căci voi nu sunteţi poporulMeu, şi Eu nu voi fi Dumnezeul vostru."
Osea 1:10 "Totuşi numărulcopiilor lui Israel va fi ca nisipul mării, care nu se poate nicimăsura, nici număra; şi de unde li se zicea: ,Nu sunteţi poporul Meu',li se va zice: ,Copiii Dumnezeului Celui viu!"

Osea 4:2 Fiecare jură strâmb şi minte, ucide, fură, şi prea curveşte; năpăstuieşte şi face omoruri după omoruri.

Crezi ca Dumnezeu i-a zis lui Osea sa ia o nevasta curva din senin ? Sau vroia sa-i deschida ochii si sa vada pacatul care se ridica in jurul sau ?

[FONT=Verdana][size=-1]Căsnicia profetului cu această femeie necredincioasă şi dedată la păcatul curviei, devine o alegorie a tragediei pe care o trăieşte Dumnezeu în relaţia Lui cu nestatornicul şi necredinciosul Israel. Este evident că, în succesiune logică, capitolul 2 este o „tălmăcire" spirituală a situaţiei neplăcute în care l-a pus Dumnezeu pe Osea. Urmează apoi capitolul 3 al cărţii, care priveşte adînc în viitor pînă spre vremea sfîrşitului în care Israelul se va întoarce la Domnul: „După aceea, copiii lui Israel se vor întoarce şi vor căuta pe Domnul, Dumnezeul lor, şi pe împăratul lor David; şi vor tresări la vederea Domnului şi a bunătăţii Lui, în vremurile de pe urmă" (Osea 3:5)[/size][/FONT]
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

[ #72412 ] Postby cristian on Wed Mar 25, 2009 11:54 am

este o „tălmăcire" spirituală a situaţiei neplăcute în care l-a pus Dumnezeu pe Osea

Adrix , Dumnezeu a vrut sa ilustreze dimensiunea iubirii Lui in ciuda starii lor deplorabile. A neplacerii mai putin...
cristian

[ #72413 ] Postby deity on Wed Mar 25, 2009 1:12 pm

adrix, stiu motivele pentru care Dumnezeu i-a cerut lui Osea sa ia de nevasta o curva. perspectiva ta e buna, eu insa am vrut sa scot in evidenta un singur lucru: noi nu stim caile Lui, indiferent cata teorie buna si logica ne emana fiecare por.
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

Images: 15

[ #72415 ] Postby danny on Wed Mar 25, 2009 2:22 pm

AdriX wrote:De ce nu ne putem boteza singuri ? De ce suntem botezati de catre un pastor si nu un frate de la cor ?
nouneim wrote:Din punctul meu de vedere, orice urmas al lui Isus poate boteza.

A existat caz cand fratele de la cor a oficiat botezul . Nu ar strica sa mai intrebam si bunicii despre niscaiva istorie azs . Si poate fratele acela de la cor mai avea si alte slujbe in afara de corist , ce de exemplu evanghelist laic sau prezbiter .
Image Sau a oficiat botez datorita faptului ca pastorul era plecat in concediu pe alte meleaguri ...Image
danny

Images: 6

[ #72422 ] Postby nouneim on Thu Mar 26, 2009 3:10 am

AdriX wrote:Binecuvantarea casatoriei de catre pastor este o taina pentru ca Dumnezeu nu spune ca asta intra in atributiile unui pastor dar nici nu condamna acest lucru.
Nu insista pe aceasta definitie a tainei pentru ca ti-am dat exemplul cu alegerea locului de munca. Se pot inventa multe astfel de "taine".
Oricum, ma bucur ca ai recunoscut ca nu intra in atributiile unui pastor. Problema e cu biserica care are pretentia de monopol asupra oficierii casatoriilor.

" ... dacă nu te ascultă, mai ia cu tine unul sau doi inşi..."
Daca Biserica a primit autoritatea de care zici, inseamna ca si la pasul anterior, cei "doi insi" au primit autoritate. Oricum, se refera la Biserica ca adunare de oameni si nu la pastorul bisericii.
Problema in Matei 18 are in vedere altceva si nu are nicio legatura cu casatoria. Ideea e sa folosesti intreaga comunitate pentru a intoarce un om de pe o cale gresita.

Daca casatoria din punctul tau de vedere ia nastere odata cu actul sexual, atunci ce semnificatie are despartirea din text?
Sper ca n-ai inteles ca o casnicie consta dintr-un continuu act sexual. Daca asa ai inteles ... recunosc ca sunt invidios. Image
nouneim
Moderator

[ #72438 ] Postby cristian on Fri Mar 27, 2009 2:46 pm

Cred ca dragostea poarta in sine o binecuvantare de sus, mult mai mare decat cea pe care o poate da cel mai vestit pastor sau preot.
Dragostea te poate ferii de certuri, tensiuni, si divortz, de infideliatate, de rani sufletesti si de tragedii familiare, dar pastorul nu poate , oricat de frumos si sicer s-ar ruga, oricat de fastuasa ar fi ceremonia casatoriei... in cea mai soptuoasa capela si cu cei mai alesi invitati.
cristian

[ #72441 ] Postby vladtepes on Sat Mar 28, 2009 3:43 am

nouneim, daca tu ti-ai gasit dragostea vietii(tineretii)tale;
daca in primul rand logodnica ta apoi parintii ei si parintii tai sunt de acord cu felul tau de a vedea oficializarea casatoriei;
daca dai cezarului ce este al cezarului(respectand legea civila)si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu
in mod sigur vei avea o casatorie binecuvantata de CEL VESNIC.
vladtepes

[ #72452 ] Postby nouneim on Mon Mar 30, 2009 7:44 am

Cristian si Vladtepes, multumesc pentru intelegere si cuvinte frumoase.
Tocmai am depus azi actele la primarie pentru casatorie.
Image
nouneim
Moderator

[ #72454 ] Postby Gabriy'el on Mon Mar 30, 2009 8:34 am

Eu te felicit de pe acum! Image
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #72456 ] Postby cristian on Mon Mar 30, 2009 10:46 am

Casa de piatra si de iubire !
In casa cald si fericire...! Image
cristian

[ #72458 ] Postby nouneim on Mon Mar 30, 2009 1:33 pm

Multumim de urari!
nouneim
Moderator

[ #72460 ] Postby Confucius on Mon Mar 30, 2009 2:44 pm

sa fitzi iubitzi si fericitzi, Nouneim!
Confucius

[ #72471 ] Postby nouneim on Wed Apr 01, 2009 3:07 am

Merci Confucius.
nouneim
Moderator

[ #72483 ] Postby zephyr on Thu Apr 02, 2009 12:26 am

Pentru nouneim, cu felicitarile de rigoare :)
Attachments
my wedding checklist.jpg
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #72484 ] Postby nouneim on Thu Apr 02, 2009 6:17 am

Hauoleu, asa multe sunt de facut? Image
Merci. Image
nouneim
Moderator

Previous

Return to Spiritualitate