natura Domnului Isus.¨DUMNEZEIREA LUI NU PUTEA SA MOARA¨EGW

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #4951 ] Postby Hasdeu on Mon Apr 19, 2004 5:09 pm

Adonia ai grija sa nu te ratacesti... Dumnezeirea lui Isus nu avea cum sa moara...
Invierea Domnului Isus e implinirea profetiei. Omul Isus a mers prin credinta ... si exemplul Lui e desavarsit.
Hasdeu

da

[ #4965 ] Postby aquaticus on Mon Apr 19, 2004 11:11 pm

pana la urma am ajuns aproape toti de accord. :wink:

Adonia e normal sa te framante acest subiect. Tu vrei ca cineva sa demonstreze ca dumnezeirea lui Isus a murit. Teoria aceasta merge dincolo de limitele permise. Ca cineva sa fie crestin trebuie sa acepte printre altele Sfanta Treime si dumnezeirea lui Isus. Cum poate cineva sa creada ca Dumnezeu poate sa moara cand El este din vesnici?! Isus a fost 100% Dumnezeu pe pamanant dar NICI O DATA nu s-a folosit de ea pentru El.
Care a fost acuza adusa impotriva lui Isus? Aceea de a fi pretins ca este Dumnezeu. Blasfemie nu?! Pentru iudei a te numi dumnezeu era blasfemie, dar de ce nu au putut ei sa il comdamne si au trebuit sa mearga la autoritatea romana? Pentru ca autoritate asupra pedepsei cu moartea o avea doar guvernatorul roman. Isus a fost adus in fata romanilor pentru ca se intitulase "Imparat al Iudeilor". Dupa cum se vede si acest eveniment dumnezeirea lui Isus este in prim plan.
Isus pe cruce nu a murit de o moarte normala prin rastignire. Ca sa mori pe cruce dura zile intregi. Se murea prin axfisiere(sincer nu stiu cum se scrie corect :roll: ). Crucificatul incerca sa respire ridicandu-se in picioare ajutandu-se de brate ceea ce facea acest proces foarte dureros, uneori cu pierderea cunostiintei. Cand crucificatul nu mai avea puteri sa faca acest lucru nu mai putea sa respire din cauza aerului care nu mai ajungea la plamani. Asta nu s-a intamplat si cu Isus. El a murit extrem de repede. Moartea lui a survenit din alta cauza. Deducem ca El a murit "voit" pentru noi. Ultimul lui cuvat a fost "S-a ispravit".
Taina contopiri omenescului cu dumnezeies este peste ceea ce poatea intelege mintea noastra.Dar cu toatea acestea nu este nici un amestec intre cele noua. Isus a fost om si Dumnezeu.(1 Tim. 2.5) Acest subiect nu trebuie filozofat. Nu ajungem nicaieri. Nu cred ca se poate explica. Eu ma mir si accept.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #5005 ] Postby eliade22 on Tue Apr 20, 2004 1:24 pm

Adonia cu riscul de a ma repeta si cu riscul de a deveni absurd si patetic fara voia mea iti explic si ma sintetizez din nou.

Biblia spune ca Isus este DUMNEZEU ,,vesnic ,omnipotent si omniprezent´´

Poti sa explici tu cum se face ca Dumnezeu este vesnic(etern)?

Pai cand sa intrupat in ISUS a fost Cuvantul(logos)facut carne.Dumnezeu imbracat in tesut uman .

Cand Isus a murit a murit partea umana.Cum putea sa moara partea divina?Ce sa intamplat cu ea in acel timp?Sunt intrebari la care noi nu avem raspuns si care tine de marea enigma si putere pe care o are Dumnezeul nostru.Nu trebuie sa afirmi aduci ca nociva afirmatia de ,,credeti si nu cercetati´´

Dumnezeul nostru presupune sa credem in el sa avem Credinta.
Sunt intrebari la care omenirea nu poate raspunde in opinia mea.

Cei care au crezut ei ca profundizeaza pe acesta tema au trecut la arrianism si contrar invataturilor Biblice au negat divinitatea lui Isus.

Ce se intampla cu ISUS daca ceda ispitei?Sora White si Biblia lasa sa se intrevada aceasta posibilitate?Isus ia fost frica in Ghetsemani nu de biciul si crucea romana ci de trecerea la no-existenta.La posibilitatea ca jertfa sa sa nu fie acceptata de Tatal.De acea sa si desconfigurat.

Cum putea Isus sa treaca la no-existenta daca era etern?..Se intorcea divinitatea sa la Tatal ?

Sunt intrebari la care nu pot raspunde si nici nu este nevoie pentruca Isus a invins si a inviat.
Glorie lui!Amin.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #5020 ] Postby Hasdeu on Tue Apr 20, 2004 4:03 pm

Felicitari Aquaticus si Eliade! Era si timpul sa interventi.
Sa fiti iubiti!
Hasdeu

[ #5031 ] Postby ADONIA on Wed Apr 21, 2004 3:24 am

multumesc pt raspuns....celor ce le-au dat si si-au exprimat punctul lor de vedere.
eu cred in Isus ca om..si cu atat mai mult in Hristos ca Dumnezeu!felul minunat,taina in care S-a intrupat...face din El un ¨personaj¨ unic in istoria omenirii,drept pt care de-alungul anilor milioane de suflete L-au primit si au crezut in El.
Jertfa Sa este chiar garantzia ,plata pactelor noastre pt o mantuire nemeritata.Harul Sau....DRAGOSTEA Sa....
In veshnicie sunt sigur ca vom intelege mult mai multe....pana atunci...fiecre isi urmeaza cararea sa.sa speram ca la destinatie vom ajunge totzi!
Domnul sa va ajute in biruirea ispitelor!!!!
...parerea mea....
ADONIA

Images: 8

[ #5138 ] Postby Cirus on Fri Apr 23, 2004 7:01 am

Fiul lui Dumnezeu trebuia să plătească pentru păcatul nostru. Pentru a putea muri el a luat chip de om. Isus a murit ca om pentru că omul păcătuise. Dar pentru a putea fi Mântuitor, El trebuia să fie Dumnezeu. El nu a murit, ci şi-a dat viaţa, pentru că avea puterea aceasta. Acest lucru este o taină, dar ştim că Dumnezeu nu moare. Dar El poate să Îşi dea viaţa. Mie mi se pare o diferenţa mare.
Cirus

Re:

[ #83561 ] Postby Valentin77 on Sun Aug 07, 2011 10:34 am

Cirus wrote:Fiul lui Dumnezeu trebuia să plătească pentru păcatul nostru. Pentru a putea muri el a luat chip de om. Isus a murit ca om pentru că omul păcătuise. Dar pentru a putea fi Mântuitor, El trebuia să fie Dumnezeu. El nu a murit, ci şi-a dat viaţa, pentru că avea puterea aceasta. Acest lucru este o taină, dar ştim că Dumnezeu nu moare. Dar El poate să Îşi dea viaţa. Mie mi se pare o diferenţa mare.

Cui trebuia sa plateasca Fiul Omului ptr. pacatele noastre? Care este plata ptr. pacat, oare nu moartea vesnica (a doua)? A murit Hristos vesnic la cruce? Nu, deoarece a inviat.
El era un templu al Tatalui Sau conform si cu Ioan 2:21 iar la cruce Tatal s-a retras din templul Sau iar Fiul Omului (nascut din samanta lui David in ceea ce priveste trupul, Romani 1:3) a murit ucis fiind de pacat.

Dumnezeu nu avea nevoie de jertfa Fiului Sau ca sa ne poata ierta. El iarta si iubeste neconditionat. Diavolul l-a pus pe cruce pe Isus si mai apoi i-a facut pe oameni sa creada ca "asa a vrut Dumnezeu". Acesta este modul de operare al lui Satan, face anumite lucruri rele iar mai apoi da vina pe Dumnezeu.
Valentin77

Re: natura Domnului Isus.¨DUMNEZEIREA LUI NU PUTEA SA MOARA¨

[ #83570 ] Postby tom on Tue Aug 09, 2011 5:05 am

Dumnezeu nu avea nevoie de jertfa Fiului Sau ca sa ne poata ierta. El iarta si iubeste neconditionat.

Mai Valentine, tu (si cei ce cred ca tine) aveti un crez crestin mai deosebit.
Eu, pe vremea cand eram un studios al bibliei si al SP am citit undeva (nu-mi mai amintesc unde, au trecut 15 ani) ca numai sangele lui Hristos ne putea mantui, daca s-ar fi oferit spre jertfire oricare alt inger sangele lui nu ar fi fost suficient.
Prin afirmatii ca cea mai de sus voi minimalizati importanta jertfei Mantuitorului. Nu prea e treaba mea sa fac observatii din astea eu fiind agnostic dar eu dupa cate stiu asta e esenta crestinismului.
tom

[ #83571 ] Postby furtuna dragos on Tue Aug 09, 2011 8:06 am

Noi oamenii avem nevoie de Jertfa lui Isus...
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #83578 ] Postby Gabriy'el on Tue Aug 09, 2011 10:48 am

tom,

Valentin si prietenii lui iau extrem de rigid idee de moartea a doua = moartea din care nu exista inviere si gata, nu avem ce discuta. Aseaza acest aspect in dreptul lui Isus, si concluzioneaza: Isus a inviat rezulta Isus nu a murit de moartea a doua.

Bine bine, dar pana la urma nu poti ignora atatea texte biblice si din SP care spun clar ca s-a platit un pret pentru pacat. De aici noua concluzie : A fost o alta persoana divina, a doua persoana a dumnezeirii care a murit odata pentru totdeauna ca cei care au pacatuit sa aiba o sansa.

Totusi, desi ideea cu Isus nu a murit de moartea a doua pentru ca a inviat e luata extrem de rigid fara loc de discutii se inchid ochii si nimeni nu i-a in considerare ca:

Biblia si EGW(nu doar ea) afirma foarte clar ca nemurirea Dumnezeu nu este negociabila. Divinitate NU MOARE. Acest fapt e prezentat intodeauna de Biblie si alti autori crestini ca o axioma, nu ca o posibilitate. Lucrul acesta se ignora total.

Ai retinut bine ideea din SP cu sangele, anume ca pentru mantuirea omului s-a platit un pret prin Hristos la cruce.

De obicei, cei ca Valentin care au asemenea idei se prezinta ca mari iubitori ai mesajului de la 1888. Totusi nu pot sa inteleg de ce se ignora total unul din mesajele pe care chiar ei le prezinta de atatea ori in care EGW spune ca :

„Domnul, în marea Sa îndurare, a trimis o foarte preţioasă solie prin fraţii Waggoner şi Jones. Această solie urmăreşte să aducă mai proeminent în faţa lumii pe Mântuitorul răstignit, jertfa pentru păcatele întregii lumi. Partea asta cu Mantuitorul rastignit pentru pacatele intregii lumi se ignora complet cel putin de catre cei care studiaza cu Gili Carstea. Se considera ca jertfa nu a fost pentru pacatele lumii ci doar un efect al dezaprobarii poporului cu satana in spate lucru. Gili imi pare un om foarte sincer si onest cu el insusi, totusi nu pot sa inteleg de ce se ignora unele lucruri clare, peste care nu poti trece simplu sub pretexte gen "asta era intelegerea atunci, ca e nevoie de sange, de sacrificiu".
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #83587 ] Postby nehustan on Fri Aug 12, 2011 3:50 pm

Umblare la-Billa...!
(observatie umila)

Duhul m-a plimbat pe sarma,
Acum (doua zile-n urma!)=2000 de ani

De fapt ,sa va zic curat,
Prin voi m-am...teleportat!

Mi-ati intrat in gratie...,
Sursa,inspiratie...(!!)

Dar nimica nu ma mira,
Ca ,,profeata,,va soptira!!(am zis!)

V-a scapat ceva pe colo,
Completez eu cu...Apolo !
......................................
Intr-un staul dintr-un sat,
Scancea un copil sarac,

In (natura omeneasca)
Dintr-o pronie...cereasca!

,,Vazui,,si-n cartea citita (HHL)
Ca avea (firea slabita...)

Cum din mosi stramosi jidani,
Ducea 4000 de ani(...!),

De pacat extenuat,
Fizicul un pic ratat,

Avea si o sinuzita,
Din bunici avea ...artrita!

Dar cuminte ce-mi era,
Cand mergea nu...tropaia!!

De istet ...va zic din ton,
Avea doar un...neuron...,

Cum zice Hasdeu si (tu!)
,,Unul da si unul ...nu!,,
....................................
In rest ,pe toti va ko'njur...
Era ...fara de cusur!!

dupa...subs.dec.1915,16 iul.
nehustan

Images: 0

Re:

[ #83595 ] Postby dejan1888 on Mon Aug 15, 2011 6:22 am

Eliade:
Isus era 100%uman si 100%diivin intr-o singura persoana.Dumnezeirea era intrupata in acel copil care sa nascut.A murit Isus partea umana.Ce a fost cu partea divina este o SFANTA TAINApe care mintea omeneasca nu o poate intelege.

Hasdeu:

Adonia ai grija sa nu te ratacesti... Dumnezeirea lui Isus nu avea cum sa moara...

Eliade si Hasdeu, hai sa privim problema din alta perspectiva: CE S-AR FI INTAMPLAT CU FIUL DIVIN AL LUI DUMNEZEU DACA AR FI PACATUIT?

Sunt sigur ca veti spune ca si aceasta este o taina (aceasta este raspunsul pe care l-am primit in general la aceasta intrebare) dar sa citim ce spune Ellen White (o citim pe ea pentru ca ea este autorul afirmatiei ca "divinitatea lui Isus nu putea muri"):

„Noi nu vom putea pricepe cât a costat răscumpărarea noastră, până nu vom sta în faţa lui Dumnezeu, împreună cu Răscumpărătorul nostru. Când slava locuinţelor veşnice va străluci înaintea ochilor noştri extaziaţi, ne vom aminti că Isus a părăsit toate acestea pentru noi şi nu numai că S-a exilat din curţile cereşti, dar a riscat să fie înfrânt şi să fie pierdut pentru veşnicie . Atunci vom depune la picioarele Lui coroanele noastre şi vom cânta cu tărie: "Vrednic este Mielul, care a fost junghiat, să primească puterea, bogăţia, înţelepciunea, tăria, cinstea, slava şi lauda." Apoc.5,12.” DA 131

„Cu toate acestea, lumea în care Satana se pretindea stăpân, Dumnezeu a îngăduit Fiului Său să vină ca un prunc slab, supus slăbiciunii omeneşti. El I-a îngăduit să dea piept cu primejdiile vieţii la fel ca oricare alt om, să ducă lupta vieţii aşa cum trebuie să o ducă orice vlăstar omenesc, cu riscul de a da greş şi a pierde veşnicia” DA 49

„Dacă Satana ar fi putut să-L ispitească pe Hristos să păcătuiască, câtuşi de puţin, el ar fi strivit capul Salvatorului. Dar aşa după cum era profeţit, el putea să atingă doar călcâiul Său. Dacă capul lui Hristos ar fi fost atins, speranţa neamului omenesc ar fi pierit. Mânia divină s-ar fi abătut asupra lui Hristos, tot aşa cum s-a abătut şi asupra lui Adam. Hristos şi Biserica ar fi fost fără speranţă.” 1SM 256

„Cine poate preţui valoarea unui suflet? Dacă vrei să ştii cât valorează, să mergem în Ghetsemani, şi acolo să veghem împreună cu Domnul Hristos în decursul orelor de frământare sufletească, când sudoarea Lui era asemenea unor mari picături de sânge. Să privim la Mântuitorul înălţat pe cruce. Să ascultăm strigătul Său disperat: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?" Marcu 15,34. Priviţi capul însângerat, coasta împunsă şi picioarele străpunse de piroane. Să nu uităm că Domnul Hristos a riscat totul. Pentru mântuirea noastră, cerul întreg a fost în primejdie. La piciorul crucii, amintindu-ne că pentru un singur păcătos Domnul Hristos şi-ar fi dat viaţa, vom putea să preţuim mai bine valoarea unui suflet.” COL 196

Cititi http://www.swordofelijah.org/romanian/Nr.%207.pdf (ultima pagina)
dejan1888

[ #83596 ] Postby tom on Mon Aug 15, 2011 12:58 pm

Si totusi... Dejane, tu cum armonizezi ideea unui Dumnezeu omnistient cu ideea "riscului" de care tot vorbesti?
Ce fel de risc e ala cand rezultatul deja se stie ?

Uite, incerc sa fac o ilustratie: eu imi propun sa merg pe o frangie de pe un acoperis pe altul. Cineva supranatural pe care il cunosc decand ma stiu si nu m-a defraudat niciodata ma asigura ca voi ajunge negresit dincolo viu si nevatamat. Atunci eu, stiind ca acel cineva nu ma poate minti , trec cu toata increderea. Nu zic ca a fost usor, am strans din fund, m-a luat ameteala dar conform celor spuse am trecut. Pot sa spun ca am riscat ceva?
Pot sa primesc elogiile cuiva care spune ca mi-am riscat viata pt o cauza nobila?
Singurul meu merit in toate astea nu ar fi decat incordarea si tensiunea momentului. Lucru care a trecut repede.

Dupa parerea mea: RISC= ceva care nu-i cunosti rezultatul dinainte
si JERTFA= ceva pierdut irecuperabil
tom

[ #83597 ] Postby Batranul Enoch on Mon Aug 15, 2011 9:23 pm

Ilie Macedon(sau Ilie2,cum ti se mai spune),explicatia acestei contradictii aparente este urmatoarea:Isus a murit numai dupa ce a obtinut biruinta.El traise pana in ultima clipa a vietii Sale in deplina ascultare de Legea lui Dumnezeu,riscand totusi in orice moment sa fie infrant si sa fie pierdut pt vesnicie . Dar acum, cand a strigat ´S-a sfarsit!` ,deja a iesit de sub puterea de ispitire a lui Satana .El era in afara posibilitatii de a fi ispitit si deci de a gresi,o data ce Si-a dat Duhul.De acum incolo,Planul de mantuire era asigurat,si ingerii puteau izbucni in cantari de veselie.Apoi a fost pus in mormant-pestele salvator care l-a inghitit pe Iona-unde era necesar sa ramana ca ´´prizonier al justitiei divine ``timp de 3 zile. Ca urmare a biruintei Sale,Tatal nu trebuia sa-L lase in aceasta inchisoare,mania Sa nu se putea manifesta impotriva Lui pt moarte vesnica,deci odata lupta vietii Sale incheiata cu bine, divinitatea Sa trebuia sa fie pastrata, nu putea cadea si muri, pt ca Tatal nu a gasit nici un motiv sa-L nimiceasca pt totdeauna :´´Eu aveam totdeauna pe Domnul inaintea Mea,pentru ca El este la dreapta Mea,ca sa nu Ma clatin.De aceea ,Mi se bucura inima si Mi se veseleste limba;chiar si trupul Mi se odihneste in nadejde,caci nu-Mi vei lasa sufletul in locuinta mortilor si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea.``(Fapte2).Astfel,inainte de moartea de pe cruce,Isus putea sa piara definitiv,ca urmare a vreunei greseli-cedare la ispitirile lui Satana,dar odata cu biruinta,acest lucru era imposibil. In acest moment al biruintei,divinitatea nu mai putea cadea si muri,doar natura umana a murit. *Pe unde ai ratacit,nu mai dadeam de tine.Si ce e cu tel tau(0768622687 )ca nici nu suna ,vrea sa –ti spuna Enoch2 asta micu La multi ani.Da-mi un nr de tel corect.Cu drag,Batranul Enoch,Location:Cetatea Sfanta.
Batranul Enoch

[ #83599 ] Postby dejan1888 on Tue Aug 16, 2011 9:09 am

Batranul Enoch wrote: *Pe unde ai ratacit,nu mai dadeam de tine.Si ce e cu tel tau(0768622687 )ca nici nu suna ,vrea sa –ti spuna Enoch2 asta micu La multi ani.Da-mi un nr de tel corect.Cu drag,Batranul Enoch,Location:Cetatea Sfanta.

Ultimii trei luni am folosit un numar de orange si de aceea numarul de cosmote a fost inactiv. De astazi ma pot suna pe Cosmote.
dejan1888

[ #83600 ] Postby dejan1888 on Tue Aug 16, 2011 9:40 am

"Batranule Enoch", iata cum eu inteleg aceasta problema.

Biblia spune foarte clar ca Isus a primit viata de la Tatal Sau: "Căci, dupăcum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine" Ioan 5: 26

Despre ce viata este vorba aici? Viata lui Dumnezeu, viata "originară, neîmprumutată, nederivată", o viata divina, nemuritoare:

„În El era viața, iar viața era lumina oamenilor’ Ceea ce este specificat aici nu este viața fizică, ci nemurirea, viața care este în exclusivitate proprietatea lui Dumnezeu. Cuvântul care era cu Dumnezeu și care era Dumnezeu avea această viață.... Dar viața lui Isus era neîmprumutată. Nimeni nu-I poate lua această viață. “Eu Însumi o dau”, a spus El. În El este viața originară, neîmprumutată, nederivată." Maranata 300

Aceasta viata, fiind proprietatea lui Dumnezeu, nu poate muri. Ea este nemuritoare si cred ca aceasta este divinitatea lui Isus despre care vorbeste sora White care nu a murit la cruce. Dar asta nu inseamna ca Isus nu a murit ca persoana. El singur a spus ca are putere sa-si dea viata si sa o ia iarasi inapoi. La cruce El si-a dat viata in mainile Tatalui Sau si a murit ca persoana dar viata Lui nu a incetat sa existe. Sora White spune:

"Isus a zis Mariei: "Nu ma atinge, caci inca nu M-am suit la Tatal Meu". Cand El a inchis ochii in moarte pe cruce, sufletul Lui Hristos nu s-a dus la cer numai decat asa cum cred multi, altfel cum puteau fi adevarate cuvintele Sale: "Caci inca nu M-am suit la tatal Meu"? Spiritul lui Isus a dormit in mormant impreuna cu trupul Lui si nu si-a luat zborul spre cer, spre a duce acolo o existenta separata... TOT CE CUPRINDEA VIATA SI INTELIGENTA LUI ISUS A RAMAS IN MORMANT IMPREUNA CU TRUPUL LUI.... El a avut puterea sa-Si predea viata si sa o ia inapoi iarasi" 5BC 1150

Aceasta explica si citatele pe care le am dat cu privire la posibilitatea Isus sa pacatuiasca si sa-Si pierde vesnicia. Viata divina pe care a primit-o de la Tatal sau s-ar fi intors la Tatal si persoana lui Isus ar fi incetat sa existe.
dejan1888

[ #83601 ] Postby tom on Tue Aug 16, 2011 12:21 pm

Mos Enoch, stie sefu ca intrii pe net? Fii linistit eu n-am sa te torn la prima rugaciune cand o sa vorbesc cu el mai ales ca te si inteleg, te-oi fi plictisit si mata atatea mii de ani traind unde e totul perfect si stralucitor. Dar se vede ca te-ai blocat doar pe predici, incearca si altceva mai palpitant, uite eu iti dau cateva idei - daca tot ai intepat cablul si te-ai conectat (fraudulos banuiesc ca doar esti primul care se conecteaza din rai) de ce nu incerci sa pui si o webcam sa vedem si noi cum e pe acolo? Sau macar cateva poze. Pana faci rost de echipament povesteste-ne cam cum e viata pe acolo. In afara de intrat pe net ce faci tu toata ziua cat e de mare? Apropo: cat e de mare ziua acolo tot 24 de ore? Aveti ceas? E mecanic sau electronic? Am inteles ca acolo nu se face noapte niciodata, asa e? Si cand va odihniti si cum delimitati o zi de alta? Si se spune ca nici soare nu e ca lumineaza sefu, e adevarat? Pai cum o face ca oricat de luminos ar fi e inchis acolo in sfanta sfintelor! Ai coroana? Normal ca ai daca nici matale n-ai avea...cum e coroana? 24 karate asa-i ? Cine o fabrica? Aveti mine de aur? dar harpa ai? Trimite-ne si noua niste partituri sau mai bine niste mp3-uri cu ceva muzica. In sfarsit... te-as intreba un milion de intrebari despre rai ca sa vad daca ma intereseaza.
Aa, dar sa te mai intreb si ceva mai spiritual. Aici pe terra multi credinciosi spun ca isi pierdusera sensul vietii si ...cresterea unui copil, scrierea unei carti, plantarea unui copac sau oricare alt lucru nobil nu le puteau umple golul. Singurul lucru care l-au umplut la ei au fost rugaciunile, osanalele si toate cele. Matale ai cateva mii de ani de osanale la activ, deci poti vorbi din experienta. Nu te-ai plictisit? Ce sens iti ofera atatea laude si laude? Daca intr-o zi iei harpa si in loc de imnuri de lauda canti ceva doar de dragul muzicii? Povesteste-ne batrane Enoch. Ca predici si citate EGW avem si noi.
tom

[ #83602 ] Postby Batranul Enoch on Tue Aug 16, 2011 9:48 pm

Ilie2 ,mi se pare ca asta am spus si eu,fara insa sa precizez diferenta intre viata originara, neimprumutata,nederivata, din Dumnezeu, si viata din noi,pt ca nu e o diferenta de calitate ci doar de cantitate intre cele doua.Si in plus,este importanta apartenenta acestei vieti.Aceeasi viata este si in Dumnezeu si in noi,dar viata din Dumnezeu ,in cantitate infinita,face parte din El, vesnic(El este Izvorul vietii),este a Lui,si de aceea El poate dispune de ea dupa cum doreste,o poate darui,pe cand principiul de viata din noi(o parte infima din acea viata infinita)numit suflare de viata este imprumutat de la El,nu il putem darui altcuiva ,si nu il putem detine vesnic,ci numai o perioada,chiar si in ceruri trebuie sa ne incarcam bateriile in fiecare luna.Fiul nascut din Tatal(rupt,desprins din El) ,avea aceeasi natura (substanta)ca a Tatalui,deci a preluat automat aceasta viata infinita si vesnica,ea ii este intrinseca .Fiintele create nu sunt din aceeasi substanta cu Dumnezeu,si primesc aceasta viata(le este extrinseca) in mici cantitati,fara sa poata dispune de ea pentru a o transmite altcuiva. *Te intrebam pe ce topicuri ai bantuit(scris) in aceste 3 luni.* Stimate tom,nu eu sunt cel conectat la internet ,aici nu avem,ci avatarul meu Enoch2 caruia ii transmit mesajele mele,si el le posteaza pe forum.Am precizat asta pe topicul trinitatea.Pui prea multe intrebari cu privire la lucrurile de aici si inainte ca sa-ti pot raspunde la toate o sa primiti voi insiva viziuni(spune in Ioel),e timpul aproape.*Batranul Enoch.Location:Cetatea Sfanta. PS: tom,degeaba aveti citate din Ellen White daca nu stiti sa faceti legatura intre ele si sa le explicati ca lumea, asa ca Macedon.Si nu –L numi pe Dumnezeu ca pe un superior comun,e lipsa de respect,macar sa fi pus s mare.El stie tot,oricum.
Batranul Enoch

[ #83605 ] Postby furtuna dragos on Thu Aug 18, 2011 8:06 am

Batranul Enoch wrote:degeaba aveti citate din Ellen White daca nu stiti sa faceti legatura intre ele si sa le explicati ca lumea quote]

De când trebuie citatele legate şi explicate? Mai nou şi astea se comentează şi se interpretează.
Sfaturi bune de sănătate şi de viaţă la cine se potrivesc.
EGW nu e totul, nu e singura inspirată.

Batranul Enoch wrote:Si nu –L numi pe Dumnezeu ca pe un superior comun,e lipsa de respect,macar sa fi pus s mare.El stie tot,oricum.

Dumnezeu e superior la tot ce există, e Tatăl a tot ce există, că vor sau nu, că recunosc sau nu.
Formele nu sunt reforme, gramatica nu te ajută prea mult când îi tratezi pe alţii cu $uperioritate.
furtuna dragos

[ #83607 ] Postby furtuna dragos on Thu Aug 18, 2011 10:35 am

"natura Domnului Isus.¨DUMNEZEIREA LUI NU PUTEA SA MOARA¨EGW "

Sunt multe presupuneri şi speculaţii, dacă era aşa, dacă era nu ştiu cum, dar rezultatul jertfei se ştia de la început şi era clar, biruinţă.
Se ştie şi acum, mai dinainte ce o să se întâmple cu pământul, cu oamenii cum o să fie, ce o să fie, şti cu toţii ce tre să facem să ne fie mai bine sa măcar să ne menţinem cât de cât, problema e că ne doare-n paişpe de tot, şi de noi şi de tot ce-i în jurul nostru.
Toată lumea vorbeşte, toată lumea ştie ce şi cum dar nimeni nu face nimic, mult cioc, fapte puţine.
Şi când cineva are ceva, se apucă de ceva imediat e faultat, invidie, ură, prostie, dulce românie.
Fariseism stupid, religii utopice, treburi imposibile, aş vrea să văd şi eu o idee realistă, predici reale în care să se regăsească fiecare, de viaţă, nu doar "Păcatul" păcătoşii, să se simtă oameni vinovaţi pe cine ştie ce păcate care fiecare le face, chit că e un fel de popă, conduce ceva sau nu.
furtuna dragos

[ #83610 ] Postby Batranul Enoch on Thu Aug 18, 2011 8:05 pm

Jupane Furtuna,scrierile Ellenei White nu ne dau totul de-a gata(mura in gura).Ne mai lasa si pe noi Dumnezeu sa ne punem mintea la contributie,ca sa se poata dezvolta.E tot spre binele nostru,deci,sa facem efortul de a le explica corect(pe romaneste,adica ce vrea sa spuna exact scriitoarea,pt ca uneori e neclar si sumar).Tu cand cautai un loc de descarcat,gaseai intotdeauna adresa cu GPS-ul? Sau trebuia sa mai si cobori sa intrebi? * In privinta legaturii citatelor( conexiunii): intr-un anumit loc,intr-o carte,un subiect nu este pe deplin prezentat.Ca sa comentam corect un subiect,trebuie sa cautam toate locurile din scrierile ei(ca dealtfel si in Biblie) unde trateaza acel subiect,sau vreunul asemanator, care are legatura cu cel in discutie:´´ Marele sau sistem al adevarului[din Biblie] nu este prezentat in asa fel ,incat sa poata fi inteles de cititorul grabit sau neatent.Multe din comorile sale stau ingropate la o adancime mare fata de suprafata si nu pot fi obtinute decat prin cercetare sarguincioasa si efort neincetat.Adevarurile care compun marele intreg trebuie cautate si ADUNATE, ‘PUTIN AICI,PUTIN ACOLO’-Isaia28,10.Cand sunt cautate si PUSE LAOLALTA in acest fel,se va descoperi ca se potrivesc perfect unul cu celalalt…Cele mai inalte facultati ale mintii omenesti sunt chemate la o activitate intensa cand se cerceteaza DIFERITELE PARTI scripturistice si se studiaza LEGATURILE DINTRE ELE.``(Educatie,24). *Batranul Enoch.Location:Cetatea Sfanta.
Batranul Enoch

[ #83613 ] Postby Batranul Enoch on Thu Aug 18, 2011 8:26 pm

tom wrote:Mos Enoch, stie sefu ca intrii pe net? Fii linistit eu n-am sa te torn la prima rugaciune cand o sa vorbesc cu el mai ales ca te si inteleg, te-oi fi plictisit si mata atatea mii de ani traind unde e totul perfect si stralucitor. .

Dragos,cand am spus 'superior comun' m-am referit la expresia 'sefu' a lui tom.Nu se cade sa-L numim asa pe Cel Prea Inalt.
Batranul Enoch

[ #83614 ] Postby tom on Fri Aug 19, 2011 4:08 am

Mosule, faptul ca am scris "sefu" cu litera mica are un talc. Totdeauna voi scrie cu d mic cand e vorba de dumnezeul faurit de imaginatii omenesti. Si problema e ca e prezentat la nivelul imaginatiei omului de acum cateva mii de ani. Iar cel prezentat de sora White (ca si asta tot imaginat e) ne e prezentat la nivelul gandirii din secolul 19 cel mult. Altfel nu poti sa explici un dumnezeu caruia ii place aurul mai ceva decat manelistilor , laudele si imnurile mai ceva decat lui ceausescu. Despre ala din vechiul testament nici nu vreau sa mai amintesc. Asta e pura imaginatie omeneasca sau, cel mult pot accepta ca ar putea fi o prezentare a divinitatii la nivelul timpului respectiv. Dar si varianta asta din urma imi cam da batai de cap. Nu voi discuta acum despre asta.
Dar ca noi in ziua de azi sa credem ca in cer sunt ingeri cu aripi (la ce-or folosi oare?) sau ca mantuitii vor avea coroane de aur (!!!) care sa le puna pe polite de argint, daca credem ca exista strazi de aur, mere de aur, etc atunci avem o problema.
Daca niste parinti ii spun copilului ca pe bebelusi ii aduce barza iar dupa aia parintii pleaca si se reintorc dupa vreo 10 ani iar la intoarcere parintii constata ca si acum, la cinspe ani copilul lor tot in barza crede cu toate ca a avut pe mana manuale de biologie dar nu a vrut sa le creada in ciuda faptului ca corespundeau realitatii vazute si experimentate. Crezi ca parintii aia ar aprecia faptul ca copilul a ramas la ce i-au spus ei? Nu, desigur s-ar intrista cu toate ca ar merita sa-i zica: ma hanicapatule tu tot in barza crezi si eu care mizam pe inteligenta si spiritul tau critic credeam ca te-ai prins ca la 5 ani eu nu puteam sa-ti explic de sex, de celule si de toate cele. Dar eu zic ca si in cazul asta tot parintii au vina pt copiii care raman asa de handicapati la minte pt ca educatia se face progresiv nu asa. Adica: le arunci o carte - biblia- care nici aia cazuta din cer nu e, interpretabila e pan' la dumnezeu, bine - unii spun ca domnul a trimis-o pe sora White ca sa ne aduca lumina mica sau ochelarii cu care sa putem intelege biblia dar matale zici ca si scrierile dansei sunt asa de profunde si ca un puzzle ca nu oricare le poate da sensul corect - in cazul asta lucrurile se complica ca avem nevoie de alti ochelari care sa-i punem peste primii si asa mai departe. Deci daca lucrurile nu sunt asa simple tocmai d'aia cautam sa te intreb pe matale cum e acolo pt ca cerul ala tiganesc sau turcesc plin de aur pe mine nu ma intereseaza. Acceptand ca asta era viziunea sec 19 eu doream de la matale o versiune a secolului 21. Dar cum zici ca nu se poate si sa asteptam pana cand noi insine vom avea vedenii cum scrie in Ioel... Sa vezi atunci ce-o sa ne mai batem intre noi pe tema: vedenia mea e mai adevarata ca a ta.
tom

[ #83615 ] Postby tom on Fri Aug 19, 2011 6:26 am

Batrane Enoch, criza care e acum pe terra nu e doar de natura economica, ea se extinde pe mai multe laturi si chiar si adventismul e in criza. Chiar si forumul asta. Uita-te si mata un pic in urma cat de activ era la inceput, toti incurajandu-se in credinta. Acum multi au semne de intrebare mult mai multe decat acum 5-6 ani. Multi ezita sa isi exprime semnele de intrebare ba chiar incearca sa le si inabuse crezand ca sunt ganduri care vin de la cel rau. Nu zic, sunt destui si din aia care nu au intrebari, adica sunt morti.
Uite, am sa fac si eu o profetie daca tot zici mata ca in timpul din urma tinerii vor prooroci. In loc de evenimentele pe care adventistii spun ca sunt la usa: marea strigare, decret duminical, etc, etc ne vom pomeni cu altceva. Tartorii de la conducere isi vor da seama ca in curand n-o sa mai poata sa ne vanda ceea ce ne-a vandut pana acum si vor fi siliti sa dea o alta cosmetica marfii. Dar inca nu a sosit timpul - acum ar inampina multa opozitie, sunt prea multi fundamentalisti incuiati si incruntati. Cand vor considera ca a ajuns momentul, vor shimba si vor reinterpreta multe ca daca nu, se va ajunge la faliment. Bisericile organizate nu sunt altceva decat bisnis si au nevoie de strategii si manipulari ca sa poata functiona. Din cand in cand e nevoie de schmibari pt adaptare la timpul prezent. Organizatiile religioase au fost iintotdeauna in schimbare. Acum adventismul are deja suficient timp fara schimbari iar efortul unora de a ne mentine cu mintea in sec19 va fi infrant pana la urma.
tom

[ #83616 ] Postby Batranul Enoch on Fri Aug 19, 2011 8:05 am

´´In Hristos e viata originara,neimprumutata,pe care o are prin Sine Insusi(nederivata)``.(HLL,cap58). Adica o poate produce El Insusi,la fel ca si Tatal: ´´Caci,dupa cum Tatal are viata in Sine,tot asa A DAT si Fiului sa aiba viata in Sine.``(Ioan5,26). Fiind nascut din Tatal,si deci de aceeasi substanta(natura) cu El,Fiul a preluat automat calitatea de a putea produce viata,de a o avea in Sine Insusi,si de a o putea darui.El e Izvorul vietii.Dar noi,fiintele create.nu avem aceasta calitate,de a putea produce viata si nici de a o transmite.Si in noi exista principiul de viata,dar ne este imprumutat de la Dumnezeu,nu-l avem prin noi insine ca El(adica sa fie produs de fiinta noastra). *tom,ochelarii care ne mai trebuie sunt prezenta Duhului Sfant al lui Isus(alifia pt ochi-discernamantul spiritual).*Diferenta intre educatia pe care ne-o da Dumnezeu si cea data de oameni este ca Dumnezeu nu ne spune niciodata povesti inchipuite, ci purul adevar ,uneori sub forma unor alegorii(cand contextul este simbolic) care au insa o corespondenta reala .Istoria cu barza nu face nici o analogie reala.*Batranul Enoch.Location:Cetatea Sfanta.
Batranul Enoch

[ #83617 ] Postby Batranul Enoch on Fri Aug 19, 2011 8:24 am

tom wrote:Uite, am sa fac si eu o profetie daca tot zici mata ca in timpul din urma tinerii vor prooroci. In loc de evenimentele pe care adventistii spun ca sunt la usa: marea strigare, decret duminical, etc, etc ne vom pomeni cu altceva. Tartorii de la conducere isi vor da seama ca in curand n-o sa mai poata sa ne vanda ceea ce ne-a vandut pana acum si vor fi siliti sa dea o alta cosmetica marfii.

tom,fii cinstit: ´´o alta cosmetica marfii``?Aici razbate clar stilul Ellenei White:´´Oare nu s-a repetat acelasi proces in aproape toate bisericile care se numesc protestante?Cand acei intemeietori care aveau adevaratul spirit al reformei au incetat din viata,urmasii lor s-au ridicat si au dat 'UN NOU CHIP CAUZEI' .``(TV,Cap Avertizarea respinsa). Nu spui nici o proorocie noua,a profetizat deja Ellen White despre asta.Oricum,e bine spus articolul.Nu stim exact cum va contraface cel rau lucrarea lui Dumnezeu,dar e clar ca va da o alta infatisare adevarurilor de baza ale noastre,cum ar fi Sabatul ,Marea strigare,Decretul duminical.Deja a pervertit imaginea lui Dumnezeu prin falsul concept al trinitatii.*Batranul Enoch.Location:Cetatea Sfanta.
Last edited by Batranul Enoch on Fri Aug 19, 2011 8:55 am, edited 1 time in total.
Batranul Enoch

[ #83618 ] Postby furtuna dragos on Fri Aug 19, 2011 8:28 am

Batranul Enoch wrote:Jupane Furtuna,scrierile Ellenei White nu ne dau totul de-a gata(mura in gura).Ne mai lasa si pe noi Dumnezeu sa ne punem mintea la contributie,ca sa se poata dezvolta.E tot spre binele nostru,deci,sa facem efortul de a le explica corect(pe romaneste,adica ce vrea sa spuna exact scriitoarea,pt ca uneori e neclar si sumar).Tu cand cautai un loc de descarcat,gaseai intotdeauna adresa cu GPS-ul? Sau trebuia sa mai si cobori sa intrebi? * In privinta legaturii citatelor( conexiunii): intr-un anumit loc,intr-o carte,un subiect nu este pe deplin prezentat.Ca sa comentam corect un subiect,trebuie sa cautam toate locurile din scrierile ei(ca dealtfel si in Biblie) unde trateaza acel subiect,sau vreunul asemanator, care are legatura cu cel in discutie:´´ Marele sau sistem al adevarului[din Biblie] nu este prezentat in asa fel ,incat sa poata fi inteles de cititorul grabit sau neatent.Multe din comorile sale stau ingropate la o adancime mare fata de suprafata si nu pot fi obtinute decat prin cercetare sarguincioasa si efort neincetat.Adevarurile care compun marele intreg trebuie cautate si ADUNATE, ‘PUTIN AICI,PUTIN ACOLO’-Isaia28,10.Cand sunt cautate si PUSE LAOLALTA in acest fel,se va descoperi ca se potrivesc perfect unul cu celalalt…Cele mai inalte facultati ale mintii omenesti sunt chemate la o activitate intensa cand se cerceteaza DIFERITELE PARTI scripturistice si se studiaza LEGATURILE DINTRE ELE.``(Educatie,24). *Batranul Enoch.Location:Cetatea Sfanta.

Sunt multe lucruri bune scrise de EGW dar unele sunt discutabile, altele nu au priză decât în societatea americană din sec 19, în rest nu le poţi aplica oriunde în lume şi oricând.
Treaba cu studiatul şi cercetatul prefer să o privesc detaşat şi să mă axez pe ce mie îmi prinde bine şi mă ajută într-un fel sau altul, e muncă de o viaţă şi ai nevoie de un sponsor să îţi asigure toate celelalte ca tu să ai timp să studiezi. Şi de multe ori nu studiezi altceva decât studiile altora.
Aş mai sta şi eu să văd ce mai zic teologii, ce mai zice Coman, sa vad de unde le mai scoate, ce mai zice Edi, cui ce mai vinde..macar face bani.. pt o carte.. 5 eu pt romania, 15 ieuropeni pt restu..

Batranul Enoch wrote:Tu cand cautai un loc de descarcat,gaseai intotdeauna adresa cu GPS-ul? Sau trebuia sa mai si cobori sa intrebi?

Asta cu descarcatu e mai... În ţări civilizate gen anglia, germania, Benelux, Elveţia.. dacă e corectă o nimereşti şi n-ai nevoie să întrebi deşi vorbeşti bine pe limba lor.
În schimb de la broaşte încolo... să te ţii, adrese false, gps-ul nu te ajută, bolovanii nu îţi trimit adresa corectă, pe bursă nu găseşti adresa corectă. Uniii nu-s acasă, sunt la puşcărie, poate mai stai printr-un peco şi aştepţi să vină fratelli cu gipurile negre după tine, te duci în câmp unde vine fandroma să dea un munte de pământ la o parte să intri să descarci.
Şi alte o grămadă de detalii...ca la biserică...
furtuna dragos

[ #83620 ] Postby furtuna dragos on Fri Aug 19, 2011 9:36 am

tom wrote:Batrane Enoch, criza care e acum pe terra nu e doar de natura economica, ea se extinde pe mai multe laturi si chiar si adventismul e in criza. Chiar si forumul asta. Uita-te si mata un pic in urma cat de activ era la inceput, toti incurajandu-se in credinta. Acum multi au semne de intrebare mult mai multe decat acum 5-6 ani. Multi ezita sa isi exprime semnele de intrebare ba chiar incearca sa le si inabuse crezand ca sunt ganduri care vin de la cel rau. Nu zic, sunt destui si din aia care nu au intrebari, adica sunt morti.
Uite, am sa fac si eu o profetie daca tot zici mata ca in timpul din urma tinerii vor prooroci. In loc de evenimentele pe care adventistii spun ca sunt la usa: marea strigare, decret duminical, etc, etc ne vom pomeni cu altceva. Tartorii de la conducere isi vor da seama ca in curand n-o sa mai poata sa ne vanda ceea ce ne-a vandut pana acum si vor fi siliti sa dea o alta cosmetica marfii. Dar inca nu a sosit timpul - acum ar inampina multa opozitie, sunt prea multi fundamentalisti incuiati si incruntati. Cand vor considera ca a ajuns momentul, vor shimba si vor reinterpreta multe ca daca nu, se va ajunge la faliment. Bisericile organizate nu sunt altceva decat bisnis si au nevoie de strategii si manipulari ca sa poata functiona. Din cand in cand e nevoie de schmibari pt adaptare la timpul prezent. Organizatiile religioase au fost iintotdeauna in schimbare. Acum adventismul are deja suficient timp fara schimbari iar efortul unora de a ne mentine cu mintea in sec19 va fi infrant pana la urma.

ca in bancu ala..

moare un smecher si ajunge colo sus unde se intalneste cu un inger care il intreaba:
- unde vrei sa mergi, in iad sau in rai?
- arata prima data iadul, vreau sa il,vad !
deschide ingerul usa iadului, baga capul smecheraul nopstru si vede bani, masini, bautura si femei de toate felurile, muzica tot ce vrei..
-ok, poti sa inchizi, acuma arata raiul.
deschide ingerul usa si ii arata raiul, se uita, tot frumos, pus la punct, verdeata, muzica buna. liniste si frumusete rara.
dupa asta se hotaraste si spune ingerului ca vrea sa mearga in iad.
deschide ingerul usa, el intra si vede cazane, smoala, chinuri la care ii spune dezmagit ingerului:
- nu e asa cum mi-ai aratat tu inainte...
iar ingerul ii spune:
- c e ai vazut tu inainte a fost doar reclama! :bigyellowgrin:

pe langa aur, coroane, mai tre si ceva manele, gipane, si o cisterna buna de alcool sa bea lumea cum a baut Noe..
furtuna dragos

[ #83623 ] Postby Batranul Enoch on Fri Aug 19, 2011 4:57 pm

Sofer Furtuna,vad ca nu te-ai prins.Ca sa nimeresti locul de descarcat ai nevoie in primul rand de O HARTA ,iar tu ca un adventist credincios ce esti,care merge spre cer,ai mereu cu tine Biblia:´´Nestiinta nu va scuza nici pe tanar[tu] si nici pe batran[eu] si nu-i va scuti de pedeapsa datorata pt calcarea Legii lui Dumnezeu;deoarece in mana lor se afla o prezentare corecta a acelei Legi,a principiilor si a cerintelor ei...El are O HARTA care-i arata fiecare semn pe calea lui catre cer si n-ar trebuisa mearga pe ghicite.Prima si cea mai inalta datorie a oricarei fiinte rationale este sa invete din Scripturi ce este adevarul si apoi sa mearga in lumina.``(TV,cap37 Scripturile,o aparare sigura).Asadar,cu harta (BIBLIA) te poti descurca .Dar pt ca traim in ultimele zile ale istoriei acestui pamant,ne este util si aparatul ajutator GPS(srierile profetice ale Ellenei White-ochelarii de care ai invatat la biserica),care ne trimite la sigur(daca stii ce trebuie sa-i ceri).Totusi,cate odata nu te poate ajuta nici aparatul(sunt informatii pe care nu le are) ,si atunci trebuie sa faci tu legaturile si sa interpretezi adresa.
Batranul Enoch

[ #83628 ] Postby furtuna dragos on Sat Aug 20, 2011 2:04 am

Dacă GPS = EGW te poţi uşor rătăcii aşa ca mulţi alţii.

Poate ajungi absurd ca adventiştii din mişcarea de reformă, poate mergi mai departe şi ajungi davidian, mori de foame din prostie. Poate şi în ro se face asociaţia homo azş ca la loma linda, poate ca fereşteanu, poate ajungi ca coman începi să strigi, să gesticulezi şi să vb aiurea să te dai pe net şi să zici că e seminar, poate ca david gates ajungi să prosteşti lumea că vine peste cateva luni decret duminical şi sperii lumea să se tireze din america în ro, luând decizii care le afectează toată viaţa, poate cheltui banii de zecime pe leptopuri apple când e criza şi mai cerşeşti de la enoriaşi ca să mai dea că nuj ce şi nuj cum e pt lurare.
Ar trebui să fiţi daţi în judecată pt abuz de încredere...
furtuna dragos

PreviousNext

Return to Spiritualitate