Dantura!

Lifestyle, dieta, medicina, igiena, ingrijire si intretinere!

Moderator: kilergirl

Dantura!

[ #11475 ] Postby aquaticus on Wed Nov 03, 2004 10:57 pm

cat de importanta este ingrijirea dintilor!
sfaturi si discutii despre sanatatea lor....
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #11478 ] Postby Zhais on Thu Nov 04, 2004 2:49 am

f importanta.
ieri am fost la dentist si tratarea unui dinte ma costa 400 euro. :( cred ca o sa incep sa iau periuta si la servici, ca asa zice doctotul: dupa fiecare masa pH-ul din gura scade, deci folositi colgate:)
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

Colgate...

[ #11481 ] Postby Chance on Thu Nov 04, 2004 4:21 am

zhais wrote:f importanta.
ieri am fost la dentist si tratarea unui dinte ma costa 400 euro. :( cred ca o sa incep sa iau periuta si la servici, ca asa zice doctotul: dupa fiecare masa pH-ul din gura scade, deci folositi colgate:)

400 euroy ? apoi vezi daca nu ai mers la cine trebuie ? :) macar o lucrat calumea ? :cry:
Ce sa-i faci asta este ne storc si astia de bani ca si toti ceilalti :) noroc pe mine ca am stomatolog in familie :lol:

PS: Stiu ca e buna ciucalata asta :!: dar mai sanatoasa e "Colgate`ul"
Chance

[ #11886 ] Postby zeitza on Sun Nov 14, 2004 9:00 am

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 12:00 pm, edited 1 time in total.
Bebe con moderación. Es tu responsabilidad.
zeitza

Images: 9

[ #11901 ] Postby Cinderella on Sun Nov 14, 2004 4:29 pm

Zeitza, as vrea sa adaug ceva la ceea ce ai scris tu. Atunci cand simti o mica durere in timp ce mananci ceva foarte dulce insemana ca ai o posibila carie, si daca mergi asap (as soon as possible) la medicul tau stomatolog s-ar putea sa scapi usor si dpdv (din puct de vedere) al interventiei si mai ales dpdv financiar. :)

[schild=11 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dinti asa va doresc tuturor:)[/schild]
Cinderella

[ #11902 ] Postby Anke on Sun Nov 14, 2004 4:38 pm

Cinderella, as vrea sa adaug si eu ceva la ceea ce ai scris tu. :oops:

S-a inventat TIC-TAC-ul! :lol:

c-ya :twisted:
Anke

[ #12072 ] Postby Serendipity on Wed Nov 17, 2004 2:58 am

Cred ca modul in care se face periajul dintilor este foarte important, acum nu ma apuc sa explic ce si cum, toata lumea poate citi asta; + timpul de periaj de minim 3 minute. Ar fi ideal dupa fiecare masa, dar cei mai multi oameni se spala pe dinti doar de doua ori pe zi. Mancatul intre mese iarasi constituie o problema pentru dantura cat si pentru stomac.
Este indicat ca macar o data pe an sa iti faci un detartraj .... dar nu am de gand sa ma transform in medic stomatolog acum. Am scris destul :)
Serendipity

[ #16438 ] Postby palomitta on Mon Apr 18, 2005 3:12 am

Daca nu va spalati pe dinti in fiecare dimineata, minimum 3 minute, inseamna ca ati irosit timpul degeaba. Cei mai multi pacienti ajung la stomatolog tocmai din cauza unei proaste ingrijiri a danturii.

Pentru o igiena bucala corespunzatoare sunt necesare pastrarea sanatatii dintilor prin periaj dentar, efectuat dupa masa si extractia dintilor distrusi. Tratamentul cariilor, indepartarea tartrului, inlocuirea lucrarilor incorecte. Cea mai des practicata metoda de spalare pe dinti este periajul orizontal, care prezinta o serie de inconveniente majore:
# resturile alimentare sunt aglomerate astfel in spatiile interdentare
# se favorizeaza retractia paridontiului dezgolindu-se radacina dintilor
nu se efectueaza un masaj al gingiei
Datorita acestor inconveniente, metoda e indicata numai pentru copii, pentru etapa cand acestia trebuie sa invete sa se spele singuri. Cea mai eficienta tehnica de periaj este metoda periajului vertical deoarece:
# efectueaza o buna curatire a suprafetelor dentare si a spatiilor interdentare
activeaza circulatia parodentara, evitand retractia gingiei si dezgolirea radacinii
Periuta se foloseste astfel:
de sus in jos la dintii superiori
de jos in sus la dintii inferiori, miscare efectuata din articulatie.

Se periaza astfel fiecare grup de dinti, atat dinspre obraji, cat si dinspre limba si palat, pe fiecare grup cu 10 miscari verticale. Singura modalitate apare la perierea fetelor dinspre limba, cand pozitia periutei trebuie sa fie verticala, iar miscarea se efectueaza la fel: de sus in jos pentru dintii superiori, de jos in sus pentru dintii inferiori. Se continua apoi cu perierea fetelor de masticatie a dintilor laterali, cu miscari orizontale, dinspre interiorul gurii spre inafara sau invers. Dupa perierea tuturor dintilor se face clatirea gurii cu apa. Se ia apa in gura, se inchid buzele, apa fiind trecuta cu putere printre dinti, apoi se elimina din gura. Clatirea se face de 4-5 ori. Daca efectuati aceasta tehnica corect, periajul nu are cum sa dureze mai mult de trei minute.
palomitta

Images: 8

[ #16858 ] Postby palomitta on Thu May 12, 2005 5:33 am

Vara, cand soarele ne innegreste tenul, contrastul unei danturi albe are un efect spectaculos. Dar, din pacate, albeata dintilor are de suferit din pricina consumului de cafea, vin rosu sau, pur si simplu, din cauza proastei igiene. Sa nu disperam, ci haideti sa incercam cateva metode de salvare a... zambetului.

Petele de culoare de pe dintii nostri pot foarte bine sa nu aiba nici o legatura cu o periuta de dinti lenesa sau consumul diferitelor alimente "colorate". Este vorba despre anumite coloratii intrinseci, in cazul carora petele maronii, sau chiar mai negricioase, care ne displac atat de mult, sunt o mostenire din nastere. Orice metoda am folosi noi sau medicul stomatolog, aceasta nu va darui dintelui o culoare imaculata. Solutia este acoperirea dintilor cu o coroana din portelan sau niste plombe discrete.

Ce putem face pentru curatarea lor? Sugerez detartajul ultrasonic. Aparatele moderne au anse de detrartraj (acul zbarnaitor care ne provoaca emotii cand mergem la dentist) formate din mai multe aliaje. Din aceasta cauza, ansa vibreaza cu o intensitate diferita si protejeaza smaltul dintilor de aceasta manevra "agresiva". In acest mod, se indeparteaza blocurile mari de tartru si coloratiile extrinseci extrem de aderente pe dinte.

Dupa detrartraj urmeaza curatarea danturii, realizata tot de medicul stomatolog, cu o perie rotativa care se ataseaza la piesele de mana ale aparatului dentar.

Recomand tuturor folosirea periutele de dinti electrice pentru ca acestea curata "profesionist" spatiile interdentare. Consider ca un numar mare de persoane nu cunoaste tehnica spalatului pe dinti care ar fi bine sa fie invatata de la un igienist sau un medic stomatolog. Periuta de dinti trebuie sa faca o miscare rotatorie, dar fara a leza gingia. Partea dinspre gingie este cea mai expusa acoperirii cu tartru.

Toate pastele de dinti contin peroxid de oxigen, care, de fapt, mai mult decoloreaza dar, totodata, produce o eliberare de oxigen care curata dintele.

Periuta de dinti trebuie schimbata o data la trei luni si e bine sa alegem una cu perisori moi, care sa poata patrunde in spatiile interdentare, unde se aduna placa dentara.

Si daca, atunci cand ne doare stomacul medicul ne sfatuieste sa ne dezobisnuim de guma de mestecat, eu, ca stomatolog, spun ca aceasta elimina foarte bine resturile alimentare. Iar excesul de saliva pe care il provoaca este cel mai bun tampon la nivelul cavitatii bucale. Nu am incredere si nu recomand tehnicile de innalbire a dintilor (bleaching) facute acasa cu diferite solutii, pentru ca dauneaza danturii si oricum, nu au rezultate stabile in timp.

In schimb, am o parere foarte buna despre fatetele din ceramica speciala care acopera dintii si care nu au nevoie de substrat metalic, ca si coronitele obisnuite. In acest mod, dintele nu necesita o slefuire mai adanca de o jumatate de milimetru, un milimetru. Avantajele? Estetica devine perfecta, poti chiar sa remodelezi forma danturii, daca nu esti multumita de ea, iar dintele ramane vital, rezistenta lui nefiind diminuata.

by Dr. Romanita Savu, stomatolog la Centrul Medical Unirea
palomitta

Images: 8

Pasta de dinti

[ #18959 ] Postby omeg@ on Mon Aug 15, 2005 4:07 pm

Este bine de stiut ca pastele impotriva tartrului nu favorizeaza indepartarea acestuia ci previn formarea lui.

Pastele cu bicarbonat (baking soda) desi se presupune ca au potential de curatare mai mare decat restul datorita efectului efervescent pe care il produc pot duce in timp la sensibilizari ale dintilor.Ele dau utilizatorului o senzatie de prospetime ceea ce poate favoriza periajul mai frecvent dar in timp actiunea abraziva a acestuia poate provoca iritatii ale mucoasei bucale.

Deci evitati folosirea unei astfel de paste timp prea indelungat sau alegeti o pasta care sa contina si alte principii active - de obicei o combinatie cu fluoride, bicarbonat, abraziva, si ingrediente pentru dinti sensibili.

Recomandarile de baza includ un consult obisnuit stomatologic, periajul sa se faca cu periute moi cu varful perilor rotunjit, nu apasati foarte tare si nu folositi pasta in exces (in principiu cantitatea necesara nu trebuie sa depaseasca marimea unui bob de fasole - contrar a ceea ce ne arata reclamele). Mai importanta decat pasta sunt tehnica si durata periajului, acesta trebuind sa dureze in medie 5 - 7 minute. :!:

"paste" dintr-o carte ,mi s-a rupt coperta,asa ca nu stiu titlul :wink:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #23337 ] Postby BobyXman on Fri Dec 23, 2005 10:18 am

GATA De acum am sa stau cu ceasul sa ma cronometrez cat timp mam periat daca am depasit sau daca nu am stat destul cu periuta in gura... cered ca fiecare ne periem cat consideram noi ... si nu ca gata au expirat cele 3min sau cate ori fi :roll:
BobyXman

Images: 6

[ #23340 ] Postby chanelh on Fri Dec 23, 2005 12:18 pm

Este cel mai penibil lucru sa vb intrun grup de prietenii si sa stii ca iti miroase gura...
zhays eu ce sa mai zic? ca sa-mi puna o masea ma costa in jur la 615,00 E,
chanelh

Images: 14

[ #26618 ] Postby blandutza on Tue Mar 21, 2006 12:16 pm

eu joi ma duc la doctor sa imi faca implant la dinte si ma costa 400 euro implantu si 50 euro dintele. am un dinte lipsa in spate pentru ca un dentist cu ' materiale bune' mi-a blonbat o masea cand avea varsta de 10 si mi s-a facut carie sub plomba si a trebuit sa imi scoata maseaua pentru ca nu mai putea fi slavata si uite am ajuns la operatie. cool :roll:
Trebuie sa fim atenti la ce dentist mergem si sa nu ne zgarcim cand e vb de sanatatea noastra, oricum e important si noi sa avem grija personal de dintii nostrii, spalati dupa fiecare masa si clatiti cu apa de gura...un produs bun e Listerine f puternic si curata bine :!: Cu periuta la atac :D
Incearca sa ajungi pe culmiile cele mai inalte daca vrei sa privesti totul de sus!!!
blandutza
Moderator

Images: 12

[ #26647 ] Postby K_rpe_2M on Wed Mar 22, 2006 1:27 am

:(
am si io probleme cu dantura :cry:
unii zic despre dantura k e ca o carte de vizita!
in cazul asta noi cei cu probleme suntem din start cu o bila neagra!
cel mai grav e ca n'am avut grija de ea si acum sufar consecintzele!
si asta din cauza ca un stomatolog m'a terorizat la propriu cand eram mai mic si din cauza asta n'am prea dat pe la cabinet!
aviz amatorilor! cu cat lasatzi sa treaca mai mult timp cu atat se agraveaza!
e trist ca stomatologul e un medic foarte scump!
dar si mai trist e cand iti dai seama ca vei ramane fara dintzi :(
asha k...

ink o data aviz amatorilor!
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #26661 ] Postby Knoxx on Wed Mar 22, 2006 4:18 am

dantura :?: dupa fiecare masa o scot si o bag in masina de spalat vase. :cry: Inca nu am masina de spalat vase si nici dantura demontabiala ( slava Domnului) dar ma gandeam ca asa o sa fac pe la 80 de ani. :lol: :lol: :lol: :D
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

Return to Dieta & Sanatate