lectiunea din stamana 25 . 02.2013 - 2 .03 2013

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

lectiunea din stamana 25 . 02.2013 - 2 .03 2013

[ #86317 ] Postby Batranul Enoch on Sat Mar 02, 2013 9:05 am

A urmarit cineva discutiile postate la emisiunea Scoala Cuvantului de pe 26 . 02 .2013 ?
Batranul Enoch

Re: lectiunea din stamana 25 . 02.2013 - 2 .03 2013

[ #86324 ] Postby Batranul Enoch on Tue Mar 05, 2013 9:37 am

Nu s-a pus punctul pe i in discutia de la televizor : CARE a fost modelul primei perechi de oameni, Adam -Eva ?
Sigur , modelul a fost Dumnezeu- Tatal si FIul Sau . La fel cum Fiul a fost nascut din Tatal si din aceasta cauza Ii datoreaza respect si supunere , la fel EVA provine din ADAM si trebuie sa fie supusa acestuia .Cei 2 sunt una , fiind de aceeasi substanta . Difera doar genul , aceasta modificare fiind introdusa deoarece se stia ca Fiul urma sa se sacrifice pentru Biserica Sa .
Batranul Enoch

[ #86325 ] Postby samy on Tue Mar 05, 2013 12:18 pm

Chiar daca ai fi avut dreptate n-ar fi pus nimeni punctul pe i pentru ca Speranta TV are o agenda care nu-i permite asta.Fiul nu a fost nascut din Tatal pentru ca nu ar putea fi Dumnezeu.Eva nu trebuia sa fie supusa lui Adam inainte de cadere, si chiar dupa cadere supunerea nu era decat o modalitate de evitare a conflictului.Citind 1 Cor 13 observi ca nu mai e nevoie de supunere acolo unde dragoste.
samy

[ #86326 ] Postby Batranul Enoch on Wed Mar 06, 2013 5:47 am

samy wrote: Fiul nu a fost nascut din Tatal pentru ca nu ar putea fi Dumnezeu.e.

De ce un Dumnezeu infinit nu ar putea fi nascut la un moment dat ( un moment care este de necalculat perntru oamenii muritori ? )
Batranul Enoch

[ #86327 ] Postby samy on Wed Mar 06, 2013 6:07 am

Eu spun ca Dumnezeu e o Fiinta Absoluta.Adica infinit in timp,in spatiu,in putere,in cunoastere(nemuritor,omniprezent,atotputernic,atotstiutor)Biblia spune in Ioan ''Cuvantul era Dumnezeu''deci avea TOATE aceste atribute.Daca spunem ca Fiul este nascut,El nu mai este infinit in timp,deci nu poate fi Dumnezeu
samy

[ #86328 ] Postby Batranul Enoch on Wed Mar 06, 2013 12:06 pm

samy wrote:Daca spunem ca Fiul este nascut,El nu mai este infinit in timp,deci nu poate fi Dumnezeu

Sigur , El este infinit in timp. Dateaza de o infinitate de timp . Momentul nasterii Sale din Tatal este situat la -infinit .
Batranul Enoch

[ #86329 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 06, 2013 3:35 pm

Chiar daca pentru multi va fi o surpriza, totusi, notiunile de moment de timp si infinit nu sunt sinonime!!!
Cand ai spus ca o fiinta s-a nascut la un moment in timp - infinitul este ceva ce nu mai apartine fiintei respective mai mult decat imi apartine mie, adica deloc.

Nu exista moment/datare/timp imposibil de calculat pentru muritori. Nu exista moment al nasterii situat la infinit. Exprimarea inainte de toate e pura prostie tehnica, logica sau oricum ai lua-o. Oricat de departe ar fi, atat timp cat are un capat e calculabil fara parobleme. Atat timp cat are un capat nu doar ca e calculabil dar nu este infinit. Infinitul e definit de faptul ca nu exista limite, capete, margini. Ce spui tu sau altii ca tine, e o gogorita pe care doar daca nu gandesti o poti inghiti.

Doar infinitul e incalculabil. Iar infinitul e ceva ce defineste doar persoanele divine, natura divina, adica si pe Hristos. Nu se poate intelege de mintea omeneasca ce inseamna ca Dumnezeirea nu are inceput. Ti se blocheaza mintea si doar accepti. Pe de alta parte, cat timp se vorbeste de o nastere la un moment dat in timp - nu are ce sa ti se blocheze, pentru ca oricat de departe ar fi - tot finit este cum sunt si eu si restul lumii si nimic infinit.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #86330 ] Postby Dragano on Wed Mar 06, 2013 4:00 pm

Dovada?!

Concurs intre ''intelectuali''
deosebit de ''spirituali'',
de dimineata pan' la ameaza,
Inca se cerceteaza,
unii il inventeaza,
altele-l tin in poseta,
iar pentru altii-i evident,
embrion mort in eprubeta,
mnezo se afla in stadiul de ''inexistent''.
Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

Images: 0

[ #86331 ] Postby Dragano on Thu Mar 07, 2013 4:38 pm

Gabriy'el wrote: Nu se poate intelege de mintea omeneasca ce inseamna ca Dumnezeirea nu are inceput. Ti se blocheaza mintea si doar accepti.

Ai dreptate :))
Mintea oamenilor incapabili se blocheaza si accepta orice aberatie fara dovezi, se supun si pleaca capul la spusele altor neputinciosi care doar au impresia ca stiu ceva despre ceva ce nu exista(mneazo), despre care nu pot aduce dovezi, vorbe goale si impotenta.

Ceilalti se ridica, accepta viata asa cum e, nu se roaga de nimeni sa le dea ceva si ajung sa faca ceva in viata.
Dragano

[ #86335 ] Postby Gabriy'el on Fri Mar 08, 2013 11:34 am

E dreptul tau sa imparti oamenii in diferite categorii dupa bunul plac. Nu despre asta vorbeam. M-am referit la imposibilitatea logica din perspectiva umana a inexistentei unui inceput al unui lucru. Acest lucru nu poate fi patruns sau inteles. Deasemenea e tot libertatea ta sa CREZI, adica tot un act de acceptare, ca Dumnezeu nu exista. Faptul ca spui pe aici o parere nu inseamna nimic - la nivel de dovada.

Repet - cel putin credinciosii accepta ca e vorba de un act de credinta si nu de dovezi stiintifice. Ceilalti raman la nivel de aroganta.

Exista Dumnezeu? Nu a reusit nimeni sa aduca dovezi la modul la care oamenii inteleg astazi dovezile, adica stiintifice.
A reusit totusi cineva sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista? (Inainte de a scrie careva prostii in valuri - recititi rationamentul.)

Am un mare respect pentru agnostici. Au un dram de intelepciune care le devine semnatura, prin simpla lor "credinta".
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #86336 ] Postby nehustan on Fri Mar 08, 2013 12:19 pm

Enoh:<<El( )''dateaza'' de o infinitate de...''timp''!>>

''Timpul''...infinit !!

Neica!Daca faci filosofie
Stai sa-ti zic acuma tie:
Ori (d-a-t-e-a-z-a!)pe ...Olimp,
Ori e...dincolo de (T-i-m-p!)!!?

De la Ahaz pana azi,
Toata lumea poarta...(ceas!)
Si-ametesc vazand cum plimba
Limba dupa alta...limba !

Si unii ca...berbecuti
Devin repede ...limbuti,
P-i-e-r in Timp (parte)din el,
Dar s-u-s-t-i-n ca stiu-de fel,

C-au o scoala,doua-acolo
Si bunghesc ce e...D-i-n-c-o-l-o !!
Si ce cred acuma eu...
Ei se ''vad'' cu...Dumnezeu !!

E in speta doar alt caz
Cu'nceput de la ...(1844)A-''haz'' !!
Iaca dar ca rezultat,
"Studiul" ...Scolii de Sabat!!

am zis !!
nehustan

[ #86337 ] Postby Batranul Enoch on Sat Mar 09, 2013 7:42 am

Gabriy'el wrote:Cand ai spus ca o fiinta s-a nascut la un moment in timp - infinitul este ceva ce nu mai apartine fiintei respective mai mult decat imi apartine mie, adica deloc.

Nu exista moment/datare/timp imposibil de calculat pentru muritori.
Nu exista moment al nasterii situat la infinit. Oricat de departe ar fi, atat timp cat are un capat e calculabil fara parobleme. Atat timp cat are un capat nu doar ca e calculabil dar nu este infinit. Infinitul e definit de faptul ca nu exista limite, capete, margini. Ce spui tu sau altii ca tine, e o gogorita pe care doar daca nu gandesti o poti inghiti.

Doar infinitul e incalculabil.

Gabryel , uiti sa faci in mod corect raportarea .

Tu vorbesti din perspectiva unui muritor , care are un inceput calculabil in raport cu un alt muritor .

Dar isus este vesnic , si El are un inceput calculabil DOAR in raport cu Tatal : <<Domnul Mi-a zis :''Tu esti Fiul Meu ! Astazi Te-am nascut .''>>( Ps 2 , 7 ) .

Atentie in ce sistem de referinta ne situam !
Batranul Enoch

[ #86338 ] Postby Gabriy'el on Sat Mar 09, 2013 10:47 am

Am mai spus si voi repeta: noi cand formulam o idee nu ne putem juca cu termenii. Dumnezeu cand se prezinta ca vesnic tocmai asta doreste sa exprime, anume, ideea de infinit. Este trist ca multi distrug sensul cuvintelor simple in incercarea de a reduce dumnezeirea la ce doresc ei. Nu pot sa nu amintesc ca martorii cel putin sunt consecventi in rationamentul lor. Atrinitarienii azs din pacate nu s-au indeletnicit cu acest atribut.

Textul pe care il folosesti e bine cunoscut si nu s-a dat ca sa arate ca Fiul s-a nascut la un moment dat ci vizeaza invierea din morti. Fapte 13,33 exprima foarte clar acest lucru.

Nu, Dumnezeu nu se joaca cu sensurile cuvintelor cum lasi tu sa se inteleaga. Ce la mine e finit la el e infinit si ce la mine e infinit la El e finit. Altminteri pe acelasi rationament pot incepe sa ma joc si cu alte definitii cum este cea a pacatului.

Orice capat, moment de timp, inceput si altele asemenea sunt calculabile. Nu e nimic vesnic cu privire la ele. Doar lipsa acestora e incalculabila, adica infinitul.Cand Dumnezeu se prezinta pe Sine El foloseste sistemul de referinta pe care oamenii il pot intelege.

Gabriy'el

[ #86339 ] Postby Gabriy'el on Sat Mar 09, 2013 10:55 am

Doar acum am realizat ce prostie ai putut spune. Inceput calculabil in raport cu Tatal inseamna ca inclusiv Tatal are un inceput. Raportarea la un punct de referinta se poate face doar in cazul in care.......telas pe tine sa raspunzi. E matematica si logica simpla.

Gabriy'el

[ #86342 ] Postby Mismed on Sun Mar 10, 2013 4:19 am

Gabriy'el wrote:Doar acum am realizat ce prostie ai putut spune. Inceput calculabil in raport cu Tatal inseamna ca inclusiv Tatal are un inceput. Raportarea la un punct de referinta se poate face doar in cazul in care.......telas pe tine sa raspunzi. E matematica si logica simpla.

Cu toata matematica si logica noastra, avem inca o dovada de cat de absurzi putem sa fim, in momentul in care il limitam pe Dumnezeu in posibilitatile Lui de a exista sau de a fi.

Daca El poate sa multiplice si sa diversifice universurile dupa bunul Lui plac, cum am putea noi sa negam sau sa limitam posibilitatea ca Dumnezeu Insusi in atotputernicia si intelepciunea Lui sa se multiplice si sa se diversifice ori de cate ori doreste, pentru a-Si duce la indeplinire cine stie ce planuri numai de El stiute.

Aceasta libertate pe care Dumnezeu o are, de a face ce vrea cu El Insusi, nu-L face mai putin vesnic sau infinit sau suveran, indiferent de formele cantitative sau calitative in care doreste sa se manifeste la un moment dat.
Mismed

[ #86343 ] Postby Gabriy'el on Sun Mar 10, 2013 5:12 am

Mismed, sincer nu pot sa va inteleg lipsa de onestitate intelectuala cel putin.

Vrei sa nu Il limitezi pe Dumnezeu si sa crezi ca poate crea eoni fii, si alte fiinte pe care le face apoi egale cu EL? Cine te opreste? Eu sigur nu.
Dar in momentul in care incepi sa faci lucrurile de mai sus, fii macar consecvent si inceteaza sa sustii ca finitul e de fapt tot infinit, si ca finitul de fapt e unul incalculabil care , hocus-pocus, devine tot infinit - dar din perspectiva lui Dumnezeu.

Va jucati cu termenii dupa bunul plac si apoi va suparati daca cineva va atrage atentia ca Dumnezeu nu se joaca in felul asta. Nimeni nu Il limiteaza pe Dumnezeu. Insa cand Dumnezeu imi vorbeste pe limbajul pe care eu il pot intelege ma astept sa nu joace zaruri. Ma astept sa vorbeasca in asa fel incat sa existe un minim de consecventa si decenta in folosirea amaratului de limbaj omenesc. Ce inseamna sa nu ai inceput este ceea ce defineste notiunea de infinit - lucru pe care nici eu nici altii nu putem sa cuprindem - doar acceptam. Dar ce inseamna sa ai inceput e clar ca buna ziua pentru oricine de pe lumea asta. Povesti de adormit copii cu "moment de timp incalculabil" sunt niste struto-camile hilare care se destrama fara prea mult efort.

Cand Dumnezeul creator mi se prezinta vesnic in afara timpului e pur si simplu o incapatanare de neinteles ca eu sa il includ in timp si sa il cobor la nivel de creatura, adica nevesnic, finit, si cu inceput in timp.(si da, inceputul nu poate exista decat in timp, nu in afara lui;) Venic, infinit, incalculabil sau imperceptibil nu are nici o legatura si nu este niciodata sinonim cu elementul finit, calculabil si/sau masurabil. Sunt doua chestiuni de un antagonism socant.

Daca nici consecventa martorilor nu va place - cel putin ar trebui sa acceptati consecventa ortodoxiei care considera o generare continua a Fiului din vesnicii. Dar nu spuneti prostii gen "momentul nasterii Sale din Tatal este situat la infinit" sau "inceput calculabil doar in raport cu Tatal " - adica o idee si mai falsa care Il plaseaza si pe Tatal cu inceput in timp. Din pacate autorul a avut in minte doar dorinta de a continua in ideea pe care o are si nu a mai gandit ce spune.

Gabriy'el

[ #86344 ] Postby Dragano on Sun Mar 10, 2013 3:35 pm

Gabriy'el wrote:E dreptul tau sa imparti oamenii in diferite categorii dupa bunul plac. Nu despre asta vorbeam. M-am referit la imposibilitatea logica din perspectiva umana a inexistentei unui inceput al unui lucru. Acest lucru nu poate fi patruns sau inteles. Deasemenea e tot libertatea ta sa CREZI, adica tot un act de acceptare, ca Dumnezeu nu exista. Faptul ca spui pe aici o parere nu inseamna nimic - la nivel de dovada.

Repet - cel putin credinciosii accepta ca e vorba de un act de credinta si nu de dovezi stiintifice. Ceilalti raman la nivel de aroganta.

Exista Dumnezeu? Nu a reusit nimeni sa aduca dovezi la modul la care oamenii inteleg astazi dovezile, adica stiintifice.
A reusit totusi cineva sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista? (Inainte de a scrie careva prostii in valuri - recititi rationamentul.)

Am un mare respect pentru agnostici. Au un dram de intelepciune care le devine semnatura, prin simpla lor "credinta".

Nu pot sa spun ca impart sau despart oameni cum face domnul mnezeu in oi si capre, n-am nici un interes.
Nu as putea nici sa spun ca detin o casa in valoare de 40.000 de euro, valoarea ei reala in acest moment de ar fi sa o vand si sa o transform in bani lichizi nu e mai mult de 15.000, . Imaginatiile si fabulatiile sub radical devin fapte concrete, la pastele cailor, cand zboara porcii vom vedea si isusi (gonflabili, umflati cu aer cald) zburand pe nori.
Cine joaca perseverent pe fapte concrete e sigur si stabil, jucatorii la cacealma nu au nici escatologie nici consecventa.

Gabriy'el wrote:Am mai spus si voi repeta: noi cand formulam o idee nu ne putem juca cu termenii.

Ei nu, exact asta sta in baza sistemului de valori a unui crestin de orice natura, in crestinism in general, interpretari, scoateri din context, denaturari de realitate, presupuneri acolo unde e un mare loc de semn de intrebare pt a fi umplut, puse in seama inspiratiei divine, calauzire dumnezeiasca, cum sunt crizele de spasmofilie spre ex. Amestecate cu aroganta imperiala gen: bai, tu esti din provincie, noi suntem din regat, ia vezi ca nu esti destul de dotat de mnezo, si ai nevoie de calauzire, de asta noi la speranta VC te calauzim in cele spirituale, deci nu te impotrivi caci te vei abate de la calea cea dreapta fiule!
Dragano

[ #86345 ] Postby Mismed on Sun Mar 10, 2013 3:48 pm

Gabriy'el wrote:Mismed, sincer nu pot sa va inteleg lipsa de onestitate intelectuala cel putin.

Vrei sa nu Il limitezi pe Dumnezeu si sa crezi ca poate crea eoni fii, si alte fiinte pe care le face apoi egale cu EL? Cine te opreste? Eu sigur nu.
Dar in momentul in care incepi sa faci lucrurile de mai sus, fii macar consecvent si inceteaza sa sustii ca finitul e de fapt tot infinit, si ca finitul de fapt e unul incalculabil care , hocus-pocus, devine tot infinit - dar din perspectiva lui Dumnezeu.

Va jucati cu termenii dupa bunul plac si apoi va suparati daca cineva va atrage atentia ca Dumnezeu nu se joaca in felul asta. Nimeni nu Il limiteaza pe Dumnezeu. Insa cand Dumnezeu imi vorbeste pe limbajul pe care eu il pot intelege ma astept sa nu joace zaruri. Ma astept sa vorbeasca in asa fel incat sa existe un minim de consecventa si decenta in folosirea amaratului de limbaj omenesc. Ce inseamna sa nu ai inceput este ceea ce defineste notiunea de infinit - lucru pe care nici eu nici altii nu putem sa cuprindem - doar acceptam. Dar ce inseamna sa ai inceput e clar ca buna ziua pentru oricine de pe lumea asta. Povesti de adormit copii cu "moment de timp incalculabil" sunt niste struto-camile hilare care se destrama fara prea mult efort.

Cand Dumnezeul creator mi se prezinta vesnic in afara timpului e pur si simplu o incapatanare de neinteles ca eu sa il includ in timp si sa il cobor la nivel de creatura, adica nevesnic, finit, si cu inceput in timp.(si da, inceputul nu poate exista decat in timp, nu in afara lui;) Venic, infinit, incalculabil sau imperceptibil nu are nici o legatura si nu este niciodata sinonim cu elementul finit, calculabil si/sau masurabil. Sunt doua chestiuni de un antagonism socant.

Daca nici consecventa martorilor nu va place - cel putin ar trebui sa acceptati consecventa ortodoxiei care considera o generare continua a Fiului din vesnicii. Dar nu spuneti prostii gen "momentul nasterii Sale din Tatal este situat la infinit" sau "inceput calculabil doar in raport cu Tatal " - adica o idee si mai falsa care Il plaseaza si pe Tatal cu inceput in timp. Din pacate autorul a avut in minte doar dorinta de a continua in ideea pe care o are si nu a mai gandit ce spune.

Gabi, cred ca n-ai inteles ce am scris mai sus. Mai citeste o data!
Nu este vorba de ce poate Dumnezeu crea, ci de ce poate face cu El Insusi.
Daca se reinventeaza, si vrea sa se multiplice la un moment dat, crezi ca din acel moment rezultatele multiplicarii nu mai sunt infinite, din moment ce provin din aceiasi substanta?
Mismed

[ #86346 ] Postby Batranul Enoch on Mon Mar 11, 2013 5:57 am

Gabriy'el wrote:Am mai spus si voi repeta: noi cand formulam o idee nu ne putem juca cu termenii.

Textul pe care il folosesti e bine cunoscut si nu s-a dat ca sa arate ca Fiul s-a nascut la un moment dat ci vizeaza invierea din morti. Fapte 13,33 exprima foarte clar acest lucru.

Nu, Dumnezeu nu se joaca cu sensurile cuvintelor cum lasi tu sa se inteleaga.

Aplicatia pe care o face Pavel in Fapte 13 la invierea Domnului Isus este secundara . Dumnezeu se refera in Ps 2 in primul rand la nasterea Fiului Sau din El Insusi : ''Tu esti Fiul Meu ! Astazi Te-am nascut .''( Ps 2, 7 ) .

Dumnezeu nu Se joaca cu sensurile cuvintelor . Cand ceva este afirmat de El , acel lucru este valabil in toate sensurile . In primul rand trebuie luat sensul direct , cel mai natural .
Batranul Enoch

[ #86347 ] Postby Dragano on Mon Mar 11, 2013 3:52 pm

Batranul Enoch wrote:
Dumnezeu nu Se joaca cu sensurile cuvintelor . Cand ceva este afirmat de El , acel lucru este valabil in toate sensurile . In primul rand trebuie luat sensul direct , cel mai natural .

Te contrazici singur sau crezi ca cei ce te citesc nu stiu sa defineasca o persoana serioasa.
Orice fel de afirmatie trebuie sa fie verificata sau cel putin sa existe posibilitatea de a fi verificata iar aceasta nu poate fi valabila in toate sensurile, propriu sau figurat. In general afirmatiile biblice au sens figurat, lasand loc de interpretari, nefiind 100% sigure si directe. Din pacate e fix invers, chiar se joaca cu sensurile cuvintelor.
Dragano

[ #86348 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 12, 2013 7:05 am

Cine a stabilit ca interpretarea lui Pavel e secundara? Tu? Multumesc. Nu ma intereseaza.
Pavel nu vorbeste despre aplicatii secundare ci spune ca aceste lucruri s-au implinit odata cu invierea Lui.

Nici vorba de vreo nastere cu inceput la un moment de timp in calculabil,...dar stii - de fapt infinit din perspectiva lui Dumnezeu. Infinitul devine finit si invers cand au nevoie unii sa isi sustina ideile.

Apostolii au folosit acest verset din Psalmi cu aplicatie la invierea lui si a intronarii Sale - dar niciodata cu privire la origini. Mai tarziu s-au trezit alti pseudo "de tot felul".

Gabriy'el

Return to Spiritualitate