Muzica

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

Muzica

[ #21463 ] Postby elvis_invingatori on Sat Nov 12, 2005 11:15 pm

am ascultat intr-un timp si muzica rock . nu ma influenta negativ la inceput ma simteam perfect normal .. pana intr-o zi cand am fost la biserica si simteam ca ceva mai presus de mine vrea sa ma subjuge. ma simteam extrem de inconfortabil... simteam o dorinta sa plec de acolo . am reusit sa ma opresc . am simtit ca se da o batalie mult mai inalta in sufletul meu decat credeam .. senzatiile astea au durat mai mult de 20 minute .. dupa aia am simtit ca totu s-a sfarsit si m-am simtit inapoi confortabil in biserica .. cand am ajuns acasa am dat delete la toata muzica rock care o aveam in calculator . mi se pare foarte periculoasa .. prima oara cand mi-a spus cineva de genu asta i-am zis "prostii.. tu chiar crezi in fazele astea?" . dar cand am trait fazele astea .... dupa aia cand am ajuns acasa am ascultat ceva muzica azs si de relaxare si pana seara mi-am revenit complet ... astea nu sunt povesti de adormit copiii .. eu spun ce am simtit atunci ..
elvis_invingatori

[ #21475 ] Postby Dee:-)Dee on Sun Nov 13, 2005 12:36 pm

super interesanta experienta ta...eu chiar cred k s-a intamplat.felicitarile mele k ai ramas d partea lui! asa e, rockul e o chestie malefica e d fapt pervertirea unui lucru divin, muzica, intr-o chestie oribila...rockul...stiu c spun...nu pt k eu ascult sau am ascultat rock, ci pt k rockul m-a despartit d cea mai buna prietena a mea...a distantat-o mult d mine...a facut-o sa-si piarda respectul d sine...s imbraca dezordonat...nu s piaptana... :roll:

belive me,stay away from rock!

yours faithfully
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #21476 ] Postby Knoxx on Sun Nov 13, 2005 12:47 pm

Cred ca mai e un topic legat de muzica.
Dar daca tot ati inceput sa vbiti de asta. Da elvis iti dau dreptate ca te face sa te simti strain,cand esti in fata lui Dumnezeu,dar eun leac asa de bun,ptr.moment,cand te doare ,cand asculti cuvinte care exprima furia si mania ta,stii ca cineva a simtit ce simti tu .
Si pot sa te asigur ca am trait chestii ingrozitoare legat de muzica asta,dar ....nu stiu,nu stiu.Am sters-o din calc,am cautat-o iar,iar am lasat-o,acum numai am vointa sa o sterg si o ascult.
... " Am zis rasului :esti o nebunie! si veseliei :La ce folosesti?"..
Knoxx

Images: 127

[ #21480 ] Postby u_always_u on Sun Nov 13, 2005 1:24 pm

muzica rock...tre sa recunosc k...aproximativ 70% din muzica pe care o ascul e muzica rock...acum depinde si ce "fel" de rock.De exemplu mie imi place fff mult Rolling Stones , VamaVeche si Aerosmith
Pana acum nu am observat k m-ar fi influentzat in rau...si sper sa nu se intample asta...
u_always_u

Images: 10

[ #21482 ] Postby Adivas on Sun Nov 13, 2005 1:49 pm

De obicei mă cam feresc să fac afirmaţii radicale, cu excepţia ocaziilor când sunt sigur de ceea ce spun şi asta e una dintre ele:
Să nu ai nici un dubiu că dacă asculţi rock mergi în direcţia în care vrea să te ducă diavolul. N-a fost el dirijorul corurilor cereşti? Oare să fi uitat el de puterea de influenţă a muzicii astfel încât să n-o folosească în folosul său? Oare nu ştiţi ce se-ntâmplă la concertele rock? Colcăiesc demonii mai ceva ca într-un cuib de şerpi. Niciodată nu am simţit o aşa teamă ca atunci când, ca electrician, a trebuit să 'veghez' o noapte întreagă buna funcţionare a inst. electrice la un concert şi am văzut ce se-ntâmplă în faţa şi în spatele scenei...
Odată ş-odată tot o să spun eu ceva interesant!
Adivas

[ #21488 ] Postby alisee on Sun Nov 13, 2005 11:21 pm

Ma Adivas, zici bine. Zi-ne si noua ce se-ntampla "in fata si-n spatele scenei"

Muzica rock e muzica pacatoasa ca si alte feluri de muzici. Iar Vama Veche, Rolling Stones etc ..tot un drac sunt.
alisee

Images: 3

[ #21491 ] Postby Knoxx on Mon Nov 14, 2005 2:09 am

Always,nu cred ca nu te influenteaza,orice facem , ne influenteaza,chiar si o bluza,sau un tricou ne fac sa simtim altceva.Fiecare lucru isi are domeniul lui in care ne influenteaza.NU cred ca exista nimik pe lumea asta care sa nu te influenteze,absolut totul te schimba in bine sau rau.Vbesc la pers.a II a dar cand zic tu vbesc de noi toti.
De cel putin 2 lucruri sunt sigur pe lumea asta moartea si faptul ca ne schimbam de la o zi la alta ca urmare a influentelor din jur.
Knoxx

[ #21492 ] Postby alisee on Mon Nov 14, 2005 2:13 am

DE CATE ORI AI MURIT kNOXX DE STI ASA SIGUR DE ASTA? :lol: :lol:
alisee

[ #21493 ] Postby Knoxx on Mon Nov 14, 2005 2:22 am

Cand am zis ca sunt sigur de cele 2 lucruri am vrut sa zic ca sunt 2 lucruri despre care sunt sigur ca nu le poti evita.Maine o sa merg in Argentina,nu pot fi sigur de asta,poate nu o sa mai am bani,peste un an o sa ma insor (marit,casatoresc,cum vrei sa ii zici,ca stiu ca voi fetele aveti fixatie cu termeni astia)dar poate ea o sa plece.Saptamana asta ma angajez,dar poti sa stii ca angajatorul nu o sa aleaga pe altcineva.Si nu mai continui cu exemplele.Daca tu vbesti despre o chestie doar atunci cand ai trecut prin ea,inseamna ca nu prea ai multe de zis. :lol:
p.s invata din grselile, experientele altora .Asa ca nu fa observati doar pe baza trairilor tale,ca o sa fii saraca.
Knoxx

[ #21497 ] Postby alisee on Mon Nov 14, 2005 4:33 am

ce urat mi-ai raspuns Knoxx la gluma mea... :(
un singur lucru iti mai zic: chiar daca prin absurd as face observatii doar pe baza trairilor mele..tot n-o sa fiu saraca
alisee

[ #21499 ] Postby elvis_invingatori on Mon Nov 14, 2005 5:59 am

@Knoxx

asculta tu metallica la culcare cateva zile..sau ceva rock .. dar rock adevarat ca ce avem noi in tzara e lalaiala prapadita ... ala e rock ..ala te influenteaza.. .. iti zic ca am patit-o pe pielea mea .. am sters si de atunci nu am mai downloadat muzica rock

faza e ca am ascultat ceva timp muzica rock . am crezut ca nu ma influenteaza.. am zis prostii .. si cand am ajuns la biserica in ziua aia .. era sabatu tinerilor . nu aveam stare pe scaun frate .. imi dadeau lacrimile. . vroiam sa fug . nush .. parerea mea e sa va feriti de muzica rock .. SATAN'S MUSIC
elvis_invingatori

[ #21504 ] Postby u_always_u on Mon Nov 14, 2005 1:11 pm

knoxx nu am zis k nu ma influenteaza...ci k nu m-a influentzat in rau pana acum...sau cel putin nu mi-am dat eu seama...
alisee nu vorbi dak nu cunosti "Muzica rock e muzica pacatoasa ca si alte feluri de muzici. Iar Vama Veche, Rolling Stones etc ..tot un drac sunt. " nu suport cand oamenii catalogheaza anumite lucruri doar pt k au auzit k nu stiu ce...nu stiu cum...fara sa stie despre ce e vorba cu exactitate
eu pur si simplu nu pot sa cred k melodiile care imi plac atat de mult...in care pote ma regasesc sa fie atat de rele...mai ales dak nu mi-au produs schimbari(rele)
u_always_u

[ #21515 ] Postby VelSatis on Tue Nov 15, 2005 1:46 am

Ce e rau si satanic in melodia "Angie" de la Rolling Stones, sau in superbele melodii de la Beatles("Yesterday", "Let it be", sau "Michele") si Queen("Innuendo", "Bohemian Rhapsody" si "Show must go on")???!!!
Imi poti da o explicatie rationala, cu argumente, te rog frumos?
VelSatis

Images: 15

[ #21523 ] Postby Creve on Tue Nov 15, 2005 4:52 am

Eu unul zic asa. Toata muzica te influenteaza. Nu doar rock-ul. Acum ca e house, pop, disco, hip hop, etc. Cand ascultam foarte mult aceste genuri de muzica, eram mai agitat si bineinteles mai obosit, dar nu vroiam sa renunt la aceste stiluri de muzica pentru ca imi placeau. Dar odata cu schimbarea genului muzical totul a fost mai bine.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #21527 ] Postby DulcYKutz on Tue Nov 15, 2005 10:20 am

--ehe--

muzica, sunete ce se recepta la nivelul urechii si sunt percepute de creier- chimie a creierului

muzica poate fi de multe feluri, dar "dupa vorba" lui Dumnezeu este una singura...

revin ...
De as mai vrea ceva in viata ar fi un lucru: Sa-l primesc pe Isus ca Domn al vietii mele- si restul chiar ca nu mai conteaza!
DulcYKutz 8)
DulcYKutz

Images: 39
Location: Targoviste, Castellón+London(...), Si Ce O Mai Fi, Stie Isus

[ #21528 ] Postby u_always_u on Tue Nov 15, 2005 11:36 am

ufffff ms zemy....in sfarsit ma intelege cineva si pe mine!!!!!!!!!!!!! :?
u_always_u

[ #21529 ] Postby VelSatis on Tue Nov 15, 2005 1:54 pm

Important este sa-ti alegi cu grija muzica pe kare o asculti, si sa stii sa discerni in legatura cu ea!
Recunosc k ascult 50CENT si EMINEM, dar nu ma influenteaza in absolut nici un fel, doar k imi place mult soundul!
Dar artisti ca Beatles, Elvis, Queen, Abba, sau Bee Gees reprezinta muzica adevarata, muzica buna, care ar face rau doar daka nu ar fi ascultata!!! :lol:
VelSatis

[ #21552 ] Postby elvis_invingatori on Tue Nov 15, 2005 10:49 pm

ar fi culmea sa te ademeneasca satana cu ceva ce nu iti place ... te ademeneste cu ceva care iti place la auz sa zic asa ... si te lasi purtat de sound ....
elvis_invingatori

[ #21558 ] Postby VelSatis on Wed Nov 16, 2005 12:12 am

Si cam cum ma ademeneste satana daca ascult EMINEM-"Mocking Bird" sau "Hailies Song"???? :!:
Astept o explicatie!!!
VelSatis

[ #21578 ] Postby elvis_invingatori on Wed Nov 16, 2005 7:44 am

sorry for double post .. pb cu netu
Last edited by elvis_invingatori on Wed Nov 16, 2005 7:45 am, edited 1 time in total.
elvis_invingatori

[ #21579 ] Postby elvis_invingatori on Wed Nov 16, 2005 7:44 am

@Zemy ..

eminem canta rock ? ? era vorba despre muzica rock .. :)
elvis_invingatori

[ #21596 ] Postby VelSatis on Wed Nov 16, 2005 11:52 am

SORRY, n-am vrut sa supar pe nimeni! :oops:
VelSatis

[ #21599 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Nov 16, 2005 12:08 pm

uite, eu d ex, am fost fortzata l un moment dat s m duc l o petrecere d majorat a unei colege, kr nu era azs...si m rog...muzica super tare...tambalau...melodii kr mai d kr mai hip hop mai dance mai pop...si desi nu-mi placeau melodiile alea, si am plecat destul d dvreme tocmai pt k m durea capul...a doua zi am inceput s cant o mel d acolo...oare d c?...km asta e influentza...parerea mea e k muzica e dincolo d ratziune...e direct in suflet...
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #21610 ] Postby elvis_invingatori on Wed Nov 16, 2005 8:58 pm

nu era nici o problema zemy .. am vrut sa ne intoarcem la subiect ;) np .. orice muzica te influenteaza .. in bine sau in rau .. cat de insensibil sa fii sa nu te influenteze ? ati observat soundtrackurile de la nfs ? te influenteaza ritmul ala.. parca te intarata ... iti da o pofta de viteza ...

de curiozitate : manelele cum te influenteaza ? :lol: :lol:
elvis_invingatori

[ #21613 ] Postby Creve on Wed Nov 16, 2005 10:37 pm

elvis noi vorbeam de muzica.....tu chiar consideri manelele muzica? lolozaur :D
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #21615 ] Postby danieLs on Thu Nov 17, 2005 2:30 am

MANELELE SUCKS HARD.

In rest eu ascult Linkin Park :) si alte melodii ce nu au versuri cu care nu sunt decord ...
You always know a little more than they think you do, and a little less than you'd like to.

Image
<\>
_/\_
danieLs
Last Man Standing

Images: 25

[ #21640 ] Postby VelSatis on Thu Nov 17, 2005 1:33 pm

Chiar super misto muzik de la nfs! Merge super k lumea de ascultat in masina!
Doar sa nu apesi prea tare acceleratia... :D
VelSatis

[ #21660 ] Postby Onisim on Fri Nov 18, 2005 5:15 am

Apropo de manele! M-a pus pe ginduri afirmatia regizoarei Sally Potter (invitata la Garantat 100%) ca ii place Guta, pe care il considera un "virtuosso"!! Spunea ca aceasta muzica (da, este muzica!, orice ati zice) are ceva special, o traire extraordinara. Ma gindesc, insa, ce ar mai zice daca ar intelege versurile manelelor!... Oricum, remarca ei mi s-a parut de bun simt; n-a simtit nevoia sa argumenteze de ce ii place. Pur si simplu gusturile ne se... sau?
Onisim

Images: 30

[ #21662 ] Postby elvis_invingatori on Fri Nov 18, 2005 6:23 am

manele = muzica ? :D

am avut mai de mult o disputa afara ... un manelist contra 2 rockeri (eu eram rocker atunci) ... si am obs din mai multe experientze ca rockerii sunt destul de linistiti in relatiile lor cu cilalti .. manelistii sunt agresivi .. m-a socat faza asta... . oricum .. rockul ramane rock .. manele sa consideram ca nu exista :D chit ca statusurile la 50% din persoanele ne-azs de la mine din lista arata guta , salam , pastrama si ce mai au ei .. :D:D oricum .. nush ...
elvis_invingatori

[ #21663 ] Postby midnight_star on Fri Nov 18, 2005 9:19 am

am si eu o intrebare, legata tot de muzik rock si de cei care o asculta...poate ma lamureste cineva pt k o tot pun la multe persoane si nu am gasit un rasp asa cum as vrea eu....un rasp clar....

deci...povestea...(fara deci!) am avut un coleg in fosta mea clasa care asculta doar muzik rock(hard rock, vb lui) toata ziua si invata pe enya. lucrurile care m-au facut sa imi pun intrebari au fost...de ce nu poate sa vb cursiv,fara pauze imense intre cuvinte (nu se pune problema k ar avea probleme din nastere-parintii sunt ambii ingineri)si al doilea lucru...cum de invata excelent???(a terminat k sef de promotie generala!!!)
...i-a afectat vorbirea faptul k asculta rock??
astept parerile voastre....

pt k am ajuns sa vb cu el despre acest subiect -muzik rock- am citit multe carti, si am vizionat si prezentarea facuta de Lucian Cristescu, cu BEAT-ul magic...am sa va spun si concluziile mele, dar...intai ale voastre....
midnight_star

Next

Return to Divertisment