ISUS e FALS. CRESTINII sunt PAGANI. AVEM DOAR 1 TESTAMENT

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: ISUS e FALS. CRESTINII sunt PAGANI. AVEM DOAR 1 TESTAMEN

[ #86683 ] Postby Davieboy on Mon Sep 02, 2013 4:31 pm

Confucius wrote:Sper că ai înțeles despre ce este vorba: vorbitorii de rău distorsionau înțelesul spuselor lui Pavel, așa cum faci și tu.

.. si eu care eu credeam ca face un atentat de atentat, de a-l scoate pe Isus cu camesa curata referitor la intamplarea din Marcu 14:51-52 .. nu stiam de ce Isus n-a ridicat niciodata problema homosexualitatii .. stii ca era la moda pe timpul ala .. traditie greaca Image
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

[ #86684 ] Postby Davieboy on Mon Sep 02, 2013 5:00 pm

Confucius wrote:Sper că ai înțeles despre ce este vorba....

sau poate incerca sa explice de ce in Luca 19:27 Isus declara:

"Cat despre vrajmasii mei, care n-au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace si taiati-i inaintea mea"

- ce s-a intamplat cu “iubiti pe vrajmasii vostri” din Matei 5:44 ?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #86685 ] Postby Confucius on Tue Sep 03, 2013 8:20 am

Davieboy wrote:
Confucius wrote:Sper că ai înțeles despre ce este vorba: vorbitorii de rău distorsionau înțelesul spuselor lui Pavel, așa cum faci și tu.

.. si eu care eu credeam ca face un atentat de atentat, de a-l scoate pe Isus cu camesa curata referitor la intamplarea din Marcu 14:51-52 .. nu stiam de ce Isus n-a ridicat niciodata problema homosexualitatii .. stii ca era la moda pe timpul ala .. traditie greaca Image

Se consideră că tânărul în cauză era chiar Marcu, cel care povesteşte. Mă surprinde interpretarea ta, n-am mai auzit-o până acum. Impresia mea a fost întotdeauna că acest mod de a se îmbrăca era obişnuit la evrei.
Pavel (cel pe care nu-l agreezi tu) se pronunţă vehement împotriva homosexualităţii şi a perversiunilor sexuale. Cred că îmvăţătura lui nu putea fi diferită de învăţătura lui Hristos.
Un amănunt foarte important: trei mesageri ai cerului au venit pe Pământ pentru a pedepsi două cetăţi în care luase amploare păcatul homosexualitaţii (Sodoma şi Gomora). Ei au fost oaspeţii lui Abraham. Unul dintre ei, căruia relatarea biblică îi spune Domnul, îi explică lui Abraham scopul venirii. În accepţiunea creştinilor acela era Hristos.
Last edited by Confucius on Tue Sep 03, 2013 9:50 am, edited 1 time in total.
Confucius

[ #86686 ] Postby Confucius on Tue Sep 03, 2013 9:23 am

Davieboy wrote:

"Cat despre vrajmasii mei, care n-au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace si taiati-i inaintea mea"

Eu disting aici două categorii: /vrăjmaşii Mei/ şi /vrăjmaşii voştri/.
Vrăjmaşii lui Hristos sunt cei care nu au primit invitaţia Lui de a intra în Împăraţia lui Dumnezeu, deci nu au văzut în Hristos pe Fiul lui Dumnezeu venit să se sacrifice pentru salvarea pământenilor. Aceştia, la judecata finală, vor fi pedepsiţi pentru faptele rele pe care le-au făcut în timpul vieţii pământeşti.
/Tăiaţi-i înaintea Mea/ sunt cuvinte care sugerează pedeapsa, trebuie înţelese în sens figurat. Biblia vorbeşte de pedeapsa prin foc.
Torra ce spune despre vrăjmaşii lui Dumnezeu? Va exista o pedeapsă pentru ei? Care va fi ea? Şi care sunt vrăjmaşii lui Dumnezeu?

/Vrăjmaşii voştri/ vizează relaţiile interumane, nu relaţia om-Dumnezeu. Isus, ca om, a trăit potrivit înaltei etici a iubirii. S-a rugat pentru iertarea celor care-L crucificau. A propovăduit această etică în relaţiile dintre oameni. Trebuie să recunoaştem că iubirea face ca relaţiile dintre oameni să fie minunate.
Când oferi iubire, primeşti iubire.

Ţi-am răspuns potrivit felului în care eu înţeleg aceste lucruri. Rog şi pe ceilalţi să se exprime.
Confucius

[ #86687 ] Postby Davieboy on Tue Sep 03, 2013 9:34 am

Confucius wrote:Se consideră că tânărul în cauză era chiar Marcu, cel care povesteşte. Mă surprinde interpretarea ta, n-am mai auzit-o până acum. Impresia mea a fost întotdeauna că acest mod de a se îmbrăca era obişnuit la evrei.
.. mai dute mah si da-mi pace cu explicatiile tale babesti .. tu esti ortodox dupa cum bag seama .. asa-i ? cine considera ca ala era Marcu, si mai important DE CE ?

iar raspunsul meu nu era o interpretare, era sarcasm ! + ca iti spune clar ca toti ucenicii o tulise-ra deja .. (inclusiv Marcu - sau el nu era ucenic?)

citeste textul din Marcu 14:50-51

"Atunci TOTI ucenicii L-au parasit si au fugit.
Dupa El mergea un tanar care n-avea pe trup decat o invelitoare de panza de in. Au pus mana pe el;
"
.
.
.
.
.
Ce se intampla in Luca 19:27 unde Isus declara:

Last edited by Davieboy on Tue Sep 03, 2013 11:15 am, edited 1 time in total.
Davieboy

[ #86688 ] Postby Davieboy on Tue Sep 03, 2013 9:46 am

Confucius wrote:
Davieboy wrote:

Eu disting aici două categorii: /vrăjmaşii Mei/ şi /vrăjmaşii voştri/.
Vrăjmaşii lui Hristos sunt cei care nu au primit invitaţia Lui de a intra în Împăraţia lui Dumnezeu, deci nu au văzut în Hristos pe Fiul lui Dumnezeu venit să se sacrifice pentru salvarea pământenilor. Aceştia, la judecata finală, vor fi pedepsiţi pentru faptele rele pe care le-au făcut în timpul vieţii pământeşti.
/Tăiaţi-i înaintea Mea/ sunt cuvinte care sugerează pedeapsa, trebuie înţelese în sens figurat. Biblia vorbeşte de pedeapsa prin foc.
Torra ce spune despre vrăjmaşii lui Dumnezeu? Va exista o pedeapsă pentru ei? Care va fi ea? Şi care sunt vrăjmaşii lui Dumnezeu?

/Vrăjmaşii voştri/ vizează relaţiile interumane, nu relaţia om-Dumnezeu. Isus, ca om, a trăit potrivit înaltei etici a iubirii. S-a rugat pentru iertarea celor care-L crucificau. A propovăduit această etică în relaţiile dintre oameni. Trebuie să recunoaştem că iubirea face ca relaţiile dintre oameni să fie minunate.
Când oferi iubire, primeşti iubire.

Ţi-am răspuns potrivit felului în care eu înţeleg aceste lucruri. Rog şi pe ceilalţi să se exprime.
vad ca ai raspuns deja si nu mi-am dat seama ..

Tu nu-ti dai seama ce prostii spui mai baiatule?
Pai ce se intampla cu "sa nu ucizi" ?
Iar daca e o diferenta intre "vrajmasii lui" si "vrajmasii lor", de ce le cere lor sa pacatuiasca si sa ucida si de ce n-o face el ? .. si la urma urmelor, pentru ce? pentru ca nu credeau in el? esti culmea! .. unde ai gasit explicatiile astea babesti? nu mai copia nimic de-acolo ca-s autorii niste tampiti !

Cosmine, sau care iti este numele adevarat. Dute si bea o bere, manaca o pizza, sau fa ceva mai important ca teologia nu e de tine mai baiatule. Sincer iti vorbesc acuma. Nu te iau in bascalie. Lasa-i pe cei ce stiu !

Numa bine.
Davieboy

[ #86689 ] Postby Confucius on Tue Sep 03, 2013 10:04 am

Nu putem sta de vorbă în felul ăsta. Nu eşti deloc calm, iar eu nu mi-aş dori să recurg iarăşi la un vocabular persiflant. Credeam că vrei şi tu să îngropăm securea războiului.
Ai impresia că cei care fac teologie îl consideră pe Isus homosexual? Sau că ceea ce faci tu se numeşte teologie?
Consider că e bine e să punem capăt discuţiei noastre. Numai bine!
Confucius

[ #86690 ] Postby Dragano on Wed Sep 04, 2013 2:50 pm

Si viata merge inainte domnilor, nu se termina la o discutie despre dumnezeu sau biblie, sau evrei...
Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

[ #86693 ] Postby Confucius on Sat Sep 07, 2013 2:16 am

Influențat de iudaism, Davieboy trăiește ura celor care L-au răstignit pe Isus...
Confucius

[ #86699 ] Postby nehustan on Sun Sep 22, 2013 2:03 pm

batranul Strul...

Un (alt) evreu,pe patul de moarte,
Il veghea Beniamin-un fiu;
Cu ochii pironiti in tavan,sasiu,
Parca citea dintr-o carte !

<<Vorbeste cu stramosii,sa stii...>>
Isi zise feciorul ,cand batranul-
Parca isi gasise drumul,
Striga sa vina si ceilalti fii !

Bulucira pe usa de zada
Pentru ultima binecuvantare,
Insa cel mai mare
Se auzi strigat la gramada:

<<Samsoane !Esti pe-aici ,taria mea?!>>
''Sant tata!''striga el stiind ca surzise,
Iar vederea ai slabise;
<<Rachel...!>>Raspunse si ea...

<<Abigail !Esti pe aproape...?!>>
''Sant aici tata !''
Fecioara era fara pata.
<<Iosife...,cu al tau frate( ),

Mormant pe gorgan
Sa-mi aranjati pe veci...,
Dar Juda...,unde e?!In fata sa-mi treci...>>
(Era nitel cam golan...)

<<Acii mi-s batrane....,>>stupind cam flegmatic;
'Ncepu sa tremure-n barba:
<<Si cum,cin'a ramas la ....t-a-r-a-b-a??!>>
De infarct evreul muri !!
.........................................................
Pt.oricine,sa i cada mirarea,
Evreii (e ) oameni de soi,
Nu (e) criminali ca noi...,
Ei ,cu...v-a-n-z-a-r-e-a !
nehustan

[ #86700 ] Postby Davieboy on Sun Sep 22, 2013 5:03 pm

Păgânul, evangelia isi talmaceste,
Isi rastalmaceste si “Noul Testament”.
Si insasi ucenicii ne explica parinteste cum ca:
Iisus era si “Fiul Domnului" si .. gay – concomitent.

Iubea sa stea la masa in restaurante,
Bucate comandand, dumnezeiesti.
Si vinuri vechi iubea, apetisante.
Iar prin pustiu calatorea pe-un Mergedes.

Iar coafura si-o imbalsama cu-asa uleiuri
La care nici un maricon nu a visat.
Si cocaina pura mirosea, nu cleiuri
Ca multi din tara voastra … de rahat.

Si niciodată n-a iesit Iisus in zdrente,
Sa-l creada lumea cersetor sau boschetar.
Astept nenica sa-mi aduca argumente ...
Cu Magdalena? .. sau cu Marcu, se iubea el in altar ?!
Davieboy

[ #86702 ] Postby Davieboy on Sun Sep 22, 2013 7:07 pm

CORECTIE
Davieboy wrote:Păgânul, evangelia isi talmaceste,
Isi rastalmaceste si “Noul Testament”.
Si insasi ucenicii ne explica parinteste cum ca:
Iisus era si “Fiul Domnului” si .. gay – concomitent.

Iubea sa stea la masa in restaurante,
Bucate comandand, dumnezeiesti.
Si vinuri vechi iubea, apetisante.
Iar prin pustiu calatorea pe-un Mergedes.

Iar coafura si-o imbalsama cu-asa uleiuri
La care nici un maricon nu a visat.
Si cocaina pura mirosea, nu cleiuri
Ca multi din tara voastra … de rahat.

Si niciodată n-a iesit Iisus in zdrente,
Sa-l creada lumea cersetor sau boschetar.
Astept cuminte sa mi se-aduca argumente ...
Cu Magdalena? .. sau cu Marcu, se iubea el in altar ?!
Davieboy

[ #86703 ] Postby Dragano on Tue Sep 24, 2013 1:52 pm

Cica ''tara voastra de rahat''... ma refugiatule din romania.. :))
Dragano

[ #86705 ] Postby Davieboy on Mon Sep 30, 2013 12:12 pm

vrea careva sa vada un "good show" ?
luati o bere sau o cafea si trageti-va linga computer:

o sa fiu usor de identificat acolo (ca de obicei) ..

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=13&t=2415
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=13&t=816
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=13&t=1267
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=13&t=2111
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=13&t=2063
http://forum.teologie.net/viewtopic.php ... 613#p36613

...asta ca sa nu va mai plangeti ca numai voua va scot maselele Image
Davieboy

[ #86706 ] Postby Dragano on Mon Sep 30, 2013 3:18 pm

Deiviboi esti varza, ala e show pt retardati si spalati la creiere...
Ma intreb ce dracu iti iese tie daca o arzi aiurea sa ii convingi pe altii de tora si de evrei si de dumnezei si care-i mama lu dracu...
Religiile astea au nascut tampiti care se bat si se zbat si nu dorm noaptea de idei, si se conving si convertesc unii pe altii cu tampeniile lor. Un sport pur si simplu tampit!

Esti bolnav bai ''Nathan'' du-te la un doctor si ia-l si pe dumnezeul evreu cu tine.
Dragano

[ #86707 ] Postby Davieboy on Mon Sep 30, 2013 4:05 pm

Dragano wrote:Deiviboi esti varza, ala e show pt retardati si spalati la creiere...
Ma intreb ce dracu iti iese tie daca o arzi aiurea sa ii convingi pe altii de tora si de evrei si de dumnezei si care-i mama lu dracu...
Religiile astea au nascut tampiti care se bat si se zbat si nu dorm noaptea de idei, si se conving si convertesc unii pe altii cu tampeniile lor. Un sport pur si simplu tampit!

Esti bolnav bai ''Nathan'' du-te la un doctor si ia-l si pe dumnezeul evreu cu tine.

ImageImage Cocalareee, .. ai niste jargoane in tine de gandesti ca speli parbrize la intersectie toata ziulica lunga.

Cosmine, sau sa-ti zic Confucius, Tom, KMLeon .. confuzi marfa cu ambalajul ca de obicei mai baiete.
Aia nu-s retardati. Singurul retardat care-l cunosc eu (si acolo si aici), esti tu.
Sincer acuma, un prost mai din topor cum esti tu eu inca n-am mai intalnit. Cum ti-am zis acum doua saptamani – 2 neuroni in minus si tie ti-ar trebui scutece.
..si asta nu pentru ca nu ai fi capabil sa tragi apa!
Esti lipsit complet de orice educatie elementara - un deseu dintr-o civilizatie ratata a lumii a III a - ma intreb oare cu ce-ai pacatuit tu in viata trecuta de esti atat de batut de soarta. Dar e okei, cu colegi ca cristian si nehustan nu se prea vede.

E prezenta voastra non-stop aici care a golit forumul asta de orice participanti. Edwards nu-si da seama de asta, dar asta e problema lui.
Te las sa vorbesti de unul singur cu clonele care ti le-ai creat de-alungul anilor.
Sper ca o sa iti ajungi telul care ti l-ai pus de mic copil de a pune ultima postare la fiecare topic de aici de pe forum Image
Davieboy

[ #86708 ] Postby Dragano on Mon Sep 30, 2013 4:37 pm

Davieboy wrote:. Singurul retardat care-l cunosc eu (si acolo si aici), esti tu.

Spre dezamagirea ta ce accentueaza depresia si delirul nu am cont pe forumu ala de ortodocsi pe care te lauzi tu.

Davieboy wrote: Cum ti-am zis acum doua saptamani

Nu stiu cu cine ai vorbit acu 2 saptamani dar cred ca mai degraba cu un prieten de-al tau imaginar(duhul sfant).

Davieboy wrote:E prezenta voastra non-stop aici care a golit forumul asta de orice participanti.

Hai ca fac si eu ceva pentru tine, sa te ajut cumva sa nu fi singur pe forumu asta, uite ce am sa fac:
Ii trimit o invitatie intr-un plic la domnul Isus Hristos, sa vina sa stea de vorba cu tine pe forum,
sa ai si tu un interlocutor pe masura ta, ca eu unul nu ma ridic la nivelu tau divin din subteran.
Dragano

[ #86709 ] Postby Davieboy on Mon Sep 30, 2013 4:50 pm

Dragano wrote:
Davieboy wrote:Spre dezamagirea ta ce accentueaza depresia si delirul nu am cont pe forumu ala de ortodocsi pe care te lauzi tu.
afirmatia mea a fost una metaforica .. chiar daca nu ai acont acolo, te declar eu campion si acolo si aici (trust me Image).

..in fine, asa imi placi... cu Respect baiatu' .. ca altfel te articulez si iara nu dormi cu noptile doar sa te gandesti la o replica buna ImageImage
Davieboy

[ #86712 ] Postby Dragano on Mon Sep 30, 2013 5:27 pm

Pe net esti cine vrei...
de data asta vii ca un ponei ,
ce se simte bine in tzarcu lui,
refugiat de jungla din romania,
unde daca isi deschide prost gura,
urgent isi ia felia.
Dragano

[ #86714 ] Postby Dragano on Tue Oct 01, 2013 9:03 am

Bine bai domnule intelectual, vad ca te-a dotat dumnezau cu multa minte...
Dragano

[ #86748 ] Postby Davieboy on Sun Apr 27, 2014 8:08 am

Un nou website informativ Ortodox Pagan sta la dispozitia celor ce doresc sa inteleaga de ce Crestinismul este pur si simplu Neo-Paganism.
Image
L-am inceput acum 2 ani dar sper ca va fi gata curand. Deocamdata sunt disponibile primele 14 pagini. http://www.OrtodoxPagan.com. Bucurativa sufletele!
Davieboy

[ #86763 ] Postby Gabriy'el on Tue Sep 09, 2014 1:02 pm

Davieboy,

Nu stiu cat de dispus esti sa asculti ceva argumente dar eu in general sunt un om optimist.

Intr-o postare pe FB din luna iunie a acestui an, Florin Laiu a prezentat un clip in care un rabin aduce argumente impotriva ideii ca Isus ar fi Mesia, si alte lucruri asemanatoare cu ce discuti tu la acest thread. Link: https://www.youtube.com/watch?v=_TeOtzTaAco

Florin Laiu a postat un comentariu destul de detaliat pe aceasta tema - dar care nici pana azi nu i-a fost aprobat pe youtube.(probabil rabinul nu se astepta ca cineva sa ii raspunda chiar la nivelul lui, si argumentat) Il voi posta aici si eu zic ca merita sa il citesti cu atentie.

Florin Laiu wrote:Congratulations, Rabbi, for your logical, systematic presentation, unlike some missionary impassionate Christian (anti-Jewish) sermonizings. Christian teologians and especially evangelists and missionaries should listen and answer honestly your questions and objections. I sincerely admire your calm tone. I have listened half of this video, I have no time for the remaining – I will possibly go on later. Now let me be sincere also in having my reaction to some of your objections (since I have not the necessary time to answer all of them).
Regarding the prophecy of Is 52:13—53:12, you affirmed that it is not about Messiah. However, in making such affirmation, you ignore the fact that for more than a thousand years (before Rashi), this very prophecy was understood by the rabbis as a messianic prophecy. Just read the Targum of Is 52:13: הא יצלח עבדי משיחא “Behold, My Servant, MESSIAH will succeed…”. If you think that this is just an old Jewish opinion, and it would not stand the literary contextual test, please remember that Messiah is just one of His prophetic titles, actually a late title, derived form the reference to every king of Israel (God’s Annointed).

The title “Servant of God” (actually עבד יהוה) is truly one of the Messianic titles. First, we must notice that besides the common polite formula “you servant I/me)”, the expressions “God’s servant”, “the servant of YHWH”, or “My/Your/His servant”, whenever related to a personal name, they function as a real noblesse title, since there is no higher honor that to be “the servant of God.” This title is used for various Biblical important persons, for example: patriarchs (Abraham, Isaac: Gen 24:14; 26:24; Ps. 105:6, 42; Job, Job 1:8; 2:3; 42:7, 8, 8), various prophets, like Joshua (Jos 24:29; Jdg. 2:8), Ahijah (1Ki 14:18; 15:29), Jonah (2Ki 14:25), Elijah (1Ki. 18:36; 2Ki 9:36; 10:10), Isaiah: Is 20:3; 44:26); important kings (Hezekiah: 2Chr 32:16; Nebuchadnezzar: Jer 25:9; 27:6; 43:10), and even dedicated state officers (Eliakim: 22:10; Zerubbabel: Hag 2:23).
However, the most frequent use of this title is related to
1. God’s people, Israel/Jacob, 16 times (1Chr. 16:13; Is 37:35, 41:8, 9; 42:19 blind?; 44:1,2,21; 45:4; 48:20; Ps 136:22; Jer 30:10; 46:27-28; Ez 28:25; 37:25);
2. the superprophet Moses, 35 times (Ex. 14:31; Nu 12:7-8; Deut. 34:5; Jos. 1:1, 7, 13, 15; 8:31, 33; 9:24; 11:12, 15; 12:6; 13:8; 14:7; 18:7; 22:2, 4f; 1Ki. 8:53, 56; 2 Ki. 18:12; 21:8; 2Chr. 1:3; 24:6; 1 Chr. 6:34; 2 Chr. 24:9; Neh. 1:7, 8; 9:14; 10:30; Dan. 9:11; Mal 3:22; Ps. 105:26);
3. the superking David, 40 times (Ps. 18:1; 36:1; 1Sam. 19:4; 2 Sam 3:18; 7:5, 8, 8, 26; 1 Ki. 3:6; 8:24, 25, 26, 66; 11:13, 32, 34, 34, 38; 14:8; 19:34; 20:6; 2Ki 8:19; Is 37:35; 1Chr. 17:4, 7, 24; 2Chr 6:15, 16, 17, 42; Ps 78:70; 89:4, 21; 132:10; 144:10; Jer 33:21, 22, 26; 34:23; Ez 37:25).
But the most significant use of this title, if not the most frequent, is related to Messiah, the King of Kings, the Prophet of Prophets, who was to impersonation the role of Israel as light of the world, the true fulfillment of the Abrahamic blessing. Preparing the misterious oracle of Isaiah 52:13—12:12, the prophet uses this holy Messianic title in chapters 42:1-7; 49:3, 5, 6, 7 (actually the whole passage, at least vv. 1-8 must be read), Is 50:10 (see also the context). In Is 51:4-5 there is also a Messianic prophecy preparing the oracle of 52:13—53:12. And a final argument that this title was consciously related to Messiah is in Zechariah 3:8 כִּי־הִנְנִי מֵבִיא אֶת־עַבְדִּי צֶמַח (“Behold, I will bring My Servant ‘The Branch’”).

You said that Jesus’ disciples did not expect the death of their Rabbi. This is true, nobody would expect it. However, this is not an evidence against the true Messianic interpretation of Isaiah 53, since there have been other unexpected prophecies, that happened in their due time. We cannot take for granted that the Jewish popular or rabbinic theology of the first century reflected exactly what the prophets had predicted. We all tend to minimize or even put under cover any perspective that we do not like. Peter’s answer in Mat 16:21-22 is a proof that that was the general view of the Jews. And though in the Hebrew Bible this fact (the death of Messiah) is not so frequently mentioned, statistics is not the best guide to the truth when we speak of the Bible as God’s revelation. The death of Messiah was predicted not only in Isaiah 53, but also in Daniel 9:26 (יִכָּרֵת מָשִׁיחַ וְאֵין לוֹ וְהָעִיר וְהַקֹּדֶשׁ “Messiah will be cut off, and He will have neither the City, nor the Sanctuary”). Also some psalms of David, “the Lord’s Servant” described poetically and prophetically the sufferings (Ps 22) or the glory (Ps 2; Ps 110) of the new David, or Son of David, Messiah.
You argued that even though Isaiah 53 is about Messiah, this does not mean that Jesus is the Messiah. This is really more simple. While Jesus was not the only one claiming to be the Messiah, He was the only founder of a universal religion, like Moses; He was the only one who was attributed a lot of great miracles (all of them in the benefit of others), even resurrections; He is the only Jewish Messiah who was believed to have Himself resurrected, with a lot of witnesses, many of them ready to testify for His resurrection with their own blood. Moreover, He was the only Messiah who came at the time specified by the prophecy (7 + 62 “weeks” of years = 483 years since Artaxerxes’ decree in Ezra 7, cf. Daniel 9:24-25). And how could happen to Israel such great calamity as the disaster of the second temple and of Jerusalem, without any foreknowledge and prediction of the doom? In Daniel 9:24-27 the Messiah's "cutting off" and the end of the sanctuary and the city are close related contextually, though not necessarilly in a cause-effect connection.

You said that the concept of vicarious atonement is in disagreement with the Hebrew Bible, and that sacrifices in relationship to the temple were not intended to pay for sins. However, the book of Leviticus (17:11 etc.) speaks for vicarious atonement. Its true that these animal sacrifices were not a true ransom price in themselves, and without repentance was no forgiveness (Lev 5:5-6, 10, 13, 16; Num 5:6-8; Is 1:11-18). The animal sacrifice was but a didactic means to teach people the concept of vicarious atonement, and forgiveness by a bloody ransom. This sacrificial system was very eloquent, and even its limits were instructive. Since only for common sins one could bring sacrifice, and not for premeditated, designed, defying or capital sins, it means that the sacrificial system was but a shadow, with limited powers, and that anyone who was forgiven from deliberated sins (like David’s adultery and assassinate), was actually forgiven in the power of the prospected true sacrifice (which is of the Messiah). See Daniel 9:24-27, where the great atonement for iniquities is related to the time of Messiah, actually to His death and to His cancelling the animal sacrifices.
True, God does not accept human sacrifices. However, the death of Jesus was not a “human sacrifice”. He was not a victim to be sacrificed by a priest, but He Himself was also the priest, so to say. He was injustly condemned to be crucified, but in spite of His defensive attitude, He made no use of His supernatural power to save Himself. He died not as a common martyr, confessing loudly His hope, but crying aloud the words of Ps. 22 (“My God, My God, why did You forsaken Me?”), thus expressing the unspeakable feeling of abandonement. This sense of abandonment and His unusually rapid death, witness for His intense moral suffering, and show that His death was a willing sacrifice for OUR sins: Is 53:6, 10, 11 (“But the LORD laid upon him the guilt of us all”; “…made himself an offering for guilt”, “He shal bear their guilt/iniquities” etc.).
You say that the Bible teaches that nobody should suffer for the sins of others. This is true, when it comes to social justice. But the concept of another’s payment because of love is also present in the levitical system (Lev 25:25, 48-49). Ruben and Judah offered examples of vicarious penance (Gen 42:37; 44:33).

You said that there is no reference to a necessary faith in Him, in order that His sacrifice be efficient. However, this truth is sadly implied in Is 53:1, 3 (“Who has believed…?” “we held Him of no account…”). Moses taught that we are counted righteous by believing God’s word, any of God’s revelations (Gen 15:6), including Isaia 52:13—53:12; Daniel 9: 24-27, suggesting the function of the temple and of all sacrifices. Unbelief is sin and to encourage the culture of unbelief is a great sin (Nu 14:11; 20:12; Deut. 1:32; 2Ki 17:14; Ps 78:22; 106:24; Is 7:9c). Penitence is related to believing God’s words (Jonah 3:5). Believing in Messiah, that came to be the cornerstone of God’s building is a testing truth (Is 28:16). The Messianic character of this prophecy is inferred from the Targum, that rendered freely the “cornerstone” (אֶבֶן בֹּחַן פִּנַּת יִקְרַת מוּסָד “a touchstone, a precious corner-tower founded”) as מַלַך תַקִיף גִיבָר וְאֵימְתָן”a strong and powerful and terrifying King (in Zion)”.
Regarding the “seed” of God’s Servant as natural offspring/children, we don’t deny the normal meaning of this expression. However, the words for “children” are sometimes used in a figurative manner, as spiritual offspring of God (Gen. 6:1-2; Ex. 4:22; Ps 29:1; 89:6), or as sons of Israel (whose seed/offspring contains also people who adopted the name of Israel, Is 44:1-5; and about some pagan neighbors it is written: “ they have been born in Zion”, Ps 87:4). Thus it is not necessary to understand the expression “He will see a seed”, in a literal manner. Actually the whole oracle is a poetry. More significant is the fact that after describing His vicarious death, the same passage speaks about His prolonging life (Is 53:10), implying His resurrection. This is very significant, and unique with Jesus, the only Messiaship claimant whose earthly story ends in resurrection, ascension, and a promise of the second Advent to complete His plan and work. Does not the Christian Messiah deserve a better theological study in the Jewish circles?

Pentru tine, si pentru altii interesat de subiect cred ca va fi cel putin o lectura valoroasa. Deasemenea subscriu la concluzia fratelui Florin Laiu cand vine vorba de evrei si clasificarea tipica a argumentelor cand vine vorba de lucruri destul de evidente in ce priveste crestinismul:

Florin Laiu wrote:Este o apologetică iudaică foarte "clever", specifică iudaismului actual, şi nu-l suspectez pe rabin de nesinceritate sau necinste, însă apologetica i-a orbit ochii, de nu mai reuşeşte să vadă. Când este vorba de un concept biblic care ar favoriza creştinismul, brusc devine minimalist, ba mai şi uită unele lucruri, pentru că nu-mi vine a crede că nu le ştie. Atitudinea lor faţă de creştinism este absolut iraţională. Mai degrabă acceptă ca evreu pe unul care este ateu, decât pe unul care este creştin. Ca şi la ortodocşi dealtfel. Dacă eşti un tip secular şi nu ai decât relaţiile clasice cu biserica (botez, cununie, prohod, eventual 1-2 sărbători), nimeni nu se ia de time, eşti socotit ortodox, chiar dacă nu din linia întâi. Dar dacă te-ai pocăit cumva, adică te-ai "dat în vreo sectă", tot satul e cu gura pe tine, iar popa nu te mai primeşte nici în cimitir. Este un fapt la fel de trist, că evreii nu mai sunt deloc ce au fost cândva, au aceeaşi atitudine închisă, refractară şi ostilă, plină de prejudecăţi, asemenea islamicilor, creştinilor tradiţionalişti, hinduşilor şi altor religii tribale.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #86764 ] Postby Davieboy on Tue Sep 09, 2014 5:14 pm

Gabriy'el wrote:Davieboy,

Nu stiu cat de dispus esti sa asculti ceva argumente dar eu in general sunt un om optimist.

Intr-o postare pe FB din luna iunie a acestui an, Florin Laiu a prezentat un clip in care un rabin aduce argumente impotriva ideii ca Isus ar fi Mesia, si alte lucruri asemanatoare cu ce discuti tu la acest thread. Link: https://www.youtube.com/watch?v=_TeOtzTaAco

Florin Laiu a postat un comentariu destul de detaliat pe aceasta tema - dar care nici pana azi nu i-a fost aprobat pe youtube.(probabil rabinul nu se astepta ca cineva sa ii raspunda chiar la nivelul lui, si argumentat) Il voi posta aici si eu zic ca merita sa il citesti cu atentie.

Gabriy'el, intotdeauna sunt dispus sa am un contest argumentativ dar numai daca esti serios si vrei sa argumentezi cinstit. Daca vrei sa descoperi ceea ce-am descoperit eu si mai mult de atat, daca vrei sa descoperi adevarul, eu sunt mai mult decat bucuros sa fac asta.

Eu cred ca postarea lui Laiu nu a fost aprobata deoarece contine prea mult text. YOUTUBE-ul nu este un forum dupa cum stii si tu, si nu poti comenta mai mult decat cateva propozitii. Daca vrei, invita pe Florin Laiu aici si promit ca ii raspund tuturor intrebarilor - intr-un mod respectabil bineinteles, atata timp cat respectul este reciproc.

Vezi tu, problema lui Isus nu este doar Isaia 53 ci si Daniel 9, si genealogiiile din Matei si Luca, si profetiile neimplinite, si ... lista asta e foarte lunga.

................

Nu am timp acum dar diseara cand ajung acasa am sa analizez ce zice F. Laiu mai sus si am sa ii/iti spun opininia mea.

PS. Imi poti procura te rog, adresa de email a lui F. Laiu?
Davieboy

[ #86765 ] Postby Davieboy on Wed Sep 10, 2014 11:41 am

Gabriy'el, regret sa te inform ca nu am gasit absolut nici o contestatie adusa de F. Laiu in comentariul lui kilometric. Nu stiu cat de fluenta este engleza ta, dar eu unul nu am gasit decat trimiteri biblice. Nu a batut cuiul in cap niciunde. F. Laiu a facut doar putina zarva intre voi, adventisti, si dupa cum vad sa prins.

Postarea din limba engl care ai afisat-o aici nu este a lui F. Laiu. E copiata de pe vre-un website apologetic crestin. Din nou, nu stiu daca percepi limba engl in mod fluent dar “vorbitorul” detine un dictionar foarte dezvoltat si un mod de exprimare elocvent si cordial la adresa rabinului. In schimb cand citesti comentariile lui F. Laiu lasate in limba romana, gasesti o diferenta izbitoare in modul de exprimare. Poti face o diferenta clara intre autorul postarilor din limba engl este si cel a celor din limba rom. Trebuie sa intelegi sursa argumentelor apologetice crestine pe limba engleza este enorma (pe WorldWide Web) si ai de unde copia insa cele din limba romana sunt f. putine.
Daca tu crezi ca dansul a adus macar un singur contra argument atunci eu te ascult si am sa-ti pregatesc o replica.

Am gasit un cont pe google al acestui pastor si i-am trimis o invitatie acum cateva minute in urma – o poti citi mai jos. Sper sa se prezinte aici, dar nu cred ca am eu norocul asta!

Buna ziua pastore. Acum cateva zile (pe azsforum.org) mi-a fost atrasa atentia asupra unei contestatii care o ai la adresa Rabinului Michael Skobac - e vorba de clipul de video de pe youtube intitulat Isaia 53. Mi sa mai spus ca nu ai primit raspuns sa ca nu ti s-au aprobat comentariile. Daca intradevar e adevarat si chiar doresti o dezbatere pe subiectul Isaia 52/53, Daniel 9, sau mai stiu in ce alte texte au descoperit teologii crestini profetii mesianice noi, la adresa lui Isus, atunci eu iti stau la dispozitie si promit sa-ti explic “ce” si “cum” si atunci vom constata cu totii (in vazul unei audeinte adventiste) daca rabinul sufera de orbie sau dumneata de idolatrie. Ma gasesti aici viewtopic.php?f=18&t=3049&p=86764#p86764 . Sper sa-mi faci onoarea. O zi buna!
Davieboy

[ #86766 ] Postby Gabriy'el on Wed Sep 10, 2014 11:57 am

Florin Laiu nu este pastor.
Mi s-a parut trist sa observ ca stii atat de putin despre Florin Laiu incat sa il acuzi ca nu ar fi scris el ci ar fi copiat de pe internet. Esti atat de departe de adevar in ce il priveste pe Florin Laiu incat singurul lucru care imi ramane in fata unor astfel de afirmatii este sa te compatimesc. Probabil nu l-ai citit niciodata, altfel nu imi pot explica astfel de afirmatii in care vocabularul bogat te convinve ca nu e el. Lucrurile stau exact invers. Tocmai modul acela de scriere elocvent este caracteristic fratelui Laiu. De asemenea incearca sa nu repeti greseli din trecut, adica nu fa afirmatii speculative - intuitia nu iti e o calitate pe care te poti baza. Exemplu: Si pe mine si pe altii ne-ai acuzat ca am fi clone ale vreunui user si cam de fiecare data ai gresit.

Daca in tot ce ai citit mai sus scris de Florin Laiu nu vezi niciun argument mai mult nu pot sa te ajut. Eu am vrut, dar nu se poate. Asta este! Sanatate si spor in toate!
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #86767 ] Postby Davieboy on Wed Sep 10, 2014 4:38 pm

Gabriy'el, eu am raspuns comentariului tau (adresat mie) si ti-am propus o dezbatere civilizata. Din pacate nu pot fi indulgent cu cei care confunda pastoria cu ciobania. Nu o fi el pastor in Biserica dar e pastor de pastori – tot una! F. Laiu nu putea decat sa lase un scurt mesaj la adresa rabinului (pe youtube) si sa-i lase adresa sau link-ul unde si-a postat comentariile dar sa-l batjocoreasca “pe la spate” cum a facut-o el e inadmisibil, mai ales pentru unul ca el care are pretentii de professor universitar. Daca pielea obrazului ii este atat de groasa cand facea imparteala cu insulte, ar trebui sa ii fie la fel de groasa cand le primeste – nu crezi? Eu cel putin i le aduc in fata, nu pe la spate cum face dumnealui.
Cat despre clone, vorbeste cu edwards si intreaba-l cinstit cate clone au patrulat doar in ultimele 12 luni aici pe forum - la urma urmei nu-l pot acuza ca incearca sa creeze trafic deoarece forumul asta e pe moarte de vre-o 3-4 ani. Sunt sigur ca am acuzat pe unul, sau doi dintre voi pe nedreptate, dar in mare parte am avut dreptate. Dar nu tin minte sa te fi acuzat pe tine sa fii clona altcuiva. Poate ma confunzi.

Arata-mi tu un contra argument de-al lui pentru ca sincer iti spun eu nu vad nici unul, sau ce vad e foarte slab si vag. Nu poti prezenta argumentul altcuiva si sa ma lasi pe mine sa-l analizez. Ori il trimiti pe cel care sustine ca e posesorul acestui comentariu, ori il explici tu deoarece sustii ca “subscrii” la tot ce este afirmat in comentariul respectiv – adica il intelegi, vezi argumentele si esti de aceiasi parere.

Deci, d-le Gabriy'el, u_n_d_e sunt argumentele la care subscrii tu?
Daca nu te simti apt atunci il asteptam pe super pastorul F. Laiu dar nu imi fac sperante prea multe. Imi amintesc de un film care-l vizionesem cand eram copil mic. Titlul mi se parea tare hazliu, “Musca si Fugi”. Cam asta e atitudinea lui Laiu. Vreau sa iti amintesc ceea ce ii spuneam lui Confucius pe celalt topic (viewtopic.php?f=18&t=333&p=86756#p86756 ):

Liderii crestini par foarte vrednici [pentru unii ca tine] predicand monoloage memorizate ca pe poezii din spatele amvoanelor unor gura casca care nu-l contrazic si ii aproba mesajul inainte ca acesta sa-l rosteasca .. dar, provoca-i la o dezbatere deschisa si o sa te convingi cat de neputinciosi sunt si cat de minima le este pregatirea teologica.
Davieboy

[ #86768 ] Postby Davieboy on Thu Sep 11, 2014 2:26 pm

Astazi, am facut un al 3 lea atentat de a intra intr-un dialog cu Florin Laiu ===> https://plus.google.com/109204547282673077446/posts

Dansul nu a produs absolut nici un argument in monologul care il are cu sine insusi (postat de Gabriy'el aici, acum cateva zile). Nu gasesc absolut nici o sinteza a niciunui text biblic - tot ce a prezentat sunt opinii personale (sau ale Bisericii) cu trimiteri biblice care [presupun] ar trebui sa-i suporte teoria. In schimb ceea ce nu vad este analiza a macar unui singur text unde putem vedea catusi de putin ca intradevar, textul biblic ii suporta crezul personal. Eu nu am timp sa iau textele voastre si sa vi le analizez ca sa va dovedesc ca gresiti. Eu credeam ca asta este regula jocului astuia: Prezinti ideea, o teoretizezi, apoi vii cu analiza unor texte biblice care iti suporta (catusi de putin) teoria, sau ideea caruia ii esti adept ! Apoi vin eu si combat cu o analiza similara sau, .. devin adept!

... pai ce facem aici? voi imi aduceti texte ca eu sa vi le interpretez, ca apoi sa veniti cu alte texte pe care tot eu le voi interpreta? - not fair! N_O_T_____F_A_I_R_!!!

vezi tu acum la ce ma refeream cand ti-am cerut sa argumentezi cinstit Gabriy'ele ?
Davieboy

[ #86769 ] Postby Davieboy on Fri Sep 12, 2014 7:52 am

CONSTATARE:

Dupa o scurta investigatie am constatat ca pastorul si profesorul universitar Azs, Florin Laiu evita un argument direct cu rabinul Michael Skobac. Dovada fiind ca dansul nu a indraznit sa-l provoace pe rabin pe youtube asa cum a afirmat. Stim cu totii ca atunci cand postezi un video pe youtube nu ai controlul asupra aprobarii comentariilor sau stergerea lor. Deci comentariile laste pe youtube nu treg printr-un proces de aprobare/dezaprobare. Incearca si convinge-te de unul singur [cititorule]. Daca esti logat pe un acont de google mail, atunci poti lasa comentarii cate vrei si unde vrei.

Mai mult de atat d-ul Laiu a refuzat sa-mi raspunda tuturor emailor mele. L-am contactat acum 2 zile pe google talk si pe acontul lui personal de pe Facebook cu cate un mesaj privat. Ieri, am postat acelasi mesaj (public) pe contul lui de pe google. L-am apelat si aici, dar toate incercarile mele au fost fara rezultat.
As vrea sa va aduc la cunostinta tuturor (pt cei care nu inteleg limba engleza) ca Florin Laiu nu a adus nici un contraargument in postarea lui afisata aici de Gabriy’el. Prima jumatate a comentariului (aprox 4 paragrafe), contine doar date biblice unde dansul (F. Laiu) agreaza cu rabinul M. Skobac – ca si cum ar fi vrut sa-i arate rabinului ca dansul (1)detine google search skills sau (2) ca detine o concordanta biblica si stie sa o foloseasca.

Apoi, isi expune opinia sa personala fara nici un suport biblic, incepand aici:

But the most significant use of this title, if not the most frequent, is related to Messiah, the King of Kings, the Prophet of Prophets, who was to impersonation the role of Israel as light of the world, the true fulfillment of the Abrahamic blessing. Preparing the misterious oracle of Isaiah 52:13—12:12, the prophet uses this holy Messianic title in chapters 42:1-7; 49:3, 5, 6, 7 (actually the whole passage, at least vv. 1-8 must be read), Is 50:10 (see also the context). In Is 51:4-5 there is also a Messianic prophecy preparing the oracle of 52:13—53:12. And a final argument that this title was consciously related to Messiah is in Zechariah 3:8 כִּי־הִנְנִי מֵבִיא אֶת־עַבְדִּי צֶמַח (“Behold, I will bring My Servant ‘The Branch’”).

Unde, sustine ca cea mai buna, cea mai frecventa, si cea mai significanta traducere a acestui titlu (de servitor al lui D-zeu) este cea de (1)Mesia sau (2)Imparat al Imparatilor, (3)Profet al Profetilor care va personifica rolul pe care il are Poporul lui Israel, cel care detine “lumina lumii” (la care neamurile pot privi si descoperi pe adevaratul D-zeu si Tora [legile] ) lasate poporului lui Israel. Apoi, implica, ca trimiterile care ii suporta aceasta interpretare le gasim nu doar in Isaia 52:13 – 53:12 (el a facut o greseala de tipar si a scris 52:13—12:12), ci si in capitolele 42 si 49. Mai adauga 50:10 si 51:4-5 tot din Isaia. Il mai aminteste si pe Zaharia 3:8. Dar nici macar nu citeaza un singur text din trimiterile de mai sus. Nici o sinteza. Nici o analiza. Restul postarii lui contine acelasi mod de argumentare: opinie + trimiteri, fara absolut nici o explicatie personala a vreunui text citat.

Eu sunt dispus sa argumentez cu orisicine doreste, toate trimiterile de mai sus ale lui F. Laiu si pot dovedi ca ele nu suporta Crestinismul si nici pe Isus, dar astept o initiativa din partea cuiva. Vreau sa mi se arate "unde" si "cum" detin aceste texte citate dovezile pro crestine/pro Isus. Nici un text, nicaieri, ABSOLUT NICAIERI in intreaga Scriptura Ebraica nu se vorbeste de vre-un fiu de D-zeu inafara de textele care duc referinta in mod metaforic de Poporul lui Israel sau unele caractere davidice (David, Solomon, etc.), sau .. ingeri. Pentru o lista mai amanuntita puteti vizita website-ul Ortodox Pagan (pagina 6) http://www.ortodoxpagan.com/?page_id=93 . Defapt intreaga Scriptura Ebraica este adresata in intregime doar Poporului lui Israel, cu o mica exceptie unde D-zeu ii spune lui Hagar ca ii va inmulti samanta fiului ei Ismail, ca sa o asigure ca acesta nu va pieri - Geneza 21:17-18. Nici intr-o alta parte a Bibliei Ebraice nu vorbeste D-zeu neamurilor. Probabil ca asta a fost si motivul pentru care Biserica si-a construit propria Biblie si ia "infiltrat" radacinile in Scriptura Ebraica !

Gabriy’el, ceea ce ai prezentat tu aici nu se numeste argument, mai ales cand el provine de la un renumit professor universitar de rangul lui Florin Laiu (renumit in Comunitatea Adventista). Intentia lui Laiu a fost doar (1)sa-si bata singur toba in fata voastra si (2)sa va intareasca voua spiritele, nicidecum de a intra intr-un dialog cu rabinul (te asigur ca acesta l-ar fi facut harcea-parcea si Laiu e constient de asta, .. sunt sigur).

De la Sinai incoace evreul si-a pastrat secret tainele Torei, dar in ultimii ani au aparut foarte multe website-uri si predici iudaice pe WorldWideWeb. Evreul s-a hotarat sa lepede atitudinea lui umila si sa riposteze impotriva tuturor neamurilor pagane, inchinatoare si iubitoare de idoli. E timpul ca cele 10 triburi sa se intoarca acasa. Evreii paganizati de pretudindeni, vor simti o atragere si o dragoste inexplicabila cand vor auzi adevarul predicat de membrii tribului Levi. Daca si tu [cititorule] ai aceleasi sentimente, s-ar putea sa te tragi din unul dintre cele 10 triburi iudaice. Acesti farisei (pentru ca asta sunt ei – adevaratii FARISEI), vor strange toti evreii cum isi strange closca puii sub aripa. Ooohh … imi tresalta inima doar cand ma gandesc la asta .. Image.. Image

………………………………………….

Cititorule, mai jos am postat intreaga lectiune a rabinului asupra Isaia 53 (contine 3 videouri de cate o ora si jumatate fiecare). Cei care nu inteleg engleza, au de pierdud foarte mult. Ceilalti; bucurati-va sufletele!

Partea 1 - https://www.youtube.com/watch?v=ioDqH7TAQhM
Partea 2 - https://www.youtube.com/watch?v=vX8e0IXc4yo
Partea 3 - https://www.youtube.com/watch?v=jN4r41qPUUc
.
Davieboy

[ #86775 ] Postby Davieboy on Sun Sep 21, 2014 8:29 am

Gabriy'ele, daca si asa l-ai implicat pe F. Laiu si ai deschis cutia Pandorei fara sa-ti dai seama hai sa-ti demonstrez cine e onorabilul profesor universitar F. Laiu. Ti-am spus acum vreo 10 zile in urma ca dansul a copiat postarea din limba engleza de undeva de pe internet. Ca dovada, iti ofer link-ul de mai jos. Citeste poezia pe care F. Laiu a tradus din limba engleza si si-a semnat numele ca si cum el ar fi autorul ei. Citeste comentarille de dedesuptul ei. Mare ar trebui sa-i fie rusinea lui Laiu, insa eu cred ca obrazul dansului e mult prea gros!

http://www.resursecrestine.ro/poezii/16 ... ei-maimute

Ca si Ellen G. White, carturarii vostri folosesc aceleasi metode de inspiratie ===> plagiarismul. Voi asta sunteti. Asta stiti. Nimic mai mult. Nimic mai putin.

Rusine sa-i fie lui FLORIN LAIU ... R_U_S_I_N_E___sa-ti__fie___FLORINE__!!! ... Image Image ...
Davieboy

[ #86776 ] Postby Davieboy on Sun Sep 21, 2014 5:26 pm

Florin Laiu sustine ca ar fi scris poezia respectiva acum 20 de ani (il citez de aici: http://www.resursecrestine.ro/poezii/16 ... ei-maimute):

"Din nefericire, poezia aceasta, pe care am scris-o acum aproape 20 de ani, a fost pusă în circulaţie de unii fără menţionarea autorului, apoi a fost modificată şi difuzată pe internet în variante mai mult sau mai puţin kitsch-oase, de care unii chiar şi-au ataşat numele ca „autori". Ceea ce mai rămâne de făcut acum este ca vreunul din aceşti băieţi îndrăzneţi să mă dea în judecată că le-am furat capodopera. Poezia a fost publicată cu aproximativ 20 de ani în urmă în Curierul Adventist, şi este prima din albumul meu Stihuri de altădată, Cernica: Editura GRAPHE, Colecţia Ştraif, 2004."

Mai jos insa, aveti un link la un Audio intitlulat "The Monkey in The Mango Tree". Cei dintre voi care cumoasteti limba engl ascultati versurile cantecului. Aceasta inregistrare, facuta in 1957 era deja un Broadway show pe vremea respectiva. Bineinteles ca poemul nu putea fi scris decat inaintea anului 1957. Cati ani avea Florin Laiu pe vremea aia?

http://zvbxrpl.blogspot.com/2009/01/ric ... mango.html - la mijlocul paginii gasiti inregistrarea. Am postat o poza a inregistrarii mai jos:

Image

Mai puteti gasi inregistrarea si aici: http://www.dailymotion.com/video/x3vjbw ... tree_music

Florin Laiu a acceptat laude cu o pura nesimtire, asa doar cum un adventist o poate face. Ba mai mult de atat a mai si atacat si insultat alte persoane care la randul lor au tradus acest poem satiric intr-un mod diferit si si-au atasat, la randul lor, numele lor ca autor, sustinand ca acestia iar fi copiat capodopera. Cata nesimtire - BRAVO FLORINE ! Esti beton .. armat, nu alta (balega nu rahat!). Calitate Adventista de clasa I-a. Coana Albu ar fi tare mandra de tine. Nu esti un sarlatan de strada, ci un pișicher calificat !
Davieboy

PreviousNext

Return to Spiritualitate