Dieta vegetariana

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Dieta vegetariana

[ #3905 ] Postby Hasdeu on Sat Mar 27, 2004 8:24 pm

... e mai cea mai buna! Parerea mea. Dar sunt convins ca exista si alte pareri si chiar argumentate. Nu-i asa Aquaticus?
Hasdeu

[ #3908 ] Postby w3bitzu on Sun Mar 28, 2004 7:45 am

Eu sunt vegetarian si ma simt foarte bine.. Eu recomand tuturor ca sa fie vegetarinei.Acuma fiecare e cu parerea lui si cu mancarea lui :) Ser'z
w3bitzu

Images: 16

[ #3927 ] Postby unique_L on Sun Mar 28, 2004 8:55 am

si eu la fel. se poate trai foarte bine fara carne, dar nu condamn pe nimeni care mananca carne.
The smile that you send out returns to you :)
unique_L

Images: 28

[ #3928 ] Postby BoSsul3TZ on Sun Mar 28, 2004 9:20 am

Nu-s vegetarian.. n-am preferintze.. de obicei manac dupa plac.. si dupa cum simt.. dupa carne nu ma omor, dar daca am pofta.. n-o sa-mi las limba sa lase apa :P mai mult ai mei manaca carne, si de la un timp de vreme au inceput sa ma lase si pe mine mai moale..au inteles ca nu-s mort dupa aceasta mancare :)

Cum este mai bine? normal ca vegetarian, dar si daca nu rezisti si in fiecare zi te gandesti la carne si nu mananci, iar nu-i bine :D asta numai in cazu in care reusesti sa si te lasi.. sa nu mai manaci deloc si sa nu te mai gandesti ...

Alegetzi sa fitzi sanatosi :) eu inca mai am de trait :D heheh :wink:
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #3933 ] Postby XetiX on Sun Mar 28, 2004 10:08 am

Vegetarianismul este, fara nici o indoiala, o optiune foarte sanatoasa, in momentul in care te asiguri ca hrana ta este foarte bine echilibrata, lucru nu atat de dificil pe cat poate sa para. Nu sunt vegetariana, desi am anumite perioade...de zile, saptamani sau chiar luni cand nu suport carnea de nici un fel. Acum 2 ani am incercat niste preparate vegane (fara orice urma de produse animale) care mi s-au parut extraordinare.
:wink:
Xetix
XetiX

vegetarianismul

[ #3954 ] Postby kilergirl on Sun Mar 28, 2004 12:51 pm

:!:
Last edited by kilergirl on Fri Dec 10, 2004 12:35 pm, edited 1 time in total.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #3961 ] Postby w3bitzu on Sun Mar 28, 2004 1:58 pm

NU condam pe nimeni care manaca carne.. fiecare isi alege dieta.. dar eu nu pot ca sa mananc carne.. eu de mic am fost vegetarian.. si em incercat si eu sa mananc carne dar nu imi place.. oricum.. eu zic ca e fain ca sa fi vegetarian:):) incercati.. si in fond si pana la urma si carnivorii sunt vegetarieni.. ptr ca si ei manca o salata de fructe sau de alimente:):) sau nu numai.. ca mai manca si ei o ciorba de ceva.. dar bine ca mai baga carne asta e alta chestie :):)
w3bitzu

[ #4005 ] Postby aquaticus on Mon Mar 29, 2004 1:25 pm

Hasdeu...da-mi un hint ceva sa stiu daca ma iei la misto sau chiar te intereseaza parerea mea?! :arrow:
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

da

[ #4009 ] Postby aquaticus on Mon Mar 29, 2004 1:43 pm

... nici eu nu sunt unul dintre cei care mananca numai produse vegetale sau vegetale si lactate; dar nici unul care mananca numai carne :)
Inca sunt surprins ca pana acuma nu s-a facut un pacat din a manca carne :)
Personal nu simt o nevoie deosebita sa mananc carne dar cand este mananc.
Dar stiti unde este discriminarea? Atunci cand nu se serveste mancare alternativa pentru toata lumea. La nunta mea am avut mare grija sa am alternativa vegetariana pentru toti cei doritori. Dar nici sa faci vegetarianism general. Daca sunt si oameni care manaca si carne?!
Oricum prefer pui si in cantitati mai mici vita si miel.. mai rar si peste.
Au fost uneori perioade lungi cand nu am consumat carne...dar e buna asta e ideea.
In familia mea se consuma multe produse vegetariene. Unele sunt bune, altele sunt chimicale.. Le pun la microunde si incep sa miroase a cauciuc ars, in bucatarie :) Produse cumparate de la ABC (Adventist Book Store)am facut reclama :wink:

Alte opinii personale:
Daca esti vegetarian nu inseamna sa mananci doar soia si cartofi! Multi vegetariani sunt slabiti pentru ca nu suplinesc lipsa proteinelelor din carne. Alternativa vegetariana este mai scumpa decat a consuma si carne.
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #4011 ] Postby w3bitzu on Mon Mar 29, 2004 1:50 pm

aqua nu toti sunt slabi si nu toate chestiile vegetarinee sunt lipsite de proteine.. zic din experinetza.. si nunu mai in carne sunt proteine.. :):) tzine minte.. dar asta e.. se contrazice un vegatarian cu un carnivor :):)
w3bitzu

[ #4014 ] Postby Hasdeu on Mon Mar 29, 2004 2:31 pm

Mai Aquaticus sa-ti fie clar pt totdeauna: te stimez. Sa tii minte asta si cand om avea neintelegeri. Stiam ca nu esti vegetarian si ca vei aduce argumente demne de luat in consideratie.
Parerea mea: dieta vegetariana este mult mai potrivita pt corpul uman. Cand D-zeu a facut omul i-a dat sa manace numai vegetale. Abia dupa potop omul a inceput sa manance si carne. Domnul Isus a mancat carne, a poruncit si preotilor sa manance.
Dieta cu carne nu este pacat. Sa ne fie clar si sa ne ferim de pozitii ca ale fanaticilor reformisti.
Carnea din zilele de azi e mult mai putin sanatoasa decat carnea din vechime. Ganditi-va doar in ultimii ani cate cazuri de vaca nebuna in UE, foot and mouth desease, dioxina la belgieni, puii in Asia, etc. Combinatele de crestere de mult au parasit caile naturale de productie, iar produsele biologice sunt f scumpe.
In general dieta vegetariana e mai scumpa cum a zis si stimatul coleg.
Sunt vegetale care contin proteine care se asimileaza mult mai usor decat cele din carne: nucile, avocado, fructele uscate, semintele si mai ales ciupercile.
Dieta vegetariana nu e menita sa ne flamazeasca ci sa ne asigure nutrientii necesari cu conditia sa fie echilibrata: 1/3 proteine, 1/3 carbo/hidrati si o treime fructe. Stiu oameni care s-au vindecat de boli serioase prin cure de suc de varza, morcovi, etc.
Proeteinele, lipidele si glucidele din carne mai ales prajita sau fiarta se pierd si ce ramane e f putin asimilat. Condimentele fac carnea aparent satioasa, cand de fapt e balast nehranitor, care in plus oboseste stomacul solicitandu-i din plin sucurile gastrice , bacteriile si flora intestinala.
Multe din problemele de sanatate se datoreaza alimentatiei nesanatoase cu multe obiceiuri nefaste.
Pt intarirea templului Duhului Sfant, Dumnezeu ne-a dat reforma sanitara. Ferice de cei ce iau aminte de ea si realizeaza cat de mult putem fi fortificati fizic, spiritual, intelectual printr-o alimentatie sanatoasa! Dieta cu adevarat sanatoasa ascute puterile intelectuale, pe cand alcoolul, grasimile, prajelile abrutizeaza si fac organismul lent, slab, inapt pt finetzurile intelectuale sau spirituale. Fiecare e liber sa se hraneasca cum vrea.
Hasdeu

[ #4028 ] Postby Cirus on Mon Mar 29, 2004 6:33 pm

Dacă nu putem renunţa la carne cu greu pot să cred că putem renunţa la pământul acesta. Nu cred că sunt argumente pro-carnivore plauzibile. E mult mai sănătos să mănânci cereale şi verdeţuri, şi asta o recunoaşte şi o predică tot mai frecvent începând de la medici la nutriţioniştii marilor vedete cu corpuri de divă.

Nu mă văd în ceruri intrând într-o carmangerie din care îmi voi alege unul din puii jupuiţi şi congelaţi agăţaţi în cârlige. Nici nu o văd pe bunica luând toporul şi alergând după cocoş prin curte.

Cine caută argumente în favoarea dietei cu carne le caută pentru că îi place şi că nu vrea să renunţe la ea. Nu trebuie ca ceva să fie păcat ca să trebuiască să renunţi la el. Asta este piatra de încercare a bisericii rămăşiţei. Vor trebui să renunţe la lucruri care nu vor fi dovedite ca păcat. Aşa că a spune că mâncarea de carne nu este păcat nu ţine.
Cirus

da

[ #4031 ] Postby aquaticus on Tue Mar 30, 2004 2:05 am

w3bitzu este foarte important sa citesti exact ce scriu... Tu te apuci si imi atragi atentia ca "aqua nu toti sunt slabi si nu toate chestiile vegetarinee sunt lipsite de proteine.. zic din experinetza.." Am amintit eu ceva de toti? sau ca nu sunt proteine in produse vegetariene? Nu trebuie sa generalizam totul. Chestiile care le-ai amintit tu sunt adevarate dar nu mi le adresa mie de parca m-ai pune la curent cu ceva nou.

Hasdeu...ok bro

Cirus "Dacã nu putem renunþa la carne cu greu pot sã cred cã putem renunþa la pãmântul acesta." Afirmatia ta deja depaseste limita de intelegere a comportamentului si caracterului uman. Iti dai seama ce spui? In primul rand suna a teoria... intai trebuie sa te pocaiesti si apoi sa vi la Dumnezeu.
Cred ca pentru om cea mai mare problema este sa renunte la bogatiile lui materiale. Daca nu esti gata sa renunti la materialism este mai dificil sa il urmezi pe Dumnezeu..

revenind....
Da si eu cred ca dieta vegetariana este cea mai buna... si eu mananc carne pentru ca imi place.Cum imi place sa mananc si dulciuri si sa beau coca cola :P Dar, foarte important este ca pot renunta. Nu sunt dependent de carne. Cunosc cazuri extreme in care persoane nu se pot hrani daca nu serverc carne la masa. Vedeti aici chiar este o problema!
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #4034 ] Postby Hasdeu on Tue Mar 30, 2004 5:14 am

Cirus, consumul de carne nu e principiu de mantuire. Pot ajunge in cer oameni care mai consuma carne. Acum in vremea sfarsitului, bolile legate de consumul de carne se inmultesc, iar lumina pe care o avem e mai detaliata ca niciodata. Multi nutritionisti ajung la concluziile la care a ajuns si serva Domnului Elena White acum 140 de ani... Desi de dorit, dieta vegetariana nu ne face mai sfinti sau superiori nimanui, ci ne curata si ne fortifica organismul pt o mai eficienta lucrare intelectuala; bine ar fi si spirituala...
Sunt vegetarian, dar am facut exceptii cand am fost in vizite, in excursii, etc. Binecuvantarea partasiei depaseste lucrurile rele ale catorva grame de carne...
Cei care sunt dependenti de carne sunt inclinati de cele mai multe ori si catre pofte carnale, mai gusta si ceva alcool(chiar si in biserica, cei care mai gresesc cu alcoolul sunt mai toti 'canivori'...). Controlul apetitului are beneficii spirituale. Eva, Esau au cazut la capitolul pofta ochilor. daniel si cei 3 au fost la inaltime refuzand bucatele alese si vinul si mancand zarzavaturi; dupa 10 zile erau grasi la fata(mina buna sanatoasa). Gloata iesita din Egipt condusa de Moise murmura si regreta oalele cu carne. La fel si noi suntem in drum spre Cannanul ceresc si cateaodata regretam oalele noastre cu carne, mai cerem prepelitze si unii mancam pana ne iese pe nas... Dar imbuibarea ii paste si pe vegetarieni...
Hasdeu

[ #4067 ] Postby w3bitzu on Tue Mar 30, 2004 2:40 pm

"Multi vegetariani sunt slabiti pentru ca nu suplinesc lipsa proteinelelor din carne. Alternativa vegetariana este mai scumpa decat a consuma si carne." (aquaticus) deci eu zic ca te-ai referit la toti nu?In fine asta e.. :):)
w3bitzu

da

[ #4071 ] Postby aquaticus on Tue Mar 30, 2004 2:54 pm

w3bitzu ok daca la tine multi inseamna toti asta e :)

Alternativa vegetariana este mai scumpa decat a consuma si carne.

gresala mea, trebuia cu alineat... nu in continuare...nu avea legatura.

PS am mancat o salata de verdeturi... tare buna :wink:
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #4076 ] Postby Hasdeu on Tue Mar 30, 2004 3:35 pm

Daca vrei sa fii puternic ca boul, nu manca boul, ci mananca ce manaca boul!
Fratilor, vegetarieni in sensul strict al cuvantului sunt f putini. Majoritate suntem omnivori sau lacto-ovo-vegetarieni. Un omnivor ce consuma rara carne dar se hraneste sanatos si echilibrat poate fi mai bine hranit decat un vegetarian cu o dieta dezechilibrata.
Va recomand cartea "Pofta Buna", care e f binevenita pt cei doritori sa cunoasca mai mult in ce priveste alimentatia sanatoasa.
Hasdeu

[ #4302 ] Postby w3bitzu on Sun Apr 04, 2004 3:56 pm

.... aja e mai binw aqua:):)
w3bitzu

[ #4309 ] Postby Hasdeu on Sun Apr 04, 2004 5:17 pm

Cei care se 'dedau' la diete exclusiv vegetariene risca sa aiba carente nutritionale. Proteinele f necesare, mai aales in cazul adolescentilor sunt mult mai usor furnizate de o alimentatie lacto-ovo-vegetariana sau chiar omnivora decat de dieta vegetariana stricta.
Trebuie sa ai ceva cunostinte depre alimente si proprietatile lor pt a putea urma o dieta avegana fara carente. Proteinele din carne pot fi f usor inlocuite de proteinle din soia, leguminoase(fasole, linte, orez, etc). Se recomanda combinarea proteinelor la aceeasi masa pt obtinerea unor proteine superioare: orez+ fasole, lapte+ cereale, linte cu cartofi, orez cu branza, urda, orez cu mazare, orez cu zarzavaturi, etc.
Recomand din nou cartea "Pofta buna" . E tradusa din spaniola (Dr Jorge Pamplona Roger). E simpla si aduce informatii f utile pt o dieta sanatoasa si hranitoare.
Hasdeu

[ #4313 ] Postby Anke on Sun Apr 04, 2004 6:17 pm

Mda, frate Hasdeu ce sa zic... eu cred ca e pacat sa mananci carne :lol: , glumesc , bineinteles!!!
Eu sunt ovo-lacto-vegetariana de cativa ani si ma simt f bine asa!!! Mult mai bine k atunci cand consumam carne! Recomand tuturor sa incerce ptr o luna! :)
Anke

[ #4374 ] Postby w3bitzu on Mon Apr 05, 2004 6:25 pm

Numai ptr o luna?Ehe.. Eu ma simt bine si fara carne am incercat-o si eu o data.. dar nu'mi place.. asta e.. la unii le place la altzii nu..
w3bitzu

[ #4382 ] Postby Anke on Mon Apr 05, 2004 10:13 pm

Ori am nevoie sa dorm :lol: , ori tu webitza erai prea somnoros si te parasise coerenta...
Anke

[ #4384 ] Postby BoSsul3TZ on Tue Apr 06, 2004 12:29 am

carnea nu este o necesitate .. in general este doar un moft.. de cate ori n-am auzit prieteni care se duc si fac gratare.. mult mai nesanatoase decat a manca carne prajita in ulei.. este cum am spus doar un moft de care daca am ajuns sa fim dependentzi este bine sa luam pozitzie de dreptzi si sa incercam sa nu mai consumam atata carne.. acum este la libera alegere.. oricum nu cred ca este vreo faza daca manaci carne odaat la o luna sau chiar doua.. eu cam asa fac.. doar cand imi este pofta.. in rest mai bine fara...
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #4427 ] Postby w3bitzu on Tue Apr 06, 2004 11:27 am

Mia din alea si eu am auzit.. hai sa mergem duminika la un gratar.. dar sunt oamenii care foarte rar manca carne... si sunt sanatosi sau alti ca nu pot trai fara carne.. oricum fiecare mamanca ce varea.. pentru ca e burta lui :):) si are si el gusturile lui :):)
w3bitzu

[ #4568 ] Postby Zhais on Fri Apr 09, 2004 7:11 am

Imi amintesc ca in perioada cand am descoperit adventismul, batranii imi spuneau ca trebuie sa ma las de carne, sa plec la munti, sa fac provizii acolo ca vine progonirea si nu vom avea ce manca. Trebuie sa ne obosnuim organismul cu lipsuri si sa nu-i dam tot ce cere.

In aceste vorbe exista o intelepciune. NOI suntem capul, noi hotaram nu stomacul nostru ce sa manance si ce nu. Nu e chiar dupa gustul, poftele nostre. Nu e nici un rau in a manca carne. Isus a mancat carne de miel si peste. Noi putem hotari ce sa ne placa si ce nu.
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #4576 ] Postby Hasdeu on Fri Apr 09, 2004 8:53 am

Zhais, tot Isus ne spune prin serva Lui de la 1863 incoace sa lasam carnea. Se contrazice oare Dumnezeu? La fel ne spun si stirile despre atatea boli datorate consumului de carne, la fel si medicii care abia abia deschid ochii la ce sora White spunea cu 140 de ani in urma, ajungand la aceleasi concluzii...
Isus a manacat carne, dar carnea de atunci era alta, intre timp au mai trecut 2000 de ani de degradare, apoluare, modificari genetice, artificii comerciale ale crescatorilor, etc. Carnea jertfelor de la Templu, a a Mielului de paste aveau incarcaturi spirituale. Mielul de Paste statea o saptamana in sanul familiilor care urmau sa-l manace. Copiii si nu numai ei se atasau f mult de blandul animan care-L simboliza pe Isus.
Sa-i dam stomacului tot ce are nevoie! E neintelept sa-l privam de nutrientii necesari. Tot ce are nevoie cu adevarat nu inseamna intotdeauna tot ce vrem noi, ne indeamna mirosul(mici, gratar, etc) sau papilele gustative prost obisnuite, invatate cu lucruri nu f sanatoase. Proatele obiceiuri alimentare: prajeli, codimente, aperitive alcoolice, acreli acide, dulciuri, mancat intre mese, nu la ore regulate, seara tarziu, etc nu fac decat sa slabeasca organismul, si puterile pe care ni le-a dat Dumnezeu sa le folosim spre slava Lui. Sanatos ar fi sa ne ingrijim puterile pe a-I fi mai de folos.
Cine iubeste Viata iubeste si stilul de viata sanatos. Cine se complace in ingaduinte pacatoase si 'sinucide' de fiecare data cate un pic, tocindu-si si slabindu-si simturile. Fiecare alege: viata si puterea sau ingaduinta si slabirea...
Hasdeu

[ #4586 ] Postby eliade22 on Fri Apr 09, 2004 4:00 pm

Nu stiu de ce dar de multe ori am impresia ca stomacul meu este un cimitir :(

Daca or sa invieze la zilele de apoi toate animalele pe care le-am mancat?

Sper sa nu fie asa :?
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #4595 ] Postby w3bitzu on Sat Apr 10, 2004 8:04 pm

E mult mai sanatos ca sa fi vegetarian si o spun din experientza.De ce Daniel dupa o saptamana.. ce a stat la Curtea regelui era mai gras decat ceilatlti care mancau carne?Vati intrebat asta?Si ce mancare manca?Verdetzuri.. adik vegetarian.. aveam unmeniu vegetarin... imparatul ii daduse bucati de carne.. meniul impratului dr el sa multumit cu verdeturi.!!!
w3bitzu

da

[ #5643 ] Postby aquaticus on Wed May 05, 2004 10:20 am

am citit ca daca mananci numai soia, fasole, seminte, varza, etc toata ziua tragi "vanturi" sau cum ii mai spune popular ba**ni :) :)
Este adevarat? Are cine experienta? :P
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #5669 ] Postby Anke on Wed May 05, 2004 4:10 pm

:lol:
Very funny, Aquaticus!
Eu sunt ovo-lacto-vegetariana si nu!, o astfel de dieta cu alimente vegetariene gatite in mod corect (ma refer la fasole, care trebuie sa fie fiarta in mai multe ape ptr a mai scoate din gazele din ea...ca altfel normal ca o sa dai u gazele din tine... :lol: ) nu iti produce asemnea neplaceri! Din contra!

c-ya
Anke

Next

Return to Dieta & Sanatate