Hipnoza

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Hipnoza

[ #83697 ] Postby furtuna dragos on Fri Sep 02, 2011 3:52 pm

Cine stie ceva mai multe despre asta, ceva mai multe decat gasesc pe net?
A incercat cineva vreodata hipnoza sau autohipnoza?

Merci
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

Re: Hipnoza

[ #83703 ] Postby Lailah on Fri Sep 02, 2011 7:57 pm

Daca ar fi existat o metoda atat de simpla de a controla pe ceilalti oameni,descoperitorul ei era deja imaparatul pamantului.
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #83716 ] Postby furtuna dragos on Sun Sep 04, 2011 5:23 pm

Din câte am văzut mai degrabă se pune accent pe "a sugera" decât a controla.
A controla e cam departe şi imposibil fără voia celui hipnotizat.
furtuna dragos

[ #85392 ] Postby autumnrain on Thu Mar 15, 2012 1:56 am

furtuna dragos wrote:Cine stie ceva mai multe despre asta, ceva mai multe decat gasesc pe net?

Merci

intrebati daca cineva a incercat sa hipnotizeze, crestin fiind??? cum poate un crestin sa se dedea la astfel de practici oculte?
autumnrain

[ #85397 ] Postby furtuna dragos on Thu Mar 15, 2012 6:39 am

Hipnoza practica oculta ?

Pai cum se cheama cand stai pe banca/scaun la biserica si asculti si dai din cap '' Amin'' la cum spune nenea pastoru fara sa pui intrebari, sa gandesti, sa verifici ce spune... Lectiunea e tot hipnoza si spalare de creier, ai intrebarile si dedesubt raspunsul mura-n gura fara sa gandesti.
Stiati voi ca ei folosesc Neuro-linguistic programming (NLP) in predici si cartile alea bune de hartie igienica ?
Belitu ochilor la televizior fara gandit tot hipnoza e.

Va baga altii idei in cap fara sa ganditi si voi habar n'aveti ce-i hipnoza, ei va spun ca e oculta si nu e buna si tot ei va hipnotizeaza si va prostesc si isi bat joc de voi...

viata voastra, treaba voastra...
furtuna dragos

[ #85407 ] Postby nehustan on Fri Mar 16, 2012 1:30 pm

Incercare...Reusita !!

''aut !!umn-rain'' ,cu Dragos
Ti-ai gasit fara sa cauti,
Cu manusi subtiri-un...mamos !

Care ,usurel ca in ...hipnoza,
'Ncetisor sa nu te doara ,
Ti-a administrat ...o doza !!

Ca si ''sora'' White-odata
Ce-a flirtat cu....mesmerismul,
Si-a ramas...Hipnotizata !!

Am zis !!
nehustan

Images: 0

[ #85828 ] Postby Gicu 2 on Sun Jul 29, 2012 1:49 pm

furtuna dragos wrote:Cine stie ceva mai multe despre asta, ceva mai multe decat gasesc pe net?

Merci

ma scuzi ca vorbesc "off topic" si pe linga subiect aici, dar vreau sa precizez ca hipnoza si autohipnoza nu au nimic in comun.
pentru hipnoza contactezi un medic psiholog, iar pentru autohipnoza il contactezi pe Adrix.
tigani au styl.talent nr1 frunosi destepti si mai multi calitati da romani nu ne a ajiuns nu ne va ajunge …cyumydaptu la toti tigani
Gicu 2

[ #85852 ] Postby nehustan on Sun Aug 05, 2012 2:00 pm

certitudine groteasca.

Cu hipnoza cum se stie
Si are'' parte'' multa lume,
Mergi in sabat la Advent
Si-ai s-o simti la...Lectiune!!

Am zis !!
nehustan

Images: 0

[ #85903 ] Postby Batranul Enoch on Sun Sep 09, 2012 6:55 pm

Lailah wrote:Daca ar fi existat o metoda atat de simpla de a controla pe ceilalti oameni,descoperitorul ei era deja imaparatul pamantului.

Chiar asa , surioara Lailah , Satan a ajuns domnul acestei lumi datorita acestui procedeu ieftin , pe care l-a experimentat pentru prima oara pe pielea lui insusi , in ceruri – cand s-a autohipnotizat aspirand la puterea lui Dumnezeu ( ratiunea ii spunea ca nu are cum sa se puna cu Creatorul sau , dar multumita autohipnozei a depasit aceasta piedica si a devenit liber sa-si imagineze cum ar fi sa stea in locul lui Dumnezeu ) .

Hipnoza , controlul unei minti de catre alta minte , prin INDUCEREA GANDURILOR CUIVA IN MINTEA ALTCUIVA , a fost inventata de Satana !

In ceruri , el A INFILTRAT IN MINTEA INGERILOR aflati sub comanda sa PROPRIILE SALE GANDURI , o data ce acestia au ales sa primeasca sugestiile lui cu privire la o noua guvernare mai buna , dar facea sa para lucrurile ca si cum ingerii insusi generau aceste ganduri :

´´ Profitând de încrederea plină de iubire şi loialitate pe care fiinţele sfinte de sub comanda sa o aveau faţă de el, cu atâta măiestrie LE-A INFILTRAT ÎN MINTE PROPRIA LUI NEÎNCREDERE ŞI NEMULŢUMIRE , încât acţiunea aceasta a lui n-a fost observată. Lucifer a prezentat planurile lui Dumnezeu într-o lumină falsă, interpretându-le greşit şi răstălmăcindu-le, pentru a trezi nemulţumirea şi răzvrătirea. ÎN MOD VICLEAN, EL I-A FĂCUT PE ASCULTĂTORII SĂI SĂ DEA GLAS SIMŢĂMINTELOR LOR; APOI, ACESTE CUVINTE ALE LOR AVEAU SĂ FIE REPETATE DE EL, atunci când ele serveau scopului său, ca mărturie a faptului că îngerii nu erau în totul de acord cu conducerea lui Dumnezeu. În timp ce pretindea că este în mod desăvârşit loial faţă de Dumnezeu, el susţinea că sunt necesare totuşi schimbări în ordinea şi legile cerului, pentru stabilitatea guvernării divine. Astfel, în timp ce acţiona pentru a stârni opoziţie faţă de Legea lui Dumnezeu şi PENTRU A IMPRIMA ÎN MINTEA ÎNGERILOR DE SUB COMANDA SA PROPRIA LUI NEMULŢUMIRE, în mod ostentativ el căuta să înlăture nemulţumirea şi să-i liniştească pe îngerii nemulţumiţi cu ordinea lucrurilor din ceruri. În timp ce pe ascuns el instiga şi încuraja discordia şi răzvrătirea, cu o desăvârşită măiestrie el a lăsat să se înţeleagă că singurul lui scop era acela de a promova credincioşia faţă de Dumnezeu şi de a păstra armonia şi pacea.
Spiritul nemulţumirii astfel aprins îşi făcea lucrarea sa dezastruoasă. Deşi nu era nici o izbucnire pe faţă, o înstrăinare a simţămintelor începea - în mod imperceptibil - să se dezvolte printre îngeri. Erau unii care priveau cu simpatie insinuările lui Lucifer împotriva conducerii lui Dumnezeu. Deşi până aici ei au fost într-o perfectă armonie cu ordinea pe care Dumnezeu o stabilise, acum ei erau nemulţumiţi şi nefericiţi, pentru că nu puteau pătrunde în planurile Sale de nepătruns; ei erau nemulţumiţi cu planul Său de înălţare a lui Hristos. Ei erau gata să susţină cererea lui Lucifer, de egală autoritate cu Fiul lui Dumnezeu `` ( PP , cap 1 ) ;

´´(See EGW comment on 2 Corinthians 10:5.) The Influence of Mind on Mind—In so deceptive a way did he [Lucifer] work that THE SENTIMENTS THAT HE INCULCATED COULD NOT BE DEALT WITH until they had developed in the minds of those who received them.
THE INFLUENCE OF MIND ON MIND, SO STRONG A POWER FOR GOOD WHEN SANCTIFIED, IS EQUALLY STRONG FOR EVIL IN THE HANDS OF THOSE OPPOSED TO GOD. THIS POWER SATAN USED IN HIS WORK OF INSTILLING EVIL INTO THE MINDS OF THE ANGELS, and he made it appear that he was seeking the good of the universe. As the anointed cherub, Lucifer had been highly exalted; he was greatly loved by the heavenly beings, AND HIS INFLUENCE OVER THEM WAS STRONG. Many of them listened to his suggestions and believed his words. “And there was war in heaven: Michael and his angels fought against the dragon; and the dragon fought and his angels, and prevailed not; neither was their place found any more in heaven.”
CAST OUT OF HEAVEN, SATAN SET UP HIS KINGDOM IN THIS WORLD, and ever since, he has been untiringly STRIVING TO SEDUCE HUMAN BEINGS from their allegiance to God. HE USES THE SAME POWER THAT HE USED IN HEAVEN—THE INFLUENCE OF MIND ON MIND. MEN BECOME TEMPTERS OF THEIR FELLOW MEN. THE STRONG, CORRUPTING SENTIMENTS OF SATAN ARE CHERISHED, AND THEY EXERT A MASTERLY, COMPELLING POWER. Under the influence of these sentiments, men bind up with one another in confederacies (Letter 114, 1903) . `` {7BC 973} ;

´´(a se vedea în comentariu EGW pe 2 Corinteni 10:5). INFLUENțA MINțII ASUPRA MINTII-În acest mod înșelător a făcut el [Lucifer] munca că SENTIMENTELE PE CARE EL A INCULCAT SA NU POATA FI TRATATE până când au dezvoltat în minte cei care le-au primit.
INFLUENțA MINțII ASUPRA MINțII, ATÂT DE PUTERNIC O PUTERE PENTRU BINE ATUNCI CÂND SFINțITA, ESTE LA FEL DE PUTERNIC PENTRU A FACE RĂU ÎN MÂINILE CELOR CARE S-AU OPUS LUI DUMNEZEU. Satana a folosit aceasta putere în LUCRAREA SA DE INSUFLARE A RĂULUI ÎN MINTEA ÎNGERILOR, și a făcut să pară că el dorea binele universului. Ca heruvimul uns, Lucifer a fost înălțat, el a fost foarte iubit de ființele cerești, iar influența lui asupra lor era puternică. Mulți dintre ei au ascultat sugestiile sale și au crezut cuvintele lui. "Și a fost război în cer: Mihail și îngerii lui s-au luptat cu balaurul, și balaurul și îngerii lui s-au luptat, și n-au putut birui; nici nu a fost găsit nici locul lor mai mult în ceruri."
ALUNGAT DIN CER, SATANA A ÎNFIINțAT REGATUL SĂU ÎN ACEASTĂ LUME, și de atunci încoace, el a fost neobosit ÎNCEARCĂ SĂ SEDUCĂ OAMENII de la credinta lor de la Dumnezeu. EL FOLOSEșTE ACEEAșI PUTERE PE CARE EL A FOLOSIT ÎN CER-INFLUENțA MINțII ASUPRA MINțII. BARBATII DEVIN TEMPTERS DE SEMENII LOR. SENTIMENTELE PUTERNICE, CORUPĂTOARE ALE LUI SATAN SUNT NUTRITE, șI EI EXERCITĂ O PUTERE MAGISTRAL, CONVINGĂTOARE. Sub influența acestor sentimente, oameni lega cu unul pe altul în confederații (Scrisoarea 114, 1903) . `` {7BC 973} .

Eva a fost hipnotizata de dracul in Eden , mai bine zis , ea s-a lasat hipnotizata cand a acceptat gandurile pe care i le sugera sarpele ( cum ca Dumnezeu este egoist si de aceea le opreste un mare bine ) :

´´SATANA CAUTA SA INFILTREZE IN MINTEA EVEI GANDUL ca Dumnezeu nu va face cum a zis ; ca a retine un fruct asa de frumos era in contradictie cu iubirea si mila Sa fata de om . Asa a cautat ispititorul si acum SA INSPIRE LUI HRISTOS PROPRIILE LUI SENTIMENTE .`` ( HLL , cap 12 Ispitirea lui Isus ) .

De aceea sunt asa de usor de prostit femeile ! ( au ramas cu sechele de cand le-a vrajit-o Satana pe mama lor Eva ) .

Si mai vor sa fie prezbitere !

New , New , New !!!
Batranul Enoch

Return to Spiritualitate