Si paganii cinsteau sfintii

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Si paganii cinsteau sfintii

[ #87433 ] Postby Mmare on Thu Oct 29, 2015 7:49 am

Am sa incep cu atacurile la persoana apoi am sa vb de lucrurile esentiale, apoi iarasi am a inchei tot cu atac personal asa cum vad ca ai facut si tu. De cate ori vei continua atacurile tale, am sa-ti dau inapoi indoit si am sa fiu ultimul care te insulta, pentru ca tu ai fost primul si asta ar completa o numaratoare corecta si completa, pentru ca 1. tu mai abordat prima data (nu cum a mintit-o Gabriel la Lorichika-dute si citeste prima ta postare de pe prima pagina a cestui topic), si 2. tu mai insultat prima data cand ai insinuat ca unul dintre motivele mele pentru a argumenta subiectul asta, este pentru ca as fi homosexual. Pe cand eu am afirmat destul de clar de la bun inceput, si daca citesti postarile mele vei vedea ca sunt impotriva homosexualitatii. Tot ce spun este ca Noul Testament promoveaza homosexualitatea. Poti sa o frigi tu toata ziulica cu ce spune Pavel. Nu Pavel a murit pt pacatele voastre, ci Isus, si Isus nu a spus absolut nimic negativ impotriva homosexualitatii, PENTRU ca ISUS insusi ERA un HOMO! Din moment ce trecem peste neintelegerea asta dintre androkoites si arsenokoites am sa-ti aduc dovezi ca intelegi de ce sexualitatea lui Isus, este CEL PUTIN DUBIOASA!

Florin Laiu wrote:
Gabriy'el wrote:Vrei sa iti raspunda oamenii INSTANT cand ai reusit sa scrii un post cat de cat coerent dar ornat cu aceeasi mocirla? Cat tupeu!!!
Gabriel, ai spus-o cum nu se poate mai bine!
Vad ca pupatul in cur a inceput sa fie distribuit cu egalitate si reciprocat intre voi. Ma bucur pentru amandoi. In special pentru tine Gabriele. Sunt sigur ca nu e placut for you to do all the sucking (up) la Florin Laiu. E bine sa te rasplateasca si el din cand in cand. Cine stie, poate pina o sa incheiem argumentul asta de aici, o sa va simtiti atat de comfortabil unul cu altul, incat o sa va puteti da si "o mana de ajutor", fiecaruia, tot reciproc. Doar asa ca sa nu trebuiasca sa va taiati mainile dupa legea Noului Testament ImageImage Image Image

Florine, ma bucur ca ti-ai schimbat atitudinea fata de Gabriel si te-ai decis sa-i intinzi o mina protejatoare. Nu cred ca era corect pentru Gabriel sa administreze el tot pupatul, iar tu sa stai cracanat si relaxat, bine merci! Attaboy Gabriele. Hai ca-mi placi! La-i antrenat bine de data asta. Jos cu birocratia! dar vreau sa adaug un singur lucru, sa nu uiti ca davieboy a creat armonia asta intre voi doi. Acum un an, imbecilul asta de Gabriel (am citit postarile), te ataca in stanga si-n dreapta, pina Davieboy ia explicat cine esti. De atunci ti-a devenit pupincuristul devotat care il ai astazi, ce-ar fi sa-i zici o vorba buna si lui Davieboy pentru asta! Merita si el un pic de credit aici, sau nu? Acuma, daca ai vrea sa si explici (pentru gabriel) de ce Biserica Catolica e Pagana si Biserica Adventista nu e cand ii foloseste acelasi manual din care isi sustrage doctrina, as fi curios si dornic ... de o burta de ras! Image

Florin Laiu wrote:Sincer, eu nu stau la discuţie cu agramatul ăsta ... dar îmi place să-i dau cu tifla deoarece este de-o prostie şi de o îngâmfare vecine cu nebunia.
E incredibil cat de fals, pretins si mincinos e preotul asta al lui Baal! Eu ti-am spus ieri (priveste la prima postare de la inceputul paginii asteia): Singurul motiv pentru care inca iti mai vorbesc este pentru ca mi se pare amuzanta prostia ta, iar tu bineinteles ca faci ceea ce fac cel mai bine adventistii - plagiaza si isi pune semnatura... bineinteles ca trebuia sa sugi si tu ceva.

Acuma hai sa vedem de ce si tu, la fel ca fanaticul asta de gabriel, care are shit for brains (ca sa folosesc vorba lui Davieboy), fugi intotdeauna de responsabilitate de a iti justifica prostiile care le emiti. Sa incepem.
Florin Laiu wrote:Google-itor ipocrit (care vituperezi împotriva celor ce google-esc ca şi tine), hai să te dumiresc: când tastezi adrokoit îţi apare într-adevăr în LSJ sensul "sleep with a man", "a se culca cu un bărbat". Dar şi o femeie poate să se "sleep with a man".
NU, hai sa te dumires eu. Cand ti-am dat linkurile de mai jos, si ti-am dat si mura in gura cum sa le folosesti am sperat ca iti va inchide gura cat de cat...

http://stephanus.tlg.uci.edu/lsj/#eid=8 ... rom-search si tasteaza Androkoit sau Androkoitew = o sa primesti ===> ἀνδρο-κοιτέω, sleep with a man, BGU 1058.30(i B.C.), Aët.1.142.
http://stephanus.tlg.uci.edu/lsj/#eid=1 ... rom-search si tasteaza Arsenokoit sau Arsenokoiths = o sa primesti ===> ἀρσενό-θῡμος, ον, man-minded, Procl.H.7.3, Nonn.D.34.352.

... daca dai click pe fiecare din ele, te duce deja la traducerea corecta a cuvantului. La una dintre ele, oricum. Fiindca la fel ca si fiecare cuvant din limba romana, sau oricare alta limba, fiecare din ele are mai mult de o insemnatate, dar toate sunt in acelasi perimetru. Deci daca in primul link faci copy/paste la Androkoit sau la Androkoitew si il paste-uiti in chenarul de sus al paginii unde te duce linkul respectiv, veti primi aceiasi traducere care o poti citi doar prin clikuirea linkului. La fel si cu al doilea link, copy/paste la Arsenokoit sau Arsenokoiths, iti da una dintre traduceri, iar la fiecare linkl, dedesuptul chenarului gasesti inca doua moduri de traducere a aceluiasi cuvant, unde o iota in plus, o invartitura de litera, ii da cuvantului o traducere putin diferita, de asta ai reusit sa scoti traducerea "sodomie" din el! Deci Florin Laiu, mananci c.a.c.a.t. ca de obicei.

DAR, eu ti-am dat linkurile respective nu ca sa dovedesc ca Arsenokoit sau Arsenokoiths inseamna altceva in zilele de astazi. TE CRED si nu contestez ca Arsenokoit sau Arsenokoiths nu inseamna ASTAZI, ceea ce spui tu ca inseamna. Dar nu poti dovedi ca insemna acelasi lucru cateva mii de ani in urma. Cuvintele isi schimba intelesul aproape de la o generatie la alta si de asta ti-am dat cele 20 si ceva de citate unde iti arata clar unde si cum a fost folosit acest cuvant si sub ce imprejurari a fost folosit, si ai putut sa citesti ca in contextul care erau folosite aceste cuvinte, aproape fiicare scriitor, ia dat un inteles diferit. Deci, exista o problema cu teoria ta aici si cuvantul nu insemna ceea ce vrei tu sa insemneze (si cei care au tradus Noul Testament) la data cand a fost inventat de Pavel. Stim bine cate alterari au fost facute de-alungul secolelor nu numai asupra Vechiului Testament, dar si asupra Noului Testament.

Intre timp, am descoperit ca voi doi ati fost botezati "Pacala" si "Tandala". Florin Laiu, tu esti Tandala, dar daca ai vreo preferinta il putem schimba.
Iar acuma sa trecem la miezul postarii mele precedenta cre l-ai ignorat complet:
Deci bai Tandala, eu ti-am dat o referinta cu esenta in ultimul post, care demonstreaza ca, cuvantul ANDROKOITES inseamna ceea ce am spus eu ca inseamna 1. barbat care are sex cu alt barbat, si 2. a existat cu mult inaintea aparitiei pentru prima data in lumea asta, a cuvantului din I Cor 6:9 - ARSENOKOITES.
Defapt intregul nostru argument se mai invarte acum, doar in jurul acestui cuvant ANDROKOITES, orice alt raspuns mi-ai scris in ultima postare e samanta din labareala ta si umplutura de c.a.c.a.t. Vezi ca o sa te molipsesti de tot de la retardatul asta cu care ai inceput sa umbli. Stii vorba aia, "spune-mi cu cine esti, ca sa-ti spun cine esti!" Ca un disc stricat, ma tot ma acuzi ca sunt un sarlatan, da dovezi nix! La fel cum ma tot acuzi ca sunt cutare sau cutare, dar nici acolo nu produci dovezi! Mai schimba si tu placa, ca e stricata!
Sa lasam deoparte dovezile deocamdata si sa ne gandim putin, rational, pe cine afectez eu daca as fi un sarlatan? Eu nu am nici un fanatic care ma urmeaza? Cateva opinii care le-ai vazut aici sunt de la oameni care au venit aici cu o opinie proprie deja, sau dupa teoria ta, nu am nici un fanatic pentru ca as fi doar o singura persoana aici. In schimb, daca tu esti un sarlatan, oooho-ho-ho-ho. Cati fanatici ai care te venereaza mai ditai ca pe o icoana. Pe cate lume afectezi tu, cu sarlataniile tale, si cata lume ar fi afectata daca eu as fi un sarlatan? Tu reprezinti un mare pericol pentru credinciosii care-ti platesc salariul, si pe care ii prostesti de ani si ani de-arandul prin minciunile tale, furturile de scrieiri teologice si poezii de la alti oameni, si cate si mai cate!

Mi-ai facut capul calendar ca tu vrei sa-ti dau o trimitere a cuvantului androkoites. Ti-am dat-o! De ce o ignori? Pai nu asta ai cerut?
Ai zis asa:
Florin Laiu wrote:Spui că homosexualitatea era binecunoscută în vremea antică, şi că androkoites o desemna. ARATĂ-MI O SINGURĂ SURSĂ DIN VECHIME, CA SĂ VĂD ÎN LIMBA GREACĂ ACEST CUVÂNT. Altfel nu îl mai acuza pe Pavel de invenţii

Florin Laiu wrote:Tu, de fapt, NU POŢI să arăţi o sursă din vechime a lui "androkoites". CĂCI NU EXISTĂ... decât în mintea mincinoşilor.

Florin Laiu wrote:Nu vrea Google să-ţi arate sursa lui "androikoites"

Florin Laiu wrote:TU ÎNSUŢI AI SPUS că «“androkoitēs” era atat de traditional si sociabil pe vremea aia» încât tu ar trebui să arăţi acuma NU UNA, CI 100 DE SURSE

Florin Laiu wrote:Dar ce zic eu de 100 de surse pentru "androkoites", când tu te chinui de zile întregi să găseşti pe Google MĂCAR UNA... şi tot n-ai găsit-o

Florin Laiu wrote:să ne arăţi măcar o singură sursă de "pe vremea aia" şi să dovedeşti astfel că n-ai fost mincinos când ai spus: «“androkoitēs” era atat de traditional si sociabil pe vremea aia»??

Florin Laiu wrote:DECI DACĂ VREI SĂ-ŢI SUSŢII MAREA TA "DREPTATE" PE AICI PE FORUM, ŞI SĂ DOVEDEŞTI TUTUROR CĂ NU EŞTI DE-A DREPTUL GOGOMAN, ARATĂ SURSA LUI ANDROIKOITES!

Florin Laiu wrote:CĂCI N-AI GĂSIT SURSA DESPRE CARE NE MINŢEAI CĂ O AI CU PRIVIRE LA "ANDROKOITES".

Florin Laiu wrote:Dragă agramatule, nu mai are rost să-ţi cer sursa lui "androikoites" fiindcă e clar că eşti doar un şarlatan

Iar eu drept raspuns ti-am dat asta:
Mmare wrote:https://www.tms.edu/m/tmsj3h.pdf
Documentul asta are afisate 28 de pagini. La pagina 27, o sa vezi cuvantul androkoits, "male having sex with a male". La sfarsitul propozitiei o sa vezi ca e un citat (#44) din Ibid si un pic mai jos la sfarsitul paginii respective, gasesti urmatoarea explicatie:
Ibid., 6 n. 14. 1Androkothw and its cognate verb are much less frequent (c. 13 occurrences in secular papyri ranging from 30 B.C. to A.D. 140 [most before Paul] and apparently a few others [3?] in the church fathers). There are c. 50 occurrences of rsenokotai, apparently all post-Pauline

Se pare ca majoritatea idiotilor care nu-s capabili a argumenta coerent, citeaza lexiconul si cu asta s-au spalat pe maini si cred ca au castigat argumentul. Din pacate lexiconul tau nu poate spune intreaga poveste. In timp ce lexiconul tau indica in mod clar ca Arsenokoites inseamna sodomie, nu este nici o dovada clara ca acest Pavel a initiat aceasta traducere a cuvantului atunci cand l-a inventat. Din pacate (pentru tine) insemnatatea cuvantului asta nu a fost stabilita de cineva dinaintea lui Pavel. Nu exista nici o dovada istorica. Pavel a inventat cuvantul si Pavel ia dat si intelesul! Prima data in intreaga istorie cand a fost folosit cuvantul Arsenokooites, a fost folosit de Pavel in textele din 1 Corinteni 6: 9-11 și 1 Timotei 1: 8-11. Dar, nu stim daca acest cuvant a fost co-optat sau corupt din sensul original care i l-a acordat Pavel. Intelegi matale?
Daca imi aduci o sursa, o scriere antica, ceva care ar indica folosirea acestui cuvant, inaintea scrierilor lui Pavel, atunci ai un motiv de argumentare, altfel ramai cu buzele umflate, ca de obicei.
Vrei sa iti traduc pentru ca se pare ca nu ai inteles: spune clar ca, cuvantul androkoits se traduce "mascul care are sex cu alt mascul". Mai scrie ca acest cuvant a fost folosit in perioada anilor 30 inainte de Hristos si anul 140 dupa Hristos! Ce altceva mai vrei? Vrei o suta din aceste referinte? Nici o problema. Haide sa clarificam pe asta, si apoi iti mai aduc 99, daca o sa mai fie necesar!

Argumentul nostru este acuma asupra cuvantului androkoites, DAR doar pentru a dovedi ca afirmatia ta asupra traducerii celuilalt cuvant (androkoites), este una FALSA! Tu de ce crezi ca ti-am dat lista aia ierarhica, lunga de vre-o 25 de exemple care descrie clar si cu trimitere, unde si cand a fost folosit cuvantul asta primele 20 si ceva de ori (si mai am vreo 50 daca ai nevoie!).

Uite aici lista cuvintului androkoites folosit in istorie, in ordinea care a fost inventat si apoi folosit:
DACA TU GASESTI ALTE MENTIONARI ALE CUVANTULUI “arsenokoitesINAINTEA DATELOR PREZENTATE MAI JOS (de un anagram care in schimb cunoaste limba engleza si stie sa foloseasca Google), as vrea sa le vad si eu:

1. Pavel in I Corinteni 6: 9. Aceasta este prima utilizare istorica a cuvantului. Pavel inventeaza cuvantul dar nu ii defineste sensul.
2. Pavel foloseste cuvantul din nou in Timotei 1:10. Aceasta este a doua utilizarea istorica al cuvantului. Pavel nu defineste sensul cuvantului “arsenokoites” nici aici.
3. Sibylline Oracle 2: 70-78. Contextul de aici al cuvantului “arsenokoites” este “hotie”, “acuzare falsa” si “crima”, adica marturie mincinoasa si omucidere. Sensul nu este definit.
4. Epistola lui Ignatius catre Tarsians. Ignatius citeaza pe Pavel din I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie.
5. Epistola lui Policarp catre Filipeni. Policarp il citeaza si el pe Pavel din I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie.
6. Definitia cuvantului “arsenokoites” esta gasita si in scrierea gnostica a “Fapte” dupa Ioan. In cap. I, vers. 36 gasim urmatorul text:

"Thou that rejoicest in gold and delightest thyself with ivory and jewels, when night falleth, canst thou behold what thou lovest? thou that art vanquished by soft raiment, and then leavest life, will those things profit thee in the place whither thou goest? And let the murderer know that the condign punishment is laid up for him twofold after his departure hence. Likewise also thou poisoner, sorcerer, robber, defrauder, sodomite [shrine prostitute], thief... ” Faptele lui Ioan.

shrine prostitute se traduce “prostituat/a de altar”, adica prostituat de meserie, sau cei care erau platiti pentru a participa cu credinciosii bisericii din Corint in “orgasm group”. Deci erau considerati prostituati si atunci cum ar fi si in zilele de astazi, dupa cum am afirmat de la bun inceput.

7. Clement al Alexandriei in “Instructorul 3.11”. Clement il citeaza de două ori I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie.
8. O alta definitie a cuvantului “arsenokoites” este facuta de Aristides, in Apologia, 13. Aristides, un predicator crestin, care si a scris Apologia in jurul 125. Contextul a fost urmatorul; el discuta diferenta dintre viol al speciilor cu adulterul zeilor, deci era vorba de crima si “arsenokoites” dintre zei cu oamenii. Nu gasesti nici o descriere a homosexualitatii in Apologia lui Aristides. El a descris sexul si violul dintre specii; violul si adulterul. El vorbeste despre povestea proeminenta a unui zeu grec care s-a culcat cu un barbat. este vorba de mitul violarii lui Ganymede de catre Zeus. Versiunea Gnostica a acestui mit il substituie pe Naas, sarpele, pentru Zeus, si pe Adam, in gradina Edenului, care este reprezentat de Ganymede.
Mitul lui Zeus si Ganymede origineaza in insula Creta, unde Cretanii credeau ca regele Minos a violat pe Ganymede. Grecii au adoptat mitul de la cretani si a încercat sa justifice pederastia incercand sa justifice violul tanarului Ganymede de catre zeul Zeus.
VIII. The Greeks, then, because they are more subtle than the Barbarians, have gone further astray than the Barbarians; inasmuch as they have introduced many fictitious gods...and some transformed themselves into the likeness of animals to seduce the race of mortal women, and some polluted themselves by lying with males. And some, they say, were wedded to their mothers and their sisters and their daughters [incest among the gods]. And they say of their gods that they committed adultery with the daughters of men [inter-species sex - Genesis 6]; and of these there was born a certain race which also was mortal....their gods are unrighteous, since they transgressed the law... in lying with males [inter-species sex], and by their other practices as well...they bring forward another god Zeus... he changed himself into the likeness of an eagle through his passion for Ganymedos (Ganymede) the shepherd...much evil has arisen among men, who to this day are imitators of their gods, and practice adultery and defile themselves with their mothers and their sisters, and by lying with males [rape, shrine prostitution and perhaps pederasty],and some make bold to slay even their parents. For if he [Zeus] who is said to be the chief and king of their gods do these things how much more should his worshipers imitate him?” - Aristides Apology, VIII & IX.

9. Orihngen, in “Dialog cu Heraclides 10.1-12 & si Ieremia 20.3.33”. Il citeaza pe Pavel din I Corinteni 6: 9 si ofera comentarii cu privire la versetele respective fara a oferi o definitie a cuvantului “arsenokoites” nici el.
10. Orihngen, “Comentariu la Evanghelia după Matei 14:10”. Din nou Orihngen foloseste cuvantul “arsenokoites” fara a oferi nici aici o definitie
11. Orihngen, “Comentariu pe Corinteni 27,58”. Orihngen, mentioneaza din nou cuvantul “arsenokoites”, fara a oferi o definitie.
12. Orihngen, “Expunere cu privire Proverbe 7,74”. Contextul textului este poftele carnale contrare naturii, ceea ce indica sexul heterosexual nonprocreativ (deci nu homosexual, HETEROsexual). Deci el se refera la activitatea sexuala dintre femei si barbati fara reproducere. Nici nu mentioneaza actul de homosexualitate.
13. Porfirius Phil. “Impotriva Creștinilor, 88.13”. Aici mentioneaza si el cuvantul “arsenokoites” dar contextul este adulter, betie, furt, vrajitorie fara ca “arsenokoites” sa fie o singura data definit.
14. Hippolytus, 170-236 AD, “Respingerea Tuturor Ereziilor”. Este mentionat cuvantul “arsenokoites” in urmatorul context:Sarpele, din gradina Edenului, a violat (a sodomit) pe Eva si Adam. Nicaieri nici o descriere a cuvantului “arsenokoites”.
Hippolytus nu ne ofera nici o baza pentru a concluziona ca se refera la homosexualitate. Si aici, Naas este sarpele, de unde provine cuvantul Naas, referindu-se la Naasseni, cei care se numesc gnostici.

"Naas, cu toate acestea, a comis pacat, pentru ca a intrat la Eva, inselandu-o, desfranandu-se cu ea; si un astfel de act ca aceasta este o incalcare a legii. El, de asemenea, a intrat la Adam si a comis acte nefiresti [insemnand sex nonprocreativ sau sex intre specii] sexuale cu el; si acest lucru este de asemenea, el insasi o turpitudine si asa a aparut adulterul si sodomia."

15. Flavius Claudius Julianus, “Impotriva Galileenilor”. Claudius citeaza si el pe Pavel din I Corinteni 6: 9, fara sa ofere o definitie a cuvantului “arsenokoites”.
16. Eusebiu – “Pregătirea Evangheliei, 06:10”. Eusebiu foloseste si el cuvantul “arsenokoites” sa aduca referinta pederastie sau viol. Textul insa nu indica homosexualitatea cum este ea inteleasa astazi - un parteneriat credincios, noncultic intre doi oameni de statut egal.
17. Eusebiu, “Demonstrarea Evangheliei, Cartea I, 6.23”. Eusebiu foloseste din nou cuvantul intr-un avertisment impotriva adulterului, urmat de fraza, poftele carnale contrare naturii (gasit in pnctul #12 de mai sus) indicand sexul nonprocreativ. Eusebiu nu ofera nici aici o definiție a cuvântului “arsenokoites”.
18. Epifanius, 310-403 AD. Aduce si el doua referinte, la ambele citeaza pe pavel din I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie a cuvântului “arsenokoites”.
19. Atanasius, 296-373 AD. Atanasius citeaza si el I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie a cuvântului “arsenokoites”.
20. Basilius, 329-379 AD. De cinci ori citează utilizarea lui Pavel a cuvantului “arsenokoites” fara a oferi o definitie asupra lui.
21. Ioan Gura de Aur, 347-407 AD. De douazeci de ori “Gura de Aur” il citeaza pe pavel din I Corinteni 6: 9 si I Timotei 1:10 fara a oferi o definitie a cuvântului “arsenokoites”.
22. Pseudo-Macarius, (cabdva pe la sfarsitul sec IV si la începutul sec V), “Predica 49: 5-6”. Modul in care Pseudo-Macarius, foloseste cuvantul “arsenokoites”, denota sexul dintre specii, tentativa de viol asupra ingerilor in Sodoma, nicidecum homosexualitatea in sine.
23. Theodoretus, 393-457 AD. Theodoretus foloseste si el cuvantul de patru ori, o data intr-o lista despre vicii si citeaza din I Corinteni 6: 9, fara a oferi o definitie a cuvântului “arsenokoites”.

Deci vezi tu cum Pavel a inventat o minciuna si toti s-au luat dupa el? L-au citat fiecare, si fiecare din ei se refera la altceva! Va da cineva din antichitate o numaratoare gresita a picioarelor paianjenului, si toti, ca niste idioti ce sunteti, va luati dupa el pentru ca corespunde crezului vostru. Vai si-amar de capul vostru. Fanaticism in floare in Crestinismul Adventist in frunte cu prostul #1 al Adventismului - profesorul de Teologie FLORIN LAIU.[/quote]

Din nou te intreb, tu ai citit tot ce-am repetat eu aici (de la "Iar eu drept raspuns ti-am dat asta:") in postarea mea anterioara? Daca DA! atunci de ce nu raspunzi? Uite aici linkul din nou https://books.google.com/books?id=ZXAVf ... 3s&f=false , pentru ca ti-am dat alb pe negru DOVADA ca androkoites inseamna "barbat care are sex cu alt barbat" si il preceda pe arsenokoites.

Florin Laiu wrote:P.S.
Domnule Daviebou Mam'mare, de ce pozezi în (F)Lochirikă, pardon, "Lorichikă"? Nu-ţi mai ajunge "dosul"? Ţi-ai pus şi-n faţă?
Iar pe contul lui Ghiocel, care se dă inocent, ce sex ai, Davieboule? Hermafrodit?
Mmare wrote:Traducerea ta, sau a sursei tale a acestui cuvant, este absolut, verificabil, demonstrabil, gresita intr-un sens pur academic, nu doctrinal.
Florin Laiu wrote:Cu privire la "arsenokoites", sursele pe care ţi le-am indicat (Thayer, Gingrich, Friberg, Low-Nida) nu sunt doctrinale, ci academice. Ele nu pun accentul pe vreo doctrină, nu susţin învăţătura vreunei denominaţiuni, ci sunt unelte pur lingvistice care se folosesc de-a lungul şi de-a latul întregii planete pentru a desluşi ideile dorite a fi transmise prin limbile antice în care a fost scrisă Biblia.
Nu-i adevarat. Cand o sursa lingvistika iti da o anumita traducere, iar alta, iti da ceva diferit, atunci diferenta nu poate fi decat una DOCTRINALA.
Uite aici cateva linkuri unde sursa ta e acuzata a fi una doctrinala NU ACADEMICA:

Cat despre Lexiconul tau (Thayer's Lexicon), citeste opinia altor teologi crestini ca sa te convingi din nou, ca atunci cand am spus ca besinile care le emiti sunt mult prea puturoase. Ma citez:
Mmare wrote:Traducerea ta, sau a sursei tale a acestui cuvant, este absolut, verificabil, demonstrabil, gresita intr-un sens pur academic, nu doctrinal.

1. Can You Trust Your Lexicon? (Lexicoane Corupte) - by Pastor George Shafer - http://www.jesus-is-savior.com/Bible/le ... orrupt.htm
Aici, caca citesti cateva paragrafe sub titlu, o sa gasesti afirmatia asta:
"I would insist that anyone who wishes to use I Thayer's Lexicon firsts read the "Publisher's Introduction." These five pages are filled with valuable tidbits that can open an honest man's eyes to the dangers that follow."

am sa traduc tot eu pentru ca te-am vazut vorbind engleza pe bolgul tau (logat cu clona "Cristina"), si esti slabut de tot:

"Aș insista ca oricine dorește să utilizeze Lexiconul Thayer sa citeasca mai intai "Introducerea Publicatiei." Aceste cinci pagini sunt pline cu sfaturi valoroase, care pot deschide ochii un om cinstit de la pericolele care urmează in acest Lexicon."

2. Doctrinal Error in Thayer's Lexicon - http://sharperiron.org/article/doctrina ... rs-lexicon
In cel de-al dooilea paragraf vei putea citi un "WARNING CAUTION" care zice asa:
"Caution: According to Baker’s modern copyright edition, Thayer was apparently not doctrinally sound in all areas, particularly in the area of the trinity, and so the user must be on guard. We would be appreciative of any actual examples of doctrinal error, so they can be marked with “caution” tags."

3. ACADEMIC OR DOCTRINAL? - by Dr. Richard Flanders - http://www.hisservice.com/helm/wri/flan ... nder19.htm

Te intreb acum, CINE E BOU?

*
*
Si in sfarsit, o sunai pe măta azi dimineata ca sa-i zic "ielou" si sa-i amintesc cine sunt. Am rugat-o sa vorbeasca cu tine si sa-ti explice ca nu sunt, si de ce nu sunt, homo sau de ce nu sunt Ghiocel/Davieboy/Lorichika. Ai primit mesajul meu?
Mmare

[ #87434 ] Postby Gabriy'el on Thu Oct 29, 2015 8:08 am

Mmare=Davieboy wrote:Acum un an, imbecilul asta de Gabriel (am citit postarile), te ataca in stanga si-n dreapta, pina Davieboy ia explicat cine esti. De atunci ti-a devenit pupincuristul devotat care il ai astazi, ce-ar fi sa-i zici o vorba buna si lui Davieboy pentru asta!

Nu vreau sa subliniez decat ca minti. Daca ai citit postarile cum zici, atunci ai observat ca i-am explicat la Davieboy ca greseste cand spune ca Emanuel12 e Florin Laiu. Punct cu punct si explicit. Moment in care Davieboy singur a recunoscut cu jumatate de gura ca a lansat acuzatia asta asa, mai mult ca se plictisea si are el obsesie cu Laiu. Ti-am dat mesajul lui Davieboy la ce ii explicasem intr-o postare anterioara la acest topic.

Prin urmare nu, Davieboy nu a luminat nici la identificarea clonelor pe nimeni. Ba dimpotriva! A fost invers. El a fost lamurit ca face afirmatii gresite si i s-a explicat si de ce.

In rest ca sa nu mai zici ca umplu topicul cu chestiuni offtopic va las sa dezbateti ce doriti. Vad ca ai ridicat stacheta de la "NT nu interzice homosexualitatea" la "NT promoveaza homosexualitatea". Cum poate fi sustinuta o asemenea teza numai tu, Davieboy stii...Da-mi si mie un verset din NT in care sa vad PROMOVATA homosexualitatea sa nu mor prost. (inainte de orice sper ca intelegi ce inseamna a promova o idee)
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #87435 ] Postby Emanuel12 on Thu Oct 29, 2015 12:47 pm

Gabriy'el wrote:In rest ca sa nu mai zici ca umplu topicul cu chestiuni offtopic va las sa dezbateti ce doriti.

Gabriel, unui şarlatan trivial, gogoman, îngurguţat şi agramat nu este justificat să-i spui: "ca să nu mai zici". Îmi e greu să cred că ce-i iese din tărtăcuţa aia seacă ar merita o aşa valoare din partea ta.
Pe de altă parte, este imposibil ca ceea ce se întâmplă acum s-ar putea numi "dezbatere". Căci antihristomaniacul ăsta este incapabil să scrie civilizat, ci îşi împănează (probabil instinctual) informaţiile despre subiect cu expresii vulgare şi autopanegirice. De aceea, cu excepţia faptului de a lăsa forumul să se scufunde în dejecţiile idiotului sau de a-i bana definitiv toate conturile (Daviebou, Mam'mare, Flochirika, Ghiocel, Israel etc. etc. etc.), oricine îi răspunde trebuie s-o facă într-un stil similar (ce-i drept, cu anumite limite - pe care el nu le are şi nici nu le poate avea deoarece a fost prost educat).

Acum, către tine, poponeţ cu mâncărimi, se îndreaptă cuvântul meu!

Deci, Mam'mare, limbuţia ta este inutilă, căci ai dovedit prin ceea ce scrii despre Domnul Iisus că eşti totuna cu Davibou... N-ai nicio tangenţă cu Iisus Hristos şi, deci, n-ai cum să faci parte dintre ortodocşi aşa cum ai vrut iniţial să laşi impresia. (Apropo, agramat răsuflat ce eşti, aşa se scrie corect: "ortodocşi", nu "ortodoxi".)

Cu privire la sursa pe care ţi-am cerut-o despre "androkoites", ţi-am făcut capul calendar aşa cum mi l-ai făcut şi tu când insistai să-ţi dau sursa.
Dar ca să fiu pe deplin sincer, te-am tot hărţuit şi am râs de tine cum că n-ai fi avut nicio sursă despre "androkoites" şi că nici n-ar fi existat aşa ceva, doar ca să te provoc să-ţi pui osul la treabă şi să cauţi tu însuţi pe net ca să dai link pentru ce afirmi, şi să nu-i mai laşi pe alţii să-ţi caute sursele pentru propriile tale afirmaţii.

Dar, măcar că niciuna din sursele pe care le-ai dat relativ la "arsenokoites" nu dovedeşte că Pavel ar fi inventat cuvântul, tu, bineînţeles, ai perseverat să te dai în stambă şi să ne probezi că numai din capetele voastre de homălăi tembeli şi lipsiţi de stăpânire de sine a izvorât aberaţia că Pavel l-ar fi creat ca neologism.
De exemplu, şi eu folosesc cuvântul "eisegeză" pe care nu-l poţi găsi în DEX, dar asta nu înseamnă că eu l-am inventat. După mintea ta delabrată, de pildă, când ai citit prima dată pe undeva de "eisegeză", ai crezut cumva că ACEL AUTOR ar fi inventat cuvântul acesta?

Homălău cu gura mare, n-ai nicio dovadă că Pavel însuşi ar fi inventat sau ar fi folosit pentru prima dată cuvântul "arsenokoites" (căci este posibil ca Pavel să-l fi preluat dintr-o anumită scriere a vremii, scriere ale cărei manuscrise să se fi pierdut în negura vremii). În privinţa asta, ai doar un indiciu fără putere, şi anume că (încă!) nu s-a găsit "arsenokoites" înainte de Pavel. Dar acest indiciu ar fi respins în orice tribunal ca fiind doar unul circumstanţial, fără a constitui o probă doveditoare.

Dar, dincolo de toate astea, chiar dacă Pavel ar fi creat acel neologism, care-i treaba? Putea să fi creat orice cuvânt ar fi dorit, pentru a transmite ideea corectă ŞI INTELIGIBILĂ (eventual explicată de el ulterior) (1 Corinteni 14:19) credincioşilor care-l ascultau sau citeau. A insinua că mulţi dintre cei ce au folosit ulterior "arsenokoites" (Origen etc.) nu l-au definit fiindcă, chipurile, "arsenokoites" nu avea o semantică clară e o idioţenie specifică unui gogoman deşănţat ca tine. Pentru că, deşi multe din ideile lui Pavel erau dificile, totuşi, în privinţa modului de exprimare, Pavel era destul de scrupulos ca să se facă exact înţeles de către destinatarii mesajelor sale.

La cât de mancurtizat eşti, e clar că ai uitat complet de faptul că nu CUVÂNTUL în sine este important, ci IDEEA care răzbate din el. Iar ideea este definită clar din etimologia celor două cuvinte: "arsen" = bărbat şi "koites" = pat, cu alte cuvinte orice bărbat care se culcă sexualmente cu un alt bărbat cade sub sancţiunea divină.
Neologismele oricărei limbi din lume au fost inventate de-a lungul vremii tocmai ca să transmită IDEI specifice. De pildă, cine a creat actualmente neologismul "evoluteism", a făcut un lucru foarte bun, exprimând printr-un singur cuvânt doctrina deviantă a unora care cred că teismul şi evoluţionismul darwinist pot fi reconciliate. Cu cât mai mult Pavel, care avea în el Cuvântul, prin Duhul, avea dreptul şi puterea să creeze cuvântul care să exprime cu precizie o noţiune.

Tăntălăule, eu când ţi-am spus că lexicoanele date de mine ca surse (Gingrich, Thayer, Friberg, Louw-Nida) nu sunt doctrinale, ci academice, am precizat clar că mă refeream la cuvântul "arsenokoites":
Emanuel12 wrote:Cu privire la "arsenokoites", sursele pe care ţi le-am indicat (Thayer, Gingrich, Friberg, Low-Nida) nu sunt doctrinale, ci academice.

Pentru că nu în legătură cu toate cuvintele din lexicon te contrai cu mine, ci doar cu privire la "arsenokoites" când scriseseşi:
Daviebou Mam'mare Ghiocel Lorichika wrote:Traducerea ta, sau a sursei tale a acestui cuvant (arsenokoites - n.a.), este absolut, verificabil, demonstrabil, gresita intr-un sens pur academic, nu doctrinal.

Cât priveşte ideea că lexicoanele ar avea tendinţe de un anumit tip doctrinal, nu neg asta. (Deşi este ceva discutabil deoarece orice autor lexiconal ştie că îşi periclitează creditul dacă traduce aiurea. Ştie că lexiconul lui va fi bun de aruncat la gunoi după aceea, după ce va trece prin procesul de verificare. De aceea, este atent cu prezentarea sensurilor cuvintelor.) Totuşi nu neg că există şi asemene lexicoane cu accent profund doctrinal, dar au picat la testul verificării şi s-au stins în uitare şi-n neant. Nu aceasta a fost soarta, însă, a lexicoanelor pe care ţi le-am dat eu ca surse în prima mea postare (Gingrich, Thayer, Louw-Nida, Friberg).
Tu, decerebrat cu bigudiuri, te scalzi, ca de obicei, într-o extremă... Căci tendinţele doctrinale din cuprinsul unui lexicon serios, chiar dacă există, ele sunt o chestiune rarisimă, infinitezimală în raport cu întregul fond de mii de cuvinte. Doar în mod cu totul sporadic, cu privire la anumite idei biblice, s-ar putea dovedi că autorul a favorizat un sens semantic în detrimentul altuia. Şi de cele mai multe ori nici atunci nu-l putem acuza de rea-intenţie, ci mai degrabă de o incompletă erudiţie. (Oricum, nu acesta e cazul cuvântului "arsenokoites" a cărei traducere este cât se poate de limpede; doar homălăii ca tine întrevăd vreo inconsecvenţă legată de "arsenokoites", dar ăştia nici nu-s de băgat în seamă, căci ei gândesc cu... poponeaţa, nu cu creierul).
Numai un cititor prost sau sofist ar neglija covârşitoarea majoritate a cuvintelor traduse corect, clar şi peremptoriu, dintr-un lexicon serios. Cu toatea astea, sunt destui extremişti nătărăi pe lumea asta care, pentru un cuvânt care nu le place lor, aruncă tot lexiconul la gunoi. Şi dintre aceştia, pe unii îi citezi tu, colegul lor de prostie. Ţi-e bine că ai de unde să iei citate dubioase, fiindcă numeroşi sunt azi cei care, ca şi tine, au site-uri în care vor să-şi justifice biblic, într-un mod disonant cognitiv, păcatele de care s-au ataşat indestructibil.

Mam'mare wrote:Am sa incep cu atacurile la persoana apoi am sa vb de lucrurile esentiale, apoi iarasi am a inchei tot cu atac personal asa cum vad ca ai facut si tu. De cate ori vei continua atacurile tale, am sa-ti dau inapoi indoit si am sa fiu ultimul care te insulta, pentru ca tu ai fost primul

Daviboule, tu ataci oricum, indiferent cât de civilizat ţi-aş scrie eu. Şarlatanule, nu-ţi justifica atacurile! Tu nu ataci pentru că eşti atacat, ci ataci pentru că acesta este caracterul tău imbecil.
Aşa că nu mă impresionează câtuşi de puţin târgul ăsta al tău: "De cate ori vei continua atacurile tale, am sa-ti dau inapoi indoit", de vreme ce tu mi-ai dat îndoit fără ca eu să te fi atacat nici în cea mai mică măsură. Şi chiar după ce mi-ai dovedit grobianismul, că-ţi bagi şi scoţi ceva din mama mea, totuşi n-am ripostat. Deci, nu mai minţi ca un nemernic cum că tu ataci doar ca urmare a atacurilor mele. Deschide-ţi bine ochii la primele noastre postări, că urechile deja ţi s-au lungit de câte nerozii zbieri pe-aici. Şi dacă o să fii mai puţin măgar, poate o să recunoşti (deşi slabe şanse!) că eu ţi-am vorbit frumos chiar şi după ce tu ai început cu vulgarităţile.
Aşa că nu mai pretinde respect, poponeţ tumefiat, că n-am cum să-i ofer aşa ceva unuia dovedit din cuvintele lui că e delabrat mental. Mă lasă rece toate trivialităţile şi imbecilităţile tale... N-ai decât să faci şi spume la gură.

Eu încerc să mă cobor la mintea ta belicoasă. N-aş face-o, nu-mi stă în caracter să scriu decât la subiect. Dar poate vei pricepe în final că, pe acest forum, nu eşti decât o panaramă în cel mai pur sens semantic, eşti ridicol, eşti spurcat la gură, te dai în spectacol de prost-gust, eşti agramat, te lauzi ca prostul proştilor fără să ai NICI MĂCAR UN TEMEI RAŢIONAL. Şi peste toate ai demonstrat cu prisosinţă că eşti un catâr şi un impotent intelectual, fiindcă, deşi nu cunoşti nici cele mai elementare principii logice prin care să faci legături deductive între afirmaţii şi să pricepi relevanţa răspunsurilor care ţi se dau, totuşi strigi tare că tu ai demonstrat ce voiai să spui.
Şi ca să-ţi dau un exemplu clar că toate epitetele de mai sus la adresa ta nu sunt fantezii cu scop ofensiv, ci sunt perfect demonstrabile, iată ce scrii ca un zevzec:

Daviebou Mam'mare wrote:Defapt intregul nostru argument se mai invarte acum, doar in jurul acestui cuvant ANDROKOITES

Nu, şarlatan amărât, eşti pe lângă subiect. Adevăratul subiect este: Noul Testament condamnă homosexualitatea. Atât! Restul (lexicoane, androikoites, arsenokoites etc.) sunt subterfugii după care se ascund toţi eisegeţii care, ca şi tine, au mâncărimi la popou şi vor să se simtă liberi să şi le satisfacă prin păcatul scabros al homosexualităţii.

Legat de adevăratul subiect (care constă în "condamnarea homosexualităţii" de către Noul Testament – căci cu asta ai apărut pe topic – , nu în "androkoites" cum ţi se pare ţie, năucule), dacă nu-ţi conveneau 1 Cor. 6:9 şi 1 Timotei 1:10, oricum subiectul s-a dovedit rezolvabil cu Romani 1:27, verset pe care tu, papagalule repetitiv şi redus la intelect, îl eviţi cu obstinaţie fiindcă nu ai ce să spui împotriva lui.

Aşa că, fiul rătăcirii, mai căută... Că n-ai scăpat cu basmaua curată. Mai caută, deci, nişte surse cretine ca să suceşti adevărul limpede de la Romani 1:26,27 (care nu face altceva decât să întărească adevărul de la Leviticul 20:13). Poate le vei găsi, dacă le vei căuta din toată inima aia a ta bolnavă de homosexualitate!

Emanuel12

Images: 2

[ #87436 ] Postby Ghiocel on Thu Oct 29, 2015 1:04 pm

Talentul academic care ti-l autoimpui e foarte subtire si doar de suprafata. Adica 'skin deep'. Superficial. Da, admit ca folosesti diactrice, ai o gramatica curata si o exprimare eleganta (cand vrei), in schimb dupa ce treci de partea superficiala a prezentarilor tale, se poate observa lipsa de esenta. Teoriile dumitale nu contin miez. In alte cuvinte, esti un buzuroi in costum de albina.
Eu as sumariza toata apologia de mai sus intr-un singur cuvant ... caca !
Ghiocel

[ #87437 ] Postby Emanuel12 on Thu Oct 29, 2015 1:25 pm

Daviebou Ghiocel wrote:in schimb dupa ce treci de partea superficiala a prezentarilor tale, se poate observa lipsa de esenta. Teoriile dumitale nu contin miez.

Jigodel, dacă vrei să-ţi dai examenul de prostie pe aici, l-ai luat, şezi blând acuma!
Dacă ţi se pare că Romani 1:26,27 n-ar fi "miez" şi că ar induce postărilor mele "lipsă de esenţă", înseamnă că eşti complet acefal, mai pe înţelesul tău: prost cu spume!

Emanuel12

[ #87438 ] Postby Ghiocel on Thu Oct 29, 2015 1:39 pm

Emanuel12 wrote:
Daviebou Ghiocel wrote:in schimb dupa ce treci de partea superficiala a prezentarilor tale, se poate observa lipsa de esenta. Teoriile dumitale nu contin miez.

Jigodel, dacă vrei să-ţi dai examenul de prostie pe aici, l-ai luat, şezi blând acuma!
Dacă ţi se pare că Romani 1:26,27 n-ar fi "miez" şi că ar induce postărilor mele "lipsă de esenţă", înseamnă că eşti complet acefal, mai pe înţelesul tău: prost cu spume!

Te rog aptine-te pentru ca n-am sa-ti fac jocul tau. Dumneata ai oferit o apologie dovezilor care ti-au fost prezentate, in legatura cu cele doua cuvinte greci. Romani 1 nu a fost inclus in acest argument. Omul ti-a zis clar ca atunci cand se rezolva dilema "androkoites vs arsenokoites", doar atunci va continua sa dovedeasca alte lucruri. Deci, eu m-am referit la contextul in care ai aplicat apologia. Nu poti dovedi ca ceea ce spune Pavel in I Cor 6:9 este corect, aratand cu degetul catre Romani 1. Slabut. Foarte slabut. Mai ales considerand studiile dumitale, as spune chiar Rusinos.
Ghiocel

[ #87439 ] Postby Lorichika on Thu Oct 29, 2015 3:55 pm

Ghiocel wrote:Te rog aptine-te pentru ca n-am sa-ti fac jocul tau.
Eu cred ceea ce l-a suparat cel mai tare, e ca nu a putut sa-ti administreze o corectie ortografica si gramaticala.
Lorichika

[ #87440 ] Postby Emanuel12 on Thu Oct 29, 2015 6:26 pm

Cabotinule, poţi juca oricâte roluri (de Flochirikă-Lorichika, de Jigodel-Ghiocel, de Mam'mare), dar tot Daviebou rămâi. Nu vei putea scoate prostia din tine, oricât te-ai chinui.
Sfertodoctule, m-am abţinut de zeci de ori să nu te iau în băşcălie pentru agramatismele şi incultura ta pe care ţi-o etalezi cu o nonşalanţă penibilă pe acest forum, dar dacă cineva tace din gură şi îţi iartă imbecilităţile, tu interpretezi asta pe dos (că la tine toate-s pe "dos", homălăule).
Eşti atât de greţos în deprecierile tale, încât nu vezi că bălesc agramatismele din tine ca balele dintr-un varan. După ce că n-ai sesizat că în cele două postări precedente (pe conturile lui Jigodel şi Flochirika) ai făcut greşeli gramaticale evidente, profiţi de toleranţa mea faţă de idioţenia ta ca să pui şi vârf exprimării tale agramate.

Jigodel wrote:Te rog aptine-te pentru ca n-am sa-ti fac jocul tau.

Vai de capul ăla decerebrat al tău, Davieboule! Eşti atât de tolomac încât nu numai că nu sesizezi greşeala ortografică a lui "apţine-te", dar intri pe contul de "Flochirikă" ca să te mai şi lauzi că ai fi scris corect. Şi lauda asta o faci presupunând tu că eu n-aş fi avut ce greşeli ortografice şi gramaticale să remarc la tine. O, limbricosule, cât de repede consideri tu că ai scris corect, când, de fapt, dacă tu ai o diplomă, e aia de oxiur!

Flochirikă wrote:
Jigodel wrote:Te rog aptine-te pentru ca n-am sa-ti fac jocul tau.
Eu cred ceea ce l-a suparat cel mai tare, e ca nu a putut sa-ti administreze o corectie ortografica si gramaticala.

Fanfaronule, hai să-ţi arăt cât eşti de papiţoi în a scrie! Ai precizat tu despre mine ce crezi că m-a supărat cel mai tare. Ei bine, dacă asta credeai, atunci trebuia să adaugi conjuncţia "că" (sau să pui semnul de două puncte) după ceea ce ai afirmat de pe contul de Flochirikă şi, în plus trebuia să excluzi virgula dintre subiect şi predicat, în cazul de faţă subiectul fiind reprezentat de propoziţia secundară "ceea ce l-a supărat cel mai tare". Ca să pricepi şi tu, tolomacule, cât de cât, iată cum ar fi fost corect: "Eu cred că ceea ce l-a supărat cel mai tare e că nu a putut să-ţi..."

Deci, conform felului tău de a bate câmpii fără graţie, nu e de ajuns că eşti acefal, dar mai şi faci paradă de asta.
După ce că eşti asimptotic la infinit cu gramatica, tembelismul din tine te mână ca tot tu să-i mustri pe alţii la capitolul gramatică. Îmi aduc aminte cum mă urecheai în trecut pentru greşeli pe care nu le comisesem. Ele erau doar închipuite în mintea ta, şi totuşi săreai ca urangutanul să mă apostrofezi cu "mâncat de muci" şi alte expresii de mahala. Iar eu am tăcut la vremea respectivă... ca să fiu civilizat. Eram la fel de şocat de nerozia ta, precum profesorul din istorisirea lui Gabriel, şi de aceea am tăcut şi eu. Însă tu, bărzăune agasant, eşti de o neghiobie rarisimă şi incurabilă (greu de crezut dacă i-aş povesti-o cuiva) încât parcă ai merita să fii luat mai mult peste picior.
Agariciule, înţelege că eşti paralel cu viaţa, nu numai cu Biblia. Eşti de o stupiditate şi de o imbecilitate antologice! Ai ajuns deja de pomină printre cei ce au avut tangenţă cu tine... Te pun în zicale... Când rosteşte cineva "Davieboy", se înţelege un idiot la maxim, nu unul de rând.
Acum, hai, fă ce ştii tu să faci: mai fă-ţi un cont şi mai scrie nişte inepţii pe aici, ca să mai uite lumea că eşti incapabil să te apleci asupra lui Romani 1:26,27 şi să te pocăieşti de aberaţia cum că homosexualitatea n-ar fi mustrată în Noul Testament. Aberaţie cu care ai intrat pe acest topic:

Mam'mare wrote:
Gabriy'el wrote:Faptul ca in NT nu scrie nimic despre inchinarea la icoane, moaste sau sfinti ar trebui cel putin sa dea de gandit. Daca eu vreau sa urmez exemplul de inchinare al apostolilor nu ar trebui sa observ exemple de adevarata inchinare la acestia?
Am sa ma bag si eu in ciorba voastra. Gabriele, faci prezumtii aiurea! Ai prezentat un argument invalid. NT nu pomeneste nimic nici despre homosexualitate. Dupa logica ta si asta ar trebui sa dea de gandit si homosexualitatea ar trebui sa fie acceptata (repet: dupa modul cum gandesti tu). Nu poti alege ce sa crezi si ce sa nu crezi bazat pe doctrina din biserica fiecaruia! Nu asa se face teologie!

Dar nici ca tine nu se face teologie, amărâtule! Căci nu ai voie din perspectivă exegetică să ignori versetul Romani 1:27 în evaluarea mustrării homosexualităţii în NT.

Jigodel Ghiocel Davibou wrote:Romani 1 nu a fost inclus in acest argument.

Tăntălăule, esenţa subiectului era, vezi bine, ce e înroşit mai sus, adică ceea ce ai adus chiar tu iniţial în discuţie, nu eu, şi anume dacă NT mustră sau nu homosexualitatea. Tu ai spus că nu, eu am argumentat că da.
Oare faptul că n-am adus de la început argumentul de la Romani 1:27 invalidează esenţa? Adică, pe înţelesul unicului tău neuron, Romani 1:27 îmi dă mie dreptate, iar pe tine te lasă cu buzele umflate, indiferent cât de subţire sau de gros pare argumentul meu. (Deşi dacă al meu e subţire, al tău este imaterial.)

Emanuel12

[ #87441 ] Postby Ghiocel on Thu Oct 29, 2015 8:13 pm

Emanuel12 wrote:mai pe înţelesul tău: prost cu spume! 
Esti sigur ca de mine e vorba mai sus? Esti demn de toata mila tataie. Nu stiu de ce te consumi atata. Daca omul nu are dreptate, atunci de ce te enervezi in halul asta? Ai grija sa nu-ti plesneasca vreo vena, vreun transistor, ceva.
Ghiocel

[ #87442 ] Postby Lorichika on Thu Oct 29, 2015 9:10 pm

Emanuel12 wrote:
Ce tot vrei mai alienatule? Eu nici macar nu ti-am vorbit vreodata. Hai ca ai intrecut masura demult deja! Nu poate nimeni sa vorbeasca aici datorita atacurilor tale? Esti scapat de la psihiatrie? Esti posedat de demoni? Tu esti real sau asta e doar o masca virtuala de-a ta? Pe cine acuzi tu ca face spume, tu chiar nu vezi cum te comporti aici? Extraordinar domnule! Tu citesti ce scrii inainte sa apesi “submit”. Ai uitat sa-ti iei pastilutele albastre? Sau chiar esti atat de suparat ca ai pierdut un argument? Pentru ca la-i pierdut! Pina si tu esti convins, ca de asta turbezi ca un animal. Parca ai fi contractat rabie.
Lorichika

[ #87443 ] Postby Emanuel12 on Fri Oct 30, 2015 4:13 am

Domnule bufon zevzec, dincolo de faptul că nu argumentul se pierde, ci, eventual, confruntarea, să ştii că o confruntare nu se pierde pe limbaj de umplutură, ci pe aserţiuni legate de subiect. Aşa că, având în vedere că l-ai pus pe o linie moartă pe "Mam'mare" (care a rămas cu buza umflată datorită versetului Romani 1:27), e clar cine a pierdut confruntarea... deşi tu n-o să-ţi dai seama!

Troll agramat şi papiţoi, după cum ţi-am spus pe înţelesul tău: prost cu spume! Demonstraţia?
Davibou fLochirikă Jigodel Mam'mare şi tot restul celor 1000 de feţe aranjate prostetic wrote:
...ai pierdut un argument? Pentru ca la-i pierdut!

Q.E.D.

Emanuel12

[ #87444 ] Postby Lorichika on Fri Oct 30, 2015 5:01 am

Cred ca inainte de a mai posta un singur cuvant, pe care il poate citi oricine, ar trebui sa faci o pauza pentru ca ai devenit nearticulat. Nu stiu daca esti cu adevarat Florin Laiu, dar daca e adevarat, atunci poti sa te iei de mana cu Edmond Constantinescu si cativa altii. Biserica Adventista are nevoie de o reforma. Liderii corupti ca Florin Laiu, Edmon Constantinescu si altii, trebuiesc aruncati in strada.

P.S. Daca ai fi atat de breaz, te-ai duce pe ‘Ellen G. White Profet Fals’, si ne-ai apara demnitatea demonstrandu-ti dibacia acolo, in loc sa te comporti ca un dement aici.
Lorichika

[ #87445 ] Postby Mmare on Fri Oct 30, 2015 7:09 am

Lorichika wrote:ai devenit nearticulat.
NEarticulat si INcoerent.

Florin Laiu wrote:Homălău cu gura mare, n-ai nicio dovadă că Pavel însuşi ar fi inventat sau ar fi folosit pentru prima dată cuvântul acela (căci este posibil ca Pavel să fi preluat "arsenokoites" dintr-o anumită scriere a vremii, scriere ale cărei manuscrise să se fi pierdut în negura vremii.)
Homălău cu gura mare??? Are you serious man? Image cati ani si cate clase primare ai absolvit? Adevarul e ca suntem amandoi niste paradoxuri Florine, atat doar ca tu esti un mirror immage of me (deci aici e vorba de un antonim)! Cum poti sa fii atat de educat, si atat de tont in acelasi timp? .. te-am avertizat sa nu-mi raspunzi 'pe masura', sau nu?

Florine, poti sa scrii cat de elegant vrei (fara nici o ironie), poti sa folosesti cuvinte rare cate vrei, pentru ca nu esti capabil sa pui punctul pe "i". Tu nu o sa castigi niciodata un argument cu o persoana ca mine. Eu sunt condus de sinceritate in cautarea adevarului, pe cand tu in schimb, esti condus de “ego”-ul persoanl si cauti adevarul lui Ellen White. Plus ca esti prea mandru si prea preocupat sa impresionezi, sa arati celor din jur cine esti tu si cate stii tu! Asta e o atitudine bolnava care fiecare adventist o are. Stii de ce? pentru ca doctrina lui coana Albu a sadit in voi samanta asta falsa ca ati fi cumva speciali. Poporul ales ... pfffui!!! Tu nu o sa poti sa ma faci niciodata si nu o sa castigi niciodata un argument teologic impotriva celor ca mine, pentru pentru ca incerci sa aperi o cauza pierduta. There is no Jesus and there is no cross! There has never been neither one of them. EVER! Wake up, you wrinkled ass old fool!

Florin Laiu wrote:În privinţa asta, ai doar un indiciu fără putere, şi anume că (încă!) nu s-a găsit "arsenokoites" înainte de Pavel. Dar acest indiciu ar fi respins în orice tribunal ca fiind doar unul circumstanţial, fără a constitui o probă doveditoare.
Nu cred ca tu intelegi cum functioneaza sistemul legislativ. The burden of proof is on you! Eu am adus dovezi (23 in total) care contrazic definitia care o dai tu si am atacat si credibilitatea singurei tale surse - Lexiconul Thayer! Le-ai citit, le-ai si inteles? Ai mai adus tu si alte "surse", daca le poti numi surse - Bible Hub. La fel ca si Lexiconul Thays, nici Bible Hub nu contine cuvantul androkoites, pentru simplul motiv ca ambele sunt surse DOCTRINALE ! Decat sa-l puna acolo si sa-l traduca gresit, nu l-au mai pus deloc. Institutia numita "Imperiul Roman" a initiat cultul asta fals (la Nicaeea), asta e singurul motiv pentru care e atat de raspandit. Mai devreme sau mai tarziu, o sa intelegi si tu. It's unavoidable!

Am adus dovezi impotriva Lexiconului Thayer si am demonstrat ca este acuzat a fi "bias". Deci nu am dovedit ca este "bias". Am dovedit ca este acuzat si asta e destul deocamdata. Daca va fi nevoie voi analiza fiecare din cele 3 marturii in parte si atunci voi dovedi! Acum, credibilitatea sa in fata juriului a fost diminizata, daca nu chiar murdarita, pentru ca am adus 3 martori care i-au patat onoarea. Iau distrus credibilitatea, si nu si-a pierdut credibilitatea doar in cazul de fata, ci in toate cazuruile viitoare. Fiecare avocat v-a putea cita argumentul care l-am adus impotriva Lexiconului Thays si in felul asta, lexiconul asta si-a pierdut credibilitatea de a fi o sursa academica pe vecie! Sper ca mintea ta bolnava poate pricepe ce spun eu aici. Numai asa, daca te duci tu si investighezi, ca un avocat bun care te crezi si apoi dovedesti juriului ca acuzatiile celor 3 martori sunt NEintemeiate. In care caz mai ai o sansa (sa zicem) ca sa poti amana profetia care am facut-o la adresa ta (si a mea), de la bun inceput. Dar atunci va trebui sa explici si contrazicerea care o ofera Lexiconul LSJ impotriva Lexiconului Thays!
Deci (pina atunci), s-a dedus clar si concis ca Lexiconul Thayer, este un lexicon doctrinal nu academic si dovada o gasesti nu numai in marturiile celor 3 martori ai mei, dar si in Lexiconul LSJ care are o traducere diferita a aceluiasi cuvant. Mai mult de atat, ne dovedeste ca androkoites este tradus "sex intre barbati" (traducerea aia care ai scos-o tu din burta -si femeile au sex cu barbatii- nu are valoare, dar am decis sa nu-mi mai bat capul - numai daca insisti tu), iar longevitatea cuvantului androkoites o gasesti in Ibid., 6 n. 14, care il precede cu mult chiar si pe Pavel nu numai cuvantul inventat de el. Am postat informatia asta de 3 ori pina acum! In plus, nu poti luat traducerea Lexiconului LSJ, care e o traducere 'nu asa de agresiva' a cuvantului androkoites si sa o compari cu cea a Lexiconului Thayer al celuilalt cuvant (arsenokoites) si sa ne oferi un contrast (sper ca nu o sa-mi ceri sa-ti explic "de ce"). Pui ambele cuvinte din acelasi Lexicon (daca le gasesti) unul linga altul si doar asa poti face un contrast corect. Lexiconul Thayer nici nu contine cuvantul androkoites, motiv pentru care poate fi acuzat din nou a fi un lexicon "bias" si doctrinal! Considerand modul agresiv in care Lexiconul Thays traduce cuvantul arsenokoites, si modul cum celalat traduce ambele cuvinte, nu putem decat deduce (in mod rational) ca, daca cuvantul androkoites ar exista in Lexiconul Thays, ar putea fi tradus doar in modul asta "mascul care are sex cu alt mascul x 2 !"
The prosecution rests, Your Honor, but reserves the right to argue later!

Deci, acum ca esti mai limpede cum functioneaza sistemul juridic in orice tara, esti sigur ca eu trebuie sa dovedesc ca nu a existat cuvantul "arsenokoites" inainte de Pavel, sau tu trebuie sa dovedesti ca Pavel nu este creatorul acestui neologism si "arsenokoites" defapt, il preceda pe Pavel? Apoi, tu esti prost(#1) sau esti prost(#2). De ce crezi ca e necesar sa dovedesc ca Pavel nu a inventat cuvantul respectiv, cand nimeni nu poate gasi o singura dovada ca acest cuvant a fost in uz inainte de I Cor 6:9??? Talk about lack of common sense! Just how stupid can you get Florine?

Florin Laiu wrote:A insinua că mulţi dintre cei ce au folosit ulterior "arsenokoites" (Origen etc.) nu l-au definit fiindcă, chipurile, "arsenokoites" nu avea o semantică clară e o idioţenie specifică unui gogoman deşănţat ca tine. Pentru că, deşi multe din ideile lui Pavel erau dificile, totuşi, în privinţa modului de exprimare, Pavel era destul de scrupulos ca să se facă exact înţeles de către destinatarii mesajelor sale.
Esti orb? Toate cele 23 de citate sun insinuari? Ti-ai pierdut palaria ratiunii? Opiniile tale nu au nici o valoare si ti-am spus: in lumea "din afara" tu nu ai cuvant. Sufleca-ti manecile, pune curu la treaba si demonstreza-ne ca e asa cum zici, ca racindu-ti gura ca un descreirat aici nu o sa-ti castige nici un fan! Pina si Gabriel s-a trezit la realitate si te-a parasit. A vazut si el ca esti mental!

Florin Laiu wrote:
Mam'mare wrote:Ai prezentat un argument invalid. NT nu pomeneste nimic nici despre homosexualitate.
Dar nici ca tine nu se face teologie, amărâtule! Căci nu ai voie din perspectivă exegetică să ignori versetul Romani 1:27 în evaluarea mustrării homosexualităţii în NT.
Bineinteles ca ajungem si la Romani 1, dar, ca fiecare gospodar bun, trebuia sa terminam de scurmanit in gunoiul din I Cor 6:9 si apoi sa ne mutam la gunoiul din Romani 1:26-27, iar restul argumentelor le facem pe celalat topic care l-am deschis fresh: "ISUS E UN HOMO", pentru ca de aia l-am deschis si e mai adecvat. Aici se discuta "sfintii".

Emanuel12 wrote: şarlatan amărât, eşti pe lângă subiect. Adevăratul subiect este: Noul Testament condamnă homosexualitatea. Atât! Restul (lexicoane, androikoites, arsenokoites etc.) sunt subterfugii după care se ascund toţi eisegeţii care, ca şi tine, au mâncărimi la popou şi vor să se simtă liberi să şi le satisfacă prin păcatul scabros al homosexualităţii.

Legat de adevăratul subiect (care constă în "condamnarea homosexualităţii" de către Noul Testament – căci cu asta ai apărut pe topic – , nu în "androkoites" cum ţi se pare ţie, năucule), dacă nu-ţi conveneau 1 Cor. 6:9 şi 1 Timotei 1:10, oricum subiectul s-a dovedit rezolvabil cu Romani 1:27, verset pe care tu, papagalule repetitiv şi redus la intelect, îl eviţi cu obstinaţie fiindcă nu ai ce să spui împotriva lui.

Aşa că, fiul rătăcirii, mai căută... Că n-ai scăpat cu basmaua curată. Mai caută, deci, nişte surse cretine ca să suceşti adevărul limpede de la Romani 1:26,27 (care nu face altceva decât să întărească adevărul de la Leviticul 20:13). Poate le vei găsi, dacă le vei căuta din toată inima aia a ta bolnavă de homosexualitate!
Esti de rasul curului Florine. Sper ca adventistii lucizi la minte au o retina clara si o viziune 20/20, si realizeaza ca au ocazia sa-l vada pe adevaratul Florin Laiu - adevaratul Florin Laiu, a carui intelectualitate e doar "skin deep" - adica INexistenta!

1). Te citez "Restul (lexicoane, androikoites, arsenokoites etc.) sunt subterfugii după care se ascund toţi eisegeţii care, ca şi tine", atunci de ce le folosesti. Mai mult de atat, dupa ce te-am frecat cu botul in pisatul tau, de ce fugi fara sa ne dai o justificare rationala. Ai luat-o pe coaja la propriul tau joc care-l dansezi!
2). Te citez "oricum subiectul s-a dovedit rezolvabil cu Romani 1:27, verset pe care tu, papagalule repetitiv şi redus la intelect, îl eviţi cu obstinaţie fiindcă nu ai ce să spui împotriva lui." ha, ha, ha, ha ... deci recunosti ca o lasi balta cu I Cor 6:9 ("arsenokoites") si fugi la Romani 1:26-27? N-am fugit de vre-un argument in viata mea, cu atat mai mult cu cat am in fata un profesor adventist. Copil mic eram si visam ca voi avea vreodata ocazia care o am acum, crezi ca am sa-i dau cu piciorul? Am sa puricesc si Romani 1:26-27 (pe celalat topic) si am sa-ti administrez un f*tai in g*ra mai ditai ca cel care i l-a administrat Davieboy lui Confucius (aici: viewtopic.php?f=18&t=2261&start=2070)

*
*

The bottom line is this, Florin Laiu:
Un necioplit, neslefuit, needucat, agramat (nu are rost sa insir intreaga lista), ca mine ti-a promis aici in vazul lumii -am proorocit- ca am sa te fac de caca-O si dupa cum vezi suntem la sfarsitul dezbaterii "Androkoites vs Arsenokoites", iar tu ai fost expus pentru ceea ce esti tu cu adevarat - un impostor si un transvertit teologic. Poti sa te fardezi, poti sa te dai cu ruj, poti sa te coafezi, sa-ti pui fundita, sa-ti pui yamuka si tzitzit si sa te imbraci ca un evreu (cum am vazut pe contul tau de pe facebook). Poti sa-ti cresti si perciuni pe laterale pentru ca atunci cand iti vei deschide gura o sa demonstrezi tuturor ca tot un sarlatan si tot un impostor esti. Cand cineva iti demonstreaza logic si rational ca lucrurile stau invers precum le vezi tu, dar tu nu incetezi sa crezi in cai verzi pe pereti, singura explicatie rationala este ca esti un fanatic, esti posedat, ai dementia!

Hai ca nu am sa te mai abuzez fizic (precum Isus copilasii mici) because, you're no challenge for me Image. I'm really tired of kicking your ass man. Tu de ce crezi ca edwards n-a vrut sa-mi stearga acontul (vezi mai jos), pentru ca, UNDE ALTUNDEVA poate veni lumea sa vada cum o ia Florin Laiu in gura, ca la sapa? Doar aici, pe http://www.AZSForum.ORG!
Florin Laiu wrote:Dacă edwards a luat decizia "politic corectă" permiţându-i acestei lichele homosexuale să întineze la nesfârşit Numele lui Iisus, şi nu s-a "murdărit" el ca să-l dea afară pentru totdeauna pe nesimţit, atunci n-are nimic: mă murdăresc eu. Că are Cine să mă cureţe!

*
*

Dezbaterea asta se muta pe "Sexualitatea lui Isus: Heterosexual, Bisexual, sau Homo....." aici viewtopic.php?f=18&t=3096

Florin Laiu, vrei sa facem un pariu amical ca am sa te fac de caca-O din nou si la topicul Romani 1:26-27? Cel care pierde, isi doneaza intregul salariu de pe o luna, la vre-o asociatie care se ocupa cu drepturile omului (adica si a celor care sufera de 'boala' homosexualilor crestini). Accepti? ImageImageImageImageImageImage
Mmare

[ #87448 ] Postby Emanuel12 on Fri Oct 30, 2015 8:35 am

Davibou Mam'mare, nu contează câte argumente ţi se pare ţie că ai (23, 233 sau 2333), ci contează relevanţa lor. Dacă îţi aduc un singur argument peremptoriu pentru faptul că Noul Testament se pronunţă împotriva homosexualităţii înseamnă că toate cele 23 ale tale sunt doar apă de ploaie.

În rest, ceea ce mai am să-ţi spun este că NIMENI NU-ŢI SUBLINIAZĂ IMBECILITATEA MAI BINE DECÂT TINE ÎNSUŢI:
Davibou fLochirikă Jigodel Mam'mare wrote:...ai pierdut un argument? Pentru ca la-i pierdut!

Agramat maroniu cu dosul lăbărţat, rămâi să te mocirleşti ca porcu' în propriu-ţi cretinism.

Emanuel12

[ #87450 ] Postby Lorichika on Fri Oct 30, 2015 9:36 am

Esti vrednic de toata mila si tot dispretul domnule Laiu. Nu credeam ca am sa spun asta vreodata, dar astazi, mi-e rusine ca sunt Adventist. Intelegi acum de ce Biserica AZS are nevoie de o reforma? Intelegi de ce am spus ca liderii corupti ca tine si Edmon Constantinescu trebuiesc aruncati in strada? Ma duc sa-mi pun cenusa pe cap. Iti sugerez sa faci la fel!
Lorichika

[ #87452 ] Postby Mmare on Sat Oct 31, 2015 7:08 am

Florin Laiu wrote:Davibou Mam'mare, nu contează câte argumente ţi se pare ţie că ai (23, 233 sau 2333), ci contează relevanţa lor. Dacă îţi aduc un singur argument peremptoriu pentru faptul că Noul Testament se pronunţă împotriva homosexualităţii înseamnă că toate cele 23 ale tale sunt doar apă de ploaie.

În rest, ceea ce mai am să-ţi spun este că NIMENI NU-ŢI SUBLINIAZĂ IMBECILITATEA MAI BINE DECÂT TINE ÎNSUŢI:
Davibou fLochirikă Jigodel Mam'mare wrote:...ai pierdut un argument? Pentru ca la-i pierdut!

Agramat maroniu cu dosul lăbărţat, rămâi să te mocirleşti ca porcu' în propriu-ţi cretinism.

Am reusit sa pun mana pe radiografia ta cerebrala. A trebuit sa-mi folosesc influenta, sa invart niste bani, dar in sfarsit am pus mana pe ea. Toata lumea o poate vedea mai jos. Florine, dute si mai studiaza vre-o facultate doua in gimnaziile pagane si apoi intoarce-te, pentru ca baremul minim de IQ s-a ridicat considerabil pe forumul asta de ultima data cand "ne invatai" tu in stanga si-n dreapta! Am zis.
https://lh3.googleusercontent.com/-1aZQ ... ieLAIU.jpg
Image
Mmare

[ #87455 ] Postby Emanuel12 on Sat Oct 31, 2015 3:52 pm

Domnule hoit cu atestat, am înţeles demult că îţi pute gura a dejecţie şi fluide urât mirositoare. Însă ceea ce n-ai înţeles tu, Davibou Mam'mare, este că noi nu-i putem simţi mirosul prin ecran, degeaba faci eforturi disperate ca să ne arăţi asta.
Aşadar, limbutule, eşti neîntrecut... în prostie. EU AM VENIT CU ARGUMENTE RELEVANTE, PE CÂND TU VII CU ILUZIILE DIN MINTEA TA, ORNATE CU DEJECŢII, ŞI SUSŢINUTE CU METODE DEDUCTIVE SOFISTICE DE A INTERPRETA DIVERSE IDEI PE CARE LE-AI PRELUAT DE PE INTERNET (şi care de cele mai multe ori sunt simple supoziţii răsuflate sau rodul unor creiere deşucheate precum al tău). Cam asta ar fi esenţa a ceea ce se întâmplă pe acest forum. Du-te de mai cizelează-te niţel, măcar să nu mai faci spume prostiei tale!

Dar să revenim la subiect ca să mai râd un pic de tine. Iată ce scrii mai sus de pe contul lui Mam'mare:

Daviebou Mam'mare fLochirikă Jigodel-Ghiocel wrote:In plus, nu poti luat traducerea Lexiconului LSJ, care e o traducere 'nu asa de agresiva' a cuvantului androkoites si sa o compari cu cea a Lexiconului Thayer al celuilalt cuvant (arsenokoites)... Pui ambele cuvinte din acelasi Lexicon (daca le gasesti) unul linga altul si doar asa poti face un contrast corect.

Prepuţ de evreu lepădat, să afli acum de la mine că se poate evidenţia contrastul dintre "androkoites" şi "arsenokoites", pentru că ambele sunt explicate în lexiconul LSJ. Deci, deja le-am găsit, nu "dacă le găseşti", cum spui tu etalându-ţi imbecilitatea pe aici.
Într-o postare anterioară (unde chiar ţi-am dat atunci şi link), ţi-am dovedit, chiomb acefal ce eşti, că te-ai uitat ca curca-n lemne la propria ta sursă (LSJ), şi n-ai remarcat corect faptul că ea precizează traducerea cuvântului "arsenokoites". Repet: n-ai sesizat, domnule prostănac, faptul că în LSJ se găseşte traducerea corectă şi a lui "arsenokoites", nu numai a lui "androkoites". DECI AMBELE CUVINTE, PAPAGAL DECEREBRAT, SE GĂSESC ÎN LSJ.
Dar tu ne dai un recital de idioţenie, scriind: "daca le gasesti". (N-am zis eu că eşti prost cu spume? Am zis. Am greşit cu ceva? Evident că nu. Spune tu dacă nu-i aşa!)

Deci, domnule imbecil, LSJ e la fel de agresiv precum Thayer în ce priveşte pe "arsenokoites", desemnându-i în mod clar sensul de "sodomit". (În plus, ca să nu mai suceşti înţelesul în limba română a cuvântului "sodomit", am dat deja – într-o altă postare – referinţa din Dicţionarul de Neologisme românesc unde se vede că semantica lui "sodomit" presupune clar şi coitul anal).

Iată, amărâtule, îţi dau din nou cele două linkuri unde se poate vedea clar că în Lexiconul LSJ este tradus şi termenul "arsenokoites", nu numai "androkoites" (dau două linkuri pentru că la primul din ele se vede că "arsenokoites" are acelaşi sens cu "arrenokoites", trimiţând la al doilea link):
*) LINKUL 1 (unde te trimite de la arsenokoites la arrenokoites)
*) LINKUL 2 (unde-ţi spune că sensul lui arrenokoites este: "sodomit", deci implicit coit anal)

Până şi cel mai tâmpit om după planetă şi-ar da seama din linkurile de mai sus de justeţea celor spuse de mine. Însă tu, fanfaron alterat, întruchipezi suprema prostie care nu se află pe pământ, ci îşi are obârşia în forţele demonice care îţi încurcă neuronii în aşa hal încât tu nu pricepi nici cele mai elemetare lucruri de logică, după cum stă scris:
2 Corinteni 4:3,4 wrote: Şi dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită pentru cei ce sunt pe calea pierzării, a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.

Daviebou Mam'mare wrote:Am sa puricesc si Romani 1:26-27 (pe celalat topic) si am sa-ti administrez un f*tai in g*ra

Maimuţoi jegos, dacă vrei să puriceşti ceva, puriceşte-ţi blana şi mănâncă-ţi purecii! Iar până vei demonstra ceva împotriva versetelor de la Romani, administrează-ţi propria-ţi gură puţindă.
Pe de altă parte, nu-mi spui nimic surprinzător aici. Eu am prevăzut deja că tu ai de gând să suceşti până şi cel mai de nesucit adevăr. Tocmai ca o prognoză că aşa vei proceda în privinţa lui Romani 1:26,27 te-am şi îndemnat să faci asta în finalul unei postări anterioare de-a mea (link), pentru că ştiam că ai rătăcirea şi sofisticăria adânc înrădăcinate în caracterul tău complet deformat:
Emanuel12 wrote:Aşa că, fiul rătăcirii, mai căută... Că n-ai scăpat cu basmaua curată. Mai caută, deci, nişte surse cretine ca să suceşti adevărul limpede de la Romani 1:26,27 (care nu face altceva decât să întărească adevărul de la Leviticul 20:13). Poate le vei găsi, dacă le vei căuta din toată inima aia a ta bolnavă de homosexualitate!

Însă, papiţoi idiot, ţi-am scris aşa ca să te provoc s-o cauţi pe "fata morgana" şi să-ţi pierzi în zadar pe net şi pe forumuri timpul vieţii tale de nimic, CĂCI ÎN CEEA CE PRIVEŞTE SOLIDITATEA LOGICĂ A LUI ROMANI 1:26,27 SUNT EXTREM DE CONVINS CĂ NIMIC NU O POATE ZDRUNCINA. Nici măcar tu, un prost cu spume, n-ai cum să pricepi altfel decât adevărul mărturisit acolo de Noul Testament împotriva homosexualităţii. Tu doar TE CHINUI să schimbi acel adevăr, dar de priceput, L-AI PRICEPUT. AŞA CĂ NU VEI AVEA NICIO SCUZĂ ÎN ZIUA JUDECĂŢII PENTRU TOATE LUCRURILE RELE ŞI NEADEVĂRATE CU CARE ÎMPROŞTI PE UNDE APUCI.

fLochirică Daviebou wrote:...dar astazi, mi-e rusine ca sunt Adventist.

Trei chestiuni:
1) În primul rând, Daviboule, tu nu ştii ce este ruşinea... Fiindcă, după cum ţi-am zis, numele tău real este "Prost cu spume".
2) În al doilea rând, degeaba te prezinţi pe contul "Lorichika" ca şi cum ai fi de sex feminin, că te dai singur de gol, ca un tâmp cu creierul zdruncinat, că eşti Adventist, nu Adventistă. (Deh, e imposibil pentru mincinoşi să mintă tot timpul cu consecvenţă. Din când în când mai uită, şi spun din greşeală adevărul.) În plus, se vede de la o poştă faptul că te pupi singur în fund de pe alte conturi prin care şi al "Lorichikăi".
3) În al treilea rând, hai convinge-mă că eşti adventist, şi scrie de la tastatură cu mâna ta următorul mesaj:

Eu, omul care sunt reprezentat de userul "Lorichika", declar că Îl iubesc din inimă pe Iisus Nazarineanul! Slavă Lui, slavă Lui, slavă Lui!
Cel al cărui nume de user este "Davieboy" greşeşte profund în percepţia pe care o are faţă de Domnul Iisus Hristos, deoarece El este Mesia universal, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, care există din veşnicie alături de Tatăl YHWH, mai înainte de orice început, mai înainte de a exista orice.
El S-a întrupat din fecioara Maria ca să ia asupra Sa moartea şi păcatele noastre, şi să ne dea în schimb viaţa şi neprihănirea Lui, prin Duhul Lui cel Sfânt.
A fost răstignit spre finalul primei treimi a veacului unu de către guvernatorul roman Pilat din Pont la instigarea fruntaşilor neamului evreu.
El urmează să vină în gloria Sa ca să-i ia pe ai Săi de pe pământ, şi să pedepsească toate speciile de răufăcători şi de păcătoşi. Amin!
În ceea ce o priveşte pe Ellen White, ea este vrednică de iubit, iar mesajele sale sfinte merită toată consideraţia având în vedere că ele se numără printre fundamentele Bisericii mele Adventiste de Ziua a 7-a.

Dacă eu, omul care sunt reprezentat de userul "Lorichika", am minţit în cele scrise în declaraţia de mai sus, atunci să fiu despărţit pentru totdeauna de Israelul lui Dumnezeu, să fiu omorât şi să nu am parte niciodată de iertarea Domnului!

Abia apoi vei da postărilor tale leşinate, pupincuriste la adresa Daviboului, un iz de credibilitate. Dar n-o vei face, nu-i aşa, dragă fLochirică? Că te va durea sufletul să minţi că-L iubeşti pe Iisus Nazarineanul, pe Ellen White, şi să te dezici public de Davibou, CARE EŞTI TOT TU, de fapt.

P.S.
Daviebou Mam'mare fLochirikă Jigodel-Ghiocel wrote:Mai mult de atat, ne dovedeste ca androkoites este tradus "sex intre barbati"

Nu, poponeaţă cu mâncărimi, expresia din Lexiconul LSJ pentru "androkoites" este "sex with a man". Aşa că, bufonule expirat, traducerea exactă este "sex cu un bărbat", nu "sex între bărbaţi". Nu neg că termenul "androikoites" implică şi homosexualitate, dar cuvântul "a man" nu înseamnă în engleză "bărbaţi", ci "un bărbat", iar "with" nu înseamnă "între", ci "cu" (sau "împreună cu").

Dar nu ţi-am spus eu oare că eşti "prost cu spume"? Ba da! Şi nu-mi trebuia prea mult timp ca să ghicesc asta. Rândurile tale sunt foarte convingătoare în acest sens.
Repet, aşadar: rămâi să te bălăceşti ca porcu' în mocirla propriului tău cretinism.

Emanuel12

[ #87456 ] Postby Ghiocel on Sat Oct 31, 2015 5:34 pm

Nu inteleg de ce alegi sa tot bati atata calul asta. Nu vezi ca-i mort deja!

Eu nu inteleg limba greaca (asa bine ca tine) si nu stiu ce link ai postat tu acolo care iti arata ca un anumit cuvant (scris in litere grecesti - sa zicem ARSENOKOITHS), este tradus 'sodomie'. Verbul ANDROKOITEW pe care L&S il defineste "a se culca cu un barbat" poate fi gasit si in Berliner griechische Urkunden, (Berlin, 1895), 1058.30 care il dateaza in sec I din i.e.n. si este tradus "barbat care are sex cu alt barbat". A fost folosit pina prin sec VI in e.n. de Aetius Medicus (vi A.D.) 1.142.
Da, e adevarat ca, contextul in care se foloseste un cuvant ne dicteaza de multe ori cum trebuie sa intelegem acel cuvant. Dar cum a putut sa inteleaga Sibylline in “Oracle 2:70-78” (vezi dovada #3 a lui Mmare din primul post al paginei #3 de aici http://azsforum.org/forum/viewtopic.php ... 5&start=60), ca, cuvantul ARESENOKOITES inseamna “hotie (furt), acuzare falsa (marturie mincinoasa) si crima (omucidere). Dar scrierea gnostica a “Faptele dupa Ioan"? Nu e o scriere divina, dar totusi nu ii disputa nimeni autenticitatea.

(citez pe Mmare) In cap. I, vers. 36 unde gasim urmatorul text:

"Thou that rejoicest in gold and delightest thyself with ivory and jewels, when night falleth, canst thou behold what thou lovest? thou that art vanquished by soft raiment, and then leavest life, will those things profit thee in the place whither thou goest? And let the murderer know that the condign punishment is laid up for him twofold after his departure hence. Likewise also thou poisoner, sorcerer, robber, defrauder, sodomite shrine prostitute, thief... ” Faptele lui Ioan.

shrine prostitute se traduce “prostituat/a de altar”. (incheiat citatul)
Si multe altele care le poti gasi in "lista celor 23" si nu am sa le mai insir aici.

Nici nu mai pomenim trimiterea de la Ibid, 6 n. 14 https://www.tms.edu/m/tmsj3h.pdf pagina 27 din pdf file, pagina 217 din manuscris datat dinaintea erei noastre, unde textul spune clar: "
"barbat care are sex cu alt barbat", datat din sec I, i.e.n !

Omul ti-a dat nenumarate dovezi sub forma de mura-n gura, iar tu te tii agatat de un fir de par (sau ca omul prost de bata). Deci din nou, slabut. Foarte slabut pentru un academician cu pretentiile dumitale. Eu, daca as fi in locul tau, as lua o vacanta lunga si mi-as ingropa capul in nisip. Si daca m-as reintoarce aici, mi-as schimba nickul.
Ghiocel

[ #87457 ] Postby Ghiocel on Sat Oct 31, 2015 6:23 pm

Mmare wrote:Am reusit sa pun mana pe radiografia ta cerebrala. A trebuit sa-mi folosesc influenta, sa invart niste bani, dar in sfarsit am pus mana pe ea. Toata lumea o poate vedea mai jos. Florine, dute si mai studiaza vre-o facultate doua in gimnaziile pagane si apoi intoarce-te, pentru ca baremul minim de IQ s-a ridicat considerabil pe forumul asta de ultima data cand "ne invatai" tu in stanga si-n dreapta! Am zis.
https://lh3.googleusercontent.com/-1aZQ ... ieLAIU.jpg
Image

THAT'S SOME FUNNY SHIT MAN! :)) :)) :))
Ghiocel

[ #87458 ] Postby Mmare on Sat Oct 31, 2015 6:54 pm

Thanks for covering for me, Ghiocel.

Florine, tu chiar n-ai stiut pina acuma? http://www.AZSForum.ORG e Triunghiul Bermudelor, dar nu pentru nave maritime, ci pentru impostori, fraude si bufoni cu diplome de pastori si profesori in teologie. De asta iti zic, nu e recomandat pentru academicieni cu studii. Iti asumi un anumit risc cand iei decizia de a intra aici. Nu te invita nimeni, si ai dreptul sa intri, dar e foarte posibil sa intri cu o eticheta de intelect si sa iesi afara ... Vaca! ... sau Bou!

– hai, demonstreaza-ne ca nu esti un “sore loser” (http://www.urbandictionary.com/define.p ... sore+loser), si da carte-n tara! Fa-ne o favoare si spune mai departe si la altii. Fa-ne putina publicitate si da zvon in tara, pe la colegii tai sa-si incerce si ei norocul. Aici se doneaza bani seriosi pentru oricine poate justifica divinitatea lui Isus si a Noului Testament. Cine cunoaste "tainele" Noului Testament, sa vina aici sa ne invete si pe noi. Poate nu u o sa fim aici toti odata, dar unul o sa ramana de veghe ... Image
Mmare

[ #87459 ] Postby Emanuel12 on Sun Nov 01, 2015 3:30 am

Davibou Jigodel-Ghiocel, citându-se pe sine din Davibou Mam'mare, wrote:sodomite shrine prostitute, thief... ” Faptele lui Ioan.

Domnule "prost cu spume", noi discutăm aici de Noul Testament, nu de "Faptele lui Ioan".
Iar LSJ, adus în discuţie nu de mine, ci de de tine însuţi, oferă clar sensul lui "arsenokoites": "SODOMIT". Ceea ce presupune coit anal, conform Dicţionarului de Neologisme românesc.

Legat de "androkoites", am spus deja că sunt de acord că implică şi homosexualitatea. Dar "androkoites" poate însemna în anumite condiţii nu numai homosexualitate, ci şi sex normal, căci sensul cuvântului este acela de "sex cu un bărbat", nu "bărbat care are sex cu alt bărbat", poponeţ ţicnit ce eşti. În primul rând, ai scos cuvântul "alt bărbat" (în engleză: "another man") din colonul tău mult-prea-bruscat, căci LSJ spune clar despre "a man" (= un bărbat), nu despre "another man". În al doilea rând, am spus: nu neg că în multe condiţii "androkoites" poate însemna bărbat care are "sex cu un bărbat" (= "androkoites"), dar în anumite condiţii poate însemna şi femeie care are "sex cu un bărbat" (=androkoites).

Domnule prostovan, oare nu vezi că iei bătaie cu propriile-ţi arme...? Pentru că tu ai adus în discuţie Lexiconul LSJ, nu eu.

Dar tu ai dovedit deja că eşti chiomb la ce spune PROPRIUL TĂU LEXICON, LSJ. Aşa că tu, ca de obicei, faci paradă de idioţenia ta proverbială în a citi nişte simple cuvinte.
Tu ai nevoie să vezi cărţi cu poze ca să pricepi, atât de prostănac eşti. Probabil de-aia tot dai poze pe aici, fiindcă la atâta se reduce materia ta cenuşie (care în cazul tău particular se poate numi "materie tuciurie" de vreme ce te exprimi ca un ţigan borât). Aşa că locvacitatea ta nu e altceva decât un spectacol penibil de imbecilitate.

Deci, iată că ţi-am demonstrat încă o dată, punctând la subiect (nu aiurea, ca tine), că numele tău real este "PROST CU SPUME". (Cred că trebuie să fii şi tu de acord cu asta... Ori trebuie să-ţi pun şi eu poze ca să pricepi?)

P.S.
Pe fLochirikă l-ai dat la "fund"? Că văd că nu prea se mai bate cu cărămida-n piept că e adventist de când i-am aruncat mănuşa declaraţiei pe care ar trebui s-o dea orice adventist.

Emanuel12

[ #87460 ] Postby Mmare on Sun Nov 01, 2015 8:30 am

Acum ca am expus acest sarlatan si frauda umana care fura scrieri teologice si poezii de pe internet, si le stampileaza cu semnatura sa proprie, nu mai consider necesar sa-i mai adresez personal raspunsurile mele. Si-a pierdut privilegiul asta deja de saptamana trecuta, dar as plati bani seriosi ca sa-i pot filma fata desnadajduita (si sa o postez pe youtube), in timp ce sta agatat cu disperare, atarnand suspendat de ultimul colt de argument, inainte de inevitabila cadere in vidul de rusine si dispret care s-a cascat sub picioarele lui. In timp ce inca incearca in van si cu orice pret sa-si convinga adventistii ca nu cumva sa creada ca necioplitul, neslefuitul, needucatul si agramatul a carui singure atuuri au fost limba engl. si Google, care i-a promis aici in vazul lumii, ca il va face de ras, l-a si facut de tot rasul deja! I-a disparut zambetul si i-au disparut si poeziile cu care si-a deschis intrarea grandomana aici. Era ca o fetita fara sfiala, care juca sotron intr-un picior, gandindu-se in sinea sa "I got this!", "this is an argument I will surely win!".
Sper doar sa nu faca atac de cord aici si sa ma trezesc ca sunt dat in judecata de Institutia AZS.

Edwards, sper ca nu o sa stergi vreodata postarile astea. Sa le lasi sa stea marturie. Sa vada toata comunitatea adventista, adevarata fatada a liderului adventist - profesor universitar de teologie, FLORIN LAIU.

*
*
Florin Laiu wrote:*) LINKUL 1 (unde te trimite DE LA arsenokoites LA arrenokoites)
*) LINKUL 2 (unde-ţi spune că sensul lui arrenokoites este: "sodomit", deci implicit coit anal)
Aici face un ultim atentat de atentat, de a crea o legatura directa intre o baba si o mitraliera, iar "legatura" care o face el este faptul ca babei i-ar fi murit mosul in razboi!

Dar vad ca totusi a priceput, desi e inconstient de asta, totusi a priceput. Admite ca NU Arsenokoites inseamna sodomie si a realizat in sfarsit ca ALTUL este cuvantul care se traduce sodomie, desi a specificat de la inceput ca Arsenokoites este cuvantul cu care Pavel descrie "sodomia" din I Cor 6:9. Cel putin incepe sa faca progres.

*
*
Ca si cum faptul ca a devenit NEarticulat si INcoerent nu ar fi indeajuns, a trebuit sa mai developeze si sindromul "cine posteaza ultimul castiga!"
Am sa il las sa "castige" trofeul celui care "a postat ultimul", pentru ca nu mai am nimic de adaugat aici. A fost distractiv si amuzant, chiar mi-a facut placere sa il dezbrac in curu' gol in fata tuturor si sa il expun pentru ceea ce este el cu adevarat, o frauda, un mincinos, un impostor si un transvertit teologic, care acum a devenit mult prea plictisitor ca sa-mi mai trezeasca vre-un interes de a mai continua acest "charade" unde printr-un "pretense" absurd incearca la disperare sa isi apere aceasta [aparenta] eticheta onorabila cu care a intrat aici!

- no hard feelings dom' Laiu! It's just business -nothing personal! Image
Mmare

[ #87462 ] Postby Emanuel12 on Sun Nov 01, 2015 9:56 am

Davibou Mam'mare, "prost cu spume", eşti un poponaut slinos şi jegos, disperat că ţi s-a înfundat colonul. Devenind şi tu conştient de câte spume faci prostiei tale, te agăţi ca înecatul de un pai. Spui că eu ţin la "ultimul meu colţ de argument", dar eşti atât de imbecil încât tu nu vezi că tu n-ai niciun argument decât iluziile tale scabroase despre Noul Testament şi despre Domnul Iisus Hristos. Tu, specimen bovin, faci tot felul de speculaţii sofistice şi de presupuneri nedovedite despre Domnul Iisus, iar apoi ai pretenţia că ai fi demonstrat ceva. Lichea decerebrată, tu nu ştii, săracu' de tine, nici măcar ce ar putea presupune o demonstraţie. N-ai nici cele mai vagi noţiuni despre epistemologie, dar îţi dai ifose ca o găină beată cum că ai fi demonstrat ceva.

Daviebou Mam'mare wrote:Dar vad ca totusi a priceput, desi e inconstient de asta, totusi a priceput. Admite ca NU Arsenokoites inseamna sodomie si a realizat in sfarsit ca ALTUL este cuvantul care se traduce sodomie

Râtane, eşti, aşa cum tot ţi-o spun... "prost cu spume". Acesta este numele tău adevărat! Trebuia să fi recunoscut asta până acum.
Căci, în privinţa subiectului, dimpotrivă, eu admit şi susţin tare că arsenokoites înseamnă "sodomit" pentru că eu, spre deosebire de toţi bufonii idioţi ca tine, am proprietatea termenului de "SINONIMIE".
Jeg moral şi acefal, nu numai că termenul în discuţie nu înseamnă "sodomie" (cum ţi se pare ţie), ci "sodomit", dar ambele cuvinte – şi arsenokoites, şi arrenokoites – înseamnă "sodomit". Deşi în Lexiconul LSJ cuvântul care se traduce "sodomit" este "arrenokoites" totuşi, imbecil suprem, poţi vedea chiar în acelaşi lexicon ( şi pe care tu l-ai oferit ca sursă, nu eu) că "arsenokoites" înseamnă chiar "arrenokoites", adică tot "sodomit".

Flactus în derulare, ascultă-mă cu atenţie că poate neuronul tău se va trezi din comă şi va pricepe ce este acela un sinonim: dacă eu spun, de exemplu, că "barabulă" înseamnă "cartof", dar "crumpenă" înseamnă "barabulă", atunci, jeg slinos, să ştii că, negreşit, "crumpenă" înseamnă "cartof". Asta înseamnă că "barabulă" şi "crumpenă" sunt SINONIME, la fel cum "arrenokoites" şi "arsenokoites" sunt sinonime însemnând acelaşi lucru: "sodomit".
Sinonimia lingvistică funcţionează pe baza tranzitivităţii matematice, adică dacă a=c şi b=c, atunci a=b.
Deci, cretinaut tembel, tot aşa este şi cu "arrenokoites" şi "arsenokoites": de vreme ce propria ta sursă lexiconală spune că: "sodomit (a)" = "arrenokoites (c)" şi "arsenokoites (b)" = "arrenokoites (c)", atunci rezultă că a=b, adică "sodomit (a)" = "arsenokoites (b)". Q.E.D.

Tu, Daviboule, n-ai nici măcar principii elementare despre logică. Eşti depăşit în gândire şi de un copil de clasa a 2-a, eşti o TRINITATE A PROSTIEI, adică o prostie din trei cuvinte fiindcă atâtea cuvinte are numele tău real: "PROST CU SPUME". :)

P.S.
Daviebou Mam'mare wrote:Edwards, sper ca nu o sa stergi vreodata postarile astea. Sa le lasi sa stea marturie.

Să rămână postările mele, aşa cum doreşti. Să se vadă că eşti "prost cu spume".

Emanuel12

[ #87464 ] Postby Emanuel12 on Sun Nov 01, 2015 10:18 am

Daviebou Mam'mare Jigodel-Ghiocel fLochirikă wrote:Am sa puricesc si Romani 1:26-27 (pe celalat topic) si am sa-ti administrez un f*tai in g*ra

Maimuţoi jegos şi plin de purici, te lăudai ca un fanfaron alterat că o să-i găseşti tu de hac şi lui Romani 1:26,27 şi o să vii cu demonstraţia că acolo Noul Testament n-ar mustra homosexualitatea, ci altceva. A fost vorba că, până vei face acest lucru, urmează să administrezi nu gura altora, ci propria-ţi gură puţindă (în acest sens, vezi postarea mea).

Întrebarea care se pune acuma este următoarea: ce se întâmplă de ai lăsat-o moale cu "demonstraţia"? A început să-ţi placă să-ţi administrezi oral propria-ţi gură, de ţi-a pierit tot cheful să mai suceşti adevărul limpede de la Rom. 1:26,27 cu neroziile tale găsite pe Google? Ori neuronul tău ţi s-a trezit din comă şi ai avut revelaţia că tot ce ai găsit pe Google în direcţia strâmbării lui Rom. 1:26,27 nu sunt decât nerozii?

Emanuel12

[ #87465 ] Postby Ghiocel on Sun Nov 01, 2015 4:22 pm

Mmare ii spune lui Gabriy’el “Nu asa se face teologie!”.
Vine Florin Laiu si ii spui lui Mmare “Dar nici ca tine nu se face teologie, amărâtule!”.

Eu am inteles teologia lui Mmare, dar nu inteleg ce fel de teologie faci tu aici. Macar Gabriy’el se pare ca la urma urmei e catusi de putin simtit, pentru ca a lasat-o balta. Dar tu?
1. Vii prima data si dai exemplu pe I Cor 6:9 si afirmi ca arsenokoites este cuvantul folosit acolo, si se traduce “barbati care au sex cu barbati”.
2. Dai un citat din Lexiconul Thays al cuvantului arsenokoites care la prima vedere iti suporta teoria.
3. Sustii ca e sursa academica, nu doctrinala.

Vine Mmare si iti spune ca nu e adevarat si demonstreaza ca acelasi cuvant (arsenokoites);
1. Nu se traduce cum spui tu, nici cum spune Lexiconul Thays.
2. Iti demonstreaza ca lexiconul Thays este un lexicon “bias”.
3. Iti demonstreaza ca sursa ta nu e academica.
4. Iti demonstreaza ca, cuvantul care se traduce “barbati care au sex cu barbati” este androkoites si iti da cateva surse ca sa te convingi (Ibid, 6 n. 14).

Mai mult de atat, iti da o gramada de trimiteri care ii suporta teoria, si tu le ignori pe toate fara sa le argumentezi. Dupa aceea, te razgandesti si spui ca nu arsenokoites inseamna “barbati care au sex cu barbati”, ci arrekonoites, afirmand ca ar fi sinonime!!! Pai da-mi voie sa-ti pun aceiasi intrebare, “ce fel de teologie, e asta mai amărâtule!:)) :))
Asa se face teologie pe la Adventisti? Daca se aseamana, se seamana? Daca e "close enough" e destul de bine? Sau va coordonati teologia AZS dupa vorba aia romaneasca, “las’ ca-i bine si asa”?

Mai e cineva pe forumul asta care nu vede ca Florin laiu e u gogoman care da cu ghiocul, sau sunteti majoritatea adventisti si taceti chitic? E Florin Laiu, pur sange crestin fanatic, sau doar mi se pare mie si lui Mmare? Sau e forumul asta plin de fanatici la fel ca Florin Laiu si Gabriel? Care e?
Ghiocel

[ #87467 ] Postby Ghiocel on Tue Nov 03, 2015 1:38 pm

Florin Laiu wrote: nu neg că în multe condiţii "androkoites" poate însemna bărbat care are "sex cu un bărbat" (= "androkoites"), dar în anumite condiţii poate însemna şi femeie care are "sex cu un bărbat" (=androkoites).... Lexiconul LSJ
Eu sunt de acord ca in dreptul cuvantului androkoites scrie “sex cu un barbat”, nu "barbat care are sex cu alt barbat", dar priveste contrastul dintre androkoites si arsenokoites a aceluiasi lexicon; arsenokoites = “man-minded”. Tradus ar suna cam asa; “din punct de vedere barbatesc”, sau “legat de masculinitate”. Tu spui ca androkoites poate sa faca aluzie si la o femeie avand sex cu un barbat, nu numai la un barbat care are sex cu alt barbat. Totusi, de unde stii tu ca limba greaca nu are un cuvant separat (androkoites) care descrie actul sexual dintre ‘barbat si barbat’ si un alt cuvant separat care descrie actul sexual dintre un ‘barbat si o femeie’, iar forma corecta de exprimare a cuvantul care descrie actul sexual a unui barbat cu o femeie este tradus asa: "dragoste cu un barbat" in loc de forma ipotetica care ai prezentat-o tu "(femeie care are) sex cu un barbat"??? - doar o ipoteza plauzibila! Tu argumentezi supozitii si pareri personale aici.
Traducerea aceluiasi lexicon arata ca androkoites este o traducere mult mai acceptabila interpretarii "barbat care are sex cu alt barbat" decat este arsenokoites. Dar diferenta de interpretare a Lexiconului LSJ de la "barbat care are sex cu alt barbat", la “sex cu un barbat” se poate explica foarte usor.

Acum, trebuie sa tinem cont de cateva lucruri esentiale.
1. E posibil ca Lexiconul LSJ sa fie o traducere mai “usoara” cum a sugerat Mmare. De exemplu; fiul meu, Claudiu, de 11 ani vine la mine intr-o zi si-mi zice; “Mircea m-a injurat de mama!" Celalalt fiu al meu, Marius, care e mai mic (de 6 ani) si nu cunoaste inca codul civilizat de exprimare in public, imi spune pe sleau; “Mircea i-a zis lui Claudiu ‘dute-n pi*da matii!”. Amandoi spun acelasi lucru, in schimb exprimarea unuia este mai agresiva decat al celuilalt! De acord?
2. Traducerea din LSJ este o traducere adecvata, dar pentru ca sunt diferente culturale intre limba engleza si cea greaca, si aici ar intra multe, cea mai potrivita traducere din limba greaca in limba engleza a cuvantului androkoites este cea pe care o ofera LSJ (ca si modul de exprimare al lui Claudiu), desi, poate o traducere din limba greaca in limba romana ar fi una mai agresiva (ca si modul de exprimare al lui Marius)! Traducerea depinde si este influentata de similaritatea culturii fiecarei limbi! Nu crezi?
3. E foarte posibil ca Lexiconul Thays traduce cuvantul arsenokoites, asa cum il traduce, pentru ca este un lexicon doctrinal, si vrea sa ajute, sau mai degraba sa forteze cititorul sa traga o concluzie aparte - doctrinala!

Ca sa ma fac inteles pe deplin am sa incerc sa trag o paralela a punctului #2 aici. Sa luam de exemplu injuratura lui Mircea. Sa luam metoda care ne-a fost dezvaluita de Marius. O traducere cuvant-cu-cuvant In limba engleza a injuraturii nu face priza. Nu face sens. Nu conteaza cum aranjezi subiectul sau unde pui predicatul! Poti sa o invarti si sa o sucesti ca nu vei reusi sa scoti din ea o injuratura care insulta, pentru ca limba engleza este o limba germanica iar romana este o limba latina/slavica. In schimb, daca iei "vaffanculo" sau "va' a fare in culo" din italiana care este o limba cu o cultura mai asemanatoare limbii romane si faci o traducere cuvant-cu-cuvant, va face sens “sa te f*t in cur”, in schimb iarasi, in limba engleza nu face sens. Ba chiar te jignesti pe tine insuti, indiferent cum aranjezi cuvintele.
La fel si cu traducerea LSJ a cuvantului grec, in limba engleza. Intelegi?

Florin Laiu wrote:imbecil suprem, poţi vedea chiar în acelaşi lexicon ( şi pe care tu l-ai oferit ca sursă, nu eu) că "arsenokoites" înseamnă chiar "arrenokoites", adică tot "sodomit".
Nu stiu despre ce vorbesti tu. Probabil ca discutam doua subiecte diferite. Hai sa o luam pas cu pas:
1. Dute aici http://stephanus.tlg.uci.edu/lsj/#eid=1 ... rom-search
2. Tasteaza arsenokoites in rubrica dreptunghiulara locata sus, putin inspre stanga, unde vezi asta: "LSJ Headword or page#" in italic, exact cum l-am scris eu aici. Dedesuptul rubricii o sa vezi asta: "Search within: Meanings | Greek", ca sa fim siguri ca facem acelasi "search"!
3. Acum incearca sa tastezi arsenokoites si sa-i dai "search". Nu o sa iti gaseasca rezultat cuvantului "arsenokoites", pentru ca acolo, acelasi cuvant arata putin diferit, dar daca tastezi incet, o sa vezi ca atunci cand ajungi la "t"-ul din arsenokoites, o sa iti dea o optiune. Singura optiune care ti-o da! este ARSENOKOITHS, deci schimba litera "E" cu litera "H", care este acelasi cuvant. Probabil ca tu sau Mmare ati copiat o forma a cuvantului putin diferita. Dar cuvantul care ti-l ofera lexiconul, ARSENOKOITHS, este acelasi cu, cuvantul nostru arsenokoites, iar traducerea care o primesti este "man-minded", Daca te uiti dedesuptul cuvantului, primesti alte doua cuvinte, dar ele sunt diferite. Unul dintre ele este tradus sodomie. Ceea ce nu este tot una. Poti sa incerci tu sa o justifici cat vrei.

Acum despre sodomie. Traducerea cuvantului sodomie este una "relativa", nu conteaza in ce limba este facuta. Sodomia o fost mentionata prima data in Vechiul Testament, dar nu a fost definita de evrei niciodata. Eu, nu i-am gasit o definitie. Faptul ca noi definim cuvantul sodomie/sodomit in felul cum il definim nu inseamna ca este si o definitie corecta. Mai degraba o asumptie.
Ghiocel

[ #87469 ] Postby Emanuel12 on Wed Nov 04, 2015 4:58 am

Davieboy M'mare Ghiocel wrote:dar priveste contrastul dintre androkoites si arsenokoites a aceluiasi lexicon; arsenokoites = “man-minded”.
...
Nu stiu despre ce vorbesti tu. Probabil ca discutam doua subiecte diferite. Hai sa o luam pas cu pas:
1. Dute aici http://stephanus.tlg.uci.edu/lsj/#eid=1 ... rom-search

Drăguţule, dincolo de faptul că îţi etalezi impotenţa gramaticală pe aici (mâncând "cratima" de la cuvântul "dute", care se scrie corect "du-te"), hai să facem cum spui: să o luăm pas cu pas. Şi să mergem la linkul pe care l-ai oferit.
Eu ţi-am spus, imediat după ce tu ţi-ai oferit propria sursă (LSJ, cu care şi eu sunt de acord) că nu ştii să cauţi într-un Lexicon. Pentru că tu citeşti PE O LINIE MAI SUS în Lexiconul Lidell-Scott-Jones (LSJ) despre "arsenokoites".
Trebuia ca tu să fi priceput asta de când ţi-am atras atenţia prima dată. Căci iată ce ţi-am scris în postarea mea nr. #87432:
Emanuel12 wrote:Tu te-ai uitat la termenul precedent: "arsenofumos". Dar dacă te-ai fi uitat corect, ai fi văzut că de la "arsenokoites" te trimite la "arrenokoites", precizându-se astfel: ἀρσενο-κοίτης, v. ἀρρενοκοίτης. Deci "arsenokoites" este sinonim cu "arrenokoites" şi are acelaşi sens cu acesta. Ba mai mult, îţi dădea mură-n gură linkul către ἀρρενοκοίτης (arrenokoites). Trebuia să apeşi doar pe el, iar dacă ai fi făcut-o, ai fi văzut clar sensul lui arrenokoites ca fiind acela de SODOMIT.

Hai să te lămuresc o dată pentru totdeauna cum se caută în LSJ (fiindcă văd că oricât te-aş lua peste picior tot nu pricepi). Aşadar, când apeşi pe termenul din coloana din stânga (în cazul discutat, pe "arsenokoites"), atunci vei vedea în fereastra mare din dreapta 3 termeni pe verticală, şi anume:
*) orice termen pe care îl cauţi este evidenţiat într-un chenar de culoare bej, adică îţi apare la mijloc, între ceilalţi doi termeni, unul anterior şi altul următor. Acolo poţi vedea că "arsenokoites" te trimite la "arrenokoites", cu care are un raport SINONIMIC.
*) termenul de deasupra chenarului (în cazul nostru: "arsenofumos") ESTE TERMENUL ANTERIOR DIN DICŢIONAR. Şi poţi vedea asta uitându-te în coloana din stânga unde sunt încolonaţi toţi termenii din dicţionar. La acest termen te uiţi tu din greşeală, şi ai ajuns la concluzia eronată că "arsenokoites" ar însemna "man-minded".
*) termenul de sub chenar (în cazul nostru: "arsenomiktes") este termenul următor din dicţionar.

Deci, ţi-ai construit argumentele pe o eroare. Dacă e intenţionată sau nu, Dumnezeu îţi va vedea inima... dar mă mir că la celălalt termen al cărui link l-ai indicat tot tu (link), şi anume la termenul "androkoites", ai ştiut să te uiţi corect ÎN CHENARUL DE CULOARE BEJ!

Sensul lui "sodomit" vine de la Sodoma. Evreii nu numai că aveau o definiţie clară a "sodomiei", dar au prezentat-o clar prin detalii vetero-testamentare, atunci când citim că sodomiţii (= locuitorii Sodomei) erau bărbaţi, "tineri şi bătrâni", care voiau să aibă coit anal cu cei doi îngeri care veniseră la Lot (v. Geneza 19:4,5). Iar pe cei doi îngeri Biblia ni-i prezintă ca fiind "bărbaţi", nu "femei" (v. Gen. 19:10). Deci împreunarea sexuală abuzivă cu cei doi îngeri, sodomiţii nu şi-o puteau dori altfel decât prin penetrare anală. Deci, esenţa semanticii cuvântului "sodomie" presupune necesarmente coitul anal.
Homosexualitea, la modul general, înseamnă homosexualitate masculină (sodomie), dar şi feminină (lesbianism).
Lesbianismul, deşi este înfierat la Romani 1:26 (în coroborare cu versetul următor, Romani 1:27, unde este comparat ca devianţă sexuală cu sodomia), totuşi nu este inclus în sodomie, pentru că nu presupune coit anal. De altminteri, termenul provine de la locuitoarele insulei Lesbos, care nu sunt totuna cu bărbaţii Sodomei dornici de coit anal cu alţi bărbaţi, femei sau animale.

În română, termenul "sodomie" este prezentat fără nicio ambiguitate, şi confirmă clar coitul anal. Dicţionarul care defineşte corect acest termen este "Dicţionarul de Neologisme", de vreme ce termenul provine în română dintr-o limbă străină.
Şi alte dicţionare definesc termenul, dându-i sensul de "relaţii anormale (între parteneri de acelaşi sex, între oameni şi animale)", adică "homosexualitate" (parteneri umani de acelaşi sex) şi "zoofilie". Dar fără a preciza clar "coit anal", din ele s-ar putea înţelege că sodomia ar fi o homosexualitatea generală (şi sodomie, şi lesbianism). Dar nu este aşa, căci lesbiana n-are dotare naturală pentru a penetra anal o altă femeie. Sodomia implică neapărat coitul anal (conform dorinţei bărbaţilor Sodomei), deci nu se poate referi la lesbianism. Repet: Lesbos nu este Sodoma.

Deci, cel mai precis dicţionar care defineşte "sodomia" este, aşa cum am precizat, "Dicţionarul de Neologisme", fiindcă din el se desprinde clar nuanţa semantică de "coit anal":
Dicţionarul de Neologisme wrote:SODOMÍE s.f. Coit anal; (p. ext.) orice anomalie sexuală. [Gen. -iei. / < fr. sodomie].

Cu privire la anomaliile sexuale, se precizează clar aici: p. ext., adică "prin extensie". Deci, sunt de acord că sodomie poate însemna orice anomalie sexuală care vizează homosexualitatea masculină şi zoofilia, dar numai acele anomalii sexuale care au la bază coitul anal, aşa cum fac şi astăzi unii ciobani cu caprele. Asta înseamnă "p. ext." Cu alte cuvinte, chiar şi sexul anal al unui bărbat cu o femeie este "sodomie", prin extensie. Se spune că "a sodomizat-o".

Aşa că, drăguţule, poţi renunţa la ideea greşită cum că termenul de "sodomie, sodomit" ar fi ambiguu sau neştiut de evrei.

Emanuel12

[ #87474 ] Postby Ghiocel on Wed Nov 04, 2015 7:38 am

Iara scrii o gramada fara sa te atingi prea mult de esenta subiectului. Vorbarie multa pentru a distrage atentia. Hai sa-ti mai spun odata; nu e rau ca scrii mult, atata timp cat nu o aburezi.
Florin Laiu wrote:*) orice termen pe care îl cauţi este evidenţiat într-un chenar de culoare bej, adică îţi apare la mijloc, între ceilalţi doi termeni, unul anterior şi altul următor. Acolo poţi vedea că "arsenokoites" te trimite la "arrenokoites", cu care are un raport SINONIMIC.
*) termenul de deasupra chenarului (în cazul nostru: "arsenofumos") ESTE TERMENUL ANTERIOR DIN DICŢIONAR. Şi poţi vedea asta uitându-te în coloana din stânga unde sunt încolonaţi toţi termenii din dicţionar. La acest termen te uiţi tu din greşeală, şi ai ajuns la concluzia eronată că "arsenokoites" ar însemna "man-minded".
*) termenul de sub chenar (în cazul nostru: "arsenomiktes") este termenul următor din dicţionar.

Deci, ţi-ai construit argumentele pe o eroare. Dacă e intenţionată sau nu, Dumnezeu îţi va vedea inima... dar mă mir că la celălalt termen al cărui link l-ai indicat tot tu (link), şi anume la termenul "androkoites", ai ştiut să te uiţi corect ÎN CHENARUL DE CULOARE BEJ!
Extraordinar! Ti-am dat mura-n gura cum sa tastezi cuvantul ARSENOKOITES / ARSENOKOITHS si iti da acelasi rezultat = "man-minded". Ai incercat? :)

A priceput careva directiile intortocheate pline de cotituri de stanga si dreapta, pentru a chinui cuvantul "arsenokoites" in traducerea "barbat care are sex cu barbat"? Parca saptamana trecuta era cuvantul arrenokoites la care ne aducea itinerarul asta al tau! :)) Acuma este arsenomiktes. :)) Cine stie la ce rezultate te va duce Google saptamana viitoare. 'Bing Search' ai incercat ?

Florin Laiu wrote:Sensul lui "sodomit" vine de la Sodoma. Evreii nu numai că aveau o definiţie clară a "sodomiei", dar au prezentat-o clar prin detalii vetero-testamentare, atunci când citim că sodomiţii (= locuitorii Sodomei) erau bărbaţi, "tineri şi bătrâni", care voiau să aibă coit anal cu cei doi îngeri care veniseră la Lot (v. Geneza 19:4,5).
Sodomia este un termen relativ care este direct derivat din numele orasului Sodoma. Deci NU TRADUS, DERIVAT! Termenul sodomie este derivat din Sodoma/Sodomiti la fel cum termenul 'Romani' este un derivat de la 'ROMA', locuitorii Romei; la fel cum locuitorii României sunt identificati prin termenul 'Români'. Atata tot. Nimic altceva. Dar stii bine (si sper ca stiia sta) ca pacatul Sodomei este asumat astazi. Este doar o asumptie ca homosexualitatea era pacatul asta grav pentru care Sodoma a fost distrus. Homosexualitatea era unul dintre sutele de pacate care se faceau vinovati locuitorii Sodomei. (mai mult de atat, locuitorii Sodomei vroiau sa violeze cei doi ingeri, nu sa ii "homosexualizeze"! Nu e totuna!)
Ghiocel

[ #87480 ] Postby Dragano on Wed Nov 04, 2015 8:38 am

Am inteles ca Florin Laiu te-a cerut de nevasta ... Numai asa o sa intelegi cum sta treaba cu evreii ... A intrebat si Feresteanu de tine ...
Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

Images: 0

[ #87487 ] Postby Emanuel12 on Wed Nov 04, 2015 9:11 am

Davieboy Ghiocel wrote:Extraordinar! Ti-am dat mura-n gura cum sa tastezi cuvantul ARSENOKOITES / ARSENOKOITHS si iti da acelasi rezultat = "man-minded". Ai incercat? :)

Omule, scrii cu roşu tocmai ca să confirmi ceea ce eu am spus mai demult, şi anume că nimeni nu-ţi subliniază prostia mai bine decât tine însuţi. Mă determini tot timpul să te consider "prost cu spume", deşi încerc să fac eforturi supraomeneşti să te tratez ca şi cum ai avea creier.

Ca să-ţi răspund la întrebare: bineînţeles că am tastat exact cum ai spus tu, bineînţeles că şi la mine scrie sub căsuţa de căutare exact ceea ce scrie şi la tine: "Search within: Meanings | Greek".
Nu pricepi că dacă dai click-left pe orice termen ai vrea tu din coloana din stânga, pentru a vedea ce înseamnă, o să-ţi arate în fereastra principală ŞI TERMENUL ANTERIOR, DAR ŞI TERMENUL URMĂTOR.

Fiindcă îţi plac cărţile cu poze de colorat, hai să ataşez o captură de ecran ca să vezi corect.

Attachments
04-Nov-2015 15-51-59.jpg
Emanuel12

PreviousNext

Return to Spiritualitate