Ce inseamnă a fi sub lege? Ce inseamnă a nu fi sub lege?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Ce inseamnă a fi sub lege? Ce inseamnă a nu fi sub lege?

[ #81586 ] Postby Confucius on Wed Aug 18, 2010 7:47 am

Marturisesc ca intrebarile acestea imi revin deseori in minte, desi nu mai am nici o legatura cu biserica adventista.
In diverse ocazii, am formulat anumite raspunsuri, dar nesatisfacatoare pentru mine insumi.
Mi-ar placea sa discutam pe aceasta tema.
Confucius

Images: 0

Re: Ce inseamnă a fi sub lege? Ce inseamnă a nu fi sub lege?

[ #81655 ] Postby tom on Mon Aug 23, 2010 3:30 pm

Ce intelegem prin "lege"?

Decalogul?
tom

[ #81658 ] Postby Confucius on Tue Aug 24, 2010 3:32 am

Prin lege intelegem toate rinduielile date de Dumnezeu prin Moise. Stim ca rinduielile (ceremonialurile) care aratau inspre Hristos si lucrarea Lui, nu mai sunt in vigoare dupa sacrificiul Lui.
Facem de la inceput observatia ca legea a fost data evreilor, nu neamurilor. Evreii au avut acest imens privilegiu al cunoasterii: "Tu, care te numesti iudeu, care te reazimi pe o lege, care te lauzi cu Dumnezeul tau,/ care cunosti voia Lui, care stii sa faci deosebire intre lucruri, pentru ca esti invatat de lege;/ ... pentru ca in lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului." (Romani 2:17,18,20)
Evreii au fost sub lege de cind si-au asumat obligatia de a pazi toate rinduielile primite, asumindu-si si suportarea pedepsei in caz de neascultare.
Asta inteleg eu a fi sub lege. Astept si parerile voastre.
Confucius

[ #81659 ] Postby Gabriy'el on Tue Aug 24, 2010 5:05 am

E putin mai complicat pentru ca Pavel cand spune Lege nu se refera intotdeauna nici numai la Decalog, nici numai la toata legea care include toate ceremoniile.

Exemplu:

Romans 2:14  Când Neamurile, cu toate că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi Sunt singuri lege;
15  şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se desvinovăţesc între ele.

Vrea sa spuna Pavel mai sus ca Neamurile care fac din fire lucrurile legii respecta toate ceremoniile la care s-a angajat Israel? In subconstientul fiecaruia era inscrisa toate legile de la decalog pana la tipurile de jerfe si arderile de tot si multe altele existente in cartea lui Moise? Eu cred ca este cel putin evident ca a socoti tot sistemul ceremonial "din fire" este cel putin absurd.

Mai mult versetele oferite de tine mai sus vin ca o continuare a celor prezentate mai sus de mine. Prin urmare nici in cazul oferit de tine nu cred ca Pavel se referea la tot sistemul de legi si ceremonii cand spune Lege. Pavel vorbeste retoric de o lege a firii aici, o lege a binelui o lege a moralulu(care nu tine neaparat de Exod20 dar poate sa o includa) punand in contrast faptul ca unul o respecta din fire, face binele natural din inima lui iar tu iudeule sau adventistule care te mandresti ca o cunosti direct de la Dumnezu o calci in picioare.

Un alt argument care poate fi doar complementar celor zise mai sus este si faptul ca Pavel da aici si exemple, care sunt chiar din Decalog.
Repet, cand Pavel foloseste cuvantul Lege se poate referii si la "toata legea si prorocii", dar se refera si la alte intelesuri, depinzand de context.

P.S Stiu ca inca nu am raspuns la intrebarea topicului dar vine el si momentul ala:D
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #81660 ] Postby Confucius on Tue Aug 24, 2010 9:18 am

Gabriy'el wrote:E putin mai complicat pentru ca Pavel cand spune Lege nu se refera intotdeauna nici numai la Decalog, nici numai la toata legea care include toate ceremoniile.

Exemplu:

Romans 2:14  Când Neamurile, cu toate că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi Sunt singuri lege;
15  şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se desvinovăţesc între ele.

Pavel vorbeste retoric de o lege a firii aici, o lege a binelui o lege a moralulu(care nu tine neaparat de Exod20 dar poate sa o includa) punand in contrast faptul ca unul o respecta din fire, face binele natural din inima lui iar tu iudeule sau adventistule care te mandresti ca o cunosti direct de la Dumnezu o calci in picioare.

Este clar ca Pavel se refera la o moralitate pe care neamurile o au prin bun simt si discernamint (lor nefiindu-le data prin lege), moralitate constind in practicarea binelui.
Este la fel de clar ca neamurile nu au fost sub lege.
Confucius

[ #81662 ] Postby Gabriy'el on Tue Aug 24, 2010 11:06 am

Ce este si mai clar este ca lege in chiar si in dreptul evreilor nu inseamna neaparat toata legea si prorocii in retorica lui Pavel.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #81666 ] Postby Confucius on Tue Aug 24, 2010 2:10 pm

Gabriy'el wrote:Ce este si mai clar este ca lege in chiar si in dreptul evreilor nu inseamna neaparat toata legea si prorocii in retorica lui Pavel.

de acord. dar nu asta este subiectul discutiei noastre.
nu putem spune ca evreii, fiind sub lege, erau numai sub anumite capitole ale legii.
Confucius

[ #81705 ] Postby Gabriy'el on Thu Aug 26, 2010 3:33 pm

Foarte pe scurt, eu cred ca :

1. A fi sub lege inseamna a crede ca esti mantuit prin faptele tale proprii, faptele legii.
2.A nu fi sub lege inseamna a fi mantuit pentru ca crezi in Hristos, faptele fiind faptele credintei.

Gabriy'el

[ #81706 ] Postby anubis974 on Thu Aug 26, 2010 3:39 pm

Gabriy'el wrote:Foarte pe scurt, eu cred ca :

1. A fi sub lege inseamna a crede ca esti mantuit prin faptele tale proprii, faptele legii.
2.A nu fi sub lege inseamna a fi mantuit pentru ca crezi in Hristos, faptele fiind faptele credintei.

Te salut Gabi! Am fost foarte aproape de Timisoara zilele astea dar am avut de ales intre Retezat si Timisoara asa ca ma scuzi ca nu am baut o bere sau un suc cu tine. A fi sub lege inseamna a fi dedesubtul legii. A nu fi sub lege inseamna a fi deasupra legii ! :D
"Parerea ta are nevoie de un preludiu ca sa ma poata satisface!" A
"Vidul advent este o gaura neagra din care extrem de putini s-au intors!" A
anubis974

[ #81710 ] Postby Paraschiva on Thu Aug 26, 2010 5:02 pm

anubis974 wrote:A fi sub lege inseamna a fi dedesubtul legii.

Sub roți.

anubis974 wrote:A nu fi sub lege inseamna a fi deasupra legii ! :D

Pe scaunul șoferului.

Iartă-mă șefu', a trebuit să explic practic copiilor, ce ai explicat matale așa de frumos și filosofic pt. oamenii mari.
Paraschiva

[ #81712 ] Postby KMLeon on Thu Aug 26, 2010 6:59 pm

Da, mai Anubis, da' Retezatu' rullz .
Si buturuga aia fermecata :p
KMLeon

[ #81713 ] Postby Confucius on Fri Aug 27, 2010 2:38 am

Gabriy'el wrote:Foarte pe scurt, eu cred ca :

sa observam ca si faptele credintei sunt "faptele tale proprii", chiar de sunt facute la indemnul si sub calauzirea Duhului Sfint.
opinia mea este ca evreii se aflau "sub lege" din pricina faptului ca si-au asumat obligatia de a indeplini prin eforturi proprii rinduielile legii, si au consimtit sa primeasca si pedeapsa in cazul incalcarii lor. starea aceasta era privita de apostolul Pavel ca o robie (in care stapinul pedepseste pe robul neascultator). evident, ei credeau ca mintuirea era asigurata de indeplinirea acestor rinduieli, dar toate rinduielile aratau catre Hristos si invatatura pe care El urma sa le-o dea.

a nu fi sub lege inseamna, cred eu, starea de eliberare de sub aceasta obligativitate punitiva, care nu poate mintui. Hristos este eliberatorul. daca legea fusese indrumatorul vietii evreilor pina atunci, locul acestui indrumator trebuia luat de invatatura morala propovaduita de Domnul. unele din perceptele legii au fost schimbate (vezi predica de pe munte), iar partea ceremoniala desfiintata prin sacrificiul Domnului.
cred ar fi aventuroasa afirmatia ca legea a fost abrogata, de vreme ce principiile ei morale se regasesc in invatatura propovaduita de Hristos, insa pedeapsa a fost abolita pentru cei care-L primesc ca Mintuitor.

evreii crestini din biserica primara erau reticenti fata de renuntarea la mozaism, iesirea de sub lege cerea un proces de clarificare spirituala. aceasta clarificare este necesara astazi crestinilor care aluneca sub lege (cei care pun in centrul vietii spirituale tablele legii, in locul in care ar trebui sa stea Hristos).

cred ca ar trebui sa definim faptele legii si faptele credintei.

salut pe prietenii al caror umor a invadat si spatiul acestui subiect. Paraschivo, zglobie mai esti!
Confucius

[ #81716 ] Postby Gabriy'el on Fri Aug 27, 2010 5:31 am

Confu,

Chiar daca esti eliberat de caracterul punitiv al legii fapte tot vei continua sa faci ca efect al credintei tale. Gresesti cand spui ca faptele credintei sunt tot faptele tale pentru ca tot tu le faci. E o analiza superficiala asta dupa mine. E una sa te chinui sa faci fapte bune singur pentru ca as zice popa la Biserica, si uneori iti iasa, si de cele mai multe ori nu iti iasa si te minti singur si iti dai seama ca nu faci mare lucru(vezi Pavel, "vad ca legea e buna, vreau sa fac binele, ma trezesc ca fac raul") si e cu totul altceva ca atunci cand esti partas la natura divina, Duhul locuieste in tine, pur si simplu sa faci faptele bune natural, ca un efect al acceptarii Duhului Sfant. Nu degeaba Biblia numeste faptele astea ale credintei, "faptele bune, pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele." Iar faptele astea bune, nu vor avea niciodata vreo problema cu legea celor 10 porunci, ci le vor include si vor fi mult peste. Credinta care produce fapte bune natural nu vine niciodata sa desfinteze sau sa abroge vreo lege care nu ii place. Credinta care e falsa desi nu reuseste nimic practic , vede ca nu poate produce nimic exagereaza in baterea monezii pe lege si cam atat.

Ca si concluzie la ce am spus mai sus, faptele credintei NU POT fi numite tot faptele tale proprii pentru simplul motiv pe care Pavel il ofera, anume ca te-ai putea lauda cu ele. Asupra faptelor denumite faptele credintei nu ai drept de autor. Motorul din spate, energia , viata , puterea toate sunt oferite de Duhul Sfant. Pavel revine de multe ori asupra acestui aspect.

Romans 3:27  Unde este, deci, pricina de laudă? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinţei.

Nu cred ca s-a ridicat unul sa suna :"Bine bine, dar si faptele legii credintei sunt tot faptele tale proprii". E foarte simplu, lauda....s-a dus. Cand face referire la Avraam Pavel din nou afirma ca daca s-ar putea prin faptele proprii ar aparea oameni care s-ar putea lauda cu faptele lor, totusi nici Avraam nu se poate lauda pentru ca tot credinta a fost la mijloc.

Ceea ce mie mi se pare vorba goala este discutia cu majoritatea neoprotestantilor "iesiti de sub lege", care are ca singur efect in discutia cu ei cat de proasta legea celor 10 porunci. Da , nu numai ca e aventuroas o afirmatie ca cea pe care ai facut-o dar e chiar contrara Bibliei. Hristos nu a venit sa abroge legi care iti arata chiar pacatul, iar Pavel spune foarte clar ca legea, porunca este sfanta dreapta si buna si ca prin credinta noi nu desfintam legea.Cica e exact invers, cica prin credina noi intarim legea.

Pai e si normal. Credinta nu a indeamna sa dau expirate legi care nu imi plac, ci sa fac mai mult , peste ce a fost scris pe piatra, nu mai putin.

Cat priveste caracterul punitiv al legii aici as mai spune ceva. A fi eliberat de sub caracterul punitiv inseamna simplu a nu trai cu frica focului care il aduce pedeapsa. Dar stop. Majoritatea au cazut in extrema cealalata :"Legea s-a abrogat, ce simt eu ca e moral e moral, restul completeaza harul". E una sa nu traiesti cu frica focului si sa iti duci viata in credinta si e alta sa crezi ca poti sa calci ce iti place tie pentru a atunci cand tie nu iti place o anumita porunca aia se si abroga. Vei avea o neplacuta surpriza la sfarsit care suna cam asa :Plecati de la Mine.....voi toti care ati lucrat FARA DE LEGE(nu m-am referit la tine Confu aici, ci in general)
Last edited by Gabriy'el on Fri Aug 27, 2010 6:44 am, edited 2 times in total.

Gabriy'el

[ #81717 ] Postby Gabriy'el on Fri Aug 27, 2010 6:01 am

Mie imi pare discutia asta plecata pe o nuanta gresita de la inceput, in ce priveste atitudinea. Pentru tine simpla amintire a valabilitatii decalogului inseamna a pune tablele legii in centrul vietii spirituale. Pentru mine nu. E ca si cum atunci cand il citesc pe Pavel car zice ca prin credinta nu vrea sa desfinteze legea si ca legea e sfanta dreapta si buna, GATAAAA!!!! ce mai spune mai tarziu nu ma mai intereseaza ii pun stampila de legalist si consider ca el vrea mantuire prin lege. Asta e cliseu neoprotestant prea bine cunoscut care mie nu imi lasa decat gustul amar al faptului ca pe om nu il intereseaza decat un singur lucru , anume sa arate cat de expirata legea celor 10 porunci cu scop final sabatul.

Ii vizezi tot timpul pe crestinii care aluneca sub lege, facand referire la adventisti dar ii uiti pe cei care se cred iesiti de sub lege dar calca in picioare porunci din lege. Ei sunt sfinti, bine mersi pana cand ajungi la sabat. De acolo, sunt sub har.

Nimeni nu contesta ca a face din decalog centrul vietii spirituale e o alunecare, dar nici considerarea unei porunci sau mai multe din decalog expirata prin credinta (o credinta falsa bineinteles) nu e o amagire cu nimic mai jos decat prima. Le acord un punct in plus adventistilor nu pentru ca sunt adventist, ci pentru ca recunosc doctrinar ca legea nu se poate respecta fara Hristos, ca a tine legea si a-L lasa pe Hristos pe locul 2, au 15 e un faliment ca doar cu Hristos respectarea legii devine un simplu exercitiu natural, si ca faptele credintei cu si in Hristos vor fi mult peste ce e scris pe piatra.

Gabriy'el

[ #81718 ] Postby Confucius on Fri Aug 27, 2010 6:58 am

Gabriy'el wrote:Confu,
Gresesti cand spui ca faptele credintei sunt tot faptele tale pentru ca tot tu le faci. E o analiza superficiala asta dupa mine.

Sunt faptele tale in sensul ca tu alegi sa le faci. Ai putea alege sa nu le faci. Uneori alegem sa nu ascultam de indemnurile Duhului Sfint, ci de indemnurile firii pamintesti. Crestinul trebuie sa se intareasca in deprinderea de a asculta de indemnurile Duhului. "Daca traim prin Duhul, sa si umblam prin Duhul." (Gal.5:25) Acesta este un proces de crestere spirituala.
Vreau sa spun ca Duhul nu transforma pe crestin in robot, trecind peste liberul lui arbitru; dar il convinge prin iubire sa faca alegeri bune. Stiu ca faptele credintei sunt pregatite de Dumnezeu, ca Duhul este energia care te mobilizeaza sa le faci; consider ca sunt ale tale doar in masura data de alegerea ta.

Voi reveni. Sunt foarte tentat sa-mi exprim parerea asupra celorlalte aspecte din discutia noastra, dar sunt foarte presat de timp. Poate gasesc ragaz in cursul acestei seri, daca nu, revin in cursul zilelor urmatoare. Sa ai un sabat binecuvintat si un week-end frumos!
Confucius

[ #81719 ] Postby Gabriy'el on Fri Aug 27, 2010 7:04 am

Multumesc pentru urari stimate Confu. Sa fie asa cum ai zis. :)

Adevarat ca Duhul nu te transforma in robot, dar eu il consider ca un fel de inima, fara de care doar te-ai chinui pe pat sa tragi si aer in piept. Noi alegem si astazi sa facem fapte bune, si ne trezim ca facem fapte rele cum zicea si Pavel. Prin credinta , toti marii oameni ai lui Dumnezeu au ales sa faca binele , fapte marete, dar Pavel spune ca nu se pot lauda niciunul cu ele. De ce? daca ei le-au facut? Daca opera imi apartine e dreptul meu sa ma laud cu ea nu?

Gabriy'el

[ #81722 ] Postby Confucius on Sat Aug 28, 2010 7:03 am

Firea paminteasca este tentata sa se laude cu faptele bune, chiar de sunt faptele credintei. Dar Duhul Sfint aduce smerenie in sufletul celui care le face. Smerenia ia locul laudaroseniei.
Confucius

[ #81723 ] Postby Gabriy'el on Sat Aug 28, 2010 10:58 am

Eu nu vorbeam despre tentatia de a te lauda sau nu, ci de simplul drept pe care il ai sau nu il ai de a te lauda cu faptele credintei. Eu cred ca nu il ai.

Gabriy'el

[ #81724 ] Postby Confucius on Sat Aug 28, 2010 1:20 pm

Gabriy'el wrote:Eu nu vorbeam despre tentatia de a te lauda sau nu, ci de simplul drept pe care il ai sau nu il ai de a te lauda cu faptele credintei. Eu cred ca nu il ai.

e cam abstract pusa problema, Gaby. firea paminteasca n-a studiat dreptul. importanta este transformarea pe care Duhul sfint o lucreaza asupra caracterului, conducindu-l pe crestin sa constientizeze dependenta de Dumnezeu.
Confucius

[ #81725 ] Postby Confucius on Sat Aug 28, 2010 1:35 pm

cred ca am ajuns acolo unde trebuie: sa studiem raportul crestinului cu legea. exista acest raport cita vreme crestinul nu este sub lege?
eu nu sunt prea inspirat in seara asta, am avut o zi cam aiurea. orice parere este binevenita. dar vad ca doar noi doi combatem...
Confucius

[ #81726 ] Postby Gabriy'el on Sat Aug 28, 2010 1:48 pm

quote wrote:e cam abstract pusa problema, Gaby. firea paminteasca n-a studiat dreptul. importanta este transformarea pe care Duhul sfint o lucreaza asupra caracterului, conducindu-l pe crestin sa constientizeze dependenta de Dumnezeu.

Confu,

Eu nu vorbesc despre studierea dreptului aici si cred ca nici Pavel. Pentru mine, si pentru Pavel (cred eu), a putea sa te lauzi cu faptele tale, a avea dreptul acesta inseamna a avea un merit aici. Or, eu asta cred ca incearca Pavel sa explice, anume ca atunci cand esti pe calea "prin credinta" si nu "prin fapte" nu ai nici un merit, nici un drept de autor asupra respectivelor fapte bune chiar daca tot tu le faci pentru simplul motiv ca nu sunt prin puterea ta ci prin puterea Duhului Sfant.

P.S Nu insist doar ca sa te supar ci doar ca sa simt ca poate pot explica mai bine. Putem trece mai departe desigur.

Gabriy'el

[ #81727 ] Postby Gabriy'el on Sat Aug 28, 2010 2:03 pm

Confucius wrote:cred ca am ajuns acolo unde trebuie: sa studiem raportul crestinului cu legea. exista acest raport cita vreme crestinul nu este sub lege?
eu nu sunt prea inspirat in seara asta, am avut o zi cam aiurea. orice parere este binevenita. dar vad ca doar noi doi combatem...

Imi pare rau ca ai avut o zi aiurea. La mine e invers, a fost un sabat de care m-am bucurat din plin.

Cat priveste prima intrebare, nu pot sa spun decat ca nu Il vad pe Dumnezeu la arhiva inglotat in dosare. Stiu doar un lucru care complica situatia, anume ca Biblia zice ca se va face o judecata dupa fapte si ca toti vor fi judecati inclusiv cei ai Casei Domnului, si nu doar unii asa cum cred multi dintre neoprotestanti.

Gabriy'el

[ #81728 ] Postby Confucius on Sat Aug 28, 2010 4:01 pm

Gabriy'el wrote: ... a fost un sabat de care m-am bucurat din plin.

ma bucur, inseamna ca urarea mea a fost de bun augur. [smilie]

Gabriy'el wrote:Cat priveste prima intrebare, nu pot sa spun decat ca nu Il vad pe Dumnezeu la arhiva inglotat in dosare. Stiu doar un lucru care complica situatia, anume ca Biblia zice ca se va face o judecata dupa fapte si ca toti vor fi judecati inclusiv cei ai Casei Domnului, si nu doar unii asa cum cred multi dintre neoprotestanti.

cinstit sa fiu, nu stiu ce cred alti neoprotestanti, dar eu stiu ca va fi evaluata viata fiecarui om: "Iata, Eu vin curind; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui." (Ap.22:12)
desi ma adun cu greu, totusi voi spune citeva cuvinte privitoare la judecata. in primul rind, citez un verset: "Toti cei care au pacatuit fara lege, vor pieri fara lege; si toti cei ce au pacatuit avind lege, vor fi judecati dupa lege." (Romani 2:12) Cred ca este de prisos sa comentez acest verset.
pentru cei care nu au fost sub lege, judecata se va face dupa faptele lor (bune sau rele). (Matei 25:31-46)
Confucius

[ #81731 ] Postby anubis974 on Sun Aug 29, 2010 9:48 am

KMLeon wrote:Da, mai Anubis, da' Retezatu' rullz .
Si buturuga aia fermecata :p

Mey eu crezut buturuga functioneaza, da vazut ca numa be baza la benzina ;) bwahahahaahhaaaaa
"Parerea ta are nevoie de un preludiu ca sa ma poata satisface!" A
"Vidul advent este o gaura neagra din care extrem de putini s-au intors!" A
anubis974

[ #81732 ] Postby Gabriy'el on Sun Aug 29, 2010 11:59 am

Trebuie sa recunosc ca ai facut alegerea cea buna anubis. Pe Retezat ajungi mai greu decat la Cimisoara. :D Si mie imi place muntele, dar numai dupa ce am fost la mare :D

Gabriy'el

[ #81914 ] Postby Confucius on Sun Sep 26, 2010 11:41 am

Supun atentiei acest verset: "Dar acum, noi am fost izbaviti de lege, si suntem morti fata de legea aceasta, care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova." (Romani 7:6)
"Vechea slova" este slova legii. Ce interpretare aveti aici?

Vedeti o conradictie intre aceste versete?
"Toti cei ce au pacatuit fara lege, vor pieri fara lege; ..." (Romani 2:12);
"Caci inainte de lege pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cita vreme nu este o lege." (Romani 5:13);
"... pentru ca legea aduce minie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege." (Romani 4:15)
Confucius

[ #81929 ] Postby Confucius on Fri Oct 01, 2010 5:22 pm

Cunoaşteţi denominaţiuni creştine, care se ţin de "vechea slova"?
Confucius

[ #81930 ] Postby KMLeon on Fri Oct 01, 2010 5:48 pm

Stiu o manastire de maici care parca se tine de asa ceva :mrgreen: . Daca vrei, iti dau adresa...
KMLeon

[ #81931 ] Postby Confucius on Fri Oct 01, 2010 10:13 pm

hai, vino cu adresa! tot am eu o înclinaţie către călugăriţe...
Confucius

[ #82031 ] Postby furtuna dragos on Sat Oct 16, 2010 7:04 am

Dacă urmăriţi neprihănirea e mai ok prin Har..
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

Next

Return to Spiritualitate