Tot ce tine de sportul'a skia'

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Tot ce tine de sportul'a skia'

[ #58096 ] Postby omeg@ on Fri Jan 04, 2008 3:57 am

Cu ocazia vacantei de iarna am obeservat ca multi au mers la munte.

Avem in comun placerea de a practica ski.Haideti sa impartasim ideii,tehnici,detalii de pe unde am fost ca pana se termina iarna sa facem ceva nou sau la anul ce vine sa stim unde si cum e ieftin.

Haideti cei care ati fost pe unde ati fost ,de ce tocmai acolo,unde va placut cel mai mult,cat de buna a fost zapada ,etc...
Attachments
skiuri.JPG
skiuri.JPG (115 KiB) Viewed 4145 times
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #58097 ] Postby omeg@ on Fri Jan 04, 2008 3:58 am

Am uitat sa specific si de a face pe placa pe snow.Multi baieiti au talentul asta.
Va astept cu ideii .

Image
omeg@

[ #58313 ] Postby omeg@ on Wed Jan 09, 2008 2:28 am

De exemplu mi-au placut mult partiile din Baquiera.Peste1.922 ha.de teren schiabil,pt toate varstele,nivele,si tot ce mai e.
A fost zapada naturala 100%.
In Cerler ,partii bune,insa am prins cu un pic de gheata.Si e rau pt incepatori.

ps.e bine ca vb doar eu ,nu am cu cine sa ma contrazic :lol:

Image
omeg@

[ #58374 ] Postby addy on Wed Jan 09, 2008 5:37 pm

eu am skiurile mele si am fost la bunicamea "moldovita" Judetul Suceava ma suit varmiu pe niste dealuri pe acolo a fost fain :D faza faina la o partie de skii e ca este telescaun :lol: in rest e mai fain pe unde ma dus varmiu :D mai faci si sport urcand... :P nu am mers cu placa pana acuma dar cand am sa am ocazia am sa merg :P :)
be happY Image
addy

Images: 46

[ #58398 ] Postby Fabianoo on Thu Jan 10, 2008 8:54 am

Eu am schiat pentru a doua oara in viata mea in vacanta de iarna care tocmai s-a terminat. Pot spune ca abia acum am descoperit acest sport si ma simt indragostit mai ceva ca de fete la 16 ani :lol:

E o senzatie speciala aceea de a simti vantul in fata cu mare viteza, fara casca, fara parbriz, pe picioarele tale. Te simti in glorie, te simti in libertatea insasi, ca si concept filozofic :)

Eu vreau sa invat si mai bine, dar de moment ma multumesc cand cobor partia fara sa cad macar o data :lol:

Placa as vrea sa o incerc mai tarziu, deocamdata nu am stors suficient de mult schiurile.

Am fost la Straja, un mic satuc la 9 km departare, urcand pe munte din Vulcan, langa Lupeni, in judetul HD. Statiunea are un farmec aparte, deocamdata nu a inflorit magaria de pe la Sinaia, unde vin superfitzosi din toata tara sa-si etaleze masinile si sa-si rupa picioarele...

Este si un schit acolo sus si m-a impresionat ceva la el. Adaposteste o cruce din lemn, foarte mare, de aproximativ 2,20 m, foarte frumos ornamentata, dupa traditionalul stil ortodox. Iar crucea aceasta, de Paste este transportata cu masina pana in Vulcan, 9 km, de unde apoi terbuie adusa inapoi la schit. Drumul Crucii aminteste evident de Drumul Golgotei, iar localnicii de pe acolo participa la caratul crucii grele de 80 de kg, cam la fel de mare ca si aceea pe care a fost rastignit Hristosul.

Daca aveti ocazia, mergeti la Straja, dar pana nu se termina zapada.
Are 3 partii de schi, una pentru cei foarte experimentati, destul de abrupta, una pentru foarte incepatori si una de vreo 2 km pentru cei care se descurca cat de cat.

Preturile la cabane oscileaza in functie de confort. Eu am platit 300 de mii pe noapte (adica 9 euro) dar in conditii mai degraba poetice decat decente :lol:

Va orientati voi la face of the land. :lol: Succes.
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #58404 ] Postby omeg@ on Thu Jan 10, 2008 11:02 am

:)si eu am descoperit sportul asta de curand.
Inainte ziceam de cei care il practica,astia tre sa le lipseaca o rotita.Cum sa se urce pe beztele alea si sa si dea drumu de pe ditamai muntele.
Am ajuns si eu acolo si senzatia e..super,pana dai cu fundul de pamant sau in cel mai rau caz,cazi pe burta ti se impleticesc picioarele,schiurile nu se desprind si simti ca ti se face glezna in 2:))

Sunt curioasa cum o fi in RO la munte.

Insa de ce mie dor cel mai mult,e datul cu sania in fata portii la mamaia pana intram in ea.Si saniile alea de lemn cu sina de fier.dureau....

In cat timp ati invatat sa schiati?
De ce anume v-a fost frica?

Image
omeg@

[ #58405 ] Postby Knoxx on Thu Jan 10, 2008 11:07 am

De ce anume v-a fost frica?
De preturi.

Asta pana cazi odata zdravan,apoi incepi sa realizezi ca se poate si mai grav, si o iei de la capat prudent. Ca si cand ai fi la prima tura.
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

[ #58599 ] Postby mike_x on Sun Jan 13, 2008 12:13 am

Am tot ezitat sa scriu la subiect, din lipsa de timp si de idei concentrate...dar e 5:45 si la 7jumatate (se zice) ca plecam la ski :)
La mine e ceva mai veche pasiunea...se poate spune ca inca de mic copil ;), mai exact de la 3 ani si jumatate. E unul dintre sporturile prefereate iar cand e de mers la ski, poate sa cada si casa... skiul e ski.
Primii pasi sunt foarte importanti si trebuiesc invatati bine pt desele accidente.
Cel ce shtie cum sa cada si se ridica fara nici o problema va ajunge un bun skior. Tre sa incepi de jos pt a ajunge sus :)
Referitor la partii... Predealul si Sinaia pana la 7 ani miau fost gazde 2 sapt pe an...iar de atunci, partiile din Spania imi sunt gazde (mai putin naturale, dar merge). In Sistemul Central... Valdesqui si La Pinilla ne ajuta sa ne bucuram de zapada la nu mai mult de 1 ora de Madrid, pt ca sa ne putem trezii si noi ca pers normale la 8 si sa gasim si locuri de parcare. Despre aceste partii, Valedesqui e un pic cam scumpa iar trezirea trebuie sa fie cam pe la 4 ca sa gaseshti parcare, insa partiile sunt foarte buna ca zapada si destul de late. La Pinilla, o statiune mi mica dar mai atragatoare ca preturi si ore de trezire, este o varianta foarte buna pt amatorii acestui sport.
Despre alte partii... Valdelinares, in Teruel, o varianta buna pt cei din zona Castellón, cu care am avut ocazia sa merg. Formigal, Candanchú, Astun, Alto Campoo si Baqueira sunt renumite pt bunul strat de zapada, partiile negre si accesul rapid pe partii (personal am vizitat primele 2).
Cu cei de la Vienna am petrecut craciunul si anul nou in 2005, in SanktJohann, Salzburg. Cum bine spunea cineva, Alpii sunt Alpi, ceva prea impresionant ca si partii si peisaje care nu se pot descrie in cuvinte...mai ceva ca ''indragosteala'' lui Fab ;))
Poate cu acest topic mai cashtigam adepti pt acest sport si facem o excursie de ski.. ce ziceti?

Salutari si va mai dau impresii diseata cand ma intorc din La Pinilla ;)
Attachments
phpi0ZDCKPM.jpg
phpi0ZDCKPM.jpg (179.17 KiB) Viewed 4101 times
mike_x
mike_x

Images: 8

[ #58627 ] Postby Fabianoo on Sun Jan 13, 2008 1:00 pm

pai e simplu: ski pentru incepatori, snowboard pentru cei care deja au practica cu skiurile. Asa zic cel putin initiatii...
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #58835 ] Postby addy on Tue Jan 15, 2008 5:04 pm

ce skiiuri ciudate :lol: nu is prea mici ?
be happY Image
addy

[ #58920 ] Postby omeg@ on Wed Jan 16, 2008 11:31 am

sunt cele mai rapide,din cate stiu eu.
sunt pt cei ce stiu f bine.
mihai stie:)
se recomanda mai intai ski,ca aprox stii cum se mananca,dar daca te pui prima data pe placa,ai grija doar la 3 parti ale corpului:fund cap genunchi.

succes. :wink:

Image
omeg@

[ #58957 ] Postby edwards on Wed Jan 16, 2008 4:10 pm

"Dupa ani si ani" , era o melodie asa :-) am reusit si eu sa pun schiurile in picioare. Am fost foarte optimisit si curajos pana cand m-am vazut pe partia de schi care incepea nu tocmai cum ma asteptam eu :-) Prima data am fost socat, dar mi-a fost rusine de nevasta :-) si mi-am facut curaj , plus ca erau o gramada de copii prin jurul meu care zburdau pe schuri. Cred ca in 30 minute putea sa parcurgi cei cativa km de partie, dar mie mi-a luat 2 ore si 30 minute!!! :)) Am avut un profesor minunat, care m-a invatat bine Abecedarul acestui sport. Iata , acum sunt si eu indragostit de el.

Toata treaba asta s-a intamplat la St. Johan, in Austria. Partii superbe , super lungi, toate felurile, grele usoare, moderate, toate tipurile de transport: telecabina, telescaun, teleschi.
Preturile la inchiriat schiuri+clapari= 16EU/zi
Pass de o zi: 36EU (erau mai multe tipuri de passuri, si cu puncte, doar un dus, etc)
Transportul in comun, spre partiile de schi, gratuit.
Cazarea, excelenta, numai cuvinte de lauda. 19EU/Persoana. Aveam mic dejun inclus, schiuri/clapari pentru cross country gratuite, iar pozitia cabanei superba. :-) Cei interesati ma pot intreba detalii si am sa le ofer.
Attachments
P1010034.sized.jpg
P1010034.sized.jpg (67.61 KiB) Viewed 4068 times
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #58968 ] Postby addy on Wed Jan 16, 2008 7:11 pm

stiam ca cele mai rapide skii sunt alea subtiri :) din astea asa mici nu am mai vazt :roll:
be happY Image
addy

[ #58999 ] Postby mike_x on Thu Jan 17, 2008 8:21 am

Revin... In primul rand, duminika la ski a fost cam nasol in ceea ce priveste partia si starea ei... dar cu prietenii te distrezi si in 50m ;)
Referitor la subiect:
- Dazz o sa invetze, faza e ca ii e lene :P. Am stat un pic sa ma gandesc la intrebarea lui in ceea ce priveshte initierea si am ajuns la concluzia ca, chiar daca e mai greu pe snow, e mai usor sa treci de la snow la ski. Dc spun asta? Cand incepi cu ski si deja te manevrezi, avand cele 2 picioare libere, iti este greu sa te adaptezi la un snow care iti vine pe dos si te mai si leaga de aman2 picioarele, parca le ai bagate in ciment. Ca sa te apuci de snow, simpa idee a tine in cont este ca dupa prima zi, fundul, genunchii si picioarele nu le vei simtii si cel mai sigur sa ai o sapt de febra musculara si vanatai pe fund.
- addy, sunt snowblades si sunt pt freestyle. prea mici? delok. poti sa faci ce vrei, cum vrei si fara a te preocupa de rupere in 2. sunt totodata si ieftine. iar omeg@, rapide :roll: e relativ spus, pt ca nu prea au prea multa superficie de aderenta, si trebuie sa ai destul ekilibru pt a te tine, si sa nu spun de vantul care te opreshte... dar cu toate aceestea sunt ffff distractive. Pt rapiditate exista skiuri racer (http://www.salomonski.com/sp/salomon-es ... ombre.html) si nu fac reclama, simplemente pt a vedea cum arata fiecare tip de ski si cum trebuie folosit (ms anticipat ed pt no-ban :P ).
- edwards, in st johann am fost si eu, este doar "Perfect" pt orice tip de skior si cazarea incredibila, sa nu spun de peisaje, si nu mai vb de preturi. Inconvenientul vine cand e vb de biletele de avion...sub 200 mai greu. mai ramane de vazut cum este Elvetia si Finlanda, despre care poporul afirma a fi "Lo mas" (cel mai cel mai)

Mai dativa cu parerea ca este un subiect destul de interesant...

salutari
mike_x
mike_x

Images: 8

[ #59007 ] Postby edwards on Thu Jan 17, 2008 9:12 am

Pai nu sunt curse low-cost din Spania spre Germania si Austria? Poti sa zbori in Munchen sau Innsbruck, nu?
we rock!
edwards
just a user

[ #59009 ] Postby Knoxx on Thu Jan 17, 2008 9:49 am

Am facut si eu un slalom printre prea lungile mesaje, si nu pot fi de acord ca SKi-ul e mai usor, snowboard-ul ptr. mine e mai usor decat SKI-ul, odata ptr. ca ai ambele picioare pe aceiasi suprafata, si tot ce ai de facut e sa inveti sa-ti folosesti greutatea,apasand pe calcaiele sau varfuri si sa nu stai pe piciorul din spate, greutatea sa incerci sa o distribui cumva egal, ceva mai mult pe cel din fata, spatele e carma.In schimb la ski trebuie sa ai grija la fiecare picior,inveti plug,apoi faci slaom care e diferit de plug. Viteza pe skiuri e mai mare decat pe snowboard cel putin din ce vad pe partii. Skiurile alearga pe toata suprafata, nu pe canturi de aici viteza, snowboard-ul daca nu mergi in S (pe canturi)o sa cam musti zapada, poti merge si in linie dreapta,dar de fapt esti tot pe cant,daca te lasi pe toata talpa snowboard-ului se va infige in denivelari. Vorba romanului :just my 2 cents. :shock:
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

[ #59037 ] Postby omeg@ on Thu Jan 17, 2008 12:35 pm

toti aveti dreptate,dar credeti-am in momentul in care vezi ca nu mai ai control,fie placa fie ski,dai cu fundul de pamant de te doare si cand faci pipi:)

oricum ,trebuie sa recunoastem ca e un sport destul de periculos.
indiferent ca stii f bine,ca-l stapanesti intra in tine altul si nu scapi usor.
pe mine era sa ma "rada"cineva cu placa.uh..spaima mare.
trebuie sa avem grija.

Image
omeg@

[ #59039 ] Postby edwards on Thu Jan 17, 2008 12:51 pm

pai omeg@, nu da cu fundu asa tare, lasa-te si tu mai usor :)) eu am invatat cum sa cad, sau mai bine zis sa ma opresc :))
we rock!
edwards
just a user

[ #59084 ] Postby addy on Thu Jan 17, 2008 5:50 pm

sa te opresti te opresti din viteza incrucisand schiurile :P numai sa aveti grija sa nu le puneti una peste alta :lol:
be happY Image
addy

[ #59747 ] Postby addy on Wed Jan 23, 2008 6:28 pm

sa deschis si partia de skii de la Piatra Neamt din pacate sa inchis cu cateva victeme :roll: si cateva decesuri :wink: asa ca va recomand sa veniti la Piatra Neamt pe partie :lol: glumeam ca acuma nu mai este zapada :lol:
be happY Image
addy

Return to Dieta & Sanatate