STIATI CA ... (stupefactii adventiste)

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: STIATI CA ... (stupefactii adventiste)

[ #84782 ] Postby baimalasi on Tue Jan 10, 2012 7:29 pm

.. ce faci man'ule ca numai da nimeni de tine...ma bucur sa te vad pe aici.

edwards wrote:Mostenim binecuvantari sau blesteme? Interesant... Cine ne blestema, ca sunt deosebit de curios?
Edi, uite o dovada ca blestemul lui Dumnezeu e real. Cand Adam a fost pus in gradina Edenului i s-a spus ca poate sa manace din orice pom inafara de pomul cunostintei binelui si raului. Cand Eva a fost creata, a fost si ea avertizata ca sa nu manance din pomul respectiv, chiar daca biblia nu ne indica daca avertistmentul asta a fost dat de Adam sau daca a venit direct de la Dumnezeu. Cand Adam si Eva au pacatuit, Dumnezeu a pedepsit pe toti partasii, blestemandu-i pe fiecare in parte dupa gravitatea faptelor (vezi geneza 3:14-19)...sarpele a fost pedepsit cel mai convingator, apoi femeia, apoi barbatul.

alte dovezi mai avem in Numeri 14 care zice ca....
18. "Domnul este incet la manie si bogat in bunatate, iarta faradelegea si razvratirea; dar nu tine pe cel vinovat drept nevinovat si pedepseste faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si al patrulea neam."

iar Deutoronom 5 confirma acest lucru:
9. "Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc;"

...iar textul urmator afirma ca...

10. "si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele." (si aici poate fi demonstrat ca a pedepsi = a blestema, si a se indura = a binecuvanta)

....si mai sunt altelea si mai convingatoare, dar am sa le tin secret deocamdata, pentru zile negre Image

edwards wrote:Sunt oameni care traiesc exceptional si se imbolnavesc de fel si fel de boli incurabile. Sunt exceptii? Din punctul meu de vedere nu. Este Dumnezeu vinovat? Nu. Tom a pus o intrebare care deranjaza ... si eu ma intreb de mult acest lucru.
Nu, Tom nu a pus nici o intrebare care deranjeaza - ma bucur cand sunt contestat pentru ca prin studiu invat si eu unelea lucruri noi, numai ca vreau sa fie mai explicit ca sa-i arat unde greseste (daca greseste). Tot ceea ce ne priveste pe noi despre Dumnezeu poate sa fie explicat in mod logic si pot demonstra asta. Am doar nevoie sa inteleg cat mai clar care ii este pozitia lui ...nu am sa ma apuc sa ii ghicesc gandurile.

edwards wrote:Nevinovati, vinovati... ce conteaza. Dumnezeu nu este un criminal. Nu isi omoara proprii copii.
sigur ca o face. exemple sunt destule..
baimalasi

[ #84783 ] Postby tom on Wed Jan 11, 2012 5:18 am

Cand Adam si Eva au pacatuit, Dumnezeu a pedepsit pe toti partasii, blestemandu-i pe fiecare in parte dupa gravitatea faptelor (vezi geneza 3:14-19)...sarpele a fost pedepsit cel mai convingator, apoi femeia, apoi barbatul.

Eu nu vad nici un blestem aici... cu ce e mai blestemat sarpele decat alte animale? Ca nu are membre? Se deplaseaza destul de bine si asa, si nu cred ca il doare. Rama e si mai blestemata atunci, ca nu are nici membre, nici ochi.
Femeia cu ce e blestemata? Ca naste cu dureri? Toate mamiferele nasc cu dureri, asa e anatomia. Multe chiar mor la nastere sau dupa. Ori Dumnezeu a blestemat odata cu femeia toate femelele mamifere?
Barbatul cu ce e blestemat? Ca trebuie sa munceasca? Pai daca nu ne place sa locuim in pestera si sa ne hranim cu viermi si preferam caldurica, mancare buna, sofa, televizor, laptop, internet etc tre' sa muncim oleca pentru ele. Ca sa nu mai zic ca unora li se da mult mai mult fara sa miste un pai. Pe astia nu i-a mai ajuns blestemul.
atunci de ce te certi cu mine?
Bai, ma lasi? Cine a zis ca vrea sa se certe cu tine :)
tom

[ #84784 ] Postby baimalasi on Thu Jan 12, 2012 10:09 pm

tom wrote:Eu nu vad nici un blestem aici... cu ce e mai blestemat sarpele decat alte animale? Ca nu are membre? Se deplaseaza destul de bine si asa, si nu cred ca il doare. Rama e si mai blestemata atunci, ca nu are nici membre, nici ochi.
Femeia cu ce e blestemata? Ca naste cu dureri? Toate mamiferele nasc cu dureri, asa e anatomia. Multe chiar mor la nastere sau dupa. Ori Dumnezeu a blestemat odata cu femeia toate femelele mamifere?
Barbatul cu ce e blestemat? Ca trebuie sa munceasca? Pai daca nu ne place sa locuim in pestera si sa ne hranim cu viermi si preferam caldurica, mancare buna, sofa, televizor, laptop, internet etc tre' sa muncim oleca pentru ele. Ca sa nu mai zic ca unora li se da mult mai mult fara sa miste un pai. Pe astia nu i-a mai ajuns blestemul.

1. Daca tii cont ca inainte de blestem, el era balaur, da! faptul ca acuma se taraste e dovada ca a fost blestemat.
2. "Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta;" ........ tu ai asistat vreodata cand ti-a fatat vaca (..sau sotia)? ti s-a parut ca durerile sunt comparabile?
3. si aici la fel, daca socotesti ca omul era credincios si neprihanit inainte de caderea in pacat, atunci ar fi fost capabil sa-i spuna muntelui: "Ridica-te si arunca-te in mare", si daca ar fi fost capabil sa faca lucrul ala atunci ar fi fost capabil sa spuna pamantului sa rodeasca fara ca el sa-l lucreze Image
baimalasi

[ #84786 ] Postby Confucius on Fri Jan 13, 2012 1:05 am

baimalasi wrote:... tu ai asistat vreodata cand ti-a fatat vaca (..sau sotia)?

Nu degeaba subiectul se cheama "stupefactii adventiste"...
Confucius

Images: 0

[ #84787 ] Postby baimalasi on Fri Jan 13, 2012 2:06 am

ma bucur (pentru tine) ca pricepi Confucius
baimalasi

[ #84788 ] Postby baimalasi on Fri Jan 13, 2012 9:28 am

Perioada legilor Israelite a inceput la scurt timp dupa iesirea din egipt. Israelitii au fost de accord nu numai a crede doar intr-un singur dumnezeu dar mai mult de atat, ei l-au admis ca rege/imparat. Au acceptat sa traiasca sub comanda si regulile Creatorului. Sistemul asta de guvernare se numeste teocratie, si a fost singura data cand forma asta de guvernare a fost adoptata - din intreaga istorie a lumii.
In perioada asta israelitii au primit o multime de legi din partea regelui lor. Legi cu privire la religie si legi civile. Toata legea trebuia respectata altfel consecintele erau severe, si erau aplicate intr-un mod scurt si direct … ai ucis – vei fi ucis … “ochi pentru ochi” !

off topic: edwards si Tom[aka "& Co."] - Pentru toate binecuvantarile (si toate blestemele) aduse de legile respective puteti citi capitolele 27 si 28 din Deuteronom.

Cateva din legile astea erau in referinta zecimii, si ele sunt gasite in aceste legamanturi ale legii facute intre Dumnezeu si poporul lui Israel – doar poporul lui Israel! Defapt singurile legi din intreaga biblie cu privire la zecime sunt facute acum, in perioada asta de legaminte facute asupra legilor dintre om si dumnezeu si respectiv intre om si om! Moise este singurul care ne-a dictat asupra legilor zecimii.

Zecimea este un sistem legal, adica o lege a doctrinei si practicii religioase a lui Israel care a durat incepand cu iesirea din egipt pina la sacrificial mantuitorului.

Instructiunile lasate de Moise cu privire la “zecimea lui Dumnezeu” sunt foarte detaliate.

Ne explica:

1. de ce a fost data legea zecimii,
2. cine a dat aceasta lege,
3. cine a primit aceasta lege,
4. ce anume era dat si putea fi considerat “zecime”,
5. cum trebuia folosita aceasta zecime,
... si
6. unde trebuia pastrata zecimea respectiva.

Respectarea acestei legi a zecimii era foarte critica, si sistemul teocratic nu putea functiona fara aplicarea acestui legamant al legilor (observati ca am spus “legamant al LEGII”). Dumnezeu a facut multe legaminte cu noi - asta e unul dintre ele.
Cand am sa revin, am sa iau fiecare motiv subliniat de mine mai sus, si sa-l explic (ca la carte).
baimalasi

[ #84789 ] Postby baimalasi on Fri Jan 13, 2012 1:22 pm

Confucius wrote:
baimalasi wrote:... tu ai asistat vreodata cand ti-a fatat vaca (..sau sotia)?

Nu degeaba subiectul se cheama "stupefactii adventiste"...

astept sa iei initiativa si sa ne explici si noua ce ai descoperit tu mai sus ... asta numa' doar daca nu te simti intimidat.
baimalasi

[ #85422 ] Postby ada on Thu Mar 22, 2012 12:55 am

Eu nu am avut de-a face foarte mult cu adventistii pana cand acum doi ani am inceput sa predau la o scoala plina de adventisti. Tocmai pentru ca eu insami nu sunt ortodoxa, am luat apararea copiilor de adventisti in cancelarie. Dar...spre STUPEFACTIA mea, mi-am dat seama in astia doi ani ca sunt cu mult mai rai decat ortodocsii. De ce ar vrea un copil ortodox sa stie mai multe despre adventisti si adunarea la care merg cand ei sunt mai rai decat ortodocsii (imi deranjeaza orele, sunt obraznici, tupeisti, parintii nici nu vor sa auda cand li se spune ce fac odoarele lor)! Va repet, eu sunt evanghelica si am venit cu o atitudine pozitiva fata de adventisti in scoala aceea. Comportamentul lor este ingrozitor, mi-a dat peste cap toate convingerile mele vizavi de ei.
In alta ordine de idei, parerea mea este ca Elllen White este un profet fals, care a cazut in multe transe demonice si a avut viziuni demonice pe baza carora a scris cartile ei faimoase.
ada

[ #85423 ] Postby AdriX on Thu Mar 22, 2012 5:45 am

baimalasi...te-ai transformat in femeie ? :)

http://www.farmaciata.ro/?option=com_k2 ... &Itemid=28
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

Images: 0

[ #85425 ] Postby tom on Thu Mar 22, 2012 6:44 am

Stai linistit, AdriX ca daca userul "ada" e o clona a userului "baimalasi" se va adeveri pan'la urma. Insa atata timp cat avem indoieli, sa il (o) tratam ca pe un nou user si deci eu o sa-i raspund ca atare.
Ada,
Eu nu sunt in niciun caz aparatorul adventistilor pe acest forum. Eu aici fac parte din "opozitie" si vin mereu cu critici destul de ascutite la adresa sistemului, doctrinei si "profetului" adventist. Oricine cunoaste cat de cat forumul stie asta. Nu imi plac insa pozitiile care nu exprima realitatea. Nici nu mi-ar placea sa ma mint singur numai de dragul sustinerii unei idei pe care o indragesc. Ce vreau sa spun: nu stiu ce se intampla la scoala ta, insa , in general lucrurile stau tocmai invers. Copiii adventistilor sunt in majoritate mai disciplinati, obtin rezultate peste medie la invatatura iar la cultura generala sunt, la fel, cu un pas inainte. Asta ti-o spune cineva care intotdeauna a criticat chiar si pe acest forum indoctrinarea copiilor in familie. Povestirile biblice, ce se va intampla cu nemantuitii si alte lucruri eu le-am gasit nepotrivite in a le expune unui copil cu titlul de "adevar". Copiii sunt traumatizati de asta (dupa parerea mea, parere care nu e batuta in cuie) iar rezultatul se reflecta in caracterul lor care de altfel e de admirat insa copilaria normala eu o vad altfel.
tom

[ #85429 ] Postby leowatcher on Thu Mar 22, 2012 2:57 pm

ada wrote: Dar...spre STUPEFACTIA mea, mi-am dat seama in astia doi ani ca sunt cu mult mai rai decat ortodocsii
De ce ar vrea un copil ortodox sa stie mai multe despre adventisti si adunarea la care merg cand ei sunt mai rai decat ortodocsii

Etichetezi aiurea oamenii. Nu-i asa ca romanii sunt mai rai decat nemtii, sau ca tiganii nu sunt oameni in comparatie cu romanii...
De unde ai ajuns la concluzia ca ortodocsii sunt oameni rai? Si care sunt cei buni?

ada wrote:Va repet, eu sunt evanghelica si am venit cu o atitudine pozitiva fata de adventisti in scoala aceea. Comportamentul lor este ingrozitor, mi-a dat peste cap toate convingerile mele vizavi de ei.

Nasol moment si-mi pare rau. Dar tu cum poti sa crezi ca o biserica crestina, nu conteaza care, poate sustine vreodata comportamente ingrozitoare?! Chiar daca or exista
si copii ucigasi in serie dintr-un anumit cult crestin, baga la cap (daca nu esti vreun troll frustrat) ca acei nemernici nu reprezinta biserica din care formal fac parte.
Voi evanghelicii stiti foarte bine lucrul asta si nu stiu cum poti judeca o Biserica intreaga prin prisma unor indivizi, mai ales daca acestia sunt copii.
Da' daca nu-i adevarat ceea ce spui? (nu conteaza oricum)

ada wrote:In alta ordine de idei, parerea mea este ca Elllen White este un profet fals, care a cazut in multe transe demonice si a avut viziuni demonice pe baza carora a scris cartile ei faimoase.

Acele idei carora le-ai schimbat ordinea, fiind unde? Cred ca te referi la afirmatiile idioate in care ai descoperit ca pe langa cei rai mai exista si altii MULT mai rai...
Idiferent de natura viziunilor acelui profet, faptul ca nu-ti dai seama ca s-ar rasuci in mormant daca ar putea vedea asa zisele nesimtiri ale juniorilor respectivi, este pur si
simplu o judecata pripita si bazata pe o ignoranta crasa. Pai daca ea (EGW) a condamnat in primul rand tocmai lipsa spiritului umil, si orice faradelege in concordanta cu Biblia, poate chiar si in mod exagerat, atunci de unde pana unde faptele copiilor respectivi (inchipuiti mai degraba) te duc cu gandul la ideea de profet fals?
Ca sa vezi cat de simplu i-ai luminat pe bietii adventisti pacaliti... Genial!

Ai debitat STUPEFACTII superficiale cu scop denigrant - cel putin postarea ta este vruta a fi on topic, numai ca in cazul tau stupefactiile nu sunt adventiste.
leowatcher

[ #86023 ] Postby baimalasi on Sun Oct 14, 2012 3:33 pm

tom wrote:Stai linistit, AdriX ca daca userul "ada" e o clona a userului "baimalasi" se va adeveri pan'la urma. Insa atata timp cat avem indoieli, sa il (o) tratam ca pe un nou user si deci eu o sa-i raspund ca atare.

Tomita, Leowatcher ... & Co. ... you're all gonna know when you're talking to me because I never leave any room for doubt !
baimalasi

[ #86142 ] Postby nehustan on Wed Nov 14, 2012 2:23 pm

''Arma ...secreta''!

Asezam o ...caramida
In pozitie perfida,
In cot ma tragea un ...junghi,
Fiind tocmai cea din...unghi !

Reflectand vesel,ma rog,
La Forum...ca ...dialog !

V-am mai zis dar,prin ...deductii,
Ma ocup si de...constructii !
Viata mi-a ras in...grimase
Si-am ramas la...4 ...clase !