Consumam responsabil?

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Re: Consumam responsabil?

[ #74866 ] Postby Gabriy'el on Mon Aug 24, 2009 6:29 am

Eu nu sunt de acord cu construirea acestei centrale nucleare din urmatoarele motive :

1. Hotia generala,una din bolile cronice ale Romaniei. Oricate centrale s-ar construi, pretul energiei nu ar scadea asa cum este normal. Ar fi doar o mina de aur pe spatele populatiei pentru cei din conducere. Cel mai bun exemplu este pretul benzinei in timp de criza. Cand barilul costa 140 $ un litru de benzina ajunsese undeva la 4,2 lei. Cand barilul a scazut la 40$ pretul benzinei nu a scazut decat pana la maxim 3,5 lei(in ce baza au calculat numai ei stiu). Acum desi pretul barilului este aproximativ 70 $ (jumatate din cat era anul trecut) litrul de benzina , dupa scumpiri aproape saptamanale a depasit din nou pretul de 4 lei. Disproportia e evidenta, dar cine din conducere e in stare sa o vada???

2. Riscul ridicat de accidente. Avand in vedere ca majoritatea lucrurilor sunt facute in batjocura in Romania, un accident nuclear nu e doar posibil ci chiar probabil. Aici deja nu mai vorbesc de romani, ci de straini. Am vazut de multe ori de ce sunt in stare strainii cand vin in Romania. Isi permit orice, pentru ca nu sunt la ei acasa iar in cazul unor accidente gen Cernobal nici nu ai timp sa mai ajungi la Haga. Insa riscul nu e doar in acest caz, ci exista si este extrem de mare chiar si in cazul lucrarilor facute corect ci in cea mai mare rigurozitate.

3. Daca alte tari se pot orienta spre energiile alternative, e cazul ca si Romania sa fie fortata(de buna voie nici peste 200 de ani) sa faca astfel de investitii. In urma cu o saptamana discutam cu o cunostinta din Italia care imi povestea ca lucreaza la o astfel de firma care ofera autonomie completa(gatit , incalizit, luminat) prin panouri solare. Bineinteles, statul italian contribuia cu 50% din costuri.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #74871 ] Postby radurus on Mon Aug 24, 2009 10:24 am

Profitul ar merge la firmele care vor construi (stim ca astfel de proiecte se atribuie preferential - asta e regula la noi)
Iar pretul energiei furnizate peste 10-15 ani nu va fi scazut deloc, profitul ajungand tot in buzunarele mai-maharilor care invart economia.
Proiectul acesta nu va face decat sa alimenteze cu bani oligarhii stabiliti in varful economiei si care se muta din partid in partid dupa cum bate vantul politic.
Cred ca stiti care este pretul kwh si prin cate firme trece ca sa ajunga la consumatorul casnic. (fiecare din aceste firme trebuie sa obtina comision pt hartiile facute)
Energiile alternative nu sunt chiar ieftine acum dar sistemele acestea aduc independenta energetica totala sau partiala pentru consumatorul casnic ceea ce fiecare si-ar dori.
Reality Check wrote:Eu sunt de acord cu construirea unei asemenea centrale.

Cred ca Reality ar dori sa lucreze chiar acolo daca ar fi posibil. Image
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

[ #74886 ] Postby Lailah on Fri Aug 28, 2009 5:12 pm

Gabriy'el wrote:Eu nu sunt de acord cu construirea acestei centrale nucleare din urmatoarele motive :

1. Hotia generala,una din bolile cronice ale Romaniei. Oricate centrale s-ar construi, pretul energiei nu ar scadea asa cum este normal. Ar fi doar o mina de aur pe spatele populatiei pentru cei din conducere. Cel mai bun exemplu este pretul benzinei in timp de criza. Cand barilul costa 140 $ un litru de benzina ajunsese undeva la 4,2 lei. Cand barilul a scazut la 40$ pretul benzinei nu a scazut decat pana la maxim 3,5 lei(in ce baza au calculat numai ei stiu). Acum desi pretul barilului este aproximativ 70 $ (jumatate din cat era anul trecut) litrul de benzina , dupa scumpiri aproape saptamanale a depasit din nou pretul de 4 lei. Disproportia e evidenta, dar cine din conducere e in stare sa o vada???

2. Riscul ridicat de accidente. Avand in vedere ca majoritatea lucrurilor sunt facute in batjocura in Romania, un accident nuclear nu e doar posibil ci chiar probabil. Aici deja nu mai vorbesc de romani, ci de straini. Am vazut de multe ori de ce sunt in stare strainii cand vin in Romania. Isi permit orice, pentru ca nu sunt la ei acasa iar in cazul unor accidente gen Cernobal nici nu ai timp sa mai ajungi la Haga. Insa riscul nu e doar in acest caz, ci exista si este extrem de mare chiar si in cazul lucrarilor facute corect ci in cea mai mare rigurozitate.

3. Daca alte tari se pot orienta spre energiile alternative, e cazul ca si Romania sa fie fortata(de buna voie nici peste 200 de ani) sa faca astfel de investitii. In urma cu o saptamana discutam cu o cunostinta din Italia care imi povestea ca lucreaza la o astfel de firma care ofera autonomie completa(gatit , incalizit, luminat) prin panouri solare. Bineinteles, statul italian contribuia cu 50% din costuri.

1.O DA. La asta ma tem ca n-am ce sa comentez.Romanul e nascut poet...si hot. Image

2.Sper ca si dovezi pt. ce spui.Si daca da ma intreb care .Centralele nulceare SUNT sigure.Chiar si modelele rusesti noi.
Stiti cum functioneaza franele la tren?
La fel sunt si sistemele moderne de siguranta .
De ex. tipii care au proiectat reactorele tip CANDU ,au inclus 3 sisteme diferite de siguranta.Ar putea sa moara toti supraveghetorii din centrala si sa le taie teroristii curentul si tot nu s-ar repeta situatia de la Cernobal.Inginerii nu sunt idioti incapabili sa invete din greselile trecutului.
Unul din sistemele de siguranta;[COLOR=#NaNNaNNaN]dead man's switch[/COLOR]"principles are employed wherever possible, so that a system isideally activated by a failure condition. For example, a CANDUreactor's primary emergency shutdown system uses shut-off rods thatare electromagnetically suspended above the reactor. If the systemfails, its electromagnet will lose power and the rods will fall dueto gravity, thus shutting the reactor down.Da am dat copy/paste c mi-a fost lene.
But safe engineering doesn't stop with passive measures. Theprincipal philosophies behind the "defense in depth"concept revolve around redundancy, diversity, and isolation.[COLOR=#NaNNaNNaN]Redundancy[/COLOR] means that you shouldhave several systems to handle each function. If one fails, anotherwill take its place. [COLOR=#NaNNaNNaN]Diversity[/COLOR]means that redundant systems should be dissimilar. Forexample, a CANDU reactor has two redundant emergency shutdownsystems, and each system functions on a completely differentprinciple: the primary system uses shutoff rods and the secondarysystem uses a moderator poison. And finally, [COLOR=#NaNNaNNaN]isolation[/COLOR]means that the various systems are isolated from one another. Eachone uses its own computers, sensors, and actuators. They areeven physically separated, with sheer distance and atmosphericand/or structural barriers. This ensures that a single physicaldisaster or a computer, sensor or actuator failure won't affect bothsystems at once.

Oamenii aia nu sunt idioti.
Am zis 3 sis de siguranta ,pt. ca practic si faptul ca reactia trebuie mentinuta in mod ACTIV ,este din punctul meu de vedere tot un sistem de siguranta.La Cernobal reactia era supercritica.La iar profesionistul sa explice ;

Anyway, back to nuclear reactor technology. Let's ignorehalf-assed designs such as those at Chernobyl and TMI (which havebeen resoundingly criticized by far more visible people than myself),and look at a good design such as the Canadian CANDU system (yeah,yeah, so I'm biased. Sue me). Instead of relying exclusively onactive safety systems, these reactors were designed in such a mannerthat numerous potential causes of accidents were nullified ormitigated without the need for active safety systems.
For example, the choice of a heavy water moderator inherentlysolves several problems. The thermophysical characteristics of heavywater are similar to light water, so the moderator system canfunction as a backup cooling system. Heavy water is also a moreeffective neutron moderator than light water, so they don't have touse highly refined uranium fuel bundles. The use of low-grade fuelmeans that it is impossible for the fuel to go critical in lightwater, so you'll never run into a situation where the light-watercoolant can sustain the reaction. The resulting reaction is highlyoptimized, with very little "[COLOR=#NaNNaNNaN]excessreactivity[/COLOR]". In layman's terms, this means thatinstead of constantly trying to keep a potential runaway reactionunder control, we use a less volatile reaction which is alreadynear its limits. In other words, no matter what goes wrong, it can'trun much hotter than it already does. Fusion reactors are anexcellent example of minimal excess reactivity; a variety of criticalconditions must be met in order for fusion to occur, and
[HIGHLIGHT=#ff0000]virtually[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#ff0000]any[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#ff0000] problem will kill the reaction.

[/HIGHLIGHT]
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #74888 ] Postby radurus on Sun Aug 30, 2009 4:04 am

si... 3?
adica la punctul 3 nu spui nimic Lailah?
Lasand "siguranta" reactoarelor la o parte, ce parere ai de costurile de colectare a "gunoiului" nuclear (care pt altii e materie prima de bombe nucleare) si de ingropare a centralei la sfarsitul perioadei de functionare?
radurus

[ #75151 ] Postby tom on Fri Sep 18, 2009 4:23 pm

Energia solara nu e chiar gratuita cum s-ar crede. Ca sa te independizezi total de reteaua electrica e un vis prea greu de realizat, mai ales in romania.
Panourile fotovoltaice sunt foarte scumpe. Se spune ca se amortizeaza in 10 ani sau mai mult. In timpul asta trebuie sa ai grija sa nu le loveasca vreo grindina puternica, fabricantul avertizeaza de pericolul grindinei.
O alta problema sunt acumulatorii. In astfel de instalatii se folosesc acumulatori cu gel; numai aruncati o privire pe net sa vedeti cat costa. Si bineinteles ca viata lor e limitata. Si tinand cont ca in romania soarele nu e atat de darnic cum e in italia sau spania iti trebuiesc multi acumulatori.
Oricum, daca esti independent e foarte recomandabil sa ai si un generator pe benzina sau motorina sa te scoata din vreun impas...
Ramane totusi o optiune interesanta pt o casa de vacanta unde ai putini consumatori electrici. Si cred ca ar fi indicat sa se combine panourile fotovoltaice cu un mic generator eolian.
tom

[ #75186 ] Postby radurus on Sat Sep 19, 2009 1:27 pm

asa e. panourile fotovoltaice nu sunt deloc o solutie ieftina dar se poate incepe cu un panou si se poate extinde pe masura ce mai aduni ceva bani.
panourile alea f eficiente nu sunt la dispozitia utilizatorului de rand.
cea mai convenabila solutie ar fi un generator hidro, un alternator auto de 12V/55A=660W (doua instalatii de genul asta contand cat un generator eolian, doar ca vantul bate cand vrea... iar daca apa curge continuu... in 24 ore calculeaza cata energie iti da doar un alternator)
consumul meu casnic (la bloc) este de 3-4 kwh/zi, deci un alternator ar produce 0.66Kwx24h=15.84kw teoretic. sa fie doar jumatate si tot ar fi suficient pt o gospodari/zi.
pentru eficienta ar trebui combinate solutiile vant/soare daca nu exista curs de apa.
acumulatorii au o durata de viata de 6-7 ani.
o investitie de-asta solara/vant, merita doar daca ai o subventie substantiala de la stat (un caz)
si mai merita luata in calcul daca nu ai reteaua de energie pe aproape (costurile de aducere a instalatiei pe 2 Km fiind destul de mari).
in cazul in care ai curentul la poarta... chiar daca s-ar ieftini la jumate de pret kwh-ul, investitia ta ar deveni rentabila dupa 20 ani fara sa iei in considerare schimbarea acumulatorilor.
varianta cu "produci curent mai mult decat consumi si bagi in retea" la noi nu e viabila din cauza hartogariei si a piedicilor care se pun in calea unui astfel de sistem de lucru.
vreau sa mai mentionez ca solutiile astea soare/vant pt. energie el. nu acopera nevoi de consum pt. incalzire si gatit, aceste echipamente avand consumuri f.mari.
Pentru incalzire si gatit trebuie gasite alte solutii ieftine. (si binenteles reducerea pierderilor termice pe anotimpul rece).
Recent imi trecea o idee prin cap...
Daca ai un teren undeva si acolo nu ai curent, poti rezolva cu o rulota pe care montezi 2-3 panouri solare si instalatia aferenta (acumulatori, regulator de incarcare, invertor de 1500-2000W la nevoie pt echipamente la 220V~). Daca tot ai facut "rulota energetica" poate o poti cupla la instalatia de acasa si platesti tot mai putin la electrica.
[bold]Totusi cum ramane cu centrala nucleara din Transilvania?[/bold]
radurus

[ #75193 ] Postby tom on Sat Sep 19, 2009 5:09 pm

"cea mai convenabila solutie ar fi un generator hidro"

Te cred! Apa e o binecuvantare iar cand e curgatoare e o binecuvantare si mai mare! Dar cati pot avea acest privilegiu?
Normal ca un alternator auto de 600 de wati ti-ar asigura necesitatile pentruca fiind actionat de apa merge 24/24. Acumulatorul nici nu trebuie sa fie de prea mare capacitate.
Dar pentruca veni vorba de apa, am vazut pe discovery un documentar in care s-a demonstrat ca beneficiind de un debit de apa care sa asigure curgerea continua a unui furtun de pompieri poti asigura din belsug necesitatile energetice ale unei locuinte. Asta inseamna sa ai o sursa de apa (rau, baraj) la un nivel superior case tale adica sa locuiesti la munte. Apoi aduci furtunul de pompieri in gradina iar jetul lui il concentrezi prin intermediul unei fante metalice intr-o mica elice tot din metal care actioneaza un grup electrogen caruia i-ai scos motorul. Prin intermediul unui robinet reglezi jetul de apa asfel incat curentul sa aibe 50-60 de hertzi.
Avantaje: elimini inverterul si acumulatorii, piese destul de scumpe. Daca generatorul are 1500 de wati poti chiar gati electric daca in timpul asta nu folosesti alti consumatori importanti.
tom

[ #77242 ] Postby Anahi on Fri Jan 08, 2010 5:00 pm

:)
Anahi

Previous

Return to Dieta & Sanatate