Timp liber!

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Timp liber!

[ #2158 ] Postby Zhais on Mon Feb 16, 2004 6:26 am

Ai timp liber? ce iti place sa faci cu el? Ce faci cel mai des in timpul liber?
probabil ca te cunosti cel mai bine judecand dupa ce faci cand nu ai ce face:) Pierderea timpului e un pacat?

'Daca barbatii ar sti cum isi petrec femeile timpul atunci cand sunt singure, nu s-ar mai insura niciodata.' :)

Autor: O. Henry
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #2170 ] Postby eliade22 on Mon Feb 16, 2004 8:11 am

Studiezi,prieteni,fotbal,internet,filme ,Biserica etc(nu este o lista in ordine
prioritara.)
.In fine daca privesti din exterior totul este cum spune Solomon ,,Desertaciune´´.

Stiti voi pe aici prin Spania este o vorba care zice asa:
,,Pesimistul este optimistul realist´´ :D
Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #2205 ] Postby miachi on Tue Feb 17, 2004 8:18 am

Dca am timp liber citesc, merg pe la prietena mea cea mai buna si ne plimbam prin Bruxelles sau stam la ea si discutam...Daca e pacat pierderea de timp???Depinde ce întelegi tu prin "a-si pierde timpul"...Si cei care zic "da!e pacat!trebuie sa folosesti timpul liber sa studiezi!" îi contrazic...timpul liber propriu zis e facut sa te recreezi, fizic si mintal, sa-ti odihnesti mintea, trupul (daca se poate :P ), ochii, etc. Trebuie sa consacram un timp special pt studiu dar în afara timpului liber...Parerea mea :wink:
miachi

Images: 10

[ #2214 ] Postby BoSsul3TZ on Tue Feb 17, 2004 9:39 am

timpu liber.. pai sa simplific sa nu mai aberez mult.. Munte, Intalnirii cu prietenii, cu formatia, plimbari cu bike-ul.. aa.. si nu cel de pe urma.. ACEST Forum.. :lol: care pot spune ca-mi este mai drag decat IRC-ul:) c'ya
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #2224 ] Postby NightAngel on Tue Feb 17, 2004 7:53 pm

Timp liber...
Daca mai am asa ceva, calculator, computer, calculator...
NightAngel

da

[ #2608 ] Postby aquaticus on Fri Feb 27, 2004 11:50 pm

in timpul liber lucrez :wink:
aquaticus
GURU

Images: 87

mmm:)

[ #2613 ] Postby edwards on Sat Feb 28, 2004 2:43 am

Cand am timp liber vorbesc cu tine zhais:) cand nu am tot vorbesc cu tine:) si cand dorm mai vb cu tine:)

Timpul liber in general ti-l faci. Si in timpul celor 8 ore de munca poti sa ai "ceva" timp liber. Sa o intrebam pe zhais, nu?

Ideea este asta, sa dam Domnului a 10% din TOT, aceasta inseamna si din timpul nostru, calculand, este 2 ore 40 minute. Petrecem noi oare atata timp zilnic cu el?

Pt mine este super , am descoperit cum pot sa citesc si sa petrec mai mult timp cu El dimineata. Nu mai merg doar cu masina pana la lucru, o parte din drum il fac cu ea apoi iau metroul-30 minute dus si 30 intors. Este 1 ora:) Gasesc ca este minunat asa.

Binecuvantari!
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #2635 ] Postby bubu_girl on Sat Feb 28, 2004 5:55 pm

...
Last edited by bubu_girl on Sun Oct 15, 2006 6:26 am, edited 1 time in total.
Image
bubu_girl

Images: 54

[ #2642 ] Postby New_AbyA on Sat Feb 28, 2004 10:05 pm

Timpul liber?!...Mie imi place sa desenez...sa cant sau sa ma plim...mai shi mircuiesc din cand in cand(era o vreme cand mircuiam mai mult,dar din fericire am gasit lucruri mai frumoase shi mai utile ce pot fi facute in timpul liber! :P ...Imi mai place shi sa visez!!!..."IUBESHTE VISELE SHI VIATZA TE VA IUBI!!!" :P :wink: :lol:
New_AbyA

da

[ #2643 ] Postby aquaticus on Sat Feb 28, 2004 10:42 pm

Edi, cat e man biletul la autobuz ? :o
merg si eu odata cu tine cand vin...

numai bine
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #3125 ] Postby edwards on Sun Mar 07, 2004 7:02 pm

$1.75:) dus si...intors tot atat:)
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

...

[ #3132 ] Postby Adr|X on Sun Mar 07, 2004 11:24 pm

e pacat sa lasi timpul sa treaca pe langa tine si te gandesti ca a trecut o saptamana in care nu ai facut aproape nimik
pentru mine timpul liber este mare dar nu stiu sa-l intrebuintzez :shock:

ps:in loc de atat calculator si televizor mai bine am pune mana pe o carte!
valabil pentru cei care se simt! :wink:
Adr|X

[ #3139 ] Postby alisee on Mon Mar 08, 2004 12:29 am

Cred ca timpul liber e facut pt relaxare si refacerea energiilor sau descarcarea lor.
Eu zdrangan chitara in timpul liber, si nu numai:))
Sunt multe variante de petrecere a timpului liber intr-un mod constuctiv, sa nu uitam ca ni se va cere socoteala pt orice fragment de timp!...Iar timpul liber ne caracterizeaza, in timpul liber dam pe fatza ceea ce am vrea cu adevarat sa facem in viata:))
alisee

Images: 3

da

[ #3248 ] Postby antonyo18 on Wed Mar 10, 2004 8:46 am

Dupa cum si Adr|X a spus mai sus....e pacat sa lasam timpul sa treaca pe langa noi, dar degeaba zic eu. Ce zicetzi de un asemenea program?
Facultate doua zile pe saptamana martzi si miercuri de la ora 14.
Culcarea intre orele 02-04 dimineatza, trezirea intre 12-14 dupa-amiaza respectiv 11 cand e nevoie de mine. Plimbari prin oras dintr-o parte in alta...neinvatzat, studiu biblic ioc, munca..doar in somn...internet si tv. Cam aceasta este viatza mea de student. Nu-mi place dar sper sa mi-o schimb cumva. Rugativa ptr mine pls!
deranjez? spunetzi....pot sa si deranjez!!
antonyo18

Images: 13

[ #3256 ] Postby whitelaurel on Wed Mar 10, 2004 10:01 am

In timpul liber ma relaxez...vorbesc la telefon....ma plimb...ies la plimbare cu amicii....alerg....imi place enorm de mult sa mentin contactele cu prietenii....iar vara...vara daca ma lasi toata ziua in soare...sunt ceea mai fericita :lol:
Succes is High-Touch, not High-Tech
whitelaurel

Images: 4

[ #3535 ] Postby Zhais on Thu Mar 18, 2004 3:11 am

Vreau mai mult timp liber!! Nu am timp nici sa citesc pe forum. Mi-am facut program si ca sa-l indeplinesc am nevoie de 30 de ore pe zi. Raman cu un minus de 6 ore pe zi, lucru care trebuie recuperat in ziua urmatoare.
Se stie ca yoga ajuta. 10 mine de yoga echivaleaza cu 6 ore de somn. Cine a incercat?
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #3541 ] Postby Hasdeu on Thu Mar 18, 2004 5:15 am

Eu am incercat si m-am lecuit... Yoga e periculoasa fratilor, are multe necunoscute si poate produce arsuri iremediabile pe sitemul nervos. Stiu multi studenti care efectiv si-au pierdut mintile si sanatatea de la yoga.
Anumite posturi si exercitii sunt menite sa slabeasca controlul individului asupra mintii si vointei lui. In mod insistent li se cere sa-si goleasca mintea, sa renunte la dorinte, etc. Odata si eu eram f ineteresat de yoga, citeam si chiar incepusem mici exercitii. Un exemplu doar: faceam un exercitiu numit OM: inspiram profund si expiram silabisind Oooo-mmmm... Cand ziceam OOO.. prelung trebuia sa fac cutia toracica(plamanii) sa vibreze si astfel alveolele pulmonare ar fi vibrat mai mult si ar fi fost in mai mare contact cu sangele care ar fi preluat mai mult oxigen, ceea ce n-ar fi fost deloc rau... Apoi zicand "MMMM.." faceam cutia craniana sa vibreze irigand-o mai bine cu sangele tocami oxigenat. Gogosi... Jumatati de adevar(oxigen, etc)... Mai tarziu am descoperit intr-un dictionar religios ca OM e o rugaciune hindusa care se zice exact ca mai sus! Credintele(duhuri) astea orientale ne fac ne fac sa renuntam la religie, la dorinte, la viata in definitiv, pe cand Isus cauta sa ne detaseze nu de viata ci de moarte! Moarte care e un lucru rau- e culminarea suferintei adusa de pacat, nu un lucru bun cum zic orientalii. Yoga te face sa devii ateu, pt ca apoi sa te faca panteist si apoi hindus sau budist. Nu e doar un sport, e o religie, o filozofie care-si are obarsia in aruncarea pe pamant a lui lucifer cu o treime din ingeri. Ingerii cazuti stapanesc legi fizice mult peste capacitatile oamenilor si-i pot ameti cu tot felul de credinte care numai pe Isus nu-l au ca Dumnezeu!
Care aveti sau ati avut Dacie, ce se intampla cand n-ai cheie si legi pe direct? Daca sarma e prea subtire se arde, nu? La fel si sistemul nostru nervos se poate arde prin anumite exercitii de yoga care induc un flux nervos necontrolat. Nu va jucati! Nu intrati pe teritoriul duhurilor yoghine orientale, ci ramaneti unde puteti fi protejati de harul lui Isus! Pt relaxare nimic nu e mai buna decat miscarea in aer liber si mai ales pacea Lui care intrece orice pricepere, inclusiv a yoghinilor care n-au cunoscut lumina Creatorului!
Hasdeu

[ #3682 ] Postby w3bitzu on Sun Mar 21, 2004 1:37 pm

Edi pai daca am avea toti timp "liber" ca al tau.. ar fi bine.. am face un nou subiect de discutie:) cat timp vb cu iubita/nevasta/prietena :):)
Timp liber.. cand am ori il petrec prin oras sau pe internet.. mai nou nu prea am ptr ca am bacu dar pentru internet se rezolva vreo 2 3 ore pe zi :) c'yeah :)
w3bitzu

Images: 16

Tocanitza de gazette!

[ #4748 ] Postby mitnick on Thu Apr 15, 2004 8:16 am

Foaie verde foi de nap, nu trebuie ceva sa scap, astazi vad, fiindca imi place, cronicutza se intoarce! Tocanitza de gazette!
Evenimentul Zilei afirma ca suntem prinsi intre Europa si America; Romania a cultivat masiv plante modificate genetic!
* D-apai domnu’, no sa nu-mi zici mie Vasile, daca singura modificare generica n-a fost la ceapa! I-am schimbat ADN-ul, inainte s-o maninc, dupa ce am spart-o cu un pumn!
Adevarul ne spune ca autoritatile au decis cum va avea loc cea mai mare schimbare monetara din ultimii 50 de ani: zece mii de lei vor deveni un leu nou din 2005! Masura nu-I afecteaza pe romani, atit leii noi cit si cei vechi tind rapid sa devina amintiri in portofel!
Ziarul Ziarul observa ca gripa puiului schimba traditzia..cambodgienii au dat-o pe sobolani.
* Buna tziua! Nu este nici o problema, frigaruile si carnaciorii de shoby sunt delitzioase! Din pacate consumatorii au una mica problema: ei miauna ca mai doresc coditza!
Realitatea Romaneasca ne informeaza ca traim intr-o saraca tara bogata: un roman din trei are mobil. Ceilalti au cite-un fix!
Din National citim ca un cercetator canadian de origine romana a reusit sa puna la punct un test prin care boala vacii nebune poate fi depistata in doar 48 de ore!
* Ladies and gentlemans, metodul este foarte simplu si poate fi facut de fiecare dintre fermieri! Vaca suspectata de boala va fi sacrificata, pregatita biftec si consumata! Daca este infestata, in doua zile apar primele simptome la consummator! Simplu, nu?
mitnick

[ #5898 ] Postby brickboy on Tue May 11, 2004 6:35 am

Hmm timp liber Zhaia....de cand sunt in anu 3 am inceput sa cam uit ce e aia...shi cu ce se mananca....totushi treuie sa ne facem timp shi pt relaxare shi dupa parerea mea in natura te relaxezi cel mai bine eu unu daca am 2-3 ore libere o shterg pe balta!Oricum fiercare persoana are modul ei de ash petrece timpul liber....unii dormind altzii in fatza calc etc exista n moduri de a-ti petrece timpul liber.Sunt sigur totushi ca oricat am fi de ocupatzi nu trebuie sa neglijam faptul ca daca noi nu simtzim nevoia de relaxare shi odihna organismul nostru nu trebuie neglijat!
Mey scumpilor (zhais shi eddy) macar prin intermediu forumului sa va spun ca mii dor de voi shi sper sa ne vedem cat mai curand.Va pup!
la restu sa ava petrecetzi cat mai fain timpul liber shi nu-l irositzi pe prostii...:PPP
brickboy

Images: 36

Re: Timp liber!

[ #23434 ] Postby sinfull_pleasure13 on Tue Dec 27, 2005 5:24 am

zhais wrote:Ai timp liber? ce iti place sa faci cu el? Ce faci cel mai des in timpul liber?
probabil ca te cunosti cel mai bine judecand dupa ce faci cand nu ai ce face:) Pierderea timpului e un pacat?

'Daca barbatii ar sti cum isi petrec femeile timpul atunci cand sunt singure, nu s-ar mai insura niciodata.' :)

Autor: O. Henry

barbatii nu pot fara femei!!

si dak nau chef sa sensoare exista si cva numit a locuii impreuna !!

si nu cred k ei sunt mai brevi la petrecerea timpului cand sunt singuri! (sa nu dau exemple!! :twisted: )
I realy belive in angels
The kind that heaven sends
I'm surrounded by angels
But I call them friends
sinfull_pleasure13

Images: 1

Return to Dieta & Sanatate