Guma de mestecat - avantaje si dezvantaje

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Guma de mestecat - avantaje si dezvantaje

[ #29641 ] Postby kilergirl on Sat Jun 24, 2006 12:24 pm

Ce parere aveti despre consumul gumei de mestecat?
Ce beneficii sau deservicii ne ofera?
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #29642 ] Postby Loredana on Sat Jun 24, 2006 1:18 pm

Buna intrebare!
Eu folosesc guma doar atunci cand mananc undeva si nu am posibilitatea sa ma spal pe dinti :roll:
Just for fun nu folosesc...
Uneori ma ispiteste sa mai rontai, dar mi-aduc aminte de multe persoane care mestecau foarte, foarte urat..si ma lipsesc...
Nici din punct de vedere estetic nici medical, guma nu aduce beneficii...din pacate...
Dar uneori suntem nevoiti sa o folosim pt improspatarea respiratiei...
Eu am de gand sa renunt atat cat pot la guma si sa folosesc, dropsuri, ca fumatorii cand se lasa de fumat! :idea:
Zambetul este o lumina care se arata la fereastra chipului si vesteste ca inima este acasa!
Loredana

[ #29654 ] Postby K_rpe_2M on Sun Jun 25, 2006 3:11 am

si io folosesc dropsuri!
ptr respiratzie!
am patru ani de cand nu mai am boala "rumegatoarelor"!
am vazut o data in biserica in timp ce tineam o predica cum niste tineri rontzaiau de zor!
atunci in clipa aia mi-am zis "kah & bleah" & mi-am promis sa ma las de chewing gum!
de atunci m-am tinut d promisiune & ca si loredana o folosesc extrem de rar:de exemplu daca sunt in orash & tre sa ma intalnesc cu cineva si inainte tikmai am mancat shaorma cu sos d usturoi sau o pizza cu usturoi asha cum imi place mie :lol: :lol: :lol:
si cum situatia asta e foarte rara...
avantaje:nu cred ca exista-respiratia proaspata se poate "lua" si de la dropsuri
-curatzatul dintilor si gurii de bacterii se poate face si cu orbit drops :wink:
...
alte "avantaje" nu cred ca ar mai fi
dezavantaje...
substantzele din compozitia gumei de mestecat provoaca o gramada de boli-cancerul ar fi una;
apoi masticatia produce saliva multa & noi en 'pacalim' creierul k mancam ceva iar acesta transmite stomacului comanda "digera hrana"!
care hrana din moment ce e doar o bucata de nu-stiu-cum-sa-i-zic :lol:
iar de la aceasta pacaleala putem avea probleme serioase :wink:
cam atat stiu eu!
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #29660 ] Postby Fineas on Sun Jun 25, 2006 1:25 pm

Guma de mestecat aduce mai multe neplaceri decat avantaje.
Daca nu contine zahar, contine aspartam care e mult, mult mai daunator pt dantura.
Guma de mestecat consumata intre mese excita in mod inutil stomacul privandu-l de binemeritata odihna. Stomacul produce in exces suc gastric atunci cand mestecam guma, iar atunci cand avem nevoie de suc gastric la masa sa digere mancarea e deja consumat.

Personal nu fac alergie la cei care mesteca guma in biserica( in proportie crescanda...), des nu mi se pare cea mai eleganta si respectuoasa atitudine. Sunt oameni care asculta cu atentie predicile, etc si respecta sabatul, biserica, dar mai folosesc guma pt improspatarea respiratiei. Pt igiena bucala si respiratie prefer sa-mi iau pasta si peria de dinti la adunare sau oriunde petrec mai mult timp.
Fineas

Images: 101

[ #29666 ] Postby T.O.P. on Sun Jun 25, 2006 4:51 pm

aici in biserica rom daca mesteca cineva guma punem camera pe el iar apoi apare pe internet asa ca la noi in biserica nr celor care mesteca guma descreste :D

PS. acum sa nu credeti ca e chiar asa
if you love something, set it free!!!
T.O.P.

[ #29669 ] Postby Loredana on Sun Jun 25, 2006 5:00 pm

Daca zici tu...nu te credem.. :D Dar sa stii ca faza cu filmatul ar fi foarte inteligenta...poate asa ar vedea si ei cat de inestetic este sa rontai tot timpul..mai ales in ocaziile importante ca venitul la biserica.. :!: si nu numai...
Eu, de ex. cand vad un baiat mestecand guma asa mai smechereste..nu ma impresioaneaza cu nimic...ba mai mult imi da impresia ca nu este sigur pe el...nu are personalitate si isi ascunde asta sub masca mestecatului "cool" al gumii....
Mai sunt totusi si oameni care stiu sa mestece discret...apreciez..finetea... :wink:
Zambetul este o lumina care se arata la fereastra chipului si vesteste ca inima este acasa!
Loredana

[ #30344 ] Postby kilergirl on Wed Jul 19, 2006 4:18 am

Beneficii

Chiar daca pare greu de crezut, guma de mestecat are unele efecte pozitive asupra organismului. Este recomandata hipertensivilor, deoarece duce la scaderea tensiunii si relaxeaza, totodata. De asemenea, unul dintre calitatile principale ale multor marci de guma de mestecat este ca reimprospateaza respiratia. Guma mai are rolul de a ajuta o persoana sa se concentreze asupra unei probleme si sa scape de tensiunea nervoasa. De aceea, ea este recomandata in timpul calatoriei cu avionul.

La inceput, le era oferita soldatilor americani pentru calmarea nervilor, si improspatarea respiratiei. S-a constatat insa ca, datorita continutului de zahar, poate favoriza aparitia cariilor dentare. Si asa s-a ajuns la inlocuitorii de zahar si la reclamele cu protectia anticarie a gumei de mestecat.

Cum actioneaza insa? Prin mestecare, se stimuleaza cresterea fluxului salivar, care "spala" resturile alimentare ramase pe dinti; tot saliva abundenta determina si mentinerea pH-ului in limite normale.

Care este reversul medaliei? Asadar, prin stimularea secretiei salivare, este stimulata si secretia sucului gastric (cel care se ocupa in stomac de digerarea alimentelor), iar mestecatul in exces (mai mult de 20-30 de minute dupa masa) poate duce la aparitia unei gastrite, sucul gastric continand o mare cantitate de acid clorhidric.

Tot mestecatul prelungit duce la obosirea articulatiei temporo-mandibulare (cea care leaga mandibula de maxilar), cu posibila aparitie a fenomenelor de artrita: dureri in articulatie (la nivelul urechii), zgomote ciudate la deschiderea gurii. In fond este o articulatie ca oricare alta, imaginati-va cum ar fi sa faceti genoflexiuni, de exemplu, pe o perioada de timp egala cu cea in care mestecati guma. Daca mai aveti si lucrari dentare in gura efectul este mai accentuat.

Inlocuirea zaharului din guma cu indulcitori artificiali a fost o idee buna pentru efectul carioprotector, dar in ziua de azi, se vorbeste tot mai mult de efectele nocive ale acestor tipuri de substante

Este aproape de neinteles cum fabricantii de guma de mestecat, destinata in special copiilor, gasesc necesar sa adauge in ingrediente nu mai putin de sapte-opt tipuri de substante chimice, multe fiind pe lista celor suspecte sau nocive. Intr-o pastiluta de guma, cat unghia, gasim: E 171, E 320, E 330, E 420, E 421, E 422, E 950, E 951, E 967 si alte asemenea chimicale.
Mestecand regulat guma, va expuneti urmatoarelor afectiuni: colesterol (E 320), boli ale aparatului bucal (E 330) si cancer (E 950 si E 951).

In concluzie, daca nu aveti de ales (desi au aparut periute de voiaj minuscule si tuburi cu pasta de dinti foarte mici) mestecati 15-20 de minute dupa masa pentru a va curata cat de cat gura, iar pentru reimprospatarea respiratiei apelati mai degraba la mici pastilute mentolate sau fructate.

In Singapore este interzisa vânzarea gumei de mestecat.

De ce exista aceasta lege?
Vânzarea de guma a fost interzisa dupa ce o mare cantitate de guma de mestecat s-a strâns în statiile de metrou si autobuze. În timp ce vânzarea de guma este interzisa, nu este ilegal s-o si mesteci, dar daca cineva pune guma oriunde altundeva decât în tomberoane, acea persoana se confrunta cu amenzi uriase.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

Return to Dieta & Sanatate