Cum sunt vazuti adventistii (din exterior)?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #56612 ] Postby cristian on Mon Dec 03, 2007 3:20 am

Radurus,

Din fericire mai sunt si situatii imbucuratoare: membri care au dat-o in bara, au comis-o, apoi au divortat (!!), au iesit din biserica (de bunavoie sau exclusi) ca dupa catva timp sa-si dea seama ce gresala au facut si s-au intors la locul lor in biserica, familiile s-au reintregit...

Este o bucurie cu adevarat cind familii dezbinate recapaciteaza si refac matrimoniul, mai ales cind sunt copii la mijloc.
Realiatea , cel putin din punctul meu de vedere , este ca rata divorturilor a crescut in BAZS nu ptr motivul <Omenga< folosit de Gaby, si cind spun asta ma refer la rata divorturilor in general in societatea moderna.

Eu as mentiona doar citeva motive: mijloacele de informare in masa, care fac o publicitate sexuala agresiva ( aici internetul, chat-urile joaca un rol decisiv) si emigrarea care separa multe cupluri.
Ea pleaca el ramine sau invers iar in Occident, cind ajung , simt mirosul libertatii si lucrurile se pot complica pina la o separare definitiva.
Problema care afecteaza mai mult viata bisericii din Occident pentru diaspora este cred eu, urmatoarea: toti azs cu probleme serioase de morala, indiferent cit de departe merg in pacat, in viata privata, cum nu au un alt centru de intilnire sociala cu romanii, si cum aceasta este o necesitate imperioasa in Occident, nu le ramine alta varianta accesibila decit sa vina la biserica.
Astfel punctul de intilnire ptr. zidire si crestere spirituala , poate deveni (pentru o anumita categorie, in crestere ) un loc care ofera noi variante si cunostinte care duc la relatii ilicite si in final la divort ptr anumite cupluri.

Nu este o critica ci este doar o realitate, provocata de situatiile economice din tarile cu un nivel de viata mai redus.
Si evident este un fenomen general care nu are de a face cu vreo presupusa profetie facuta de EGW.
cristian

[ #56613 ] Postby cristian on Mon Dec 03, 2007 3:25 am

KOKON.
Rade harb de oala sparta

Ai dreptate. Recunosc si nu comentez.
cristian

[ #56614 ] Postby cristian on Mon Dec 03, 2007 3:49 am

Gaby,

Studiati , vegheati si rugativa , ....criza Omega da tare cu pumnul in usa, ...

Adevarul este ca Ellen a fost o persoana foarte inteligenta cu o capacitate psihica uimitoare, de a manipula masele si a le baga frica in oase.

Iata cum foloseste termeni consacrati ptr. a da autoritate ideilor ei particulare : "Criza Alfa si Omega" suna foarte infricosator, profetic, apocaliptic.

Ea a spus ca aceasta prima criza <Alfa> au fost atacurile asupra doctrinelor specifice elaborate de pionierii bisericii, iar criza Omega va fi revenirea atacurilor impotriva acelorasi doctrine specifice care dau identitate profetica bisericii.

Avem o problema de fond aici. Daca cei ce modifica in viitor formatul setului doctrinal lasat de pionieri sau resping aceste invataturi, sunt numiti eretici, atunci vinovati de erezie sunt toata pleiada de teologi azs care, nu mai cred intr-un sanctuar bicameral, asa cum Ellen a vazut si primit in viziuni.
In acest caz fratele Moldovan este un eretic <omega> dintre cei mai cunoscuti si importanti, conform ultimelor declaratii pe care dinsul le-a facut in public, referitoare la doctrina sanctuarului.

Apoi atacurile asupra invataturilor nebilbice azs au fost aproape permanent, cu o amploare mai mica sau mai mare.

Cert este ca sloganul <criza Alfa si Omega> nu sunt decit mecanisme psihologice prin care se continua inocularea spaimei si supunerii fata de anumite invataturi care se incearca a fi protejate cu disperare prin metode de constringere psihologica si spirituala.
cristian

[ #56616 ] Postby nouneim on Mon Dec 03, 2007 5:44 am

Gaby, situatia este mult mai complexa.

Hai sa luam un caz ipotetic.
Gigel descopera din Biblie in urma unui studiu sincer si profund ca un aspect al unei doctrine azs ar trebui rediscutat. Repet, el e sincer.
Spune bisericii lucrul acesta si daca el ramane la pozitia lui, din acel moment viata i se schimba radical.
Pana atunci era foarte bine vorbit si vazut de membri, caracterul, comportamentul, cunostintele teologice ii erau apreciate. Dupa aceea, ca prin minune, totate acestea cad. Fratii de pana atunci il vorbesc de rau, il arata cu degetul, el devine marginalizat fara posibilitatea de a mai face ceva in biserica, fara perspectiva in biserica. Chiar si fratii care il erau apropiati incep incet incet sa se departeze pentru a nu se contamina de ereziile sustinute de el.
Gigel a crescut in biserica si 80% din viata sociala s-a desfasurat acolo, intre frati. Dupa aceea, devine singur. La biserica nu mai poate merge datorita atitudinii fratilor, datorita lipsei de perspectiva. La discoteca sau prin cluburi nu poate merge pentru ca nu-i sta in caracter.
Astfel, intra intr-o criza pe care cu foarte foarte mare greutate o poate depasi.
In aceste conditii este foarte usor pentru cineva sa cada si roadele din viata lui pot incepe sa se acreasca. Este supus unei forte si tensiuni cu care niciun membru care sta la caldurica in biserica nu se va confrunta.
Totusi, daca va trece, caracterul lui se va dezvolta mult mai frumos decat daca ar fi ales sa nu studieze si sa stea in biserica, aparat de ziduri. Nu cred ca exagerez dar o mare majoritate de membri nu studiaza si nu are convingeri personale. Multi sunt in biserica deoarece nu fumeaza/beau, nu mananca porc si tin Sabatul. Daca-i iei la bani marunti in alte doctrine, o sa dea fuga sa-l intrebe pe pastor (si nici el nu stie uneori sa raspunda satisfacator).
Decat asa in biserica, mai bine afara pe baza studiului personal!!
Macar afara va intelege ce inseamna sa-i iubeasca pe cei care i-au trantit usa in nas si poate ca dupa un timp se va intoarce cu mult imbogatit.

E usor de spus ca toti care pleaca din biserica merg in jos si fac roade rele. Totusi, daca se intampla asa, de multe ori este vina noastra care inca suntem in biserica si care intr-o reactie de autoprotejare prost inteleasca alegem sa ne departam de ei, sa punem un zid care sa separe "sfintenia" din'nauntru de "pacatosenia" de afara.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #56621 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 03, 2007 8:12 am

Nouneim , cazul tau ipotetic nu cuprinde ambele repere. Este privit doar de pe malul celui care iasa , si "nu are ce face", si din cauza presiunii psihice cade.

Nu in ultimul rand cazul la care te referi este cel mai fericit caz posibil. In general nu se intampla asa ceva. Se intampla , dar extrem de rar. In general e cam invers. Respectivul dupa ce e exclus se pune pe studiu , dar de ce??? Ca pana acum nu a facut nimic. Pt ca sa poata ataca asiduu biserica.

Cazurile reale in care cineva a parasit o biserica pt un adevar nu au fost NICIODATA asa , ...si iti pot insirui cateva randuri de nume , care au fost chiar sub presiunea mortii , nu doar a vorbitului de rau. Acel vorbit de era doar unul dintre elemenete.

Ceva totusi nu se intampla. Acel caracter care devine noul, eu nu l-am vazut. Acel efect al studiului personal despre care vorbesti se transforma in 99% din cazuri in : ATAC CONTINUU ASUPRA DOCTRINELOR , SI A MEMBRILOR CARE CRED ACESTE DOCTRINE.
Si toata aceasta atitudine , cu ce scop???? Ziditor ?? Constructiv ????

Niciodata.

Cazurile de pe forum, sunt doar o adiere a ceea ce am vazut in realitate.
Tu si restu puteti sa imi spuneti ca nu e asa. Am vazut eu destule, in acest sens.

Eu spun ceva , si Cristian specializat in ceea ce face imi mai si rastalmaceste cuvintele.

Nouneim , eu inteleg ce spui ,tu , si nu contest ca exista si asemenea oameni de care vorbesti. Insa sunt extrem de rari.
Scopul celor mai multi nu este de a zidi pe cei ramasi in biserica prin cunoastinta net "superioara " la care au ajuns in urma studiului personal . NU. Asa ceva nu vezi.

Cristian , ca ii place sau ca nu se incadreaza aproape perfect in ce priveste atacul, bineinteles fara un scop idealist.

Vorbim de o doctrina , vorbim de o criza, ....in fine vorbim despre ceea ce va fi , ceea ce astepta, raportat la biserica si la ellen white.

Mesajul continuu este: aruncati tot ce este de ellen white , ellen white este o manipulatoare , doctrinele de baza azs, sunt falsuri ,si nu in ultimul rand , cititi criticii azs , ca astia sigur sunt credibili 100%.

Intotdeauna cand am citit despre reformatori , care sunt oameni care la un moment dat au parasit biserica "mama", am observat multimi strangandu-se in jurul descoperirilor lor. Oamenii erau provocati prin noul mesaj la o schimbare , la ceva mai bun, la ceva superior fata de ce stiau.
De ce???? Pt ca scoteau lumea dintr-un intuneric spre lumina. Multimi , erau gata sa moare pt noul adevar. Pt ca acel adevar , era viu , aducea rod. E si normal.

Se intampla asa ceva in cazurile discutate???
Nouneim , zi-mi un lucru bun , ziditor , constructiv in toata aceasta fanfaronada!!!!!!

Indreapta lumea spre mai mult studiu?? Nu.
Indreapta lumea spre o cautare asidua a adevarului??? Nu
Intareste cumva credinta in revenire , in advent??? Nu
Schimba calitatea omului vechi (presupus fara studiu si plafonat) intr-un om nou devotat celor biblice??? Nu

E o mare fanfaronada care nu va aduce nimic bun. Chiar si pt cel care nu studiaza de fel Spiritul Profetic, si Biblia, va gasi inca un motiv in plus sa le lase si mai mult balta , pt ca nefiind ancorat intr-un adevar , i se va parea , ca chiar asa e cum zic unii.

Stiu insa si reversul problemei. Cunosc o persona care a fost exclusa pe nedrept. Culmea culmilor , ....nu am auzit acea persoana atacand biserica , in mod continuu , asa cum fac cei specializati. Nu. Chiar venea la biserica , si incuraja lumea la studiu. No comment...

"dupa roadele lor ii veti cunoaste..."
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #56628 ] Postby nouneim on Mon Dec 03, 2007 10:10 am

Eu cunosc oameni in dreptul carora as putea raspunde cu DA la intrebarile tale.

Este adevarat si ce spui tu dar am vrut sa-ti arat si cealalta fateta a problemei pentru a trage o concluzie echilibrata.
nouneim
Moderator

[ #56630 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 03, 2007 10:15 am

Sunt perfect de acord ca ceea ce am spus nu este valabil in cazul tuturor. Am si specificat ca nu sustin ca cine este ex azs este pierdut si iremediabil .

Chiar eu am dat un exemplu in care se vede clar ca omul e altul(in sens pozitiv) chiar daca a fost exclus pe nedrept.

Ceea ce am spus este bazat insa pe ceea ce am observat cu proprii "ochi" in mai multe cazuri.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #56632 ] Postby ioabb on Mon Dec 03, 2007 10:58 am

Am urmarit discutia voastra si vreau sa subliniez un aspect.
De-a lungul timpului Dumnezeu a avut oamenii Lui atat in biserica dar si in afara ei. Stiu,stiu...aici nu se discuta nici despre biserica nici despre oamenii pe care ii are Dumnezeu in afara bisericii.
Matei 18:19 :"Iti voi da cheile Imparatiei cerurilor,si orice vei lega pe pamant,va fi legat in ceruri,si orice vei deslega pe pamant va fi deslegat in ceruri"
Matei 18:18"Adevarat va spun,ca oice veti lega pe pamant,va fi legat si in cer si orice veti deslega pe pamant va fi deslegat si in cer"
De mic copil fiecare crestin(baptis,penticostal,azs..etc) e invatat ca exista o biserica vazuta si nevazuta.
Stiu ca biserica adventista e cea adevarata si ca de asemenea e singura biserica condusa,iubita si calauzita direct de Dumnezeu,in rest Dumnezeu iubeste si pe ceilalti---doar ca individ.
Daca ajung sa cunosc o lumina(reforma sanitara de exemplu') pot sa mi-o insusesc si sa o urmez dar nu imi da nimeni voie sa parasesc biserica din contra (vezi Miscarea de reforma)...si aici pot sa aduc zeci de citate in E.G White,ca sa nu mai vorbesc de Biblie.
Cine paraseste biserica sau cine este exclus (pe drept) din biserica trebuie sa constientizeze ca dintr-o carte din ceruri s-a sters un nume...numele lui!
Poti sa traiesti cu tine insuti stiind asta? Poti sa mergi linistit pe strada,poti sa iei masa,poti sa te culci linistit stiind asta? Sunt convins ca nu!
Stiu unii nu cred lucrurile astea,numai ca lucrurul asta ii priveste.
Daca cineva e sincer cu adevarat Dumnezeu ii va descoperi si biserica si/lumina pe care sa o urmeze.
ioabb

[ #56638 ] Postby cristian on Mon Dec 03, 2007 2:28 pm

Stiu ca biserica adventista e cea adevarata si ca de asemenea e singura biserica condusa,iubita si calauzita direct de Dumnezeu,in rest Dumnezeu iubeste si pe ceilalti---doar ca individ.

Tu zici ca sti dar nu sti ca nu sti...
Cine ti-a spus tie asa ceva ? Ai primit vreo viziune ? Aaaa...interpretari ...
Doamne ce aroganta confesionala !!! Cred ca pina la urma afirmatia ta,este lipsa de bun simt crestin.
Si apoi daca Dumenezeu iubeste pe fiecare crestin ne azs asta inseamna ca-i iubeste pe toti impreuna, si ei impreuna formeaza o grupare religioasa, cu mai multe sau mai putine erori in doctrina, astfel ca Dumnezeu iubeste acea grupare sau acea biserica.

Sunt sigur ca Dumnezeu uraste erorile azs dar iubeste pe fiecare azs.

Cine paraseste biserica sau cine este exclus (pe drept) din biserica trebuie sa constientizeze ca dintr-o carte din ceruri s-a sters un nume...numele lui!

Daca tu crezi ce ai scris...cu regret prietene, asta este o "splendida" ineptie.

...trebuie sa constientizeze ca dintr-o carte din ceruri s-a sters un nume...numele lui

Daca taceai, intelept ramineai...

Exclus pe drept zici tu ...si cine apreciaza <ACEST DREPT> ? Tu ? Pastorul ? Presedintele Conferintei?
cristian

[ #56643 ] Postby Gabriy'el on Mon Dec 03, 2007 3:07 pm

Cred ca Cristian e cel care ar trebui sa apeleze acest drept, pt ca toate lucrurile sa fie , de nota zece.

Mda, ...

Gabriy'el

[ #56665 ] Postby ioabb on Mon Dec 03, 2007 8:34 pm

Dupa inversunarea cu care scrii pe forumul acesta probabil ai fost AZS.
Am inteles,vrei doar sa ma ataci si sunt de acord cu asta in masura in care stii sa-mi demonstrezi cu argumente echilibrate si mature ca afirmatiile mele nu sunt adevarate. Dar sa fii ironic si sa incerci sa-mi rastalmacesti ideile(ideile,nu cuvintele!) nu are nii un sens,si chiar nu duce la ceva constructiv.
Stim deasemenea amandoi ca nu esti tu in masura sa-mi evaluezi intelelepciunea,mai ales ca nu ma cunosti,e o chestie care tine de educatie sa nu imi vorbesti asa.
Inca ceva...incearca sa vezi ideea principala a unui post si nu diseca fragmente.Nu e locul si timpul pentru genul asta de "exegeze"
Ideea postului e ca undeva..."acolo" in lume exista o biserica condusa directa de Dumnezeu.
Dumnezeu a avut tot timpul un <grup> pe care l-a condus direct...fie ca a fost poporul evreu(incepand de la Avraam),fie ca a fost biserica primara(incepanad de la Cinzecime,poate chiar mai devreme).
Asa e si acum,din punctul meu de vedere e BAZS.
Ca tu nu crezi ca e BAZS accept pentru ca accept nuante;dar sigur trebuie sa crezi ca exista una si asta nu pentru ca Dumnezeu nu se schimba ci pentru ca asa a promis.
:)
ioabb

[ #56667 ] Postby cristian on Tue Dec 04, 2007 3:41 am

Ideea postului e ca undeva..."acolo" in lume exista o biserica condusa directa de Dumnezeu

Si aceasta comunitate nu poate fi alta decit BAZS, de ce no o spui pe fata ...
De ce sa-ti fie rusine daca ai certitudinea asta.

Tu crezi ca biserica din care faci parte este unica recunoscuta, deci crezi tu , crede Ionel, Gigel, Costel, si multi altii care sunt azs.
Cred cu aceeasi convingere cu care crede un mormon, un iehovist, un catolic, un baptist sau un pentecostal.

Si toate aceste nuante religioase isi trag coloritul dintr-o singura sursa : Biblia.
Deci Biblia se poate interpreta, motiv ptr care a fost nevoie de interventii adiacente, de o autoritate privata, un profet care sa dea credibilitate interpretarii respective, ptr ca Biblia deja nu mai era suficienta si astfel apare EGW ptr BAZS, Joseph Smith ptr Mormoni si asa mai departe...

Stim deasemenea amandoi ca nu esti tu in masura sa-mi evaluezi intelelepciunea,mai ales ca nu ma cunosti

Dragul meu imi cer scuze daca ti-am lezat sensibilitatea, dar nu poti face afirmatii atit de rotunde ca in primul post si nimeni sa nu se sesizeze "din oficiu".
Iata ca la al doilea post ai fost mai retinut si asta este o dovada de intelepciune. Eu cred deci ca esti o persoana foarte inteleapta.

Ca tu nu crezi ca e BAZS accept pentru ca accept nuante;dar sigur trebuie sa crezi ca exista una si asta nu pentru ca Dumnezeu nu se schimba ci pentru ca asa a promis.

Da, cred ca exista mai multe nu doar una. E vreo problema ca ar fi sau ca sunt mai multe ?
cristian

[ #56668 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 3:49 am

Ai putea totusi sa ni le numesti pe acele , ...."mai multe".
Binteinteles ca BAZS , nu poate fi printre ele.

Uimeste-ne!

Gabriy'el

[ #56670 ] Postby cristian on Tue Dec 04, 2007 4:45 am

Ai putea totusi sa ni le numesti pe acele , ...."mai multe".

Oricum tu no le poti vedea chiar daca eu le-as numi sau ti le-as arata.

Binteinteles ca BAZS , nu poate fi printre ele.

Vezi ce inseamna sa fi foarte exclusivit ? Ajungi in final, sa te elimini pe tine insuti ...
cristian

[ #56671 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 4:48 am

Nu draga , ...e perspectiva ta. Ma asteptam sa nu numesti nici una.
Totusi , mai astept , poate poate.

Esti amuzant. Eu nu le pot vedea nici daca mi le arati. Asta nu suna a exclusivism nu? Of , of.

Ai inteles numai ce ai vrut tu. Ca de obicei. Eu ti-am cerut sa imi arati/numesti/dovedesti , ...acea/acele biserici ADEVARATE. Cum balacaresti intruna la tot ce inseamna adventism , norma ca din perspectiva celui care ataca continuu aceasta nu poate sa fie. Fa-mi hatarul , si nu te contrazice in urmatorul post.

Gabriy'el

[ #56672 ] Postby cristian on Tue Dec 04, 2007 4:55 am

Hai mai Gaby ai uitat care-i ?

B.A.Z.S.
cristian

[ #56673 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 4:57 am

:) Cristian , esti sigur??? Mai daca si din punctul tau de vedere , asa e, atunci , avem un pct de "doctrina " comun :P

Totusi , am ceva indoieli , ...avand in vedere ca l-ai bruscat asa dintr-o data pe ioabb. Nu a apucat omu sa intre bine pe forum , ca a si primit 2 palmi dupa cap :D
Last edited by Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 5:00 am, edited 3 times in total.

Gabriy'el

[ #56674 ] Postby nouneim on Tue Dec 04, 2007 4:58 am

Ioabb bine ai venit pe forum!

Ai spus ca daca cineva este exclus din biserica, numele lui va fi sters din ceruri deci isi pierde mantuirea. Asta inseamna ca toti membrii azs sunt scrisi in ceruri deci toti adventistii sunt mantuiti.
Esti sigur de asta?
nouneim
Moderator

[ #56675 ] Postby cristian on Tue Dec 04, 2007 5:10 am

Nu a apucat omu sa intre bine pe forum , ca a si primit 2 palmi dupa cap

Imi cer scuze Ioabb, daca te-a durut ... recunosc ca dupa citirea postului tau la care face sesizare si Nouneim, m-au furnicat palmele...
cristian

[ #56676 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 5:17 am

Cristian ,

Lasand gluma la o parte. Crezi ca exista o biserica vizibila condusa direct de Dumnezeu? Daca da, ...care este aceasta?? Sau daca sunt mai multe care sunt?

Sau crezi , ca dupa moartea apostolilor , nu a mai existat si nu va mai exista o biserica calauzita direct , si care sa spuna lumii Adevarul Prezent?. De aici rezultand ceva de genu :"fiecare cum il duce capul sa inteleaga, om vedea la sfarsit cine a avut dreptate".

Gabriy'el

[ #56680 ] Postby ioabb on Tue Dec 04, 2007 5:49 am

Pentru Cristian...
De durut nu m-a durut nimic dupa ce am citit postul tau,doar aseara m-a durut la propriu capul...dar asta se poate intampla oricui care se culca dupa ora 4. :D

Evident,nu mi-ai lezat nimic doar ca asa cum spuneam,e o chestie care tine de civilizatie sa nu fii ironic atunci cand nu e cazul,e un lucru normal sa comunici civilizat,fara sa intepi gratuit.
Repet modul tau de evaluare a intelepciunii unuia sau altuia nu e just asa ca e elegant sa iti pastrezi sinceritatea <in ascunsul inimii>...cel putin pastreaza reciprocitatea initiala de non-agresiune(glumesc).

Inca o data spun:Dumnezeu de-a lungul timpului a avut o <comunitate> a Sa(popor evreu,de la primii crestini inainte); Pavel spune curat ca biserica e trupul si Hristos e capul si este evident ca nu pot exista mai multe biserici adevarate pentru ca Hristos e capul unei singure biserici,nu e capul mai multor trupuri(daca e nevoie revin suplimentar cu referinte biblice din scrierile lui Pavel si cu eventuale comentarii).
Asa cum atunci(timpul Vechiului Testament) erau mantuiti si alti oameni in afara poporului evreu la fel si acum sunt oameni mantuiti oameni si in afara bisericii AZS,pe care eu o consider cea condusa de Dumnezeu sau cu altce cuvinte...Trupul.
Mi-ar placea sa reproduc aici cateva citate din Tragedia Veacurilor sau Marturii in care E.G.White sub inspiratie divina spune ca in timpul din urma cei sinceri si cei care il cauta cu adevarat pe Dumnezeu vor iesi din bisericile vor si vor intra in randurile bisericii adevarate,penru ca vor primi si vor accepta gradul de lumina mai mare pe care Dumnezeu il va revela atunci celor care sunt in afara bisericii.Pentru ca observ din partea unora o totala lipsa de incredere in scrierile lui E.G.White si pentru a nu devia subiectul discutiei nu voi reproduce nimic.
ioabb

[ #56681 ] Postby ioabb on Tue Dec 04, 2007 5:57 am

@nouneim
M-ai inteles putin gresit.
Nu toti adventistii sunt mantuiti--chiar nu am scris cuvintele acestea,ar fi ideal sa fie asa.
Dar in momentul in care te hotarasti sa faci legamant cu Dumnezeu si intri in biserica(adica in apa botezului) ai credit de mantuire. Dar tu in functie de credinta si comportament iti poti pierde creditul asta desi tu poti ramane azs.
Plecam de la premisa ca BAZS e cea adevarata(pentru mine e certitudine ca sa fie indubitabil ce cred)...pai daca a parasit biserica atunci Matei 18:18 "orice veti lega pe pamant,va fi legat si in cer si orice veti deslega pe pamant va fi deslegat si in cer".

Conculzie : dupa nasterea din nou toti sunt mantuiti pentru ca acolo au facut legamant cu Dumnezeu si li s-au iertat pacatele si atentie(!) au inceput o viata noua.Daca si-o mentin curata(viata) toti azs au sansele sa fim mantuiti...dar stim cu totii ca din pacate realitatea e alta.
ioabb

[ #56684 ] Postby radurus on Tue Dec 04, 2007 7:11 am

Parerea mea despre ideea cu scrisul/stergerea din cartea din ceruri...
Stergerea coincide cu pacatul impotriva Duhului (pacatul de neiertat).
Nu am acum timp sa aduc citate si argumente....
Nu cred ca Dumnezeu se joaca cu trecerea/stergerea in registru de fiecare data cand o persoana cade de la credinta si revine si iara....
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

[ #56718 ] Postby cristian on Tue Dec 04, 2007 4:34 pm

Te referi la cineva care este exclus "pe drept" (conform judecatii oamenilor care sunt imperfecti in a determina exact gradul de vinovatie)
deci conform hotaririi comitetului sau Conferintei, cineva este exclus, moment in care dupa aprecierea ta, respectivului i se sterge numele si din ceruri.
Dar daca decizia de excludere este gresita inaintea lui Dumnezeu? Ce se intimpla cu numele "inculpatului" ramine scris in ceruri sau dispare din "registrul" ceresc ?

Dar in momentul in care te hotarasti sa faci legamant cu Dumnezeu si intri in biserica(adica in apa botezului) ai credit de mantuire. Dar tu in functie de credinta si comportament iti poti pierde creditul asta desi tu poti ramane azs.

Tu spui ca cineva care isi pierde creditul, continua sa fie azs , deci ramine in registrul bisericii, desi viata lui spirituala este doar o forma goala, el este in lume cu inima si mintea dar cu trupul in biserica.
Ce se intimpla cu un astfel de om ?
Este "exclus " din ceruri ?

Normal nu ar trebui sa fie sters de sus, deoarece tot ceea ce se leaga si se dezlega pe pamint asa ramine si in ceruri.

Dar o astfel de situatie este contrara caracterului lui Dumnezeu: cum poate un pacatos notoriu care ramine scris in registrul comunitatii sa ramina scris si in ceruri ?
cristian

[ #56723 ] Postby Gabriy'el on Tue Dec 04, 2007 4:55 pm

Cristian , ce incerca sa spuna Ioabb , porneste de la Biblie , care spune ca Hristos este capul unui singur trup. Trupul fiind Biserica. Iar aceasta a fost intotdeauna una vizibila , incepand cu Avraam , Israel ,cea formata de apostoli , etc.....cu defectele si neajunsurile ei.

Prin eliminare , Hristos nu poate fi capul mai multor trupuri E ilogic. Bineinteles , toti suntem de acord ca el a avut si are , oameni in orice biserica.

Eu asta inteleg din ce spune Ioabb.
Pornind de la generalizarea facuta de tine , pt ca oamenii pot gresii , niciodata nu se stie sigur daca a fost sau nu o excludere "pe drept" .

Cred ca nu sunt chiar asa de vagi situatiile pe cum vrei sa le faci sa para. Nu spun ca nu s-a gresit niciodata , insa ....nu vorbim de acele cazuri acum.

Gabriy'el

[ #56729 ] Postby kronman on Tue Dec 04, 2007 5:03 pm

niciodata nu se stie sigur daca a fost sau nu o excludere "pe drept" .

Cred ca nu sunt chiar asa de vagi situatiile pe cum vrei sa le faci sa para. Nu spun ca nu s-a gresit niciodata , insa ....nu vorbim de acele cazuri acum

daca nu vorbim de cazurile in care excluderea s-a facut ,,pe nedrept,, sunt de acord cu tine:excluderile s-au facut ,, pe drept,,
kronman

[ #56760 ] Postby ioabb on Wed Dec 05, 2007 8:40 am

@Cristian: "Te referi la cineva care este exclus "pe drept" (conform judecatii oamenilor care sunt imperfecti in a determina exact gradul de vinovatie)"
Pai da,pana la urma da biserica,comitetuol,pastorul sau cine mai vrei tu judeca.
Dar daca spui ca judecatile oamenilor sunt imperfecte atunci eu spun ca si judecata ta e imperfecta pentru ca esti om cand spui fraza de mai sus si deci si tu emiti o judecata gresita deci rezulta ca afirmatia ta e falsa.
Dar si eu sunt om si afirmatia/judecata mea e imperfecta atunci cand spun ceva despre tine si atunci nici eu nu am dreptate...si pana la urma nu ajungem nicaieri.
Hai sa nu o luam asa.
Eu nu spun ca oamenii nu gresesc,spun ca ei gresesc doar cand nu se lasa calauziti de Dumnezeu.
Cand ma refer ca oamenii au fost exclusi "pe drept" din biserica spun ca cei care au luat decizia de a-i exclude au fost calauziti de Dumnezeu sa ia aceea decizie.
Uneori ei nu se lasa calauziti de Dumnezeu si iau deciziile gresite.
Despre cineva care ramane in biserica doar cu trupul si cu restul nu putem trage concluzia ca fost mantuit doar la a doua venire a lui Iisus.
@gabyytimisoara...Da,ai inteles ce am vrut sa spun.
ioabb

[ #56770 ] Postby cristian on Wed Dec 05, 2007 10:33 am

Ioabb,

Dar daca spui ca judecatile oamenilor sunt imperfecte atunci eu spun ca si judecata ta e imperfecta pentru ca esti om cand spui fraza de mai sus si deci si tu emiti o judecata gresita deci rezulta ca afirmatia ta e falsa.

Diferenta este ca eu doar opinez nu decid prin excludere, stergerea numelor din "cartile" ceresti (conform primei tale afirmatii ).

Dar si eu sunt om si afirmatia/judecata mea e imperfecta atunci cand spun ceva despre tine si atunci nici eu nu am dreptate...si pana la urma nu ajungem nicaieri
.

Si tu esti om si eu sunt om; oameni care gresim. Diferenta esta urmatoarea: :lol:
Ioabb : "si tu emiti o judecata gresita deci rezulta ca afirmatia ta e falsa"

Deci afirmatia mea este falsa...
Daca afirmatia mea este falsa ptr ca sunt om si pot gresi, atunci si afirmatia ta poate fi falsa dar nu apare in exprimarea ta aceasta posibilitate (doar in cazul meu). :lol:

Ioabb: "Dar si eu sunt om si afirmatia/judecata mea e imperfecta atunci cand spun ceva despre tine si atunci nici eu nu am dreptate...si pana la urma nu ajungem nicaieri".

In cazul meu e falsa, in cazul tau : nu ajungem nicaieri sau nu ai dreptate... :lol:

Uneori ei nu se lasa calauziti de Dumnezeu si iau deciziile gresite.

Tocmai aici este problema care vine in conflict direct cu afirmatia ta de la inceput.

Despre cineva care ramane in biserica doar cu trupul si cu restul nu putem trage concluzia ca fost mantuit doar la a doua venire a lui Iisus.

Corect , dar a fost nevoie sa faci ceva schimbari in prezentarea si intelegerea chestiunii.
cristian

[ #56803 ] Postby Confucius on Wed Dec 05, 2007 3:38 pm

Pace deplina!

Pe cind faceam primele vizite in adunarea azs din orasul in care ma stabilisem cu serviciul si domiciliul, mi-a fost dat sa aud niste afirmatzii socante...
Un frate in virsta mi-a spus ca bisericile care nu tzin sabatul nu-L au pe Dumnezeu!
Doua surori adventiste din Piatra Neamtz, femei cu studii superioare, imi spuneau in mod repetat ca in bisericile care nu tzin sabatul nu lucreaza Duhul lui Dumnezeu! La vremea aceea, eram membru al cultului baptist.

Astazi sunt membru al cultului azs si privesc la fel de stupefiat afirmatzii de genul acesta. Revolta pe care astfel de afirmatzii mi-o stirnesc, face sa-i consider idiotzi pe autorii lor.

Se adauga la acestea constatarea ca unii membri azs n-au intzeles din doctrina decit ca trebuie sa tzina simbata si sa nu manince carne de porc. Altzii absolutizeaza invatzatura venind de la Ellen White.
Eu am privit, de la inceput, cu mari rezerve aceasta invatzatura. Insa, pe masura ce citesc, sunt din ce in ce mai captivat de spusele acestei femei.
Nu sunt de acord cu tot ce spune ea, dar sunt domenii in care realmente arata ferestre deschise catre vesnicie. O carte ca "Patriarhi si Profetzi" este de-a dreptul fascinanta.

Exclusivismul pe care unii membri al cultului azs il afirma si-l practica este de rau augur, punind intregul cult intr-o postura penibila. A crede ca adevarata biserica este cea azs, in conditziile in care e lesne de intzeles ca oameni evlaviosi se gasesc in toate cultele crestine, imi apare ca o incomensurabila gogomanie.

Sunt dintre cei care tzin sabatul fara sa faca tam-tam de asta, fara sa tot bata in piua porunca a 4-a, convins fiind ca nu asta ma mintuieste, ci relatzia mea cu Domnul Isus. Sunt deplin incredintzat in Isus Hristos ca Duhul Lui locuieste in orice crestin evlavios, indiferent de ziua pe care o tzine.

Sunt contrariat de atitudinea userului Alin, de dispretz vadit fatza de crestinii neoprotestantzi. De dragul unor doctrine, el a pierdut ceea ce este esentzial pentru un crestin: iubirea fatza de aproapele. Persoana inteligenta si instruita, a cazut intr-un fel de narcisism doctrinar...
Teoretizind nevoia de sacru a omului, el nu stie ca aceasta nevoie este satisfacuta de lucrarea Duhului Sfint, nu de contrafacerea acestei lucrari prin elemente materiale care excita simtzurile. Alin are nevoie de Lumina...

Pace deplina!
Last edited by Confucius on Wed Dec 05, 2007 4:48 pm, edited 4 times in total.
Confucius

Images: 0

[ #56805 ] Postby ela grotaa on Wed Dec 05, 2007 3:53 pm

ai perfecta dreptate confucius...multi adventisti gandesc asa, iar credinta lor se rezuma la aspecte exterioare si e trist pentru ca unii chiar cred ca vor fi mantuiti pazind acele reguli...

cred totusi ca la fel cum se intampla si in celalalte Biserici, exista multi membri care au inteles adevarata esenta a Evangheliei.

si tie multa pace. :wink:
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

PreviousNext

Return to Spiritualitate