CANCERUL IN ROMANIA

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

CANCERUL IN ROMANIA

[ #62232 ] Postby Lailah on Sun Mar 02, 2008 8:37 pm

In seara asta, dupa evanghelizare,am discutat cu o sora asistenta care se ocupa de analizele alea celebre cu care ne ''recompenseaza '' anticipat guvernantii nostrii sperand sa fim in continuare prosti si sa mergem sa le dam votul,si am aflat de la dansa ca 10% din populatia Romaniei sufera de cancer.
Procentul este enorm .
Nici la nivel mondial lucrurile nu stau mai bine.La 100 de oameni care mor, 20 mor de cancer.Ce e trist,este faptul ca OMS sustine ca 80% DIN CANCERE SE DATOREAZA STILULUI DE VIATA.Deci 16 % din oameni mor ,cand ar putea sa traiasca inca si mor din vina lor.
Deci la CERNOBAL,sunt mai putine cancere,decat in Romania.Daca n-a impins Sfanta Coincidetza ,norul radioactiv direct deasupra Romaniei ,nu putem da vina pe accidentul din '86 .
Care este cauza?Parea voastra care este?

Teoria mea se bazeaza pe trei piloni:ALCOOL, TUTUN, SLANINA.
Acum ceva timp era pe toate canalele de stiri studiul ala facut de UE,conform caruia suntem cei mai mari alcoolisti din Europa.
In liceu la mine erai o raritate daca nu fumai si banuiesc ca situatia este similara in multe ''temple ale cunostintei''.
Multe popoare au trecut porcul pe lista de alimente comestibile,dar parca noi si in special ardelenii ,spune tatal meu, ''avem un cult al porcului'',tata este ortodox asa ca nu vede problema din perspectiva adventismului.
Bunica mea a descoperit ca are osteoporoza.Care considera ea ca este cauza:''lipsa acuta de porc din meniul de la spital'.A fost internata cateva luni ,in care a fost torturata de mancarea din carne de pasare.Acum baga porc la greu ca sa mai repare ce-o putea...
Nu este singurul caz anecdotic pe care il cunosc.Multi oameni nu concep ca poti sa nu manaci porc si sa fii sanatos. Image
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

Re: CANCERUL IN ROMANIA

[ #62262 ] Postby radurus on Mon Mar 03, 2008 8:47 am

Sotia mea a fost diagnosticata cu boala Hodgkin in 2005.
Acum e ok.
Tratamentul este ca si la cancere (chimioterapie si radioterapie). Sansele de vindecare sunt de 75% in functie si de stadiul bolii (hodgkin) cu informatia ca dupa 7 ani poate sa revina!
In aceasta se pare ca este implicat virusul Epstein-Barr. Dar nu se cunosc alte cauze. Oricine este expus la imbolnavire.
Am citit mult pe tema asta si ne-am documentat.
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

[ #62282 ] Postby danny on Mon Mar 03, 2008 12:31 pm

lailah
Teoria mea se bazeaza pe trei piloni:ALCOOL, TUTUN, SLANINA.

Nu cred ca cei trei factori amintiti , sunt pricipalele cauze ale aparitiei cancerului . Bunicul meu a mancat slanina si a trait 90 de ani . Eu crescut de mic cu meniu sanatos azs , sunt mult mai firav decat bunicul si nici nu stiu daca voi ajunge la varsta la care a ajuns el , cand ma gandesc la ce alimente modificate consumam . Cunosc in caz ( intr-o comunitate vecina ) care le-a decedat copilul de leucemie (cancer in sange), la varsta de 2 ani . Acel copil inca nu apucase sa beneficieze de toate modernizarile societatatii , si pe deasupra parintiii erau vegetarieni . Deci cred ca nu se poate generaliza , spunand ca cei care consuma cele de mai sus vor face cancer, iar vegetarienii , nu . Alcoolul , tutunul , slanina maresc riscul aparitiei cancerului , nu cred ca sunt principala cauza .
danny

Images: 6

[ #62287 ] Postby Lailah on Mon Mar 03, 2008 1:28 pm

radurus wrote:Sotia mea a fost diagnosticata cu boala Hodgkin in 2005.
Acum e ok.
Tratamentul este ca si la cancere (chimioterapie si radioterapie). Sansele de vindecare sunt de 75% in functie si de stadiul bolii (hodgkin) cu informatia ca dupa 7 ani poate sa revina!
In aceasta se pare ca este implicat virusul Epstein-Barr. Dar nu se cunosc alte cauze. Oricine este expus la imbolnavire.
Am citit mult pe tema asta si ne-am documentat.

Ma bucur ca sotia ta este bine,Dumnezeu sa-i pazeasca sanatatea in continuare.
Ne-ai putea impartasini si noua dieta ei?

Avand in vedere ca ai cunostinte in domeniu, chiar daca au fost castigate in circumstante neplacute ,ne-ai putea impartasi si noua informatiile pe care le consideri esentiale?

Lailah
Illuminati Master

[ #62288 ] Postby Lailah on Mon Mar 03, 2008 1:36 pm

Da sunt cazuri si cazuri.Daca ai un stil de viata nesanatos, cancerul NU este garantat.Daca ai un stil de viata sanatos ,nimeni nu te poate asigura ca nu ai sa dezvolti o tumoare maligna.
Cancerul este provocat de mutatii,modificarii in structura ADN-ului.
Tot ce poate provoca mutatii in mod direct sau indirect , poate sa duca la cancer.

Tu care crezi Danny ca e motivul pt. care multi romani mor de cancer?Image Image Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62330 ] Postby radurus on Tue Mar 04, 2008 3:25 am

Lailah wrote:Ma bucur ca sotia ta este bine,Dumnezeu sa-i pazeasca sanatatea in continuare.
Ne-ai putea impartasini si noua dieta ei?

Avand in vedere ca ai cunostinte in domeniu, chiar daca au fost castigate in circumstante neplacute ,ne-ai putea impartasi si noua informatiile pe care le consideri esentiale?

Nu este mare filozofie... dar e dificil.
Trebuie sa ai pt. ce sa traiesti. Daca nu ai... renunti la lupta.
Deci psihicul joaca un rol important.
Totusi, prognoza de 75% sanse de vindecare (in cazul Hodgkin) suna mai bine si este mai incurajatoare decat la cancerele grave de unde nu stii daca mai scapi!!
Hodgkin este o boala cu evolutie lenta in raport cu cancerele agresive, leucemii. Problema este ca nu te doare nimic decat atunci cand este f avansata boala.
Nu a urmat diete speciale.
Dieta este cea descrisa in Biblie. Si pentru a avea aport mare de vitamine, s-au consumat mai multe fructe si legume si mai putina carne.
Oricum noi consumam putina carne.
A combinat tratamenele de la spital (chimioterapie) cu suplimente "naturiste" (gel aloe vera, praf de orz verde...) pentru intarirea sistemului imunitar. El este cel mai afectat in tratamentul chimioterapic.
Nici nu am crezut in miracole prin exlusiv metode "naturiste". Sunt cazuri care au reusit asa, dar nu de poate vorbi despre o metoda "naturista" verificata si cu rata mare de vindecare.
Si mai este suportul celor din jur (in rugaciune).

Ceea ce este ironic si dezavantajos este ca nu mai argumente in fata colegilor care mananca orice si oricum fara retineri!
"Daca ai avut o alimentatie asa echilibrata cum de te-ai imbolnavit?!"
radurus

[ #62339 ] Postby nouneim on Tue Mar 04, 2008 9:48 am

radurus wrote:"Daca ai avut o alimentatie asa echilibrata cum de te-ai imbolnavit?!"
"Daca e Fiul lui Dumnezeu sa se dea jos de pe cruce."

Cum a descoperit boala?
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #62361 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 2:14 pm

Multumim radurus,probabil ca nu-ti este usor sa-ti emintesti de aceasta experienta.Astept cu nerabdare orice alte informatii ne-ai mai putea impartasi.

Sanatate doamnei si felicitari pt. curaj.

Noumein ce comentariu inspirat ,am sa te citez ori de cate ori ma voi intalni cu situatii de acest gen.

Eu am avut FOARTE multe cazuri de cancer in familie.Imi place insa sa cred ca eu nu voi fi unul dintre ele.Daca stiti metode care ajuta la prevenirea lui,sunt numai ochi. Image Image Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62375 ] Postby danny on Tue Mar 04, 2008 4:45 pm

lailah
Tu care crezi Danny ca e motivul pt. care multi romani mor de cancer?

Nu stiu cat e de intemeiata parerea mea , insa cred ca fiecare om e purtator a unor germeni de cancer . Modul de viata dezordonat a multor romani favorizeaza ca acesti germeni sa explodeze ( multiplice ) . Tot la fel cunosc cazuri care au avut o alimentatie sanatoasa ( asa zisa ) , si totusi au facut cancer. Cu ceva ani in urma , am avut o discutie despre vegetarianism cu o persoana azs-reformist , avea o atitudine foarte dura fata de mancatorii de carne , insa pentru el margarina nu era nici o problema . Decat margarina prelucrata industrial , mai bine mananc un pui sau un vitel taiat din curte de la bunica . Un ultim aspect , care de cele mai multe ori il uitam , sanatatea este un DAR de la Dumnezeu ( de care suntem raspunzatori cum il pastram ) . Asa cum pentru mantuire , meritele personale nu valoreaza , dar nici nu le exclude , tot asa cred ca e si cu sanatatea . Pot eu omul sa ma ingrijorez in mii de feluri , dar daca nu imi mai e dat darul vietii , nu voi putea adauga nimic pentru a o imbunatati . Inchidem ochii cand ne culcam , si cati se pot trezi prin vointa propie ( decizie , alegere ) a doua zi ? De cele mai multe ori uitam ca nu ne trezim a doua zi , din somn , prin vointa / decizia / alegerea proprie . Nu demult m-am trezit intr-o dimineata cu asa o stare de multumire (fericire) ca am vazut lumina zilei ca nu am cuvinte sa o descriu . Si mi-am pus intrebarea : Ce merite am eu ca sa trezec din somn ? Sunt atatia sute/mii care se culca seara si nu se mai trezesc a doua zi . Cu ce sunt mai bun eu ? Cu nimic . Asa ca nu ne ramane decat sa multumim lui Dumnezeu ca mai suntem inca in viata , si avem sanatate ( mai mult sau mai putin ,asa cum o primeste/pastreaza fiecare ) .

Tot cam asemanator inteleg si sanatatea . Si zic , ca la fel , daca nu avem o atitudine corecta fata de ea o putem deteriora .
danny

[ #62377 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 04, 2008 5:10 pm

danny wrote:Pot eu omul sa ma ingrijorez in mii de feluri , dar daca nu imi mai edat darul vietii , nu voi putea adauga nimic pentru ao imbunatati .

Sa-mi fie cu iertare , dar afirmatia de mai sus este cel putin nepotrivita pentru cineva care crede ca "trupul nostru este templul Duhului Sfant". Darul vietii e oferit oricui. Si este demonstrat ca cei care respecta regulile reformei sanitare demonstrate si promovate din ce in ce mai mult de stiinta ajunge sa traiasca cu destui ani peste media de viata. Este ceva cat se poate de logic.

Sa luam un exemplu. Un motor are o anumita durata de "viata" -functionare(bineinteles aproximativa, dar destul de precisa). Totusi acest motor pentru a ajunge sa "traiasca" cat scrie prin hartoage, e nevoie sa fie respectate niste reguli. Daca eu bag ulei o singura data si nu il mai schimb deloc, e posibil sa functioneze cat scrie in hartii.?? Nicidecum.
Partea trista a lucrurilor este ca in cazul corpului uman , noi bagam "uleiuri"cu totul si cu totul nepotrivite.

Exact la fel e si cu corpul uman. Sunt niste reguli care daca nu se respecta , se vor suporta consecintele. Unele sunt pe termen lung , altele pe termen scurt. Aici intervine si poluarea aerului , apei , solului radiatii etc, care fac ca

Ceea ce sustii mai sus exact argumentul tuturor prietenilor mei din liceu , care fumau. "O viata ai!!! , cat mi-e dat sa traiesc atat voi trai!!!. Nimic mai fals. Eu ma mir ca ai putut sustine asa ceva. Daca acest argument merge in favoarea carnii , nu vei convinge pe nimeni ca nu ar merge in favoarea fumatului.

Faptul ca sunt multi care doar vorbesc despre reforma sanitara si nu o practica e cu totul altceva.Nu despre asta vorbim. Daca eu nu mananc carne si ma culc tot pe la 3, 4 si la un moment dat fac leucemie cine e devina? Toata lumea se va mira. Majoritatea vor incepe sa creeze scenarii apocaliptice in care eu nu as fi putut rezista etc,punand moartea mea ca fiind o actiune a lui Dumnezeu , dar realitatea e cu totul alta.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #62382 ] Postby danny on Tue Mar 04, 2008 6:02 pm

gabyytimisoara
Si este demonstrat ca cei care respecta regulile reformei sanitare demonstrate si promovate din ce in ce mai mult de stiinta ajunge satraiasca cu destui ani peste media de viata. Este ceva cat se poate delogic.

FALS . Statistici facute la comanda . De ce un om care a fumat toata viata traieste 90 ani , si un vegetarian moare la 24 ani ? Sunt mult mai multi factori care trebuie luati in calcul nu doar iluziile exclusivismului religios .

PS . Nu doresc incurajarea niciunui viciu care este impotriva sanatatii , ci doar constietizarea a ceea ce e sursa vietii si ce e intretinerea
Last edited by danny on Tue Mar 04, 2008 6:15 pm, edited 1 time in total.
danny

[ #62384 ] Postby danny on Tue Mar 04, 2008 6:12 pm

Sa luam un exemplu. Un motor are o anumita durata de "viata"-functionare(bineinteles aproximativa, dar destul de precisa). Totusiacest motor pentru a ajunge sa "traiasca" cat scrie prin hartoage, enevoie sa fie respectate niste reguli. Daca eu bag ulei o singura datasi nu il mai schimb deloc, e posibil sa functioneze cat scrie inhartii.?? Nicidecum.
Partea trista a lucrurilor este ca in cazul corpului uman , noi bagam "uleiuri"cu totul si cu totul nepotrivite.

Confuzi sursa vietii su lucrarea de intretinere (mantenimiento ) . O rea intretinere deterioreaza motorul insa motorul nu are viata in sine insusi prin ulei . Mi-ar fi rusine cu o astef de atitudine , sa ma pun in locul lui Dumnezeu , crezand ca print-un mod corect de intretinere a sanatatii as avea un merit in producerea vietii .

trupul nostru este templul Duhului Sfant
Foarte bun exemplul , numai ca spune caci trupul este templul ( cladirea ) unde doreste Duhul Sfant sa locuiasca , nu ca trupul ar fi sursa vietii .
danny

[ #62386 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 04, 2008 7:11 pm

Observ ca atitudinea iti este departe de orice adevar in domeniu , nu spui nimic concret , nu argumentezi nimic ca si cum orice sustii ar fi niste postulate sau axiome.
danny wrote:FALS . Statistici facute la comanda . De ce un om care a fumat toataviata traieste 90 ani , si un vegetarian moare la 24 ani ? Sunt multmai multi factori care trebuie luati in calcul nudoar iluziile exclusivismului religios .

Fals este in mintea ta. Nu ai argumentat nimic. Te-ai multumit sa spui fals, si cam atat. Decat sa infirmi fara nici un argument mai bine te abtiii.

Cea mai trista parte a lucrurilor este faptul ca nu te deosebesti deloc in argumentarea-ti penibila fata de un fumator. Nici nu stiu ce sa fac sa rad sau sa plang cand te citesc. Pai am auzit de sute de ori : "Bunicul meu a mancat toata viata carnea cutare, a fumat de la 10 ani ,si a trait pana la 95". Asta e argumentare.???? Unu de 24 de ani poate sa fie vegetarian , si sa calce alte legi care coroborate cu elemente din mediu sa ii provoace o boala. Vegetarianismul e o veriga din reforma sanitara. Daca nu poti sa analizezi problema in ansamblu cel putin nu fa un titlu de coroana din asta.

Pe langa asta ai mai scos o perla. "statistici facute la comanda". Te rog din nou sa imi arati o sursa care sa arate ca biserica azs a comandat statistici vreunei firme pentru promovarea reformei sanitare. In cazul in care nu gasesti ABTINE-TE!!! , de la a mai spune lucruri din propria-ti imaginatie.

Confuzi sursa vietii su lucrarea de intretinere (mantenimiento ). O rea intretinere deterioreaza motorul insa motorul nu are viatain sine insusi prin ulei . Mi-ar fi rusine cu o astef de atitudine ,sa ma pun in locul lui Dumnezeu , crezand ca print-un mod corect deintretinere a sanatatii as avea un merit in producerea vietii .

In loc sa citesti de 2 ori ce am scris , te-ai aruncat cum ti-e obiceiul in acuze atunci cand ti se arata ca vorbesti prostii. Pai stimabile, am zis eu undeva ca oamenii au viata in sine??? Printr-un mod corect de viata ma pun in locul lui Dumnezeu??? Mai da dai cu bata in balta dintr-o fraza in alta. Nu! Respectand legile sanatatii IL onorez pe Dumnezeu , avand grija ca trupul meu sa fie sanatos , pentru ca vorba aia "mens sana in corpore sano"?

Daca eu fumez si beau, nu dorm noaptea , ma hranesc aiurea pot sa ma astept sa am o viata sanatoasa si la o viata lunga?????????????????????????????????????? Este exact aspectul care l-am vizat cu motorul. Nu m-am referit nici la "fabricant", nici la "tip" ci la simplu fapt ca daca nu respecti "legile" de functionare , ai 100% sanse sa ca "motorul " sa iti cedeze inainte de "termen". Oricine stie ca daca bagi mana in foc te arzi. Tu zici ca e exact invers. Poti sa te bagi si cu capul in foc , ca doar daca ai "darul vietii" nu patesti nimic. Si asta inca vine de la cineva care isi spune crestin. Mai un pic , si ne spui ca "a facut toate bucatele curate", ca doar in definitiv nici nu conteaza ce mananc, daca nu am "daru vietii" mie tot una.
danny wrote:Foarte bun exemplul , numai ca spune caci trupul este templul (cladirea ) unde doreste Duhul Sfant sa locuiasca , nu ca trupul arfi sursa vietii .

Sa inteleg ca aici ai gandit "cu voce tare"???? Te rog sa imi arati , unde am scris eu ca "trupul este sursa vietii". ????
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #62388 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 04, 2008 7:54 pm

dany wrote:Nu cred ca cei trei factori amintiti , sunt pricipalele cauze ale aparitiei cancerului

Tu poti sa crezi ce vrei tu , dar atata vreme cat argumentezi cu x sau y care a trait nu stiu cat si fumat toata viata e total irelevant. Eu personal nu am intalnit asemenea oameni. Nu zic ca nu au fost. Poate mai sunt dar am mari indoieli. In schimb , da , am vazut oameni in varsta in putere dar care mi-au spus ca nu au fumat , si nu au baut decat la craciun si inca un paharel la anul nou,atat.

Totusi , oamenii de stiinta te contrazic frontal. Stilul de viata este principalul factor. Ceea ce acum 100 si ceva de ani erau aiureli pentru unii ce auzeau de "reforma sanitara" acum este "mod de viata echilibrat".

Ceva doar spicuit de pe un site specializat in prevenirea si tratarea cancerului:

"Cancer can be caused by a variety of different factors and may develop over a number of years. Some risk factors can be controlled. Choosing the right health behaviors and preventing exposure to certain environmental risk factors can help prevent the development of cancer.For this reason, it is important to follow national trends data to monitor the reduction of these risk factors. This section focuses onnational trends data from two major groups of risk factors: Behavioraland Environmental."

"Maintaining a healthy weight and eating a moderate-fat diet and enoughfruits and vegetables while limiting consumption of red meat andavoiding too much alcohol is also an important step in reducing cancer risk. "

Mai multe puteti citi aici.

http://progressreport.cancer.gov/doc.as ... ol&chid=71

Ideea de baza este mai mult decat simpla. Un stil de viata echilibrat si sanatos. La intrebari de genul "Daca a fost vegetarian cum de s-a imbolnavit", Nouneim a raspuns deja. Un raspuns mai mult decat inteligent ,care arata cat poate fi de absurda intrebarea stiind in ce fel de lume traim.

Gabriy'el

[ #62393 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 9:20 pm

"Maintaining a healthy weight and eating a moderate-fat diet and enoughfruits and vegetables while limiting consumption of red meat andavoiding too much alcohol is also an important step in reducing cancer risk. "

WOW,se pare ca teoria mea are totusi sanse sa fie adevarata. Image

Gabby,sa inteleg ca esti macar partial de acord cu ea?

Tu care crezi ca este motivul pt. care,potrivit spuselor acelei asistente,avem de 2 ori mai multi bolnavi de cancer decat restul lumii? Image Image Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62395 ] Postby Gabriy'el on Tue Mar 04, 2008 9:22 pm

Lailah , nu sunt de acord "partial", sunt 100% de acord. Totusi , fara vreo intentie de a te supara , iti spun ca teoria nu iti apartine. Ma refer in general. Image

Cred ca din cauza exceselor de orice tip. Daca mergi spre vest nu vei gasi atata nepasare in ce priveste alimentatia. La noi se mananca carne in nestire. In tarile dezvoltate din Europa , incepand cu Franta fiecare are grija de sanatatea lui , face sport manaca echilibrat etc. Acolo incepe sa devina un mod de viata .

Cred ca pe langa faptul ca noua romanilor nu ne pasa ca face rau daca ne-am invatat , mai e si partea financiara. Este destul de costisitor sa traiesti pe picior de vegetarian. Daca te mai bagi si la ceva sport deja pentru unii iesi din comun , plus ca nu prea ai timp de asa ceva.

Acestea fiind spuse , si aproband ce ai spus tu chiar la inceputul postarii sper ca ti-am raspuns la intrebare :D Pe scurt :Stilul de viata destul de neechilibrat.
Last edited by Gabriy'el on Tue Mar 04, 2008 9:30 pm, edited 2 times in total.

Gabriy'el

[ #62396 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 9:27 pm

Fratilor,nu mi-ati citit raspunsul cand am zis ce provoaca cancerul? Image

Cancerul este cauzat de mutatii.

Cancerigenii din tutun ,margarina ,slanina etc. nu fac decat sa creasca riscul mutatiilor.

Dar,chiar daca nu am ingera nici un cancerigen si nu ar fi poluare,tot ar fi unele cazuri de cancer pt. ca apar si mutatii spontane ,erori la copierea ADN-ului ,care nu au cauza externa.

Lailah
Illuminati Master

[ #62397 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 9:38 pm

gabyytimisoara wrote:Lailah , nu sunt de acord "partial", sunt 100% de acord. Totusi , fara vreo intentie de a te supara , iti spun ca teoria nu iti apartine. Ma refer in general. Image

Da nu eu am descoperit ca cei trei '' monstrii sacrii'' ai stilului de viata romanesc contin substante mutagene.Dar nu ma mai auzit pe nimeni pana acum care sa incerce sa explice de ce avem de 2 ori mai multi suferinzi de boala canceroasa ca restul planetei.Am observat ca romani sunt primii alcolisti din Europa ,m-am uitat in jur si am incercat sa vad la ce mai suntem primii ,si desi nu am statistici pt.proportia de fumatori in populatie fata de restul planetei si pt. consumul de guitatoare,am imporesia ca si pe aici suntem in frunte.
Oricum astept sa se termine anul asta cu analizele gratuite si sa se dea publicitatii adevaratul nr.de bolnavi de cancer.Ma intreb care vor fi datele oficiale si daca vor respecta realitatea.
De acum in loc de ''teoria mea '' voi spune , ''eu cred ca '' e mai bine?Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62403 ] Postby radurus on Wed Mar 05, 2008 5:50 am

gabyytimisoara si danny
urmarind discutia voastra m-am speriat ca veti incepe sa va certati/contraziceti in stilul caracteristic forumului.

lailah sunt si eu curios ce va releva analiza datelor despre sanatatea romanilor.
si mai curios sunt daca se vor publica adevaratele rezultate sau vor fi trucate din ordinul nustiucarui VIP.

referitor la riscul redus de cancer pentru cei care au un stil de viata echilibrat, este demonstrat.

radurus

[ #62416 ] Postby radurus on Wed Mar 05, 2008 11:39 am

nouneim wrote:Cum a descoperit boala?

"Eram insarcinata in luna a 7-a cand au aparut primele semne de boala, dupa o sarcina toxica in care am vomat mult si nu am putut sa mananc mai nimic. Eu cred ca aveam sistemul imunitar scazut. Atunci am facut cam toate analizele pe care le puteam face, mai putin o radiografie pulmonara. Mi-au aparut niste ganglioni la gat, prurit generalizat (mancarimea pielii), transpiratii nocturne si tuse persistenta. Dupa nasterea fetitei la cca 1 saptamana am facut restul analizelor si mi s-a pus diagnosticul. Dupa ce mi-a venit rezultatul am inceput chimioterapia: 18 cure timp de 9 luni + 20 raze. Secretul succesului: increderea in Dumnezeu, rugaciunea, sustinere din partea familiei si o alimentatie cat de cat sanatoasa."
radurus

[ #62426 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 2:26 pm

Cat de sresant trebuie sa fi fost. Image

Daca ar fi o sansa din patru sa nu ma vindec,cred ca m-as speria de moarte....

Lailah
Illuminati Master

Return to Dieta & Sanatate