cele 2300 seri si dimineti

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: cele 2300 seri si dimineti

[ #76104 ] Postby Clovnul Junglei on Thu Nov 26, 2009 10:35 am

Gabriy'el wrote:
CJ wrote:Aspectul cu "sfarsitul veacurilor" inca este valabil si demn de discutat.

Daca Beni este preterist, ma tem ca nu mai avem ce sa discutam pentru ca se merge pe..deductie, adica credinta oarba.

Ba da, Gabi... se mai poate discuta, fiindca Beni e deschis in continuare sa invete. Eu asa il stiu. Nu poti sa stii niciodata de la cine poti invata macar o idee noua.
Hai gata, va las pe voi. Nu mai intervin.

ps: imi pare bine ca m-ai iertat! :D ce fraier am fost ca m-am suparat pe tine.
Clovnul Junglei

Images: 0

[ #76105 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 10:52 am

Da mai multa atentie cuvintelor mele.Eu nu am afirmat ca conditia era Explicita .Am spus ca nu era chiar asa de IMPLICITA.Este o mica diferenta.
Totusi nu mi-ai raspuns la intrebarea mea.Care era conditia implinirii acelei profetii facute de ISUS.??
Ca tu nu ai vazut in istorie o implinire asemanatoare cu ce te astepti tu nu raspunde intrebarii mele.
Mai incearca inca odata .

Redau un pasaj dintr-un comentariu al tau:
"""Cat priveste interpretarile nici nu are rost sa vorbim. Dumneata nu intelegi expresii romanesti simple ca "vremea sfarsitului", "sfarsitul timpului", "vremea de apoi a maniei"etc si vrei sa interpretezi profetii. Pai nu avem cum sa rezolvam integrale de volum sau integrale de suprafata cat timp dumneata nu doresti sa intelegi nici macar cifrele corect. ""

Cu tot respectul pentru intelegerea ta ,vreau sa te atentionez, sa fi prudent cind afirmi ,ca oriunde in biblie expresisile --ziua judecatii--ziua cea mare de judecata--vremea sfirsitului--timpul de pe urma--sfirsitul veacului--vremea maniei lui Dumnezeu--ceasul de pe urma--zilele de pe urma-...-ar insemna ACELASI EVENIMENT.
Ai fost invatat in felul acesta de a intelege .Ai acceptat aceasta ideie fara sa o verifici .Si eu am fost la fel.
Te sfatuiesc sa deschizi o concordanta biblica si sa DAI ATENTIE la contextul in care vei gasi aceste expresii .Intelesul lor este DETERMINAT de context>
EX;
1--in EVREI cap1 la inceput se spune;:in VECHIME (de la Moise pina la Maleahi--aprox 800 de ani)Dumnezeu ne-a vorbit prin proroci ,dar ACUM la "SFIRSITUL ACESTOR ZILE " ne-a vorbit prin FIUL.
Sfirsitul -a caror zile ??Precis nu sfirsitul zilelor sau "sfirsitul timpului "
Expresia "sfirsitul TIMPULUI" sau :SFIRSITUL LUMII" nu exista in biblie ,deci te rog fa bine si nu o mai folosii.
2--Ioan vorbeste despre "ceasul de pe urma"".Ceasul de pe urma --la ce ??
Daca Ioan se referea la "sfirsitul timpului" Cum crezi tu-,-atunci te las si pe tine sa calculezi .
UN ceas lung de aproape doua mii de ani si inca nu sa incheiat.
Am sa folosesc LOGICA ta sa calculez timpul .
Ziua are 24 de ceasuri
Lungimea unui ceas -cel putin 2000 de ani
Timpul se va sfirsi la 48000 de ani de la inceputul lui ,Crezi tu concluzia LOGICII pe care o folosesti ??
Verifica ce afirm eu si arata-mi unde gresesc .
Ziua judecatii in scriptura nu se refera totdeauna la acelasi eveniment.
Avem ziua judecatii pentru EGIPT (Dumnezeu vine sa judece Egiptul --in ziua acea...voi face ca ...etc etc.)
Avem ziua judecatii asupra diferitelor natiuni ce asupreau natiune evreiasca
Avem ziua judecatii cetatii BABILONULUI
Avem ziua judecatii lui IACOB
Avem ziua judecatii IERUSALIMULUI
Avem ziua judecatii "case domnului"
Nici una din aceste judecati nu inseamna "ziua judecatii"la care te referi tu .O zi a judecatii care inca nu a venit.
Toate aceste zile de judecata au fost in trecut .Nu le citii ca si cum ar fi in viitor.

Avem timpul sfirsitului robiei egiptene (nu sfirsitul timpului in sine)
Avem timpul sfirsitului robiei babilionene (nu sfirsitul timpului in sine)
Avem timpul sfirsitului pentru "poporul lui Dumnezeu (evreii)
Nu citii "sfirsitul timpului " !! Aceasta expresie nu exista in biblie.Timpul ca timp va exista intotdeauna cit exista un univers material.
Te rog da atentie la CONTEXT !!

Ps--doar ca o curiozitate --da-mi te rog o referinta din biblie ,sau un eveniment ce trebuie sa se intimple si dupa acea timpul nu va mai exista !
Succes !!
beni plesa

[ #76106 ] Postby Gabriy'el on Thu Nov 26, 2009 11:10 am

beni plesa wrote:Da mai multa atentie cuvintelor mele.Eu nu am afirmat ca conditia era Explicita .Am spus ca nu era chiar asa de IMPLICITA.Este o mica diferenta.
Totusi nu mi-ai raspuns la intrebarea mea.Care era conditia implinirii acelei profetii facute de ISUS.??

Divaghezi in loc sa recunosti ca ai gresit. Ai pus cuvintele tale in gura apostolior. Daca nu recunosti nici macar ce ai scris, e ce sa iti mai zic? Exprimarea ta insinua ca e vorba de o conditie explicita , din moment ce ai prezentat cuvinte inexistente in mesajul lui Iona : Pocaitiva.

Eu am vorbit de vremea sfarsitului/sfarsitul timpului/ziua de apoi a maniei. Tu ai alaturat aceste expresii si cu ziua judecatii si cu alte expresii pentru a complica subiectul, si al dilua.

Nu ti-am raspuns la intrebarea cu conditia pentru ca este irelevant. Din moment ce nu este scris , ramane ca fiecare sa studieze si sa isi dea seama. Apocalipsa da un fir de studiu in aceasta privinta, dar nu insist. Ce este clar, este ca Isus nu a venit, nu a rasplatit, nimeni nu s-a bucurat de a 2-a lui venire. Asta este un fapt. Tu vrei sa credem bazat pe nimic, ca desi nu exista nici o dovada, totusi revenirea lui Isus in slava si rasplatirea s-a realizat deja. Nu, multumim.

Daca firma la care lucrez luna asta nu imi vireaza salariu, si totusi imi spune ca eu trebuie sa cred ca mi l-a virat eu nu o sa merg pe astfel de credinte. Te asigur ca nici tu nu ai accepta asa ceva. Dar totusi propui sa credem astfel in ce priveste cel mai asteptat eveniment din istoria lumii : revenirea lui Isus in slava.
beni plesa wrote:1--in EVREI cap1 la inceput se spune;:in VECHIME (de la Moise pina la Maleahi--aprox 800 de ani)Dumnezeu ne-a vorbit prin proroci ,dar ACUM la "SFIRSITUL ACESTOR ZILE " ne-a vorbit prin FIUL.
Sfirsitul -a caror zile ??Precis nu sfirsitul zilelor sau "sfirsitul timpului "
Expresia "sfirsitul TIMPULUI" sau :SFIRSITUL LUMII" nu exista in biblie ,deci te rog fa bine si nu o mai folosii.

Expresia SFARSITUL TIMPULUI exista in Biblie. Expresia sfarsitul lumii e discutabila. Nu alatura orice expresii cu cele discutate, doar pentru a schimba sensul primei.

Pavel spune in Evrei 9, 26 "acum , la sfarsitul veacurilor". De ce considera sfarsitul veacurilor, ca fiind timpul escatologic la fel ca mine? Simplu : pentru ca si el si orice alt apostol erau convinsi ca Isus revine in generatia lor, si nu peste 2000 de ani.

Daca eu as avea vreun argument clar ca Isus revine in timpul generatiei mele, la fel as spune si eu, ca suntem la sfarsitul veacurilor. Pavel nu schimba sensul expresiei. El o foloseste cu sensul comun, datorita convingerilor clare ca Isus va reveni in acea generatie.

beni plesa wrote:2--Ioan vorbeste despre "ceasul de pe urma"".Ceasul de pe urma --la ce ??
Daca Ioan se referea la "sfirsitul timpului" Cum crezi tu-,-atunci te las si pe tine sa calculezi .
UN ceas lung de aproape doua mii de ani si inca nu sa incheiat.

Daca vorbim de o expresie , ramai la aceasta nu sari la altele si altele care pot avea diferite sensuri, in functie de context. Refuz sa raspund la aspecte care divagheaza subiectul. Fa un alt topic cu ziua judecatii, sau cu ceasuri, sau ce doresti. Nu explici o expresie prin intermediul unor expresii care care in anumite contexte nu au nici o legatura cu expresia noastra.
beni plesa wrote:Am sa folosesc LOGICA ta sa calculez timpul .

Sa imi arati si mie unde am explicat eu logica asta. Daca nu gasesti te rog frumos sa numai folosesti logicile tale pe care mai apoi sa mi le pui mie in spate.
beni plesa wrote:Ziua judecatii in scriptura nu se refera totdeauna la acelasi eveniment.

Din nou repet, NU DISCUTAM despre Ziua judecatii, sau judecatile care au cazut(expresie care vorbeste despre anumite pedepse, catastrofe cazute peste o cetate ,popor, etc). M-ai intrebat despre vremea sfarsitului/sfarsitul timpului, deci fii bun si nu sari la alte subiecte, si ramai la acesta.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #76107 ] Postby Gabriy'el on Thu Nov 26, 2009 11:16 am

Hai sa iti dau si eu un punct logic de meditatie.

Se stie ca pe cand Ioan (cel mai tanar dintre ucenici) primeste revelatia Apocalipsei, la batranete, toti apostolii murisera. Apocalipsa se incheie tot cu promisiunea : Da , Eu vin Curand!. Deci Isus nu venise.

Prin urmare, daca toti apostolii au murit, iar Ioan isi incheie cartea tot cu speranta "Vino Domne Isuse", care dintre ucenicii prezenti in Matei 16 L-a vazut venind in slava ??
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #76108 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 12:54 pm

Gabriel

Observ ca nu vrei sa raspunzi la intrebarea mea si abordezi subiecte laterale.
Inca odata si nu am sa te mai intreb :--care era conditia implicita sau explicita ce trebuia implinita de crestinii din primul secol pentru a putea face posibil intoarcerea lui Isus si astfel multi din ei sa nu ajunga sa moara ??
Crezi ca aceasta CONDITIE era undeva "printre stele"sau era o conditie ce trebuia indeplinita de crestinii primului secol ??
Am sa te "ajut"eu cu un "tip" si anume:
Petru spunea ceva despre cum crestinii aveau posibilitatea reala de a GRABII ziua venirii Domnului in timpul stabilit de Isus (acea generatie de oameni si inainte ca toti sa moara.)
Astept raspunsul tau.

Gabriel --zice:""Hai sa iti dau si eu un punct logic de meditatie.

Se stie ca pe cand Ioan (cel mai tanar dintre ucenici) primeste revelatia Apocalipsei, la batranete, toti apostolii murisera. Apocalipsa se incheie tot cu promisiunea : Da , Eu vin Curand!. Deci Isus nu venise.

Prin urmare, daca toti apostolii au murit, iar Ioan isi incheie cartea tot cu speranta "Vino Domne Isuse", care dintre ucenicii prezenti in Matei 16 L-a vazut venind in slava ??""

De unde stii ca pe vremea cind Ioan a scris apocalipsa toti (11) apostolii erau morti iar el era foarte foarte batrin ??
Undeva spune-ai ca DEDUCTIA este doar o credinta oarba .
Scrie undeva in biblie ca ceilalti apostoli erau morti cind Ioan scria apocalipsa ??Evident ca NU.Deci este o deductie "bazata "pe anumite informatii .
Verifica bine informatile si nu lua pe nimeni ca autoritate finala.

Evidentele INTERNE din cartea apocalipsei arata ca Ioan a scris "in timpul necazului "pe care al descrie si era inainte de darimarea Ierusalimului.
Citeste apoc cap 1;9 si cap 11 unde se arata ce se va intimpla (viitor)cu Templul din Ierusalim .(masurarea templului pentru judecata)
Concluzie :cartea a fost scrisa inainte de darimarea templului si a Ierusalimului.

Sint oare termenii folositi de Dumnezeu folositori cind vrea sa ne comunice notiuni despre TIMP ??
Citeste si trage concluzia necesara:
""El a spus că „vedenia aceasta este cu privire la vremuri îndepărtate” (Dan. 8:26) Aici avem o profeţie care acoperă o perioadă de 365 de ani iar Dumnezeu o numeşte îndepărtată.

Prieteni, dacă Dumnezeu a numit 365 de ani o vreme îndepărtată, cum pot oamenii să spună că, atunci când Dumnezeu vorbeşte omului despre timp acest lucru nu înseamnă nimic, este un nonsens?

Aceasta este o întrebare importantă în lumina interpretărilor tradiţionale ale Apocalipsei. Lui Daniel i s-a spus să pecetluiască vedenia pentrucă vremea împlinirii ei este îndepărtată – 365 de ani (Dan. 12:4).

Lui Ioan în mod specific i s-a spus să NU pecetluiască vedenia că vremea este aproape (Apc. 22:10).

Lui Ioan i s-a spus că toată vedenia, nu doar o parte, „este aproape” că toate „lucrurile au să se întâmple în curând.”

Cititorule, a numit Dumnezeu perioada de 365 de ani care avea să treacă până la împlinirea profeţiei din Daniel, „o vreme îndepărtată” şi numeşte împlinirea Apocalipsei, pe care majoritatea comentatorilor o consideră încă neîmplinită după 2000 de ani, aproape? Aceasta este inconsecvenţă şi lipsă de logică ca să nu spun mai mult.
""
Nu vreau sa te CONVING ci doar sa vezi ca exista si alte perspective in citirea scripturii ,care dupa mine se pare ca sint mai LOGICE decit traditia mostenita de noi.
beni plesa

[ #76109 ] Postby Gabriy'el on Thu Nov 26, 2009 1:31 pm

beni plesa wrote:Observ ca nu vrei sa raspunzi la intrebarea mea si abordezi subiecte laterale.

Dumneata stii ce inseamna "subiecte laterale"?

Daca noi vorbim despre vremea sfarsitului/timpul judecatii, si dumneata vorbesti despre ceasul de pe urma, caderea judecatilor peste Egipt, sau alte cetati, ziua judecatii, ...adica orice numai despre vremea sfarsitului nu asta cum se numeste? Subiect ...COlateral?

Avand in vedere ca ai discutat ORICE numai subiectul nu, ar trebui sa fii usor mai atent la afirmatiile pe care le faci.

Ai dat un exemplu, Matei 16 , ultimele 2 versete. Ai cerut explicit sa nu te port de la Adam la Apocalips, ceea ce cred ca am si facut in primu post. Acum ma iei cand cu ziua judecatii, cand cu ceasul de pe urma, cand cu Egipt cand cu alte lucruri. Vrei sa continuam? Revii la Matei 16. 27, 27

beni plesa wrote:De unde stii ca pe vremea cind Ioan a scris apocalipsa toti (11) apostolii erau morti iar el era foarte foarte batrin ??
Undeva spune-ai ca DEDUCTIA este doar o credinta oarba .
Scrie undeva in biblie ca ceilalti apostoli erau morti cind Ioan scria apocalipsa ??Evident ca NU.Deci este o deductie "bazata "pe anumite informatii .
Verifica bine informatile si nu lua pe nimeni ca autoritate finala.

Cand am prezentat ce am prezentat , am presupus ca ai citit si altceva decat Biblia, adica si istorie, in ce priveste Biserica Primara. Vad bine ca nu ai citit. Deci e inutila o explicatie ulterioara. Ideea mea nu avea la baza nici o deductie, ci o istorie pe care am presupus ca o cunosti. Iti sugerez sa incepi cu wkipedia, nescrisa de adventisti.

Eu cand am vorbit de referirea lui Isus nu am facut referire doar la Biblie. Ti-am explicat ca ar fi un punct de inceput chiar si un fenomen catalogat de altii plin de slava, si de ingeri. Nu avem asa ceva in nici un izvor istoric.

Care este dovada pe care te bazezi cand spui ca Hristos a revenit in slava a doua oara, ucenicii L-au vazut si rasplatirea a fost oferita fiecaruia dupa faptele lui. Pentru ca continui sa ma ametesti cu orice alt subiect, te anunt ca daca nu prezinti cel putin o dovada a revenirii Domnului a doua oara eu nu o sa mai continui sa raspund. Cand cineva ma invarte la propriu sau la figurat incep sa ametesc. Tu joci un joc tipic. Spui ca ceva s-a implinit (si inca ce eveniment!!!) nu oferi nici o dovada. Si totsi , vrei sa iti dau eu raspunsuri cu privire conditionalitatea de care am vorbit, ca cum aici ar fi cea mai mare problema.

Care este deci dovada ca Matei 16. 27, 28 s-a implinit???

Am cateva variante intre care trebuie sa aleg :

1. Isus a mintit. Nu e nimeni de acord aici.
2. Isus a venit, dar nici un apostol nu spune nimic, nici vreo confirmare in istorie nu exista despre vreun eveniment asa cum il prezinta Isus. Deci se propune sa crezi fara nici o dovada. Aici pot fi creduli.
3. Profetia a fost conditionata implicit. Hai sa ne dam seama care a fost conditia impreuna.

Daca accepti ca 1, 2 sunt absurde, si accepti ca 3 este varianta pe care trebuie sa cautam raspunsul, sunt dispus sa confruntam pareri in acest cadru. Daca continui cu orice altceva eu chiar nu o sa mai raspund.

Restul afirmatiilor sunt interpretari dupa ureche care nu au nici o legatura cu un sistem serios de interpretare. Ioan e pus sa masoare Templul din cer, tu concluzionezi ca e vorba de distrugerea Ierusalimului. Unde dai si unde crapa! Si asa mai departe..vremuri indepartate = 365 de ani(nici pomeneala, doar daca inchizi ochii si crezi orbeste) scosi din cine stie ce interpretare preterista , etc.
beni plesa wrote:Nu vreau sa te CONVING ci doar sa vezi ca exista si alte perspective in citirea scripturii ,care dupa mine se pare ca sint mai LOGICE decit traditia mostenita de noi.

Daca nu cunosti notiunea de logic, te inteleg in afirmatia de mai sus. Altfel nu. A crede , fara nici o dovada, baza , marturisire, observatie = Logica? Ceea ce propui tu, sau preterismul , se bazeaza pe orice vrei tu, numai pe logica nu.

Gabriy'el

[ #76110 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 2:32 pm

Gabriel fi te rog mai atent cu "etichetele"aplicate asupra mea sau a ceea ce cred.

Tu spune-ai:""3. Profetia a fost conditionata implicit. Hai sa ne dam seama care a fost conditia ,impreuna. ""

Dragul meu ,eu asta incerc sa scot de la tine de la inceputul conversatiei si inca tot nu am auzit parerea ta.
Deci hai sa ne dam seama care a fost conditia si daca a fost indeplinita .
Atentie sa nu confundam "semnele "venirii cu "conditia " venirii".
Astept demonstratia ta --care este conditia ??
beni plesa

[ #76111 ] Postby Gabriy'el on Thu Nov 26, 2009 2:39 pm

Citeste atent ce scriu. Ne vom da cu parerea la 3, cand vei accepta ca 1 si 2 sunt absurde, sau cand vei demonstra ca 1 sau 2 sunt valide, datorita dovezilor pe care le-ai adus. Cat timp sustii ca profetia s-a implinit , esti din start dator cu o explicatie. Nu doresti sa oferi nimic? Nici nu primesti nimic.

Gabriy'el

[ #76113 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 2:58 pm

Gabriel

Te rog relaxeaza=te si nu mai fi asa capricios.
Nu-i frumos sa pui conditii de felul celor de mai sus.-"-Daca nu accepti ca ideia ta este prosteasca,absurda ,eu nu mai raspund la intrebarea ta ""
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face.
TI-ar place sa-ti pun si eu aceasi conditie ?
EX;--daca tu Gabriel nu recunosti ca ideile tale sint absurde ,eu nu mai comunic cu tine.
Iti este chiar asa de greu sa raspunzi ?
Daca da ---ok--nu mai trebuie sa raspunzi si odihneste-te in pace (in sensul bun al cuvintului )
beni plesa

[ #76114 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 3:19 pm

Gabriel
Spune-ai ca apocalipsa 11 vorbeste despre templul din cer.
Ia citeste mai atent si vezi capitolul respectiv in context.
Vers 1si 2 zice asa:"scoalate si masoara templul altarul si cei ce se inchina in el.Dar curtea de afara a templului las-o nemasuratacaci a fost data neamurilorcare vor calc-a in picioare sfinta cetate (noul ierusalim ??)patruzeci si doua de luni"" (care cetate ?? fi explicit!)
Gabriele citeste atent .cum poti crede ca acest templu si aceasta cetate sint in cer ?? (este vorba de templu si Ierusalimul pamintesc)
Templul din cer nu nu are "curte de afara"si nici "cetatea cu acel templu nu va fi calcata vreodata 42 de luni de neamuri.
In a doua parte a capitolului se schimba SUBIECTUL iar la urma se vorbeste de templul din cer .Nu confunda una cu alta !!
In cel din cer se intimpla ceva iar la cel de pe pamint se intimpla altceva.
Citeste pe rinduri si nu doar printre rinduri .
Nu-ti pierde rabdarea ,eu nu vreau sa te necajesc.Vreau doar un raspuns pe care de multe ori al ocolesti ,odata accepti sa-l discutam iar dupa acea pui conditii absurde ,conditii care daca ar fi in dreptul tau ai vedea cit sint de absurde.
Hai sa fim prieteni si nu adversari.
beni plesa

[ #76115 ] Postby Gabriy'el on Thu Nov 26, 2009 3:38 pm

Eu nu am formulat asa afirmatia. (ori m-ai inteles gresit , ori intentionat ai concluzionat astfel). Am oferit doua variante, ori accepti ca ideile 1 si 2(care nu sunt neaparat ideile tale) sunt absurde, ori oferi dovezi ca sunt reale, si discutam. Nu ai ales nici o varianta. Deasemena am proppus sa ramai la subiect si sa nu ma porti prin orice alt subiect dar nu cel pe care l-ai propus chiar tu, pentru ca eu nu sunt dispus sa fiu ametit. Ti-am cerut deasemenea sa oferi dovezile ca Isus a venit. Nici aici nu ai binevoit. Mai mult nu pot sa fac, iar de atras in discutii interminabile orice numai la subiect nu, numai pot. Poate esti bine intentionat, dar in opinia mea acest tip de dialog nu duce niciunde.

Gabriy'el

[ #76116 ] Postby beni plesa on Thu Nov 26, 2009 3:50 pm

Gabriel --hai sa lasam scuzele si pretextele la oparte ,tu esti om serios si eu sint la fel.Inapoi la lucrurile de baza.
Eu ti-am dat un text in care isus afirma ca unii din cei care al asculta nu vor gusta moartea pina la venirea lui.
Tu ai raspuns ca aceasta nu sa implinit deoarece a fost o profetie conditionata.
Eu te-am aintrebat care a fost conditia .
Inca astept raspunsul tau.
Te rog nu-mi mai scrie "scuze", cit despre mine eu nu mai adaug nimic.
Astept raspunsul tau.
No more comments !
beni plesa

[ #76141 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Nov 28, 2009 7:23 am

beni plesa wrote:Eu ti-am dat un text in care isus afirma ca unii din cei care al asculta nu vor gusta moartea pina la venirea lui.
Tu ai raspuns ca aceasta nu sa implinit deoarece a fost o profetie conditionata.

Cum sa fie profetie conditionata?? Oare Domnul Isus nu cunostea profetiile din Daniel si nu stia ca mai trebuie sa treaca multe secole pana la venirea Sa?

Eu cred ca aici Mantuitorul vorbeste despre Ioan, care avea sa vada a doua venire in viziune. ("Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în Împărăţia Sa.")
Daca cineva are o explicatie mai buna, sunt nerabdatoare sa o aud.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #76142 ] Postby Clovnul Junglei on Sat Nov 28, 2009 7:49 am

cateva ganduri superficiale de meditat...

Adevarat iti spun (virgula? /"ca"?) astazi (virgula? / "ca"?) vei fi cu Mine in rai.

El le-a zis: "Împărăţia lui Dumnezeu nu vine în aşa fel ca să izbească privirile. Nu se va zice: ,Uite-o aici', sau: ,Uite-o acolo!' Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

Clovnul Junglei wrote:Image read the text in here...

relax, nu vorbesc de misticism aici sau de rapire secreta (bla, bla, bla)... chill out! e doar o perspectiva de meditat.
Beni nu stie sa se explice (dar are ideea buna in minte)... am sa revin.
Clovnul Junglei

[ #76147 ] Postby beni plesa on Sat Nov 28, 2009 9:36 am

JOANNE

Explicatia ta face mult mai mult sens decit a acelora care spun ca Isus se referea la" schimbarea la fata pe munte""
Cei care cred asa neglijeaza faptul ca --evenimentul schimbarii la fata " sa petrecut la doar SASE zile mai tirziu.
E ca si cum Edi ar spune in una din emisiunile lui saptaminale :--fratilor UNII dintre voi nu veti gusta moartea pina ma ve-ti vedea din nou peste sase zile.
Ideia -UNII-dintre voi ,denota ca cei mai multi vor murii .

La fel in explicatia ta exista un punct "slab"si anume:--Isus a zis --UNII (plural)si nu doar UNUL (ioan).
Concluzia explicarii tale ar fi ca APOCALIPSA a fost "vazuta"de mai multi oameni --(UNII -nu vor murii pina vor avea vedenia cu apocalipsa).
Cum bine ai precizat--Isus stia bine ce vorbeste ,daca voia sa spuna 'UNUL" de ce a zis -UNII-??
beni plesa

[ #76149 ] Postby beni plesa on Sat Nov 28, 2009 10:44 am

Clovnul JUNGLEI

""El le-a zis: "Împărăţia lui Dumnezeu nu vine în aşa fel ca să izbească privirile. Nu se va zice: ,Uite-o aici', sau: ,Uite-o acolo!' Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

Stiu ca ma exprim greu in lb romana si iti multumesc de intelegerea oferita.

Si eu multa vreme nu am putut reconcilia cele doua idei de mai sus.Intr-una se spune ca ID nu vine sa "izbeasca "privirile ,iar in a doua se zice ca "orce ochi"al va vedea la asezarea imparatiei care de fapt nu vine sa izbeasca privirile.
Parerea mea este ca prima expresie determina cadrul in care sa intelegem NATURA imparatiei .Deci aceasta imparatie nu vine brusc sa invadeze aceasta lume si sa o schimbe peste noapte.
Evrei au fost gresiti cind asteptau o restaurare fizica a imparatiei lui DAVID.
Crestinii cred eu ca au cazut in aceeasi greseala si asteapta o imparatie foarte asemanatoare cu cea a evreilor din vremea lui Isus.
Deci imparatia nu consta in cetati cu strazi de aur si ingeri cu carti de vizita ce trebuiesc prezentate la intrarea in cetate.
Imparatia lui Dumnezeu este acolo unde Dumnezeu domneste --viata oamenilor ce al recunosc ca suveran.

Referitor la a doua expresie - --iata el vine pe nori si orce ochi al va vedea........
Isaia cap 19 ;1 Iata Domnul calareste pe un nor repede si vine in egipt .....
Stim ca aceasta profetie sa implinit ,insa nimeni nu la vazut literal pe Domnul calarind un nor.
La fel venirea lui Isus pe nor ,nu trebuie luata literal ,Este doar un limbaj apocaliptic ce vrea sa sugereze --judecata,pedeapsa ..etc etc...
Urmatoarea expresie:--toate semintiile pamintului se vor bocii....
Confuzia vine din traducere plus nebagare de seama la cuvintul --PAMANT si SEMINTIE--.
In context cuvintul pamint inseamna --teritoriul lui israel si nu planeta pamint.O citire atenta in context clarifica repede aceasta expresie "tot pamintul"si cum este folosita in vechiul testament.plus NT.
Toate SEMINTIILE PAMINTULUI (LUI ISRAEL) .12 semintii ,care pe vremea lui isus ,erau inca bine cunoscute din genealogia de la templu.
Pamintul ca planeta nu este impartit in SEMINTII.
Eu citesc cam asa:
Iata el vine pe nori =vine ca Domnul din isaia 19--vina in forma de judecata -pedeapsa.asupra Ierusalimului si a religiei apostaziate practicate la templu.
Orce ochi al va vedea=in acele evenimente (anii 66-70) orce evreu din orce semintie a putut VEDEA ca Dumnezeu a judecat si pedepsit iudaismul .
Toate semintiile pamintului =cele 12 semintii din israel se vor bocii datorita distrugerii religiei si a ierusalimului.
Toate aceste evenimente sau intimplat asa cum Isus a promis :
1- inainte ca-acea generatie de oameni sa treaca
2--si ca UNII nu vor murii si vor vedea aceste lucruri (asezarea imparatiei (domniei pe scara larga a lui ISUS in inimile oamenilor).

Ca cineva vrea sa vada aceste evenimente implinindu-se in viitor ,si ca fiin tot aproape dupa 2000 de ani de cind au fost anuntate ,este peste intelegerea mea.
beni plesa

[ #76154 ] Postby Clovnul Junglei on Sat Nov 28, 2009 4:14 pm

Beni, Beni... Marcu 12:34 Image

La prima expresie inlocuieste "Imparatia lui Dumnezeu" = "Imparatia Harului" sau "Isus Hristos / Iubirea (margaritarul de mare pret)" si vezi cum se transforma ecuatia. Sa-mi spui ce rezulta...
"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta..."
"Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu."
Beni, check this out...

min. 00:16 - 02:20........................................................................min. 08:33 - 09:50

* Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David o Odraslă neprihănită. El va împărăţi, va lucra cu înţelepciune şi va face dreptate şi judecată în ţară.
* Iar vedenia cu serile şi dimineţile, de care a fost vorba, este adevărată. Tu, pecetluieşte vedenia aceasta, căci este cu privire la nişte vremuri îndepărtate.
* El zicea: "S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă, şi credeţi în Evanghelie."
* Făţarnicilor, faţa cerului ştiţi s-o deosebiţi, şi semnele vremurilor nu le puteţi deosebi?
* Fiindcă atunci ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori de la întemeierea lumii; pe când acum, la sfârşitul veacurilor, S-a arătat o singură dată, ca să şteargă păcatul prin jertfa Sa.
* la sfârşitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus moştenitor al tuturor lucrurilor, şi prin care a făcut şi veacurile.
* Dar când a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege, ca să răscumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca să căpătăm înfierea.
* căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.
* Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El, să poată căpăta neprihănirea.

Fa tu calculele.. te pup!

Cat priveste a doua expresie... altadata! Image
Clovnul Junglei

[ #76156 ] Postby beni plesa on Sat Nov 28, 2009 4:35 pm

Clovnul Junglei

Esti o sursa inepuizabila de informatii --esti o binecuvintare pentru cei ce te apreciaza.
beni plesa

[ #76158 ] Postby Clovnul Junglei on Sat Nov 28, 2009 5:03 pm

Te salut, Beni! :D Stiam ca vei intelege... hihihi (doar am invatat amandoi de la Edi)
Clovnul Junglei

[ #76161 ] Postby Mihao37 on Sun Nov 29, 2009 5:20 am

Religiile apostate vor fi cele care astazi inca imparatesc mandre crezindu-se infailibile, neprihanite si vesnice.
Hulele imporiva Duhului Sfant venit a doua oara se va datora tocmai greselilor dogmelor lor si a impotrivirii sinoadelor chemarii Duhului Sfant si a propriei religii ( mireasa-144000) care va marturisi aceasta prezenta divina ca noua autoritate spirituala ("Nou Ierusalim") venita din Cer -cortul - acoperamantul oricarei instante sau fiinte a imparatiei cit si ca religie a sfintilor si credinciosilor simbolizata ca cetate sfanta a carei curti exterioare va fi calcata in picioare de neamuri 3,5 ani timp ce va dura pina la ridicarea Ei la cer din momentul chemarii (si a iesirii din anonimatul public).

Greselile dogmelor are doua cauze principale , una este cea demonica datorata influentei subtile si discreta de-a lungul timpului (lucrarea de inselare) a celui ce are stapanirea lumii iar a doua legata totusi de prima si de mandria imparatiei religioase pamantesti are directa legatura cu greselile si lipsurile de intelegere a Apostolilor (oameni nedesavarsiti) prin prisma carora se interpreteaza la fel de gresit si cuvintele lui Iisus ca si alte revelatii mai vechi sau mai noi- fara sa se tina seama de indemnul lui Iisus care spune sa nu urmam oamenii ci pe El cit si de multe alte indemnuri la fel de importante.
Fara darul deosbirii adevarului si a spiritelor si fara studiul revelatiilor divine din toate mileniile anterioare si ulterioare nu se poate face lumina din afara religiei Duhului Sfant in care deja exista cunoasterea in tot adevarul si in toate lucrurile promisa.

Mihai
Mihao37

[ #76188 ] Postby nehustan on Mon Nov 30, 2009 3:04 pm

,,Religiile apostate vor fi...,,...Religiile (au apostat au apostat demult),cred ca sint infailibile,neprihanite si vesnice...,fiecare cult religios in parte (crede-inca!!),are ca dogma continuitatea ,,misiunii,,lui pt salvarea sufletelor,inceputa din (gradina edenului !!),iar dogma-i va fi ,,model,,pe noul pamant !!
...In ce priveste,,greselile si lipsurile Apostolilor(oameni nedesavarsiti),, ,as avea oarece retineri,deoarece cele mai importante ,,doctrine,, biblice ne sant expuse destul de clar,iar ap.Pavel n as crede ca a spus de la el:,,calcati pe urmele mele fratilor,incat si eu calc pe ...,,

Darul deosebirii...,darul studiului revelatiilor divine ca si alte daruri,nu pot fi capatate(nicicum) cu o legitimatie de salariat in cadrul unei religii,iar ,,lumina,,va veni doar odata cu schimbarea noastra sincera si fara sa facem caz sau un ritual din aceasta !!

...Revin inca odata si punctez faptul ca apostolii-martiri s au ridicat pana la sacrificiul suprem ,iar aceasta ar trebui sa ne spuna ceva in legatura cu ,,nedesavarsirea (!),,lor,
nehustan

[ #76196 ] Postby beni plesa on Tue Dec 01, 2009 10:31 am

Gabriel

Pare-ai foarte stapin pe situatie .
Ce sa intimplat cu aroganta raspunsurilor tale ??
De ce iti ia asa de mult sa documentezi o afirmatie facuta de tine ??
Daca crezi ca te-a luat "zelul"pe dinainte;recunoaste ca ai facut o afirmatie bazata pe prejudecati sau ignoranta totala a subiectului.
A spune ca nu stii, este UNA , (oamenii intelepti recunosc cind fac o greseala sau nu au un raspuns)dar sa dai bir cu fugitii este sub valoarea ta.
Spune-ne si noua CONDITIA aia enigmatica stiuta doar de tine si te voi lasa in pace.
beni plesa

[ #76197 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 01, 2009 10:33 am

Eu ti-am spus in repetate randuri ca pana nu aduci dovezi ca Isus a venit a doua oara, vei avea de asteptat. Ca tu te faci ca ploua, si ai ramas in stadiul de cerut, e alta mancare de peste. Daca crezi ca nu am raspuns pentru ca ma documentez te inseli. Puteam sa raspund de prima data, dar refuz. Carevasazica , tu ridici o absurditate la rang de axioma, eu imi spun opinia. Tu continui cu intrebarile eu din nou raspund. Cand eu iti atrag atentia ca afirmatia ta e inca in aer, si nu e sustinuta de nimic, nu te intereseaza, ci continui sa pui tot tu intrebari. Cu mine nu iti merge jocul asta.

A spune ca nu ai dovezi e UNA(oamenii intelepti recunosc cind fac o greseala sau nu au un raspuns), si a trancani in continuare, e cu totul altceva. Te rog sa imi prezinti dovezile ca Hristos a venit in slava Tatalui cu ingerii lui, si a rasplatit deja fiecaruia in sec I, si nu doar ca te voi lasa in pace, dar iti voi raspunde si la alte intrebari.

Practic fugi de intrebarea mea, care este vitala, pentru ca e singura modalitate de a iesi din absurdul in care te-ai bagat. In momentul in care tu aduci dovezile ca Isus a venit, eu si sa vreau si tot nu mai pot vorbi fiind vizibil dovedit gresit.

Prin urmare, cand tu vii si postezi pe un forum ideea ca Isus a venit, esti dator din start sa prezinti DOVEZI. Or , tu de la prima postare ai sarit la alte, si la alte si la alte chestiuni TOCMAI ca sa nu raspunzi la ce era esential : dovezi ca afirmatiile tale au vreun sens. Eu nu o sa iti raspund absolut numic pana nu prezinti dovezile afirmatiilor din primul punct.

Culmea ironiei, la un post recent , cand eu iti explic atitudinea mea, tu concluzionezi o stupiditate , anume ca mi-as cere SCUZE. De unde asa ceva, inca ma mai mir. Nu m-am scuzat niciunde, si nici nu am pentru ce.

Gabriy'el

[ #76200 ] Postby beni plesa on Tue Dec 01, 2009 1:00 pm

Gabiriel

Hai sa admitem ca concluzia mea este gresita .
Isus nu a venit (in felul inteles de El sau de tine )si deci profetia a fost falsa sau CONDITIONATA.
Tu nu crezi ca a fost falsa ci conditionata .
Inca odata care a fost conditia implinirii ??
OK-eu sint gresit --Isus nu a venit inainte de moartea unor carora le vorbea, asa cum a promis ,deci a fost un profet fals.
Acum spune-mi conditia ca acea profetie sa se fi implinit si Isus sa nu fie profet fals.
beni plesa

[ #76218 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 01, 2009 3:35 pm

Beni, nu doresc sa admiti o greseala de dragul adminterii. La ce te-ar ajuta pe tine, sa admit ca eu am gresit , dar ca sa evit discutia? Eu zic ca la nimic. Nu am ramane niciunul cu nimic.

Eu chiar doresc o dovada, un rationament, ORICE care sa imi dovedeasca ca Domnul a revenit EXACT cum a promis. Tot ce mi-ai oferit pana acum este "trebuie sa deducem ca a venit", adica sa ma mint singur.

Din cat te-am citit si pe alte forumuri, tu ai un fel original, al tau, nemaiauzit , nemaintalint de a interpreta orice pasaj de la Geneza la Apocalipsa(mai ales aici). Istoria, deasemenea o contesti. Pe wikipedia(si nunumai)_ gasesti ca Ioan ar fi scris apocalipsa in jurul anului 95(deci spre sf. sec I), deci ce am afirmat anterior nu e chiar din burta. Ai zis ca nu e asa. Orice ti-as ti-as spune ar fi inutil(istorie, Biblie, sau interpretare proprie), pentru ca conditia NU ESTE explicita, si deci suntem pe un teren care nu poate fi 100% sigur.

Repet, nu vreau sa imi admiti mie ceva de dragul adminterii. Nu sunt chiar asa de important pentru astfel de stiluri. Vreau sa imi prezinti dovezi ca Domnul a venit cum a promis.

Gabriy'el

[ #76223 ] Postby beni plesa on Tue Dec 01, 2009 9:44 pm

Gabriel

Ok --am sa incerc o explicatie simpla .
In isaia cap 19 se vorbeste despre o venire a domnului calare pe nor.
Toata descrierea este foarte asemanatoare cu limbajul folosit de Isus in matei 24.
Compara limbajul si vei vedea asemanarea.Acesta se numeste limbaj apocaliptic si nu era intentia autorilor sa fie inteles LITERAL.
ex--
1--venire pe nori
2--muntii se clatina
3--riurile seaca
4--vine repede ..etc..etc....
Aceasta venire cu toate ca este descrisa cu multe detalii ce par literale ,totusi nu sa implinit in forma literala.
La fel si Isus vorbeste folosind acelasi limbaj apocaliptic.
Eu cred ca el vorbea de VENIREA lui pe nor ,tot asa cum Isaia vorbea de venirea Domnului pe nor sa judece Egiptul.
Acest fel de "venire "sa judece sa intimplat inainte ca unii din cei ce-l ascultau sa treaca la odihna.
Deci Isus nu a mintit si tot ce el a promis in acest fel sa intimplat inainte ca acea generatie sa moara.
Nu trebuie sa crezi ca mine.Eu s-ar putea sa inteleg gresit.
acum te rog spune-mi tu care a fost acea "conditie"in predictia lui ISUS si din cauza ei profetia nu sa implinit la timpul prezis de Isus.
Motivul pentru care eu cred ca Isus a implinit promisiunea lui reiese din Intelegerea limbajului apocaliptic folosit de el.Cind intelegem "NATURA" veniri lui ,toate elementele prezise de el sau implinit la timpul prezis de el.
beni plesa

[ #76693 ] Postby nehustan on Thu Dec 10, 2009 6:22 pm

Te rog Beni sa mi spui si mie(in legatura cu cele 2300),la ce se referea Domnul cind a zis catre ucenici referindu se la aceasta profetie parca aruncata peste viitor,dincolo de macabei:
,,Cand ve ti vedea uraciunea pustiirii(de care a vb si profetul Daniiel...) asezata in locul sfant...!,,
Pt ca s ar subantelege ca EL trece destul de nesemnificativ peste cele (2300 aplicate de unii perioadei macabeilor!!)
???????????!!!!!!!!!
Incolo,salutari lui Ionescu ,de la Braila !
nehustan

[ #76696 ] Postby beni plesa on Thu Dec 10, 2009 6:50 pm

Nehustan

Da,cu foarte mare placere.
Lui Daniel i sa descoperit lucruri care aveau sa se intimple "pina puterea poporului lui Dumnezeu (pentru Daniel asta insemna EVREII) va fi complect nimicita.
(asta sa intimplat in anul 70 AD,)
In cap 8 ;14 se refera cum bine ai mentionat la perioada macabeilor.
Aceasta a fost o desacrare a remplului.
Dar Daniel in cap 11 la sfirsit si cap 12 ;11 daniel vede din nou jertfa necurmata intrerupta si un "pustiitor"care va nimicii templul din ierusalim.
Despre acest :pustiitor : vorbesre Isus in luca 21 si matei 24.
In matei spune cam asa ''cind veti vedea uriciunea pustiiri asezata in locul sfint (templul din ierusalim)atunci cei din Iudeia sa fuga la munti.
In acest pasaj Isus ai avertiza pe evreii crestini sa fuga la munte cind vor vedea uriciunea pustiirii de care vorbea Daniel.
Isus nu vorbea de temp;lul din cer si cum papalitatea a facur sa inceteze jertfa necurmata.Sper sa vezi diferenta.
In LUCA cap 21 ;20 Luca foloseste termenii ostile romane care impresura ierusalimul si templul de pe pamint si ca atunci cind crestinii evrei vor vedea aceasta sa fuga la munti.
Aceste dou expresii vorbesc despre acelasi eveniment ;Daramarea ierusalimului si a templului pamintesc.
Isis nu vorbea aici de temple ceresti si papi catolici.
Sper sa poti vedea exact ce spune textul si nu doar interpretari speculative si afara din context.

Multumesc de intrebare.
beni plesa

[ #76697 ] Postby nehustan on Thu Dec 10, 2009 6:58 pm

...chiar erai pe aproape(!),multumesc,daca imi dai accept nu ma ...supar !bucsan.viorel
nehustan

[ #76752 ] Postby beni plesa on Sun Dec 13, 2009 10:15 am

Nehustan

Viorel--nu am inteles ce inseamna sa-ti dau un accept .As face-o cu placere ,insa ajuta-ma ,nu stiu ce inseamna expresia ta.
MUltumesc ---beni
beni plesa

PreviousNext

Return to Spiritualitate