Isus a fost nascut de la inceput?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Isus a fost nascut de la inceput?

[ #5895 ] Postby Valentin on Tue May 11, 2004 5:54 am

Va salut pe toti in Numele Domnului Isus!

Citind cateva topic-uri am intalnit aceasta "explicatie" precum ca Domnul
Isus era cu Dumezeu de la inceput!
As vrea sa dezbatem acest subiect cu argumente Biblice
si nu cu pareri omenesti.
Pentru inceput as vrea sa aduc versetul din Exod 20:1~3:
"Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte, si a zis:
"Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine."

Aceasta arata ca noi trebuie sa ne inchinam unui Singur Dumnezeu!
Eu ce nu pot intelege este ca nu vad rostul nasteri Domnului Isus inca
de la inceput, in ceruri.
Existau si acolo pacatosi? Eu stiu ca El a venit sa ridice pacatul lumii, sa nimiceasca lucrarile satanei si
nu in ultimul rand sa refaca legatura noastra
cu Dumnezeu, cum era la inceput atunci cand Adam si Eva aveau partasie
cu Domnul.

Harul sa va fie inmultit si pacea Domnului sa fie in inima voastra!
Valentin

[ #5901 ] Postby nouneim on Tue May 11, 2004 8:21 am

Pace tie Valentin! Bine ai venit in forum!

Te felicit pentru preocuparile teologice si pentru ca vrei sa-ti formezi o convingere pe baza Bibliei si nu pe baza parerilor omenesti.

Eu am inteles din Biblie ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant fac parte din Dumnezeire dar ca exista un singur Dumnezeu. Chiar daca este greu de inteles, acest lucru este invatat de Biblie.

Eu ce nu pot intelege este ca nu vad rostul nasteri Domnului Isus inca de la inceput, in ceruri.

Sunt multe lucruri pe care nici eu nu le inteleg dar asta nu modifica valoarea lor de adevar.
Faptul ca Isus a fost de la inceput si mai mult, ca El este Dumnezeu, este o invatatura biblica.

Existau si acolo pacatosi?

Nu pacatul justifica existenta lui Dumnezeu. Nu trebuia sa existe pacatosi in ceruri ca Isus sa existe din vesnicie. El, in cadrul planului de salvare al omului, a avut functia de Mantuitor. A venit sa invinga pacatul si sa-i salveze pe pacatosi. Faptul ca EL s-a nascut pe acest pamant, nu inseamna ca atunci SI-a inceput existenta.

Eu nu stiu daca esti sau nu de acord cu ceea ce am scris mai sus. Daca sunt lucruri cu care nu esti de acord, o sa aduc si texte biblice care sa ne ajute sa intelegem mai bine acest subiect.

Domnul sa ne ajute sa descoperim adevarul.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #5917 ] Postby Arknghell on Tue May 11, 2004 4:05 pm

valentin vrei sa zici ca Isus s-a nascut in ceruri? Vrei sa spui ca este o fiinta creata? Poate nu am inteles topicul insa eu asa vad...
Arknghell

Images: 13

[ #5928 ] Postby Valentin on Wed May 12, 2004 12:35 am

Pace!
Uite, ca sa fie mai clara intrebarea mea am luat de pe alte topicuri
niste replici:
Creatiunea, Eliade22:
...o parte a Bisericii azs crede ca versetul 1 din Genza cap 1 este separat si ca a existat o creatiune la inceput de tot unde pamanul a fost lasat pustiu si gol.Dupa acea a venit Isus cand a creat pe om si l-a impodobobit cu tot cea ce ni se spune in capitolele urmatoare.

Pacatul...ce este ptr voi pacatul?, Eliade22:
Gasim in Ezekiel sau Sora White ca ne spune ca Satana a inceput sa doreasca sa fie precum ISUS si sa fie mandru...

Locul lui Ellen G. White in Biserica Adventista, Eliade22:
avid vrea sa faca un templu si intreaba pe Natan.Sa il fac?Si acesta spune -Fa-l.Dupa acea Isus ii spune lui Natan sa se duca la David sa ii spuna ca nu este el cel care va construi templul.

Dupa cum vezi profetii sunt oamenii cu defecte.Isus este singurul care este fara defect.Dar cand un profet greseste Isus il avertizeaza direct ca sa nu duca pe altii in ratacire.Pana si pe Balaam la mustrat direct.

Ce sa faci atunci cand te simti parasit de Dumnzeu?, Eliade22:
ora White spune ca Tatal era prezent si isi asunsese slava intr-un nor langa Isus.

Sper acum ca a-ti inteles intrebarea mea.
Da Arknghell, creat ca Duh, la asta m-am referit.

Domnul sa fie cu voi!
Valentin

a

[ #5962 ] Postby aquaticus on Wed May 12, 2004 9:29 pm

Dumnezeu este unitate si trinitate. Isaia 45.4 Deut. 4.35 " Numai tu ai fost martor la aceste lucruri, ca sa cunosti ca numai Domnul este Dumnezeu si ca nu este alt Dumnezeu afara de El"
Natura Divina este nedivizata si indivizibila lucru sugerat in deut 6.4 "...domnul, dumnezeul nostru este singurul domn. Dumnezeu nu este alcatuit din parti si nici nu poate fi impartit in parti. Aceasta unitate nu este insa in dezacord cu conceptul de trinitate.. O unitate nemerica este caracterizata numai prin unicitate. Unitatea lui Dumnezeu permite existenta unor individualitati personale distincte in natura divina, recunoscand in acelasi timp ca natura divina este una in numeric cat si etern. Unitatea implica faptul ca cele trei persoane ale trinitati nu sunt esente separate in cadrul aceleiasi esente divine. Ratiunea noastra nu poate arata unitatea lui Dumnezeu.. In teologia crestina termenul "trinitate" inseamna ca exista trei individualitati eterne distincte in aceeasi esenta divina, cunoscute de noi ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Sebalianismul sustinea o trinitate a revelatiei, nu si a naturii. Aceasta doctrina sustinea ca Dumnezeu ca Tata, este creatorul si legiuitorul,ca Fiu, El este acelasi Dumnezeu intrupat ca sa implineasca slujba rascumpararii, ir ca Duh sfant, estea acelasi Dumnezeu care lucreaza la regenerarea si la sanctificare. Estea ca si cum omul in acelasi timp poate di artist, invatator si prieten. Dar aceasta doctrina este o negare a doctrinei trinitatii, deoarece nu sunt trei individualitati in esenta si doar trei calitati ale aceleasi persoane.
Oricum doctrina despre trinitate este un mare mister!
Asta am gasit depre aceasta problema. Ajuta cat de cat sper.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #5997 ] Postby nouneim on Thu May 13, 2004 5:57 am

Valentin, eu am inteles de la tine urmatoarele:
1. Isus a fost initial Duh
2. Isus a fost o fiinta creata

Desi cred ca intrebarea i se adreseaza mai mult lui Eliade, o sa incerc sa spun si eu cate ceva.

1. Biblia ne spune ca pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut. Nu stim exact ce forma avea Isus inainte de intrupare. Stim insa clar ca El era o persoana si nu o putere sau entitate.
Inainte de a fi creat omul, Dumnezeu a spus:
"Sã facem om dupã chipul Nostru, dupã asemãnarea Noastrã" (Gen 1:26)
De aici inteleg ca omul a fost facut chiar si fizic avand oarecum aceeasi infatisare ca Dumnezeu. Asta imi spune ca Dumnezeu avea si are totusi o forma materiala si cred ca la fel avea si Isus inainte de intrupare. Pronumele folosit este la pers. I plural, "Noi".
In cap. 1 din Apocalipsa, Isus este vazut de asemenea cu o forma fizica dar nedegradata de pacat.
Desi cred ca Isus avea o forma materiala nu cred ca El este "prizonierul" acesteia. Noi stim prea putin din legile fizicii in general si cu atat mai putin din cele dumnezeiesti.
Drept sa-ti spun, (din cat inteleg acum) pe mine nu ma deranjeaza ca Isus sa fi avut inainte de intrupare, o alta forma. Nici nu cred ca conteaza. Biblia ne spune ca El a pastrat forma umana si dupa inviere. A pastrat urmele piroanelor pe care (din pacate) eu si cu tine le-am infipt in mainile Lui. Nu cred ca ar vrea vreodata sa renunte la aceste semne ale rascumpararii noastre.

2. Isus creatura.

Aici lucrurile stau putin diferit.
Cred ca Isus a fost si este Dumnezeu, "Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul" (Apoc 1:8 )

Ioan 10:33  "Iudeii I-au rãspuns: „Nu pentru o lucrare bunã aruncãm noi cu pietre în Tine, ci pentru o hulã, si pentru cã Tu, care esti un om, Te faci Dumnezeu"
Isus ar fi putut sa spuna, "Nu asta am vrut sa zic, nu am pretentii de Dumnezeu", dar nu a facut-o.

Ezekiel 14:14  "chiar de ar fi în mijlocul ei acesti trei oameni: Noe, Daniel si Iov, ei nu si-ar mântui decât sufletul lor prin neprihãnirea lor, zice Domnul, Dumnezeu.”
Daca Isus ar fi fost doar o creatura neprihanita, nu Si-ar fi putut mantui decat sufletul Lui.

Cap. 1 si 5 din Apocalipsa Il prezinta pe Isus primind aceleasi onoruri ca si Tatal : "cele patru fãpturi vii si cei douãzeci si patru de bãtrâni s-au aruncat la pãmânt înaintea Mielului".

Nu stiu daca esti multumit de raspuns. Daca nu, mai studiem!

Domnul cu noi!
nouneim
Moderator

[ #6005 ] Postby Valentin on Thu May 13, 2004 2:32 pm

Pacea sa fie peste voi!

Am citit cu interes ceea ce ati scris. Cu ajutorul Domnului am sa dau
raspunsurile din Scriptura. Asta a fost si intentia mea de la inceput,
sa incercam sa cautam raspunsurile numai din Cuvantul Domnului!

Aquaticus a scris "Dumnezeu este unitate si trinitate.", dupa care, "Natura
Divina este nedivizata si indivizibila lucru sugerat in deut...".
Eu ce sa inteleg, ca Domnul este Unul Singur dar sunt 3? Sau 3 intr-Unul
Singur? In fine.
IN SCRIPTURA NU EXISTA CUVANTUL TRINITATE!!!
Aquaticus, crezi ca eu pot fi si tata si fiu in acelasi timp?
Da pot fi. Sunt fiul tatalui meu si sunt parintele copiilor mei.
Matei 28:19 este cel mai controversat verset din toate timpurile. Pe baza
acestui verset au fost ucisi milioane de oameni in cruciadele produse de
stim noi cine. De ce? Trinitatea era la baza masacrelor.
Neacceptarea de catre cei ucisi a botezului trinitar.
In acel verset este scris: "Duce?i-v? ?i face?i ucenici din toate neamurile,
botezându-i în Numele Tat?lui ?i al Fiului ?i al Sfântului Duh."
Dar din acest verset se naste o intrebare. Nu? Care este Numele la care
se refera Domnul Isus atunci cand le spune ucenicilor. Este un NUME la
singular nu la plural.
Ciudat caci o singura data este scris in Scriptura despre acest botez.
Parca ar fi o taina. Nu credeti?
Sa cautam mai departe in Scriptura si sa nu ne limitam doar la un verset.
Caci un verset este ca si cum ar fi un singur martor.
Noi avem nevoie de cel putin 2~3 ca marturia noastra sa fie intarita.

Luca 24:47:"?i s? se propov?duiasc? tuturor neamurilor, în Numele
Lui, poc?in?a ?i iertarea p?catelor, începând din Ierusalim."

Fapte 2:38:""Poc?i?i-v?", le-a zis Petru, "?i fiecare din voi s? fie
botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea p?catelor voastre; apoi
ve?i primi darul Sfântului Duh."

Fapte 8:12:"Dar când au crezut pe Filip, care propov?duia Evanghelia
Împ?r??iei lui Dumnezeu ?i a Numelui lui Isus Hristos, au fost boteza?i, atât
b?rba?i cât ?i femei."

Fapte 8:16:C?ci nu Se pogorâse înc? peste nici unul din ei, ci fuseser?
numai boteza?i în Numele Domnului Isus.

Fapte 10:48:?i a poruncit s? fie boteza?i în Numele Domnului Isus
Hristos. Atunci l-au rugat s? mai r?mân? câteva zile la ei.

Fapte 19:3~5Dar cu ce botez a?i fost boteza?i?" le-a zis el. ?i ei au
r?spuns: "Cu botezul lui Ioan." Atunci Pavel a zis: "Ioan a botezat cu
botezul poc?in?ei, ?i spunea norodului s? cread? în Cel ce venea dup? el,
adic? în Isus." Când au auzit ei aceste vorbe, au fost boteza?i în Numele
Domnului Isus.
[b]

Romani 6:3:[b]Nu ?ti?i c? to?i câ?i am fost boteza?i în Isus Hristos, am fost
boteza?i în moartea Lui?

Frate draga atunci cand Domnul spune in Geneza: "S? facem om dup?
chipul Nostru, dup? asem?narea Noastr?...", vezi tu pe Isus aici?
Domnul voarbea cu ingerii din jurul Sau nu cu Domnul Isus.

1Ioan 4:2:"Duhul lui Dumnezeu s?-L cunoa?te?i dup? aceasta: Orice
duh, care m?rturise?te c? Isus Hristos a venit în trup, este de la
Dumnezeu;"

1Tim. 3:16:"?i f?r? îndoial?, mare este taina evlaviei... "Cel ce a fost
ar?tat în trup, a fost dovedit neprih?nit în Duhul, a fost v?zut de îngeri, a
fost propov?duit printre Neamuri, a fost crezut în lume, a fost în?l?at în
slav?.""

Ca incheiere as vrea sa aduc versetul din 1 Ioan 5:20:
?tim c? Fiul lui Dumnezeu a venit, ?i ne-a dat pricepere s? cunoa?tem
pe Cel ce este adev?rat. ?i noi suntem în Cel ce este adev?rat, adic? în
Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adev?rat ?i via?a ve?nic?.

Harul Domnului Isus sa fie cu voi toti! Amin!
Valentin

[ #6011 ] Postby Hasdeu on Thu May 13, 2004 3:23 pm

Frate Valentin, spune drept esti de la martorii lui Yehova sau ai doar pareri identice cu ale lor? Sfanta Treime e o taina a crestinatatii si nu cred ca ti-o poate lamuri cineva. O acceptam prin credinta.
Dumnezeu Tatal nu are sotie cu care sa faca copii precum oamenii. Te rog mult de tot nu-L potrivi pe Marele Creator cu parerile omenesti. Mai degraba admite ca nu-L putem intelege pe deplin pt ca e infint deasupra muritorilor...
Isus este Dumnezeu. Punct. Nu are mama, nu are tata, exista din vesnicii, are viata in El Insusi, e deasupra timpului. Expresia "Fiul lui Dumnezeu" a fost data pt noi muritorii .
In cer, inainte de caderea lui Lucifer, Dumnezeu Fiul- Hristos era usor de abordat de ingeri. Unul dintre ingeri chiar a inceput sa creada ca Isus e deopotriva cu ei si ca el ar fi mai potrivit sa-i ia locul... Dragostea lui Hristos care se face una cu omul cazut in pacat, prietenia lui cu ingerii, etc nu trebui sa ne faca sa uitam ca e totusi Dumnezeu!

In 1844 Dumnezeu a infiintat Biserica Lui- Biserica AZS. Satana a venit si el in acelasi an cu contrafacerile lui infiintand Martorii lui Yehova si Mormonii lui Joseph Smith(francmason de grad 32). Yehova este Dumnezeu, e un adevar indiscutabil al yehovistilor si e de apreciat zelul lor misionar. La fel de adevarat e ca si Isus e Dumnezeu.
Daca iti dau un pahar cu jumatate apa, jumatate otrava il bei? Jumatatea de apa ar fi dumnezeirea lui Yehova si jumatatea de minciuna otravitoare
ar fi negarea dumnezeirii lui Isus, singurul care ne poate mantui, singurul care mijloceste sus in ceruri.
Hasdeu

[ #6016 ] Postby Arknghell on Thu May 13, 2004 4:14 pm

Mai... teoriile ariene nu sunt prea binevenite pentru ca ar fi o blasfemie la adresa lui Isus. Isus este dintotdeuna deopotriva egal cu Dumnezeu Tatal si duhul Sfant. Cum a zis Hasdeu inainte este o taina pe care sincer ... va fi prima intrebare pe care i-o voi pune lui Isus.
"La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu". Cine e Cuvantul? Isus Hristos. De ce sa mai discutam atata pe divinitatea lui Isus? El care va fi făcută la vremea ei de fericitul

"singurul Stăpînitor, Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor,
este din eternitate... · Si aici e vorba de Isus...
Arknghell

Images: 13

da

[ #6021 ] Postby aquaticus on Thu May 13, 2004 10:11 pm

Valentin, nu o sa ma apuc sa comentez ce ai scris pentru ca nu asta vreau sa imi fie rolul. Tu citeste ce scriu eu si altii si compara cu conceptiile tale si vezi care sunt mai aproape de adevar si creaza mai putina confuzie.
Mie imi plac lucrurile simple si clare. Cand vad teori revolutionare, idei care mai rau imi creaza ceata in minte decat lumina, le ignor, nici macar nu ma gandesc la ele. Este mult mai usor sa intelegem ce vrea Dumnezeu sa stim despre El, fara a incerca noi cu mintea noastra limitata sa lamurim, inventam, nascocim.
Revin la trinitate. Prima data acest termen a fost folosit in forma lui greaca "trias" de catre Teofilus din Antiohia(apr. 181 d. H ) iar in latina "trinitas" de catre Tertulian in apr (220 d H) Ce am explicat in postul anterior este teoria crestina despre Trinitate. Daca cineva nu acepta trinitatea cum s-a explicat, nu este considerat crestin.
V.T. In partea a doua din Mica 5.2 ni se spune despre Isus" ......se suie pana in vremurile stravechi, pana in zilele vesniciei". Ce parere aveti de tripla folosire a cuvantului sfant din Apoc. 4.8? ..." Sfant, Sfant, Sfant, este Domnul Dumnezeu cel Atotputernic, care era, care este, care vine"
Deasemenea "ingerul Domnului" face referire la cea de-a doua persoana a trinitatii. Ingerul Domunului este identificat cu Domnul si totusi distinct de El. El i-a aparut lui Agar (gen.16 7-14) lui Avraam gen 22 11-18 lui Moise exodul 3 2-5 etc

Martorii lui Yehova pentru mine sunt de neinteles. Docrinele lor despre trinitate, isus, duh sfant, mantuire, cei 144.000, mantuire, etc. sunt foarte ciudate.
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #6030 ] Postby nouneim on Fri May 14, 2004 2:24 am

Mai fratilor hai sa discutam asa cum spunea Valentin, cu Biblia pe masa.
Hasdeu, sunt total de acord cu tine dar nu poti pune stampila de "otrava" si "contrafacere satanica" fara sa argumentezi biblic.

Eu cred ca sunt multi oameni sinceri intre Martorii lui Jehova carora trebuie sa le aratam cu Scriptura care este adevarul.

Pana acum noi am adus unele versete, Valentin a adus altele. Parca suntem intr-un dialog al surzilor...
nouneim
Moderator

[ #6031 ] Postby eliade22 on Fri May 14, 2004 2:28 am

Valentin ar trebui sa fi onest cu noi si sa ne spui daca esti martorul lui Iehova ca sa putem intelege mai bine dupa ce pozitii pleci si hermeneutica ta Biblica.Nu trebuie sa ne fie rusine de apartenenta religioasa sau simpatie pe care o purtam unei denominatiunii.Aceasta ne-ar ajuta sa intelegem afirmatiile tale intr-un context.

In primul rand Dumnezeu se revela omenirii la plural.

Biblia incepe cu urmatoarele cuvinte in hebraica:

Bereshit barah ELOHIMAdica tradus literal:
La inceputul inceputurilor au creat Dumnezei......

ELOHIM ESTE UN PLURAL MAJESTATIC.Acest ELOHIM intr-o traducere literala dupa conceptul nostru cum este un plural implica Dumnezeii.

Atunci intervine intrebarea :-Cine sunt acesti Dumnezei?

Si mi-a placut mult un verset pus de tine si am sa il copiez si eu.

Matthew 28:19-20 Duce i-vã si face i ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfîntului Duh.
20 invatati-i sã pãzeascã tot ce v'am poruncit. si iatã cã Eu sînt cu voi în toate zilele, pînã la sfîrsitul veacului. Amin. ´´

Deci aici descoperim cine este acea Trinitate despre care ne vorbeste termenul ELOHIM(Dumnezeu la plural)

Caci in versetul 20. ni se spune ca Eu sunt cu voi nu ii vad nici o problema.Trinitatea functioneaza intr-o armonie absoluta tocmai de acea ni se descopera sub un substantiv nume propiu plural(ELOHIM) si vorbind despre acest plural ca unul singur cu acelasi atribute.
Pe cand unii vor sa fie martorii lui Iahve (ISUS)altii vor sa fie martorii lui ELOHIM adica(TATAL,FIUL,DUHUL SFANT)

Si in ce priveste preexistenta luui ISUS imi place urmatorul verset:

Luke 20:41-44 Isus le-a zis: ,,Cum se zice cã Hristosul este fiul lui David?
42 Cãci însuº David zice în Cartea Psalmilor: ,Domnul a zis Domnului meu: sezi la dreapta Mea,
43 pînã voi pune pe vrãjmasii Tãi supt picioarele Tale.` 44
Deci David 'l numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?``

Cu drag Eliadde!
Last edited by eliade22 on Sat May 15, 2004 5:55 am, edited 2 times in total.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #6032 ] Postby nouneim on Fri May 14, 2004 2:41 am

Valentin a spus:
IN SCRIPTURA NU EXISTA CUVANTUL TRINITATE!!!

Ai dreptate. Asa e. Hai sa vedem insa, ce dovedeste asta.
In Biblie nu apare termenul de "hermeneutica", totusi textul biblic trebuie interpretat corect, nu apare termenul de "escatologie", totusi Biblia se refera la evenimentele finale, nu apare expresia "neprihanire atribuita", totusi Biblia vorbeste de curatirea pacatosului si acordarea neprihanirii lui Christos.
Termenul de "trinitate" a fost inventat probabil mai tarziu insa nu inseamna ca trebuie sa ne poticnim de asta, corect ? Conteaza adevarul din spatele lui.

Sa cautam mai departe in Scriptura si sa nu ne limitam doar la un verset. Caci un verset este ca si cum ar fi un singur martor.

Este un principiu bun. Sa-ti dau un exemplu insa:
De 10 ori pot spune ca masina mea este verde.
O singura data spun ca masina mea este verde si are roti.

Acum, nu cred ca iei doar cele 10 afirmatii identice dar care nu se contrazic cu a 11-a.
Mult mai corect este sa spui ca masina este si verde, are si roti, nu ?
Si in plus, textul dat de tine nu este singurul din care deducem Trinitatea, deci sunt mai multi martori (cum ziceai tu).

Intr-o evanghelie ne spune ca la procesul lui Isus a cantat cocosul o data, in alta se spune ca de doua ori. Care crezi ca e adevarul? Normal, cel care include ambele raspunsuri.

Principiul cu 2-3 martori e bun in special atunci cand ai o singura afirmatie care le contrazice pe cele mai multe. Nu este cazul aici.

Mai studiem.
nouneim
Moderator

da

[ #6048 ] Postby aquaticus on Fri May 14, 2004 8:08 am

Imi plac argumentele voastre.

Martorii lui Yehova considera ca a doua revenire a lui Isus a avut deja loc sub o forma invizibila.El a devenit Rege in 1914 cand a intrat intr-o alta stare. Atunci si-a luat alte puteri si capacitati care nu le avea inainte. Aceasta doctrina respinge dumnezeirea lui Isus, suveranitatea,eternitatea si chiar rolul Lui de Mesia. Dar aceste lucruri nu sunt spune in numeroasele lor partide de evanghelizare. Ei spun ca il considera pe Isus Dumnezeul Biblic si va fi salvatorul.
Deasemenea Duhul Sfant este impersonal nu personal. El este o entitate , sau o forta activa supusa direct lui Dumnezeu.Acest nu reprezita o persona distincta pentru ei.

In NT deasemea este mentionata trinitea in diferite forme. NU o sa am timp acuma sa scriu mai multe, dar o sa mai reven.
O chestie de remarcat, este ca de fiecare daca cand este mentionata trinitea, sunt la acelasi nivel una cu alta. La botezul lui Isus Isus este identificat ca Fiu a lui Dumnezeu (Matei 3.16,17)
Isus poseda cele cinci atribute care sunt unice si distinct divide: eternitatea,omniprezenta,omniscienta,omnipotenta si imuabilitatea.
.....In versetul din Apc. 4.8 cand spune Sfant, Sfant, Sfant.... cred ca se refera la Trinitate ca fiiind un singur Dumnezeu.
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #6071 ] Postby Valentin on Sat May 15, 2004 3:56 am

Iov 38:5~7:"Spune, daca ai pricepere. Cine i-a hotarat
masurile, stii? Sau cine a intins franghia de masurat peste el?
Pe ce sunt sprijinite temeliile lui? Sau cine i-a pus piatra
din capul unghiului, atunci cand stelele diminetii izbucneau
in cantari de bucurie, si cand toti fiii lui Dumnezeu
scoteau strigate de veselie?"

Isaia 44:24:"Asa vorbeste Domnul, Rascumparatorul tau, Cel ce
te-a intocmit din pantecele mamei tale:
"Eu, Domnul, am facut toate aceste lucruri, Eu singur am
desfasurat cerurile, Eu am intins pamantul. Cine era cu Mine?"

Isaia 45:12:"Eu am facut pamantul, si am facut pe
om pe el; Eu cu mainile Mele am intins cerurile,
si am asezat toata ostirea lor."

Isaia 45:15:"Dar Tu esti un Dumnezeu care Te ascunzi,
Tu, Dumnezeul lui Israel, Mantuitorule!"

Isaia 45:18:"Caci asa vorbeste Domnul, Facatorul cerurilor,
singurul Dumnezeu, care a intocmit pamantul, l-a facut
si l-a intarit, l-a facut nu ca sa fie pustiu,
ci l-a intocmit ca sa fie locuit:
"Eu sunt Domnul, si nu este altul!"

Isaia 45:21~23:"Spuneti-le, si aduceti-i incoace, ca sa se
sfatuiasca unii cu altii! Cine a prorocit aceste lucruri
de la inceput, si le-a vestit de mult? Oare nu Eu, Domnul?
Nu este alt Dumnezeu decat Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu
drept si mantuitor, alt Dumnezeu afara de Mine nu este.
intoarceti-va la Mine, si veti fi mantuiti toti cei ce
sunteti la marginile pamantului! Caci Eu sunt Dumnezeu,
si nu altul. Pe Mine insumi Ma jur,
adevarul iese din gura
Mea si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi
se va pleca inaintea Mea, si orice limba va jura pe Mine."

Isaia 47:4:"Rascumparatorul nostru se cheama Domnul ostirilor,
Sfantul lui Israel."

Geneza 22:15~17:"ingerul Domnului a chemat a doua oara
din ceruri pe Avraam, si a zis: "Pe Mine insumi jur, zice Domnul:
pentru ca ai facut lucrul acesta, si n-ai crutat pe fiul tau,
pe singurul tau fiu, te voi binecuvanta foarte mult si-ti voi
inmulti foarte mult samanta, si anume: ca stelele cerului si
ca nisipul de pe tarmul marii; si samanta ta va stapani
cetatile vrajmasilor ei."

Evrei 6:13~14:"Dumnezeu, cand a dat lui Avraam fagaduinta,
fiindca nu putea sa Se jure pe unul mai mare decat El,
s-a jurat pe Sine insusi,
si a zis: "Cu adevarat te
voi binecuvanta, si iti voi inmulti foarte mult samanta.""

Nu frate, nu fac parte din nici o organizatie amintita mai sus.
Fac parte din Biserica Dumnezeului Celui Viu!
Valentin

[ #6073 ] Postby eliade22 on Sat May 15, 2004 5:49 am

Valentin se pare ca nu citesti cea ce noi iti scriem ci doar vii si arunci ca la animale insignificante o droaie de versete si hai comentaimile sau ,,lamuritima´´.

Nu am vazut nici un comentariu obiectiv de-al tau la cea ce am scris noi .Se presupune ca noi trebuie sa iti lamurim tie probleme ,indoieli,capricii sau numestele cum vrei dar tu dai dovada de o mare lipsa de respect.Prin actitudinea ta parca te-ai cocota pe o treapta superioara si noi suntem pitici care nu intelegem Biblia suntem gresiti si trebuie sa demostram ceva.
Tu ce ne-ai demostrat noua ma rog?

Colegii mei de forum au pierdut timp s-au rugat si s-au fortat sa gaseasca versete sa le comenteze sa vada ce zic parintii Apostolici etc.
Tu vii cu Control C sI Control +V dai copy si parca tu vii cu,, Sola Scriptura´´ si noi cu argumente inventate sau lipsite de fundament .

Am sa iti raspund cu un verset de-al tau sperand ca ai citit ce insemna Elohim.

Versetul pus de tine Isaia 45:15

"Dar Tu esti un Dumnezeu care Te ascunzi,
Tu, Dumnezeul lui Israel, Mantuitorule!"

In hebraica transliterat caci scriptul forumului nu accepta litere in hebraica si ar fi fost frumos daca le-ar fi acceptat:

´äkën ´aTTâ ´ël misTaTTër ´élöhê yiSrä´ël môšîª`

Dupa cum vezi in Romana primul El din hebraica este tradus ca Dumnezeu:Acest ,,EL´´este o forma akadica straveche de a numi pe Dumnezeu si este nume comun singular absolut, masculin in hebraica.

A doua traducere care vine cu termenul Dumnezeu este ELOHE forma prescurtata a lui ELOHIM.care in hebraica se gaseste ca nume plural absolut singular masculin.

Deci odata ni se vorbeste despre Dumnezeu in singular si odata in plural.

De ce?

Pentruca Trinitatea actueaza ca unul singur si poti vorbi odata despre ISUS care este una cu Tatal si Duhul Sfant si te referi la toti trei sau odata despre ELOHIM care este Tatal,Fiul,Duhul Sfant si este ca si cum ai vorbi despre toti si unul singur in parte.

Dupa cum vezi propiul ,,tau ´´verset vorbeste despre un singur Dumnezeu care odata il pomeneste in singular EL si odata in plural.
Pentruca odata ce pronunti un singur nume din Trinitate este ca si cum ai vorbi despre toti trei si cand vorbesti Despre ELOHIM la fel poti vorbi despre un Singur Dumnezeu in plural pentruca sunt unul singur in TREI.

Apropo spui ca faci parte din Biserica Dumnezeului celui viu daca te referi la Elohim care este tradus din Hebraica ca Dumnezeu faci parte din Biserica DUMNEZEILOR CELOR VII.(TATAL,FIUL,DUHUL SFANT)Si poate nu iti dadusei seama.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

[ #6077 ] Postby Hasdeu on Sat May 15, 2004 1:04 pm

Valentin wrote:IN SCRIPTURA NU EXISTA CUVANTUL TRINITATE!!!
Valentine, in Matei 28: 19-20 Isus ii indeamna pe ucenici sa mearga sa boteze in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant. mai tarziu in epistole, Pavel ne spune in cateva randuri ca in cer sunt 3 care marturisesc Tatal, Fiul si Duhul Sfant, pt ca din vechimemarturia credibila trebuia confirmata de cel putin 2,3 martori. Tatal, Duhul si Fiul au fost impreuna in fiecare moment cheie din planul de mantuire: la creatiune Duhul plutea pe deasupra apelor, Tatal a creat totul prin Cuvant- prin Fiul Logosul datator de viata; la botezul Fiului Tatal a vorbit din cer si Duhul a coborat in chip de porumbel. Dupa ridicarea Fiului la cer, Duhul il inlocuieste convingand lumea de pacat.
Trinitatea era la baza masacrelor.
Aberatii incredibile! Sta Yehova Creatorul la baza masacrelor? Nu stii de ce duhuri demonice esti stapanit... v-au spalat creieri mai marii vostri yehovisti, omule! Razboaiele papalitatii nu a fost cauzate de credinta in Trinitate, ci tocmai de necunoasterea lui Dumnezeu. papalitatea a dorit dominatia mondiala mai mult decat evanghelizarea ei.
Marea greseala a yhehovistilor vostri e fudulia lor. satana le gadila orgoliile si intelectele si ajung sa pretinda ca il pot explica pe Dumnezeu si ca pt ei nu exista taine. Daca Il intelegi pe deplin pe Creator deja esti egal in inteligenta si intelepciune cu El, ceea ce nici o fiinta creata nu va putea vreodata...

Pocaieste-te si acceptal pe Hristos ca mantuitor personal, altfel ratacirile yehoviste te vor duce la iazul de foc care este moartea a 2a- moartea definitiva. Alege azi cui vrei sa slujesti... de alegerea ta depinde destinul tau...
Hasdeu

da

[ #6081 ] Postby aquaticus on Sat May 15, 2004 4:27 pm

Hasdeu sigur l-ai atras de partea ta pe Valentin!! Misiune ratata frate. (e prima data cand folosec frate pe foum)
Tu daca ai creste ani si ani in cap cu o doctrina si ar veni 3 sau 4 si ti-ar spune alceva, ai accepta imediat? Eu unul nu. Este hrana care se digera mai greu si in timp. Nu sunt de accord cu pusul la zid si cu executarea.
Eliade noi ne facem dadoria, nu trebuie sa il trag eu la raspundere pe x sau pe x ca nu vrea sa priceapa. Este un Duh Sfant care lucreaza. M-ati dezamagit prin atitudinea voastra!!!
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #6083 ] Postby Hasdeu on Sat May 15, 2004 7:53 pm

Aquaticus primul pas pt o obsevatie e privatele. Te inteleg ce vrei sa spui, poate ca nu am avut indelunga rabdare necesara, dar una e sa intrebi si sa asculti raspunsurile gandind la argumentele celorlalti si alta e sa turui mecanic versete interpretate fortat. Ar fi trebuit sa il iubesc mai mult, altfel ce crestin mai pot pretinde ca sunt...
Dar ai vorbit vreodata cu vreo masina mecanica numit martor al lui Yehova? Stiu absolut tot si Dumnezeu nu le mai poate revela absolut nimic nou din adevarurile Lui. Reusesc sa ameteasca oameni care nu cunosc Biblia cu cateva verste disparate, interpretate in mod fortat ca sa se potriveasca cu ideile lor.

Valentine, cine era Rascumparatorul lui Iov? Nu Hristosul care a murit pe cruce ca sa-l rascumpere pe Iov din pacat, si la fel pe tine, pe mine din moartea pe care o meritam pt pacatele noastre?
Dumnezeu e mai plinde iubire decat crezi. Voi nu puteti concepe ca Dumnezeu Insusi poate fi rastignit, dar acest adevar e unica noastra speranta! Daca Isus era doar om si nu si Dumnezeu, nu ar mai fi putut fi Rascumparator. Doar cineva egal in sfintenie cu Tatal, cu Legea, putea implini cerintele legilor controvesei din Marea Lupta intre Hristos si satana... Gandeste-te numai o secunda daca Isus nu e cumva Dumnezeu si voi luptati impotriva Lui...

Uite cateva versete 1 Ioan 2, 4 "Cine zice Il cunosc si nu pazeste poruncile Lui este un micinos, si adevarul nu este in el."
2 Ioan 4:2,3 "Duhul lui Dumnezeu sa-l cunoasteti dupa aceasta : orice duh care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu; si orice duh care nu marturiseste pe Isus, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist"
Marturisete miscarea Martorii lui Yehova ca Isus e Dumnezeu venit in trup omenesc? Bineinteles ca nu! Roaga-te la Yehova sa-ti arata daca Isus Hristos este sau nu Dumnezeu pt ca de intelegerea pe care vei avea atarna destinul tau vesnic, cum ti-am mai spus... Sa fii iubit de Yehova! Yehova e Dumnezeu Creatorul, Dumnezeu minunat!
Hasdeu

[ #6150 ] Postby nouneim on Mon May 17, 2004 8:49 am

Valentin, cred ca iti e comod sa renunti si sa spui ca ai intrat odata pe un forum AZS si te-au facut cu "ou si cu otet".

Incearca sa vezi fara prejudecati argumentele noastre si comenteaza-le daca nu esti de acord cu ele.
Si noi avem aceeasi Biblie. Versetele pe care le-ai scris aici spun o realitate: Este un singur Dumnezeu. Corect!
Nu uita insa ca exista si alte versete care spun ca acest unic Dumnezeu este format din 3 Persoane.
Trebuie doar sa armonizam toate versetele biblice.

Mai studiem!
nouneim
Moderator

[ #6171 ] Postby Hasdeu on Mon May 17, 2004 3:31 pm

Nouneim, yehovistii nu au aceeasi Biblie. A o biblie a lor cu multe modificari. Apoc 22, 19: "si daca scoate cineva ceva sin cuvintele acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfata, scrisa in cartea aceasta."
Un exemplu doar: Ioan 1,1 : "... si Cuvantul era un Dumnezeu." in loc de "si Cuvantul era Dumnezeu." Cuvantul e chiar Domnul Isus Hristos pe care Il coboara la rangul de inger, de fiinta creata...
Mai marii yehovistilor cu buna stiinta se inchina lui Lucifer si le spala creierele adeptilor lor. In anii `70, multe zeci de mii de sufltele yehoviste s-au sinucis, spalate la creier de mai marii lor, mai bine zis de mai marele lor- Lucifer.
Feriti-va ca de Lucifer de bibliile lor, care au scris pe prima pagina : "Yahve este numele evreiesc pt Dumnezeu."
Hasdeu

da

[ #6173 ] Postby aquaticus on Mon May 17, 2004 4:29 pm

Hasdeu, ok deja am rezolvat problema pe pm...mai vorbim
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #6796 ] Postby Valentin on Mon May 31, 2004 3:10 am

Pace voua!

Mai spun inca odata ca nu fac parte din nici o grupare de care ma invinuiti.
Ca Domnul sa ne lumineze pe toti, lasati-ma sa aduc tot Cuvantul Sau, caci
Scriptura singura se talcuieste si nu are nevoie de interpreti.
Dumnezeu este propriul Sau interpret atunci cand Cuvintele Sale scrise
se implinesc.
Ioan 4:24:"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se
închine în duh şi în adevăr.""

Vedem cu totii ca Dumezeu este Duh. Duhul Sfant nu este o persoana
asa cum cred multi. ESTE NATURA LUI DUMNEZEU, ESTE UNA DIN
INSUSIRILE SALE. Binecuvantat sa fie in veci!
Sa citim in Matei de la cap. 1: Maria, mama Lui, era insarcinata de la
Dumnezeu Tatal. Asa scrie? De la cine a ramas insarcinata?
De la Duhul Sfant. Dar noi stim ca Dumnezeu a fost Tatal Lui.
Astfel este Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant acelasi Duh, altfel El ar avea
doi tati.
Matei 1:20:[b]"...Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria,
nevasta ta, căci ce s-a zămislit în ea, este de la Duhul Sfânt."[/u]
Atunci cine este tatal lui Isus Hristos? Duhul Sfant. Cine locuieste in noi?
Acela care este si Dumnezeu Tatal.
Daca voi spuneti: acesta este Dumnezeu Tatal, acesta este Dumnezeu
Duhul Sfant si acesta este Fiul, atunci avem trei dumnezei.
Biblia nu spune asa ceva. Dumezeu Tatal si Duhul Sfant trebuie sa fie
acelasi, altfel Isus ar avea doi tati. El nu poate avea doi tati.
In Matei 28:19 scrie: "...botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al
Sfântului Duh."
TATA, FIU, DUH SFANT NU SUNT NUME. SUNT INSUSIRI ALE ACELUIASI
DUMNEZEU DESCOPERIT IN MAI MULTE FELURI. SLUJBELE DUHULUI.
TATA IN CER, FIU PE PAMANT SI CA DUH SFANT IN NOI.
Daca Tata, Fiu si Duh Sfant nu sunt nume, care este atunci NUMELE?
Nu va limitati doar la Matei 28:19. Mergeti in Luca 24:47, Marcu 15:17,
mergeti in Fapte sa vedeti cum au inteles adevaratii ucenici ai Domnului
punerea in practica a ceea ce le-a spus Domnul Isus sa faca.

Domnul sa descopere aceste versete, El sa dea lumina de care avem atata
nevoie, intelegerea tainelor Sale spre mantuirea noastra.

Filipeni 2:9~11: "De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult, şi I-a
dat Numele, care este mai pe sus de orice nume; pentru ca, în Numele lui
Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub
pământ, şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că
Isus Hristos este Domnul."

Domnul sa fie cu voi!
Valentin

[ #6798 ] Postby eliade22 on Mon May 31, 2004 3:56 am

Valentine ai explicat de ce numele lui Dumnezeu este in Plural?...
eliade22
Moderator

[ #6822 ] Postby Valentin on Mon May 31, 2004 5:08 pm

Pace!

De ce Numele lui Dumnezeu este in plural?
Pentru ca Duhul Sfant sa descoperit ca Tata in cer, Fiu pe pamant, Creator, Mantuitor, Prooroc, Mijlocitor, Judecator, Melhisedec. Sunt slujbe ale aceluiasi Duh.
El este totul.

1 Cor. 8:5~7:"Căci chiar dacă ar fi aşa numiţi "dumnezei", fie în cer, fie pe pământ (cum şi sunt în adevăr mulţi "dumnezei" şi mulţi "domni"), totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile şi prin El şi noi. Dar nu toţi au cunoştinţa aceasta."

Si ca sa vezi ca nu este nici o incurcatura:
Col 1:15~16:"El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi născut din toată zidirea. Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El."

Isus nu a fost nascut in vesnicii. Deabea in Noul Testament se da oamenilor
acest Nume scump prin care pot fi mantuiti.
Toti prooroci Domnului incepand cu Moise asteptau mantuirea pe care Domnul o promisese in Gen. 3:15. Refacerea legaturi cu El.
Si cine este acest Isus pe care Domnul L-a inaltat asa de mult?
Vezi Isaia 35:4, Zaharia 12:10
Cat priveste fratele care mi-a spus ca sunt o masina care turui, as
vrea sai spun ca nu am adus versetele doar ca sa turui ci
am considerat ca, Cuvantul Domnului este mai graitor decat orice alt
cuvant pe care l-as putea aduce eu.
Nu cuvintul meu sau al altui frate ne manuie ci Cuvintul lui Dumnezeu
care este plin de putere pentru cei ce se incred in El.

2 Tim. 2:7:"Înţelege ce-ţi spun; Domnul îţi va da pricepere în toate
lucrurile."

Aceste Cuvinte nu mai sunt valabile si astazi?

Evrei 3:7~8:"De aceea, cum zice Duhul Sfânt: "Astăzi, dacă auziţi glasul
Lui, nu vă împietriţi inimile, ca în ziua răzvrătirii..."

Si in alt loc Domnul spune Plecaţi, plecaţi, ieşiţi din Babilon! Nu vă atingeţi de nimic necurat! Ieşiţi din mijlocul lui! Curăţiţi-vă, cei ce purtaţi vasele Domnului!

Domnul sa fie cu cei ce-L cauta cu toata inima! Duhul Domnului sa fie
cu duhul vostru!
Valentin

[ #6827 ] Postby Hasdeu on Mon May 31, 2004 6:07 pm

Pacea lui Dumnezeu Valentine! Ma bucur ca ai revenit cu argumentele tale(pe care le citim cu atentie) si te rog sa fii atent si tu la argumentele noastre. Imi cer scuze ca am fost prea aspru, fiind inca un fiu al tunetului, ca fii lui Zebedei...
Spui ca Isus nu era nascut din vesnicii si ca abia in Noul Testament a fost dat oamenilor. Isus in natura lui umana da, dar in natura lui divina, Dumnezeu Fiul exista din vesnicii, El nu a fost nascut vreodata ca oamenii muritori.
In primul Ioan 1, 1 se vorbeste de Cuvantul Care era cu Dumnezeu si Care era Dumnezeu. La martorii lui Yehova versetul asta esential e modificat si scrie: "si cuvantul era un Dumnezeu". 2 litere adaugate schimba complet sensul.

Multi oameni care accepta ideea unui Dumnezeu Creator( care este Yehova fara dar si poate!) nu pot concepe ca Dumnezeu Insusi poate cobora pe Pamant sa sufere pt fiintele create de El si chiar sa moara pe cruce pt a plati plata pacatului care este moartea. Dumnezeu e mai iubitor decat incearca unii oameni sa-L incadreze ... Isi iubeste fiintele create mai mult decat putem noi sa intelegem. A demonstrat-o cu prisosinta la cruce...
Last edited by Hasdeu on Tue Jun 01, 2004 4:39 am, edited 1 time in total.
Hasdeu

[ #6828 ] Postby Hasdeu on Mon May 31, 2004 6:38 pm

Daca 3 oameni nu pot fi una, atunci nici Dumnezeu Tatal, Isus Hristos si Duhul Sfant nu pot fi una conform logicii omenesti . Logica lui Dumnezeu e deasupra logicii omenesti si nu trebuie sa-I potrivim maretia cu logica noastra limitata de fiinte create. Cum este Dumnezeu, asa cum EL ESTE sau asa cum Il limitam noi oamenii potrivit cu mintile noastre limitate :?:
Dumnezeu i-a spus lui Moise ca EL ESTE. Isus le-a spus oamenilor ca inainte de Avraam, EL ESTE. Orbului i-a redat vederea facand tina din pamant, la fel cum a facut omul din tina, din tarana la inceputul omenirii. Isus vorbeste de profetiile lui Daniel, care prevesteau anul nasterii Lui si a inceperii lucrarii publice prin botezul la Iordan. Isus a fost in norul ce acoperea gloata iesita din Egipt, tot El era in norul de foc noaptea, tot El s-a luptat cu Iacov, spunand-i ca Numele Lui este Minunat, ca si in Isaia. Isus si-a inceput lucrarea folosind limbajul anului Sabatic si al anului jubiliar, cand la evrei erau eliberati sclavii. La fel prin Isus oamenii sunt eliberati din robia pacatului.
In Biblie Luca wrote: Luca 4, 18: " Duhul Domnului este peste Mine pentru ca M-a uns sa vestesc saracilor Evanghelia: M-a trimis sa tamaduiesc pe cei cu inima zdrobita, sa propavaduiesc robilor de razboi slobozirea, si orbilor capatarea vederii; sa dau drumul celor apasati, sa vestesc anul de indurare al Domnului."
Luca 4, 20: "...'Astazi s-au implinit cuvintele acestea din Scriptura, pe care le-ati auzit.' "
cu stima,
Hasdeu

[ #6839 ] Postby Hasdeu on Tue Jun 01, 2004 4:49 am

Cand Ingerul Domnului=Dumnezeu Fiul Hristos a venit pe pamant de cateva ori(la Avraam ,a ghedeon, etc), El a cceptat inchinarea oamenilor. Cand ingeri au venit pe pamant- Gavril, etc ei nu au acceptat inchinarea oamenilor pt ca ei nu sunt deopotriva cu Dumnezeu Tatal, cum este doar Ingerul Domnului=Dumnezeu Fiul. In Vechiul Testament, Dumnezeu Fiul este numir Cuvantul, Ingerul Domnului, etc intotdeauna cu litera mare.
Ce ne spune Biblia despre viata vesnica?
apostolul iubirii Ioan wrote:Si marturisirea aeste aceasta: Dumnezeu ne-a dat viata vesnica, si aceasta viata vesnica este in Fiul Sau
1 Ioan 5,11
Poate fi viata vesnica intr-o fiinta creata, nascuta? Doar Dumnezeu are viata vesnica in El !
cu stima,
Hasdeu

[ #6843 ] Postby Valentin on Tue Jun 01, 2004 7:23 am

Unde era Dumnezeu in Noul Testament? Nu cumva in Hristos?
Valentin

[ #6849 ] Postby eliade22 on Tue Jun 01, 2004 7:53 am

Elohim este un nume propiu si este in plural nu denota atribute.Precum mijlocitor, Prea inalt,Atotputernic etc.Acestea sunt atribute.Exista o diferenta mai in toate limbile intre un nume propiu si un Atribut.Duhul Sfant, ISUS, Elohim sunt nume propii nu atribute.Nume Propii care denota persoane propii nu confunda atributele cu numele propii.
eliade22
Moderator

Next

Return to Spiritualitate