ISUS e FALS. CRESTINII sunt PAGANI. AVEM DOAR 1 TESTAMENT

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: ISUS e FALS. CRESTINII sunt PAGANI. AVEM DOAR 1 TESTAMEN

[ #87027 ] Postby Davieboy on Tue Jan 06, 2015 9:14 pm

Am hotarat ca mai degraba sa va pregatesc un Tabel ca sa-mi fie mai usor sa va expun interpretarea Iudaica, si pentru ca voi sa o puteti intelege mai lesne. Sunt sigur ca profesorul universitar Florin Laiu nu apreciaza gestul, dar sper ca voi ceilalti imi veti multumi (intr-o buna zi!). Am sa revin, asa cum imi permite timpul, sa explic Tabelul Cronologic al Capitolului 9 din Daniel pe de-antregul. Pina atunci, Florin Laiu va latra neputincios in continuare, dar la sfarsit, cand voi prezenta tot ceea ce am de prezentat aici, si voi face un rezumat a tuturor argumentelor lui, o sa vedeti cu adevarat (cei care nu sunteti capabili inca) cine e Florin Laiu si ce fel de apologie crestina aduce dansul argumentelor mele si tot ceea ce este scris. Abia atunci va incepe maturarea podelelor care am tot promis-o de cativa ani incoace. Stiti cu totii deja ca; atunci cand Davieboy se lauda cu ceva, “you can take it to the Bank”.

Studiu placut Image

Image

PS. Intre timp, poate Florin Laiu, care se lauda ca cunoaste limba ebraica, ...
Emanuel12 wrote:Deoarece deţin suficiente cunoştinţe de ebraică
ne poate explica cum se face ca un vorbitor al limbei sfinte nu e capabil a recunoaste niste elemente de baza ca si cum ar fi diferenta dintre Talmud si Tanakh!
Davieboy wrote:
Emanuel12 wrote: Scripturile nu au fost denaturate, nici în secolul 4, nici de inchiziţie în Evul Mediu. Căci originalul Vechiului şi Noului Testament poate fi refăcut oricând … (viewtopic.php?f=18&t=3088&start=90 … post #86913)
Bai Tandala, eu vorbeam despre Talmud ca a fost distrus nu de Tanakh. Talmudul contine Tora Orala, Tanakhul este Scriptura Ebraica, ceea ce tu numesti Vechiul Testament. Tanakhul contine "Tora", "Profetii" si "Scrierile". Dupa cum vad eu, argumentez cu prostii aici! E vre-un Adventist coerent pe aici printre voi? Cine va facut ma pe voi evrei spirituali? ... CAND? ... CUM?...

... sau poate ne spune si noua, cei care nu prea pricepem Tontologia asta Crestina, CARE sau CINE E autoritatea asta, care sustine ca un an biblic trebuie sa aibe 360 de zile Image
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

[ #87030 ] Postby Davieboy on Thu Jan 08, 2015 2:26 pm

A fost necesar sa fac cateva mici corectari caligrafice si de punctuatie. Aveti mai jos TABELUL CRONOLOGIC AL CAPITOLULUI 9 DIN DANIEL, retusat si finalizat, batut in cui si "scris in piatra" ... i__m__b__a__t__a__b__i__l - vorba lui Gabriy'el
(care in momentele astea trece prin procesul de transformare din "a crede" in "a sti", adica "a cunoaste cu adevarat" ... how do you like me now? .. playboy Image).

Image

Paganul Crestin (in cazul de fata Crestinul Adventist), in general si de obicei, sare din text in text ca sa-si “dovedeasca” radacinile religiei sale pagane in Scriptura Ebraica. Nu o sa-i auzi niciodata citand Scriptura Ebraica pe capitole... << priveste la capitolele 7,8 si 9 din Daniel ca sa-ti arat ce a fost proorocit! >> .. sau .. << Hai sa ne uitam la capitolele 28, 29, 30 si 31 din Ieremeia ca sa-ti demonstrez legamantul cel nou e facut cu noi! >> . NU, paganul gaseste cate un text ici si colo, si il scoate din contextul lui, ca apoi sa-l transpuna unui proces de “metamorfoza crestina” si sa-l schimbe intr-o proorocire despre idolul Isus .. c*cum*singur*lui.
Crestinul iti spune, << uitate la Daniel 9:24-27 si apoi priveste adunarea si impartirea care o facem noi [in Biblia voastra], dupa "oranduielile si legile" noastre, si o sa te convingi ca acolo se vorbeste despre Isus >>, dar daca ii intrebi despre ce profetiii ale lui Ieremia se vorbeste la inceputul capitolului 9 din Daniel, habar n-au, in schimb "ei stiu" ca in verseturile 24-27 este proorocit idolul lor, Isus ! Ce autoritate a decis ca un an biblic are 360 de zile eu habar nu am. Unde mai pui ca anul iudaic are mult mai putin de 360 de zile, iar cel pagan mult mai mult de 360! Sau de ce unelea cuvinte sunt schimbate indeajuns doar ca sa dea textului o conotatie diferita ?!
Se pare ca Florin Laiu a tulit-o de-aici, dar nu-i nimic. Va promit o analiza d_e_t_a_l_i_a_t_a, a tuturor argumentelor lui asupra profetiilor "Isusianice" si va veti convinge ca profesul vostru universitar, Florin Laiu, a comis gafe peste gafe si greseli peste greseli predicandu-va o teologie inventata!
Daca cumva va intrebati de ce ii repet numele atat de des, este pentru ca Google sa-l identifice cat mai usor si sa scoata "link"-urile forumului pe prima pagina atunci cand cineva cauta informatii asupra lui - free publicity for Florin Laiu, iar textul "bold", adica ingrosat, sau apasat, ii da intaietate pe "motoarele de cautare" de pe Google, Bing, Yahoo, etc. Nu vreau ca doar voi de aici de pe forum sa cunoaste-ti aceste lucruri (nu numai despre Florin Laiu), ci vreau ca voi toti sa le cunoaste-ti.

Sa va explic ce se intampla in Daniel, capitolul 9;
Daniel, care cunostea proorocia lui Ieremia si in momentele acelea ii traia sfarsitul [proorociei], era ingrijorat deoarece proorocia lui Ieremia “intarzia”.
Daniel a trait in perioada dintre distrugerea primului Templu si reconstruirea celui de-al 2-lea Templu. Atunci a trait el. Atunci a proorocit el. Spre deosebire de zilele de astazi de exemplu, cand nu stim data cand va veni Mesia, cel care a fost anuntat de Moise (Deut.18:15), fiindca Osea 3:4-5 pur si simplu ne spune ca va fi un timp lung, spune ca va fi “multe zile”. Nu spune cate. Astazi, noi nu stim, dar speram ca va fi curand.
In timpul Exilului Babilonean, lucrurile stateau altfel. Ei au stiut ca va fi doar 70 de ani! Au stiut datorita profetului Ieremia. Omul acela al lui D-zeu, a carui gura a vorbit cuvintele profetice. Din gura lui si din “gura lui D-zeu” au iesit cuvintele care ia anuntat ca dupa 70 de ani, Babilonul va cadea!
E important de retinut ca atunci cand Poporul Evreu a fost prigonit, el nu a fost lovit “peste noapte”, prigoana si suferinta nu s-a “furisat” peste el ci a avut loc un declin constant a tuturor binecuvantarilor de care se bucura din partea lui D-zeu si in locul lor au aparut nevoile, necazurile, greutatile si blestemele.
Daniel cunoaste doua profetii ale lui Ieremia, foarte importante. Foarte importante deoarece Daniel traia in vremea cand ele trebuiau sa se implineasca. Daniel examineaza cele doua versete si vede ca fiecare dintre aceste versete vorbesc despre o perioada de 70 de ani fiecare. Fiecare verset vorbeste despre o anihilare a Babilonului. Dar numai una din ele (cea de-a doua) vorbeste despre reinstaurarea Poporului Evreu inapoi pe Taramul Sfant al Israelului.
Sa ne uitam la Ieremia 25:12 si Ieremia 29:10.

Dar, cand se vor implini acesti saptezeci de ani, voi pedepsi pe imparatul Babilonului si pe neamul acela, zice Domnul, pentru nelegiuirile lor; voi pedepsi tara Haldeilor [Haldeii (sau Chaldeii) era poporul bastinas peste care a fost instaurat Babilonul] si o voi preface in niste daramaturi vesnice.

Nu trebuie sa ai nici un fel de credinta ca sa crezi profetiile de mai sus. Daca vrei sa descoperi “gradinile suspendate” ale regelui Nebucadnetzar vei avea nevoie de un escavator sau cel putin de o lopata si o harta cu imprejurimile Bagdadului si eventual vei descoperi ca Babilonul zace pe acolo pe undeva, inca sub daramaturi. Inaintea primul "Golf War" de la inceputul anilor "90 cind "Bush seniorul" era presedinte al US, Sadam Husein se angajase sa reconstruiasca Babilonul cel vechi, dar D-zeu la lovit cu razboi, iar profetia sta inca in picioare astazi. Dar, ... restul profetiei nu se implinise inca. Nu erau "semne" ca Poporul Israel s-ar intoarce inapoi pe Taramul cel Sfant al Israelului. Sa mergem acum la cel de-al doilea verset,

Dar iata ce zice Domnul: ‘De indata ce vor trece saptezeci de ani ai Babilonului, Imi voi aduce aminte de voi si voi implini fata de voi cuvantul Meu cel bun, aducandu-va inapoi in locul acesta’.

In perioada cand Daniel contempla asupra acestor doua profetii din Ieremia 25:12 si Ieremia 29:10, atat de importante generatiei lui, el era chiar in primul an al lui Darius I. Poate asta nu va spune prea mult dar ce urmeaza ar trebui sa faca putina lumina; Era aproximativ jumatate de secol dupa distrugerea primului Templu, cea ce inseamna ca erau aprox 68, 69 de ani de la subjugarea Ierusalemului. Daniel sta in Babilon, si intr-adevar, Babilonul era distrus. Istoricii nici in ziua de azi nu pot pricepe si se scarpina dupa urechi incercand sa inteleaga cum a fost distrus Babilonul pur si simplu “peste noapte”, exact asa cum a spus profetia. Dar, .. cealalta parte a profetiei intarzia! Iudeii nu plecau inapoi in tara lor. Evreii nu se intorceau. Nu doreau sa se intoarca. Daniel era inspaimantat ca “doamne-fereste” reintoarcerea ar fi fost intarziata, iar "potopul" si nenorocirea despre care se vorbea in cartile lui Moise au fost adeverite.

Sa explic;
Scriptura Ebraica ne spune ca sunt doua (2) parti foarte dificile de citit (pentru noi, evreii) din “Legea lui Moise” si ele sunt Leveticus 26 si Deuteronom 28. In aceste doua locuri se vorbesc lucruri oribile ce se pot intampla (deci era o profetie conditionata) Poporului Evreu, daca isi intorc fata de la D-zeu. Lui Daniel ii era teama de unul dintre acele texte scrise acolo de Moise. In Leveticus 26:18 Scriptura spune ca daca intr-adevar, Poporul Evreu nu se va intoarce la D-zeu, atunci D-zeu le va multipla pedeapsa de 7 ori cate 7. Priviti la Leveticus 26:18 (cititi si verseturile precedente ca sa va convingeti ca intr-adevar despre asta este vorba acolo).

Daca, cu toate acestea, nu Ma veti asculta, va voi pedepsi DE SAPTE ORI mai mult pentru pacatele voastre.

De asta ii era teama lui Daniel. Evreii au continuat sa pacatuiasca cu idolii paganilor (gen Isus) in Babilon, iar acum pedeapsa lor nu va mai fi 70 de ani, ci de 7 ori cate 70 de ani (deci 490). Dragii mei frati evrei, putinii din voi care veti citi aici, daca aveti nevoie de o plansatura buna, asa cum doar Ieremia va poate pune la dispozitie, citit capitolul 9 al lui Daniel, nu de la versetul 24, ci de la intaiul. Chiar te rog si pe tine cititorule sa iei o pauza de aici si sa citesti intregul capitol 9 sa te convingi ca tot ceea ce-am scris aici este adeverit de ceea ce spune Daniel.
Daniel incepe sa-l roage si sa-l implore staruitor pe D-zeu incepand prin a zice: “[Sunt aici] In anul dintai al lui Darius, ...” ... el nu realizase inca, ca nu va dura mai mult de un an sederea lui acolo – Cirus venea in mare graba, era “dupa colt” cum s-ar zice. Daniel vorbeste lui D-zeu si-i spune, << stau aici si incerc sa calculez profetiile lui Ieremia, si nu le inteleg... dar stiu ca suntem aici din cauza pacatelor si blasfemiilor >>, dupa cum vedeti, Daniel nu astepta nici un Mesia, el e ingrijorat de Poporul Israel. E ingrijorat de Taramul cel Sfant. E ingrijorat de Templu. El se va ruga pentru Sanctuarul Sfant,... si incepe sa planga, si incepe sa marturiseasca si sa se caiasca si sa-si recunoasca vina lui si vina Poporului Israel pentru iertarea pacatelor, sperand ca D-zeu sa ingaduie implinirea totala a profetiei lui Ieremia ca ei sa nu fie loviti cu blestemul din Levetic 26:18 .. "de 7 ori". Plangerea lui Daniel a fost atat de sincera si atat de miscatoare incat D-zeu imediat a dat cuvant (Sa tineti minte ca e CUVANT nu PORUNCA/LEGE/DECRET cum traduce Biblia Crestina in vers 25 din Daniel 9 - e foarte important si am sa revin aici), a imputernicit unul din ingeri sa-l faca intelept pe Daniel ca el sa poata sa inteleaga.
Sa cercetam in Scriptura. In Daniel 9 primul verset spune;

1.In anul dintai al lui Darius, fiul lui Ahasveros [Artaxerxe], din neamul mezilor, care ajunsese imparat peste imparatia haldeilor
Am sa adaug o nota scurta sa va explic ca aici nu este vorba de Artaxerxe Persul, care a cucerit Grecia (vezi filmul “300”). Aici e vorba de Artaxerxe, Mezul (dupa cum indica si textul). Se pare ca aici autorul foloseste acelasi mod de interpretare care la facut Moise cu Regii Egiptului, nu ia numit dupa nume ci dupa titlu - “faraon".

2.in anul dintai al domniei lui, eu, Daniel, am vazut din carti ca trebuiau sa treaca saptezeci de ani pentru daramaturile Ierusalimului, dupa numarul anilor despre care vorbise Domnul catre prorocul Ieremia.
3.Si mi-am intors fata spre Domnul Dumnezeu ca sa-L caut cu rugaciune si cereri, postind in sac si cenusa.

sar peste 10 versuri in care sunt descrise plangerile si rugaciunile lui Daniel, si ajungem la versetul 13

13.Dupa cum este scris in Legea lui Moise, toata nenorocirea aceasta a venit peste noi; si noi n-am rugat pe Domnul Dumnezeul nostru, nu ne-am intors de la nelegiuirile noastre si n-am luat aminte la adevarul Tau.
Primul Templu a dainuit 410 ani. Al 2-lea Templu a dainuit 420 de ani. Deci daca cel de-al 2-lea Templu a dainuit 420 de ani, si Exilul Babilonian a durat 70 de ani, atunci avem 490 de ani. Daniel e pe cale sa afle despre toata aceasta durata de timp, pina la distrugerea celui de-al 2-lea Templu, despre toata aceasta duratie de 490 de ani de la distrugerea primului pina la distrugerea secundului. Perioada respectiva trebuie implinita. D-zeu cu-adevarat a adus mari nenorociri Poporului Israel in perioada celui de-al 2-lea Templu, si desi Poporul Israel merita aceste nenorociri, si vor ramane in Babilon pentru toti cei 490 de ani, D-zeu permite un lucru special pentru Poporul sau. El permite ca Templul sa fie construit, dar in timpuri grele, si acest timp al celui de-al 2-lea Templu este adunat socotelii celor 490 de ani;

24.Saptezeci de saptamani [de ani]au fost hotarate asupra poporului tau si asupra Cetatii tale celei Sfinte, pana la incetarea faradelegilor, pana la ispasirea pacatelor, pana la ispasirea nelegiuirii, pana la aducerea neprihanirii vesnice, pana la pecetluirea vedeniei si a prorocului si pana la ungerea Sfintei Sfintelor.
25.Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la rostirea CUVANTULUI pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la regele uns, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.
26.Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, cel uns va fi starpit, si nu va mai exista. Poporul unui domn care va veni va nimici cetatea si Sfantul Locas, si sfarsitul lui va fi ca printr-un potop; este hotarat ca razboiul va tine pana la sfarsit, si impreuna cu el, si pustiirile.
27.El va face un legamant trainic cu multi timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat.

Era Mesianica nu poate incepe pina nu sunt toti acesti 490 de ani completati de-a intregul. Acum ca suntem cu totii in tema a ceea ce se intampla in Daniel 9, putem cu usurinta sa deducem ca “printul uns” sau “regele uns” nu este nimeni altcineva decat Cirus. Primul, si singurul Pagan “uns” de D-zeu. “Uns” nu rege al Israelului, nici Mare Preot, sau Prooroc, ci “uns salvator temporar” al Poporului Israel. Cirus a sosit imediat dupa incheierea celor “Sapte saptamani ”. Este Cirus numit un “mesia” ? Bineinteles ca DA.

In Isaia 44:28, D-zeu spune “Eu zic despre Cirus: ‘El este pastorul Meu, si el va implini toata voia Mea; el va zice despre Ierusalim: ‘Sa fie zidit iarasi!’, si despre Templu: ‘Sa i se puna temeliile!’
In Isaia 45:1, D-zeu spune “Asa vorbeste Domnul catre unsul Sau, catre Cirus, pe care-l tine de mana ca sa doboare neamurile inaintea lui si sa dezlege braul imparatilor, sa-i deschida portile, ca sa nu se mai inchida:
In Isaia 45:13, D-zeu spune “Eu am ridicat pe Cirus, in dreptatea Mea, si voi netezi toate cararile lui. El Imi va zidi iarasi cetatea si va da drumul prinsilor Mei de razboi, fara pret de rascumparare si fara daruri, zice Domnul ostirilor.

Isaia a scris randurile astea avand calitati profetice, vazand viitorul cu vre-o 2 secole inainte ca evenimentele sa se implineasca. Dar Isaia nu este singurul care sustine aceasta profetie. Ezra participa si el la profetie; Defapt in Scriptura Ebraica, scrierea lui Ezra este situata chiar dupa scrierea lui Daniel, in schimb Biserica a luat-o si a “ingropat-o” dupa scrierile Regilor. De ce? Pentru ca primul capitol din Ezra e practic o continuare a cap 9 din Daniel, iar cand cititorul care pricepe (adica teologul), citeste Ezra imediat dupa ce a citit Daniel, ii este mult mai usor sa inteleaga adevarul autentic al Evreului. Dar cand e ascunsa 400 de pagini, aproape jumatate de biblie inaintea lui Daniel, cand defapt trebuia sa-i fie o continuare, atunci ii este practic imposibil a conecta una cu cealalta. Pentru ca daca cel ce termina de citest si studiat capitolul 9 din Daniel si rasfoieste cateva pagni mai incolo, stiti gaseste? Uite cum incepe cartea lui Ezra;

Ezra 1:1 “In cel dintai an al lui Cirus, imparatul persilor, ca sa se implineasca CUVANTUL Domnului rostit prin gura lui Ieremia, Domnul a trezit duhul lui Cirus, imparatul persilor, care a pus sa se faca prin viu grai si prin scris vestirea aceasta in toata imparatia lui

Ce sa implineasca Cirus?...hai sa mai citim odata ca nu cred ca am auzit bine ... “...ca sa se implineasca CUVANTUL Domnului ... AAaaaaa, acum incep sa inteleg, nu e nici "porunca". nici "lege", nici "decret" cum e tradus in traducerile Pagano-Crestine ... dar care cuvant este acesta? .. cel “rostit prin gura lui Ieremia ".... probabil ca aici Biserica a uitat sa inlocuiasca "cuvantul" cu porunca, sau lege, sau decret !

Ezra 1:2 “Asa vorbeste Cirus, imparatul persilor: "Domnul Dumnezeul cerurilor mi-a dat toate imparatiile pamantului si mi-a poruncit sa-I zidesc o Casa la Ierusalim in Iuda.

Ezra 1:2 “Cine dintre voi este din poporul Lui? Dumnezeul lui sa fie cu el, si sa se suie la Ierusalim in Iuda, si sa zideasca acolo Casa Domnului Dumnezeului lui Israel! El este adevaratul Dumnezeu, care locuieste la Ierusalim.
Ce spune paganul asta, care a fost uns de D-zeu salvator temporar al Poporului Evreu? Ca D-zeul EVREULUI e singurul D-zeu real. Ca EL locuieste in Ierusalem - in Templu, in Sfanta Sfintelor!

(Va Urma...)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #87035 ] Postby Davieboy on Wed Jan 14, 2015 2:38 pm

Scuze pentru intarziere. Sunt foarte ocupat zilele astea.
Am sa ma grabesc sa raspund mai des de-acum pentru ca trolulBatranul Enoch” (operat de admin, si prezent intotdeauna cand sunt aici), sa nu mai aibe de asteptat atat de mult pentru a posta. Se pare ca si-a facut un program special de postare; intotdeauna dupa mine, deorece in lumea lui de dobytuk, el inscrie o victorie adventista de fiecare data cand topicul meu este mutat de pe primul rand al forumului.

Ramasesem la versetele 24, 25, 26 si 27 din capitolul 9 din Daniel. Sa continuam;

Daca ne uitam la Cronici, care practic sunt ultimele cuvinte ale Scripturii Ebraice, gasim [in 2 Cronici 36:22] urmatorul verset;

In cel dintai an al lui Cirus, imparatul persilor, ca sa se implineasca CUVANTUL Domnului rostit prin gura lui Ieremia, Domnul a trezit duhul lui Cirus, imparatul persilor, care a pus sa se faca prin viu grai si prin scris aceasta vestire in toata imparatia lui:

Image

Textul de mai sus (in rosu) este o copie directa a traducerii "Cornilescu", iar imaginea este un "print-screen" al textului ebraic/englez on line.

Deci, dupa cum vedem, Biserica nu a reusit sa inlocuiasca cuvintele aici, sau poate au crezut ca e deajuns sa le scimbe doar pe cele din Daniel 9!
Priviti la expresia cheie de acolo care este “cuvantul”, nicidecum “porunca”, sau “lege”, sau “decret”. Tineti minte un lucru, ca lui Daniel i se spune clar ca numaratoarea anilor incepe atunci cand “cuvantul va iesi”, “va inainta”. Florin Laiu stie deja, dar cand voi explica interpretarea falsa si fortata a lui [Florin Laiu], o sa intelegeti cu totii de ce a trebuit sa insist de atatea ori ca aici este vorba de cuvant profetic si nu de “lege”, “decret”, sau “porunca”, deoarece pe baza acestor cuvinte [anterioare] este construita intreaga lor interpretare [falsa] crestina.

Apoi, sa ne uitam la cea de-a 3-a propozitie a versetului 25, vedem ca cifra 69 este descrisa intr-un mod foarte ciudat; sapte si saizeci si doi [de saptamani] – 483 de ani. E ca si cum am citi 483 asa; patru si patru sute saptezeci si noua! Este evident ca cei patru ani (in cazul nostru cele 7 saptamani) alcatuiesc o perioada de timp separata fata de ceilalti 479 (in cazul nostru cele 62 de saptamani), motiv pentru care separarea cifrei "483" (in cazul nostru "69") este singura explicatie - asta doar si numai daca nu esti cumva vreun retardat adventist care nu e in stare se lege doua cuvinte inteligente impreuna, precum adminul forumului astuia.
Intr-unul din postarile precedente am incercat sa subliniez aspectul ciudat al textului, prezentand cateva expresii exemple, din diferite limbi, ca sa-mi intaresc argumentul. Ceea ce a facut traducerea KJV (KingJamesVersion), pentru a ajuta textul sa creze o divergenta (si sa apara ca si cum aici s-ar vorbi doar despre un "uns", iar acesta ar fi Isus), si anume de a incerca sa REformuleze textul ebraic original pentru a incerca sa prezinte cele 7 saptamani a face parte din acelasi intreg a celorlalte 62 de saptamani, ca apoi sa poata compresa aceste doua numere impreuna si in final, la interpretarea profetiei, Biserica sa poata prezenta doar o perioada de 69 de saptamani in locul celor doua perioade; una de 7 saptamani iar alta de 62 de saptamani ! In modul asta, SI NUMAI IN MODUL ASTA, Crestinismul poate afirma ca aici este vorba doar despre un singur uns, cand defapt acolo se discuta 2 unsi, reprezentand 2 diferite timpuri profetice, separate una de cealalta.

Priviti mai jos textul prezentat de Florin Laiu in postarea #87013 ( de aici viewtopic.php?f=18&t=3088&p=87013#p87013 )
Emanuel12 wrote: Daniel 9:25
"Să ştii de aceea şi să înţelegi, că de la ieşirea PORUNCII de a restaura şi de a construi Ierusalimul până la Mesia Prinţul vor fi şapte săptămâni şi şaizeci şi două de săptămâni; strada va fi construită din nou şi zidul, chiar în timpuri de necaz".

... si acum priviti textul original – originalitatea este confirmata nu de mine, ci de toate dovezile prezentate pina acum; fie ele desenate, fie argumentate.
Tanach wrote: Daniel 9:25
"Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la rostirea [iesirea] CUVANTULUI pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la regele uns, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.".

Dupa textul original vedem ca un uns vine dupa 49 de ani, iar alt uns dupa alti 434 de ani. Primul uns este caracterizat cu drepturi de carmuitor, iar cel de-al 2-lea uns, este doar un simplu uns. Ceea ce inseamna ca un uns vine dupa 49 de ani “de la rostirea CUVANTULUI pentru zidirea din nou a Ierusalimului”, iar celalalt uns vine dupa 434 de ani, deoarece versetul 26 ne indica clar ca "Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, cel uns va fi starpit", si nu va mai exista", si ar fi idiot-ic sa credem ca primul uns a reusit sa traiasca alti 434 de ani pentru ca dupa care, in sfarsit, sa fie starpit - dupa cum afirma interpretarea neamurilor!
Aici avem doi unsi diferiti pentru doua chemari diferite, pentru doua proorociri diferite! Primul din ei este numit “un print uns” adica un “lider” iar celalat este doar “un uns” (preot)!

Avem 7 saptamani si 62 de saptamani, care in textul original nu sunt compresate impreuna asa cum sunt in textul paganizat, si avem “un print uns” care vine dupa 7 saptamani (49 de ani) iar celalat “uns” dupa 62 de saptamani (434 de ani). Unul dintre ei este un uns roial (deoarce carmuieste, este domnitor), iar celalalt este un uns fara nici un alt titlu sau alta specificatie - adica preot.

...am sa-mi pregatesc mesajele mai scurte (si mai dese) ca sa pot mentine subiectul in fruntea tuturor Image ... cand ma intorc voi explica Tabelul Cronologic al Capitolului 9 din Daniel, dupa care voi analiza amanuntit interpretarea lui Florin Laiu ca sa poata fie inteleasa de orice prost de aici (sau din intreaga Romanie) si in asa fel incat nimeni sa nu mai indrazneasca sa mai aduca vreun contra argument.
Davieboy

[ #87038 ] Postby Davieboy on Thu Jan 15, 2015 6:25 pm

Am facut o alta copie partiala din Tabelul Cronologic al Capitolului 9 din Daniel, pentru a ilustra un amanunt mic, care probabil ca va scapat din vedere. Nu stiu daca a observat careva ca randurile anilor din rubrica “Ani de la Creatiune” (marcate in rosu) nu corespund perfect cu celelalte 2 rubrici din stanga si dreapta ei (marcate in albastru). Asta nu a fost o simpla greseala de tipar, CI a fost facuta intentionat si cu un anumit scop. Rubricile Tabelul Cronologic al Capitolului 9 din Daniel nu corespund intre ele (vezi rubricile rosii si cele albastre), pentru ca nici calendarul neamurilor nu corespunde cu cel Iudaic. Inceputul anului nou Iudaic, difera de la un an la altul. Datorita faptului ca Calendarul Iudaic este unul lunar, “anul nou” Iudaic poate avea loc intre lunile calendarului secular al neamurilor Septembrie si Octombrie. De aceea, cateodata s-ar putea putea sa vezi o aparenta contrazicere (dpdv secular si crestin) atat cat privesc unele date ebraice. Adica s-ar putea sa vezi pe undeva descrierea unui eveniment datat anului 3338 si in alta parte acelasi eveniment sa fie acordat anului 3339 – aici depinde din ce unghi priveste autorul evenimentul respectiv, DAR ambele afirmatii ar putea fi corecte.

Image
De ce am insistat sa aduc explicatia de mai sus? pentru ca s-ar putea sa uit de regula asta si sa va prezint aceleasi evenimente cu un an mai devreme, sau mai tarziu - nu as vrea sa ma acuzati ca nu stiu sa fac adunari de aritmetica! Sau poate vor aparea pe internet mai devreme sau mai tarziu, o descriere a acestor evenimente iar datele vor fi diferite (cu un an).

Deci, toata aceasta enigma “creata” de Daniel a asa-ziselor texte Isusianice, incepe cu cele doua texte/profetii ale lui Ieremia si acum, pentru ca suntem in tema cu toate amanuntele putem incepe a trage o concluzie autentica:

Ieremia 25:12
Dar, cand se vor implini acesti saptezeci de ani, voi pedepsi pe imparatul Babilonului si pe neamul acela, zice Domnul, pentru nelegiuirile lor; voi pedepsi tara Haldeilor si o voi preface in niste daramaturi vesnice.
si
Ieremia 29:10
Dar iata ce zice Domnul: ‘De indata ce vor trece saptezeci de ani ai Babilonului, Imi voi aduce aminte de voi si voi implini fata de voi CUVANTUL Meu cel bun, aducandu-va inapoi in locul acesta’.

Aici avem nu una, ci DOUA perioade de cate 70 de ani diferite - aici a fost greseala lui Daniel !
Observam ca chiar daca prima profetie se refera la o perioada de 70 de ani de suprematie babiloniana dupa care Babilonul va fi distrus, si daca numaram 70 de ani de la subjugarea Ierusalemului vom ajunge la distrugerea Babilonului. Dar vedeti ca nu se spune absolut nimic referitor la intoarcerea pe Taramul cel Sfant. Deasemenea, expresia “CUVANTUL Meu” nu poate fi gasita in prima profetie.
Acum, sa ne uitam la cea dea 2-a profetie, la sfarsitul textului; “... aducandu-va inapoi in locul acesta’.” Perioada acestei proorociri este cea in care Evreii se vor intoarce in Israel. De cand trebuie sa inceapa numaratoarea acestei profetii? uitati-va la Daniel 9:2 “In anul intai al domniei lui - eu, Daniel, am citit in carti numarul de saptezeci de ani, pentru care a fost cuvantul Domnului catre proorocul Ieremia, ani care trebuia sa se implineasca de la daramarea Ierusalimului.” (nota cititorului: doua postari precedente (#87030) am copiat din neatentie versetul 2 din Daniel 9 din traducerea Cornilescu, cand defapt trebuia sa postez traducerea Ortodoxa (cea de mai sus), care este aproape identica cu originalul Ebraic - scuze)

Mai jos aveti un "print-screen" care va arata ca traducerea protestanta "Cornilescu" a mutilat textul din Daniel 9:2, in schimb cel din traducerea Bisericii Ortodoxe il are neschimbat:

(1) Dute la Biblia on line (copie link-ul din browser-ul imaginii), (2) cauta Daniel 9 si (3) apasa pe “Cornilescu vs Ortodoxă” si vei ajunge la pagina de mai jos, unde, dupa cum vad eu, traducerea Bibliei Ortodoxe este mult mai buna ca cea Protestante, iar asta nu este singurul text unde traducerea Ortodoxa este mult mai adecvata decat cea Protestanta.
Image

Dupa cum vedeti mai sus daca cititi ambele texte pe de-a intregul, Biblia Protestanta falsifica textul foarte grosolan. Priviti si la descrierea inceputului numaratorii;

La Ortodoxi gasim "ani care trebuia sa se implineasca DE LA daramarea Ierusalimului"
La Protestanti gasim "...PENTRU dărâmăturile Ierusalimului"

Traducerea "Cornilescu" este facuta pur si simplu in mod haotic, si nu din greseala (pt ca e copiata dupa cea KJV), ci cu scopul de a opri orice interpretare naturala a textului, pt ca "Cristologia" idolului d_e__c_a_c_a_t numit Isus, sa devina singura optiune de interpretare si de a o valida cat mai mult!!!

Deci, v-am intrebat mai devreme si va intreb din nou: Care-i curva cea mai mare aici? Biserica "Mama" sau Biserica Protestanta? - fiva'r moaca dreakului de skilozi mentali! care sunt puiii de naparci? Fariseiii sau voi? Iar tu Gabryi'ele, nu mai sari de cur in sus atata de fiecare data cand cineva sustine ca un adventist s-ar fi intors la Ortodoxie, deorece Ortodoxia este curva doar odata pe cand Adventismul este curva de 2 ori, iar daca o mai adaugam si pe EGW, avem "curva x 3". PUNCT !

Imaginea de mai jos este un "print-screen" al textului ebraic/englez on line din Daniel 9:2. Dupa cum vedeti, traducerea Ortodoxa de mai sus este aproape identica cu originalul!
Image

(Va Urma...)
Davieboy

[ #87051 ] Postby Davieboy on Sun Jan 18, 2015 6:17 pm

Daca ne uitam la Tabelul Cronologic al Capitolului 9 din Daniel, vom vedea ca in partea stanga avem lista anilor care corespund profetiei, in centru avem ANI DE LA CREATIUNE, iar la dreapta acestei rubrici avem datele si ANUL CARMUIRII REGILOR BABILONULUI SI A PERSIEI care au fost partasi acestor evenimente.
Nebucadnetar a fost rege pentru 45 de ani - aici, in profetia de fata, nu numaram decat un maxim 44 de ani (43 sau 44) deorece Nebucadnetar a cucerit Ierusalemul candva de-alungul celui de-al 2-lea an al domniei sale. Amel-Marduk 23 de ani, Belsatar 3 ani si aproximativ in anul al 70-lea il avem pe Darius care a domnit un an, iar imediat dupa el vine Cirus.
Folosesc un “calcul aproximativ”, deoarece nu am avem o definitie [biblica] exacta a celor “70 de ani”. Putem conclude ca 69 de ani si 10 luni se pot califica pentru suma rotunda de 70 de ani? dar 70 de ani si 11 luni? Apoi, Exilul Babilonian trebuia sa fie de 70 de ani - deci trebuie sa asumam ca 70 de ani inseamna 70 de ani impliniti. Deci e corect sa asumam ca doar in cel de-al 71-lea an ar fi trebuit sa apara Cirus "pe orizontul" profetiei. Putem socoti 70 de ani si o luna a fi 71 de ani, deorece suntem in cel de-al 71-lea an, sau nu? Suntem in cel de-al 71-lea an, deci DE CE NU? Dar 71 de ani si 8 luni? Cred ca si aici putem produce un argument plauzibil deorece 71 de ani si 8 luni este o perioada care este datata intre sfarsitul celor 70 de ani si inaintea celui de-al 72-lea an! - Nu implic absolut nimic mai sus, vreau doar sa va largesc "orizonturile".

Cele 2-a profetii de cate 70 de ani fiecare, care il deranjau pe Daniel le gasim in Ieremia 25:12 si Ieremia 29:10

Daca priviti mai jos in imaginea celor 4 tabele (ultima imagine a acestei postarii), la “Tabel 1” – Evenimentele care iau loc la inceputul cap 9 din Daniel sunt cele ale anului 3389 (Darius Medul il ucide pe Belsatar). Ieremia 25:12 ne spune ca Iudeii vor fi luati in exil de Babilonieni, dar dupa 70 de ani Babilonienii vor fi distrusi. Asta e profetia #1 a lui Ieremia.

In Ieremia 29:10 gasim profetia #2, unde spune ca dupa 70 de exil, D-zeu isi va indeplini cuvantul (adica proorocirea) Lui, care a fost cunoscut prin gura lui Ieremia, intorcandu-i acasa.

Acum uite care era problema cu care se infrunta Daniel; Daniel presupune, in mod gresit, ca aceste doua profetii sunt congruente, adica coincid, adica ele vor avea loc simultan la sfarsitul celor 70 de ani de exil Babilonian, adica; (1.) dupa 70 de ani Imperiul Babilonian va cadea, si (2.) Iudeii se vor intoarce acasa, in Israel. Deci astea sunt doua profetii care el credea ca vor avea loc simultan. Problema lui Daniel era ca nu ii iesea adunarea. vezi “Tabel 1”. In 3318 Nebucadnetar devine rege al Babilonului. Candva, in cursul celui de-al 2-lea an al domniei lui, el cucereste Ierusalemul, iar 18 ani mai tarziu (dupa cucerirea Ierusalemului), distruge Templul. In 3389 (70 de ani de la subjugarea Ierusalemului), Babilonul cade cand Darius Medul (sau Mezul) il ucide pe Belsatar si Mezii trec la putere. Daniel traieste toate aceste evenimente “live” si vede ca prima profetie a lui Ieremia (25:12) a fost implinita dar vede ca ce-a de-a 2-a profetie intarzie (29:10) dupa calculele facute de el, deorece Iudeii nu paraseau Babilonul si nici macar nu vedea “semne” ca aceasta se va intampla curand.
Lui Daniel ii era teama ca D-zeu a amanat aceasta profetie sau a anulat-o complet datorita pacatelor Iudeilor! Daniel este foarte frustrat si nelinistit pentru ca el dorea ca sa se intoarca acasa impreuna cu ceilalti Iudei, sa-si reconstruiasca Templul si el spera ca acesta va fi sfarsitul tuturor suferintelor Poporului Evreu. Daniel presupunea, spera ca exilul acesta in Babilon va fi ultima suferinta a Poporului Evreu si cand se vor intoarce in Israel ei vor reinstaura nu numai Ierusalemul si Templul, dar si o imparatie spirituala permanenta. Aceasta era speranta lui Daniel, ca toate profetiile bibliei erau complete atunci cand ei se vor intoarce in Israel. Atunci, el apeleaza la cea mai fireasca actiune care o poate avea cineva cand este infatisat cu o problema peste puterile sale – la rugaciune.
Bineinteles ca daca intrebi pe orice crestin, CE il deranja pe Daniel in capitolul 9? Ce anume nu reusea el sa inteleaga ca a trebuit sa se roage ca sa primeasca un raspuns? Intreaba orice crestin ce era dificil in legatura cu aceste 2-a profetii ale lui Ieremia si ei se vor uita la tine precum vitelul la poarta noua! Tot ce "stiu ei" este interpretarea lor a verseturilor 24-27! Intr-adevar ca verseturile 24-27 sunt raspunsuri ale unei intrebari, DAR daca nu stii care-i intrebarea, raspunsul nu va face nici un sens !!!
In verseturile 3-19, Daniel se roaga si se caieste de pacatele sale si a poporului pentru ca ele sa fie iertate si ei sa se poata intoarce in Israel sa-si reconstruiasca Templul. Sa se intoarca la stilul acela de viata de odinioara, care le-a fost comandat si ordonat la muntele Horeb.
A inteles cineva dintre voi din toata rugaciunea lui Daniel ca acesta s-ar fi rugat, << Doamne, cine e mesia? Cand vine salvatorul ca nu mai rabdam! Cat timp o sa-l avem pe mesia cu noi? Cand o sa moara mesia? Da-ne pe mesia! O sa vina mesia de 4 sau de 5 ori? >> ..???
Singurul lucru pentru care se roaga Daniel este ca Poporul lui Israel sa se intoarca acasa ca ei sa-si reconstruiasca Templul si sa traiasca precum voia lui D-zeu. Atata tot! Nimic mai mult! Nimic mai putin! Cititi contextul rugaciunii. Defapt nu e important numai ce este in context, DAR si ceea ce nu este in context – iar in context nu este nimic referitor la Isus sau orice reprezinta Isus pentru neamuri!
Poftim, in textul 20 ne arata pentru ce se ruga Daniel, ne arata “obiectivul” rugaciunii lui Daniel. Ne arata clar “intrebarea”, caruia ii apartin raspunsurile din versetele 24-27.

Image

Image

...si pentru a elimina orice confuzie asupra CE INSEAMNA “Muntele Sanctuarului”, sau “Muntele cel Sfant al lui D-zeu” vizitati linkul asta de pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Temple_Mount
In versetul 21, ingerul ii spune ca a venit sa-i clarifice nedumerirea si ca la inceputul rugaciunii sale, “a iesit CUVANTUL”. Cred ca acum ar trebui sa fie clar pentru toata lumea ca aici este vorba de cuvantul profetic al lui D-zeu, rostit prin gura lui Ieremia.

Mai departe, sa trecem la textele cu pricina; In versetul 24 Gabriel ii explica lui Daniel ca 70 de saptamani au fost hotarate asupra Poporului Evreu, deci 490 de ani – sa trag o mica paranteza aici, pe care am sa o dezvolt mai mult cand voi face analiza interpretarii crestine a acestor versete, profetia asta vorbeste de 70 de saptamani, DAR neamurile si-au construit interpretarea doar pe baza a celor 69 de saptamani, adica 483 de ani! Cu o saptamana nu stiu ce dreak au facut! Si-au luat ora de masa pe contul ei! Au maturat-o sub pres! Nu stiu,... poate se intoarce profesorul universitar Florin Laiu aici si ne explica cum trebuiesc mancate laturile lui! .. sau poate aia se va implini (le fel ca toate profetiile mesianice) la “reintoarcerea lui Isus” Image

Deci, ramasesem la cele 70 de saptamani, care, ii explica Gabriel lui Daniel ca, “Saptezeci de saptamani au fost hotarate asupra poporului tau si asupra cetatii tale celei sfinte...” – pentru ce au fost hotarate aceste saptamani? Cu ce scop au fost ele aplicate Poporului Evreu? .....

1.pentru încetarea fărădelegilor
2.pentru ispăşirea păcatelor
3.pentru ispăşirea nelegiuirii
4.pentru aducerea neprihănirii veşnice
5.pentru pecetluirea vedeniei şi prorocului
....si...
6.pentru ungerea Sfântei Sfintelor
Noi inca nu traiam intr-o lume in care toate aceste evenimente au avut loc (sau macar unul dintre ele). Puteti specula si teoretiza pina va vin vacile acasa, ca la sfarsitul zilei ramanem cu o teorie imposibila si NEaplicabila precum si cea a “evreilor spirituali” - pentru care, apropo; inca astept o explicatie.

Acum, daca ne indreptam atentia la versetul 25, vedem ca Daniel este invatat cum sa inteleaga perioada asta de timp.
Să ştii, dar, şi să înţelegi...” – deci unde esti Gabriy’ele, .. NU sa crezi. Ca daca luam verbul a crede si-l analizam amanuntit, vom teoritiza amandoi ca “a crede = a nu sti”.
Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la rostirea cuvantului pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la regele uns, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.
Am explicat, cred eu, cu varf si indesat in postarile precedente fiecare cuvant al acestui verset. Ce inseamna si ce reprezinta fiecare din ele. Acum, vreau doar sa va arat unde a gresit Daniel.

In Ieremia 25 se vorbeste despre 70 de ani dupa care Babilonul va fi distrus, dar in Ieremia 29 se vorbeste despre implinirea cuvantului profetic - “voi implini fata de voi cuvantul Meu cel bun”. Aceasta profetie data de D-zeu “prin gura profetului Ieremia” a fost anuntata prima data in anul 3338. Ieremia a anuntat aceasta profetia in anul cand Nebucadnetar a distrus Primul Templu. In versetul 2 din Daniel 9, ni se spune ca calculele lui Ieremia incep “de la daramarea Ierusalimului.” – vezi “Tabel 2”, iar aici a gresit Daniel in calculele lui. Erau doua evenimente care reflectau Imperiul Babilonian si dupa cum arata “Tabel 2”, ele sunt; 1. Cucerirea Ierusalemului in anul 3319 si 2. Distrugerea Babilonului in anul 3389.
Ceea ce a presupus Daniel - vezi “Tabel 3”, este ca aceasta a 2-a profetie a lui Ieremia era congruenta cu prim aprofetie. Greseala lui Daniel este identificata prin textul de culoare verde, altfel Tabel 3 este similar cu Tabelul 2.
Dar ceea ce ingerul Gabriel ii spune lui Daniel– vezi “Tabel 4”, este ca numaratoarea celor 70 de ani pentru "Ieremia 29" nu incepe de la cucerirea si subjugarea Ierusalemului, ci de la distrugerea Templului care a avut loc 18 ani mai tarziu. Babilonienii nu au distrus Ierusalemul decat 18 ani mai tarziu de la cucerirea acestuia.
Daniel se afla in anul 3389, 70 de ani de la cucerirea Ierusalemului de Babilonieni, vede ca Babilonul a fost distrus (vezi Ieremia 25) si se intreaba cum de "Ieremia 29" nu sa implinit inca !? Ingerul ii spune <<...pentru ca in “Ieremia 29”, numaratoarea celor 70 de ani, nu incepe de la subjugarea Ierusalemului ci de la distrugerea Ierusalemului (si a Templului) >>.
Image
Davieboy

[ #87052 ] Postby Davieboy on Tue Jan 20, 2015 10:16 am

In timp ce colectam dovezi din postarile lui Florin Laiu pentru a expune mai clar frauda crestina, am descoperit astazi, din intamplare, deorece (si stiu ca nu sunt singurul aici) nu citesc toate aberatiile kilometrice ale lui Florin Laiu in momentul ce le posteaza, ci rasfoiesc la repezeala. Astazi, am descoperit citatul de mai jos, si in mod normal, m-am dus la "Shas", care este indexul Talmudic, unde am cercetat toate pasajele care aduc referinta la Daniel. A durat cateva ore bune si pot sa va spun cu mana pe inima ca nu am gasit nici un text identic celui citat de Florin Laiu (vezi textul in albastru de mai jos), care probabil ca la copiat de pe cine stie ce forum, sau website.
Emanuel12 wrote: Aceste lucruri indică cu atâta putere către Iisus Hristos, ŞI DOAR CĂTRE IISUS HRISTOS, încât rabinii nesimţiţi au pus chiar şi un blestem pe citirea proorociei cu cele 70 de săptămâni de la Daniel 9. Iată blestemul în "Legea talmudică", pag. 978, secţiunea 2, rândul 28:
"Să se usuce oasele mâinii şi degetelor aceluia care întoarce paginile cărţii lui Daniel, ca să înţeleagă vremea din Daniel 9:24-27, iar amintirea lui să se şteargă veşnic de pe faţa pământului."

Cam asta este propria capacitate a evreilor răutăcioşi de a crede şi de a înţelege ce spune PROPRIA SCRIPTURĂ VETEROTESTAMENTARĂ.

Pentru că dacă cineva ar sesiza în proorocia lui Daniel că Unsul trebuia să apară şi să fie "stârpit" după cele 69 de săptămâni, rabinii nu i-ar putea indica nicio altă persoană deosebită care fi lucrat 3,5 ani între evrei cu începere din anul 26 AD, în afară de Iisus Hristos. De aceea, rabinii şi iudaizanţii retrograzi SUNT COMPLET IMPOTENŢI ÎN FAŢA PROOROCIEI LUI DANIEL. De aceea, blestemul pronunţat de ei asupra proorociei Dan. 9:24-27 porneşte din răutate şi din impotenţă exegetică.

P.S.
Oricui scrie pe acest forum făcând apologia iudaismului retrograd, să aibă grijă să nu i se usuce oasele degetelor pe tastatură dacă va analiza vremea specificată de Daniel 9:24-27. Căci riscă să cadă sub blestemul propriilor lui rabini în care se încrede orbeşte.

1. In primul si in primul rand, noi, evreiii citim [si analizam] toate pasajele din Daniel cand ele corespund cu cercetarile facute in Tora. Iar dovezile sunt aici, ... de cateva saptamani!.
2. In cel de-al 2-lea rand, noi avem o traditie (care deasemenea, este o lege) care spune ca "nu este permis sa adaugi sau sa scoti din Tora".
3. In cel de-al 3-lea rand, Talmudul nu contine blesteme in el ci doar legi si comentarii asupra legilor.
4. In final, nu vad logica in spatele "blestemului" (care nu e decat o alta frauda Crestina) de mai sus, de ce ne-ar interzice Talmudul sa nu-l citim pe "Daniel"!!!

Dupa cum vad eu, profesorul vostru a facut un ultim efort inainte sa dispara (deorece vedeti cu totii ca si-a luat talpasita), pentru a va dovedi voua ca el are un tel si un scop anume in comunitatea voastra, de a va apara impotriva "mincinosilor de evrei" (ca mine). Ati fost martori cu totii in ultimele saptamani si ati vazut ca Florin Laiu face parte dintr-o grupa speciala de Crestini care desi stiu [probabil] care e adevarul, ei totusi aleg sa fure dreptul de mostenire al Evreului lasat noua de Creator. Sa ne fure religia, familia, si identitatea.
MESAJ CATRE FLORIN LAIU wrote: Daca produci o adeverinta Talmudica, a celui autentic, adica Ebraic, nu din maculaturile voastre "crestino-iudaice" de pe internet, cu trimitere a unei adrese web si "print-screen", asa cum va aduc eu aici non-stop, am sa iti donez personal $ 1,000.00 - desi, dupa tonul necinstit si mizerabil cu care ti-ai prezentat argumentele aici in ultimele saptamani, ai merita mai degraba sa-mi rup spitul pantofului la tine-n cur, eu totusi am sa-ti ofer bani. Prezinta o dovada legitima a existentei textului evidentiat de mine mai sus in albastru si iti promit solemn, aici in fata tuturor, suma de $ 1,000.00 !!!

************************************************************************************

PS. "Apologia Iudaica" ??? Image - cata insolenta are goy-ul asta! Apologia este una si singura, iar ea este de natura Crestina. Dovada stau milioanele de website-uri crestine care fac transplante "pe viu" Scripturii Ebraice.

Emanuel12 wrote: O asemenea atitudine mi se pare cel puţin năucă Image
Deci Florin Laiu unde esti? explica-le celorlalti fanatici crestini ce fel de muci Image mananci aici!

************************************************************************************

E careva din voi destul de destept ca sa inteleaga ca in ultimele saptamani vi sa dat toata teoria sanctuarului ceresc peste cap - motivul adevarat pentru care campionul adventist, Florin Laiu a tulit-o atat de iute de aici ?!? Chiar n-are nimeni din tot poporul vostru de samanta aleasa, curaj sa ma contrazica? Nu se gaseste unul singur?

Nu-i totuna sa argumentam cu “noi insine” la scoala de Sabat, sau aici, pe teren neutru ...asai ? Image
Davieboy

[ #87063 ] Postby Davieboy on Fri Jan 23, 2015 12:12 pm

Laiule! ..... Dottore! ..... 'poi unde ai disparut stimabile? ... ma dat cumva careva in gat si ti-a divulgat ca Davieboy saves the best for last! Image
Serios vorbind acum, mai ai ceva de adaugat interpretarii tale inainte sa o iau la purecat ?

Intre timp, am sa-ti raspund la alta intrebare care mi-ai adresat-o mai devreme;
Emanuel12 wrote:Citez chiar dintr-o sursă anti-creştină:
«Horus, fiul lui Osiris, s-a născut din fecioara Isis la 25 decembrie. Ca şi Isus, Horus avea 12 discipoli, l-au îngropat şi a înviat, era “drumul, adevărul, lumina, salvatorul, fiul uns al lui Dumnezeu”. Făcea minuni şi l-a înviat din morţi pe un om, numit Elazar. Pe Horus îl numeau “Iusa”, “fiul” şi ” propria umbră” care se transforma în “Ptah”, ‘Tatăl creator”, cu mult timp înainte să apară creştinii lui Isus.»

1. DECI DE CE ASTĂZI NU NE ÎNCHINĂM ÎN MOD MAJORITAR LUI HORUS, CI LUI IISUS?

Răspuns: 2.PENTRU CĂ NIMENI N-AR ÎNDRĂZNI VREODATĂ SĂ-ŞI DEA VIAŢA PENTRU UN SIMPLU MIT, FIIND CONŞTIENT CĂ ESTE DOAR UN MIT IREAL SAU ÎNTREŢESUT CU EXAGERĂRI. Pe când apostolii lui Hristos şi-au pecetluit propria lor mărturie cu sânge.”

Am sa incep cu nr 2. ca e mai scurt;

Daca tu consideri asta o dovada si un argument inseamna ca esti tampit. Alta explicatie nu pot gasi. Deci nu pot argumenta cu afirmatia ta la fel cum nu pot argumenta cu trolul "Enoh" deorece vede toata lumea ca persoana care foloseste acontul respectiv este pur si simplu alt tampit! La fel cu argumentul "mormantului gol" care defapt nu este nici un mormant ci un cavou! Niciunde in NT nu se aduce aluzia ca Isus ar fi fost ingropat "sub pamant". Povestile sustin ca Isus a fost asezat pe o lespede de piatra, intr-o "pestera", intr-un cavou, a carui intrare ar fi fost astupata cu o .. alta piatra!

Iar acum nr 1.

Nu domnule, uite de ce Horus sau ceilalti semizei dinaintea lui Isus, nu mai sunt venerati, iar Isus le-a luat locul. Constantin cel Mare, Imparatul Roman este responsabilul si fondatorul Crestinismului. Pavel ii este oratorul in cea mai mare parte. Adica pe teoriile lui Pavel functioneaza Crestinismul nu pe cele ale lui Isus, .. iar Isus, .... este o simpla marioneta, o mascota a Crestinismului! Am sa trag o scurta paralela a celor ultimi doi; Pavel si Isus. Voi, astazi nu tineti ceea ce Isus “va predica acum 2000 de ani”, voi tineti ceea ce Pavel va predica. Cei doi se contrazic reciproc. Poate vom elabora asupra subiectului alta data, dar un lucru trebuie sa va amintesc tuturor celor de aici; tot ce afirm eu aici este ‘scris in piatra’ si imposibil de combatut la un nivel intelectual. Singura diferenta dintre afirmatiile care le-am argumentat a fi autentice si celelalte, este ca inca nu au fost inca argumentate - asta e tot!!!, dar fiti voi fara grija, tot ce scrie Davieboy aici e imposibil de contrazis, imposibil de contra-argumentat! Daca inca sunt printre voi "necredinciosi", va invit fiti "necredinciosi" in gura mare ca sa va pot identifica, ca apoi sa vi-o pot inchide - garantat! Image

Crestinismul si Isus au fost infiintati la “Crezul de la Niceea” in anul 325, unde mai bine de 300 de preoti pagani s-au adunat la ordinul cezarului imperului roman, Constantin cel Mare si au votat aceasta noua credinta numita Crestinism, unde fiecare preot dintre cei prezenti au integrat (sau au incercat) si au influentat noua credinta (Crestinismul) cat mai mult posibil. E logic si uman sa credem ca fiecare dintre ei isi doreau ca urmatorul “d-zeu” al urmatoarei religii a lor, sa mentina cat mai multe caracteristici ale vechiului lor “d-zeu”, ale vechii lor religii! In felul asta, “cel vechi” traia in “cel nou”. Asta este o chestiune de logica si trebuie sa apelam la rationament ca sa putem valida argumentatia. De ce crezi ca se numeste “Crezul de la Niceea” (in engl. Nicene Creed); pentru ca exact asta a fost; un crez, o credinta, care a fost infiintata la Niceea.
La fel ca “Legendele Olimpului” (asum ca le-ai citit), care nu au devenit “Legende” decat in ultimul timp, Acesti “eroi” greci, au fost odata considerati adevarati semizei. Lumea credea ca ei au existat la fel cum astazi, milioane de oameni cred ca Isus ar fi existat. O fi existat 'un Isus' dupa care s-a plamadit Isus al Crestinismului, DAR Isus cel descris in Noul Testament nu a existat in veci. Scrierile despre el il dau de gol si-i contrazic existenta !

Un Crestin Autentic, in adevaratul sens al cuvantului, este Crestinul Catolic si foarte aproape de el, pe locul 2 este cel Ortodox deoarece minciuna lor este cea autentica. Apoi au intervenit Anglicanii, Luteranii, Calvinistii si ... pe la coada se afla si Adventistii. Fiecare dintre ei au luat Minciuna Crestina Catolica si au incercat sa o “perfectioneze” transformand-o intr-o minciuna si mai gogonata. Asta a fost posibil deorece Noul Testament este o maculatura plina de contradictii si este foarte usor ca “X” sa interpreteze pasajul ‘cutare’ in mod diferit fata de “Y”, “Z”, sau “W”.

Un Crestin Autentic sarbatoreste aceasta sarbatoare numita “Constantin si Elena” pentru ca datorita lui [si a ei] a devenit Crestinismul atat de popular. Crestinismul, datorita lui Constantin, a devenit singura religie a Imperiului Roman, iar daca credem legenda, atunci si Elena, mama lui Constantin ar trebui acreditata cu o parte din acest merit. Crestinismul a fost cultivat mai tarziu in alte parti ale lumii de popoarele migratoare ale Europei (englezi, spanioli, portughezi, danezi, etc), deoarece daca privesti de-alungul istoriei EVREUL ESTE SINGURUL NEAM, (popor) CARE DUPA CE A FOST CUCERIT, CUCERITORII I-AU ADOPTAT RELIGIA deoarece religia evreului este I_M_B_A_T_A_B_I_L_A, DAR FARA NICI O EXCEPTIE, TOATE CELELALTE POPOARE CARE AU FOST CUCERITE, LI S-A IMPUS RELIGIA CUCERITORILOR, si de asta avem idolatria asta numita Crestinism, raspandita in toata lumea, NU PENTRU CA AR EXISTA ADEVAR IN EA – vezi tu ca eu o fac harcea-parcea aici si nu are nimeni cu ce obiecta deorece AM DREPTATE !!!, si nu pentru ca eu mi-as bate joc de interlocutorii mei. Davieboy nu-si bate joc de prostul de rand. El isi bate joc de prostul fudul si necinstit, precum Florin Laiu, si alti dobitoci mult mai neinsemnati cum ar fi cei ca Gabryi’el.

Dupa “Crezul de la Niceea”, Biserica a distrus tot ce era legat de Isus sau alti semizei similari. Probabil si mai mult ca sigur Biserica este direct responsabila cu etichetizarea si marcarea povestirilor greci despre Hercule, sau Tezeu, sau Prometeu a fi “Legende”, astfel, in acest proces, inlaturand orice aluzie de contrafacere si transformand astfel povestea lui Isus intr-o “originalitate” autentica !

Am mai mentionat intr-una din celelelte postari (pe topicul asta) ca Constantin, Cezarul Roman al Imperiului Roman, a dat ordin ca toti “mai-marii” preoti a fiecarui cult religios al Imperiului Roman, sa se adune la Niceea, unde la ordinul lui Constantin sa se hotarasca impreuna si sa se uneasca toate cultele pagane din incinta imperiului astfel incat sa ramana doar unul singur din toate. Motiv pentru care lui Isus iau fost atribuite atatea "calitati" care au fost intalnite la predecesorii lui - la ceilalti "fii de d-zei" din-aintea lui - deoarece fiecare preot isi iubea idolul (la fel precum Florin Laiu si-l iubeste pe Isus), si bineinteles ca fiecare din ei (cei prezenti la adunarea respectiva) isi argumenta “DE CE” d-zeul lor este cel real, cel adevarat. Aici ar fi fost posibila o singura metoda de intelegere unde fiecare din ei ar fi iesit din acest “meeting” satisfacuti si doar cu o singura religie – METODA DE COMPROMITERE, unde fiecarui preot pagan i s-a acordat cate una, doua, noua “adaosuri” noului d-zeu, care proveneau d-zeului lor vechi. Astfel, d-zeul cel vechi traia in d-zeul cel nou al Crestinismului. Bineinteles ca nu am "dovezi scrise" ca asta este ceea ce s-a intamplat la Niceea, dar logica umana (cei care avem una!) nu ne da voie sa credem nimic altceva. Daca are vre-unul dintre voi vre-o ipoteza care are temelii mai bune ca a mea, as vrea sa o aud – mai mult de atat, un argument amanuntit al ipotezei mele ar demonstra-o a fi singura teorie plauzibila a evenimentelor ce au avut loc de-alungul “meetingului” de la Niceea!

Hotararea scrierilor ce pot fi incluse in "Noul Testament", a fost una care a avut loc dupa stabilirea noiii credinte si a noului d-zeu. Scopul ULTIM al “meetingului” a fost de a decide o noua religie si un nou d-zeu care sa le poate satisface (si include) pe toate cele existente secolului IV in intregul Imperiu Roman, si motivul pentru care nu putem gasi nici o dovada istorica in privinta lui Isus ce ar preceda “Crezului Niceean”, este datorita faptului ca Isus s-a nascut la Niceea, nu la Bethleem !
Davieboy

[ #87072 ] Postby Davieboy on Fri Jan 23, 2015 5:34 pm

(..o continuare a postarii anterioare)

Aici http://www.rassias.gr/9011.html gasiti un website cu date si evenimete complete a tuturor atrocitatilor comise de Constantin cel Mare si de Biserica Crestina in procesul lor de exterminare a tot ceea ce era considerat pagan - daca cititi de-antregul postarea mea anterioara, veti intelege ca adevaratul motiv pentru care Paganismul a fost distrus a fost pentru a sterge orice similaritate dintre Isus & Crestinism si toti ceilalti idoli pagani precedenti lui Isus si religiile carora acestia apartineau.
Apoi, ca sa se distanteze si a se auto-diviniza, Biserica Crestina catalogheaza acesti idoli si religii idolatrice a fi "pagane" ... foarte ironica si amuzanta intreaga comedie divina!

Deci domnule Florin Laiu - referitor la intrebarea ta: "DE CE ASTĂZI NU NE ÎNCHINĂM ÎN MOD MAJORITAR LUI HORUS, CI LUI IISUS?"
RASPUNS: Pentru ca Horus a pierit, dar nu de la sine – ci a fost exterminat de Constantin si Biserica Crestina in mod brutal. ... mai jos ai o droaie de dovezi;

La scurt timp dupa ce "Crezul de la Niceea" a fost finalizat, cea mai mare Biblioteca Universitate a timpurilor a fost arsa pina la pamant (Biblioteca din Alexandria) deoarece era prea vasta iar cercetarea tuturor cartilor care contineau texte care-l dadeau de gol pe Isus si Crestinismul ar fi durat prea mult. Scrieri enorm de importante au fost pierdute atunci, din toate ramurile de stiinta nu numai scrieri dpdv istoric. Alte biblioteci enorme, distruse la scurt timp dupa "Niceea" sunt Biblioteca din Antioch (in 364 Era Noastra) si Biblioteca de la Serapeum (392 Era Noastra), sau putin mai tarziu, cand au avut autoritate asupra ei, Biblioteca Ctesiphon...astea sunt doar cateva din ele.

Urmatoarea lista de atrocitati crestine impotriva paganilor din timpul Imperiului Roman a fost alcatuita de scriitorul grec Vlassis Rassias - vezi lucrarea sa 'Demolati-le!', publicata in limba greaca, Atena 2000, editia a II-a, Editura Anichti Poli, ISBN 960-7748-20-4

Lista Atrocitatilor (data si eveniment):

324 Imparatul Constantin declara Crestinismul ca singura religie oficiala a Imperiului roman. La Didima, Asia Mica, depraveaza oracolul zeului Apollo si tortureaza preotii pana la moarte. De asemenea ii alunga pe pagani de la Muntele Atos si distruge toate templele pagane din localitate.
326 Urmand instructiunile mamei sale Elena, imparatul Constantin distruge templul zeului Esculap din Aigeai din Cilicia si multe temple ale zeitei Afrodita din Ierusalim, Afaca, Mambre, Fenice, Baalbec, etc.
330 Constantin jefuieste tezaurele si statuile templelor pagane din Grecia ca sa decoreze Nova Roma (Constantinopole), noua capitala a imperiului sau.
335 Constantin jefuieste multe temple din Asia Mica si Palestina si ordona executia prin rastignire a „tuturor vrajitorilor si ghicitorilor”. Martiriul filozofului neoplatonician Sopratos.
341 Imparatul Constans, fiul lui Constantin, ii persecuta pe „toti ghicitorii si elenistii”. Multi elini pagani sunt ori inchisi ori executati.
346 Noi persecutii pe scara mare impotriva paganilor din Constantinopole. Exilarea vestitului orator Libanius care este acuzat ca... „vrajitor”.
353 Un edict al lui Constantius ordona pedeapsa cu moartea pentru practica oricarui cult religious necrestin, a celor care practica sacrificii si „idoli”.
354 Un nou edict al lui Constantius ordona inchiderea tuturor templelor pagane. Unele sunt profanate si transformate in bordeluri sau saloane de jocuri de noroc. Preotii pagani sunt executati. Primele arderi de biblioteci in diverse orase ale imperiului. Primele ateliere pentru fabricarea varului. O mare parte a arhitecturii sacre a paganilor este transformata in var.
356 Un nou edict al lui Constantius ordona distrugerea templelor pagane si executia tuturor „idolatrilor”.
357 Constantius interzice toate metodele de prevestire (inclusiv astrologie).
359 La Skythopolis, Siria, crestinii organizeaza primele lagare ale mortii pentru torturarea si executia paganilor arestati din tot imperiul.
361 la 363 Imparatul pagan Flaviu Claudiu Iulian declara toleranta religioasa si restaurarea cultelor pagane la Constantinopole (11 decembrie 361) 363 Asasinarea imparatului Iulian (26 iunie).
364 Imparatul Flaviu Iovian ordona arderea bibliotecii din Antioh. Un edict imperial (de la 11 septembrie) impune pedeapsa cu moartea pentru toti paganii care adora zeii strabuni sau practica prevestirea viitorului ("sileat omnibus perpetuo divinandi uriositas"). Trei edicte diferite (de la 4 februarie, 9 septembrie si 23 decembrie) ordona confiscarea proprietatii tuturor templelor si pedeapsa cu moartea pentru participarea la ritualuri pagane, inclusiv cele private.
365 Un edict imperial (de la 17 noiembrie) interzice ofiterilor pagani sa comande soldati crestini.
370 Imparatul Valens ordona o persecutie grozava a paganilor in intregul imperiu de la rasarit. La Antioh, printre multi alti pagani, fostul guvernator Fidustiu si preotii Hilariu si Patriciu sunt executati. Tone de carti sunt arse in pietele oraselor din imperiul de la rasarit. Toti prietenii imparatului Iulian (Orebasius, Sallustius, Pegasius, etc.) sunt persecutati, filozoful Simonide erse ars de viu si filosoful Maxim este decapitat.
372 Imparatul Valens ordona guvernatorului Asiei Mici sa extermine paganii elini si sa distruga toate documentele intelepciunii lor.
373 Noua interzicere a tuturor metodelor de prevestire. Termenul „pagani” (pagani, tarani) este introdus de catre crestini pentru a ii injosi pe pagani.
375 Templul zeului Esculap din Epidaur este inchis.
380 La 27 februarie Crestinismul devine religie exclusiva a Imperiului roman printr-un edict al imparatului Flaviu Teodosie, cerand ca „toate diferitele natiuni supuse indurarii si moderatiei noastre sa continue a profesa religia daruita romanilor de catre apostolul Petru”. Cei care nu sunt crestini sunt numiti „nesuferiti, eretici, prosti si orbi”. In alt edict Teodosie ii numeste „nebuni” pe toti cei care nu cred in dumnezeul crestin si interzice orice dezacord cu dogma bisericii. Ambrozie, episcopul Milanului incepe sa distruga toate templele pagane din aceasta zona. Preotii crestini conduc o multime la templul zeitei Demeter din Eleusis si incearca sa-i linseze pe ierofantii Nestoriu si Priscus. La varsta de 95 de ani, Nestoriu termina misterele eleusine si anunta predominanta intunecimii mentale asupra rasei umane ... (datorita Crestinismului idolatric demential, bineinteles).
381 La 2 mai, Teodosie ii depriveaza de drepturi pe toti crestinii care se intorc la credinta pagana. In intregul Imperiu Roman de la Rasarit temple si biblioteci pagane sunt jefuite sau arse. La 21 decembrie, Teodosie interzice si simpla vizitare a templelor pagane. La Constaninopole templul zeitei Afrodita este transformat intr-un bordel si templul Soarelui si al lui Artemis in grajduri.
382 „Alelu-ia” (slava lui Iahve) este impus in liturgia crestina.
384 Imparatul Teodosie ordona prefectului pretorian, Maternus Cynegius, un crestin devotat, sa coopereze cu episcopii din localitate in distrugerea templelor pagane din Grecia de nord si Asia Mica.
385 la 388 Maternus Cynegius, incurajat de catre sotia lui fanatica si episcopul „sfantul” Marcellus impreuna cu bandele lui sa caute si sa distruga sute de temple si altare din zona rurala. Printre altele, distrug templul din Edesa, templul Cabirilor din Imbros, templul lui Zeus din Apamea, templul lui Apollo din Didima si toate templele din Palmira. Mii de pagani nevinovati din toate partile imperiului sunt supusi martiriului in notoriile lagare ale mortii din Skythopolis.
386 Imparatul Teodosie interzice intretinerea templelor pagane jefuite.
388 Discutii publice in legatura cu religia sunt interzise de catre Teodosie. Oratorul batran Libanius trimite faimoasa sa epistola „Pro Templi” lui Teodosie in speranta ca ultimele temple pagane care mai ramasesera sa fie respectate si crutate.
389 la 390 TOATE CALENDARELE NECRESTINE SUNT INTERZISE (ia aminte nehustane!). Hoarde de sihastri crestini din desert navalesc asupra oraselor din Orientul Mijlociu si Egipt, distrugand statui, altare, biblioteci si temple pagane, in timp ce paganii sunt linsati. Teofil, patriarhul din Alexandria, incepe persecutii aspre impotriva paganilor, transforma templul lui Dionisie intr-o biserica, arde templul lui Mithra, distruge templul lui Zeus si ii batjocoreste pe preotii pagani inainte de a-i omori prin lapidare. Hoardele crestine profaneaza imaginile de cult.
391 La 24 februarie, un nou edict al lui Teodosie interzice nu numai vizita templelor pagane dar si privirea statuilor vandalizate. Noi persecutii aprige in tot imperiul. La Alexandria, in Egipt, paganii sub conducerea filozofului Olimpiu se revolta si in urma unor lupte pe strazile orasului, se baricadeaza in templul zeului Serapis. Dupa un asediu violent, crestinii ocupa cladirea, o demoleaza, dau foc vestitei biblioteci si profaneaza imaginile de cult.
392 La 8 noiembrie, imparatul Teodosie interzice toate ritualurile crestine, numindu-le „superstitii ale paganilor” ("gentilicia superstitio"). Noi persecutii pe scara mare inpotriva paganilor. Misterele din Samotracia sunt oprite si preotii ucisi. In Cipru, episopul localnic si „sfintii” Epifan si Tihon distrug aproape toate templele de pe insula si ucid mii de pagani. Misterele zeitei Afrodita din localitate sunt oprite. Edictul lui Teodosie declara: „cei care nu se vor supune parintelui Epifan nu au dreptul de a ramane pe insula”. Paganii se revolta impotriva imparatului si bisericii in Petra, Rafia, Gaza, Baalbec si alte orase din Orientul Mijlociu.
393 Jocurile Pitiene, Actiene si Olimpice sunt interzise ca facand parte din „idolatria” pagana. Crestinii jefuiesc templele din Olimpia.
395 Doua noi edicte (de la 22 iulie si 7 august) duc la noi persecutii impotriva paganilor. Rufinus, primul ministru eunuc al inparatului Flavius Arcadius dirijeaza hoardele gotilor crestinizati (condusi de Alaric) inspre Grecia. Incurajati de calugari crestini, barbarii jefuiesc si dau foc multor orase (Dion, Delfi, Megara, Corint, Pheneos, Argos, Nemea, Lycosoura, Sparta, Messene, Phigaleia, Olimpia, etc.), ucig sau inrobesc nenumarati greci si ard templele. Printre altele, dau foc sanctuarului eleusin si ard de vii toti preotii (inclusiv ierofantul lui Mithra Hilariu).
396 La 7 decembrie, un nou edict al imparatului Arcadiu ordona ca paganismul sa fie tratat ca tradare. Ultimii preoti si ierofanti pagani sunt inchisi.
397 "Demolati-le!" Imparatul Flavius Arcadius porunceste demolarea ultimelor temple nedaramate.
398 Cel de al IV-lea sinod bisericesc din Cartagina interzice tuturor, inclusiv episopilor, studiul cartilor pagane. Porfir, episcopul din Gaza, demoleaza aproape toate templele pagane (cu exceptia a noua temple care raman active).
399 Printr-un nou edict (13 iulie) imparatul Flavius Arcadius porunceste daramarea imediata a tuturor templelor care au mai ramas, indeosebi in zona rurala: «Si qua in agris templa sunt, sine turba ac tumultu diruantur. His enim deiectis atque sublatis omnis superstitioni materia consumetur».
400 Episcopul Niceta distruge oracolul zeului Dionisie din Vesai si crestinizeaza toti paganii din regiune.
401 Gloata crestina din Cartagina linseaza paganii si distruge templele si „idolii”. De asemenea in Gaza, epicopul local, numit si „sfantul” Porfir, i-si trimite adeptii sa linseze paganii si sa demoleze ultimele noua temple are orajului care mai erau active. Cel de al 15-lea sinod din Calcedon ordona ca toti crestinii care inca mai intretin relatii bune cu rude pagane sa fie excomunicati (chiar dupa moarte).
405 Ioan Gura de Aur trimite hoardele de calugari imbracati in gri si armati cu maciugi si bare de fier sa distruga „idolii” din toate orasele din Palestina.
406 Ioan Gura de Aur colectioneaza fonduri de la femei crestine bogate pentru a finanta demolarea templelor eline. La Efesus, ordona distrugerea vestitului templu al zeitei Diana. La Salamis, Cipru, „sfintii” Epifan si Eutihie continua persecutia paganilor si distrugerea completa a templelor si sansctuarelor lor.
407 Un nou edict interzice inca o data toate slujbele religioase necrestine.
408 Imparatul Imperiului de la Apus Onoriu si imparatul Imperiului de la Rasarit Arcadiu ordona impreuna ca toate sculpturile templelor pagane sa fie ori disruse ori confiscate. Proprietatea privata de sculpturi pagane este de asemenea interzisa. Episcopii locali conduc noi persecutii aprige impotriva paganilor si noi arderi de carti. Judecatorii care au mila de pagani sunt si ei persecutati.
409 Inca o data, un edict ordona ca astrologia si toate metodele de prevestire sa fie pedepsite cu moartea.
410 La Alexandria, Egipt, cateva zile inainte de Paste (sarbatoarea iudeo-crestina), gloata asmutita de episopul Chiril ataca si o sfasie pe faimoasa si frumoasa filozoafa Hypatia. Bucati din trupul ei sunt purtate de catre gloata crestina pe strazile Alexandriei, si in sfarsit arse impreuna cu cartile ei intr-un loc numit Chinaron. La 30 august, noi persecutii incep impotriva tuturor preotilor pagani din Africa de nord, care isi sfarsesc viata ori rastigniti ori arsi de vii.
416 Inchizitorul Hypatius, alias „Sabia lui Dumnezeu”, extermina ultimii pagani din Bitinia. La Constantinopole (7 decembrie) toti ofiterii armatei, functionarii publici si judecatorii necrestini sunt concediati.
423 Imparatul Teodosie al II-lea, declara (la 8 iunie) ca religia paganilor este „adorare a demonilor” si ordona ca toti cei care persista in practicarea ei sa fie inchisi si torturati.
429 Templul zeitei Atena (Partenonul) de pe Acropole la Atena este jefuit. Paganii din Atena sunt persecutati.
435 La 14 noiembrie, un nou edict al lui Teodosie al II-lea ordona pedeapsa cu moartea pentru toti „ereticii” si „paganii” din imperiu. Singura religie necrestina considerata legala este Iudaismul.
438 Teodosie al II-lea emite un nou edict (la 31 ianuarie) impotriva paganilor, citand „idolatria” lor ca cauza a unei epidemii recente!
440 la 450 Crestinii demoleaza toate monumentele, altarele si templele din Atena, Olimpia si alte orase grecesti.
448 Teodosie al II-lea ordona arderea tuturor cartilor necrestine.
450 Toate templele din Afrodisia (orasul zeitei Afrodita) sunt daramate si bibliotecile lui arse. Orasul este renumit Stavropol (Orasul crucii).
451 Un nou edict al lui Teodosie al II-lea (de la 4 noiembrie) subliniaza ca „idolatria” trebuie pedepsita cu moartea.
457 la 491 Persecutii sporadice impotriva paganilor din Imperiul de la Rasarit. Printre altii, medicul Iacobus si filozoful Gesius sunt executati. Severianus, Herestios, Zosimos, Isidorus si altii sunt torturati si inchisi. Misionarul Conon si adeptii lui extermina ultimii pagani din insula Imbros, in Egea de nord. Ultimii credinciosi ai zeului Zeus Lavranius sunt exterminati in Cipru.
482 la 488 Majoritatea paganilor din Asia Mica sunt ucisi in urma unei revolte disperate impotriva imparatului si bisericii.
486 Mai multi preoti pagani „ilegali” sunt descoperiti, arestati, batjocoriti, torturati si executati la Alexandria, Egipt.
515 Botezarea devine obligatorie, chiar pentru cei care spun ca sunt deja crestini. Imparatul de la Constantinipole, Anastasiu, ordona masacrarea paganilor din orasul arab Zoara si daramarea templului zeului local Teandrit.
528 Imparatul Iustinian interzice jocurile olimpice „alternative” din Antioh. De asemenea ordona executia (prin ardere, rastignire, sfasierea de catre animale salbatice, sau taierea cu cuie de fier) tuturor celora care practica „vrajitoria, prezicerea, magia sau idolatria” si interzice practicarea profesiilor pedagogice de catre pagani („... cei care sufera de nebunia hulitoare a elinilor”).
529 Imparatul Iustinian proscrie academia filozofica din Atena, careia i se confisca proprietatile.
532 Inchizitorul Ioan Asiacus, un calugar fanatic, conduce o cruciada impotriva paganilor din Asia Mica.
542 Imparatul Iustinian ii permite inchizitorului Ioan Asiacus sa converteasca paganii din Frigia, Caria si Lidia din Asia Mica. In 35 de ani de la cruciada 99 biserici si 12 manastiri sunt cladite pe locul templelor pagane daramate.
546 Sute de pagani sunt omorati la Constantinopole de catre inchizitorul Ioan Asiacus.
556 Iustinian ordona inchizitorului notoriu Amantius sa se duca la Antioh sa gaseasca, aresteze, tortureze si extermineze ultimii pagani ai orasului si sa dea foc la toate bibliotecile private.
562 Arestari in masa, batjocoriri, inchideri si executii de pagani la Atena, Antioh, Palmira si Constantinopole.
578 la 582 Crestinii tortureaza si rastignesc pagani in tot Imperiul de la Rasarit si extermina ultimii pagani din Heliopole (Baalbec).
580 Inchizitorii crestini ataca un templu secret al lui Zeus in Antioh. Preotul se sinucide, dar ceilalti pagani sunt arestati. Toti arestatii, inclusiv vice-guvernatorul Anatolius, sunt torturati si trimisi la judecata la Constantinopole. Acestia sunt condamnati la moarte si aruncati leilor. Fiarele salbatice nu vor sa-i sfasie si ei sfarsesc prin a fi rastigniti. Trupurile lor sunt tarate pe strazi de catre gloata crestina si apoi aruncate neinmormantate in depozitul de gunoi al orasului.
583 Noi persecutii impotriva paganilor de catre imparatul Mauriciu.
590 In intregul Imperiu de la Rasarit acuzatori crestini „descopera” conspiratii pagane. Incepe o noua era a torturii si executiilor.
692 Sinodul Ecumenic Quinisext (Penthekte Synodos) din Constantinopole interzice ce a mai ramas din Calende, Brumalia, Antesteria si alte sarbatori pagane.
804 Paganii elini din Laconia, Grecia, rezista cu success efortului lui Tarasiu, patriarhul de la Constantinopole, de a-i converti la crestinism.
950 to 988 Convertirea fortata a ultimilor elini pagani din Laconia de catre „sfantul” armean Nicon.

Emanuel12 wrote:NIMENI N-AR ÎNDRĂZNI VREODATĂ SĂ-ŞI DEA VIAŢA PENTRU UN SIMPLU MIT, FIIND CONŞTIENT CĂ ESTE DOAR UN MIT IREAL SAU ÎNTREŢESUT CU EXAGERĂRI. Pe când apostolii lui Hristos şi-au pecetluit propria lor mărturie cu sânge.”
...priveste mai sus Tandala si judeca cat de demente iti sunt argumentele !

Florin Laiu, mai ai vre-o intrebare tampita caruia i se necesita vre-un raspuns ?
Davieboy

Re: ANALIZA PROSTIMII Forumului: Divizat in 2 Clase Sociale

[ #87103 ] Postby Davieboy on Sun Feb 01, 2015 1:29 pm

Topicul asta a fost sters de "supermoderatorul" forumului. L-am adaugat aici. Existenta lui este iminenta pentru peceperea postarilor care vor urma.

In calitatea de membru al acestui forum, in decursul ultimelor 6 ani, am avut neplacerea de a interactiona cu totul felul de personaje care mai de care mai tampite, una mai "breaza" decat cealalta. E am obiceiul asta (justificat) de ai cataloga pe toti cei din jurul meu a fi prosti. Adica pe “neamuri” – ca sa fiu mai clar! Sunt sigur ca si eu (la randul meu) sunt catalogat de majoritatea din voi a fi un "arogant", "increzut", "laudaros", "pompos", samd, DAR nu cred ca vre-unul dintre voi ma poate numi "prost" pentru ca le-ar lipsi "dovezile"!

Ar trebui sa observam ca este o diferenta dinstincta dintre unii "prosti" si alti "prosti" care patruleaza pe aici, si pe oricare alt forum. In timp ce toti acesti prosti descrisi mai sus (neamurile) imi critica argumentele mele pro-iudaice, unii din ei sunt totusi capabili de a produce o teorie a lor (ei le numesc “analize” dar comparate cu ale mele nu par decat opinii personale), sau o teorie a altora pe care ei o cred a fi autentica, in timp ce ceilalti prosti (in frunte cu nehustan, a carora cred ca el le este “capul” – imi dau seama dupa felul cum m-a abordat pe Y-Msngr acum cativa ani – nu am sa intru in detalii), sau celelalte caracterele manipulate de prosti care au patrulat pe aici, sunt limitati doar la critica.
Acum, stim cu totii ca “tot prostul” poate critica, dar nu orice prost poate oferi un substitut sau o solutie!

Vedeti voi, eu impart clasa asta sociala a prostimii [religioase], in doua;

1. Omul incult, care poate fi istet, dar care nu s-a bucurat de o cunoastere a adevarului autentic la momentul oportun, iar in prezent a ajuns la un nivel pagubos care-l determina chiar sa considere autencititatea Evreului drept obsoleta. Aici avem exemple ca “Emanuel12”, apoi cei ca “Gabryi’el”, “cristian", chiar si cei ca , “AdriX", “Confucius” sau “tom” ( ma simt indulgent astazi Image )

2. Omul prost, a carui definitie este mult mai scurta; care e un om neinzestrat dpdv intelectual. Aici avem exemple ca “nehustan”, “Anubis”, “Clovnul Junglei”, “Batranul Enoch”, “KMLeon”, “Dragano” (ultimii doi sunt “campioni” – adica exemplarele cele mai “inzestrate”), si altii – multi dintre ei sunt aceiasi persoana care activeaza sau au activat aici intr-un timp sau altul.

E imposibil sa nu fi observat careva dintre voi ca dupa fiecare pauza care o fac aici pe forum, ma intorc invigorat, mai capabil, mai cunoscator si mai intelept ca ultima data (dovada studiului Torei), in schimb, voi sunteti aceiasi gramada de prosti (ambele clase, 1 si 2) care i-am intalnit acum o jumatate de decada in urma! Fara nici o exceptie!
O dovada [cred eu] ca prostul pasionat de religie este un prost autentic si original, deoarece el, .. nu evolueaza! Image

Desi, pe buna dreptate, ma simt [extrem de] ofensat ca trebuie sa impart “podiumul” cu voi (doar clasa 2), in acelasi timp inteleg ca aici, pe forum, “traim” o viata virtuala, unde in schimb in viata reala, aceasta posibilitate ca voi sa puteti imparti microfonul cu mine ar fi mai degraba o imposibilitate.
Acum, s-ar putea bineinteles, sa existe riscul asta ca eu sa fi putut gresi in privinta unora dintre voi si ar exista o posibilitate ca sa-i fi inclus pe unii in cea de-a 2-a clasa sociala pe nedrept, dar doar viitorul apropiat ne va indreptati; atat pe voi ca si pe mine Image

PS. Nehustane, asta nu inseamna ca inca nu te simpatizez Image, dar ti-am mai spus in trecut si ma repet, indiferent cu cate fundite este impopotonata sau cat de fardata si de rujata iti este critica ta [sau chiar a unui filozof cu diploma], daca nu dovedesti ca intelegi unde-i "buba", critica ta ramane la stagiul de critica de om prost .. iar tu, ramai la stagiul de trol, ca si ceilalti de genul “Batranului Enoch” (care e un trol mai pasiv), sau “KMLeon” si “Dragano” (cei mai preferati prosti ai mei)!
Davieboy

[ #87104 ] Postby Davieboy on Sun Feb 01, 2015 1:34 pm

Emanuel12 wrote:Adică, din punctul lor de vedere, Josephus Flavius n-avea voie să scrie despre Hristos decât dacă toate istorisirile lui ar fi fost pline de referiri la Hristos (...sau cel puţin să fi conţinut referiri la El cu o frecvenţă dorită în mod subiectiv de paranoicii necredincioşi). De parcă Josephus Flavius n-ar fi avut voie să scrie despre Hristos doar atâta cât a considerat el... şi când a considerat el.
De parcă dacă eu aş scrie o carte despre Vlad Ţepeş, şi aş scrie un pasaj despre Burebista, acel pasaj n-ar fi adevărat fiindcă nu voi fi umplut cartea de pasaje despre Burebista (!)
Dai dovada ca esti lipsit de orice consecventa si ai devenit un incoerent, probabil ca din cauza disperarii! Concentreaza-te ca sa poti pricepi; NUMAI daca Josephus l-ar fi discutat pe Isus in oricare alta scriere a lui, atunci ceea ce ai scris tu mai sus ar fi justificat, si Isus deasemenea. Punct!

Emanuel12 wrote:Citatul lui Josephus Flavius este indubitabil. Nu este nicio contrafacere decât în mintea celor bolnavi de scenarită care spun că pasajele lui Josephus Flavius despre Iisus Hristos n-ar fi autentice fiindcă istorisirile lui nu conţin referiri la Iisus în măsura încât să le convină acestor necredincioşi.
Omule! In procesul asta apologetic al d-zeului tau imaginar, tu ai reusit sa nu mai respecti niste principii de logica si ratiune doar pentru a-ti atinge scopul. Probabil ca incerci sa te convingi pe tine insuti fiindca dai la o parte logica rationala si te lasi condus de o logica sentimentala .. mai rau ca o muiere!
Recunoasterea contrafacerii necesita doar un barem minim de inteligenta, in schimb o gramada de sinceritate. Considerand faptul ca Josephus ia acordat 40 de capitole lui Pilat, care, in contrast cu Isus, este un personaj mult mai neinsemnat si dpdv religios si dpdv istoric (doar daca ar fi fost mentionat de istoricii contemporani). Deci ratiunea ne dicteaza ca; daca Isus a fost intr-adevar real, Josephus (si nu numai el) i-ar fi acordat cel putin 40 de capitole lui Isus precum lui Pilat. DE ACEEA paragraful cu pricina creeaza o ambianta atat de nenaturala precum o curca beata calare pe un jet ski in mijlocul oceanului.
Tinand cont ca inafara acelui scurt paragraf suspect unde etalarea tuturor titlurilor si tuturor onorurilor lui Isus fara nici un motiv sau cu un scop aparent, ca apoi sa nu-l mai discute niciunde si deloc in nici una din scrierile sale, pare atat de dubioasa incat chiar si un cimpanzeu ti-ar putea afirma ca paragraful respectiv pare cel putin enigmatic sau dubios. Faptul ca te incapatanezi si insisti sa te tii ca prostu de bata imi reafirma ca esti un simplu cretin perfid deoarece tu ai devenit un fanatic atat de fidel idolului tau incat esti in stare sa te certi cu ratiunea de dragul lui.

Poate tu crezi ca te-am facut cretin adineaori Image. NU, nu te-am facut cretin, doar ti se pare tie. Te-am numit CRE[s]TIN, deoarece cretin = crestin = crestus. Nu am timp sa iti explic acum dar asemanarea leita a cuvantului "cretin" cu "crestin" nu este o simpla coincidenta (la fel cum nu exista coincidente, ci doar "aparente coincidente"). Daca cercetezi Dictionarul Explicativ Roman, sau cel American (Meriam Webster) vei putea citi ca, cuvantul "cretin" este o alta forma, mai veche a cuvantului "crestin". Desi astazi nu mai este folosita, aceasta forma de expresie care exprima foarte clar cum erau catalogati "crestinii" primelor secole (cam cum sunteti catalogati si aici acum, de mine), iar cand spun "primele secole" stii bine ca nu ma refer la sec I-III ci primele secole ale Crestinismului, adica secolele IV-V.
Nu putem decat sa rationalizam ca, cu timpul, si datorita puterii si felului agresiv de a se impune al Bisericii, suportata de Cezarii Imparatiei Romane (vezi postarea anterioara), cuvantul "cretin" si-a pierdut interpretarea "crestina" in schimb si le-a pastrat pe celelalte. Deci, concludem ca atributele cre[s]tinului din ziua de astazi, sunt aceleasi cu cele ale cre[s]tinului antic Image.

Priveste te rog, la ultima definitie a cuvantului "CRETIN" (cea cu *steluta) de pe Dexonline http://dexonline.ro/definitie/cretin. Explicatia actuala a DEX-ului ii atribuie o doza considerabila de anestezie interpretarii, dar prin explicatiile mele de aici si cele precedente, sunt sigur ca intelegi la fel de clar ca mine. Iar voi care credeati ca eu sunt un necivilizat si-un necioplit, cand colo eu incercam sa va vorbesc pe "limba voastra" folosindu-ma de toate "titlurile" si "onorurile" care le-ati mostenit pe buna dreptate inca de la bun inceput.

Emanuel12 wrote:Legat de pasajul Daniel 9:24-27, unii sunt atât de habotnici încât nu înţeleg că CELE 70 DE SĂPTĂMÂNI DE ANI (adică cei 490 de ani) SUNT CONSECUTIVE.
Cei nepricepuţi întreabă: "Unde scrie că cele 70 de săptămâni de ani sunt consecutive?"
Serios? Dar unde scrie că nu sunt consecutive?
Dar unde în Scriptură, atunci când Dumnezeu oferă vreo perioadă de timp unitară exprimată în "săptămâni", s-a înţeles vreodată că săptămânile n-ar fi consecutive?

Şi de ce ar trebui să înţelegem din limbajul profeţiei că n-ar fi consecutive acele săptămâni? Dacă eu zic că de la Campionatul Mondial de Fotbal va trece o perioadă de 40 de săptămâni până la Turneul de tenis de la Wimbledon, ce ar trebui să înţelegem: că cele 40 de săptămâni nu sunt consecutive? Evident că nu.
Conform invataturilor adventise premileniale, cele 70 de saptamani nu sunt consecutive. Aveti 69 de saptamani consecutive (483 de ani), apoi ceasul profetiei s-a oprit (dupa interpretarea voastra) si apoi, la o data in viitor (au trecut 2000 de ani de atunci) se va implini si cea de-a 70-a saptamana, la intoarcerea idolului. Deci, permite-mi o intrebare legitima; tu esti prost(1.) sau esti prost(2.)? Mi s-a sters topicul "ANALIZA PROSTIMII Forumului AZS: Divizat in 2 Clase Sociale" dar l-am repostat in interiorul topicului de aici - vezi postarea anterioara - pentru o intelegere mai ampla a cititorului care nu a fost prezent aici in ultimele saptamani.

Emanuel12 wrote:
Traducerea Fidela wrote:Daniel 9
24. Şaptezeci de săptămâni sunt tăiate asupra poporului tău şi asupra cetăţii tale sfinte, pentru a sfârşi fărădelegea şi pentru a pune capăt păcatelor şi pentru a face împăcare pentru nelegiuire şi pentru a aduce dreptatea veşnică şi pentru a sigila viziunea şi profeţia şi pentru a unge pe cel Preasfânt.
25. Să ştii de aceea şi să înţelegi, că de la ieşirea poruncii de a restaura şi de a construi Ierusalimul până la Mesia Prinţul vor fi şapte săptămâni şi şaizeci şi două de săptămâni; strada va fi construită din nou şi zidul, chiar în timpuri de necaz.
26. Şi după şaizeci şi două de săptămâni Mesia va fi stârpit, dar nu pentru el însuşi; şi poporul prinţului care va veni va distruge cetatea şi sanctuarul; şi sfârşitul lor va fi cu un potop şi până la sfârşitul războiului, pustiiri sunt hotărâte.
27. Şi el va confirma legământul cu mulţi pentru o săptămână; şi în mijlocul săptămânii el va face ca sacrificiul şi ofranda să înceteze şi din cauza împrăştierii urâciunilor îl va pustii, chiar până la mistuire şi ce s-a hotărât se va turna peste cel pustiit.
Mai sus aveti "traducerea" prezentata de Florin Laiu, care este foarte asemanatoare cu celelalte "traduceri" Crestine. Folosesc ghilimele deoarece scopul acestor traduceri nu este de a transmite o explicatie cat mai clara si mai aproape de originalul ei, ci cat mai confuza si mai incalcita pentru a-si servi scopul mesianic pagan - ironic asa-i? La fel de ironic ca si declaratia Bisericii care "identifica" oricare alt mesia inafara lui Isus a fi un "anticr _st"!?! Teoria crestina nu e gandita chiar prost, dar cand a fost timpul sa o detalieze pe hartie, au comis gafe peste gafe si greseli si contradictii. Mai jos aveti o traducere adecvata facuta de mine, a textului ebraic:

24.Saptezeci de saptamani au fost hotarate asupra poporului tau si asupra Cetatii tale celei Sfinte, pana la incetarea faradelegilor, pana la ispasirea pacatelor, pana la ispasirea nelegiuirii, pana la aducerea neprihanirii vesnice, pana la pecetluirea vedeniei si a prorocului si pana la ungerea Sfintei Sfintelor.
25.Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la rostirea cuvantului pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la regele uns, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.
26.Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, cel uns va fi starpit, si nu va mai exista. Poporul unui domn care va veni va nimici cetatea si Sfantul Locas, si sfarsitul lui va fi ca printr-un potop; este hotarat ca razboiul va tine pana la sfarsit, si impreuna cu el, si pustiirile.
27.El va face un legamant trainic cu multi timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat.

Acum sa trecem la Farsa Crestina a Capitolului 9 din Daniel:
Inainte de a examina intreaga interpretare Crestina, consider ca e important sa va amintesc ca pe linga faptul ca 1). toate informatiile, tabelele si argumentele aduse de mine pina in acest moment, sunt motive si dovezi irefutabile (pentru ca daca n-ar fi asa, s-ar fi gasit pina la urma cineva sa ma contrazica) care nu doar ca respinge aceasta interpretare fortata ci pur si simplu o anihileaza! .. iar 2). autorii Noului Testament nu citeaza niciodata aceste texte ca referinta a nasterii, invierii si mortii lui Isus. Nicaieri. Niciodata. Dovada ca, aceste interpretari fortate au avut loc mult mai tarziu odata cu avalansa noilor traduceri ale Scripturii Ebraice. Observati, deorece am evidentiat cat de des am putut, ca scriitorii Noului Testament nu au ratat nici o ocazie ca sa adauge mult folosita expresie “ca sa se implineasca profetia”. Mai mult de atat, asa cum am dovedit in posturile precedente, ei crediteaza unele texte a fi profetice chiar si cand ele nu sunt (precum aceea ca Isus va fi numit “Nazarineanul”!). Este absurd sa credem pentru moment ca aceasta profetie Isusianica, atat de “convingatoare” sa nu fie mentionata deloc in NT. Singura explicatie, bineinteles, nu poate fi decat cea descrisa de mine mai sus – ea a fost inventata cu mult dupa intocmirea Noului Testament. Defapt, va asigur eu ca de fiecare data cand o noua traducere a Bibliei este anuntata, in acelasi timp ia “nastere” si o noua profetie Isusianica!

(..va urma)
Last edited by Davieboy on Sun Feb 01, 2015 2:44 pm, edited 1 time in total.
Davieboy

[ #87106 ] Postby Gabriy'el on Sun Feb 01, 2015 2:42 pm

Omule, ti-ai face tie un mult bine daca ai cauta ajutor de specialitate. Stiu ca e greu si chiar umilitor pentru perspectiva pe care o ai despre tine, insa, nu esti primul caz de acest fel am mai vazut doua astfel de cazuri, si e tipic faptul ca astfel de oameni nu isi vad starea de instabilitate psihica in care se afla. (in limbajul de specialitate exista mai multe denumiri).

Incearca sa observi ca toate discutiile in care te-ai bagat, 100% s-au incheiat cu ignorarea ta TOTALA. De la EGW la extraterestrii, rezultatul a fost acelasi - nu, nu lipsa de argumente asa cum iti dicteaza gresit propriul creieras care te declara castigator chiar dinainte de a scrie primul cuvant - ci din cauza lehamitei. In mod normal orice om pleaca de la premisa ca nu le stie pe toate. Cand cineva se prezinta ca atoatestiutor reactia naturala e sa il ignori.

Cu tine de obicei discutiile sunt ca discutiile cu jihadistii. Nu exista centru comun, nu exista dialog. Cine te contrazice e prost, stupid, penibil si alte mizerii pe care i le aplici. Sindromul asta de semizeu iti face imposibil orice dialog. De ceva vreme ai trecut de la crestinism la iudaism, iar asta nu a facut decat sa iti justifice si mai mult atitudinile mizerabile pe care le ai fata de ORICE interlocutor. Pe ce motiv? Tu esti justificat, ca te-ai trezit evreu, restul sunt toti prosti. Daca ai fi cu adevarat evreu, ai fi invatat ceva din tragedia numita Holocaust - asa cum multi evrei au invatat. Nu ai invatat nimic.

Trateaza-te! Astfel de comportamente au in primul rand in spate dezechilibre chimice in creier.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #87107 ] Postby Davieboy on Sun Feb 01, 2015 3:13 pm

Ehhh, genialule! Ai iesit din borta de sarpe in care te-ai ascuns?

Din cauza argumentului suprem pe care il prezint aici, fanaticiul crestin Florin Laiu si-a luat talpasita, deorece el, in contrast cu tine, e capabil sa-si dea seama ca numai dispune de nici un fel de argument (decat cel al surdului). El isi da seama ca nu poate concura cu mine. In schimb tu, si cei ca tine se vor rezuma la ceea ce stiti voi mai bine - smiorcaituri din departare si pe linga subiect.

Dovedeste ca nu esti un fanatic. Bate cuiu-n cap. Demonstreaza ca hai macar habar despre ce vorbesti! Tot ce faci tu; te mai prezinti aici din cand in cand si te vaicaresti cand este clar ca buna-ziua ca estui un biet "brain-washed" fanatic.

Daca-mi serveste memoria bine, afirmasem cu catva timp in urma ca logica celor de teapa ta este direct proportionala cu capacitatea voastra intelectuala. Daca nu ma insel era vorba despre autoritatea profetica a lui Ellen White, care are mai mult efect asupra unora dintre voi si mai putin asupra altora – ea este invers proportionala cu capacitatea voastra intelectuala;

Deci cu cat mai incapabili sunteti voi, cu atat mai autoritara este “ea” (EGW). Exemplul cel mai perfect esti tu “Batranul Enoch”, dar te asigur eu ca nici “Emanuel12” nu e prea departe de voi.
Ceea ce postez eu aici nu este de argumentat, este o simpla prezentare. Tu nu esti capabil sa o argumentezi ca altfel ai face-o!

E timpul sa va treziti din idolatria in care va imputiti secole de-a randul. Dar ai si tu atatea sanse ca sa intelegi, cate are Dragos Furtuna de a intra la Politechnica.
Davieboy

[ #87108 ] Postby Gabriy'el on Sun Feb 01, 2015 3:15 pm

Ti-am spus cred ca de cel putin 3 ori ca dai cu bata in balta in ultimul hal. Florin Laiu nu a fost pe aici de multa vreme. Dupa idei, dupa pareri, dupa felul in care scrie Emanuel este, in cel mai fericit caz un tip cu nickname-ul Olivian Averescu - care il tot contra pe FL la el pe website. Esti complet pe langa SI la identificare clonelor.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #87109 ] Postby Gabriy'el on Sun Feb 01, 2015 3:19 pm

Singura modalitate de a ma comporta intelept cu oamenii ca tine este ca pe cat posibil sa te ignor. Nu am alte variante. Ce ti-am spus mai sus nu ti-am spus cu rautate. Am constiinta curata cand iti spun asta. Ce avantaj am eu ca ma asculti sau nu? Exact - 0.
Davie wrote: Dar ai si tu atatea sanse ca sa intelegi, cate are Dragos Furtuna de a intra la Politechnica.

Cam asa simt si eu cand te vad afirmand ca il poti face pe FL din vorbe. Un fel de afirmatii gen Gigi Becali care nu pot starni decat rasul in hohote.

Gabriy'el

[ #87110 ] Postby Davieboy on Sun Feb 01, 2015 3:51 pm

Scopul meu aici nu a fost sa convertez pe cineva la Iudaism, ci am avut unul strict; de a va aplica “batutul in gura”, ca la sapa. Am vrut sa o fac unui pastor, dar D-zeu ma binecuvantat si mi-a acordat sansa sa io aplic unui profesor de pastori. Slavit fie numele lui in veci.

Gabriy'el wrote:Cam asa simt si eu cand te vad afirmand ca il poti face pe FL din vorbe.
Trebuie sa fii de-a dreptul retardat ca sa nu vezi ca l-am facut de tot cacatul pe profesorul vostru Florin Laiu, dar nici nu astept matanii din partea voastra. Scopul meu a fost atins, desi argumentul meu aici inca nu e incheiat. Datorita faptului ca nu am fost in vacanta, precum Florin Laiu, si a faptului ca eu imi compun postarile, nu dau copy/paste de niciunde, am fost nevoit sa postez cu viteza intaia, deorece eu am si o viata personala inafara acestui forum, si doresc sa imi scriu postarile in asa mod, incat ca ele sa nu poata fi contestate de idioti – dovada o avem si acum aici; tu alegi sa te smiorcai la mine pe muiereste deorece esti un incompetent si nu poti argumenta dovezile subiectului ca sa ma convingi ca intr-adevar ar exista un motiv real ca eu sa ma consult.

Oricum, zile multe nu mai petrec pe aici deorece am intrat deja in detaliile care sunt incluse in paginele 15-25 ale website-ului http://www.OrtodoxPagan.com si informatiile alea nu va vor sta la dispozitie doar atunci cand veti cumpara cartea, cand va fi disponibila pentru vanzare.
Motivul pentru care am ramas pe forumul asta atata timp, a fost pentru ca mi s-a permis sa-mi argumentez subiectele asa cum am vrut eu, in comparatie cu celelalte forumuri unde eram banat non-stop. Oricum, sunt satul de forumuristi si de forumuri, in special cele crestine care pur si simplu sunt forumuri de prosti – in deosebi acesta.

..am sa revin cum in dispune timpul sa termin expunerea fraudei crestine (Daniel 9) si idolul de rahat - numit Isus!
Davieboy

[ #87111 ] Postby Davieboy on Sun Feb 01, 2015 4:22 pm

Nu observasem postarea asta;
Gabriy'el wrote:Ti-am spus cred ca de cel putin 3 ori ca dai cu bata in balta in ultimul hal. Florin Laiu nu a fost pe aici de multa vreme. ...Esti complet pe langa SI la identificare clonelor.
... stiu ca tu esti cel expert in domeniul asta de cand ai reusit sa-mi demonstrezi ca eduard e un tip serios, cand eu iti spuneam ca practic stateam amandoi pe acelasi scaun cand se folosea de contul meu (si a altora) ca sa-si bata joc, in felul lui anemic, de ceilalti interlocutori de pe propriul sau canalul !

Priveste mai sus la tema ultimelor tale 3 postari si sa nu uiti niciodata; asta este singurul nivel la care tu esti capabil cat de cat, a duce “un argument” viabil impotriva mea!
Davieboy

[ #87113 ] Postby Gabriy'el on Mon Feb 02, 2015 6:40 am

Atat poti atat oferi: mizerie. Deci da, ignore.

Gabriy'el

[ #87115 ] Postby Davieboy on Mon Feb 02, 2015 11:53 am

Gabriy’el wrote:Daca ai fi cu adevarat evreu, ai fi invatat ceva din tragedia numita Holocaust - asa cum multi evrei au invatat. Nu ai invatat nimic.
te-ai cocotat pe un gard foarte subred care desparte rationalismul de debil-ism! iti dau un sfat prietenesc si pentru binele tau, ai mare grija in ce directie te dai jos de pe el!
...................................................................................................................................................................................................................................

M-am hotarat sa aman “urmarea" postarii #87104 si sa administrez batutul in gura pe de-a intregul, ca sa nu mai existe nici o indoiala cine e dezichilibrat chimic aici.

Gabriy’el wrote:Cu tine de obicei discutiile sunt ca discutiile cu jihadistii. Nu exista centru comun, nu exista dialog. Cine te contrazice e prost, stupid, penibil si alte mizerii pe care i le aplici.
Desi te cunosc si stiu ce poti, nu incetezi sa ma surprinzi prin ignoranta ta! Probabil ca trebuie sa-ti explice careva care e definitia verbului “a contrazice”, sau "a argumenta". Poate trebuie sa iti explice cineva de ce o simpla afirmatie "nu cred" sau "n-ai dreptate" nu constituie o "contrazicere"! Argumentul tau, fara nici o exagerare, e la fel de viabil ca cel al patrupedului de la celalat etaj (Dragos Furtuna, aka Dragano), care jubileaza si ma acuza ca nu sunt barbat deoarece nu sunt dispus sa o f*t pe masa in g*ra la fel cum o face el.

Dupa cum stii bine deorece afirm asta foarte des aici; astea nu sunt discutii care le port aici ci prezentari. Ele va depasesc complet pe fiecare dintre voi. Nu aveti cu ce contribui aici. Singura cerinta este sa le puteti intelege, nicidecum a le argumenta! Ultima data cand ti-am spus ca esti tampit (sau arogant) ti-am adus o explicatie de 2 pagini. Te-a oprit cineva sa o contra-argumentezi? Te-a oprit cineva sa-mi demonstrezi cum este conditionata promisiunea lui D-zeu fata de Poporul Evreu? Bineinteles ca NU !
Te-a oprit cineva sa-mi demonstrezi de ce sunteti voi “rasa aleasa”? Sau de ce va socotiti “evrei spirituali”? Te-am oprit eu sa aduci macar un singur argument din toate care le-am insirat mai sus?

Nu stiu de ce aduci jihadistii in discutia unui evreu. Sa nu confundam marfa cu ambalajul. Eu aici va dovedesc intr-un mod argumentativ, cu dovezi si probe. Va demonstrez dpdv intelectual ca sunteti niste spurcaciuni idolatrice. Nu va tai gatlejurile. Ai dreptul sa raspunzi aici. Ai dreptul sa argumenetzi, sa dovedesti, daca esti capabil, ca eu gresesc si tu ai dreptate. Bineinteles ca sunteti cu totii niste i_n_c_o_m_p_e_t_e_n_t_i, in frunte cu Florin Laiu. Nici unul nu sunteti capabili sa-mi combateti argumentele si atunci va rezumati la critica fara solutie – definitia prostului #2. din postarea mea recenta (#87103) intitulata “ANALIZA PROSTIMII Forumului: Divizat in 2 Clase Sociale”.

Nu am acuzat pe nimeni a fi prost, idiot sau tampit fara motiv intemeiat. Prostia trebuie expusa, descurajata si exterminata. De obicei acuzatiile mele vin mana-n-mana cu dovezile necesare. Daca tu crezi ca te-am acuzat de incapacitate intelectuala si nu ti-am explicat, sau am facut-o fara motiv intemeiat, atunci citeaza textul si iti explic. Sau, uite aici cateva exemple unde il acuz pe Florin Laiu de prostie. Demonstreaza-mi unde gresesc;

Uite, aici, mai jos Florin Laiu incearca sa demonstreze cat de ridicol as fi eu si in procesul asta se impusca singur in picior,
Davieboy wrote:
Emanuel12 wrote:unii sunt atât de habotnici încât nu înţeleg că CELE 70 DE SĂPTĂMÂNI DE ANI (adică cei 490 de ani) SUNT CONSECUTIVE. Cei nepricepuţi întreabă: "Unde scrie că cele 70 de săptămâni de ani sunt consecutive?" Serios? Dar unde scrie că nu sunt consecutive?
Conform invataturilor adventise premileniale, cele 70 de saptamani nu sunt consecutive. Aveti 69 de saptamani consecutive (483 de ani), apoi ceasul profetiei s-a oprit (dupa interpretarea voastra) si apoi, la o data in viitor (au trecut 2000 de ani de atunci) se va implini si cea de-a 70-a saptamana, la intoarcerea idolului. Deci, din moment ce teoria AZS a carui adept esti, sustine ca cele 70 de saptamani nu au fost consecutive, deorece o parte din acest timp sustine-ti ca se va implini la reintoarcerea idolului, permite-mi o intrebare legitima; tu esti prost (de gradul 1.) sau esti prost (de gradul 2.)?
am dreptate in acuzatia care i-o aduc sau nu am ?

sau mai jos, unde Florin Laiu, undeva, mai devreme, intr-un post oarecare, in procesul sau de explicare a cuvantului "alma" din Isaia 7:14 (unde aduce o explicatie tampita) afirma ca el cunoaste limba ebraica, dar aveti dovada mai jos ca pe linga faptul ca el este un plagiator, este si un mincinos. Orisicine, care are cat de cat idee despre Iudaism, cunoaste ce reprezinta Talmudul si ce reprezinta Tanakhul. Este un element la fel de simplu precum notiunea abecedarului claselor primare !!!!
Davieboy wrote:Dupa ce ti-am tras atentia la gafele care le faci, pentru ca nu cunosti niste lucruri elementare (si totusi crezi ca le poti argumenta!), tu probabil ca credeai ca Talmudul Babilonian a fost scris de babilonieni. Iti atrag atentia asupra greselii care o faci, si tu ce-mi faci din nou? Sari din lac in putz! Eu iti spun ca Biserica e vinovata pentru distrugerea a mii de volume Talmudice si tu imi raspunzi ca …
Emanuel12 wrote: Scripturile nu au fost denaturate, nici în secolul 4, nici de inchiziţie în Evul Mediu. Căci originalul Vechiului şi Noului Testament poate fi refăcut oricând … (viewtopic.php?f=18&t=3088&start=90 … post #86913)

Bai Tandala, eu vorbeam despre Talmud ca a fost distrus nu de Tanakh. Talmudul contine Tora Orala, Tanakhul este Scriptura Ebraica, ceea ce tu numesti Vechiul Testament. Tanakhul contine "Tora", "Profetii" si "Scrierile". Dupa cum vad eu, argumentez cu prostii aici! E vre-un Adventist coerent pe aici printre voi? Cine va facut ma pe voi evrei spirituali? ... CAND? ... CUM? ... Pai de asta se afla Romania in jalea asta si e de rasul Europei, ca e plina de romani ca voi. Cretini! Pe cuvant de onoare ca m-am scarbit cu totul, pierzandu-mi timpul aici printre voi. Cred ca am sa ma pensionez curand ca mia ajuns pina peste gat de voi.

Simpaticule, ... Gabriy’ele, am sa-ti spun eu motivul adevarat pentru care tu te-ai hotarat sa NU ma mai infrunti direct, fata-n-fata, .. de mult timp. Ai observat ca eu ma folosesc de cuvintele tale ca sa-ti dovedesc imbecilitatea cu propriile tale cuvinte. Nu exista nici o technica mai perfecta ca aceea unde ii demonstrezi prostului, ca e prost, cu propriile sale cuvinte! Tu, te-ai invatat minte de mult timp deja si stai speriat la distanta. Speriat cu motive intemeiate, bineinteles. Florin Laiu in schimb, credea ca el castiga teren si pune din ce in ce mai multa distanta intre mine si el, sireacul nu si-a dat seama ca eu il las sa turuie ca sa am destul material pentru analiza Image
...................................................................................................................................................................................................................................

Florin Laiu, iti spun cinstit si fara aroganta ca imi pare rau, dar va trebui sa discutam persoana ta un pic mai mult decat am anticipat. Iti spun sincer ca nu as vrea sa te mai cotonogesc. Te-am tinut in suturi din moment ce ai pus picior aici pe forum si cred ca iti este de-ajuns, dar exista printre noi un individ care nu va reusi niciodata sa-si inchida proasta de sub nas indiferent cata tavaleala ar primi - deoarece el e "idot-proof".
Dansul e aceiasi gura-proasta care ti-a bagat mortu-n casa de la bun inceput, atunci cand a ales sa ma instigheze cu postarile tale la adresa rabinului Michael Skobac. Nu a invatat nici acum si ma indoiesc ca va invata vreodata, deorece individul asta nu este capabil sa gandeasca pentru el singur. Probabil ca numai daca cineva din pozita ta i-ar porunci sa gandeasca pentru el insusi, numai atunci ar indrazni.
Din cauza lui te stie lumea acum ca esti un plagiar. Din cauza lui i sa oferit ocazia unui “nimeni” ca mine sa mature podelele cu tine aici pe forum. Probabil ca daca nu va inceta sa faca piruete precum musca-n jurul [curului] calului, o sa ma forteze pina la urma sa investighez si lucrarea ta de doctorat - mai mult ca sigur ca am sa pot dovedi ca si aia este plagiata – precum cea a lui Victor Ponta. Deoarece cele mai des plagiate lucrari sunt cele de doctorat!
Deci, vorbeste cu el si baga-i mintele-n cap, deoarece el este adevaratul motiv al tuturor durerilor tale din ultimul semestru - nu eu! Am vazut ca te asculta, deorece atunci cand i-am atras atentia ca esti Florin Laiu, s-a transformat peste noapte din agresor al teoriilor tale, in cel mai umil pupincurist al tau!

Acum, cu respect la teoria mea cum ca "Emanuel12" = "Florin Laiu" = profesorul universitar Florin Laiu:

Daca ne-am prezenta cu totii in fata unei instante judecatoresti si l-am acuza pe Florin Laiu ca se ascunde sub pseudonimul Emanuel12, cam astea mi-ar fi argumentele;

1. Constientizare: L-am informat pe inculpat (Florin Laiu) ca doresc o dezbatere cu el pe http://www.AZSForum.org de nenumarate ori. Am facut-o in public pe forum, la adresa inculpatului
(Florin Laiu) pe google, la adresa inculpatului (Florin Laiu) pe Facebook. Deci, inculpatul (Florin Laiu) era constient de evenimentele ce aveau loc la adresa dansului, pe http://www.AZSForum.org.
2. Coincidenta: La scurt timp, dupa ce i-am atacat personal credibilitatea si reputatia (facut in mod intentionat doar pentru a-l aduce pe forum) inculpatului (Florin Laiu), un anumit Emanuel12 s-a prezentat pe forum si in mod arogant - dovada ca era foarte jignit si repulsat de persoana mea – deoarece ii expusesem frauda poetica, a deschis un topic al carui titlu discredita titlul topicului deschis de mine, care nu din intamplare contine una din temele care el sustinea ca le-ar facut praf iar rabinul orb a decis sa il evite.
3. Similaritate: Initial nici nu am bagat de seama ca contul Emanuel12 fusese deschis cu cativa ani in urma, desi imi amintisem un “face-off” cu el pe un forum AZSmr diferit. Forumul AZSmr a fost dizolvat intre timp asa ca nu m-am putut duce acolo ca sa culeg dovezi impotriva lui. Din fericire Emanuel12 a mai contribuit si aici in perioada respectiva. Apoi, colac peste pupaza am descoperit ca profesorul universitar Florin Laiu, sub adevaratul lui nume, a contribuit si el aici pe forum. Asta se intamplase acum o decada in urma cand forumul era proaspat iar moderatorii nu-ti dadeau voie sa te apropii de pastori nici macar cu prajina, iar ei se limitau doar la cateva postari dupa care dispareau – vezi Edi Constantinescu, Florin Laiu, si alte capete luminate care au patrulat pe aici la un timp sau altul.
Asemanari stridente intre ‘userii’ Emanuel12 si Florin Laiu:
A. Ambii detin cunostinte profunde in teoriile doamnei Albu.
B. Ambii detin acelasi stil de argumentare; aceleasi idei adventiste. Vedeti ca de exemplu un “Gabryi’el” sau un “Enoh”, desi apartin aceiasii secte, ei gandesc diferit – adica incoerent.
C. Ambii sunt interlocutori civilizati, manierati. In acelasi timp ambii detin acelasi stil usor arogant atunci cand se cred “stapani” pe subiect.
D. Expresii identice; va rog sa faceti o cautare a postarilor userului Florin Laiu – majoritatea le gasiti pe pagina principala (Portal Azs) la comentariile cartii lui Edi Constantinescu ("D-zeu nu joaca zaruri") search.php?author_id=4638&sr=posts . Tre’ sa fii logat in contul tau personal ca sa poti cerceta lista de postari a userului Florin Laiu iar ale lui Emanuel12 le gasiti aici search.php?author_id=8669&sr=posts . Conditiile pentru vizionarea postarilor sunt aceleasi – trebuie sa fii logat in contul care il ai pe forum.
Deci, daca le controlati postarile, veti observa ca ele sunt foarte similare. Cele ale userului Florin Laiu sunt “o idee” mai distincte decat cele ale userului Emanuel12, deorece stia toata lumea cine este si avea de pastrat o eticheta de profesor, de invataor, de om invatat care nu poate decat sa conduca prin exemplu in special in comunitatea din care face parte. Ambii se adreseaza intr-un mod foarte personal, mai ales daca interlocutorul este incadrat intr-o discutie amicabila. Ex; Draga Vali vs Batranule Enoch sau Multumesc pentru raspuns Mismed vs Batranule Enoch, .. ai oferit un citat biblic minunat. Ambii isi dau un aer de superioritate. Ambii jignesc in mod “finut” ca sa zic asa.
4. Cunostinte profunde in teologia “White & Co”: Aici nu e nevoie sa prezint doar argumentele userului Emanuel12 – daca ati observat, i-a facut “muci-in-cravata” lui Gabryi’el, dar acesta, cum nu e prea “ascutit” nu si-a dat seama pina nu i-am atras eu atentia.
5. Self-Promovarea / Publicitate Personala: Modul in care Emanuel12 si-a postat intreaga colectie de video-uri (a lui – adica Florin Laiu) pentru a-si suporta argumentul – vezi postarea# #86786, aici viewtopic.php?f=18&t=3088.
6. Capabilitatea de a scrie poezii: ambii useri sunt mari poeti. Dovezile impotriva lui Emanuel12 le gasiti printre postarile primei sale vizite aici pe forum.
7. Onestitatea ambilor useri (in privinta identitatii lor): personal, il acuzasem pe Emanuel12 acum cativa ani la prima lui vizita aici, ca ar fi una si aceaiasi persoana cu nehustan, datorita stilului sau poetic. In perioada respectiva, Emanuel12 a negat in nenumarate ocazii si ma acuzat ca fac o confuzie -deci a fost cinstit din punctul asta de vedere. In acelasi timp, in recenta sa vizita aici, Emanuel12 a fost confruntat si acuzat de nenumarate ori ca el e una si aceiasi persoana cu Florin Laiu. Chiar si Gabriy’el l-a intrebat – NU a raspuns acuzatiilor o singura data!!! a ramas cinstit in continuare!

Nu mai adaugam modul drastic de schimbare totala a atitudinii lui Gabriy’el fata de Emanuel12, la scurt timp dupa ce l-am atentionat asupra identitatii sale!

Daca se afla vre-un avocat sau vre-un jurist printre voi, ar putea confirma ca toate astea ar fi considerate argumente foarte plauzibile in orice tribunal de judecatorie, indiferent din ce tara.
Daca detine vre-unul dintre voi vre-un argument coerenet, care ar aduce cel mai mic motiv de dubiu de ce userul Emanuel12 si userul Florin Laiu, nu sunt una si aceiasi persoana cu profesorul universitar Adventist Florin Laiu, as vrea sa le ascult si eu.
Davieboy

[ #87123 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 3:43 am

Omule(Davie -minte de copil) batii campii sublim si esti vrednic de mila. Tu crezi ca FL reactioneaza ca un copil de 15 ani? Faptul ca tu l-ai anuntat in mod imbecil si nesimtit cu tot felul de arogante ca il inviti la "duel"(ce duel poate exista intre un om de calibrul, experienta si varsta lui FL si un auto-rasfatat instabil psihic??!!! ) inseamna ca gata FL se simte obligat sa raspunda tuturor mizeriilor de acest fel? Pai daca ar fi asa FL ar trebui nici sa nu mai doarma, ci sa stea zi si noapte sa raspunda tuturor ineptiilor produse la fiecare colt!!!

Tu nu pricepi, si nici nu poti pricepe ca atunci cand ai un anumit nivel de cunoastere ITI alegi interlocutorii!!! Discutiile nu au valoare daca interlocutorul are aere de inchizitor, tot la fel cum nu au avut niciodata in timpul inchizitiei. Aceeasi inchizitie care actiona verbal(dar nu numai) exact cum actionezi tu acum a fost aceea care a pierdut total si pe toate planurile. Ca sa intri intr-o discutie trebuie sa simti ca merita, ca face sens. Tu imi poti da mie lectii? La ce ? La vechile taraganari cum faceai in trecut cand treceau luni de zile pana sa te dezmeticesti si sa vii cu argumente la ce te intrebam?? Da, da - exact, luni de zile! Cu cate o simpla intrebare de bun simt intrai in ceata totala si cautai bezmetic pe forumurile antiWhite cate 2 luni de zile un raspuns cat de cat...stupid Pai asta e motivul pentru care la toate mizeriile kilometricce pe care le scrii, ti-am aruncat o samanta care poate sa te trezeasca. Nu ai fost in stare sa observi noapte buna. Balaceste-te in propria gandire si repeta in fieccare seara langa pat "eu sunt smecher"! Pai eu iti arat versete in care CU REFERIRE LA PROPRIUL POPOR, INSUSI Dumnezeu explica ca profetiile sunt CONDITIONATE si tu te apuci sa imi bati campii cu povesti de adormit copiii. Minte-te singur cat doresti. Ai fost crestin, acum esti trezit evreu, maine vei fi musulman si peste 2 ani te vei prezenta ca extraterestru. Un singur lucru ramane constant indiferent prin ce fantasme treci: mizeria propriului caracter. Nimic nu te schimba pentru problema e la alt nivel.

Acelasi tip de aroganta penibila(chiar fata de propriile scripturi) a facut ca Israelul sa fie calcat efectiv in picioare in diferite robii, iar apoi sa fie distrus sistematic, ALUNGAT din propria tara timp de milenii, la mila "infidelilor". Cand vad astazi visatori care imi explica cum ca Dumnezeu isi lasa balta propriul popor sa fie decimat milenii, si apoi se va intampla x si y ma pufneste rasul. Asa ceva numai o intelegere COMPLET gresita a lui Dumnezeu poate produce.
Acelasi tip de aroganta a facut ca BC sa fie destabilizata din temelii si sa isi piarda suprematia de milenii. Astazi nici chiar asupra propriilor membrii nu mai are dominatia pe care o avea in trecut. Protestantismul a lovit dur, a lovit decisiv, a lovit in chiar modul de a gandi si influenta oameni si natiuni. Tu insusti esti in stare sa gandesti liber datorita protestantismului - NU DATORITA IUDAISMULUI.

Pai intre noi fie vorba, nici daca chiar FL ar veni pe forum si ti-ar spune ca gresesti echivaland diferite persoane cu el, tot nu ai accepta ca ai gresit. Ce om cu mintea intreaga ar accepta o discutie cu astfel de om. Tu singur te-ai dat de gol cum ca nici nu citesti ce scriu altii atent. Raspunzi la 2 chestii de la sfarsitul mesajului, peste 6 ore iti dai seama ca ai mai vazut ceva ce fusese scris pe la inceput - iar a doua zi iti dai seama ca ah...pe la mijloc mai era scris ceva. Ha!!! Si vrei sa fii luat pe bune la lucruri serioase cum ar fi realitatea divina a lui Hristos.

Priveste si tu in jur. De pe majoritatea forumurilor ai fost banat(tu singur ai spus asta). Aici pentru ca moderatorii nu exista decat odata pe an sau deloc esti mai tot timpul ignorat. Enoch te ignora complet, Emanuel(care nu e Florin Laiu - ai incredere in mine, vorbesc pe mail cu FL de ani buni de zile) s-a lasat pagubas, etc, etc. Serios - toate astea se intampla pentru ca esti invincibil? Asta e singura ta concluzie? Esti pur si simplu paralel cu realitatea ca sa ma exprim frumos.

Gabriy'el

[ #87127 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 11:02 am

Florin Laiu, hai sa o lasam pe Gabriy'ela sa se smiorcaie pina face igrasie la putza, ca vad ca iara o ia razna. I-a luat doua zile doar ca sa-mi transmita o opinie.

E clar pentru toata lumea ca din moment ce ai vazut TABELUL CRONOLOGIC AL CAPITOLULUI 9 DIN DANIEL ai realizat ca nu am in mana cacialma si te-ai lasat pagubas in privinta profetiilor Isusianice. Nici macar clonat nu mai indraznesti sa te infatisezi in fata mea. Stiu ca intri zilnic aici sa-mi citesti postarile si nu spun asta cu repros, cum sa nu intri sa citesti - o asemenea revelatie cum ti-am adus eu aici nu vei avea ocazia sa primesti decat la adevarata sosire a adevaratului mesia care aduce cu el o era mesianica asa cum e descrisa in Daniel 9.

Hai sa discutam altceva. Un subiect de-al vostru forte. Sabatul, de exemplu.
De ce crezi tu ca voi trebuie sa tineti Sabatul? Unde anume, indica D-zeu ca neamurile trebuie sa tina Sabatul? Defapt, fiindca aceasta porunca a fost initiata la Sinai, putem sa abordam problema altfel; De ce crezi ca neamurile sunt obligate sa tina o___s_i_n_g_u_r_a___l_e_g_e din cele date la Sinai?

Hai sa-ti fac o mica demonstratie cat de important este pt D-zeu ca neamurile sa tina Sabatul - care este un semn doar intre D-zeu si Poporul Evreu.
Sa citim amanuntit porunca Sabatului (ne intereseaza doar prima parte a poruncii aici);

Traducerea voastra a Exodului 20:10:
"Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, (1.)nici tu, (2.)nici fiul tau, (3.)nici fiica ta, (4.)nici robul tau, (5.)nici roaba ta, (6.)nici vita ta, (7.)nici strainul care este in casa ta."

In primul rand trebuie sa observi modul in care D-zeu distribuie importanta acestei legi in ordine ierarhica:

(1.) In primul rand trebuie sa o pastrezi tu, barbat si femeie evreu
(2.) Apoi, intervine ierarhia fiului de evreu
(3.) Apoi a fiicei de evreu
(4.) A robului de evreu de parte masculina
(5.) A roabei de evreu de parte feminina
(6.) A vitelor si a animalelor evreului ...
(7.) .. si abia apoi a paganului convertit la Iudaism care a parasit Egiptul odata cu Poporul Evreu si care se afla in mijlocul Poporului Israel. Deci nu si a celor care astazi se numesc Adventisti de Ziua a Saptea, din Romania!

Observi ca paganul convertit este ultimul de pe lista de mai sus? Observi ca pina si animalul evreului are intaietate asupra paganului convertit pentru a tine ziua de Sabat? Sper ca intelegi ca paganii neconvertiti cum sunteti voi, nici nu sunt inclusi in discutia lui D-zeu Image

Astea nu sunt cuvinte scoase din buzunarul meu - sunt afirmatiile D-zeului Poporului Israel ! ... credeti-ma ca va simt durerea si disperul. Inteleg de ce Biserica Pagana (care a devenit Biserica Crestina) a inteles fiecare text din Scriptura Ebraica (le-a fost "tradus" de rabinii timpului), si si-au dorit un d-zeu personal..al lor! Vreau sa stii ca sunt total de acord cu voi si "in agenda mea", Paganul este indreptatit sa-si faureasca un d-zeu imaginar care il iubeste numai pe el, ii ofera comfort doar lui, si-i da intaietate inaintea evreului.

Nu vreau sa fiu inteles gresit aici. Eu nu duc o lupta impotriva crestinilor idolatrici, dementi, tampiti, si prosti. Vreau doar sa-ti deschid ochii, deoarece ne-ai acuzat a fi orbi. Sunt sigur ca D-zeu va iubeste si pe voi, deorece va creat intr-un numar aataaat de maaarre ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
Davieboy

[ #87128 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 11:38 am

De ce nu deschizi un topic la el pe forum. Citesti si tu cateva thread-uri, vezi care e limbajul agreat, si apoi deschizi propriul thread pe subiectul dorit. FL nu e omul care sa nu fie deschis la discutie. Nu e asta ceva mai inteligent decat sa te dai cu fundu de pamant pe aici ca nu vine muntele la Mahomed? Din cat am observat doar cei care nu mentin un minim respect sunt banati de acolo. Acum daca nu iti poti asuma un limbaj la fel de respectuos ca cel pe care il astepti de la cel cu care discuti normal ca o sa sfarsesti dat afara ca si de pe alte forumuri.

Gabriy'el

[ #87129 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 11:43 am

da-mi adresa forumului, ca sa pot inlatura orice dubiu, ca NIMENI nu poate oferi o apologie mai breaza decat cea care s-a oferit deja aici... care este adresa forumului ?
Davieboy

[ #87130 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 11:46 am

Gabriy'el wrote:daca nu iti poti asuma un limbaj la fel de respectuos ca cel pe care il astepti de la cel cu care discuti normal ca o sa sfarsesti dat afara ca si de pe alte forumuri.
Nu am sa mai intru la bani marunti cu tine aici de ce va tratez ca pe niste tampiti.
Daca Florin Laiu imi arata respectul cuvenit, si argumenteaza cinstit, ve-ti vedea cu totii un Davieboy care inca nu-l cunoasteti.

Care e adresa forumului lui Florin Laiu?
Davieboy

[ #87131 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 11:55 am

Gabriy'el

[ #87133 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 12:00 pm

Gabriy'el wrote:http://www.florinlaiu.com/ siteul contine si formul de discutii http://www.florinlaiu.com/forum.html
Thanks, daca si asa esti atat de amabil, "da sfoara in tara" ca sa stie toata lumea. Eu analizez mai bine cand am audienta mare Image
Davieboy

[ #87134 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 12:06 pm

Citeam ca fraierul ultima postare. Deci tu din enumerarea aia ai inteles ordine...ierarhica? Mare e gradina!!

Pai inteligentule, se enumera ce e in casa omului, dupa care se trece la cazul EXCEPTIONAL in care ai invitati. Cand zice strain, se refera la strain de neam acolo?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Pai dupa regula asta stupida pe care o prezinti inseamna ca in sabat un alt evreu in vizita la un evreu acasa putea sa munceasca fara probleme nefiind strain de neam. Carevasazica evreul cap al familie, nevasta, sotia lui, copii si animalele trebuiau sa se odihneasca - sau orice strain de neam. Asta spune porunca? Doamneeee ce prostii poti sa mai emiti.

Strainul in cazul de fata nu inseamna strain de neam ci inseamna strain de propria familie, adica orice alt om evreu sau neevreu care te vizita!!! Prin urmare tampenia prezentata de tine mai sus cu ierarhia e o exegeza de la pescuit dupa ce ai baut doua lazi de bere.

Gabriy'el

[ #87135 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 12:21 pm

Gabriy'el wrote:Citeam ca fraierul ultima postare. Deci tu din enumerarea aia ai inteles ordine...ierarhica? Mare e gradina!!

Pai inteligentule, se enumera ce e in casa omului, dupa care se trece la cazul EXCEPTIONAL in care ai invitati. Cand zice strain, se refera la strain de neam acolo?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Pai dupa regula asta stupida pe care o prezinti inseamna ca in sabat un alt evreu in vizita la un evreu acasa putea sa munceasca fara probleme nefiind strain de neam. Carevasazica evreul cap al familie, nevasta, sotia lui, copii si animalele trebuiau sa se odihneasca - sau orice strain de neam. Asta spune porunca? Doamneeee ce prostii poti sa mai emiti.

Strainul in cazul de fata nu inseamna strain de neam ci inseamna strain de propria familie, adica orice alt om evreu sau neevreu care te vizita!!! Prin urmare tampenia prezentata de tine mai sus cu ierarhia e o exegeza de la pescuit dupa ce ai baut doua lazi de bere.

Daca citesti postarea# 87103 (de aici viewtopic.php?f=18&t=3049&start=150) o sa vezi de ce te tratez ca pe un prost non-stop. Deoarece esti unul;
Davieboy wrote:“tot prostul” poate critica, dar nu orice prost poate oferi un substitut sau o solutie!
Vedeti voi, eu impart clasa asta sociala a prostimii [religioase], in doua;
1. Omul incult, care poate fi istet, dar care nu s-a bucurat de o cunoastere a adevarului autentic la momentul oportun, iar in prezent a ajuns la un nivel pagubos care-l determina chiar sa considere autencititatea Evreului drept obsoleta. Acesta totusi ofera o explicatie
2. Omul prost, a carui definitie este mult mai scurta; care e un om neinzestrat dpdv intelectual. El nu agreeaza cu tine, dar nici nu stie de ce nu agreaza, deoarece nu e capabil sa demonstreze.
Prostul de gradul 2. vorbeste si el asa...ca si cum ar fi suparat .. << ce, numai ei sa vorbeasca?! >>

PS. Eu afirmasem in post scriptum-ul initialei postari(vezi link-ul postarii de mai sus), ca s-ar putea sa gresec, deoarece catalogasem pe unii dintre voi in rubrica gresita. Credeam (si cred) ca nehustan apartine categorii 1. dar pentru ca a instigat prostimea forumului de cativa ani buni, l-am clasat la 2. Dar pe tine Gabriy'elo, in mod sigur te-am catalogat gresit. Dovada este disponibila tuturor in special in ultimele 8-10 postari ale tale! O zi buna, Image

...iar daca Florin Laiu ii pe jumatate breaz cat il crezi tu, nu va mai fi nevoie sa ma intorc aici.
Last edited by Davieboy on Tue Feb 03, 2015 12:34 pm, edited 2 times in total.
Davieboy

[ #87136 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 12:25 pm

Emiti prostii la foc automat. Dar vrei sa fii luat in serios. Te tot intrebi de ce te ignora lumea, si de ce ramai singur in mai orice discutie. Ete motivele. Doar ca le ignori.

Gabriy'el

[ #87137 ] Postby Gabriy'el on Tue Feb 03, 2015 12:29 pm

Apropo, cred ca nici nu prea stii ce inseamna sa fii prost. Iti cam place sa folosesti cuvintele la intamplare. Cand voi ajunge insa sa ma declari tu altfel decat prost va trebui sa imi pun mari semne de intrebare. Stiind ce iti poate capul acuzatiile pe care le tot emiti in loc sa pui neuronu la contributie nu vin decat normal. Pentru ca sunt fraier si incerc sa te trezesc din cand in cand, imi asum ce debitezi aiurea despre propria-mi persoana.

Gabriy'el

[ #87138 ] Postby Davieboy on Tue Feb 03, 2015 12:36 pm

Gabriy'el wrote:Cand voi ajunge insa sa ma declari tu altfel decat prost va trebui sa imi pun mari semne de intrebare.
problema e ca nu eu te declar, ci tu singur - citeste-ti postarile. Eu doar am observat ca esti prost. Te intreb acuma...e vina mea?
Davieboy

PreviousNext

Return to Spiritualitate