un joc de apreciere

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

[ #53578 ] Postby ela grotaa on Tue Oct 02, 2007 9:33 am

dazz ce mai faci? :lol:
asteptam sa treci pe aici...daca vrei bineinteles. 8)
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #53780 ] Postby Dee:-)Dee on Sun Oct 07, 2007 10:36 am

dazz, welcome to the club!
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #53816 ] Postby ela grotaa on Mon Oct 08, 2007 6:39 am

si eu fac parte din club vreti nu vreti. :P
ela grotaa

[ #53948 ] Postby JoAnne van Heff on Wed Oct 10, 2007 11:23 am

As dori sa-l apreciez aici pe Mihai (QS), pentru o calitate disparuta la multi: aceea de a fi dispus sa dea o mana de ajutor cand e nevoie. O persoana saritoare si de nadejde.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #53969 ] Postby Quintus Sertorius on Wed Oct 10, 2007 7:48 pm

Ohh, Kokom! Cat poti sa exagerezi! Insa inainte sa continuam jocul asta flatant si flatator (!), te rog sa pui si partea a II-a. Trebuie sa-ti faci public un defect (asa-s regulile jocului, deh!).
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #53970 ] Postby JoAnne van Heff on Thu Oct 11, 2007 1:20 am

Am uitat de defect.
Ma compar cu altii. Ma descurajez destul de repede. Iar atunci cand nu m-am descurajat, de multe ori este pentru ca l-am luat pe ¨nu¨ in brate de la inceput.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54041 ] Postby pluh on Fri Oct 12, 2007 9:12 am

ooooo... nu te descuraja kokom! cine stie?...poate reusesti?
pluh

[ #54043 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Oct 12, 2007 9:15 am

Ce, pluh? Sa reusesc sa inteleg ca asta e o continuare a mesajelor private insultatoare pe care mi le trimiti in ultimele cateva zile?
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54045 ] Postby deity on Fri Oct 12, 2007 9:38 am

asta sa nu te descurajeze kokom :)
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

Images: 15

[ #54046 ] Postby common-descent on Fri Oct 12, 2007 10:43 am

Fabianoo wrote:As vrea sa il apreciez pe Common Descent, un spirit metodic, aproape germanic, o cultura vasta. foarte documentat si echilibrat. Pacat ca a dezbracat viata de orice mister (eu nu strivesc corola...). asa, ea nu mai are sens.

Nu-mi mai gasesc niciun defect de moment :lol:

Cred ca asta spune multe, nu? L-am marturisit subtil.

Urmeaza cine vede primul, caci descentul comun nu prea mai intra.

"La steaua care-a rasarit..." :lol: Intr-un tarziu imi luci si vederii mele acest topic.

Multumesc pentru apreciere, Fabianoo! Tu pari un tip destul de degajat si daca ai fi o bautura, ai fi la categoria racoritoare. ;) Dar nu in special pe tine vreau eu sa te apreciez la randu-mi, si mi-e greu sa aleg, fiindca sunt mai multe persoane despre care as putea spune cate ceva pozitiv. E fain ca voi va cunoasteti si personal, eu nu va cunosc altfel decat dupa nick si am tendinta sa va confund cu avatarul! :P Spre exemplu, cogito este indubitabil cel mai pitoresc personaj al forumului, polenizand in chip de fluture topicurile. Sper ca metafora ii va fi pe plac. Cristian este un partener de discutie constant si realmente interesat. Pe Zeita as fi vrut s-o mai vad. Kokom imi pare cea mai misterioasa prezenta feminina de pe forum, o fata isteata si educata. Quintus Sertorius e pedant si doct, si daca esti deja intelept, poti realmente invata multe si consistente de la el. Meli_melo... dincolo de dezaprobarea surda pentru punctul de vedere exprimat de mine pe forum, cred ca e o persoana agreabila si mi-ar place s-o am ca tovaras de calatorie: cu trenul, fiindca cu asta o asociez eu pe meli_melo. :) Si-o sa mai adaug nume la lista nominarilor pe masura ce-mi mai aduc aminte.

Unul din defectele mele ar fi ca ma impart in prea multe directii, uneori riscand sa ma auto-blochez si sa realizez mai putin decat as putea daca mi-as concentra eforturile.

Cred ca ai dreptate cu spiritul germanic, Fabianoo, am stramosi apropiati de origine germanica.

Iar in ce priveste corola de minuni a lumii, Richard Feynman (unul din marii fizicieni ai secolului) spunea ca frumusetea o intalnim si la scara de marimi a nanometrului, nu doar la cea a centimetrului, ordinul de marime al florii, la care este limitat un simplu artist. Intr-adevar, stiinta este cea care adanceste, nu striveste, misterele lumii. Mie-mi place sa-l citez aici pe Nietzsche: "Cand privesti in adancul abisului, abisul, de asemenea, priveste in tine". Si prin asta inteleg ca, pe cat patrunzi o taina, pe atata esti patruns de ea.
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #54048 ] Postby JoAnne van Heff on Fri Oct 12, 2007 11:57 am

common-descent wrote:Unul din defectele mele ar fi ca ma impart in prea multe directii, uneori riscand sa ma auto-blochez si sa realizez mai putin decat as putea daca mi-as concentra eforturile.

Daca in ciuda acestui defect reusesti sa fii detinatorul atator cunostinte, ma intreb ce s-ar intampla daca l-ai birui.

Multumesc pentru apreciere. Chiar mi-a ridicat moralul, desi cu siguranta ca sunt alte persoane care ar fi meritat-o mai mult.
Last edited by JoAnne van Heff on Fri Oct 12, 2007 4:05 pm, edited 1 time in total.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54059 ] Postby common-descent on Fri Oct 12, 2007 1:39 pm

kokom wrote:Daca in ciuda acestui defect reusesti sa fii detinatorul atator cunostinte, ma intreb ce s-ar intampla daca l-ai birui.

Cusurul acesta este totodata calitatea care ma face sa trimit radacini in multiple directii. Lupt din rasputeri impotriva supra-specializarii si deformarii profesionale si sper ca asta ma va scuti de sclerozare sau Alzheimer la batranete. :) Imi doresc sa fac in viata ceva care sa-mi intretina existenta si in rest sa colind si sa explorez in voie.

kokom wrote:Multumesc pentru apreciere. Chiar mi-a ridicat moralul, desi, cu siguranta ca sunt alte persoane care ar fi meritat-o mai mult.

Ma bucur ca ti-am dat un impuls pozitiv si asta imi ridica si mie moralul. :)
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #54067 ] Postby ela grotaa on Fri Oct 12, 2007 3:15 pm

deci cine urmeaza? :roll:
moderatorul? :lol: :lol:
ela grotaa

[ #54070 ] Postby Quintus Sertorius on Fri Oct 12, 2007 4:08 pm

Cred ca e totusi randul meu sa postez (pe mine m-a apreciat Kokom mai sus), iar eu as vrea sa cedez dreptul sa faca o apreciere cuiva care nu a mai participat la acest joc pana acum.
Quintus Sertorius

[ #54121 ] Postby cogito on Sat Oct 13, 2007 6:50 pm

Spre exemplu, cogito este indubitabil cel mai pitoresc personaj al forumului, polenizand in chip de fluture topicurile.

stiu ca nu e deloc o dovada de modestie sa citez ce a spus common despre mine :P, dar am vrut doar sa ii spun urmatoarele: nu numai ca imi place metafora folosita de el, dar sinnt convins ca nimeni in lume nu ar fi gasit alta care sa imi placa mai mult :)
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

Images: 21

[ #54122 ] Postby ela grotaa on Sat Oct 13, 2007 6:56 pm

:lol: ma bucur ca v-au placut aprecierile lui common.este insa momentul sa faceti si voi fericit pe cineva. :P
ela grotaa

[ #54295 ] Postby juanyto on Wed Oct 17, 2007 3:04 pm

crrr, eu am revenit dupa o perioada lunga de timp si nu mai stiu cum stau lucrurile pe aici si cine mai e activ, dar mie imi placea caracterul lui aquaticus, seriozitatea si ordinea care o punea pe forum. :D

alt defect de al meu: cer prea mult
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Images: 3

[ #54296 ] Postby ela grotaa on Wed Oct 17, 2007 3:08 pm

joanito, de cand m-am inregistrat eu(de aproape un an), n-a intrat niciodata. :lol:
daca ai dori sa apreciezi pe altcineva...am fi foarte recunoscatori. :P
ela grotaa

[ #54298 ] Postby juanyto on Wed Oct 17, 2007 3:18 pm

pai faza e ca nici eu nu am mai dat pe forum de aproape un an , asa ca nu sunt actualizat cu cine mai intra si cine nu.

ela grotaa: optimista, zambitoare, nu renunta usor. defectul ramane acelasi de sus :P
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Images: 3

[ #54302 ] Postby ela grotaa on Wed Oct 17, 2007 3:32 pm

:lol: n-am zis-o ca sa fiu apreciata.
:oops: oricum sunt tare recunoscatoare.

fabianoo este un artist de nota zece, dar si o persoana distractiva, inteligenta, simpatica, cu o gandire sanatoasa.

eu-ma entuziasmez repede, insa curand imi trece.
ela grotaa

[ #54306 ] Postby Quintus Sertorius on Wed Oct 17, 2007 5:34 pm

Draga Ela grotaa, iarta-ma ca imi voi permite sa opinez aici, insa socotesc ca n-ai procedat drept. Tu, ca initiatoare a jocului, ar trebui sa veghezi ca acest joc sa garanteze egalitatea tuturor participantilor. Intentia lui Juanyto a fost sa-l aprecieze pe Aquaticus. Acum, e adevarat ca Aquaticus n-a mai postat pe forum de multa vreme, insa acest amanunt nu indreptateste privarea lui de sansa de a intra in joc. Vrei cumva ca jocul acesta propus de tine sa devina (daca n-a devenit deja) o "miutza" (termen fotbalistic) intre cei cativa care intrati zilnic pe forum?
Eu cred ca ar trebui retinuta aprecierea initiala a lui Juanyto, cea catre Aquaticus, si sa i se dea acestuia din urma macar doua zile de ragaz ca sa continue jocul. Ai putea ruga pe Edwards, care il cunoaste personal pe Aquaticus, sa il avizeze de aprecierea primita.
Desigur, e doar opinia mea. Tu conduci jocul si asadar ai privilegiul de a decide (ma gandesc la maxima britanica, cu iz militar "the responsability to decide is the priviledge of the rank").
Quintus Sertorius

[ #54308 ] Postby Fabianoo on Wed Oct 17, 2007 6:09 pm

:) Quintus, tu vrei de fapt sa afli de ce nu mai intra aquaticus pe forum :lol:
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #54312 ] Postby Quintus Sertorius on Wed Oct 17, 2007 9:56 pm

Te inseli, Fabianus. Din putinul cat l-am cunoscut pe acest forum, eu as fi inclinat sa am despre dl Aquaticus o parere diametral opusa celei exprimate aici de Juanyto, insa continui sa cred intr-o Dreptate care sa umble prin lume legata la ochi...
Quintus Sertorius

[ #54331 ] Postby ela grotaa on Thu Oct 18, 2007 10:34 am

Quintus, ce-ar fi sa-i scrii tu un mesaj privat?ca daca nu...sansele ca topicul sa fie blocat pentru totdeauna sunt maxime.

acesta nu este teritoriul meu.intr-adevar eu am deschis topicul, insa nu ma simt stapana aici.doar ca imi pasa de el si fac tot posibilul sa functioneze.
intr-adevat la topicul acesta perindeaza doar persoanele care intra cel mai des, dar te intreb quintus cum pot descoperi calitatile cuiva care nu intra, nu posteaza?

il asteptam pe Aquaticus, dar tare ma tem ca vom astepta mult si bine.
ela grotaa

[ #54344 ] Postby Quintus Sertorius on Thu Oct 18, 2007 4:35 pm

Mai intai, eu socotesc ca tu esti "stapana" aici, in sensul ca tu ai lansat jocul asta si, prin urmare, ai autoritatea morala de a veghea la buna lui desfasurare. Fara falsa modestie, e un rol pe care ar trebui sa ti-l asumi (iar daca n-ai un model de cum se face asta, n-ai decat sa privesti peste drum la jocurile lansate de Meli_melo...).

In consecinta, nu eu trebuie sa-i scriu lui Aquaticus (ce legatura am eu?). Tu ai autoritatea de a ii scrie lui Aquaticus si lui Edwards - ultimului cu rugamintea sa avizeze pe prietenul lui. Ma mir ca te gandesti ca jocul va ramane blocat ptr totdeauna. Oare n-am scris mai sus faptul ca se acorda un timp determinat de reactie? Tu stabilesti asta. Daca dupa ce ai trimis pm nu se raspunde in x zile (2 de ex), continui tu jocul. Simplu si eficient, nu?

In ceea ce priveste obiectiunea pe care o ridici, anume aceea ca nu poti aprecia decat pe aceia care se "perinda" zilnic pe forum, acest lucru nu cred ca sta in picioare. Forumul arhiveaza multe discutii si mesaje ale multora care astazi nu mai intra, dar care au adus contributii remarcabile la clarificarea unor idei. Desigur ca asta va crea mereu dificultatea avizarii celui disparut, insa pe de alta parte de ampliaza gama aprecierilor (altfel iti imaginezi ce penibil, noi - 5-6 insi - ne tot elogiem reciproc de ce baieti si fete de treaba suntem!). Cine stie poate prin jocul tau, Ela grotaa, vei contribui la revenirea unor useri mai vechi.

O opinie. Tu esti "stapana", tu decizi! :D
Quintus Sertorius

[ #54362 ] Postby ela grotaa on Fri Oct 19, 2007 7:04 am

bine mai quintus, nu te lasi deloc... :lol:

sincer n-am stiut ca sunt responsabila acestul topic, insa ma simt chiar bine afland asta.asa ca voi incerca sa-i trimit un mesaj privat persoanei apreciate si sper sa am succes(o voi face chiar eu daca nu este cu suparare).

lasam la dispozitie 5 zile.Aquaticus speram sa treci mai des pe la noi! :wink:
ela grotaa

[ #54572 ] Postby ela grotaa on Thu Oct 25, 2007 7:12 am

si iata ca au trecut chiar si 6 zile.
eu i-am trimis un mesaj lui aquaticus, insa din motive necunoscute n-a trecut pe aici...oricum Domnul sa fie cu el si familia lui.

rugam pe fabianoo sa continue acest joc.daca binevoieste bineinteles. :P
ela grotaa

[ #54612 ] Postby ela grotaa on Fri Oct 26, 2007 9:05 am

fabianoo cum vad ca ai intrat pe forum si cum n-ai trecut pe aici...am sa pun o limita de timp:2 zile.
sper totusi sa doresti sa apreciezi pe cineva. :P
ela grotaa

[ #54674 ] Postby ela grotaa on Sun Oct 28, 2007 4:46 pm

oricine doreste sa aprecieze pe cineva, e liber s-o faca. :wink:
ela grotaa

[ #54681 ] Postby VelSatis on Mon Oct 29, 2007 1:47 am

Continui eu atunci :) Meli Melo e foarte dulce si intelegatoare si desi trage din greu cu anumite persoane pe acest forum, nu-si pierde niciodata bunatatea :P
Iat tu Ela, mi se pare mie, sau esti inca un copil, mare ce-i drept, dar foarte simpatic si dragalas, pentru ca asa mi se pare ca esti tu, si mai mult ca sigur ca nu ma insel :P

Va pup pe amandoua :D
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

PreviousNext

Return to Divertisment