S.O.S. Planeta Pamant

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

S.O.S. Planeta Pamant

[ #77977 ] Postby Remus on Sat Jan 23, 2010 1:28 pm

Sã stii cã în zilele din urmã vor fi vremuri grele.
Cãci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lãudãrosi, trufasi, hulitori, neascultãtori de pãrinti, nemultumitori, fãrã evlavie, fãrã dragoste fireascã, neînduplecati, clevetitori, neînfrînati, neîmblînziti, neiubitori de bine, vînzãtori, obraznici, îngîmfati; iubitori mai mult de plãceri decît iubitori de Dumnezeu; avînd doar o formã de evlavie, dar tãgãduindu-i puterea. Depãrteazã-te de oamenii acestia.
2Timotei 3,1-5
Ce parere aveti de timpul pe care il traim?
Remus

Re: S.O.S. Planeta Pamant

[ #77984 ] Postby tom on Sat Jan 23, 2010 2:38 pm

"Ce parere aveti de timpul pe care il traim?"

Facand abstractie de criza economica, timpurile noastre sunt mai bune decat cele anterioare.
Ia sa vedem, cine ar vrea sa se fi nascut in generatia parintilor nostri si sa fi trait din plin toata dictatura comunista?
Cine ar dori sa se fi nascut in generatia bunicilor nostrii si sa fi suferit saracia si foametea de dupa razboi?
Cine ar dori sa se fi nascut in generatia strabunicilor nostrii si sa fi suferit ororile celor doua razboaie mondiale?
Cine ar dori sa se fi nascut si mai inainte cand nu stiai cine va navali: tatarii, turcii sau mai stiu eu cine sa-ti macelareasca familia, sa-ti violeze nevasta, sa te ia prizonier, sa fii sclav toata viata, sa putrezesti in vreo puscarie fara sa fii criminal, etc. etc.
Asa ca multumeste lui Dumnezeu ca apartii generatiei prezente. Chiar daca banca iti va lua casa ca nu o mai poti plati tot nu e acelasi lucru cum ai fi sclav sau la inchisoare doar pt simplul motiv ca te-ai nascut undeva sau ca crezi ceva. Astazi intr-o tara civilizata pana si animalele au drepturi. In trecut sclavii nu aveau drepturile astea. De exemplu in biblie scrie ca ai dreptul sa iti omori sclavul din bataie cu conditia ca el sa moara a doua zi, adica sa nu fie o executie. Azi nu poti face asa ceva nici cu un animal.
Deci atunci cand ne plangem ar fi indicat sa mai aruncam cate o privire si in trecut.
tom

[ #77986 ] Postby Gabriy'el on Sat Jan 23, 2010 2:59 pm

Draga tom,

Sensul versetului nu vizeaza aspectul confortului fizic. Acest aspect a fost ignorat aproape total de catre apostoli, adica promotorii crestinismului. Este vorba acolo despre avertizarea unei crize de ordin moral si aici au perfecta dreptate. Cand navaleau turcii , in comunism sau in alte timpuri cuvantul omului(ma refer aici la oamenii de rand care convietuiau alaturi de tine, nu la cei din sistemele totalitare) era cuvant, respectul era respect, si legea era lege. Nu e nevoie sa intru in amanunte, cred ca poti sa intelegi la ce ma refer.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #77987 ] Postby anubis974 on Sat Jan 23, 2010 3:08 pm

Remus wrote:Sã stii cã în zilele din urmã vor fi vremuri grele.
Cãci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lãudãrosi, trufasi, hulitori, neascultãtori de pãrinti, nemultumitori, fãrã evlavie, fãrã dragoste fireascã, neînduplecati, clevetitori, neînfrînati, neîmblînziti, neiubitori de bine, vînzãtori, obraznici, îngîmfati; iubitori mai mult de plãceri decît iubitori de Dumnezeu; avînd doar o formã de evlavie, dar tãgãduindu-i puterea. Depãrteazã-te de oamenii acestia.
2Timotei 3,1-5
Ce parere aveti de timpul pe care il traim?

BS intotdeauna oamenii s-au manifestat la fel. Daca voi credeti ca parintii parintilor nostri au fost mai buni va inselati. Habar nu aveti ce vorbiti, sfanta carte va invata sa fiti narrowminded! Brava sfintisorilor !
"Parerea ta are nevoie de un preludiu ca sa ma poata satisface!" A
"Vidul advent este o gaura neagra din care extrem de putini s-au intors!" A
anubis974

[ #77988 ] Postby Remus on Sat Jan 23, 2010 3:19 pm

Pavel deja prezisese o abatere de la „credinţa” adevărată (1 Timotei 4:1–3). Aici el stăruie ca Timotei să-şi dea foarte bine seama de primejdiile care stăteau în faţa bisericii chiar pe vremea lui, primejdii care vor ameninţa puternic curăţenia şi reputaţia bisericii până la revenirea lui Hristos.
Remus

[ #77989 ] Postby INali3nABIL on Sat Jan 23, 2010 3:21 pm

Remus wrote:Ce parere aveti de timpul pe care il traim?

Ne-ai trantit un verset din Biblie (scos din context) si adresezi o intrebare generala, fara nicio noima, fara nicio legatura cu subiectul topicului "S.O.S. Planeta Pamant".
Ce te face sa crezi ca timpul pe care il traim = "vremurile din urma"?

iata ca trantesc si eu niste link-uri
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_nature
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_condition
http://en.wikipedia.org/wiki/Instinct#In_humans
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_morality
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_ ... telligence

In toate timpurile, de-a lungul istoriei speciei umane, oamenii au fost mereu... iubitori de sine, iubitori de bani, lãudãrosi, trufasi, hulitori, neascultãtori de pãrinti, nemultumitori, fãrã evlavie, fãrã dragoste fireascã, neînduplecati, clevetitori, neînfrînati, neîmblînziti, neiubitori de bine, vînzãtori, obraznici, îngîmfati; iubitori mai mult de plãceri decît iubitori de Dumnezeu; avînd doar o formã de evlavie, dar tãgãduindu-i puterea.
Demonstreaza ca oamenii din "timpul in care traim" sunt mai rai decat in trecut; cei din trecut nu au fost "iubitori de sine, iubitori de bani, lãudãrosi, trufasi, hulitori" etc. etc. ???
"Respectul era respect"... si "legea era lege". Am citit despre asta (atrocitatile "in numele Domnului") chiar in Biblie... "poporul sfant" al lui Dumnezeu, "eroi ai credintei". Si in istorie.
Ba e nevoie sa intre cineva in amanunte, ca sa se poata intelege la ce te referi. E nevoie sa se studieze critic orice afirmatie sau aluzie, luata de-a gata... "de buna".

http://en.wikipedia.org/wiki/Respect
http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_intolerance

ps: de ce a deschis Remus tocmai acum subiectul acesta? take a look in here >> viewtopic.php?f=6&t=2573&start=150
aluzii indirecte... atunci cand ramai fara argumente inteligente
Last edited by INali3nABIL on Sat Jan 23, 2010 3:33 pm, edited 1 time in total.
INali3nABIL

[ #77990 ] Postby INali3nABIL on Sat Jan 23, 2010 3:28 pm

Remus wrote:Pavel deja prezisese o abatere de la „credinţa” adevărată (1 Timotei 4:1–3). Aici el stăruie ca Timotei să-şi dea foarte bine seama de primejdiile care stăteau în faţa bisericii chiar pe vremea lui, primejdii care vor ameninţa puternic curăţenia şi reputaţia bisericii până la revenirea lui Hristos.

"Depărtează-te de oamenii aceştia."
De care oameni crezi tu ca trebuie sa te departezi, Remus? Si asta in timp ce propovaduiesti Evanghelia lui Christos "lumii" neadventiste... "Vremuri grele" astea! Pline de dragoste, iertare si toleranta frateasca fata de aproapele.
Vrea cineva sa citeze din Romani cap.7 si cap. 2, asa precum a facut Remus?

S.O.S. Planeta Pamant: salvati-o de ne-adventisti sau/si de ne-religiosi??? ... asta e mesajul subliminal trimis in acest vast Univers (timp, spatiu, materie)?
INali3nABIL

[ #77992 ] Postby anubis974 on Sat Jan 23, 2010 3:45 pm

Remus si alti fanatici care cred toate balivernele indrugate de asa numitii ciobani pastori prin cluburile numite biserici neoprotestante: treziti-va si realizati ca lumea in care traim a fost si mai tampita si mai cretina decat este acum. Si mai ales incetati cu sperietorile astea. Voi puteti sa fugiti la munti si in pesteri si sa stati ascunsi meditand in rugaciune la sfarsitul lumii care a si fost !
anubis974

[ #77993 ] Postby Remus on Sat Jan 23, 2010 3:52 pm

Apocalipsa 18:4
Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Iesi i din mijlocul ei, poporul Meu, ca sã nu fi i pãrtasi la pãcatele ei, si sã nu fi i lovi i cu urgiile ei!
Trebuie sa fim pregatiti sa stim de partea cui stam in vremurile din urma adevarati credinciosi trebuie sa fie atenti la toate lucrurile si ingeneral cu cine ne incurcam putem merge pe un teren minat si putem cadea in capcana ca stam bine dar in general sa fim si noi asa cum descrie Pavel o categorie de oameni, nu vor fi toti asa, noi trebuie sa indreptam pe oameni aceste spre Hristos si sa fim constienti ca Hristos este gata sa revina, imi place remarca suntem noi vestitori ai evangheliei?
Remus

[ #77994 ] Postby Gabriy'el on Sat Jan 23, 2010 3:53 pm

Remus,

Cei are iti raspund astfel aici s-au la alte topice numai sunt demult adventisti. Sau daca mai sunt este din greseala. Singura lor tinta este denigrarea Bisericii AZS si a celor care mai au vreun dram de credinta in vreun Dumnezeu. anubis este caz mai special. El nu mai considera nici Biblia ca ceva de luat in seama. Singurul care cred ca in intelegerea lui doreste "luminarea" noastra a incuiatilor de azs este Clovnul care prezinta adesea surse notabile, valoroase(dar si acesta iti va rastalmaci ideile in batjocura). Restul e batjocura si bascalie la adresa adventistilor si a bisericii.

Prin urmare nu te mira, si nu te simti dator sa raspunzi la toate prostiile expuse de acestia. Totusi fii 100% convins ca ei iti vor raspunde la orice interventie pe care o vei face aici. Nici asta nu e o surpriza.(cel putin pentru mine)
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #77995 ] Postby anubis974 on Sat Jan 23, 2010 4:02 pm

Ce altceva este biblia decat o carte plina de idei, unele tampite (omorarea cu pietre...samd) pe care voi nu le acceptati, daca va dati rotunzi ca voi credeti in biblie de ce nu ucideti curvele sau pe cei care sunt obraznici cu parintii lor cu pietre Gabi, de ce nu sunteti consecventi? Alte idei sunt bune si se regasesc de asemenea in carti precum coranul sau in scrieri mai vechi care nu tin de biblie. Ce atata fas despre o carte plina de erori si de greseli? Fanatism religios intr-o secta demult apusa asta va roade pe voi in 2010. Dar vorba aceia de unde nu-i nici dumnezeu nu cere ! :))
anubis974

[ #77997 ] Postby Gabriy'el on Sat Jan 23, 2010 4:06 pm

anubis wrote:Dar vorba aceia de unde nu-i nici dumnezeu nu cere !

Corect! Tocmai de aceea refuz sa mai avem vreun dialog pe teme religioase/teologice. Cat timp nici macar nu ai intentia de a pricepe ceva e pierdere de timp.
anubis wrote:Fanatism religios intr-o secta demult apusa asta va roade pe voi in 2010.

Continua sa visezi. Au mai visat si altii, chiar inainte sa te nasti. Ba , cand au vazut ca visele nu se implinesc au incercat sfortandu-se sa aduca visele la realitate. Degeaba!

Gabriy'el

[ #78002 ] Postby anubis974 on Sat Jan 23, 2010 4:23 pm

La vise intr-adevar nu ma pricep, nu am avut vise precum defuncta alba. Visele mele sunt mai normale cu crampeie din cursul zilnic al vietii. Nu am reusit performanta de a ma tine in ceata pre mine insumi in vise cu balauri, cu stele si cu demoni. Desi se pare ca nu este dificila! :))
anubis974

[ #78005 ] Postby KMLeon on Sat Jan 23, 2010 4:35 pm

Gabriy'el wrote:Remus,

Cei are iti raspund astfel aici s-au la alte topice numai sunt demult adventisti. Sau daca mai sunt este din greseala. Singura lor tinta este denigrarea Bisericii AZS si a celor care mai au vreun dram de credinta in vreun Dumnezeu. anubis este caz mai special. El nu mai considera nici Biblia ca ceva de luat in seama. Singurul care cred ca in intelegerea lui doreste "luminarea" noastra a incuiatilor de azs este Clovnul care prezinta adesea surse notabile, valoroase(dar si acesta iti va rastalmaci ideile in batjocura). Restul e batjocura si bascalie la adresa adventistilor si a bisericii.

Prin urmare nu te mira, si nu te simti dator sa raspunzi la toate prostiile expuse de acestia. Totusi fii 100% convins ca ei iti vor raspunde la orice interventie pe care o vei face aici. Nici asta nu e o surpriza.(cel putin pentru mine)

"Topice" ??? M-ati dezamagit domnule.
Trei popice, un popic.
Un topic, trei topice?
Chiar ca vine sfarsitu' lumii... si al topicurilor...
Foarte multi adventisti, prin intelegerea pe care o au asupra lumii fac bascalie la adresa lor si a bisericii, evident, inconstient.
Va asteptam interventiile si pe alte topice fiindca ne sunteti drag.
KMLeon

[ #78007 ] Postby Gabriy'el on Sat Jan 23, 2010 4:56 pm

Asa este domnule, v-am dezamagit profund pentru ca am gresit adaptarea pluralului unui substantiv venit din engleza la aceasta ora tarzie. Eu vad bine batjocura, si tot eu ma mir! Nu domnule! Nu ma dezamagesti daca faci o greseala gramaticala, ma dezamagesti pentru ca esti pus pe batjocura. Degeaba incerci sa arunci pisica peste gard.

Gabriy'el

[ #78010 ] Postby KMLeon on Sat Jan 23, 2010 5:12 pm

Gabriy'el wrote:Asa este domnule, v-am dezamagit profund pentru ca am gresit adaptarea pluralului unui substantiv venit din engleza la aceasta ora tarzie. Eu vad bine batjocura, si tot eu ma mir! Nu domnule! Nu ma dezamagesti daca faci o greseala gramaticala, ma dezamagesti pentru ca esti pus pe batjocura. Degeaba incerci sa arunci pisica peste gard.

BATJÓCURĂ, batjocuri, s.f. Luare în ras, bătaie de joc; vorbă, faptă, lucru de râs, de ocară, de insultă. ♢ Expr. A fi (sau a ajunge, a se face) de batjocură = a fi (sau a ajunge, a se face) de râs, a deveni ridicol. [Var.: batjócoră s.f.] – Refăcut din batjocuri (pl. lui batjoc înv. „bătaie de joc” < bate + joc).
http://dexonline.ro/search.php?cuv=batjocura
Aruncatul pisicii peste gard e si sportul dvs preferat. Aruncati pisica gramaticii in terenul oboselii acestei ore tarzii.
Daca dumneavoastra considerati acest lucru ca fiind batjocura, regret sa constat faptul ca v-a disparut aproape complet simtul umorului amical. Sper totusi la o reconsiderare a pozitiei pe care ati adoptat-o vis a vis de noi, "cei rai" care "ne batem joc" de adventisti. Pentru asta aveti nevoie de un ingredient aromat nimit discernamant. Care talmacit pe limba dvs inseamna "deosebirea duhurilor". Cereti la Tata si va va fi dat.
KMLeon

[ #78015 ] Postby tom on Sat Jan 23, 2010 5:46 pm

Pentruca v-ati inclestat prea tare am sa va povestesc o intamplare sau ma rog, o experienta cum se zice in grai adventist. Poate va va destinde putin, si are legatura si cu topicul.

Intr-o zi acum cativa ani eram in vizita la parinti. Stateam in gradina si auzeam conversatia pe care o aveau doua babute. Erau pe parcela alaturata trebaluind de zor cu sapele printre firele de porumb. Nu m-au observat.Zice una:
-Trebuie sa vie sfarsitu lumii fetica. Nu sa mai poate. S-a stricat lumea de tot.Nu stiu cum ii mai rabda Dumnezeu.La porcariili care le arata neneorocitii astia la tilivizor noaptea, Dumnezeu trebie sa faca ceva. Apoi incepe babuta sa-i explice celeilalte ce a vazut ajutandu-se si de gesturi, se intorsese cu spatele la mine si nu prea o mai auzeam dar ii vedeam gesturile; incerca sa ii arate celeilalte cat mai pe viu ce vazuse la "tilivizor". Eu faceam eforturi supraomenesti sa-mi inabus explozia de ras, deja cred ca am ras o saptamana din viata mea amintindu-mi de intamplare.
Cealalta asculta si o privea cu ochi holbati pe povestitoarea care parca negasindu-si cuvintele isi misca spasmodic capul si mana zicand: -Iete-asa facea!
-Fa tu iesti sanatoasa? Ai vazut tu cu ochii tai?
-Doar nu m-am smintit sa te mint acuma. Zau!
-Ptiuuuu! facu cealalta de iriga si vreo doua cuiburi de porumb. Ardile-ar focu de curve!Pe timpu lu ceausescu nu era asa ceva, fetica. Chiar ca trebe sa vie sfarsitu.

Apropo. Se regaseste careva in pielea celor doua babute?
tom

[ #78020 ] Postby anubis974 on Sun Jan 24, 2010 4:30 am

Hahaha Tom te-a durut burta maica de atata ras. Eu ma regasesc in povestirea respectiva pe post de curva spirituala unduitoare :) iar babutele sunt membrele astea mai infipte :))
anubis974

[ #78032 ] Postby Remus on Sun Jan 24, 2010 4:06 pm

Recitind Matei 24 am vazut preocuparea ucenicilor si in acelasi timp am gasit raspunsul Domnului care sunt semnele ce vor fi inainte de a doua venire a Mantuitorului si tot odata am gasit indemnul de a fi veghetori, oameni care stiu sa deosebeasca anumite semne care se petrec pe pamant si uni zic ca se intampla asa dar tot ce se intampla are un sens va propun din nou citirea capitolului 24 din Matei
"La ieºirea din Templu, pe cînd mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca sã-I arate clãdirile Templului.
24.2 COR Matthew 24.2 Dar Isus le-a zis: "Vedeþi voi toate aceste lucruri? Adevãrat vã spun cã nu va rãmîne aici piatrã pe piatrã, care sã nu fie dãrîmatã."
24.3 COR Matthew 24.3 El a ºezut jos pe muntele Mãslinilor. ªi ucenicii Lui au venit la El la o parte, ºi I-au zis: "Spune-ne, cînd se vor întîmpla aceste lucruri? ªi care va fi semnul venirii Tale ºi al sfîrºitului veacului acestuia?"
24.4 COR Matthew 24.4 Drept rãspuns, Isus le-a zis: "Bãgaþi de seamã sã nu vã înºele cineva.
24.5 COR Matthew 24.5 Fiindcã vor veni mulþi în Numele Meu, ºi vor zice: "Eu sunt Hristosul!" ªi vor înºela pe mulþi.
24.6 COR Matthew 24.6 Veþi auzi de rãzboaie ºi veºti de rãzboaie: vedeþi sã nu vã spãimîntaþi, cãci toate aceste lucruri trebuie sã se întîmple. Dar sfîrºitul tot nu va fi atunci.
24.7 COR Matthew 24.7 Un neam se va scula împotriva altui neam, ºi o împãrãþie împotriva altei împãrãþii; ºi, pe alocuri, vor fi cutremure de pãmînt, foamete ºi ciumi.
24.8 COR Matthew 24.8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decît începutul durerilor.
24.9 COR Matthew 24.9 Atunci vã vor da sã fiþi chinuiþi, ºi vã vor omorî; ºi veþi fi urîþi de toate neamurile pentru Numele Meu.
24.10 COR Matthew 24.10 Atunci mulþi vor cãdea, se vor vinde unii pe alþii, ºi se vor urî unii pe alþii.
24.11 COR Matthew 24.11 Se vor scula mulþi prooroci mincinoºi, ºi vor înºela pe mulþi.
24.12 COR Matthew 24.12 ªi, din pricina înmulþirii fãrãdelegii, dragostea celor mai mulþi se va rãci.
24.13 COR Matthew 24.13 Dar cine va rãbda pînã la sfîrºit, va fi mîntuit.
24.14 COR Matthew 24.14 Evanghelia aceasta a Împãrãþiei va fi propovãduitã în toatã lumea, ca sã slujeascã de mãrturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfîrºitul.
24.15 COR Matthew 24.15 De aceea, cînd veþi vedea "urîciunea pustiirii", despre care a vorbit proorocul Daniel, "aºezatã în locul sfînt" - cine citeºte sã înþeleagã!
24.16 COR Matthew 24.16 atunci, cei ce vor fi în Iudea, sã fugã la munþi;
24.17 COR Matthew 24.17 cine va fi pe acoperiºul casei, sã nu se coboare sã-ºi ia lucrurile din casã;
24.18 COR Matthew 24.18 ªi cine va fi la cîmp, sã nu se întoarcã sã-ºi ia haina.
24.19 COR Matthew 24.19 Vai de femeile, care vor fi însãrcinate ºi de cele ce vor da þîþã în zilele acelea!
24.20 COR Matthew 24.20 Rugaþi-vã ca fuga voastrã sã nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
24.21 COR Matthew 24.21 Pentru cã atunci va fi un necaz aºa de mare, cum n-a fost niciodatã de la începutul lumii pînã acum, ºi nici nu va mai fi.
24.22 COR Matthew 24.22 ªi dacã zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scãpa; dar, din pricina celor aleºi, zilele acelea vor fi scurtate.
24.23 COR Matthew 24.23 Atunci, dacã vã va spune cineva: "Iatã, Hristosul este aici, sau acolo", sã nu-l credeþi.
24.24 COR Matthew 24.24 Cãci se vor scula Hristoºi mincinoºi ºi prooroci mincinoºi; vor face semne mari ºi minuni, pînã acolo încît sã înºele, dacã va fi cu putinþã, chiar ºi pe cei aleºi.
24.25 COR Matthew 24.25 Iatã cã v-am spus mai dinainte.
24.26 COR Matthew 24.26 Deci, dacã vã vor zice: "Iatã-L în pustie", sã nu vã duceþi acolo! "Iatã-L în odãiþe ascunse", sã nu credeþi.
24.27 COR Matthew 24.27 Cãci, cum iese fulgerul de la rãsãrit ºi se vede pînã la apus, aºa va fi ºi venirea Fiului omului.
24.28 COR Matthew 24.28 Oriunde va fi stîrvul, acolo se vor aduna vulturii.
24.29 COR Matthew 24.29 Îndatã dupã acele zile de necaz, "soarele se va întuneca, luna nu-ºi va mai da lumina ei, stelele vor cãdea din cer, ºi puterile cerurilor vor fi clãtinate."
24.30 COR Matthew 24.30 Atunci se va arãta în cer semnul Fiului omului, toate seminþiile pãmîntului se vor boci, ºi vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere ºi cu o mare slavã.
24.31 COR Matthew 24.31 El va trimite pe îngerii Sãi cu trîmbiþa rãsunãtoare, ºi vor aduna pe aleºii Lui din cele patru vînturi, de la o margine a cerurilor pînã la cealaltã.
24.32 COR Matthew 24.32 De la smochin învãþaþi pilda lui: Cînd îi frãgezeºte ºi înfrunzeºte mlãdiþa, ºtiþi cã vara este aproape.
24.33 COR Matthew 24.33 Tot aºa, ºi voi, cînd veþi vedea toate aceste lucruri, sã ºtiþi cã Fiul omului este aproape, este chiar la uºã.
24.34 COR Matthew 24.34 Adevãrat vã spun cã nu va trece neamul acesta pînã se vor întîmpla toate aceste lucruri.
24.35 COR Matthew 24.35 Cerul ºi pãmîntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
24.36 COR Matthew 24.36 Despre ziua aceea ºi despre ceasul acela, nu ºtie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatãl.
24.37 COR Matthew 24.37 Cum s-a întîmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întîmpla ºi la venirea Fiului omului.
24.38 COR Matthew 24.38 În adevãr, cum era în zilele dinainte de potop, cînd mîncau ºi beau, se însurau ºi se mãritau, pînã în ziua cînd a intrat Noe în corabie,
24.39 COR Matthew 24.39 ºi n-au ºtiut nimic, pînã cînd a venit potopul ºi i-a luat pe toþi, tot aºa va fi ºi la venirea Fiului omului.
24.40 COR Matthew 24.40 Atunci, din doi bãrbaþi care vor fi la cîmp, unul va fi luat ºi altul va fi lãsat.
24.41 COR Matthew 24.41 Din douã femei care vor mãcina la moarã, una va fi luatã ºi alta va fi lãsatã.
24.42 COR Matthew 24.42 Vegheaþi dar, pentru cã nu ºtiþi în ce zi va veni Domnul vostru.
24.43 COR Matthew 24.43 Sã ºtiþi cã, dacã ar ºti stãpînul casei la ce strajã din noapte va veni hoþul, ar veghea ºi n-ar lãsa sã-i spargã casa.
24.44 COR Matthew 24.44 De aceea, ºi voi fiþi gata, cãci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vã gîndiþi.
24.45 COR Matthew 24.45 Care este deci robul credincios ºi înþelept, pe care l-a pus stãpînul sãu peste ceata slugilor sale, ca sã le dea hrana la vremea hotãrîtã?
24.46 COR Matthew 24.46 Ferice de robul acela, pe care stãpînul sãu, la venirea lui, îl va gãsi fãcînd aºa!
24.47 COR Matthew 24.47 Adevãrat vã spun cã îl va pune peste toate averile sale.
24.48 COR Matthew 24.48 Dar dacã este un rob rãu, care zice în inima lui: "Stãpînul meu zãboveºte sã vinã!"
24.49 COR Matthew 24.49 Dacã va începe sã batã pe tovarãºii lui de slujbã, ºi sã mãnînce ºi sã bea cu beþivii,
24.50 COR Matthew 24.50 stãpînul robului aceluia va veni în ziua în care el nu se aºteaptã, ºi în ceasul pe care nu-l ºtie,
24.51 COR Matthew 24.51 îl va tãia în douã, ºi soarta lui va fi soarta fãþarnicilor; acolo vor fi plînsul ºi scrîºnirea dinþilor.
Remus

[ #78034 ] Postby Remus on Sun Jan 24, 2010 4:28 pm

[quote="Remus"]Sã stii cã în zilele din urmã vor fi vremuri grele.
2Timotei 3,1-5
Remus

[ #78036 ] Postby KMLeon on Sun Jan 24, 2010 4:52 pm

Remus multumim pentru predica si gandurile bune.
Te imbratisez cu o sarutare sfanta.
In His love,
KMLeon.
KMLeon

[ #78038 ] Postby anubis974 on Sun Jan 24, 2010 5:41 pm

O lumina noua s-a nascut, Remusache a adus pacea pe pamant!
anubis974

[ #78044 ] Postby KMLeon on Mon Jan 25, 2010 1:49 am

Si intre oameni buna dispozitie si sperante de mai bine.
Amin
KMLeon

[ #78058 ] Postby Remus on Mon Jan 25, 2010 4:18 pm

In ciuda evenimentelor care se intampla si trag un semnal de alarma, eu totusi reusesc sa vad Iubirea Lui Dumnezeu care a iubit neamul omenesc de la inceput. Apostolul Ioan care este considerat Apostolul iubit scrie despre aceat lucru:
"` Ioan 3:16 Fiindcã atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã via a vecinicã."
Si mai sunt si oameni care au intales lucru acesta
Haiti dupa ce cutremurul a distrus tot nu a reusit sa distruga dragostea si credinta unui om.
A stat peste 50 de ore sub ruine si in timp ce statea acolo se gandea la cei 2 copiii (3ani 5 ani) si scria testamentul printre altele spunea dragi mei su nu stiu daca ma voi intalni cu voi aici pe pamant dar va spun un lucru voi sa nu fiti suparati pe Dumnezeu El poate nu ma va scapa acum dar stiu ca intr-o zi voi fi cu voi deci va rog nu fiti suparati pe Dumnezeu si acest om a fost salvat, in schimb alti au murit. Dumnezeu ne iubeste si spune Astazi daca auzi glasul meu nu iti impietri inima, vino si fa pace cu mine nu mai fi un fiu risipitor Eu te iubesc si Eu a m platit pentru tine cu pretul Fiului Meu Iubit. Intoarce te la mine.
Amin.
Remus

[ #78059 ] Postby Remus on Mon Jan 25, 2010 4:22 pm

Gabriy'el wrote:Remus,

Multumesc frate pentru cuvintele pline de incurajare. Domnul cu noi.
Remus

[ #78060 ] Postby anubis974 on Mon Jan 25, 2010 4:39 pm

Ce conteaza ca au murit 200000 unu a fost salvat! Ce dumnezeu iubitor plin de dragoste! Amin frate mare adevar graiesti matale. Acum ca ma gandesc mai bine cred ca era singurul aventist de acolo !
anubis974

[ #78061 ] Postby tom on Mon Jan 25, 2010 4:46 pm

Remus, eu cand am citit prima data titlul acestui topic, m-am gandit ca e vorba de vreo problema ecologica sau ceva asemanator.
Apoi constat ca ai postat un text din biblie, apoi cateva predicute, apoi o alta droaie de texte biblice ca in final sa repostezi textul cu care ai inceput. Ceea ce faci nu se numeste dialog. Menirea unui forum e sa dialoghezi, sa discuti opinii, sa ii asculti si pe altii care opineaza diferit si apoi sa argumentezi. Ori tu ai venit aici doar sa predici?
Uite ca sa te instig la dialog as vrea sa imi explici si mie un text din multimea celor care le-ai postat.Eu spun sincer ca niciodata nu am inteles bine textul asta:
"Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie nici iarna nici intr-o zi de sabat."
Acum luand de buna interpretarea adventista cum ca ei sunt poporul ales ce va avea sa fie prigonit si va trebui sa fuga la munti si la stanci, care e problema daca va trebui sa fuga in sabat? Treaba cu iarna o inteleg, ca e usor. Dar cu sabatul? Nu ai voie sa fugi in sabat? E pacat sa fugi sa iti salvezi viata? Sau nu poti parcurge decat o anumita distanta ca fariseii? Sau e pacat sa iti iei cu tine cateva lucruri necesare supravietuirii?
Daca tot ai postat textul asta poate stii sa-l si explici. Eu repet, nu l-am inteles. Ba din contra gasesc ca e chiar un moment potrivit pentru fuga sabatul. Toata familia e acasa si se poate organiza. Nu e ca in alte zile cand unul e la servici, altul e la camp sau mai stiu eu unde, copii sunt singuri acasa iar la poarta bate politia impreuna cu popii sa te evacueze.
Deci de ce e mai grea fuga in sabat decat in celelalte zile?
tom

[ #78062 ] Postby JoAnne van Heff on Mon Jan 25, 2010 5:08 pm

Inselator rau titlul...
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #78063 ] Postby anubis974 on Tue Jan 26, 2010 12:53 am

JoAnne van Heff wrote:Inselator rau titlul...

Ahahahaah Tom i-a vezi ca te pune la punct acidutza imediat :))

Subscriu la ce a scris Tom, draga Remus ai idee ce inseamna forum pe internet sau te bagasi ca musca-n lapte?
anubis974

[ #78064 ] Postby JoAnne van Heff on Tue Jan 26, 2010 1:34 am

anubis974 wrote:
JoAnne van Heff wrote:Inselator rau titlul...

Ahahahaah Tom i-a vezi ca te pune la punct acidutza imediat :))

Eu vorbeam serios.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

Next

Return to Spiritualitate