De ce Adam si Eva nu au avut copii in Eden?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #16086 ] Postby Fabianoo on Thu Mar 31, 2005 8:04 am

adam si eva trebuiau sa treaca proba pomului vietii, cred ca.
de aceea nu a ingaduit Dumnezeu sa aiba copii inainte de a fii pusi in fata alegerii, mai conret inainte de a ispit sarpele pe femeie. pentru ca imaginati-va ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi nascut un copil nepacatos, vesnic iar apoi parintii ar fi pacatuit. avea dreptul si el ca si ei sa ramana in continuare pe pamant. daca ar fi trecut proba, ar fi avut copii. daca n-ar fi trecut proba ar fi avut de asemenea copii. Parerea mea...

Edw. sa inteleg ca nu e pacat sa faci dragoste in sabat ... nu¿ :lol:
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #16088 ] Postby statornic on Thu Mar 31, 2005 8:19 am

Fabianoo wrote:adam si eva trebuiau sa treaca proba pomului vietii, cred ca.
de aceea nu a ingaduit Dumnezeu sa aiba copii inainte de a fii pusi in fata alegerii, mai conret inainte de a ispit sarpele pe femeie. pentru ca imaginati-va ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi nascut un copil nepacatos, vesnic iar apoi parintii ar fi pacatuit. avea dreptul si el ca si ei sa ramana in continuare pe pamant. daca ar fi trecut proba, ar fi avut copii. daca n-ar fi trecut proba ar fi avut de asemenea copii. Parerea mea...

Edw. sa inteleg ca nu e pacat sa faci dragoste in sabat ... nu¿ :lol:

Fabianoo interesanta explicatie. Ma faci oarecum sa ma gandesc mai mult la ce s-a intamplat in Eden cu cei doi.
Acuma daca stau bine si ma gandesc, Adam si Eva au primit porunca sa manance din toti pomii din gradina.. in afara de cel care reprezenta binele si raul sa nu manance.

De unde stim noi ca ei au fost ascultatori in toate lucrurile pana in momentul cand ei au fost amagiti si nu au mai ascultat ? Intelegi ce vreau sa zic ? Adica .. ei nu am mancat din pomul cunostintei binelui si raului dar au mancat din pomul vietii ... pt ca eu nu am inteles ca le era oprit sa manance din pomul vietii.

Asadar, ei fiind neprihaniti e posibil sa fi mancat din pomul vietii inainte de cadere. E posibil ? Apai daca e posibil atunci sa stiti fratilor ca oamenii din moment ce au gustat din nemurire vor continua sa existe.. dupa ce trupul acesta supus putrezirii va ramane in tarana.

Cam asta e parerea mea...

PS.
In Sabat trebuie sa faci dragoste cat mai mult.. nu sa devii ca iudeii plin de poruncele si poruncite si sa uiti de esenta DRAGOSTEA! Dar acum sa fim limitati si nu extremisti.. ca nici ce e prea mult nu e sanatos :P
E bine ca uneori in Sabat sa te pui pe post de la a face dragoste... sau e bine sa faci.. depinde de cuplu si relatia lor cu Dumnezeu, nu ? :)
statornic

[ #16090 ] Postby Fabianoo on Thu Mar 31, 2005 8:35 am

statornic, am impresia ca pentru tine este bine sa faci dragoste in sabat, dar nu duminica, nu? :lol:
e gluma omule...

sa stii ca iudeii fac dragoste in sabat, scrise Hasdeu mai sus.

statornic, sufletul isi pierde constienta dupa moarte. pana in ziua revenirii Domnului. este ca un somn fara vise, in care timpul isi pierde valoarea. cei morti de acum 5000 de ani se vor trezi si nu vor sti ca a trecut mai mult de un minut... Ma rog, ceva asemanator.

deci sufeltul, suflarea de viata de la Dumnezeu, se intoarce la Creator, care o pastreaza pana la ziua invierii. de ce sa complicam lucrurile cand ele sunt simple? stiu ca e tipic romanesc, dar hai sa intelegem... :)
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #16092 ] Postby statornic on Thu Mar 31, 2005 8:55 am

Hehe.. pai no.. cand mi-o da Domnul is mie o nevasta.. o sa vad daca pot face dragoste cu ea in fiecare zi
Ma refer la dragoste nu la sex :P

Fabianoo.. eu nu am vorbit despre constienta sufletului.. e clar ca esti aproape de adevar in ceea ce zici.. eu nu am idee cum e dupa moarte.

Eu doar am zis ca Adam si Eva e posibil ca inainte de cadere sa fi mancat din pomul vietii , pentru ca nu am vazut ca asta era interzis.. ca daca era interzis si ei mancau.. iar calcau o alta porunca.

Deci, daca ei doi au mancat din pomul vietii inainte de a cadea.. atunci se pare ca dupa ce latura asta pacatoasa va disparea (carnea.. ce e tarana) atunci va ramane si va continua sa existe omul in nivelul spiritual.. adica in duh!

Asta as vrea sa cercetezi ce am scris.
statornic

[ #16169 ] Postby Surpriza on Sun Apr 03, 2005 3:23 am

SJ doar doua intrebari as vrea sa pun, apoi ma retrag fiindca nu sunt intr-o stare deloc buna. Uite.. Adam si Eva si-au dat seama de goliciunea lor dupa ce au pacatuit. Atunci au fost izgoniti. Apoi, au conceput primul copil, pe Cain. Scria cineva ca ei trebuiau sa treaca proba Pomului Cunostintei, pentru ca nu cumva primul lor copil sa fie nepacatos, iar ei sa fie pacatosi... Cain a fost primul, si l-a ucis pe Abel, deci a fost cat se poate de pacatos. Asadar, prima idee ar fi ca nu au avut copii fiindca nu cunosteau modul in care sa-i faca, nefiind constienti de capacitatile lor de reproducere; ori, chiar nu aveau organe sexuale diferentiate.

Acum, despre Pomul Vietii, intr-adevar nu li s-a interzis sa manance si din acela, insa dupa luarea din Pomul Cunostintei, li s-a interzis cu desavarsire. De unde se trage concluzia ca au mancat din pomul vietii? Abia dupa ce au mancat din pomul cunostintei, zic eu, li s-au deschis ochii si au zarit pomul vietii, cu roadele sale bune de mancat. Pana atunci, ei nu zareau pomul vietii. De aceea Dumnezeu nu s-a mai ostenit sa-l interzica.
Surpriza

[ #16178 ] Postby DULCIANO on Sun Apr 03, 2005 9:24 am

De ce Adam si Eva nu au avut copii in Eden nu am gasit inca o explicatie sigura, dar Dumnezeu dupa ce ia creat lea zis:
Genesis 1:28 "Dumnezeu i-a binecuvîntat, şi Dumnezeu le-a zis: ,,Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pămîntul, şi supuneţi-l; şi stăpîniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pămînt."
Deci ar fi putut avea copii in gradina Edenului, de ce nu au avut? poate ca timpul prea scurt pana la caderea in pacat pare a fi cea mai plauzibila varianta. Interesant ca inainte sa zica "inmultitiva" Dumnezeu le spune sa creasca(se poate intelege si o crestere in cunostinta pe care Dumnezeu leo transmitea zilnic cu ocazia comuniunii face-to-face). In majoritatea postarilor de mai sus, mai ales cele ale lui Eliade, sunt foarte bine explicate aceste aspecte, insa vreau sa subliniez o idee: sa nu intelegem prin relatii sexuale in felul denaturat cum intelege lumea noastra in ziua de azi.

Daca Dumnezeu a asezat pomul vietii in Eden a facuto cu un scop. Iata ce mai vorbeste Biblia de acest pom:
Genesis 3:22 "Domnul Dumnezeu a zis: ,,Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul. Să-l împedecăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mîna, să ia şi din pomul vieţii, să mănînce din el, şi să trăiască în veci."
"Pentru a avea o existenţă veşnică, omul trebuia să continue să se împărtăşească din pomul vieţii. Ne mai având această posibilitate, vitalitatea lui avea să scadă în mod treptat, până când viaţa avea să se termine. A fost planul lui Satana acela ca Adam şi Eva, prin neascultare, să atragă dizgraţia lui Dumnezeu; şi apoi, dacă dădeau greş în a obţine iertare, el a sperat că ei aveau să mănânce mai departe din pomul vieţii, perpetuând astfel existenţa păcatului şi a mizeriei. Dar, după căderea omului, îngerii sfinţi au fost imediat însărcinaţi să păzească pomul vieţii. [..]. Nimeni din familia lui Adam n-a avut îngăduinţa să treacă peste această barieră şi să se înfrupte din fructele dătătoare de viaţă - de aceea nu există nici un păcătos nemuritor."

Revelation 2:7 "Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul: ,,Celui ce va birui, îi voi da să mănînce din pomul vieţii, care este în raiul lui Dumnezeu."

Revelation 22:2" 'n mijlocul pieţii cetăţii, şi pe cele două maluri ale rîului, era pomul vieţii, rodind douăsprezece feluri de rod, şi dînd rod în fiecare lună; şi frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor."

Isaiah 66:22,23 "Căci după cum cerurile cele noi, şi pămîntul cel nou, pe cari le voi face, vor dăinui înaintea Mea-zice Domnul-aşa va dăinui şi sămînţa voastră şi numele vostru.'n fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, -zice Domnul. "
Se afirma ca pomul vietii da rod in fiecare luna, rod care asigura vesnicia, rod lunar care aproape sigur are legatura cu aceasta inchinare de fiecare luna noua.

Revelation 22:14 "Ferice de cei ce pazesc poruncile (alte trad.: îşi spală hainele), ca să aibă drept la pomul vieţii, şi să intre pe porţi în cetate!"

Revelation 22:19 "Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta."
DULCIANO

Images: 2

[ #16189 ] Postby Alin7 on Mon Apr 04, 2005 3:10 am

Cel mai probabil si rezonabil raspuns este ca nu a existat timp pentru asta.
Obligativitatea relatiilor sexuale inainte de cadere poate fi pusa sub semnul intrebarii. Natura omului inainte de cadere e foarte probabil sa fi fost destul de diferita de cea a omului cazut, deci unele lucruri care le cunoastem acum s-ar putea sa nu aiba corespondent cu cele care erau inainte de cadere. Sa nu uitam cum s-a nascut Isus.
O intrebare si mai interesanta ar fi: se vor mai inmulti oamenii dupa a doua venire? Probabil ca nu, deoarece se spune ca institutia

casatoriei va fi desfiintata, deci si a familiei. Nu putem sti insa daca nu poate fi vorba de o familie intr-un cadru mai ..extins. E bine insa sa nu ne intrebam cu prea multa insistenta deoarece putem ajunge la concluzii spre sminteala. Tot ce mai avem nevoie este un profet care sa ne spuna ca lucrurile ar sta intr-un fel sau altul si deja sa facem si noi la fel in numele lucrurilor "care or sa vina". Exista si exemple in acest sens (mormonii, daca nu gresesc).
Nu exista dovezi Biblice in sprijinul ideii ca Adam si Eva ar fi

intretinut deja relatii sexuale in Paradis, desi unii se pare ca

agreeaza ideea. Chiar presupunind ca relatiile sexuale erau calea prin

care omul urma sa se reproduca, nu putem sti daca cei doi au fost

creati la virsta maturitatii sexuale, sau mai urmau sa creasca.
O alta remarca - ideea ca omul a fost facut sa ocupe locul ingerilor cazuti a aparut cu mult inainte de EGW.
O alta intrebare interesanta ar fi: cum se masura virsta omului pe timpul patriarhilor?erau aceeasi "ani" de acum? Exista dovezi in acest sens?(biblice sau ne-biblice?)
O alta intrebare interesanta: stia Dumneze ca Adam si Eva vor pica "testul fructului oprit"? Sa fi fost indemnul inmultirii stiindu-se ca va fi pus in aplicare DUPA cadere?
Statornic, nu cred ca cei doi au apucat sa manince din pomul vietii. Biblia spune ca le-a fost interzis accessul la el DUPA ce au mincat din pomul oprit pentru ca pacatul sa nu devina nemuritor. Deci daca ar fi apucat sa manince..Nu stiu care e traducerea cea mai corecta, dar din cea exista varianta cea mai plauzibila este ca era suficient sa manince o singura data din Pomul Vietii pentru a deveni nemuritori, cu pacatul inclus. Iarasi o intrebare interesanta: se spune ca moartea este plata pentru pacat. Daca ar fi mincat din pomul vietii, si ar fi devenit nemuritori, asta inseamna ca pacatul nu ar mai fi avut putere asupra lor? sau ca pacatele le-ar fi fost iertate?
O alta intrebare cu care nu sint lamurit: exista se pare doua idei in rindul celor care nu cred in viata de dupa moarte (pina la inviere). Una din ele este aceea ca nu exista suflet nemuritor. A doua, este ca sufletul exista, dar este inconstient dupa moarte. Care din variante este perspectiva oficiala a bisericii AZS si cum e sustinuta ea Biblic?
Alin7

[ #16191 ] Postby DULCIANO on Mon Apr 04, 2005 3:44 am

Varianta e cea biblica:

Genesis 2:7 "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din tărîna pămîntului, i-a suflat în nări suflare de viată, şi omul s'a făcut astfel un suflet viu."

Ezekiel 18:4 "Iată că toate sufletele sînt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."

Ecclesiastes 12:7" pînă nu se întoarce tărîna în pămînt, cum a fost, şi pînă nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat."

Ecclesiastes 9:10 "Tot ce gãseste mîna ta sã facã, fã cu toatã puterea ta! Cãci, în locuinta mortilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuialã, nici stiintã, nici întelepciune!"

John 11:11 După aceste vorbe, le-a zis: ,,Lazăr, prietenul nostru, doarme: dar Mă duc să-l trezesc din somn." 12 Ucenicii I-au zis: ,,Doamne, dacă doarme, are să se facă bine."13 Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau că vorbeşte despre odihna căpătată prin somn.14 Atunci Isus le-a spus pe fată: ,,Lazăr a murit.""

Job 14: "11 Cum pier apele din lacuri, şi cum seacă şi se usucă rîurile,12aşa se culcă şi omul şi nu se mai scoală; cît vor fi cerurile, nu se mai deşteaptă, şi nu se mai scoală din somnul lui. 13 Ah! de m'ai ascunde în locuinta mortilor, de m'ai acoperi pînă-Ţi va trece mînia, şi de mi-ai rîndui o vreme cînd iti vei aduce iarăş aminte de mine!"

Psalm 13:3 "Priveşte, răspunde-mi, Doamne, Dumnezeul meu! Dă lumină ochilor mei, ca să n'adorm somnul mortii,"

Psalm 115:17 "Nu mortii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii,"

Psalm 6:5 "Căci cel ce moare nu-şi mai aduce aminte de Tine; şi cine Te va lăuda în locuinta mortilor?"

.....
DULCIANO

[ #23653 ] Postby esaelp_nec on Sat Jan 07, 2006 10:48 am

Mai oameni buni!!!In primul rand vas ruga sa aveti grija la ce va ganditi!!!In gradina Eden nu cazusera inca in pacat.Asta a fost decizia Domnului cu privire la imultirea oamenilor.Poate ca daca nu am fi cazut in pacat,Domnul ar fi gasit alta cale.Domnul este o Fiinta superioara noua si noi nu avem capacitatea de gandire a Domnului asa ca ar fi mai bine sa nu o mai facem noi pe inspector-sefii si sa ne vedem de lucrurile cu adevarat importante.
esaelp_nec

[ #23666 ] Postby babysee20 on Sat Jan 07, 2006 4:01 pm

E o intrebare ff interesanta,desi unii refuza sa se gandeasca macar o clipa doar pt ca nu o vad aducatoare de vreun folos.Am citit cu atentie tot ce s-a scris pana acum.In principiu,imbratisez prima parte din raspunsul lui Surpriza in care argumenteaza bine cu texte biblice.

"Dupa aceea A CUNOSCUT Adam pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut pe Cain si a zis: "Am dobandit om de la Dumnezeu".

De aici reise foarte clar ca cei doi au avut contact intim doar dupa izgonirea din Eden.

Faptul ca, inainte de caderea in pacat, Adam si Eva nu aveau cunostinta "binelui si a raului" denota ca abia dupa ce "li s'au deschis ochii", ca urmare a incalcarii poruncii de la Dumnezeu, au constientizat importanta organelor lor sexuale, fapt pt care s'au si rusinat la vederea lor si s'au grabit sa le acopere.

Deci inclin sa cred ca cei doi s'au cunoscut intim doar dupa caderea in pacat.Argumentele invocate de altii cum ca nu au avut suficient timp sau ca erau prea "tineri" nu mi se par elocvente.Textele biblice spun totul.

De altfel,nu cred,cum s-a mai spus pe aici, ca nasterea aia dureroasa de care spunea bosuletz e doar o urmare a caderii in pacat;eu nu o vad deloc ca pe ceva urat,extrem de dureros-e o minune,e ceva de pret.Gandeste'te ca nimic in lumea asta nu se savarseste cu usurinta..tot ce e frumos,presupune efort.
babysee20

Images: 1

da

[ #23670 ] Postby aquaticus on Sat Jan 07, 2006 5:10 pm

babysee20, desi te chinui mult pleci de la premize gresite.

In GEN 2.24 spune asa
Deaceea va lasa omul pe tatal si pe mama sa, si se va alipi de nevasta sa, si se vor face un singur trup

Cum bine iti dai seama Adam si Eva nu aveau mama si tata si totusi acest verset se gaseste la inceputul cartii Geneva.
Tot la fel daca citesti mai departe vei observa cuvatul "lipi". Acest lipi se refera clar la relatii intime. Sper ca nu te-ai gandit ca se lipesc cu aracet sau alceva.
in continuare avem "se vor face un singur trup"acest lucru are doua explicatii: una a te face un singur trup insemna a functiuna ca un singur mecanism. Adica cei doi in cadrul casatoriei voi fi ca un trup. In acealasi timp se refera la relatii intime. Nu ai cum sa devi una cu sotul/sotia ta decat prin relatii intime. Iar daca acest lucru nu este insotit de dragoste si iubire atunci devine o metoda egoista de satisfacere, ceea ce este total gresit.

deci premiza ta ca relatiile intime au existat dupa caderea in pacat nu fac sens.
De ce nu au facut Adam si Eva copii , ne va raspunde Dumnezeu si la aceasta intrebare O data.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #23679 ] Postby babysee20 on Sun Jan 08, 2006 4:14 am

Aquaticus,trecand peste rautatea ta cu lipitul si aracetul, eu m'am axat doar pe urmatorul text care mie imi spune destul de clar cum au fost lucrurile. Si textul tau e valabil, evident ca si eu dau exact aceeasi explicatie verbului "a se lipi" din Biblie, dar nu cred ca poate cineva sa spuna cu certitudine daca ei au urmat sfatul divin, cel cu alipirea, inca din Eden.

Citeste cu atentie textul asta..."dupa aceea a CUNOSCUT(clar: a cunoscut INTIM) Adam pe Eva"...mie mi se pare destul de clar.

Surpriza wrote:"Si izgonind pe Adam, l-a asezat in preajma gradinii celei din Eden si a pus heruvimi si sabie de flacara valvaitoare, sa pazeasca drumul catre pomul vietii. Dupa aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut pe Cain si a zis: "Am dobandit om de la Dumnezeu".

.
babysee20

Re: da

[ #23680 ] Postby babysee20 on Sun Jan 08, 2006 4:29 am

Deaceea va lasa omul pe tatal si pe mama sa, si se va alipi de nevasta sa, si se vor face un singur trup

aquaticus wrote:Cum bine iti dai seama Adam si Eva nu aveau mama si tata

Permite'mi sa fac niste presupuneri.Nu, Adam si Eva nu aveau tata si mama, ba mai mult, ei il aveau doar pe Tatal, cel care i'a creat, cel care tine locul si de tata si de mama in Univers-deci este tot un parinte.

Faptul ca in continuare ni se spune ca "omul va lasa pe tatal si pe mama sa" si doar DUPA aceea se va alipi de nevasta sa,deci in intimitatea lor,departe de cadrul in care au crescut(poate fi Eden) ma face sa intaresc cele spuse mai devreme: doar dupa ce au lasat pe Tatal, pe Creatorul lor, pe parintele lor, ei s'au impreunat.
Toata argumentatia asta se bazeaza pe faptul ca eu CRED ca si Adam si Eva au avut "parinti", e adevarat, nu doua persoane diferite asa cum suntem noi obisnuiti sa vedem.
babysee20

da

[ #23683 ] Postby aquaticus on Sun Jan 08, 2006 5:41 am

avand in vedere modul tau de a interpreta texte biblice m-am gandit ca ti-a trecut si chestia cu aracetul prin cap :) nimic rautacios

exegeza Bibliei nu inseamna filozofarea Bibliei.

Dumnezeu nu a scris doar lor atunci si a scris si pentru noi acuma.

ne mai auzim 8)
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #23684 ] Postby kentucky_fried_chicken on Sun Jan 08, 2006 6:59 am

deleted
Last edited by kentucky_fried_chicken on Tue Nov 28, 2006 4:01 pm, edited 1 time in total.
kentucky_fried_chicken

[ #23688 ] Postby babysee20 on Sun Jan 08, 2006 10:41 am

aquaticus,da'mi voie sa'ti spun ceva ce nu'mi doream: esti nesimtit..la faza cu aracetul; prea te dai tu "intelept" pe aici.Nu cred ca am mai "interpretat" pana acum vreun text biblic incat tu sa fii sigur ca eu gresesc. Opiniile,interpretarile,presupunerile sunt proprii... daca tu nu dai unui text interpretarea mea( sau viceversa),asta nu te face cu nimic mai intelept decat mine...ai bunul simt si respecta'i pe altii; daca ai ceva personal cu mine, te astept sa ma contactezi si sa ma luminezi si pe mine in legatura aracetul si cu lipirea :D..ca tot ma consideri tu mai proasta..:D:D
babysee20

[ #23689 ] Postby gobycgd on Sun Jan 08, 2006 11:34 am

Ank asta poate fii una din intrebarile la care nu putem gasi raspuns in Biblie, asa cum sunt multe intrebari carora nu le gasim raspuns. Cert e k dk ei nu cadeau in pacat puteau avea copiii in Gradina Ened pentru k Dumnezeu le-a zis sa se inmulteasca si sa umple pamantul. Dar asta e firea omul.au cazut in pacat si mai departe stii si tu cum a venit primul copil.

Ce mi se pare intrebare de prost gust e dk au avut relatii sexuale in Gradina Eden. Nu stiu ce importanta are asta.(asta nu e pentru tine, ci pentru cel care a pus intrebarea asta prosteasca).

zbye.
gobycgd

[ #23690 ] Postby gobycgd on Sun Jan 08, 2006 11:35 am

Ank asta poate fii una din intrebarile la care nu putem gasi raspuns in Biblie, asa cum sunt multe intrebari carora nu le gasim raspuns. Cert e k dk ei nu cadeau in pacat puteau avea copiii in Gradina Ened pentru k Dumnezeu le-a zis sa se inmulteasca si sa umple pamantul. Dar asta e firea omul.au cazut in pacat si mai departe stii si tu cum a venit primul copil.

Ce mi se pare intrebare de prost gust e dk au avut relatii sexuale in Gradina Eden. Nu stiu ce importanta are asta.(asta nu e pentru tine, ci pentru cel care a pus intrebarea asta prosteasca).

zbye.
gobycgd

[ #23691 ] Postby Adivas on Sun Jan 08, 2006 12:06 pm

Na că m-am excitat şi eu.
Dacă stai şi te gândeşti cam cum erau lucrurile înainte de căderea în păcat, ce mai, deja ţi se-mblochează creeru'. Păi îţi dai seama ce-nseamnă să stai de vorbă cu Dumnezeu faţă în faţă?? Ce lucruri îţi poate spune Dumnezeu în mod direct! Îţi mai stă gândul la sex? Şi apoi, ai la îndemână o veşnicie întreagă ca să umpli pământul. La ce să te grăbeşti? Când sunt atâtea lucruri nemaipomenit de frumoase de făcut şi nu ca acuma ci pe îndelete, în detaliu, bine, până la capăt! Şi în Sabat o să te întâlneşti iar cu Dumnezeu...
Odată ş-odată tot o să spun eu ceva interesant!
Adivas

da

[ #23692 ] Postby aquaticus on Sun Jan 08, 2006 12:18 pm

babysee20 , normal ca sunt cel mai intelept :) asta e clar. nu vezi ca sunt GURU.
Chestia cu nesimtirea inca nu am dovedit nimica. In loc sa dai si tu un suc ca ti-am scos banul :lol:

ne mai vedem around :P
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #23693 ] Postby eugenyus007 on Sun Jan 08, 2006 12:41 pm

Putem sa gasim in sensul asta tot felul de opinii... insa, consider ca daca in Biblie nu este specificat lucrul acesta... raspunsul il putem afla doar in cer. Asa ca... fiti tari pana la capat! :) Mai ales pentru timpurile de acum... cred ca e o intrebare care nu prea isi are rostul intr-o oarecare masura... Nu invinuiesc pe nimeni... este doar o opinie..
eugenyus007

[ #23718 ] Postby daria on Mon Jan 09, 2006 7:02 am

eu zic ca daca Adam si Eva ar fi avut copii in Eden,femeia i ar fi facut mult prea simplu si in caz ca pacatuia ,ceea ce a si facut ,nu mai avea cum sa o pedepseasca Dumnezeu cu chinurile facerii:))...a asteptat sa vada cum se comporta...
daria

Images: 13

Re: da

[ #23725 ] Postby chanelh on Mon Jan 09, 2006 9:20 am

aquaticus wrote:. Insusi Dumnezeu a schimbat multe in dreptul omului dupa caderea in pacat.

In GENEZA 5.1 ne spune clar
Iatà cartea neamurilor lui Adam. In ziua cand a facut Dumnezeu pe om, l-a facut dupa asemanarea lui Dumnezeu.

Cu toti stim ca pacatul a schimbat multe in noi.Nicidecum Dumnezeu
chanelh

Images: 14

da

[ #23726 ] Postby aquaticus on Mon Jan 09, 2006 1:11 pm

chanelh, putina atentie cand citesti nu strica. Nu de alta dar interpretezi gresit ce am scris si poate ii faci si pe altii sa creada la fel.

daca observi bine am spus "in dreptul omului" si nu "IN NOI" asa cum ai lasat tu sa se inteleaga.

Si sa iti zic pe sleau ca sa intelegi, m-am referit la "Insusi DUmnezeu si-a schimbat atitudinea fatza de om dupa pacat" Nu a ezitat sa ia atitudinea imediat dupa neascultare...

next time nu ma mai fortza sa dau explicatii in plus. tkx
n. iorga
aquaticus
GURU

Re: De ce Adam si Eva nu au avut copii in Eden?

[ #87073 ] Postby Batranul Enoch on Fri Jan 23, 2015 7:39 pm

Adam si Eva nu au avut copii in Eden pentru ca nu au avut timp cand sa ii faca.

Ei au fost alungati din Eden la fix 2 saptamani dupa ce au fost creati, adica intr-o zi de vineri, a treia vineri din istoria lumii noastre. In aceeasi zi cand au pacatuit.

Daca omul nu a murit in aceasta zi este pentru ca S-a oferit un Substitut care sa sufere ulterior, dar in aceeasi zi calendaristica a anului, pedeapsa ce i se cuvenea lui Adam.

In ziua cand l-a creat pe om, Fiul lui Dumnezeu a construit si Sanctuarul ceresc ca o garantie ca Se va aduce ca jertfa inlocuitoare ( ‘’Mielul junghiat de la intemeierea lumii’’) si in acest Templu va miijloci cu sangele Sau pentru salvarea omului in cazul ca acesta avea sa fie doborat de Satana. Era 1 Nisan.

CALENDARUL IUDAIC ARE CA PRIMA ZI DIN AN ZIUA CREARII OMULUI.

Sanctuarul ceresc are aceeasi varsta cu omul.

Sanctuarul ceresc a devenit casa Fiului lui Dumnezeu :
‘’ Înţelepciunea şi-a zidit casa, şi-a tăiat cei şapte stâlpi.’’( Prov 9, 1)

De aceea a ordonat Dumnezeu lui Moise sa ridice cortul marturiei in prima zi a anului iudaic, pentru ca ziua inaltarii cortului pamantesc sa coincida cu ziua construirii celui ceresc.

‘’ 1 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
2 „În ziua întâi a lunii întâi, să întinzi locaşul Cortului întâlnirii.’’( Ex 40 ) .

Doua saptamani mai tarziu dupa crearea sa, Adam a cazut, si Fiul lui Dumnezeu a fost preuns ca Mare Preot in Sanctuarul ceresc. Pe 15 Nisan.
In aceeasi zi i s-a cerut lui Adam sa aduca prima jertfa, si cei doi pacatosi au fost imbracati cu sorturile facute din pielea mielului sacrificat.

HRISTOS A FOST RASTIGNIT PE CRUCE IN ACEEASI ZI DIN AN IN CARE ADAM A CAZUT.

De aceea a fixat Dumnezeu Pastele iudeilor pe data de 15 Nisan, adica in a cincisprezecea zi a calendarului iudaic. Pentru ca aceasta zi care trebuia sa arate inainte catre ziua in care avea sa Se aduca Domnul Isus ca jertfa, sa arate si inapoi catre ziua in care primul Adam trebuia sa moara, aceeasi zi din an, 15 Nisan.

A fost o zi de vineri, a sasea zi a saptamanii, ziua in care a fost creat omul, si in aceeasi zi a fost sadit si Edenul, primul Sanctuar pamantesc, in care Adam a fost imediat plasat, CA PAZITOR al gradinii si ca preot.

In aceeasi zi a fost ridicat Sanctuarul ceresc. Pazitorul lui a fost Insusi Constructorul sau, Cel care avea sa devina al doilea Adam.

Pe pamant Domnul Isus a exercitat dreptul Sau legitim de PAZITOR AL TEMPLULUI:

‘’Fariseii erau foarte încurcați și neliniștiți. De astă dată, poruncea Acela pe care ei nu-L puteau intimida. ISUS LUASE POZIȚIA DE PĂZITOR AL TEMPLULUI. Niciodată mai înainte nu-Și însușise o autoritate regală ca acum. Niciodată nu avuseseră cuvintele și faptele Lui o putere atât de mare. El făcuse minuni în tot Ierusalimul, dar niciodată într-un chip atât de solemn și impresionant. În prezența oamenilor care fuseseră martori ai faptelor Lui minunate, preoții și conducătorii nu îndrăzneau să I se arate pe față ca vrăjmași. Deși înfuriați și rușinați de răspunsul Lui, nu erau în stare să mai facă ceva în ziua aceea.’’{HLL 593.1}

A fost o zi de vineri, ziua a sasea a saptamanii, ziua in care a cazut in pacat paznicul gradinii Eden , si astfel Adam a pierdut dreptul la preotie in acest prim sanctuar pamantesc. Imediat Adam si Eva au fost alungati din paradis.

In aceeasi zi a saptamanii, intr-o vineri, Marele Paznic al Sanctuarului ceresc Si-a dat viata ca jertfa de rascumparare pentru neamul omenesc pe Golgota, si astfel a capatat dreptul de Mare Preot al Templului din ceruri:

‘’ 11 Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvârşit, care nu este făcut de mâini, adică nu este din zidirea aceasta,
12 şi a intrat, o dată pentru totdeauna, în Locul Preasfânt, nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi sângele Său, DUPĂ CE A CĂPĂTAT O RĂSCUMPĂRARE VEŞNICĂ.’’( Evr 9 )

A fost un mare triumf pentru Satana ca a reusit sa-l faca pe om sa cada si sa fie alungat din Eden:
‘’ Apoi Satana a triumfat. Prin căderea lui, îi făcuse și pe alții să sufere. El fusese izgonit din cer, ei, din Paradis.’’{ST 149.1}

In amintirea acestei zile de mare succes, ziua caderii omului, Satan a ales un numar pe care si-a propus sa–l impuna tuturor celor ce vor trai in continuare pe pamant, ca un semn ca ii recunosc victoria sa deplina asupra omului:
666
– trei de sase – caci in a sasea zi din cea de a treia saptamana a Pamantului a obtinut aceasta mare victorie.
Last edited by Batranul Enoch on Fri Jan 23, 2015 9:11 pm, edited 4 times in total.
Batranul Enoch

[ #87074 ] Postby Davieboy on Fri Jan 23, 2015 8:16 pm

Batranul Enoch wrote:Adam si Eva nu au avut copii in Eden pentru ca nu au avut timp cand sa ii faca.
..ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Pe asta ai auzit-o ? ... "Prostul cel mai NE-evoluat e cel pasionat de religie." - by Davieboy (January 23rd, 2015)

get it ? Image
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

[ #87075 ] Postby Batranul Enoch on Fri Jan 23, 2015 8:48 pm

Daviboi, ai citit postarea? Te intereseaza sigur, e cu chestii evreiesti. O sa vezi ca o sa se faca lumina in capul tau!
Batranul Enoch

[ #87076 ] Postby Davieboy on Fri Jan 23, 2015 9:13 pm

Batranul Enoch wrote:Daviboi, ai citit postarea? Te intereseaza sigur, e cu chestii evreiesti. O sa vezi ca o sa se faca lumina in capul tau!
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

...poi tu nu vezi ca sunt pasionat de voi, paganii? altfel de ce as sta atata printre voi? stii vorba aia, mai bine fruntas in [fostul tau] sat, decat codas la [evreii din] oras!

Ia zii din gura care ti-e teoria si trezeste-mi interesul - nu mai da atata copy/paste, sau ai de gand sa copii toata cartea aici?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #87077 ] Postby Batranul Enoch on Fri Jan 23, 2015 9:26 pm

Cei 7 stalpi pe care se sprijina templul ceresc sunt dispusi astfel: sase in colturile unui hexagon regulat si al saptelea in centrul cercului circumscris lui.
Batranul Enoch

[ #87078 ] Postby Davieboy on Fri Jan 23, 2015 9:33 pm

Batranul Enoch wrote:Cei 7 stalpi pe care se sprijina templul ceresc sunt dispusi astfel: sase in colturile unui hexagon regulat si al saptelea in centrul cercului circumscris lui.

huh !? Image
Davieboy

PreviousNext

Return to Spiritualitate