1844---Isus a intrat in Sfanta?eu nu cred....

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: 1844---Isus a intrat in Sfanta?eu nu cred....

[ #81257 ] Postby Gabriy'el on Sat Jun 12, 2010 3:04 pm

Ce ti-am explicat nu are intentia sa te intimideze, insa rar am vazut oameni care nu pricep o chestie simpla care in loc sa turuie in continuare prostii sa isi puna mintea la contributie sa gandeasca.

Tu intelegi ca din anul 1 pana in anul 1843 NU SUNT 1843 de ani ???
Tu intelegi ca de la anul 457 pana la anul 1(inainte de Hristos) NU SUNT 457 de ani?
Nu intelegi asta? Nu avem ce discuta mai mult. Continua sa crezi ca esti singurul care intelege artmetica si cronologie.

Dupa ce ca nu pricepi o iota din ce iti explic, mai vii la mine si cu explicatii despre intimidare. Nu domnule! Cei ce refuza sa isi foloseasca mintea nu au cum sa fie intimidati pentru ca se considera mai inteligenti decat restul lumii. Poti sa le explici ani de zile, tot degeaba este.

Am crezut ca nu esti unul dintre ei, de aceea m-am chinuit sa iti explic si e exemplul tau si apoi pe anii profetiei. Nu pricepi, si continui sa iti fluturi arogant nefericitele tale calcule care nu au legatura in nici un fel nici cu logica nici cu cronologia? Foarte bine. E dreptul tau sa crezi ce vrei. Ti-am explicat mai rau ca la un copil cum stau lucrurile.

samy wrote:Anul 1 iHr inseamna 365 de zile de la Nasterea lui Isus numarate spre creatiune iar 1 d Hr inseamna 365 zile numarate inspre prezent.

Mai mare prostie cred ca nu am auzit. Pai amice, cand s-a nascut Isus (presupunem Martie) s-a renuntat la anul in curs si s-a inceput noul an incepand cu luna Martie pentru ca traia Hristos. Tu in ce cronologie ai putut citi si insusi astfel de ineptii?

Stiai ca e vorba aici de o conventie in cronologie si ca Hristos nu s-a nascut nici in 1.i Hr nici in 1 d.Hr? Mai mult ceea ce aduci tu in discutie e absolut irelevant. Tu ai de lucrat in alte regiuni ca sa poti pricepe simplitatea acestor lucruri.

Nu ma mai chinui sa explic ca nu am cu cine. Tu le stii pe "toate" deja, si nu mai ai nevoie de explicatii.
Last edited by Gabriy'el on Sat Jun 12, 2010 3:57 pm, edited 4 times in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #81259 ] Postby Gabriy'el on Sat Jun 12, 2010 3:09 pm

samy wrote:Intre toamna anului 1 i Hr si toamna anului 1d Hr avem un an,dar nu unul in plus.

Cine a zis ca este in plus sau in minus? El doar exista,

Ceea ce nu pricepi tu, este ca:
- din toamna anului 457 i.Hr pana in toamna anului 1 i.Hr NU SUNT 457 de ani!!!! (ci sunt 456)
si ca:
-din toamna anului 1d.Hr pana in toamna anului 1843 NU SUNT 1843 DE ANI!!!!!!!(ci sunt 1842)
si ca:
-din toamna anului 2 inainte de i.Hr pana in toamna anului 1 i.Hr NU SUNT 2 ANI!!!(ci e doar unul)

Cand o sa intelegi lucrurile de mai sus deja ai toate conditiile sa intelegi ca gresesti.

Tocmai ca din toamna anului 457 i.Hri, pana in toamna anului 1844 i.Hr sunt 2300 de ani intregi.
Last edited by Gabriy'el on Sat Jun 12, 2010 4:22 pm, edited 3 times in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #81260 ] Postby Gabriy'el on Sat Jun 12, 2010 3:16 pm

samy wrote:n fine,ceea ce vreau sa arat este faptul ca 1844 nu poate fi punctul terminus al celor 2300 de seri si dimineti deoarece anul 0 nu exista.

Tocmai inexistenta anului 0 face ca punctul terminus sa fie 1844. Existenta anului 0 ar face ca punctul terminus sa fie 1843. Existenta anului 0 aduce un an in plus.

Gabriy'el

[ #81270 ] Postby Mihao37 on Sun Jun 13, 2010 2:38 am

2300 de ani se refera la cu totul altceva, pentru a intelege este nevoie de mai multa stiinta fiindca studiul biblic sau al dogmelor actuale crestine nesecrete nu este suficient.
Mai intai legatura este una cosmogonica, 2300 de ani este durata medie a unei Ere, cum ar fi Era Pestilor (tocmai cea la care se face referire) si al carei Eon care o patroneaza este Iisus.
Aceste Ere nu se succed ca si anii sau zilele ci exista o perioada de suprapunere intre ele asa incat succesiunea celor 12 ere care formeaza Marele An (Roata Vietii) care dureaza 26 de mii de ani (25 980) -perioada binecunoascuta si in astronomie. Daca calculele mele nu sint gresite perioada de suprapunere dureaza cam 136 de ani.
Nici pe departe nu sint expert in astrologie cosmogonica sau astronomie asa incat nu pot sti cu precizie cind a inceput si nici cind se va incheia Era Pestilor dar avand in vedere ca inceputul suprapunerii cu Era Varsatorului (al carei Eon vom vedea cine este- Cine ne va vorbi si ne va invata toate cite mai avea Iisus sa ne spuna)- deci a inceput la echinoxiul de primavara din anul 1992 (7500 de ani de la adam dupa alta profetie calugareasca) 7500x4=26000 (7500 dureaza o Epoca formata din 3 Ere).Se Incheie o Era, o Epoca si un Mare An si incep altele.
Plecand de la anul 1992 se pot face niste calcule aproximative care ne conduc la rezultatul:
Era Pestilor ar fi putut incepe in anul 172 ien ,Era anterioara (Berbecului) si-ar fi incheiat suprapunerea cam in anul 33 ien , posibibilul an al incheierii celor 2300 ani ai Erei Pestilor ar putea fi cu marja de eroare astazi neglijabila anul 2128.
Ei bine ce se va intimpla in acel viitor? un anumit locas sfant va fi curatit , ceea ce inseamna ca intre timp el nu prea va mai fi sfant posibil sa fie in parasire.
Studind Apocalipsa printre randuri ne dam seama ca fruntea religei celei mari este Vaticanul-Roma care este prostituata (indulgente platite) vinovata de singele atator sfinti ai trecutului.
Vaticanul fiind cel mai proemient centru spiritual (chiar daca nu si cel mai sfant) totusi dupa cunoasterea crestinului cititor al bibliei el poate fi considerat locasul sfant avand in vedere ca pe scaunul papal au stat si papi cu adevarat sfinti. Dar aceasta legatura nu este obligatorie.
Cert este ca locasul sfant se refera la un sediu care poate gazdui chiar si temporar centrul spiritual al vremii ca resedinta.
Ceea ce poate face lumina sint diferitele revelatii care se refera la vremurile sfarsitului Judecatii si la cele urmatoare. Ei bine aceste revelatii spun ca acest papa actual este cel cu care se va incheia traditia papala( posibil sa mai fie unul pentru 3-4 saptamani dar el se pare ca va fi doar partial recunoscut, in acea vreme catolicismul fiind din ce in ce mai scindat in ultimele lui zile. Vor avea loc mari transformari in legatura cu autoritatea religioasa internationala.
Centrul de autoritate spirituala mai este ca termen simbolizat prin expresia Ierusalim. Noul centru de autoritate religioasa va fi evident Noul Ierusalim a carei natura divina ar trebui sa ne faca sa credem ca va fi reprezentat chiar de catre o intrupare divina (Dumnezeu Duhul promis de Iisus), acel Cineva care sta pe tronul acoperit de un curcubeu pe care noi ar trebui sa il cautam si spre care sa ne indreptam (curcubeu) atunci cind il vom vedea.
144 000 pot fi membrii religiei respective care va putea deveni apoi religia unica , dupa perioada de hule, marturie si contestare antagonica. (ziua grea a incercarii credintei)
Revenind inapoi la revelatii si despre sediul viitorului centru spiritual unic ele indica infiintarea pentru o scurta perioada a lui la Roma dupa care se va muta pentru o lunga perioada la Bucuresti dupa care intrun viitor indepartat se va intoarce la Roma (tara cizmei, a sufletului). Acest moment de intoarcere la Roma poate fi considerat ca fiind momentul curatarii locasului sfant.
Cu toate ca ar putea fi mult mai simpla explicatia - doar inlocuirea autoritatii religioase pamantesti cu cea divine in vremurile trecerii de la o Era la alta. Si in acest caz ca sa aflam posibilul an trebuie sa mai facem si alte sapaturi ca sa putem afla mai multe despre etapele de suprapunere. Si am aflat astfel:
-a la jumatatea Marelui An are loc cite o Judecata prin apa( potopul (confirmat arheologic si datat acum 13000 ani).
- ca la inceputul noului Mare An are loc cite o Judecata prin foc care este cea principala. Aceata Judecata dureaza 102 ani si este formata din doua etape , una de 100 si una de 2 ani, cea de doi ani numita sfarsitul Judecatii si care cuprinde cele mai importante si grele dar eficiente momente justitiare- asa incat totul se curateste pentru Epoca de Aur ( Adevarului) ce tocmai incepe si care este cea mai luminoasa dintre cele 4 in care evolutia catre desavarsire nu se va mai face atat de greu ca in Epoca anterioara ( prin cunoasterea binelui si a raului) ci doar prin cunoasterea binelui. Aceasta fiind vremurile de pace si armonie promise de Iisus a veni dupa sfarsitul necazurilor si catastrofelor.
Revenind la revelatii aflam ca perioada de 100 de ani incheiati a inceput in anul 1910, acest an fiind si o borna de succesiune temporala care imparte versetele Apocalipsei in doua parti , prima parte fiind formata din primele 3 capitole. Iar in celelalte capitole se face mai pe fata mai pe ascuns referire la evenimentele care incep cu 1910 si pina la sfarsitul Judecatii (poate si putin dupa cu titlu general).
Astazi in 2010 ne aflam exact la incheierea celor 100 de ani si inceperea celor 2 ani puternic justitiari aducatori de mari greutati dar si de mari impliniri.
Unele revelatii puncteaza succesiunea implinirii evenimentelor.
Mihao37

[ #81271 ] Postby Mihao37 on Sun Jun 13, 2010 3:05 am

Tocmai urmeaza ca pamantul sa fie luat in stapanire si la propriu si la figurat de venirile divine venite de data asta cu puteri depline (Mielul ca Judecator iar Duhul ca Dumnezeu Unic), daca pina acum lumea s-a confruntat cu raul acum cind prima venire divina va sparge gheata ca sa se faca cunoscuta intregii lumi lumea va trebui sa se confrunte si cu binele - in sensul ca datorita unor interpretari dogmatice gresite lumea nu se asteapta avand tendinta sa nege, sa respinga sau chiar si sa faca opozitie. De aici si hula impotriva Duhului Sfant venit ca celalat parinte (mama noastra) , iar cunoscandune si mama inseamna ca nu vom mai fi orfani (de mama).
Evenimentele vor incepe in ziua cind se va arata pe cer crucea lui Iisus dupa care la scurt timp vor mai avea loc doua evenimente, unul interior si un mesaj public de sorginte divina numit Avertisment care va contine o serie de lucruri intre care si chemarea. Pentru acestea 3 revelatiile indica implinirea la jumatatea lui august.
Mihao37

[ #81276 ] Postby Gabriy'el on Sun Jun 13, 2010 6:00 am

O sa vina si luna august anul asta si te rugam sa fii pe faza sa ne atragi atentia cand se va implini fiecare eveniment de care vorbesti. Eu unul nu prea sunt de acord cu chestiunile le prezinti, care imi par mai mult de natura oculto-astrologica , dar nu e important ce cred eu. Vreau si eu sa vad ce se implineste anul asta totusi din ce zici.

Gabriy'el

[ #81277 ] Postby Gabriy'el on Sun Jun 13, 2010 6:10 am

Miha wrote:Nu va voi divulga acum decat ca acest moment anterior al convertirii islamului la religia proprie de catre Duhul Sfant se va situa intre 28 februarie 2010 si jumatatea lunii martie- scurta perioada marginita de doua evenimente legate de aceasta convertire.

Luna Martie a trecut. Poti te rog sa ne spui ce convertire a islamului s-a realizat in aceasta perioada. Islamul e tot islam ultima data cand m-am uitat.

Gabriy'el

[ #81319 ] Postby Mihao37 on Wed Jun 16, 2010 6:03 am

Culmea, inca de pe cind scriam simteam vag ca amanuntul despre islam nu va fi chiar asa.
Ramane sa mai fac sapaturi , probabil ori ca momentul va fi mult mai apropiat urmatorului eveniment , ori ca procesul este mult mai lent ori ca ele vor coincide.

Mihai
Mihao37

[ #81326 ] Postby nehustan on Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Mihao 37...,dar era mai simplu sa ne zici si noua ca ai citit,,Un atac extraterestru asupra Terrei,,scrisa de baiatul ala Tonitza ,in padurile Baciului cand aduna frunze de tei pentru o infuzie urgenta!!
nehustan

Images: 0

[ #81331 ] Postby nehustan on Sat Jun 19, 2010 5:41 pm

-Samy,fara a aprofunda prea mult ,,datele,,schimbatoare in functie de descoperirile ce mai strica uneori socotelile deja,,facute,, ,limitandu ne formal la informatia biblica ,vom observa ca unul dintre cei (doi,Neemia si Ezra),s a intors sa construiasca ,iar celalat sa invete reasezand,,Cartea legii,,in mintea si inima peregrinilor reintorsi acasa saracuti spiritual si teoretic!

...Caci Ezra isi pusese inima sa adanceasca si sa implineasca Legea Domnului,si sa invete pe oameni in mijlocul lui Israel legile si poruncile.Ezra7,10
Acest Ezra era un carturar iscusit...v.6
..,nu se ocupa de constructii!
Zorobabel in schimb,Neemia(Ezra2,2)in cel dintai an al lui Cir(care nu este 457 nici macar peste alti 20 de ani!!)vin si pun ,,temeliile Templului cantand,,v.10,11!
Si totusi unii eruditi sustin,chiar si o enciclopedie a lui Horia C.Matei , ca Hristos s a nascut intre anii 4-3 inainte de anul 0!
Sant si argumente ce ma lasa...in lehamite!
Sa nu ti treaca prin cap ideea ca vreau sa invat pe cineva ,ci doar doresc sa stiu mai mult fara sa ,,bat in cuie,,cum s a obisnuit pana acum mai ales in gradina adventa!
...,
nehustan

[ #81332 ] Postby nehustan on Sat Jun 19, 2010 5:43 pm

..,uite un exemplu coerent..,Miha inca face ...sapaturi!
nehustan

[ #81333 ] Postby nehustan on Sat Jun 19, 2010 6:06 pm

Cu toate ca 457+1843 sau 44=cu 2300,iar in aparenta rezultatul este betooon,ecuatia maruntita este un dezastru nu numai in aranjament dar si in ,,explicatiile stiute!!,,
Gabriele nu stapanesc (alte limbi),dar (ochii mintii ai celor ce le este dat sa vada!) vad cateodata mai departe decat ai altora tributari unor dogme!
..,cu respect!
nehustan

[ #81337 ] Postby nehustan on Sat Jun 19, 2010 6:25 pm

Eu tind sa cred ca voi ati facut o uitata pe(Cristina),ati bulversat o pierzandu se in ,,sistemul karait,, ,caci nu a mai intrebat nimic,ceea ce inseamana ca ...a inteles totul!
nehustan

[ #81338 ] Postby nehustan on Sat Jun 19, 2010 6:37 pm

..,vedeti voi,poate ca multi stau pe margine si ar cauta oarecare intelegere la capacitatea voastra de cunoastere in ce i priveste informatia biblica si ,,romaneasca,, ,dar daca domniile voastre santeti (dincolo)de puterea lor de pricepere aruncad cu,, petarde ,,din alte dimensiuni pe deasupra noastra,cine i vinovat?!!
nehustan

[ #81385 ] Postby tom on Tue Jul 06, 2010 6:51 am

Am sa incerc sa expun motivul meu principal din cauza caruia nu am crezut niciodata ca in 1844 s-ar fi intamplat ceva.
Eu daca admit existenta dumnezeirii inteleg ca aceasta e in afara materiei, spatiului sau al timpului. Intocmindu-i lui Dumnezeu o agenda asa cum au facut unii, ori sustinand ca el are o locatie pe undeva sau ca poseda un corp fizic nu facem altceva decat sa credem intr-un dumnezeu limitat.
Asta, da; atunci cand trebuie sa se intample ceva in lumea noastra a muritorilor, atunci evenimentul trebuie plasat undeva in istorie, in cronologie adica in cronologia noastra. De exemplu nasterea lui Iisus trebuia sa aibe o data. El a fost un corp material ca al nostru, pipaibil si deci s-a supus timpului si spatiului.
Dar in 1844 ce s-a intamplat in lumea noastra a muritorilor? Nimic. Dumnezeu cel in afara timpului nu avea nevoie de data asta.
El nu are nevoie de o data pentru inceperea vreunei judecati sau pentru oricare "treaba" cereasca. El le-a facut pe astea din vesnicii.
Asa ca pentru mine teoria asta ca 1844 e o data in calendarul divin, cade. Cred ca nu e altceva decat o justificare a unui calcul inutil si gresit schimband locatia evenimentului de pe pamant in cer unde nimeni nu poate verifica sau argumenta ceva.
tom

[ #81386 ] Postby nehustan on Tue Jul 06, 2010 3:20 pm

..,simplu si clar pentru a intra in capetele tuturor Tomescule!
Dar nu de dragul sansei de a lumina pe vre unul jubilez eu(caci Dumnezeu le a trimis o lucrare de ratacire ca s o creada toata!!!),ci cu spiritul acestei ,,lucrari,,am eu ce ai tu!
Caci daca din copilarie am fost bombardat psihic cu aceste,,adevaruri prezente ...inca!!,, ,cu cat erau vestite mai abitir,pe atat si mai mult Minciuna se ridica ...(alba),inalta ,lustruita ,cu un design impresionant si mai (prezenta)ca niciodata!
In pofida faptului ca s a vorbit si s a rasvorbit despre aceste lucruri,este nevoie sa se reaminteasca constant,pentru ca acei ce n au ingitit inca momeala,sa se uite bine la ea!!
Unii dintre cei de pe aici,baieti studiati -se vede,par ca n au ingitit nici ei povestea,dar lantul profetic(476-538-1844) este beton pentru 'mnealor!
Avem si la noi in biserica baieti luminati la prima vedere;Stiu cam toate mismasurile adventiste,dar cand vine pastorul sau alti barosani de pe la Conferinta(cu f o n c i r e a) le piere piuitul frate,de aceea s a instalat ceea ce eu am numit ca motto :Noi ne facem ca pricepem ,iar ei cred c am priceput!
De ce?Pentru ca baietii nu si rostesc pe fata gandurile,iar conducatorii stiu si ei ca (se cloceste ceva),dar tac si mulg la sase tate cat o mai merge!
nehustan

[ #83245 ] Postby Marius_84 on Thu Apr 07, 2011 2:07 pm

Daca poti sa intelegi 'profetia; pe care o interpreteaza martorii lui Ioehova (1914), atunci te asigur ca o vei intelege si pe cea de la 1844. Eu nu inteleg de ce fratii AZS interreteaza Scripturile in 'lumina' unei lumini slabe. Si cum poate 'o lumina mai mica' sa o lumineze pe cea mai mare, oameni buni ? Nu va invata chiar si firea ca este aberant sa susti asa ceva ?

Stiti ce am facut de cativa ani incace ? M-am hotarat sa studiez doctrinele congregatiilor principale, in si numai in lumina Sfintelor Scripturi. Stiti ce am descoperit ? Ca la ora actuala nu exista NICI O DOCTRINA 100% adevarata, chiar daca fratii Adventisti se afla cel mai aproappe de punctajul mazim, sa-i spunem asa. Oare evreii Mesianici sa fie mai aproape decat ei ? ...

Stiti ce vreau sa va rog eu, sa nu va mai bateti cu pumnul in piept ca si cum ati fi mai superiori decat ceilalti. Daca o doctrina nu are TOT adevarul, nu va putea spune niciodata ca nu este afectata de apostazie. Asa ca, eu cred ca a sosity vremea sa lasati din orgolii si sa recunoasteti, reciproc erorile. Sa recunoasteti Adventistilor ca la Penticostali este mai mult africa de Dumnezeu si mai mult respect. Sa recunoasteti Penticostalilor ca degeaba sfintesti 9 porunci daca o incalci pe cea de-a parra(Iac 2:10). Sa recunoasteti Adventistilor ca degeaba sustineti veridcitatea celor 10 poerunci si va bateti cu pumnul in piept cu Sabatul pe care cei mai multi in pangariti, ca porunca a 9-a o violati chiar si de la amvoane( dar nu sunteti singurii). Sa inteleaga Adventisti si Penticostalii ca in cea mai mare parte Martorii lui Iehova au dreptate in ce priveste Trinitatea (dar nu in mot desavarsit, ca abereaza si ei). Sa inteleaga Ortodoxismul ca trebuie sa recunoasca ca Neoprotestantismul promoveaza principiul biblic, fara icoane si fara idolatrie. Sa inteleaga Catolicii ca practica o traditie si nu principiile Bibliei. Sa inteleaga ODATA CRESTINISMUL ACESTA ca este APOSTAZIAT!

Larati moda la o parte cu numele congregationiste ca: Adventisti,Baptisti, Penticostali, Ortodocsi, Catolici, Martori, Mormoni si tot felul de derivatii din astea nonsens! Ce tot va puneti tablitele alea cu apartenenta ? Ce, la Adventisti vine cineva daca vrea sa inalte o rugaciune , sau la CASA DE RUGACIUNE ? ...Mda, trebuie spus ca bisericile de azi au uitat de mult ce inseamna o casa de rugaciune, si ce anume ar trebui sa se faca intr-o casa de rugaciune. Dar asta este un alt subiect.

Eu zic ca daca oamenii ar cunoaste si ar fi ajutati sa inteleaga care este semnificatia Casei de Rugaciune, atunci, femeile nu ar mai veni ca niste dezmatate si barbatii nu ar mai avea prilej sa se uite dupa... femei. Nici curtile Bisericilor nu ar fi invadate de idolii ambulanti. Dar Casa de Rugaciune astati este inteleasa ca fiind un loc unde oamenii fac programe ca sa se simta bine, cu pretextul ca Dumnezeu este in mijlocul lor si vrand, nevrand trebuie sa primeasca 'ofrandele'lor.
Marius_84

[ #83253 ] Postby furtuna dragos on Thu Apr 07, 2011 5:21 pm

Martorii sunt desprinşi din adventişti...

Creştinismul e praf, bine spui.. Dar pe oameni nu îi schimbi, nu ai ce să le faci, fiecare cu bagajul lui de cunoştiinţe.
Bisericile iarăşi nu le poţi schimba, ziua a şaptea oricum e pâgărită indiferent de ce cred unii, fie că e sâmbăta fie că e duminica.

Oare ce ar face Isus? Tot aud întrebarea asta..
În orice caz nu cred că ar spune nimănui cum să se îmbrace dacă nu are cu ce iar dacă are se îmbracă cu ce are, în funcţie de portofel, statut social etc..
Isus nu a zis nimănui să nu se bucure, să nu danseze, să nu asculte ştiu eu ce muzică.. Femeia cum se îmbracă.. o face pe pielea ei, în funcţie de asta e respectată..
Însă fiecare cu nesimţirea lui, religioasă sau nu.

Oamenii nu mai ştiu să fie oameni, iau frânturi din biblie ş cine mai ştie ce scrisori , le pun la un loc şi Voila! Au impresia că îl Cunosc pe Dumnezeu, că au ceva special.
Sute de ani de istorie confirmă că e fix invers, nu au mare lucru, Adventismul în mod normal, luat în ansamblu e ceva frumos dar ce se face prin românia de aşa zişii teologi e ipocrizie curată, se pricep doar la dezbinat oameni şi să îi dezechilibreze psihic.
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #83406 ] Postby leowatcher on Sat Jun 25, 2011 5:40 am

Avand in vedere ca nu cunosc prea bine afirmatia "Iisus a intrat in Sfanta" in 1844 (desi un pic parca-mi suna Image ) nu pot afirma cu certitudine ca a intrat sau nu in Sf....

Cei care au participat la "asteptarea" din 1844 mai mult ma duc cu gandul ca au cautat din egoism si fanatism sa afle cand vine Iisus ... Dar de ce erau asa dornici sa vina Iisus? Prin dorinta lor cam fanatica in opinia mea, ar fi vrut cu orice pret ca Iisus sa vina sa-i salveze pe ei (adica ei erau "miezu'...), dar la noi nu s-au gandit acesti asa-zisi "credinciosi".
Nu mi-au placut niciodata calculele fixe cu privire la intamplari din viitor dar asta nu inseamna ca nu exista altii care chiar se pricep la aceste intamplari, fiecare cu Darul lui, nu vreau sa critic pe cineva care are o imensa responsabilitate oferita de Dumnezeu pentru a prezenta/explica celorlalti unele profetii pentru intarirea credintei (in cel mai rau caz as putea doar sa-i invidiez putin..)
EGW spune:"În timp ce lumea îi privea ca fiind doborâţi şi dovediţi că nutriseră o amăgire, izvorul lor de mângâiere a rămas tot Cuvântul lui Dumnezeu."
Aici e folosita expresia "Lumea ii privea", adica vezi domne´ei erai victimele/crestinii si restul care ii criticau erau toti "Lumea". Poate ca EGW a preferat sa priveasca
partea plina a paharului necriticandu-i ci prezentandu-i mai degraba ca niste victime nevinovate (nu stiu), totusi ei chiar nutrisera o amagire si "poate" ca d-aia erau priviti ca mincinosi. Nu as putea afirma ca erau mincinosi pentru ca doar nu se minteau intentionat dar faptul ca erau sinceri nu ii transforma automat in victime, iar amagirea oare de unde vine?... Daca EGW s-a referit ca erau victimele propriilor amagiri atunci da pot sa-i inteleg apararea, dar daca ii prezinta ca fiind victimizati de catre "lume" atunci fara comentariu...

Totusi aruncand departe prejudecatile (pro sau contra) cu privire la "spiritul profetic",imi tot vin in minte intrebari d-astea:
De ce trebuie sa stim noi acest lucru, sau mai bine spus la ce ne foloseste aceasta intamplare din 1844, ma refer la intrarea lui Iisus in Locul prea Sfant... si nu la marea dezamagire a enoriasilor respectivi? Daca s-a raspuns deja la aceasta intrebare imi cer scuze si rog pe vreun interlocutor sa-mi spuna unde...
leowatcher

[ #83476 ] Postby furtuna dragos on Mon Jul 11, 2011 11:15 am

A fi sau a nu fi, unde ar trebui?
Sa fie in Sfanta?
Sau in Sfintelor?
In Sfanta Sfintelor?
In mijlocul Marilor?
Sau in mijlocul oamenilor?
In inimile lor?
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #83480 ] Postby nehustan on Fri Jul 15, 2011 4:19 pm

Asigurari...(D-AR)daf!

Ori unde ai fi,
Vreau sa te asigur(!)
De nu vezi pe nimeni,
Totusi nu esti ...singur!

Precum la masina-ti,
Aia a ta,mare...,
Ce ar fi sa nu ai
O ....asigurare?!

Asta este tare,
Frate de-altadat"
Nu esti singur daca,
Te-ai ....asigurat!!

Am zis!
nehustan

Re:

[ #83709 ] Postby cel modest on Sat Sep 03, 2011 1:28 pm

eliade22 wrote:Cele 2300 de sile nu pot fi altceva decat ani.Ti-am explicat termenul in hebraica nu lasa posibilitatea sa interpretezi literal.Cele 70 de saptamani intra in cele 2300 de zile si dimineti.Acolo ni se vorbeste despre jertfa lui ISUS.Este argumentul Mesianic cel mai important pe care il accepta pana si catolici .

Tronul lui Dumnezeu daca citesti in Ezechiel capitolul unu se misca.Si intra din Sfanta in Sfanta Sfintelor.

cele 2300 de seri si dimineti nu trebuie transformate in ani deoarece nici zilele de creatie nu le transformam, aceeasi expresie zile si dimineti deci nu transformam seri si dimineti, doar cand apare doar termenul zi, zile sau timpuri vezi Apocalips 11:3, AP.12:14 si Ap.12:6
VINOVATII FARA VINA CER SA SE FACA LUMINA!!
cel modest

[ #83740 ] Postby neagu on Fri Sep 09, 2011 10:57 am

Cele 2300 de zile nu pot fi decat ani. Garantia interpretarii adventiste rezida in insasi jerta ispasitoare a Mantuitorului la jumatatea saptamanii 70.

Eliadde are dreptate. Pacat ca intra prea rar.

Adventisti, nu va luati dupa oameni de nimic care aduc confuzie si propun alternative delirante si lispite de temei biblic.
Dumnezeu ne iubeste si vrea sa ne fie prieten si Mantuitor.

Neagu, Belval.
neagu

[ #83745 ] Postby Gabriy'el on Fri Sep 09, 2011 1:06 pm

Cele 2300 de zie normal ca nu pot fi decat ani. Am repetat de multe ori ca asta nu e o inventie adventista ci e o metoda biblica de interpretarea a perioadelor profetice aparuta cu ceva sute de ani inaintea adventistilor.

cel modest,

Nu este adevarat ce spui. Analogia pe care o faci nu sta pentru simplul motiv ca serile si diminetile creatiei nu sunt parte dintr-o viziune asa cum se intampla in Daniel 7, 8, 9 sau altele. Una(geneza) e prezentarea simpla a creatiei in timp. Cealalta e parte dintr-o viziune/vedenie profetica.

Gabriy'el

[ #83751 ] Postby nehustan on Fri Sep 09, 2011 2:28 pm

Un orb care nu ,,stie,,
Cica asa trebu' sa fie!
.............................

Mai baieti...ce sugu-beti(!)
Ati (orbit fara de zahar(?!)
...Sant doar...SERI si DIMINETI!!

Unde-s anii cei sublimi...(?!)
Nici Galaction nu zice
Decat ,,zilele'noptimi!!,,

Neagule...miroase -a mosc?!
Care biblie,a ta?!!
Omule...!Nu te cunosc!

Dar te iert ,iota o cere,
Nu fi de(nimic)si singur...
Eu nu am nici o...parere?!

Tu care le zici pe(clase),
Barba ti-a crescut pe-acolo...
Mi-au scapat doua grimase!

Inventiva actiune,
Adventista,Montanista...
Sa stii ca eu tin la glume!

Fii aici si ma pazeste,
Ca nu am nici multa scoala...
Pune cifra ...care este!!

Daca 1s+1d=1zi.......(dar poa' la voi este egal cu (doua zile!!!)
2300(seri si dimineti)=...?!!zile

Pana va trece pareza,
Mai cautati prin Geneza!

Am zis!
nehustan

[ #83752 ] Postby leowatcher on Fri Sep 09, 2011 2:33 pm

Mai da' nu exista nimeni cu un pic de orgoliuImage, sa explice de ce crede el ca Dumnezeu a ingaduit ca oamenii care au profetit minciuna cu venirea Domnului
(cica marea dezamagire)apoi dandu-i o noua viziune (care poate fi adevarata, nu stiu...) si anume ca a intrat in Sfanta Sfintelor din Sanctuarul din cer, ne-mustrand
nimeni pe "mincinosii nevinovati",nici macar EGW nu i-a acuzat de nimic din punct de vedere moral (din cate stiu dimpotriva au fost chiar laudati)
Asta cu numararea zilelor/ani treaca-mearga, dar "acoperirea" intelesului primar si esential gresit al profetiei, cu cel actual (considerat adevarat) cam bate la ochi, cel putin
pentru unu' care nu prea a studiat publicatiile EGW, si nici nu are timp de asa ceva.
Seamana cu zicala dupa razboi multi viteji se arata...
Si oare cu ce influenteaza in mod real pe om instiintarea despre ce a facut Iisus in cer intr-un anumit moment?
leowatcher

[ #83753 ] Postby nehustan on Fri Sep 09, 2011 3:00 pm

Lui Leowatcher...

O sa'ncerc mai aplecat...,
Ce altii n-au indraznit,
Sa -ti raspund c-ai intrebat!

Ca in N.Testament
Se spune de Imineu...,
Daca ai citit recent...,

Cu tovarasul ...Filet,
Au strigat ca :,,Vine Ziua...,,
Urmareste-ma atent...

C-am gasit caru' cu acu' ,
Dar in fan mucegait,
Sta colac batranu' ...dracu'!

Cum la intrebari tu fluturi,
Afla ca la '44,
Au fost multe ....inceputuri!!

Adventisti in cete-s una,
Nu se inteleg la ...,,loz,,
Dar minciunii-i fak cu mana!!

Bunul simt aici se rupe,
Toata lumea-i de acord
Ca-s in cer...miscari de trupe!

Sa-ti confirm acuma franc,
Nu te fatai pe acolo
Daca n-ai un smecher...Card-draC!(Extras din Exp.si Viz.pag.39 Ed.'91!)
.................................
Mai sant cateva ,,de fel,,
Hai sa tinem legatura...,
Macar cea de...patrunjel!!
nehustan

[ #83759 ] Postby leowatcher on Sat Sep 10, 2011 8:23 am

Multam nehustan, numai ca ai grija cu poeziile in shabat, sa nu fii exclus de la
Banca cu carduri, barem daca esti inlaturat sa nu cumva sa pleci fara vre-un card, ca sa-l clonam sa se bucure toata lumea de intrare libera si sa le dea cu ele peste nas la portari. Am citit si despre "eminem si cu filete", iar despre patrunjel ce pot sa zic, mai mananc si verdeturi numai ca nu prea am timp de
legaturi online in afara de forum. Din nefericire trebuie sa mai strang cateva carduri pline cu ochii dracilor, dovada si raspunsul meu intarziat scris de pe mobil, am accesul limitat de timp pentru culcalatoru' personal.
Oricum i'm watching you mai mereu chiar daca nu comentez...
leowatcher

[ #83791 ] Postby leowatcher on Mon Sep 12, 2011 5:12 pm

Nehustaaaan,
Unde esti ca deja imi fac griji, ne e dor de tine iar forumul se va desfiinta fara nuanta ta, vino inapoi te rog!!!
Chiar daca n-ai luat kardu', nu conteaza facem rost de altul...
leowatcher

[ #83845 ] Postby nehustan on Thu Sep 15, 2011 3:33 pm

Fixatie.

Mi-am fixat locatie
Pentru ecuatie...,
Dar baietii cei cu scoala,
Vor chiar totul ,ca din oala...
Folosesc straine chei,
Prea dintate pentru ei...
Sau ,,alunele,,sant tari,
Ori pun cifrele prea...mari!!
................................
In rest sant atent la...poama,