Cosmetice pentru toti....

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Te machezi?

Da in fiecare zi!
7
21%
Rareori
14
42%
Niciodata.
12
36%

Total votes : 33

[ #26888 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Mar 28, 2006 12:32 pm

Nu, dle, insa intamplator ne gasim pe un FORUM, adica intr-un spatiu public in care ne dam cu parerea despre parerile celorlalti. Cat despre "performante", ma refeream la pasajul in care aveai lipsa de delicatete si de decenta de a ne informa ca te descurci grozav in intimitate si ca n-ai complexe vis-a-vis de ceea ce unii incuiati numesc calcarea "poruncii a saptea". Cred ca iti amintesti, doar tu ai scris acele randuri.
Si te rog sa nu te autovictimizezi. Nu am nimic cu tine personal, intrucat nici nu am avut onoarea sa te cunosc personal. Ma exprim de o maniera deschisa fata de ceea ce emiti pe forum. Sper ca mi-am argumentat fiecare parere, asa incat sa ai suficient "teren" ca sa le combati, daca consideri necesar, in singurul mod in care pot fi combatute, cel ideatic.
Consideratii de genul "te iei de mine" sunt nelalocul lor. Maine se poate intampla f. bine ca niste spuse ale Filisteanului sa-mi sune ca intelepte si pertinente. Te asigur ca n-am sa ezit sa recunosc acest lucru.
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #26890 ] Postby Filisteanul on Tue Mar 28, 2006 12:40 pm

Sertorius! Faceam si eu caz... asa.. ca sa ma distrez... ca vad ca tot zici Filisteanul lalala, Filisteanul bla bla bla... nu ma simt chiara sa de victima.. In fine.. desi uneori ai postat niste replici care nu isi aveau locul... si asta ptr ca te-ai pripit si nu ai inteles ce spuneam eu cu adevarat... mai ales faza cu "Maria Sa"...
Hai ca is curios sa vad ziua in care ai sa zici u ceva k despre ce zic eu... He He He...
We're cool baby... :lol:
Filisteanul

Images: 22

[ #26900 ] Postby kilergirl on Wed Mar 29, 2006 12:42 am

Quintus si totusi ce are de-a face complimentul sotului cu performantele in intimitate ale Filisteanului---
Eu cel putin in cazul meu nu am scris despre intimitate...
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #26904 ] Postby Filisteanul on Wed Mar 29, 2006 1:12 am

Mai... Ia mai lasati-ma voi pe mine .... nu ma mai dati mereu de exemplu! :twisted: Ha Ha Ha
Filisteanul

Images: 22

[ #26920 ] Postby Quintus Sertorius on Wed Mar 29, 2006 2:43 pm

kilergirl wrote:Quintus si totusi ce are de-a face complimentul sotului cu performantele in intimitate ale Filisteanului---
Eu cel putin in cazul meu nu am scris despre intimitate...

Killy draga, oare complimentul pe care ti-l face sotul dimineata nu e o chestiune ce tine de intimitate?! Ma rog, hai sa nu facem o dezbatere din asta. E parerea mea, insa n-are nici o importanta. Toate cele bune!
Quintus Sertorius

frumusetea????

[ #27015 ] Postby misspucky on Sat Apr 01, 2006 3:22 am

sa va spun ceva....maicamea niciodata nu se machiaza si are o igiena amanuntita si arata ff tanara..1 :) si nu eu am spus asta....nu stiu daca tinta unu CRESTIN este sa arate frumos si perfect si ca vedetele de la H.....sunt alte lucruri mult mai importante..totusi nu sunt impotriva unei creme , lotiuni, parfum(discret, si pe marimea buzunarului tau).Astazi se observa dorinta asta ciudat de aiurea ca fiecare sa se asemene cu o vedeta.Sincer...eu nu ma straduiesc...nu as vrea sa arat ca ele, si nu cred ca acest concept de frumusete se respecta la staruri..conteaza mai mult sufletul si mintea pt ca frumusetea e trecatoare...
ps:ia-ti un sot/o sotie pt frumusete si nimk altceva si sa vezi ce bine o sa ti mearga!frumusetea o sa treaca si nu o sa ramai cu nimk:P
misspucky

Images: 1

[ #27085 ] Postby aniri on Mon Apr 03, 2006 1:21 am

Sunt o persoana care se ingrijeste mult si cred ca toate femeile si barbatii trebuie sa faca la fel. Chiar daca nu vrem sa fim mereu de-acord cu ce voi zice acum, trebuie sa recunoastem ca "prima impresie conteaza"! Si nu numai in relatii de gen fata-baiat. Machiajul nu este bun din foarte multe pct de vedere. Dar sa fim sincere, fetelor. Care dintre noi nu a folosit niciodata?
Important e sa stii care e limita si granita in care frumosul se transorma in ridicol.
Si....un ultim gand..Adevarata frumusete nu consta in masti, ci intr-un suflet curat
aniri

[ #27821 ] Postby nouneim on Fri May 05, 2006 5:24 am

Nu sunt adeptul machiajului sau folosirii diferitelor podoabe insa m-am invatat sa nu mai judec.
Totusi, sesizez cateva inconsecvente.

Este larg acceptata infrumusetarea olfactiva dar cand vine vorba de cea vizuala ... avem probleme de acceptare. Adica e ok daca folosesti un parfum dar nu e bine sa te machiezi sau sa-ti vopsesti podoaba capilara. Cel putin cam asta spune biserica.
Nu poti purta un cercel in ureche dar acelasi element il poti purta in piept daca il numesti ... brosa.
Nu poti purta o bratara dar daca ii atasezi un cadran si doua limbi, devine chiar recomandata deoarece se numeste ...ceas.
Nu-ti poti infrumuseta gatul cu un lantic dar poti purta in schimb o larga varietate de esarfe iar la barbati este aproape obligatorie cravata.

Hmm...

(Nu se pliaza total pe subiect insa am zis sa nu deschid un altul)
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #28692 ] Postby Black-cat on Sat May 27, 2006 6:08 pm

A se machia sau a nu se machia? This is the cuestion. Am fost adepta machiajului o data de mult, dar am vazut efecte de ne dorit in persoane apropiate si nu am dorit sa ajung si eu acolo. Mu am nimic impotriva celor care se machiaza, iar strugurelul de buze e ceva care nu poate lipsi nimanui. Cat despre creme si alte lotiuni nu cred ca le putem incadra tot in machiaj pt ca sunt ceva indispensabil atat in camera unei fete cat si a unui baiat.
Image

"... Y cuando mires hacia atrás,
toma lo bueno y nada más
y hazlo de nuevo realidad..."
Black-cat

Images: 23

[ #32089 ] Postby MisterYo on Sat Sep 23, 2006 6:54 pm

:lol: :lol:

Nu am vazut inca nici un barbat (heterosexual) caruia sa nu-i placa o femeie frumoasa, bine ingrijita, asta insemnand maquiajul discret, curatenia, etc.

Majoritatea barbatilor care critica obrazul fardat intorc capul dupa purtatoarea acelui obraz. Iar femeile care critica acele famei care folosesc machiajul o fac din invidie sau pura ignoranta (habar nu au sa se machieze sau pur si simplu nu le-ar ajuta la mult.......).

Eva a fost creata perfecta, nu avea nevoie de machiaj, in schimb femeile de azi dupa milenii de degenerare are nevoie de machiajul de zi de zi.

Doresc tuturor barbatiilor care critica aceste femei, din toata inima, sotii / prietene nemachiate :twisted: si sa nu se uite la cele machiate si nici sa nu le invinuiasca de lascivitatea lor.

:!: Nota: a nu se confunda machiajul cu "boiala" unui clovn.
MisterYo

Images: 2

[ #32090 ] Postby MisterYo on Sat Sep 23, 2006 6:58 pm

:oops: Erata: femeile au nevoie........... nu de alta dar cei care vorbesc cu: e multe si e frumoase s-ar vedea indreptatiti
MisterYo

Images: 2

[ #32102 ] Postby arriana on Sun Sep 24, 2006 1:52 pm

Machiajul ,hm! Eu sunt o pers careia ii place sa se simta bine in pielea ei si sa arate bine.Imi place sa imi dau cu creion negru la ochi si cu rimel pt ca imi scoate in evidenta culoarea ochiului si imi lumineaza mai mult fata.Sunt si vopsita la par si imi place sa ma imbrac bine ( a nu se intelege indecent ). Asta nu inseamna ca nu am principii sau ca sunt o eretica sau mai stiu eu ce.am o inima si un suflet care este ft sensibil asa ca nu putem judeca pe cineva dupa felul in care se machiaza sau se imbraca ( si vb de limita bunului simt ).

:wink:
arriana

[ #32108 ] Postby palomitta on Mon Sep 25, 2006 2:28 am

Si eu am folosit machiaj cand eram mai mica, fond de ten rimel, ce sa-i faci... n-aveam minte! Imi pare bine ca m-am facut mare si nu ma voi mai atinge de ele niciodata. Nu-mi place mirosul de parfum si folosesc deodorant numai vara sau atunci cand stiu sigur ca o sa stranspir si nu vreau sa-i sperii pe cei din jurul meu :) daca te speli dimineata si seara e imposibil aprope sa mirosi, pentru ca decat transpiratia veche e "periculoasa". deodorantele contin aluminiu care este destul de periculos si poate cauza cancer...
Mi se pare inutil sa folosesc chimicale inutile cand pot sa fiu mult mai frumoasa si placuta sotului meu fara nici o masca. odata l-am intrebat care este parerea baietilor despre fetele machiate si mi-a spus ca sunt ca niste papusi, artificiale, parca pileea lor ar fi din plastic, nu ceva adevarat si ca toti prietenii lui frati etc... au aceeasi parere. In finlanda lumea consuma 10% dintr-un salariu sa cumpere cosmetice pentru un an (pasta de dinti, sampon, sapun , farduri) si nu am vazut pe nimeni neingrijit sau sa nu vrei sa-i fi alaturi.
palomitta

Images: 8

[ #32114 ] Postby arriana on Mon Sep 25, 2006 5:53 am

Palomitta sa stii ca fetele care se machiaza nu sunt niste "papusi artificiale" si au si ele suflet si sa stii ca mai si gandesc.Poate ca sunt mai sensibile decat "papusile naturale" si daca folosesc parfum sau se imbraca bine asta nu inseamna ca e ceva de neapreciat.Eu una cand ma uit in oglinda imi place sa ma vad frumoasa si bine.Nu toata lumea arata super wonderful natural sau imbracata intr-un sac.Nu am facut aluzie la nimeni da ma deranjeaza faptul ca sunt judecate persoanele care se ingrijesc si carora le place sa arate bine (specific-in limita decentei ).
arriana

[ #32115 ] Postby palomitta on Mon Sep 25, 2006 6:20 am

arriana iarta-ma daca am generalizat prea mult! eu doar am zis ce crede sotul meu si lumea de aici(locuiesc la tara... si de multe ori in mediu rural perspectiva despre lumea moderna e mai diferita), si cat de binecuvantata ma simt ca nu mai am nevoie de machiaj ca sa ma simt frumoasa. Daca tu ai nevoie nu te judec si nici nu te compatimesc... suntem persoane diferite si nu gandim la fel, fiecare se fardeaza sau nu dupa cum simte nevoia...
palomitta

Images: 8

[ #32119 ] Postby edwards on Mon Sep 25, 2006 3:23 pm

arriana, te rog pune o poza sa vedem si noi ce vezi tu in oglinda :)
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #32127 ] Postby arriana on Tue Sep 26, 2006 4:17 am

Am incercat edw dar e prea are si :oops: nush sa o ajustez.Daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscatoare.

PS:Asai ca v-am facut curiosi cum arat?¿ :wink:
arriana

[ #32137 ] Postby saviana_dubito on Tue Sep 26, 2006 1:15 pm

cred ca Dumnezeu ma cunoaste asa cum sunt,stie cuma rat si dk as fi doar un plod fara chip,asadar sigur nu ma judeca dupa culoara ochilor,buzelor etc etc.De ce femeile din biblie purtau bijuterii si se aranjau? :roll:
saviana_dubito

Images: 4

[ #32178 ] Postby edwards on Wed Sep 27, 2006 7:56 am

arriana, cand dai reply la acest topic, uitete dupa Add an Attachment si poti sa atasezi poza aici. Dupa ce ai scris mesajul si ai atasat poza, apesi pe submit. succes. :)
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #32181 ] Postby saviana_dubito on Wed Sep 27, 2006 9:14 am

aoleu ce taraboi dai intr-unul tipa doi,,sper sa imi fie si mie de folos sfatul tau edwards.merci
Attachments
Imagine 195.jpg
Imagine 195.jpg (3.35 KiB) Viewed 6250 times
saviana_dubito

[ #32183 ] Postby saviana_dubito on Wed Sep 27, 2006 9:16 am

sau poate nu :) ce am facut de data asta?
:( k iete ce a aparut :D
saviana_dubito

[ #32184 ] Postby saviana_dubito on Wed Sep 27, 2006 9:19 am

adik eu vroiam sa pun imaginea la avatar!!!!!!!!!!!!!!!
saviana_dubito

[ #32186 ] Postby kilergirl on Wed Sep 27, 2006 9:33 am

atunci dute la profile.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #32188 ] Postby saviana_dubito on Wed Sep 27, 2006 9:50 am

merci mult de tot,pt ajutor,dar nu pot k prima dat la profile m-am dus dar nu stiu cum sa micsorez poza k e prea mare imag, :x astept ajutorul vostru in continuare..scuzati-mi incultura pla :lol:
saviana_dubito

[ #32206 ] Postby saviana_dubito on Wed Sep 27, 2006 2:16 pm

Multumesc mult.esti o scumpa!
saviana_dubito

[ #34399 ] Postby ela grotaa on Sat Nov 11, 2006 9:53 pm

dragii mei...din punctul meu de vedere...ideea nu este daca te machezi sau nu...ci de ce o faci?
sa nu confundam a te machia cu a te ingriji...intelegeti?
a folosi o crema de fata, de maini sau un parfum...asta nu inseamna a te machia...
eu ma machez foarte discret...adica folosesc un fond de ten... si doar rareori(poate doar de catebva ori in an) folosesc un rimel.si nimic altceva...aaaaa.si un ruj,dar foarte discret,aproape ca nu se oserva...
si de ce o fac?pentru ac am un ten destul de dificil, pretencios...es decir...urat...
cred ca o femeie se macheaza pentru ca se simte complexata si nu suficient de frumoasa...iar o femeie are nevoie sa se simta frumoasa...
cred ca ne simtim bine cand ne ascundem unele defecte...desi stiu ca nu asta e solutia!!!!!!!!gasesc eu una... :wink:
ela grotaa

Images: 83

[ #34402 ] Postby Quintus Sertorius on Sat Nov 11, 2006 10:23 pm

Ai dreptate, Ela grotaa (apropos, de ce apari in avatar cu ochii inchisi?). In mod esential, va machiati ptr ca vreti sa corijati uratul. Insa, v-ati intrebat vreodata daca nu cumva va joaca feste o falsa intelegere a frumosului? Ideea de "femeie frumoasa" a evoluat f. mult de la o epoca la alta. In ziua de azi ea este dintre cele mai artificiale. Oricat de mult te-ar fi inzestrat natura, in ziua de azi, ca sa fii Miss, trebuie sa treci in mod obligatoriu pe la salonul de infrumusetare. Desigur, ca nu v-ati intrebat de ce se intampla acest lucru. Ptr ca portretul mediatizat de femeie frumoasa in zilele noastre este unul f. prelucrat, f. artificializat. Am pierdut cu desavarsire conceptul de frumos natural. Frumosul artificial este si f. capricios. Cand accepti ca poti sa lucrezi la frumusetea ta, incepi sa intri la idei. Daca te-ai nascut blonda, incepi sa te gandesti la cum ti-ar sedea sa fii nitel bruneta, roscata, violeta, etc. Daca ai buzele mai groase din nastere, vei dori cu tot dinadinsul sa le subtiezi; daca, dimpotriva, ai niste buze subtiri, vei cauta sa le dai "volum", ca sa fie mai "expresive". Daca ochii sunt PREA alungiti, vei vrea sa-i ingustezi, daca sunt PREA ingusti, ii vei alungi. De cand s-a inventat fondul de ten, nici un ten nu mai este convenabil, toate sunt "pretentioase" si au neaparat nevoie de protectia produselor cosmetice.
Cred ca toate se trag de la ideea de PREA, de la ea a inceput totul. Te simti bucuroasa de sine, in costumul Evei, pana cand ti se nazareste ca ai fi PREA intr-o privinta. Asa dupa cum nu exista om care sa nu incerce macar un simtamant de inferioritate, tot astfel nu exista om care sa nu fi facut cunostinta cu PREA. Acuma, e specific femeilor ca, in fata lui PREA, sa te precipiti in ampla gama de solutii cosmetice.
PS. Ce e mai hazliu - acu' daca tot m-am invrajbit cu partida feministelor si voi fi declarat persona non grata, sa spun tot ce gandesc! - e faptul ca in mintea majoritatii femeilor nici nu intra ideea ca folosirea cosmeticelor s-ar putea problematiza!
Quintus Sertorius

Previous

Return to Dieta & Sanatate