Ce credeti despre Eutanasie?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Ce credeti despre Eutanasie?

[ #84396 ] Postby Gabriy'el on Fri Dec 02, 2011 1:40 pm

Adi, dar esti constient ca e posibil sa nu se intample absolut nimic de retinut pe data asta?
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #84397 ] Postby AdriX on Fri Dec 02, 2011 1:49 pm

Da, sunt mai mult decat constient. Si este mai mult decat posibil sa nu se intample nimic. Exista 2 explicatii d.p.m.d.v:

1. Daca nimic nu se va intampla atunci cei care au crezut contrariul vor ramane dezamagiti si vor incepe sa renunte la anumite pareri, sa treaca cu vederea planurile pe viitor ale Noii Ordine Mondiala. Daca nimic nu se va intampla atunci ramanem totusi cu o intrebare in minte : Numele domeniului : Ancient Order of Bavarian Seers si data inregistarii : 1995 (termenul de WWW a aparut prin 1989 iar domeniile ceva mai tarziu) , si de asemenea numaratoarea inversa care trebuie sa fi avut o semnificatie. Cand vorbim despre Societatile Secrete - si stim multi dintre noi ca Istoria a scos la iveala multe minti luminate care au facut parte din ele - toate lucrurile au o semnificatie.

2. Daca totusi se va intampla ceva, trebuie sa aiba legatura cu planurile viitoare ale Organizatiei. Daca exista o numaratoare inversa cu adevarat, atunci undeva, ttrebuie sa existe de asemenea un mesaj ascuns.

Sunt sceptic, recunosc, dar mai recunosc de asemenea ca tind sa merg pe a 2-a varianta. Poate si "setea" mea dupa cunoastere si informatie ma face sa cred totusi ca site-ul ala are o semnificatie ;)
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

Images: 0

[ #84398 ] Postby Gabriy'el on Fri Dec 02, 2011 1:57 pm

Nu sunt neaparat impotriva teoriilor conspirationiste dar totusi mi se pare amuzant ca faptul ca oameni din interiorul acestor organizatii care au o influenta mare, care au fost instruiti in scolile cele mai bune la nivel mondial fac o treaba atat de proasta la nivel de servicii secrete. Adica tu esti expert in influenta si destramarea unor sisteme din tari intregi, dar un neica nimeni total amator in ce inseamna politici internationale, filozofie sau tehnici psihologice de manipulare citeste 2 carti pe internet si deja gata i-a demascat complet pe cei de dinainte.

Ceva nu prea bate...din acest motiv nu ma implic deloc in discutiile cu iluminati, masoni, extraterestrii, x-files etc.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #84399 ] Postby AdriX on Fri Dec 02, 2011 2:17 pm

Desi e logic ce spui, te-ai gandit ca cea mai mare idee pe care Satana vrea s-o implanteze in mintea celorlalti este ca Dumnezeu nu exista ? Asa, nici el n-ar exista si si-ar putea face jocurile cu foarte mare usurinta. Dar Biblia are profetii ca cele ale lui Daniel si Apocalipsa care nu pot trece neobservate si care, citite si intelese atent, iti intregesc imaginea de ansamblu.
In alta ordine de idei, sunt sigur ca societatile lor, extrem de periculoase si puternice, ar fi putut cu usurinta sterge de pe internet si din carti mesajele care ii incrimineaza. Dar nu vrea oare cel rau sa obisnuiasca omul cu ceea ce se intampla si sa-l faca sa accepte ca este prea mic pentru a putea schimba ceva ? Este prea neinsemnat. Sforile puterii sunt prea departe de el si oricum n-are nici o sansa. Am intalnit o gramade de oameni care intrebau retoric : "Si ce pot sa fac eu, chiar daca stiu toate astea...Oricum suntem prea mici pentru ceea ce se intampla in jurul nostru"
De asemenea exista multi oameni care si-au vandut sufletul diavolului (fara sa fie constienti) pentru ca si-au recunoscut neputiinta in ceea ce priveste lupta cu el (asta pentru ca s-au increzut in ei in loc sa se increada in Dumnezeu, s-au pus pe ei in centrul universului in loc sa ceara ajutorul lui Dumnezeu) si s-au gandit ca mai bine gusta putin din viata asta plina de bani, sex, drogur, si traiesc "linistiti", decat sa se chinuie o viata sa lupte impotriva curentului.

Nu pot sa asez ideile in pagina mai bine decat o face urmatorul site : http://razboiulinvizibil.freewb.ro/iluminati (prezentare din scoarta in scoarta...mergand pe linia istorica... - ai nevoie de ceva timp liber si rabdare sa citesti te previn :) )

David Icke scrie în lucrarea „Secretul Suprem” că exista 13 familii care alcătuiesc "o rasă de oameni care nu se încrucişează decât între ei (cu o linie genealogică aproape continuă inca de pe vremea Faraonilor), un fel de „rasă în interiorul rasei". Aceasta a fost creată în antichitate, în Orientul Mijlociu şi în Orientul Apropiat. De-a lungul miilor de ani care au urmat, această rasă şi-a extins continuu puterile, acaparând practic întregul glob. Practic, procesul a durat mii de ani. Structurile instituţiilor moderne de control: guvernele, sistemul bancar, lumea afacerilor, armatele şi mass-media nu au fost infiltrate de această forţă, ci au fost chiar create de ea, de la bun început.

Se dovedeste ca aceste familii se incruciseaza intre ele in linkul de mai sus pentru care-ti trebuie ceva timp, dar ca sa-ti faci o idee de baza, iti recomand : http://www.youtube.com/watch?v=2WjAbMSnGEU (pentru unii poate insemna doar fictiune dar pentru mine e mai mult de-atat)
Un credincios pe genunchi vede mai departe decat un filozof in varful picioarelor
AdriX

[ #84400 ] Postby Gabriy'el on Fri Dec 02, 2011 2:58 pm

Ok, dar odata cu Radu Duda inseamna ca gata s-a dus totu' de rapa pentru Romanian Royal Familiy. In loc sa fie si ai nostrii la masa celor care conduc lumea au incurcat sangele priceputenii astia ...nu? :P

Bine ca toti suntem rude ...de la strabunicu' Adam incoace. Mie filmuletul ala de pe youtube mi se pare un hoax. Si Obama e ruda cu toata lumea ,...si mai ales cu Regele Cioaba probabil.

Gabriy'el

[ #84401 ] Postby AdriX on Fri Dec 02, 2011 3:35 pm

haha...trebuie sa aiba si Radu Duda al nostru ceva verisori sau nepoate pe undeva (Nu sunt sigur si imi pare rau ca n-am acum timp sa ma documentez)

Vorbeam despre cele 13 familii care se incruciseaza intre ele. Printesa Kate este verisoara de gradul al 11-lea, daca nu ma insel, al printului William. (nunta anului 2011 dupa unii). Keep it in the family. Dupa cum ai citit pe site-ul http://razboiulinvizibil.freewb.ro/iluminati , ai vazut ca este vorba despre elita care vine pe linia faraonica inca din Egipt. Pe cine venerau egiptenii ? Pe zeul Ra sau zeul Soare. Care era cea mai mareata constructie la vremea respectiva ? Piramida.

http://vigilantcitizen.com/sinistersite ... azakhstan/ - De ce se incearca construirea unui nou Egipt cu toate simbolurile ce existau si in timpurile paganilor ? Piramide, ochiul lui Ra, Soarele, etc.

De ce pe dolarul american care a ramas totusi moneda de referinta in lume, exista piramida, ochiul lui Ra si mesajul : "In God we Trust" ? http://stirileprotv.ro/stiri/revista-pr ... -foto.html (Pentru sceptici, trebuie sa recunoasteti ca pe alte bancnote nu reusesti sa gasesti un mesaj satanic mai puternic ca acesta desi se pot face jocuri de cuvinte cu multe litere de pe multe bacnote : "Trust No one, Holy Shit, Freedom ,Love and Hate, We need a revolution si LIVE FREE OR DIE ")
Sau inscriptia , tot pe dolarul american - "Novus ordo seclorum" (Noua Ordine Seculara). Ce exemple mai clare (d.p.m.d.v) decat astea sa-ti dau ?

Compara Turnul Babel cu Cladirea Parlamentului European din Strasbourg - http://saccsiv.wordpress.com/category/noul-babilon/

1 Ioan 2,22: "Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Isus este Hristosul? Acela este Anticristul care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul"

Definitie: TĂGĂDUÍ , tăgăduiesc, vb. IV. Tranz. A contesta o afirmație, a nu recunoaște ceva; a nega; a dezminți.

Cei care conduc marile guverne si care fac jocurile sunt oare de partea lui Dumnezeu ? Priveste doar la ce a facut America in Irak, Libia s.a.m.d
Asadar , toate elementele prin care ELITA incearca sa-si instaureze "Noua Ordine" sunt simboluri pagane. Un exemplu este OBELISCUL care se regaseste in chiar curtea Vaticanului

La origine, obeliscul era asociat cu închinarea la soare. Cei din antichitate - după ce au respins cunoaşterea adevăratului Creator - văzând că soarele dădea viaţă plantelor şi omului, s-au uitat la soare ca la un zeu, marele dătător al vieţii. Pentru aceştia, nişte obiecte verticale, precum obeliscul, aveau şi o semnificaţie sexuală. Înţelegând că vieţii i s-a dat naştere prin unire sexuală, falus-ul a fost considerat (alături de soare) un simbol al vieţii. Acestea erau concepţii reprezentate de obelisc.

Cuvântul „imagini" din Biblie traduce mai multe cuvinte ebraice diferite. Unul dintre aceste cuvinte, matzebah , înseamnă „imagini ce stau în picioare" sau obeliscuri (1 Împăraţi 14:23; 2 Împăraţi 18:4; 23:14; Ieremia 43:13; Mica 5:13). Un alt cuvânt este hammanim , ce înseamnă „imagini ale soarelui", imagini dedicate soarelui sau obeliscuri (Isaia 17:8; 27:9)
http://www.theophilos.3x.ro/Biblioteca/ ... rnuri.html

Vreau sa spun urmatoarele: Nu crezi ca, desi noi stim ca Dumnezeu va triumfa la final, lumea nu prea mai inghite fraze de genul : "Dumnezeu e bun, Dumnezeu e drept, Dumnezeu iti raspunde daca te rogi" ?

Cum reusesc cei care sunt de partea diavolului sa aiba succes in ceea ce priveste neincrederea omului in Dumnezeu ?
Punandu-l intr-o lumina nefavorabila pe Dumnezeu prin Logica de tipul : "Miracolele nu exista, totul trebuie explicat stiintific" sau "Dumnezeu pedepseste, nu te iubeste si NU EXISTA". Denaturarea adevarului.

Daca ajungem , ca si crestini, sa reusim sa aratam oamenilor care sunt de fapt planurile celor ce incearca sa inrobeasca omenirea (exista si fictiune dar asa cum spuneam, testul timpului va scoate la iveala ADEVARUL - si deja o face - uite-te doar la sursele de mai sus) , putem ridica in mintea unora semne de intrebare mai puternice decat vechea fraza: "Dumnezeu e bun" .
Suntem in secolul 21. Noi crestinii stim ca Dumnezeu e BUN si intelegem, prin experienta personala, ca EL EXISTA. Lumea vrea insa sa aiba senzationalul la usa. Asteapta miracole. Daca nu se intampla, incep sa nu mai creada. Se petrec prea multe nenorociri astazi iar oamenii vor sa-l vada pe Dumnezeu ca intervine. Si de multe ori nu o face (asa cum spera ei). Se pare ca Dumnezeu a cam pierdut controlul, spun unii. Dumnezeu ne lasa de izbeliste. Raul va triumfa.

Sunt sigur ca Dumnezeu isi va tine promisiunile. Profetiile s-au implinit. Biblia nu e doar o carte de povesti. Iar pentru cei care nu reusesc sa le arate celorlalti ca Dumnezeu exista si ca nu doarme, exista posibilitatea de a indrepta degetul spre ceea ce oamenii fara Dumnezeu incearca sa contruiasca pe aceasta planeta. Noua Ordine Mondiala. Scopul care scuza mijloacele. Avem destule dovezi in carti si pe internet sa intelegem ca facem parte dintr-un razboi care deja nu mai este invizibil, in care sunt angrenate doua forte : BINELE si RAUL. CINE VA TRIUMFA IN FINAL ?
AdriX

[ #84423 ] Postby tom on Sat Dec 03, 2011 5:52 pm

Ai uitat sa precizezi aici cat de bine se potriveste aceasta idee cu escatologia advenista ...aia cu picioarele de fier si lut. Yes, yes, yes....:P

Acum vezi, Gabi, de ce imi plac mie profetiile? Ca sunt adaptabile. In trecut se adapta la ceva anume, in prezent la altceva iar in viitor vor gasi ele la ce sa se adapteze. Traiasca profetiile! (biblice sau by Nostradamus, nu conteaza)
tom

[ #84427 ] Postby furtuna dragos on Sun Dec 04, 2011 12:29 pm

AdriX wrote:
Draga Furtuna...Ti-am pus de mai multe ori intrebari cu privire la EXEMPLE PERSONALE prin care tu ai trecut , in urma carora ai ajuns SINGUR la concluzia ca "Dumnezeu e campionul tuturor timpurilor al promisiunilor false". Te-am rugat sa vii cu intamplari concrete ca poate va iesi la iveala prin acest mod frustrarea ta care in mare nu e justificata, pentru ca tu trambitezi indoielile si nemultumirile altora sunt sigur de asta.
Nu cred ca cei 3-4 ani de biserica pe care ii in spate te pot propulsa ca un exemplu de urmat al omului nemultumit si dezamagit de Dumnezeu...

Credeam şi eu ca tine acu câţiva ani, se vede în postările mele de pe forum, ştie Tom, Ştie nehustan şi alţii care mai erau pe aici, făceam ca tine aproape dar am trecut de fazele astea. Pe vremea aia nu credeam că bazs e o altă escrocherie până a trecut ceva timp şi m-am convins.

AdriX wrote:NU MAI GENERALIZA. NU MAI GENERALIZA. NU MAI GENERALIZA. NU MAI GENERALIZA. NU MAI GENERALIZA. Poate daca scriu de mai multe ori vei citi !

Eu fac ce vreau cât timp am argumente AdriX... De aia nu îmi e ruşine să dau numele meu pe bune.
Dacă am minţit să dovedească careva. Dacă nu, gura mică cu demagogia.

AdriX wrote:Daca nu il intelegi pe Dumnezeu mai bine cauta sa fii ceva mai moderat in declaratii pentru ca , ciudat lucru, si tu si inca cativa de pe acest forum aveti grosolana pretentie ca Dumnezeu sa va faca pe plac dupa modul vostru de gandire si asteptati ca EL sa implineasca tot ce a promis. Daca nu face asa inseamna ca e un mincinos.
AdriX wrote:DAR VOI CE FACETI in dreptul vostru ca Dumnezeu sa vi se descopere ?

Am încercat de toate da cred ca ar trebui să trec la fapte, să iau câţiva creştini aroganţi cu gura mare la bătaie să văd dacă îi scapă mnezo, îi bat până coboară Cristos din ceruri.

AdriX wrote:Am mai explicat ca ceea ce Tom , Furtuna and Co. nu vor putea intelege atata vreme cat nu traiesc pe pielea lor este EXPERIENTA PROPRIE CU ISUS. Daca n-ai avut-o niciodata nu avea prietene pretentia sa intelegi ceva ! Daca o cauti SINCER (dar ca sa faci asta trebuie mai intai sa renunti la mandrie, prejudecata, LOGICA de tip TOATE LUCRURILE trebuie explicate prin prisma CUNOSTIINTELOR OMULUI) te asigur...iti promit ca vei reusi sa-l privesti altfel pe Dumnezeu. Stiu ca poate nu vrei sa recunosti Tom, dar sigur ti-ai pus intrebarea : Mai, cunosc cativa oameni de caracter, cu mintea limpede, si totusi tind sa cred despre ei ca sunt fanatici religiosi altfel nu-mi explic cum de fiecare vorbeste despre cunoasterea lui Dumnezeu din experienta PERSONALA.

De fapt n-ai explicat nimic, scrii o grămadă fără să spui nimic concret, noi ăşrtia care ne enumeri am avut experienţe creştine şi ne-am cam crucit de căcaturile care le-am văzut.
Eu cel puţin fac ceva pe experienţa altor fenomene gen Medjugorje.

AdriX wrote:Dragose, desi tind sa cred ca vorbesc degeaba, incearca sa citesti cartea Dezamagit de Dumnezeu - Philip Yancey pe care ti-am mai recomandat-o de 2 ori pana acum. Dar unde VOINTA NU E...nici tastatura mea nu va mai rezista mult pentru ca imi bat mainile de pomana !

Tre să mi-o faci cadou, eu n-am cumpărat niciodată cărţi de cultură sau subcultură creştină, tot ce am citit am primit cadou.
Poţi să mi-o trimiţi în românia sau în germania dacă vrei. Sau poate că nu, merci da nu-s curios.

AdriX wrote:Chiar daca mai ridici 2-3 discutii serioase prin intrebarile pe care le pui pe ici pe colo, un cautator sincer dupa adevar n-o sa priveasca niciodata la noroiul pe care il arunci pe zidurile bisericii, pe Biblie sau pe alte carti de referinta ca fiind miere, pentru ca se observa foarte usor ca vrand nevrand esti catelul care latra al celor mai "priceputi ca tine" in ceea ce priveste LOGICA fara Miracol...Logica de tip Biblia carte de povesti.
Nu te supara pe mine dar ti-o spun ca unui prieten. Nu te mai arunca in afirmatii pe care nu le stapanesti TU SINGUR si nu mai GENERALIZA.

De la un căutător după adevăr, deci cunoscătorule stăpâneşte tu astea dacă vrei să ne luăm doar de text şi încă nu de faptele oamenilor după a căror roade îi vom cunoaşte:

David şi Ionatan erau homosexuali indiferent de interpretările de căcat prin care vor unii vor să le spele ruşinea.

Geneza e poezie.
One is written in poetry and the other is written in prose. Genesis 1:1-2:3 is a poetic text. It is metered
Genesis 1-2:4a
Genesis 2:4b-3:24
am mai zis.
viewtopic.php?f=18&t=3027&p=84231&hilit=geneza+e+poezie#p84231
Plus că şi ăsta era beat care a scris geneza, sunt două geneze de fapt care diferă, ca evangheliile lui Luca şi Matei unde diferă genealogia lui Isus.

Biblia e cioplită, dacă e să iau în considerare şi apocrifele înseamnă că Isus avea o gagică pe nume Maria Magdalena,
Vezi evanghelia lu Toma, Petru, Filip şi evanghelia Mariei.

Astea fiind spuse tot mie mi-ai lăsat argumentele despre inspiraţie divină şi alte bălării de la magicieni.
Era mnezo beat şi nu i-a tras pe ăştia de urechi când a scris biblia.
mmmmUe inspiraţie.

AdriX wrote: Vino cu exemple concrete DIN VIATA TA in care Dumnezeu ti-a dat o palma pentru ca AI FOST SFANT SI NEINTINAT !

Mnezo imaginar există doar în biblie, în rest e pe lângă, nu face nimic la nimeni, e inofensiv practic.

Dumnezeu ne iubeste si vrea sa ne fie prieten si Mantuitor.

Neagu, Belval.[/quote]
:))
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #84431 ] Postby furtuna dragos on Sun Dec 04, 2011 1:05 pm

tom wrote:
Pocăinţa e o tâmpenie imposibilă. Naşterea voastră din nou e o stupiditate, nu a văzut în viaţa mea un om născut din nou.

Personal sunt de acord cu ce spui. "Nastere din nou" nu am vazut dar schimbari, da.

Deci parerea mea e ca religia poate face schimbari dar schimbari superficiale care sar in ochi, dar nu sunt de substanta.

Eu am două surori care fumau de numa, 2-3 pachete pe zi, s-au lăsat de fumat prin propria voinţă, ambiţie. Un cumnat de-al meu la fel. Nu sunt religioşi nici unul.
Asta ţine de mentalitatea şi caracterul omului, cât e de slab sau de tare.

Am stat cu ochii pe religioşi din ăştia smeriţi da la un moment dat luau o pauză de a-şi mai pune masca pe moacă.
Pastori la fel şi popi şi laici, pe interes nemernicii, pe interes.

tom wrote:Aa, era sa uit ceva, Furtuna. In ultimul timp nu ti-ai dezmintit deloc numele...:)

Da, acuma de sărbători vine Moş Liconae :))
furtuna dragos

[ #84433 ] Postby AdriX on Sun Dec 04, 2011 1:22 pm

furtuna dragos wrote:
Am stat cu ochii pe religioşi din ăştia smeriţi da la un moment dat luau o pauză de a-şi mai pune masca pe moacă.

Bai omule, incep sa cred ca nu poti gandi mai mult decat o faci acum. Serios iti spun. Ti-au mai zis si altii, ti-am mai spus si eu. Ce e fratioare in mintea ta cand tot dai cu noroi in pastori si in biserica ? TE MANTUIESTE BISERICA ? PRIN BISERICA AJUNGI SA-L CUNOSTI PE DUMNEZEU SAU PRIN ISUS ? (poti sa vii la biserica 10 ani la rand si sa crezi ca esti crestin, dar daca relatia ta cu Isus e 0, atunci degeaba vii)
Cine e mijlocitorul ? Oamenii sau Isus ? Cum e mantuirea ? Colectiva sau Personala ?

Daca nici macar notiuni elementare nu stii, de ce iti dai mai omule cu parerea peste tot ? Nu vezi ca pici in ridicol ?
AdriX

[ #84437 ] Postby furtuna dragos on Sun Dec 04, 2011 2:00 pm

AdriX wrote:
furtuna dragos wrote:

Bai omule, incep sa cred ca nu poti gandi mai mult decat o faci acum. Serios iti spun. Ti-au mai zis si altii, ti-am mai spus si eu. Ce e fratioare in mintea ta cand tot dai cu noroi in pastori si in biserica ? TE MANTUIESTE BISERICA ? PRIN BISERICA AJUNGI SA-L CUNOSTI PE DUMNEZEU SAU PRIN ISUS ? (poti sa vii la biserica 10 ani la rand si sa crezi ca esti crestin, dar daca relatia ta cu Isus e 0, atunci degeaba vii)
Cine e mijlocitorul ? Oamenii sau Isus ? Cum e mantuirea ? Colectiva sau Personala ?

Daca nici macar notiuni elementare nu stii, de ce iti dai mai omule cu parerea peste tot ? Nu vezi ca pici in ridicol ?

Noţiunile alea nu există, sunt doar filozofii, când vă pierdeţi credibilitatea scoateţi ca o ultimă răsuflare tâmpenia aia cu mântuirea personală. Poate poate se mai gândeşte omul să vină înapoi, sau măcar să nu devină instabil psihic să se drogheze cu ţigări făcute din hartie rulată din caiete când nu mai vrea să se joace cu alţi copii cu cornete că fac ei mişto de el. :))
furtuna dragos

[ #84441 ] Postby leowatcher on Sun Dec 04, 2011 2:59 pm

Dragos, fitzear moaca aia de simpatic ce esti :)), daca citesti recomandarea facuta de AdriX, ai sa observi ca Richard (cel care l-a provocat pe autor sa scrie respectiva
carte), este mic copil pe linga tine (si autorul era in tinerete la fel ca tine). Tu esti mai pornit decat el, totusi eu nu sunt suparat pe tine, dar nici de acord nu
sunt in niciun caz. (ce sa-i facem..., fiecare priveste din unghiul in care a apucat si intelege ce vrea)
AdriX, cartea e buna pt cel care cauta raspunsuri si care nu a ajuns la concluzia ca Dumnezeu este nedrept, pt ca ce-i drept autorul nu a reusit sa-l miste pe Richard.
Oricum subscriu si eu la multe din afirmatiile facute de tine. Credinta adevarata si care nu da inapoi cu niciun chip trebuie sa fie personala, numai doctrinele pot fi colective,
dar si doctrinele sunt doar in aparenta acceptate de catre multi, sau pot fi gresite. Numai cei care ajung la concluzia ca Dumnezeu este drept, pot trece peste intrebari fara
raspuns, nu cu ochii inchisi, nu fara sa caute pana mor raspunsurile (multe din raspunsuri sunt si vor fi descoperite chiar in viata asta din ce in ce mai repede, daca ne uitam
la istoria religiei crestine). Dar faptul ca nu reusim sa gasim raspuns la orice este chiar testul credintei. Daca am stii orice atunci
credinta ar fi inexistenta. Cand spun credinta nu ma refer numai la a crede in Dumnezeu, ci la a crede cu tarie ca Dumnezeu este milos, corect, si ca El ne este partas la suferinte chiar atunci cand suntem mai "lipsiti" de ajutorul Lui, asemenea Domnului Iisus in momentul marii Lui dezamagiri "Tata de ce m-ai parasit". Nu este un test copilaresc si lipsit de respect din partea lui Dumnezeu, dar acest lucru il poate accepta si chiar pricepe in special cei care au intra-adevar credinta de care vorbeam mai sus.

O intrebare indrazneata ar fi : De ce Dumnezeu nu reuseste sa-i miste si pe cei mai sceptici ??? (sau poate ca reuseste, dar toate la timpul lor...)
Ma enerveaza intr-un fel ideea ca nu au vrut sa inteleaga. Daca nu au vrut sa inteleaga inseamna ca nici nu au priceput ce resping, pt ca cine cunoaste intr-adevar pe Dumnezeu mi se pare de neinteles pt ce s-ar putea respinge BINELE. Totusi stim pe cineva care L-a cunoscut pe Dumnezeu mult mai profund decat orice om, si care totusi s-a impotrivit Binelui (aici nu mai e vorba de neintelegere, pt ca Lucifer stia ce inseamna Dumnezeu). Dar totusi, chiar asa este omul de amarat, adica sa fie castigat prin inconstienta de satan? Cam greu de crezut, insa realitatea este cruda si seaca spunand ca omul alege pana si sa fie ignorant. Se pare ca ignoranta este cel mai pervers rau care poate exista in prezent.
Totusi eu nu cred ca toti oamenii sunt complet ignoranti, si nici nu cred ca unii vor fi distrusi pe vecie doar pt faptul ca nu au inteles. (dragostea salveaza multe neintelegeri...)
leowatcher

[ #84445 ] Postby furtuna dragos on Sun Dec 04, 2011 3:27 pm

leowatcher wrote:Dragos, fitzear moaca aia de simpatic ce esti :)), daca citesti recomandarea facuta de AdriX, ai sa observi ca Richard (cel care l-a provocat pe autor sa scrie respectiva
carte), este mic copil pe linga tine (si autorul era in tinerete la fel ca tine). Tu esti mai pornit decat el,

Da Leo ;)
Aşa-s toate cărţile pt creduli, făcute de şmcheri ca să le ia banii la fraieri.
Cu 25 de lei/5 euro/8 usd cumpăr în romania 5 plesacviţe le dau la amărâţi, mă distrez fain frumos şi sunt mai tare decât Yancey ăla şi decât mnezău care nu le dă nimic.

Lasă-i să aducă argumente că de nu, vine potopu peste ei şi peste argumentele lor invizibile. :))
furtuna dragos

[ #84446 ] Postby AdriX on Sun Dec 04, 2011 3:36 pm

leowatcher wrote:

O intrebare indrazneata ar fi : De ce Dumnezeu nu reuseste sa-i miste si pe cei mai sceptici ??? (sau poate ca reuseste, dar toate la timpul lor...)

Sa-mi permit un raspuns desi nu am cum sa stiu exact modul in care Dumnezeu actioneaza in privinta unuia sau altuia. Cred ca si "cei mai sceptici", la fel ca ceilalti oameni, sunt copii ai lui Dumnezeu. El cu siguranta le cerceteaza inima, dar daca gaseste o inima potrivnica, nesincera, si care cauta doar Miracolul/Supranaturalul pentru a-si satisface curiozitatea, de ce le-ar raspunde ? E exact ca si cu descrierea relatiei dintre poporul Israel si Dumnezeu, din cartea lui Yancey.

----------------------------------------------------------------------
"Ei au avut parte de toate dovezile pe care si le-ar fi putut dori. Dar in mod paradoxal, relevarea atat de clara si directa a lui Dumnezeu a produs un efect contrar celui asteptat. Israelitii nu I-au raspuns cu dragoste si adoratie, ci cu o atitudine de teama si razvratire fatisa. Prezenta vizibila a lui Dumnezeu nu a ajutat deloc la cresterea credintei lor.
Israelitii au demonstrat ca semnele supranaturale ne creeaza cu certitudine o dependenta de MIRACOL in sine, nu de Dumnezeu

"Din ziua cand au iesit parintii vostri din Egipt, pana in ziua de azi, v-am trimis pe toti slujitorii Mei, proorocii, i-am trimis in fiecare zi de dimineata. Dar ei nu M-au ascultat, n-au luat aminte" (Ieremia 7:25 )

Asa ca Dumnezeu a ajuns la concluzia ca oamenii nu-si doreau cu adevarat sa auda un cuvand de la El iar ei I-au dovedit ca are dreptate cand i-au cerut lui Isaia : " Spuneti-ne lucruri magulitoare, proorociti-ne lucruri inchipuite, lasati-ne in pace cu Sfantul lui Israel" (Isaia 30:11)

Lui Ezechiel i-a explicat ca , odata ce razvratirea Israelului a ajuns intr-un anumit punct, El i-a lasat pur si simplu in voia pacatului lor. S-a retras lasandu-i pe oameni sa-si aleaga singuri calea si sa indure consecintele alegerii lor.
Lui Zaharia i-a spus : " Cand chema El, ei n-au vrut sa asculte: <<De aceea, nici Eu n-am vrut sa ascult, cand au chemat ei>>, zice Domnul ostirilor"

Cu o consecventa remarcabila, relatarile Bibliei demonstreaza ca miracolele - senzationale, socante de-a dreptul, asa cum multi isi doresc in ziua de azi - pur si simplu nu pot sa dea nastere unei credinte profunde

-----------------------------------------------------------------------

Observi aceleasi tendinte pe acest forum ? Dragos Furtuna vrea sa-l atinga, sa-L vada pe Dumnezeu si sa ii zica Buna Ziua dar cand vine vorba de o inima sincera, ce face :

Era mnezo beat şi nu i-a tras pe ăştia de urechi când a scris biblia.
mmmmUe inspiraţie

sau
Plus că şi ăsta era beat care a scris geneza, sunt două geneze de fapt care diferă, ca evangheliile lui Luca şi Matei unde diferă genealogia lui Isus

sau
noi ăşrtia care ne enumeri am avut experienţe creştine şi ne-am cam crucit de căcaturile care le-am văzut

Este atitudinea asta demna de raspunsul lui Dumnezeu ? Binenteles ca Dragos nu va putea intelege niciodata ceea ce scriem noi aici pentru ca s-a blocat in tiparul de care am mai vorbit: Dumnezeu nu e bun, nu se arata, NU EXISTA.
Iti garantez ca oamenii cu o inima sincera, care se pleaca pe genunchi in umilinta vor primi un raspuns. Poate nu in clipa urmatoare. Poate nu in ziua urmatoare. Dar isi vor primi raspunsul negresit pentru ca Biblia spune:

Ieremia 29:13: "Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima - In ultima parte a textului sta de fapt tot "misterul".

leowatcher wrote: Totusi eu nu cred ca toti oamenii sunt complet ignoranti, si nici nu cred ca unii vor fi distrusi pe vecie doar pt faptul ca nu au inteles. (dragostea salveaza multe neintelegeri...)

Ai dreptate, si stiu persoane de la tara, credincioase - bunica-mea de exemplu, pe care n-o pot numi intelectuala in sensul deplin al cuvantului (n-are facultate, nici liceul terminat) - intelege mai bine decat mine multe lucururi din Biblie. Ce face bunica-mea ? Se roaga zilnic si il iubeste cu adevarat pe Dumnezeu. Ti-o garantez.
Eu cred ca doar cine NU VREA, nu va intelege. Acum, ca sunt persoane in cazul carora lumina a fost mai putina, avand in vedere circumstantele in care au trait (n-a ajuns la ei o Biblie, nu li s-a spus nimic despre Dumnezeu), Dumnezeu va cerceta si inima lor si va stii ce e de facut.

Deocamdata ne-a dat un text prin care putem stii ce se va intampla cu ele:

Romani 2:14-16: Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor ; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor "
AdriX

[ #84470 ] Postby Gabriy'el on Wed Dec 07, 2011 6:06 am

Din cat observ singurul lucru care trebuia sa se intample azi pe incredibila zi 7 a 12-a 2011(era mult mai tare daca era 2012) este faptul ca de azi siteul cu pricina, http://www.illuminati.org, adica cel cu pagina neagra NU MAI E ACCESIBIL.

Imi pare rau, dar chiar speram la ceva mai mult. Dezamagitor..
Sau poate si astia au si ei pe altii care ii trag in teapa.

Gabriy'el

[ #84471 ] Postby AdriX on Wed Dec 07, 2011 6:32 am

Gabriy'el wrote:Din cat observ singurul lucru care trebuia sa se intample azi pe incredibila zi 7 a 12-a 2011(era mult mai tare daca era 2012) este faptul ca de azi siteul cu pricina, http://www.illuminati.org, adica cel cu pagina neagra NU MAI E ACCESIBIL.

Imi pare rau, dar chiar speram la ceva mai mult. Dezamagitor..
Sau poate si astia au si ei pe altii care ii trag in teapa.

Gabi, nu te pripii sa tragi inca concluziile. Nu s-a terminat ziua. Mai sunt stiri de urmarit, mai sunt lucruri care se pot intampla. Mie mi se pare ciudat ca site-ul nu mai functioneaza deloc, ca si cand domeniul a fost sters. Ai vazut ca domeniul este inregistrat din 1995. Este ciudat ca tocmai astazi, pe 7, a disparut. Adica a functionat de aproape 17 ani de zile iar acum brusc nu mai merge. Ceva trebuie sa fi fost cu acea numaratoare.

Stii ca acum 70 de ani, pe 7 decembrie a inceput Al Doilea Razboi Mondial ? Sunday December 7, 1941 - Attack on Pearl Harbor
Nu spun ca va incepe acum al Treilea Razboi Mondial dar s-ar putea sa aiba loc un eveniment care sa incline catre instaurarea unor curente pe care Noua Ordine Mondiala le imbratiseaza.

Se poate, asa cum crezi tu, sa nu se intample absolut nimic astazi.
Totusi, fii atent pe la stiri dupa vreun indiciu care poate face legatura cu Illuminati.

In urmatorul filmulet ai o dovada ca Illuminati pun foarte mare pret pe numerologie - http://www.youtube.com/watch?v=b9JdgTTfi4U
AdriX

[ #84472 ] Postby Gabriy'el on Wed Dec 07, 2011 8:38 am

Ok Adi, ca sa fiu consecvent o sa astept sa vedem daca se intampla ceva azi, si mai scriu maine numai ca sa tragem concluziile.

Ar fi trist sa inceapa un al 3-lea razboi mondial acum. Chiar nu se potriveste cu programul meu de saptamana asta. :)

Gabriy'el

[ #84473 ] Postby AdriX on Wed Dec 07, 2011 2:34 pm

Gabi, pentru ceea ce vei citi mai jos am nevoie in primul rand de maxima seriozitate din partea ta iar in al doilea rand de timp. Daca nu ai acum destul timp la dispozitie, intoarce-te cand dispui de el. E foarte important sa analizezi obiectiv ce vei citi si sa accesezi linkurile de mai jos, macar in mare !

Scurt info:
La data de 7 decembrie 1917, America ataca Austro-Ungaria
In 7 decembrie 1941, America intra in al Doilea Razboi Mondial

CE SE INTAMPLA PE 7 DECEMBRIE 2011 ?

Pe 1 decembrie 2011, legea S.1867 trece de senat, cu 93 de voturi pentru si 7 impotriva - http://www.senate.gov/legislative/LIS/r ... vote=00218
Pe site-ul guvernului American , semnificatia legii este urmatoarea (in engleza) :

An original bill to authorize appropriations for fiscal year 2012 for military activities of the Department of Defense, for military construction, and for defense activities of the Department of Energy, to prescribe military personnel strengths for such fiscal year, and for other purposes

Foarte important care este de fapt scopul legii:

"Judge Andrew P. Napolitano commented on S. 1867 last week saying, "It basically says that the President can arrest whoever he wants anywhere in the United States of America, and keep them without charging them for a crime, without letting them see a lawyer, without bringing them to a judge for as long as he wants . How is that consistent with the Constitution?” - http://www.conservativeactionalerts.com ... es-senate/

Daca cauti pe Google Legea (Bill) S.1867 , vei da de foarte multa lume speriata si ingrijorata cu privire la amendament. Iata cateva exemple:

- http://www.youtube.com/watch?v=luyjFYJWIpw (asculta atent ce zice omu asta!)
- Do Not Be Deceived: S. 1867 is the Most Dangerous Bill Since the PATRIOT Act - http://theintelhub.com/2011/11/30/do-no ... triot-act/
- The controversial measure that would imprison American citizens without charge or trial was passed in the Senate - http://current.com/blog/93564416_from-t ... chmann.htm
- http://www.youtube.com/watch?v=hG_R6U_Ffes (pot sa aresteze pe oricine se opune, fara judecata ulterioara, trimitandu-i direct in puscarie)
Practic, iti este luat dreptul la LIBERTATE ! Mai tineti minte discursul lui Bush in care zicea : "Ori sunteti cu noi, ori sunteti impotriva noastra"

Legea a trecut de senat si asteapta aprobarea sau respingerea Casei Albe, adica semnatura de Da sau Nu a presedintelui Barack Obama.
Intrebarea 1: Este Barack Obama illuminat ? - http://www.youtube.com/watch?v=FL5RBs-l7jA (urmareste cu atentie !)
Intrebarea 2: Crezi ca va semna sau nu Legea, avand in vedere ca Senatul a aprobat-o in proportie de 92-93% ?

Am urmarit de azi dimineata discutii intregi pe forumuri si se zvoneste (mai toti cred acelasi lucru) ca Legea S.1867 a fost aprobata astazi, 7 decembrie 2011 , in secret la Casa Alba
Nu este o certitudine inca, dar avand in vedere ca Masonii pun foarte mare accent pe numerologie, se poate sa fie adevarat.

Ce evenimente s-au mai intamplat astazi, 7 decembrie 2011, ca noi sa putem face legatura cu Illuminati si Noua Ordine Mondiala ?

Citeste inainte:
Steve Jackson Games (SJG) is a game company, founded in 1980 by Steve Jackson, that creates and publishes role-playing, board, and card games, and the gaming magazine PYRAMID
Ce-a facut Steve Jackson ? - a realizat asa numitele carti de joc ale viitorului, sau cartile Masonice, prin care a prezis (cu puteri supranaturale) evenimentele ce urmau sa se intample (de exemplu in 1995 a desenat o carte prin care arata explozia a 2-a turnuri, care s-au dovedit a fi cele de la 11 septembrie 2001) - http://www.youtube.com/watch?v=RpiZj942 ... re=related (Urmareste ! - De retinut ca aceste carti de joc au fost realizate inainte de intamplarea evenimentelor care sunt desenate pe ele, marea majoritate datand din 1982, ulterior completandu-se cu altele din 1995 - Sa mai amintesc ca site-ul www.illuminati.org a fost inregistrat in 1995 cand internetul a inceput sa scoata capul la lumina ?)

Daca intri pe http://www.guardian.co.uk/world/all (daca citesti postul acesta pe data de 8 decembrie, cauta toate stirile care au avut loc pe 7 decembrie) vei gasi toate evenimentele care s-au intamplat astazi (07.12.2011)
Printre ele, la ora 9:00-9:24 AM ( numaratoarea inversa de pe http://www.illuminati.org a expirat azi ), gasesti date publicitatii 6 CARTI DE CRACIUN (Christmas Cards) , care , foarte ciudat, nu arata nici pe departe ca ar fi Felicitari de Craciun.

Cele 6 Greeting Cards ale lui Kipper Williams :
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... -2011-euro
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... 011-occupy
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... 1-recovery
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... ds-2011-qe
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... 11-turkeys
- http://www.guardian.co.uk/business/cart ... -2011-gold

Daca ne uitam doar la terminatia linkurilor, ce observam ? Euro (criza UE poate?) , Occupy (Legea S.1867 si dominarea prin forta poate?) , Recovery (Unitate religioasa si revenirea la valori poate ?)

Intrebare: De ce au aparut aceste Carti de Craciun tocmai pe 7 decembrie ? Uitandu-te atent la data cand au fost primite asa zisele felicitari de The Guardian, observi 30 noiembrie 2011.
Stirile din 30 noiembrie 2011: http://www.guardian.co.uk/world/2011/nov/30/all - Nu apare nici o felicitare de genul
Iarasi intrebarea : De ce au fost date publicitatii de-abia azi, 7 decembrie ?

Putem face o paralela intre Steve Jackson si Kipper Williams ?
AdriX

[ #84476 ] Postby AdriX on Thu Dec 08, 2011 12:55 pm

http://www.youtube.com/watch?v=HrXyLrTR ... re=related - Urmareste textul din descrierea filmuetului

Si uite asa, s-a terminat cu Dreptul la Libertate, la Free Speech...Ne indreptam cu pasi repezi catre instaurarea unei Noi Ordini Mondiale, pentru ca America, care face jocurile in lume, va "sugera" prin mesaje de genul "Ori sunteti cu noi, ori impotriva noastra" , ca si restul tarilor sa adopte aceleasi masuri.
Nu te mai poti impotrivi ca cetatean in cazul unor masuri care contravin spiritului tau civic si moral, iar daca o faci, intri direct in puscarie sau poti fi si discret asasinat. Credeti ca e o gluma ? Cititi pe internet. Lumea e foarte speriata. Sunt pline forumurile de mesaje prin care oamenii isi exprima ingrijorarea.

Inca nu s-a semnat oficial Legea de catre Obama dar majoritatea cred ca a facut-o in secret pe 7 decembrie, adica ieri.
De ce Obama ar trebui sa semneze Legea ? - http://fellowshipofminds.wordpress.com/ ... to-s-1867/

S-a incercat creearea unei petitii - http://www.gopetition.com/petitions/veto-s1867.html (sunt convins ca nu va avea succes)

Acum, cine a fost consecvent si a citit in amanunt topicul "In spatele usilor INTREDESCHISE" , poate face usor o legatura intre ceea ce reprezinta America de fapt in lume (A fost fondata de catre Masoni - George Washington fiind unul dintre ei - http://gwmemorial.org/washingtonTheMason.php) si ceea ce promoveaza.
Vezi dolarul american si simbolurile masonice - http://revolutiaiubirii.wordpress.com/2 ... otvazator/

Ce reprezinta masoneria ? Credeti ca este doar o societate obsedata de putere ? Pe ce se bazeaza masoneria ? Pe vrajitorie, cultul mortilor, si sacrificii umane (vezi razboaiele din ultimii ani din Iraq si Afghanistan in numele libertatii si democratiei - UNDE ESTE INSA LIBERTATEA ACUM ?)
Cu ce sunt asociate vrajitoria, cultul mortilor si sacrificiile umane ? Cu RAUL, CU INTUNERICUL, CU MOARTEA, CU LUCIFER.

Cei care nu cred ca exista Dumnezeu, ar trebui sa se mai gandeasca odata unde ne indreptam cu totii. America spune IN GOD WE TRUST. Stim insa cu totii ca Dumnezeu nu a fost niciodata si nu va fi niciodata asociat cu MOARTEA !

Matei 7:15: ..."Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt nişte lupi răpitori"
AdriX

[ #84480 ] Postby Gabriy'el on Fri Dec 09, 2011 3:33 am

Adi, hai sa fim onesti si sa recunoastem ca nu s-a intamplat absolut nimic notabil in 7 decembriel 2011. Nu vreau sa te supar in niciun fel. Dar nu pot sa caut sa gasesc legi interesante care vai, pe 7 decembrie trebuiau aprobate. Restrangerea libertatii de catre serviciile secrete americane si anumite abuzuri s-au tot facut dupa 11 septembrie 2011. Nimic nou pana aici.

Pana la o noua ordine mondiala(care era interesant sa inceapa pe 7 decembrie) sau desfintarea UE(care din nou putea fi un eveniment notabil pentru aceasta data) sau izbucnirea celui de-al 3-lea razboi mondial sau altele asemenea, mai este o cale lunga si fara nicio legatura cu aceasta data decat indirect paralel, si de departe.

Gabriy'el

[ #84481 ] Postby AdriX on Fri Dec 09, 2011 4:57 pm

Cu gandul ca ai citit ce am scris eu mai sus in legatura cu Legea S.1867 care a trecut de Senat in data de 1 decembrie 2011 si care ar fi fost semnata in secret pe 7 decembrie, dar deocamdata nu sunt dovezi sa putem concluziona ca asa este intr-adevar, vreau sa asculti cu atentie o inregistrare din iunie 2001 si sa-mi spui daca se potriveste cu ceea ce se va intampla incepand din momentul ce legea va fi oficial declarata.

http://www.youtube.com/watch?v=lLHVQUTrgvM - Pentru subiectul in cauza, te-as ruga sa incepi cu minutul 11:50

Daca tu asteptai sa se intample totusi ceva important pe data de 7 decembrie 2011, se pare ca s-a intamplat mai devreme, pe 1 decembrie 2011. Pe 7 decembrie , desi nu e oficial, se crede ca s-a semnat legea S.1867, iar tot pe 7 decembrie 2011 au aparut in presa 6 Felicitari de Craciun care nu au mai nimic in comun cu Craciunul. Mai degraba, se pot asocia cu Cartile Masonice (prezentarea lor o gasesti in posturile de mai sus)

Daca acele Felicitari ti se par doar niste desene intamplatoare care au aparut in presa pe 7 si nimic mai mult, asta e. Fiecare isi formeaza o parere in functie de ceea ce i se prezinta. Unii asteapta dovezi incontestabile. Altii fac anumite asocieri care duc la anumite concluzii. Dar fiecare are dreptul sa-si formeze propria opinie in functie de ce i se prezinta.

Pentru mine, nu trebuie sa inceapa un Razboi Mondial in data de 7. Totusi, am evoluat de la comunism catre capitalism si democratie , CHIPURILE. De aceea lucrurile nu se pot intampla asa, una 2, ca in trecut. Trebuie pregatit drumul incet DAR SIGUR pentru actiunile care vor duce catre o Noua Ordine Mondiala. Orice indiciu care sa arate spre instaurarea NOM este de luat in considerare, nu crezi ? Primul pas s-a facut pe 1 decembrie 2011. Pe 7 au aparut Felicitarile de Craciun care pentru mine inseamna mai mult decat niste simple felicitari. Pentru mine, ele reprezinta ceea ce se va intampla in viitor daca fac corelarea cu Cartile Masonice (despre care nu stie foarta multa lume).
Totusi nu in fiecare zi apar indicii pe care le poti asocia cu Masonieria si Illuminati. Pe 7 eu cred ca au aparut Cartile acestea de Craciun. Tipul care le-a desenat, Kipper Williams, colaboreaza cu PRIVATE EYE , o revista care incita la violenta, rasism si moarte. Este ciudat ca atunci cand intri pe site-ul lui oficial, http://kipperwilliams.com/ , nu exista nici o referinta despre PRIVATE EYE, decat in momentul in care accesezi butonul GREETING CARDS (felicitari). Referinta prin care el este asociat cu revista o gasesti in josul paginii, dupa ce accesezi butonul GREETING CARDS
AdriX

[ #84722 ] Postby AdriX on Tue Jan 03, 2012 3:18 pm

AdriX

[ #84723 ] Postby danny on Wed Jan 04, 2012 8:39 am

AdriX wrote:
Totusi nu in fiecare zi apar indicii pe care le poti asocia cu Masonieria si Illuminati.

Adrix , eu opinez ca esti naiv si manipulat in privinta acestor asanumite secrete si iluminati . Daca tot esti asa de pasionat de subiectul acesta iti lansez 2 propuneri :
1. Adu un urgument asupra prezentei unui simbol masonic (iluminati ) pe mormantul EGW (vorbesc despre obeliscul de pe mormant) .
2. La acest link : ( http://www.youtube.com/watch?v=aV_x8S7LxnE ) gasesti un tablou cu semn illuminati , chiar in sediul EGW-estate ( ochiul care e si pe bacnota americana ) . Explica prezenta acestuia pe un tablou religios care reprezinta esenta soliei azs . Stiu ca clipul e in spaniola dar totusi imaginile din clip spun destul .
danny

[ #84724 ] Postby danny on Wed Jan 04, 2012 11:35 am

danny wrote:2. La acest link : ( http://www.youtube.com/watch?v=aV_x8S7LxnE ) gasesti un tablou cu semn illuminati , chiar in sediul EGW-estate ( ochiul care e si pe bacnota americana ) . Explica prezenta acestuia pe un tablou religios care reprezinta esenta soliei azs .

PS. In videoclipul respectiv incepand cu min 4:50 -pana la min 5:00 gasesti expus un tablou original de pe vremea pionierilor azs. Acest tablou se afla expus chiar in sediul EGW-Estate . Deci gasesti ochiul illuminati , la loc de cinste chiar in sediul arhivelor pionierilor. Esti de acord cu prezenta lui ? Gasesti acest tablou si la urmatorul link: http://www.jesusisfreedom.net/uploads/6 ... 95.jpg?603

Prin anii '90 aparuse in Romania ( in biserica ) o carte destul de groasa , cu titlul "illuminati si 666" . Pe vremea aceea , in naivitatea mea , ziceam "woau ce carte tare! ", dar astazi imi dau seama ca lucrurile nu stau chiar asa . Viata e mult mai complexa dacat incearca unii sa speculeze . Teoriile astea conpirationiste nu fac decat sa abata atentia de la alte lucruri , sa alimenteze dorinta de senzational a celor creduli/naivi , iar de cealalta parte sunt interesele financiare ale celui care promoveaza cartea/subiectul . E vorba de cerere/oferta . Atata timp cat exista cerere de senzational, vor exista si fabricanti de barfe .
danny

[ #84725 ] Postby tom on Wed Jan 04, 2012 12:14 pm

Pai o fi fost si sora White illuminati, de ce nu? N-ati vazut ca pana si veioza dansei avea forma de piramida ...?!
tom

[ #84726 ] Postby furtuna dragos on Wed Jan 04, 2012 12:46 pm

http://www.youtube.com/watch?v=x4p-KDXD ... ture=feedu :))))

E buun clipul... Cand o sa inteleaga lumea cum functioneaza un sistem informatic si ce e aia electronica, cand o sa aibe putin habar de ea o sa-si dea seama ca nu exista "privat", "intimitate", ca nu te poti ascunde pe "net" decat de prosti.

Folosesti proxy sau vpn pt prostanaci, un baiat destept intotdeauna o sa te gaseasca, ca sa nu mai zic de vre-o organizatie guvernamentala.
Nu exista intimitate decat daca oamenii renunta complet la aparatele astea electronice gen computer, celular care fac schimburi/trafic de date.

Cenzura si restrictionare la net oricand se poate face, indiferent de interese, pt spalare de creier, dezinformare, nu e mare lucru.

EGW tot timpul va avea sclavi, si la propriu si la figurat. O sa-i urmareasca oriunde, si in somn si le chinuie constiinta aia adormita.
furtuna dragos

[ #84857 ] Postby gicu on Sun Jan 15, 2012 5:03 pm

nehustan wrote:Gicu...tanara speranta!

Pune-ma la incercare
c-o ''sublima''intrebare!!

okei, daca insisti...

Un taran avea o capra, si un lup, si o varza si trebea sa ajunga pe malu alalalt cu o barca fara sa-i dispara capra, nici varza. In barca nu incap toti, asa ca va trebui sa ii ia pe rand. Dar cum?

Obiectivul tau este sa treci lupul, capra si cu varza pe celalat mal. Nu poti trece decat unul singur cu barca. Nu trebuie sa lasi lupul cu capra sau capra cu varza ca se alesc impreuna... cum faci?
gicu

[ #84859 ] Postby danny on Sun Jan 15, 2012 5:14 pm

gicu wrote:Un taran avea o capra, si un lup, si o varza si trebea sa ajunga pe malu alalalt cu o barca fara sa-i dispara capra, nici varza. In barca nu incap toti, asa ca va trebui sa ii ia pe rand. Dar cum?

Obiectivul tau este sa treci lupul, capra si cu varza pe celalat mal. Nu poti trece decat unul singur cu barca. Nu trebuie sa lasi lupul cu capra sau capra cu varza ca se alesc impreuna... cum faci?

Mai neagule, astea se predau la gradinita pe vremea noastra. Adu si tu ceva mai de actualitate daca ai ceva de spus .
Solutie : Duce capra ,vine gol napoi , duce lupu , aduce capra inapoi , duce varza , vine gol napoi , si la final cand sa ajunga si cu capra observa ca lupu te haliste pe tine ......
Asa ca nu te juca cu lupu !
danny

[ #84861 ] Postby gicu on Sun Jan 15, 2012 5:18 pm

danny wrote:
gicu wrote:Un taran avea o capra, si un lup, si o varza si trebea sa ajunga pe malu alalalt cu o barca fara sa-i dispara capra, nici varza. In barca nu incap toti, asa ca va trebui sa ii ia pe rand. Dar cum?

Mai neagule, astea se predau la gradinita pe vremea noastra. Adu si tu ceva mai de actualitate daca ai ceva de spus .
Solutie : Duce capra ,vine gol napoi , duce lupu , aduce capra inapoi , duce varza , vine gol napoi , si la final cand sa ajunga si cu capra observa ca lupu te haliste pe tine ......
Asa ca nu te juca cu lupu !

hai mai danny de ce l-ai scos de la belea pe asta ca fac pariu ca nu stia, acu tre' sa caut alta...
gicu

Previous

Return to Spiritualitate