Ce credeti despre Eutanasie?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #39869 ] Postby Alin7 on Tue Feb 27, 2007 10:12 pm

Coroner,

n-am inteles intrebarea ta.
Reformuleaza te rog.
Alin7

[ #39942 ] Postby Coroner on Thu Mar 01, 2007 11:50 am

Intrebarile sunt simple si directe. Nu am ce reformula. Daca-mi zici cam ce intelegi din ele, pot incerca eventual o reformulare.
Inquest.
Coroner

[ #39964 ] Postby Alin7 on Thu Mar 01, 2007 10:22 pm

La care suicid te referi? In general? Atunci care context? Ca poate sa difera. In linii mari contextul este disperarea, deznadejdea.

Daca am vazut personal un om care sa ceara eutanasia? Nu. De ce?
Alin7

[ #39966 ] Postby Knoxx on Thu Mar 01, 2007 10:49 pm

Subscriu ideii ca in cazul unei persoane al carui creier e mort,si doar aparatele fac ca organele sa mai functioneze,ca deconectarea ar fi o solutie.
Unplugged in hospital :lol: :lol:
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

[ #39991 ] Postby cristian on Fri Mar 02, 2007 11:02 am

Alin,

Daca am vazut personal un om care sa ceara eutanasia? Nu. De ce?

Pare neverosimil, incompatibil cu deontologia crestina, a sustine eutanasia dar poate ca dupa ce ingrijesti vreo 10 ani un tertraplegic, incepi sa-ti schimbi opinia...evident daca acesta, te roaga zi si noapte sa-l ajuti sa inceteze calvarul suferintei lui si nu numai al lui.
cristian

[ #40003 ] Postby Un Crestin on Sat Mar 03, 2007 12:35 am

ela grotaa wrote:fiecare om are dreptul sa aleaga cat doreste sa traiasca.Dumnezeu ii da voie sa decida asupra vietii lui.noi de ce n-am face-o?

Omul poate alege dar va si culege ce a ales...
Si cu "sa nu ucizi" cum ramane?
Doar Dumnezeu da viata, doar El are dreptul s-o ia. :idea:
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?omulafi=08

http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?manual

Capitolul al VI-lea
A treia parte: Bioetica, eutanasia şi demnitatea morţii

Definiţia termenilor şi istoricul problemei
Contextul cultural actual
Sinteză doctrinală cu caracter moral pe tema eutanasiei
Examinarea unor texte deontologice şi juridice
Actuala situaţie legislativă în lume
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

[ #40004 ] Postby ela grotaa on Sat Mar 03, 2007 1:12 am

in nici un moment nu am afirmat ca nu ar fi pacart...doar consider ca este un drept al fiecaruia.
in ultima vreme s-a descutat mult dreptul lor de a-si intrerupe viata ...si nu mi se pare corect!fiecare om are dreptul sa decida cat si cum sa traiasca, desi fiecare va suporta consecintele faptelor lui...intr-o zi :!:
multumit :?:
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #40005 ] Postby Un Crestin on Sat Mar 03, 2007 1:38 am

"Dreptul" de a te sinucide este anti-viata iar Datatorul si Stapanul vietii este Dumnezeu... In lumea post-moderna si anti-crestina drepturile sunt inversate adesea: ai ordin sa ucizi in numele democratiei si esti ucis daca nu ucizi(ca tradator...), oamenii dau drepturi maimutelor si animalelor, le fac hoteluri de lux...in timp ce semenii lor mor cu milioanele prin infometare... Drepturi recunoscute de "dreptatea" umana... care implinesc o "profetie" a lui Dostoievski:
Din momentul în care omenirea va parasi credinta în Dumnezeire...,conceptia despre lume care mai sta înca în picioare azi se va prabusi de la sine, fara sa fie nevoie sa ne întoarcem la antropofagie, si tot asa si notiunile etice actuale vor disparea la rîndul lor si va începe o epoca noua. Oamenii se vor stradui cu puteri unite sa smulga vietii tot ce le poate ea oferi, luptînd în numele fericirii si al placerilor harazite exclusiv lumii acesteia. O mîndrie titanica, divinata, va înalta spiritul omenesc, si pe fata pamîntului va aparea omul-zeu.*

In aceasta lume a expansiunii eului moralitatea, credinta, Dumnezeu Insusi nu-si afla rostul :
...Din moment ce nu exista Dumnezeu, nici viata fara moarte, omul nou poate totusi deveni omul-zeu, chiar daca n-ar mai fi nimeni ca el pe toata fata pamîntului. Fireste ca din moment ce se va fi ridicat la rangul acesta, omul va putea, în cazul cînd ar fi necesar, sa treaca fara nici o strîngere de inima peste oprelistile morale ce stateau mai înainte în calea omului-rob. Cu atît mai mult cu cît pentru divinitate nu exista legi ! Acolo unde se afla Dumnezeu orice lucru e sfînt ! Oriunde m-as duce eu, va fi loc de cinste... "Totul este permis, si basta !"**

* ..M. Dostoievski, Opere, vol. 10, p. 426
** Ibidem, p. 427.

in Marele Inchizitor. Dostoievski si noi - lecturi teologice http://www.polirom.ro/pdf/marele_inchizitor.zip
Un Crestin

[ #40007 ] Postby Alin7 on Sat Mar 03, 2007 1:53 am

cristian wrote:Pare neverosimil, incompatibil cu deontologia crestina, a sustine eutanasia dar poate ca dupa ce ingrijesti vreo 10 ani un tertraplegic, incepi sa-ti schimbi opinia...evident daca acesta, te roaga zi si noapte sa-l ajuti sa inceteze calvarul suferintei lui si nu numai al lui.

Astfel punindu-se problema intre doi atei, eu insumi fiind ateu mi se pare normal.

Ca si crestin, si suferinta si nevointa au cu totul si cu totul alt sens..
Ce conteaza 10 ani pe linga o vesnicie?
Acum..asta e logica, doctrina. Puterea de a o pune in practica vine de la Dumnezeu.
Alin7

[ #40008 ] Postby Alin7 on Sat Mar 03, 2007 3:21 am

ela grotaa wrote:in nici un moment nu am afirmat ca nu ar fi pacart...doar consider ca este un drept al fiecaruia.

Faina afirmatie. Pacatul e un drept, nu trebuie sa luam acest drept celor de linga noi. Foarte crestineste, foarte evanghelic.

Daca as crede ca asta e si asta crede "biserica ramasitei" n-as vrea sa stiu ce s-a intimplat cu restul crestinismului :lol:

O fi si asta vreun curent teologic care vede la acest mod "a grabi" venirea Domnului...

in ultima vreme s-a descutat mult dreptul lor de a-si intrerupe viata ...si nu mi se pare corect!fiecare om are dreptul sa decida cat si cum sa traiasca, desi fiecare va suporta consecintele faptelor lui...intr-o zi
multumit

Iti doresc sa ai un copil si cind ai sa incerci sa ii spui ce e bine si ce e rau sa-ti raspunda exact asa: "e dreptul fiecaruia sa decida cat si cum sa traiasca".
In definitiv e f. corect, face parte din cei 7 ani de acasa (educatia parintilor care se transmite copiilor).
Alin7

[ #40011 ] Postby ela grotaa on Sat Mar 03, 2007 6:13 am

Alin7 wrote:Ce conteaza 10 ani pe linga o vesnicie?

bine zis...insa, intai sa traim apoi sa filozofam,nu?
ela grotaa

[ #40036 ] Postby Alin7 on Sun Mar 04, 2007 10:59 pm

Nu filosofam.
Asta e crezul crestin. Daca si crestinismul e filosofie (peiorativ vorbind) atunci e clara treaba.
Alin7

[ #40038 ] Postby ela grotaa on Mon Mar 05, 2007 12:24 am

ceea ce am vrut sa spun alin este ca nu poti intelege pe cineva decat atunci cand esti in situatia acelei persoane...doar putem sa ne dam cu parerea...insa decizia asupra vieti si implicit asupra mantuirii sale...o ia persoana in cauza.nu vreau sa justific atitudinea celor care decid sa-si ia viata, vreau doar sa spun ca doar pentru faptul a e neputincioasa...nu ar trebui sa judecam mai dur decat cazul unui om care se sinucide.
ela grotaa

[ #40039 ] Postby Alin7 on Mon Mar 05, 2007 12:52 am

Nu vad ce ar fi atit de extra-ordinar de inteles.
Normal ca e dificil sa te afli in situatia de a avea un handicap major de durata, normal ca e dificil sa ai grija de acea persoana.
Dar asta ce inseamna pt mine ca si crestin? Ca ar trebui sa imi creez cadrul legislativ pentru a "evada" in cazul in care ma aflu intr-o situatia de genul asta?
Sau ca ar trebui sa las impresia altora ca "evadarea" este o optiune?
Nu pot ca si crestin sa fac asta. Ca ateu da. Ca si crestin nu.

nu ar trebui sa judecam mai dur decat cazul unui om care se sinucide.

Sinuciderea nu e suficient de "dura"?
Nu noi ii judecam pe sinucigasi. Dumnezeu o face iar sentinta este destul de clara.
Asa cum inteleg eu credinta mi-e greu sa cred ca un om care isi doreste moartea pentru a depasi suferinta este un om credincios. Poate crede intr-un fel de Hristos dar unul de paie, nu unul care a suferit si a murit pentru el.
Poate e ateu, intr-adevar. Atunci care e mesajul meu pentru el votind pro-eutanasia? "Poti sa o faci, oricum nu esti ca mine, mare pierdere..".
Este Evanghelic? Crestin? Categoric, NU.
Alin7

[ #40438 ] Postby richi_e on Sun Mar 11, 2007 4:21 pm

Am citit..vorbe si-am auzit discutii!!
Intamplator-sau poate nu, am vazut daestui oameni murind si mai multi dorindu-si moartea! Nu-i placut si este trist si te simti mic si neputincios in fata vietii si a sortii. sunt lucruri si boli mai grele si mai urate ca moartea! Nu doresc nimanui sa vada fata asta a vietii, dar ea exista!
In rest.. e usor sa ne batem in idei care nu ne apartin..
VIATA TREBUIE TRAITA PRIVIND INAINTE SI INTELEASA PRIVIND INAPOI!
richi_e

[ #40445 ] Postby Alin7 on Mon Mar 12, 2007 2:17 am

Nu-i placut si este trist si te simti mic si neputincios in fata vietii si a sortii.

"Dar in toate acestea suntem mai mult decat biruitori, prin Acela Care ne-a iubit"
Alin7

[ #40452 ] Postby ela grotaa on Mon Mar 12, 2007 3:52 am

alin7 ce te faci cu cei care nu stiu lucrul acesta?care nu-L cunosc pe Dumnezeu :?:
ela grotaa

[ #40453 ] Postby Alin7 on Mon Mar 12, 2007 4:03 am

alin7 ce te faci cu cei care nu stiu lucrul acesta?care nu-L cunosc pe Dumnezeu

Le vorbesti despre Dumnezeu. Daca Il cunosti..
Alin7

[ #40454 ] Postby kathy_betty on Mon Mar 12, 2007 4:06 am

Eu nu sunt de acord cu tine Ela. In primul rand eu cred ca omul nu are niciun drept asupra vietii lui, ma refer la faptul de a trai cat se vrea, cum ai spus mai inainte. Omul NU decide cat sa traiasca, Isus ne-a dat o viata si trebuie sa o traim cat putem mai bine. Viata noastra se sfarseste atunci cand POrunceste El, atunci cand el zice Gata! pana atunci noi nu trebuie nici macar sa ne gandim la chestia asta... oare sa mai traiesc? (aici ma refer la sinucidere). Stiu ca este foarte greu sa nu te gandesti la asa ceva, toti dintre nooi ne-am gandit cel putin o data in viata noastra la ce rost mai avem ca sa traim. SI desigur asta ni se intampla de cele mai multe ori cand deprimati, tristi, suferinzi, etc.

Dar sa stii, Ela, ca am citit si a ''doua parte'' care ai scris-o, sau ma rog, a doua parere, unde ai rectificat si ai spus ca Dumnezeu ne va judeca dupa toate faptele noastre, si anume, daca noi decidem sa ne luam viata el ne va pedepsi. Este adevarat acest lucru, El ne va judeca, ne va pedepsi asa cum trebuie dupa faptele noastre, dar nu trebuie sa zicem: AAh.. eu ma sinucid, stiu ac voi fi pedepsit si voi plati, nu ma intereseaza.!!! noi din contra, trebuie sa gandim si sa tintim spre o viata vesnica, sa avem ganduri mari, nu sa ne multumim cu orice!
Was she so loved because her eyes were so beautiful, or were her eyes so beautiful because she was so loved?
kathy_betty

Images: 17

[ #40455 ] Postby ela grotaa on Mon Mar 12, 2007 4:17 am

frumoasa reflectie kathy_betty.
si in mare ai dreptate, insa in mesajele anterioare...nu m-am referit nici o secunda la mine(pentru ca nu sunt in situatie), nici la cineva care Il cunoaste pe Dumnezeu, ci m-am referit la persoanele care traiesc in negura lumii si care nu au nici o speranta ca noi, ci cred ca viata se sfarseste atunci cand ei decid.si mai ales atunci cand se afla intr-o situatie disperata...
eu nu scuz pacatul, ci vreau sa spun ca un asffel de om nu trebuie judecat atat de aspru cum o facem noi de multe ori...
trebuie sa-I multumim Lui Dumnezeu ca noi Il cunoastem, ca suntem sanatosi( cei care suntem), iar daca mai suntem si fericiti...suntem cu adevarat avantajati!
ela grotaa

[ #40456 ] Postby Alin7 on Mon Mar 12, 2007 4:32 am

Nu e vorba de judecat, nu cred ca s-a pus problema sa-i "judecam" pe cei care nu cred. Are cine sa o faca.
In ceea ce priveste standardele pe care Dumnezeu le-a pus, ele sint destul de clare. Din pacate exista voci "umaniste" pretins crestine, care sustin ca si crestinii ar trebui sa fie de acord cu eutanasierea "de dragul" ne-crestinilor pentru care "vai Doamne" e singura solutie viabila..

Eu nu cred ca o astfel de gindire vine de la Dumnezeu ci din cealalta "parte".
Last edited by Alin7 on Mon Mar 12, 2007 6:08 am, edited 1 time in total.
Alin7

[ #40462 ] Postby kathy_betty on Mon Mar 12, 2007 5:31 am

Ela nu m-am referit la tine, pentru ca habar n-am cine esti, si nu am avut cum sa ma gandesc la tine in particular. Am vorbit in general :)
Was she so loved because her eyes were so beautiful, or were her eyes so beautiful because she was so loved?
kathy_betty

Images: 17

[ #40492 ] Postby richi_e on Mon Mar 12, 2007 4:23 pm

"Dar in toate acestea suntem mai mult decat biruitori, prin Acela Care ne-a iubit"

Viata asta de zi cu zi este dincolo de ..texte...fie ele si biblice! :(
richi_e

[ #40497 ] Postby Alin7 on Tue Mar 13, 2007 2:16 am

Pai da, pentru unii Biblia este doar "texte"...
Si e normal oarecum, litera ucide pe slujitorii ei pe cind Duhul - da viata :)
Alin7

[ #40544 ] Postby richi_e on Tue Mar 13, 2007 3:59 pm

Alin7 wrote:Pai da, pentru unii Biblia este doar "texte"...
Si e normal oarecum, litera ucide pe slujitorii ei pe cind Duhul - da viata :)

Duhul asta care da viata ar fi bine sa dea si...calitate acelei vieti!!..
si DA Biblia este o culegere de texte! dincolo de litere este Hristos si restul!Sa dea Domnul sa nu fiti supusi la astfel de alegeri sau la astfel de drame.. :(
richi_e

[ #40550 ] Postby Alin7 on Wed Mar 14, 2007 2:04 am

si DA Biblia este o culegere de texte! dincolo de litere este Hristos si restul!

Sa renuntam la text ca sa-l gasim pe Hristos? Poate am inteles gresit..

Sa dea Domnul sa nu fiti supusi la astfel de alegeri sau la astfel de drame..

Adevarat! Dar daca...?
Alin7

[ #40689 ] Postby richi_e on Sun Mar 18, 2007 5:26 am

Nu neaaparat sa renunti la text,dar cu siguranta nu-l vei gasi pe Isus in litere!..
In ce ma priveste, lucrurile sunt clare: daca as avea o boala care sa produca prea multa suferinta mie dar mai ales celor din jur, daca as fi sigur ca nu-i leac si e vorba de ..zile(luni-ani-cu atat mai mult) si daca as avea deplinatatea psihica, atunci un glonte ar fi o alegere...fireasca si usoara!
Mai usoare ca viata in chin! Sper si doresc sa nu fiu pus in astfel de situatii, nici eu si nici altcineva!
Si daca imi vei spune ca asta e o crima si ca incalc o porunca, raspunsul meu va fii: crima inseamna si boala incurabila si suferinta!
,,Ani vietii si viata anilor"a spus cineva-si bine a zis ...
Si mai stiu ca f multi gandesc asa, dar nu o pot exprima din diverse motive:teama-de oameni si Dumnezeu, cultura(sau in..),etc!
richi_e

[ #40691 ] Postby Un Crestin on Sun Mar 18, 2007 5:44 am

richi_e wrote:In ce ma priveste, lucrurile sunt clare: daca as avea o boala care sa produca prea multa suferinta mie dar mai ales celor din jur, daca as fi sigur ca nu-i leac si e vorba de ..zile(luni-ani-cu atat mai mult) si daca as avea deplinatatea psihica, atunci un glonte ar fi o alegere...fireasca si usoara!

Si daca imi vei spune ca asta e o crima si ca incalc o porunca, raspunsul meu va fii: crima inseamna si boala incurabila si suferinta!

Tocmai alegerea fireasca si usoara este fireasca(nu duhovniceasca!) si usoara rau de tot. Ori Evanghelia ne indica spre calea cea ne-fireasca(/nebuneasca chiar!) si spre poarta cea stramta si drumul cel dificil. Tot calea fireasca si usoara a ales-o si Iuda Iscarioteanul...si l-a dus in moartea vesnica. Petru desi tradator ca si Iuda, a ales calea "nefiresca" si dificila a pocaintei si a devenit marele apostol si pastor al Bisericii.
Daca imi vei spune ca esti crestin gandind asa...firesc si usor, te voi intreba cat de firesc si usor i-a fost Cristosului de la care-ti pretinzi numele, sa indure 33 de ani de chin pe pamantul asta blestemat si infect...

Ce incantat ar fi fost Satana ca Iov sa aleaga calea "usoara si fireasca" recomandata de tine. Mai ales ca si sotia lui, ajutorul lui "potrivit" ii sugera insistent-ciocanitoreste aceeasi cale fireasca si usoara dar greu blasfemiatoare, ca si ispititoarea ta "solutie"...
Un Crestin

[ #40692 ] Postby richi_e on Sun Mar 18, 2007 6:20 am

Despre ALTII pot sa dau si eu exemple. E usor sa-ti dai cu parerea despre cineva-ceva ce...nu ai trait!Realitatea noastra o traim NOI si nu ceilalti-din exemple!
richi_e

[ #40693 ] Postby Un Crestin on Sun Mar 18, 2007 6:23 am

Ca si crestin Scriptura iti este constitutie iar Cristos Rege. Razvratirea este sinonima mortii. Iar prin sinucidere nu mai ai sansa reabilitarii. :idea:
Un Crestin

PreviousNext

Return to Spiritualitate