zecime din net sau din brut?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: zecime din net sau din brut?

[ #77059 ] Postby Paraschiva on Wed Dec 30, 2009 8:25 am

Gabriy'el [ #77044 ]

"3. Devenind ironic i-as fi reamintit ca firma plateste alti bani la stat pentru mine si deci ar trebui sa dau zecime din netul meu si pentru respectiviele sume."

Ba, ar treui sa dai matale zecime si pt. profitul firmei, daca patronu' matale nu da, ca sa nu dea faliment si sa-tzi pierzi serviciul.

"4. La pensie mai dau odata zecime."

Si de 3 ori, maica, nu scrie la carte ca tre' sa dai si a doua zecime, si bugetu' comunitatzii, si darurile si tot...

"5. Pe langa toate astea, sa nu uitam de daruri, tot din net. Acolo se vede "caracterul"!!!! "

Pai asa-i, frate, adica noi sa fim mai prejos decat japonezii aia care muncesc in fiecare zi (7 zile/saptamana), cate 3 ore suplimentar, neplatite (de la 18:00 - 21:00), si se simt onoratzi s-o faca. Cred io ca-i si un motiv abscons aicea, ca de cand cu emanciparea femeii japoneze, saracii barbatzi, prefera sa mai stea la servici inca 3 ore, decat sa stea acasa cu scorpia, inca 3 ore.

"Si deci , tot eu sunt in avantaj, nu pastore???? Bineinteles va zice pastorul : bucura-te ca ai de unde sa dai!!!!"

Si nu numa', da-tzi aduni o comoara-n cer, n-o risipesti p-aicea, pe lucruri desharte, trecatoare si-n satisfacerea poftelor trupului si ale hirii pamantesti!
Paraschiva

[ #77060 ] Postby Paraschiva on Wed Dec 30, 2009 8:29 am

anubis974 [ #77036 ]

"Da Paraschiva m-a provocat! OKOK am sa fiu cuminte"

Hmmm... mi se pare cunoscuta replica asta, parca am mai auzit-o undeva, intr-un mit sumerian de prin Geneza...
Paraschiva

[ #77061 ] Postby Paraschiva on Wed Dec 30, 2009 9:02 am

[ #77042 ] nouneim

"Provocatoare Paraschiva asta. La varsta ei ..."

Sarpele m-a amagit! Altfel nu-l taraiam in eroare nici pe Anubis, care era asa de cuminte inainte sa apar eu... da' nu prea-ntzeleg atunci de ce ma iubeste... Cred ca-i vorba de agape, aia de-a invatzat-o el pe la lectziune, cu iubirea dusmanilor si a pacatosilor.
Paraschiva

[ #77062 ] Postby anubis974 on Wed Dec 30, 2009 9:12 am

Paraschiva wrote:[ #77042 ] nouneim

"Provocatoare Paraschiva asta. La varsta ei ..."

Sarpele m-a amagit! Altfel nu-l taraiam in eroare nici pe Anubis, care era asa de cuminte inainte sa apar eu... da' nu prea-ntzeleg atunci de ce ma iubeste... Cred ca-i vorba de agape, aia de-a invatzat-o el pe la lectziune, cu iubirea dusmanilor si a pacatosilor.

[snob] aia de-a predat-o el pe la lectiune[/snob] :))
"Parerea ta are nevoie de un preludiu ca sa ma poata satisface!" A
"Vidul advent este o gaura neagra din care extrem de putini s-au intors!" A
anubis974

[ #77063 ] Postby Paraschiva on Wed Dec 30, 2009 9:54 am

anubis974 [ #77062 ]

"[snob] aia de-a predat-o el pe la lectiune[/snob]"

A, saru-mana, rabi, nu stiam ca stai pe scaunu' lu' Moise. Atunci, ia explica-mi si mie (pe privat), ce-i cu cantecu' ala din cauza caruia am facut eu accident.
Paraschiva

[ #77067 ] Postby anubis974 on Thu Dec 31, 2009 3:00 am

Paraschiva wrote:anubis974 [ #77062 ]

"[snob] aia de-a predat-o el pe la lectiune[/snob]"

A, saru-mana, rabi, nu stiam ca stai pe scaunu' lu' Moise. Atunci, ia explica-mi si mie (pe privat), ce-i cu cantecu' ala din cauza caruia am facut eu accident.

Am stat matusa pana cand m-am reincarnat! Dar am realizat ca defapt nu eu m-am reincarnat ci Anubis in mine. Am lasat-o mai moale acum cu profetiile si ma ocup de mortaciuni, ma simt bine aici multumesc. Imi pare rau ca nu te pot ajuta! :)

Cu drag,
Anubis
anubis974

[ #77076 ] Postby Paraschiva on Thu Dec 31, 2009 6:25 am

anubis974 [ #77067 ]

"Imi pare rau ca nu te pot ajuta!"

Adica io ce sa-ntzeleg, ca la matale functzineaza bine solidaritatea masculina, da' totusi n-ai putut sa te haptzii sa postezi cantecu' ? Pai matale ce faci, semnalizezi dreapta si o iei la stanga?
Paraschiva

[ #77077 ] Postby Avatar on Thu Dec 31, 2009 6:40 am

Baaaaaa, hai baaaa mai bine sa radem ca prostii... cand mor oamenii langa noi, noi sa radem... cand sunt furati oamenii, noi sa radem... cand sunt inrobiti oamenii, noi sa radem... cand sunt pacaliti oamenii, noi sa radem... cand sunt inselati si frustrati, noi sa radem... cand cineva sufera, noi sa radem...
baaaaa, e mai bine sa radem ca prostii... e mai bine, baaaaaa...

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

baaaaaa, de ce sa nu radem, baaaaaaa? sa ne facem ca suntem crestini... sa ne prefacem... sa avem dialog, baaaaa
ca se vrea dialog... dialog sa fie! BAN sa fie! balci sa fie!

[ #77078 ] Postby Paraschiva on Thu Dec 31, 2009 7:09 am

Privitzi, va rog, macar filmele astea 2, sa vedetzi ce inseamna "dragostea de aproapele", care risca orice, nu numai banii.

http://www.youtube.com/watch?v=uQoVkd5UEg4 e vorba de un aristocrat englez, care, cu riscul vietzii, salva de la ghilotina aristocratzi francezi (in timpul revolutziei).

http://www.youtube.com/watch?v=SbcM_WbdY6A o femeie alba, care sacrifica tot (avere, familie) si-si risca viatza, pt. eliberarea sclavilor negri, inclusiv de pe plantatzia ei, ajutandu-i sa fuga in Canada. Ea a fost una din persoanele care au avut o contributzie majora in abolirea sclaviei, pt. ca nu s-a limitat la a ajuta ici si colo, ci a ajuns pana-n Parlament, convingandu-i sa voteze legea.
Paraschiva

[ #77079 ] Postby anubis974 on Thu Dec 31, 2009 7:14 am

Paraschiva wrote:anubis974 [ #77067 ]

"Imi pare rau ca nu te pot ajuta!"

Adica io ce sa-ntzeleg, ca la matale functzineaza bine solidaritatea masculina, da' totusi n-ai putut sa te haptzii sa postezi cantecu' ? Pai matale ce faci, semnalizezi dreapta si o iei la stanga?

Ahhh scuze am avut brain lag draga mea. Cantecul ala este un cantec de suflet da nu m-am gandit de doua ori inainte sa-l postez.

Pentru orice fel de daune morale, fizice, financiare va rugam sa contactati

Date de contact pentru Mass Media si Relaţii Externe

Nelu Burcea

Director Departamentul de Comunicare / Relatii Oficiale si Libertate Religioasa

Mobil: 0742 106 221

Fax: 021 269 0340

E-mail: neluburcea (@) adventist.ro
anubis974

[ #77081 ] Postby Paraschiva on Thu Dec 31, 2009 7:32 am

anubis974 [ #77079 ]

A, atunci e-n regula.
Paraschiva

[ #77083 ] Postby anubis974 on Thu Dec 31, 2009 7:58 am

Paraschiva wrote:anubis974 [ #77079 ]

A, atunci e-n regula.

anubis974

[ #77084 ] Postby Paraschiva on Thu Dec 31, 2009 8:11 am

In trecut, am incercat sa discut cu cei care-s direct raspunzatori (ca nu vreau sa spun responsabili) de problema asta, si de altele. Mi s-au dat raspunsuri ca la partid. M-am dat destul cu capul de peretzi, pana am ajuns la concluzia ca, in cazul asta, nu tre' s-o iei de sus, ca n-ai nici o sansa, doar nu vrei sa lupte contra propriului interes. Singura solutzie e discutzia cu fiecare membru. E mult mai greu, cu mult mai multa pierdere de timp si energie, dar eu nu vad alta solutzie. Tu crezi ca mie-mi vine sa rad cand stiu ca am pierdut bani cat pt. o masina noua, si, in timp ce eu merg pe jos prin frig, "prima doamna a bisericii locale" nu mai termina aratandu-mi cat ii sunt eu de inferioara in toate, privindu-ma cu un dispretz suveran si avand tupeul sa-mi puna intrebari ca: "De ce nu-tzi iei o masina ca lumea, ce umbli cu rabla asta?" sau "De ce nu te mutzi la un apartament mai mare?", iar cand ii raspund ca n-am bani, imi zice: "Ei, n-ai bani!" , in timp ce ea nu mai conteneste schimband masinile, toaletele si ochelarii de soare, purtatzi artistic, pe cap, povestind despre weekend-urile lor minunate, la hoteluri de lux, si de vacantzele lor de neuitat, in Europa si America, in timp ce eu n-am facut concediu de 6 ani, nu mai am nici macar rabla aia de masina, ca a trebuit s-o dau la cimitir, pt. ca era planseul asa de ruginit si gaurit, ca mi-a zis mecanicul sa nu ma mai urc in ea, nici macar pt. 2 strazi pana acasa. Si nu mi-ar parea rau ca au, daca macar ar face treaba si si-ar merita banii aia, si nu ne-ar sfida, rani si insulta de cate ori au ocazia (sau daca n-o au, o inventeaza), si daca nu ne-ar considera niste fiintze inferioare, create pt. binele lor. Crezi ca n-am destule motive sa plang? (la care s-au mai adaugat si altele, de vreo 3 zile). Da' n-o sa-ncep sa ma lamentez pe forum. Prefer sa fac bascalie. E modul meu de a supravietzui.
Paraschiva

[ #77086 ] Postby Paraschiva on Thu Dec 31, 2009 8:34 am

Paraschiva

[ #77089 ] Postby Confucius on Fri Jan 01, 2010 9:30 am

Paraschivo,
ai trecut la rotile de cind ai pierdut rabla aia de masina?
Confucius

Images: 0

[ #77091 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Jan 01, 2010 12:34 pm

Si din cadouri? Ca sa fim mai meticulosi decat fariseii.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #77094 ] Postby Paraschiva on Fri Jan 01, 2010 3:15 pm

Confucius [ #77089 ]

"Paraschivo,
ai trecut la rotile de cind ai pierdut rabla aia de masina?"

Draga Confucius, hai sa-ti spun un secret: singurii bani de care-mi pare rau ca i-am dat, is aia (din brut) din care s-au platit salariile pastorilor pe care i-am avut in biserica in ultimii 12 ani. De alti bani nu-mi pare rau, dimpotriva, e bucuria mea ca si-au atins scopul.

Teme de meditat pt. anul 2010 si de facut ceva, bre:
- copiii vanduti pt. prostitutie
- copiii abuzati sexual
- copiii soldatzi
- orfanii, copiii strazii, aurolacii
- copiii saraci
- copiii genii care n-au bani de studii
- sinucigasii
- batranii saraci si singuri

Cat timp o sa-i mai lasam in grija altor biserici? Cati bani primeste ADRA si catzi ar putea primi in realitate, daca nu s-ar mai risipi banii pe prostii? Cu banii risipitzi, cate alte organisme de caritate ar mai putea infiintza biserica?
Paraschiva

[ #77095 ] Postby Obsidian on Fri Jan 01, 2010 3:53 pm

Draga Paraschiva, sa-ti spun un secret, pe care ai nostrii ca brazii (stii tu si continuarea) il striga in gura mare: "Nu ne intereseaza 'prostiile' de care spui tu aici, ci doar sa avem sistemul protejat de 'erezii si eretici' si sa ne continuam planurile cincinale si in mileniul acesta!"

Pai de unde vii tu cu copii abandonati, orfani, abuzati, aurolaci, soldati si cate altele?!? Ce avem noi a face cu ei?!? Noi sarim in sus daca una se imbraca in rosu si/sau in pantaloni (caz in diaspora romana de anul trecut, mai mare rasul...), daca unu calatoreste in sabat sau daca altul rupe un fruct in ziua cea sfanta. Bineinteles ca pe primul loc ramane zecimea din brut, indiferent de criza si crize.

Cu tristete vedem ca devenim tot mai inhumani... Nu ne intereseaza abuzurile copiilor in general si nici atat cele savarsite de "sfintii apostoli" ai Romaniei. Nu trebuie s-i aruncam sub tren, cum bine zise Edi, ca doar au facut muuult bine tarii si bisericii. Vorba lui Laiu, securitatea ne-a facut si bine, pentru ca ne xeroxa lectiunile... hihihi Unii sufereau si mureau in puscariile comuniste si Laiu zice ca ne facea si bine fotocopiind lectiuni contra cost, evident... iar Edi ca pedofilul de frunte al bisericii a facut si bine, asa ca ce mai comparam noi cu zecile de vieti distruse pentru totdeauna?!? Nu-s copii nostrii, asta este adevarata scuza (si ne intereseaza cat un castravete murat), ca daca era al lu'Edi (de exemplu) il manca cu tot cu fulgi. Dar asa, eete nah... (Imi amintesc ca spunea Edi la o emisiune, cum un vecin i-a urecheat baiatul ca i-ar fi facut ceva rau, ar fi dat cu pietre, nu-mi amintesc exact, ceva de genul asta... Edi a vazut faza, l-a luat pe sus de camasa pe vecinul betivan si i-a spus ca daca ii da doua se trezeste pe loc. Dar era si vineri seara si taman se pregatea sa mearga la bise, asa ca l-a scapat de corectie.. Daca ar fi fost un caz de abuz sexual??? Eheee Edi, ce usor e sa fii inconsecvent si fara inima cateodata...)

In fine, noi ne pregatim de cer, nu ne pierdem noi timpul cu astia neinsemnatii de care ne spui tu, avem treburi serioase de facut! Dar mare ne va fi surpriza cand vom constata (cam tarzior e adevarat) ca serioasele noastre preocupari sunt egale cu 0/. Tocmai faptele umane de care trebuie sa dam dovada si pe care le ignoram, ne vor condamna - copiii astia de care zici, batranii saraci si singuri, oamenii cu probleme pe care nu dam doi bani, ca noi suntem "sfinti", dar inhumani.

In concluzie, umanismul e de la Satana, dar inhumanismul dovedeste "adevarata sfintenie". Am zis!
Obsidian

[ #77096 ] Postby anubis974 on Fri Jan 01, 2010 6:06 pm

Obsidian am propus pe vremea cand eram azeseu, (de la amvon in timpul unei predici), cu ocazia unei ierni foarte nenorocite sa pregatim o masa in sabat in biserica pentru toti cei pe care noi tinerii i-am fi putut gasi afara in frig fara acoperis, iar apoi daca dintre frati ar vrea careva sa ajute si altfel, cu un acoperis sau cu ceva, fie si pentru o noapte, sa o facem. Eram tanar si imbecil, credeam ca BAZS e calitativ superioara. Bine'nteles ca s-a discutat in sala 5 minute si raspunsul a fost ne pare rau nu se poate. La sfarsit ofticat am aflat ca fratii din comitet nu sunt de acord fiindca se creaza dezordine si se murdareste biserica daca dam curs invitatiei. Acum insa, mai matur si mai putin imbecil, inteleg ca fara suflet nimeni nu face nimic. Gasesti cativa prieteni adevarati cu suflet cu dragoste dezinteresata fata de semeni si poti face mai mult pentru societate decat 100 de BAZS. In BAZS sunt oameni de calitate (extrem de putini comparati cu nr. de membrii), oameni cu suflet, dar sunt pusi la zid de conducere, de comitet si de toti tembelii asa zis religiosi. Biserica AZS este un club mizer in care gandirea trebuie inchistata si fortata in anumite tipare sau ai de suferit. Pacat dar trebuie sa recunosc ca regret anii pierduti incercand sa fac o diferenta. Acum stiu ca oricine poate face diferenta, indiferent daca este religios sau nu. De multe ori cei nereligiosi sunt mai umani, mai principiali si mai open-minded decat cei care se considera religiosi. Sa faci bine fara sa astepti nici o rasplata este o chestiune de onoare si demnitate.

Sa ceri aprobare ca sa faci un bine este o mizerie de neinchipuit care si-a gasit locul perfect in infecta ierarhie adventista care se hlizeste si se mandreste cum ca ar fi biserica lui D-zeu pe pamant. Daca diavolul ar exista ar rade in hohote de gluma asta de biserica!

Cu mare tristete pentru multe persoane pacalite,
Anubis
anubis974

[ #77097 ] Postby Avatar on Fri Jan 01, 2010 6:26 pm

Obsidian,
Daca doresti un dialog, trebuie sa lasi masca de antiazsforum si sa devii serioasa. Asadar reciteste ce au scris mai sus si mai jos ei si ai raspunsul la intrebari. Au experienta cu seriozitatea ta, si deci nu isi permit sa se mai lase atrasi in rastalmaciri si bascalie interminabila.

http://www.amazingfacts.org/FreeStuff/O ... fault.aspx
http://www.azsmrebenezer.net/article.php?id=879
http://noreliacob.blogspot.com/2009/01/mai-bogat.html
http://www.majesty.ro/Articole/cateva-r ... zeceq.html

Pe ce bază stă cerinţa de a plăti zecimea?
Este scris în Biblie: Psalmul 24:1.” Al Domnului este pămîntul cu tot ce este pe el, lumea şi cei ce o locuiesc!”

http://www.bibleinfo.com/ro/topics/zecime

2. Partea corespunzatoare trebuie sa-I fie inapoiata Persoanei Corespunzatoare. Zecimea ii apartine lui Dumnezeu si trebuie sa-I fie data Lui?, ca un act de supunere si de inchinare.
3.Partea corespunzatoare, care a fost inapoiata Persoanei Corespunzatoare, trebuie sa fie folosita pentru scopul corespunzator. Dumnezeu alege? sa foloseasca zecimea pentru aceia care sunt angajati in lucrarea de slujire.

http://articolecrestine.com/ispravnicie ... cimea.html

Este zecimea obligatorie sau nu este obligatorie pentru un crestin (atentie, nu iudeu!)? DA sau NU?
Daca nu dai (oferi) zecimea, iti pierzi mantuirea? DA sau NU?
Daca nu dai (oferi) zecimea bisericii (tale), vei fi exclus sau nu dintre ei? DA sau NU?

Cu ce drept pretindeti voi supunere din partea altora?
Cu ce drept manipulati voi inrobirea constiintei fratilor vostri?
Cu ce drept IMPUNETI zecimea (banii) membrilor bisericii?
De ce faceti din asta o conditie directa a calitatii de membru al bisericii si una indirecta a pierderii binecuvantarii/mantuirii?
De oferire a darurilor de buna voie, din inima/convingere, de daruire dezinteresata, de altruism, de generozitate FATA DE SEMENI [nu fata de Dzeu (ca Spirit in afara lumii fizice)! Matei25 vs. 1Ioan4:20] ati auzit?
De teocratie in Vechiul Testament ati auzit?
De democratie in prezent ati auzit?
De impozite si taxe catre Stat ati auzit?
De donatii/sponsorizari in mod dezinteresat ati auzit?

Nu-l fura pe Dumnezeu! Da chiar acum zecimea lui Dumnezeu (aka biserica ramasitei, recte conferinta)!
Este voia Domnului, soro... este voia Domnului... altfel vei fi blestemata

[ #77103 ] Postby Avatar on Sat Jan 02, 2010 3:00 am

Prefer sa fac bascalie. E modul meu de a supravietui.

[ #77110 ] Postby Paraschiva on Sat Jan 02, 2010 4:56 pm

Multumesc.
Paraschiva

[ #77111 ] Postby Avatar on Sat Jan 02, 2010 4:59 pm

Nu-i nevoie sa-mi multumesti mie. Eu doar te iubesc.

[ #77112 ] Postby Paraschiva on Sat Jan 02, 2010 5:15 pm

Inca?
Paraschiva

[ #77198 ] Postby spartan on Fri Jan 08, 2010 4:21 am

Un document interesant despre zecime si daruire.
http://www.voxdeibaptist.org/zeciuala_Butch.htm

P.S. Nu vine din partea unui azs. Din fericire...
spartan

[ #77203 ] Postby Avatar on Fri Jan 08, 2010 7:22 am

http://www.voxdeibaptist.org/zeciuala_Butch.htm
Ce buni sunteti la teorie! Va place sa discutati... sa aveti "dialog"... ba chiar foarte EXEGETIC... ca la "scoala de sabat", da, da, da...
Dar cand veti lua o pozitie ferma/clara fata de abuzurile, manipularile si minciunile "sfinte" din bisericile voastre????
Degeaba ii vorbesti unui homeless flamand de teoria mancarii sanatoase, cand el moare de foame! ...you know?
If you care about it... if you really care... you should DO (not "TALK about it") something... when they preach in your churches
Tu, Voi... cei care se declara public crestini (asteptatori)... cei care care se pretind "sarea pamantului"

BAAAAAAAAAAAAAAAAA, vrea cineva sa-mi raspunda si mie la cele 3 intrebari de mai jos in secolul asta? Helloooooo??? Is there anybody out there?
Sunt simple... se poate raspunde prin DA sau NU. Nu vreau argumentari complicate. Doar... YES or NO, am pus problema incredibil de simplist. Pe bune, astept raspuns clar de la cineva. Oricine.
Avatar wrote:Este zecimea obligatorie sau nu este obligatorie pentru un crestin (atentie, nu iudeu!)? DA sau NU?
Daca nu dai (oferi) zecimea, iti pierzi mantuirea? DA sau NU?
Daca nu dai (oferi) zecimea bisericii (tale), vei fi exclus sau nu dintre ei? DA sau NU?

Daca nu este obligatorie, atunci (intrebati-va liderii si "profesorii"):
Avatar wrote:Manipularea reprezintă acţiunea prin care un actor social (persoană, grup, colectivitate) este determinat să gândească şi/sau să acţioneze într-un mod compatibil cu interesele iniţiatorului, şi nu cu interesele sale, prin utilizarea unor tehnici de persuasiune şi distorsionând intenţionat adevărul, lăsând însă impresia libertăţii de gândire şi de decizie [1]. Diferenţa dintre manipulare şi persuasiune constă în faptul că actorul social persuadat cunoaşte intenţia celui care foloseşte această tehnică pentru convingere, pe când în manipulare cel manipulat nu este conştient de intenţia celui care se foloseşte de acest proces de convingere. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Manipulare)

Cu ce drept pretindeti voi supunere din partea altora?
Cu ce drept manipulati voi inrobirea constiintei fratilor vostri?
Cu ce drept IMPUNETI zecimea (banii) membrilor bisericii?
De ce faceti din asta o conditie directa a calitatii de membru al bisericii si una indirecta a pierderii binecuvantarii/mantuirii?
De oferire a darurilor de buna voie, din inima/convingere, de daruire dezinteresata, de altruism, de generozitate FATA DE SEMENI [nu fata de Dzeu (ca Spirit in afara lumii fizice)! Matei25 vs. 1Ioan4:20] ati auzit?
De teocratie ati auzit in Vechiul Testament? http://ro.wikipedia.org/wiki/Teocraţie
Dar de democratie in prezent? http://ro.wikipedia.org/wiki/Democraţie
De impozite si taxe catre Stat ati auzit? - " Dati Cezarului ce este al Cezarului si lui Dumnezeu... zecimea si Sabatele?????"... uite cum s-a transformat sistemul de platire a darilor catre Templu in societatea moderna (cu toate astea nu avem scuze in fata saracilor si celor nevoiasi, nu avem scuze pt. lipsa de mila si omenie...)
De donatii/sponsorizari in mod dezinteresat ati auzit? (uite, concret: http://oamenisiperspective.com/ sa va stea in gat) - vaduva saraca la Templu care a dat tot ce a avut (din inima) si Luca 18 evidentiaza acest principiu al adevaratei darnicii

ZECIMEA NU MAI ESTE OBLIGATORIE PENTRU CRESTINI! in acelasi fel in care taierea imprejur nu mai este valabila.
Daca tu vrei s-o practici/oferi BINE; daca nu vrei s-o practici/oferi, iarasi BINE. (citeste inca o data Romani14 si intelege principiul!)
E dreptul tau sa (alegi sa) faci ce vrei vis-a-vis de credinta ta. E o chestiune de constiinta a fiecaruia. Binele cu forta nu se poate... nici iubire cu sila.
insa NU impune (prin manipulare, constrangeri, santaj emotional sau forta) altuia sa faca/procedeze ca tine! NU judeca pe altul pentru ce alege sa faca in chestiunile acestea "pamantesti"!
Totul sa se faca din incredintare personala (din convingere, nu din frica) si de buna voie, din inima. Caci o astfel de inchinare doreste Dumnezeu. Din iubire. Inteligenta. Constienta.
Căci Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare, BANI, SABATE, PORUNCI, CEREMONII, RELIGIE si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant.
Cine slujeste lui Hristos in felul acesta, este placut lui Dumnezeu si cinstit de oameni.

"...Ne-ati bagat in cap de mici ideea ca nu avem drepturi..."
http://www.versuri.ro/lyrics/meemk_para ... yrics.html

Ioan 10:1 "Adevărat, adevărat, vă spun că, cine nu intră pe uşă în staulul oilor, ci sare pe altă parte, este un hoţ şi un tâlhar.
Ioan 10:2 Dar cine intră pe uşă, este păstorul oilor.
Ioan 10:3 Portarul îi deschide, şi oile aud glasul lui; el îşi cheamă oile pe nume, şi le scoate afară din staul.
Ioan 10:4 După ce şi-a scos toate oile, merge înaintea lor; şi oile merg după el, pentru că îi cunosc glasul.
Ioan 10:5 Nu merg deloc după un străin; ci fug de el, pentru că nu cunosc glasul străinilor."
Ioan 10:6 Isus le-a spus această pildă, dar ei n-au înţeles despre ce le vorbea.
Ioan 10:7 Isus le-a mai zis: "Adevărat, adevărat, vă spun că Eu sunt uşa oilor.
Ioan 10:8 Toţi cei ce au venit înainte de Mine, sunt hoţi şi tâlhari; dar oile n-au ascultat de ei.
Ioan 10:9 Eu sunt Uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi, şi va găsi păşune.
Ioan 10:10 Hoţul nu vine decât să fure, să junghie şi să prăpădească. Eu am venit ca oile să aibă viaţă, şi s-o aibă din belşug.
Ioan 10:11 Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi dă viaţa pentru oi.
Ioan 10:12 Dar cel plătit, care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, când vede lupul venind, lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le împrăştie.
Ioan 10:13 Cel plătit fuge, pentru că este plătit, şi nu-i pasă de oi.
Ioan 10:14 Eu sunt Păstorul cel bun. Eu Îmi cunosc oile Mele, şi ele Mă cunosc pe Mine,
Ioan 10:15 aşa cum Mă cunoaşte pe Mine Tatăl, şi cum cunosc Eu pe Tatăl; şi Eu Îmi dau viaţa pentru oile Mele.
Ioan 10:16 Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.
Ioan 10:17 Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau.
Ioan 10:18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi: aceasta este porunca, pe care am primit-o de la Tatăl Meu."

Matei 23:2 a zis: "Cărturarii şi Fariseii şed pe scaunul lui Moise.
Matei 23:3 Deci toate lucrurile, pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac.
Matei 23:4 Ei leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat, şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le mişte.
Matei 23:5 Toate faptele lor le fac pentru ca să fie văzuţi de oameni. Astfel, îşi fac filacteriile late, îşi fac poalele veşmintelor cu ciucuri lungi;
Matei 23:6 umblă după locurile dintâi la ospeţe, şi după scaunele dintâi în sinagogi;
Matei 23:7 le place să le facă oamenii plecăciuni prin pieţe, şi să le zică: ,Rabi! Rabi!'
Matei 23:8 Voi să nu vă numiţi Rabi! Fiindcă Unul singur este Învăţătorul vostru: Hristos, şi voi toţi sunteţi fraţi.
Matei 23:9 Şi ,Tată' să nu numiţi pe nimeni pe pământ; pentru că Unul singur este Tatăl vostru: Acela care este în ceruri.
Matei 23:10 Să nu vă numiţi ,Dascăli'; căci Unul singur este Dascălul vostru: Hristosul.
Matei 23:11 Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru.
Matei 23:12 Oricine se va înălţa, va fi smerit; şi oricine se va smeri, va fi înălţat.

THINK ABOUT IT

[ #77207 ] Postby KMLeon on Fri Jan 08, 2010 8:17 am

Avatar, uite ca iti raspund eu la intrebari.
Un NU hotarat este raspunsul meu la toate cele trei intrebari. Subscriu in totalitate pozitiei tale fata de zecime si cu toate acestea nu am fost inca exclus. Dar toate au un inceput, nu-i asa? ;)) :)) :))
KMLeon

[ #77208 ] Postby Avatar on Fri Jan 08, 2010 8:26 am

KMLeon... MULTUMESC!

[ #77209 ] Postby KMLeon on Fri Jan 08, 2010 8:34 am

Cu multa placere, Avatar. Am vrut sa-ti trimit ieri ceva pe privat insa se pare ca ai debifata casuta cu primirea corespondentei astfel ca nu am putut trimite nimic. Sper sa gasesc pe O&P adresa ta de mail insa va trebui sa caut serios prin arhiva :)) Oricum, iti urmaresc cu placere postarile de aici si de prin alte parti. Prietenii stiu de ce
KMLeon

[ #77210 ] Postby Avatar on Fri Jan 08, 2010 8:37 am

PreviousNext

Return to Spiritualitate