Dece sunteti asa falsi?

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

da

[ #4131 ] Postby aquaticus on Wed Mar 31, 2004 10:23 am

ce atata autentic sau original, mai bine fals nu? :D :(
Calidore este o diferenta intre critica si criticism..nu ma apuc acuma sa dau defineitii.
Si eu am un spirit de observatie dezvoltat, altii au altele :) asta nu imi da dreptul sa critic tot ce se iveste? O sa fac eu lumea mai buna prin atitudinea mea "acra"? Nicidecum. Incercam si eu asta cand aveam 15, 16 ani. La pubertate si adoloscenta totul trebuie sa fie perfect, fetele cat si baietii au crize de identitate, se cearta cu parinti, lumea nu prea are sens, sufera din dragoste, nu permit ca nimeni sa le dea in sfat etc. Inteleg toate acestea. Perfectiunea nu o putem gasi pe acest pamanat dar putem tinde spre ea.
Cea mai nasola chestie e mediocritatea. E o vorba " te bagi ca musca in lapte" Multi nu au ceva de zis, dar zic..foarte bine si foare rau in acelasi timp. Nu trebuie sa taiem aripile la nimeni. Omul se schimba...viata isi pune amprenta.
De multe ori comparam creierul uman cu un hard disk, la inceput sunt goale :) dar trebuie umplute. Un computer daca nu ii introduci niste date nu iti scoate nimik inapoi. Poti sa ai ultima configuratie de computer care costa 1500$, cat voloreaza daca tu il folosesti doar sa iti verifici emailul?
Cum vrem noi sa scoatem ceva din cap daca nu asimilam nimic?
Adevarul este ca, computerul scade pe undeva nivelul de asimilare a unei pesoane. Se renunta la citit carti, la studiu, etc etc. Tot mai fain este sa dai pagina la o carte. Cum sa iti faci o parere despre viata, despre religie, despre absolut orice daca nu ai o legatura si cu biblioteca, canalele TV cum este Discovery sau National Geografic, reviste si materiale de specialitate. Toate aceastea au un rol si ne ajuta sa intelegem mai bine ce se intampla in jurul nostru.
E mai simplu sa fi fals cred, in spatele falsitati se ascunde un suflet care traieste intr-o inchipuire. Deasemenea persona respectiva nu este sigura pe ea si se "amesteca", ii este rusine de propria persoana, etc.

cya
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #4145 ] Postby kilergirl on Wed Mar 31, 2004 4:33 pm

:!:
Last edited by kilergirl on Fri Dec 10, 2004 12:12 pm, edited 1 time in total.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #4182 ] Postby Calidore on Thu Apr 01, 2004 5:59 am

Invazie de anglisme, nu? Avem si in limba romana corespondente. Aquaticus, nu e nevoie sa dai definitia criticii si a criticismului. Dar, cuvintele acelea, in special criticism, nu se traduc tocmai la fel cum suna si in engleza.
Nu cred ca va veni ziua in care sa vad ca se scrie corect din punct de vedere gramatical. Uneori ma intreb cum de cei mai multi au reusit sa treaca examenul de capacitate.
Ce bine si frumos este sa ne vorbim corect limba!
Atitudinea critica nu este neaparat eronata si cred ca este NECESAR sa ne pastram spiriitul si simtul critic, altfel riscam sa luam de bun absolut tot. Si, DA, cred ca avem libertatea de a critica orice. Si mai cred ca ar fi bine sa o facem nu de dragul de a juca rolul lui Gica Contra - cacofonia este voita -, pentru ca asa da bine sa afisam un spirit revolutionar.
Raman la parerea mea ca este bine sa criticam ceea ce ni se pare neadecvat, dar inainte de aceasta socot necesara formarea unui sistem axiologic care, daca mai este si bazat pe Scriptura si rationalitate, ne poate fi de mare folos.
Calidore

Vorbind de critica!

[ #4193 ] Postby eliade22 on Thu Apr 01, 2004 9:40 am

Citind mesajul tau Calidore si vazand ca esti supus si in favoarea criticii constructive as dori sa subliniez doua aspecte din mesajul tau:

1. De ce nu esti dispus sa introduci inainte de critica formula Cauza-Efect?...Te-ar scuti de unele generalizari.Un ex: Vorbesti de grreseli gramaticale generalizand.Aplicand legea cauza-efect ai descoperi ca exista persoane care au emigrat de mici copii sau care s-au nascut in mijlocul diasporei.Nu avem acelasi oportunitati de imbunatatire a gramaticii precum cei care s-au educat din punct de vedere Academic in limba Romana.

2.Scriptura ,Rationalitate nu este totul.Ci lipseste al treilea element.Si anume CREDINTA la fel de importanta.Nu se poate explica totul prin prisma rationalului si stiinta nu imi ofera siguranta exacta ca cea ce ea ofera ca solutie este adevarul absolut.Conceptiile Kantiene si ale lui Hegel sunt ampliu criticate deja de foarte multi ani.Habermas o face foarte bine.

Am sa dau un exemplu simplu:

vitezaxtimp=acceleratie dar asta este valabil in acest moment 1 aprilie16:33 de minute.Cine imi spune mie ca peste 10 minute
viteza x timp=acceleratie?Nu am cum sa stiu exact.Decat pot presupune.Si cum?Raportanduma la trecut spun in felul urmator:cum acum 25,24....10...minute si prezent observ ca teoria V X T=A ramane inmutabila atunci presupun ca peste 10 minute o sa fie la fel.

Pai atunci si Teologia face la fel.Isus a murit si a inviat atunci si noi vom muri si vom invia.Nici Stiinta si nici Teologia sunt exacte.Amandoua se bazeaza pe CREDINTA.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #4215 ] Postby Hasdeu on Thu Apr 01, 2004 2:28 pm

Fratilor toti suntem falsi si farisei intr-o masura mai mare sau mai mica. Singura perosoana umana care este 100% adevar e Isus...
Abia cand ne vom vedea falsitatea proprie si nevrednicia ne putem apropia de Adevar!
Hasdeu

Re: Vorbind de critica!

[ #4234 ] Postby Calidore on Fri Apr 02, 2004 5:04 am

Eliade22 wrote: Vorbesti de grreseli gramaticale generalizand.
2.Scriptura ,Rationalitate nu este totul.Ci lipseste al treilea element.Si anume CREDINTA la fel de importanta.Nu se poate explica totul prin prisma rationalului si stiinta nu imi ofera siguranta exacta ca cea ce ea ofera ca solutie este adevarul absolut.Conceptiile Kantiene si ale lui Hegel sunt ampliu criticate deja de foarte multi ani.Habermas o face foarte bine.

vitezaxtimp=acceleratie dar asta este valabil in acest moment 1 aprilie16:33 de minute.Cine imi spune mie ca peste 10 minute
viteza x timp=acceleratie?Nu am cum sa stiu exact.Decat pot presupune.Si cum?Raportanduma la trecut spun in felul urmator:cum acum 25,24....10...minute si prezent observ ca teoria V X T=A ramane inmutabila atunci presupun ca peste 10 minute o sa fie la fel.

Pai atunci si Teologia face la fel.Isus a murit si a inviat atunci si noi vom muri si vom invia.Nici Stiinta si nici Teologia sunt exacte.Amandoua se bazeaza pe CREDINTA.

1. Eliade, nu am generalizat. Din pacate, sunt multi cei care sunt in tara si care la capitolul scriere corecta sunt corigenti. Nu de putin ori am vazut scris, si se intampla din ce in ce mai des, formula : "m-ai bine este sa..." cand corect ar fi sa se inteleaga ca "mai" este in acest caz adverb si se scrie ca atare.
2. Sistem axiologic = sistem de valori. Nu am gresit deloc spunand ca e bine ca acesta sa se bazeze pe rationalitate si Scriptura. Sistemul de valori nu explica lumea, el ma ajuta in primul rand sa evaluez lumea si sa traiesc in lume.
3. Nu am adus deloc in discutie pe Kant si Hegel, si nici pe Jurgen Habermas. Dar, nici el si nici Adorno nu sunt cei mai buni interpreti. Daca ne oprim cu lecturile filosofice doar la ei si ii negam pe Rawls, Rorty si Nozick - pentru a face referire la cei mai importanti - riscam sa gresim foarte mult.
4. In exemplul pe care l-ai dat, legat de acceleratie si viteza, nu ma contrazici cu nimic. Iar cel dat cu invierea lui Isus, scuza-ma, dar este pueril. Ar trebui sa tii cont de faptul ca intra in calcul o variabila explicativa care, in cazul nostru, al muritorilor, nu se aplica.
5. Teologia si stiinta se bazeaza pe credinta? OK! Inseamna ca daca eu cred ca explicatia pe care o dau este valida, ea si este valida? Nu este ea oare asa in sine? Daca o teorie este adevarata, daca o explicatie stiintifica este reala si eu nu cred, ii scade cumva din valoare de adevar? Daca 2+2 = 4 si eu spun ca nu e adevarat, inseamna cumva ca egalitatea nu se mai mentine?
Calidore

EScatologia!

[ #4237 ] Postby eliade22 on Fri Apr 02, 2004 5:42 am

Intradevar 2x2=4 dar aceasta este real in prezentul actual.Eu nu pot stii exact ce va fi peste 10 minute pentruca nu am fost acolo.Ci presupun..Iar daca imi dau cu presupusul atunci si Stiinta face teologie.

Nimic nu este exact si absolut in lumea asta ci Numai Isus este adevarul absolut.Faptul ca legile fizicii pe care le cunoastem noi nu sunt absolute se demostreaza prin Minunile din Biblie.Tocmai aici intervine suspiciunea ateilor si cei care aplica Metoda Istorico Critica Bibliei.

Ar fi mult de vorbit si interesant pe aceasta tema pentruca sintetizarea ideilor de o forma asa de fortata poate produce imagini ,,puerile´´pt unii dar trebuie sa iti dai seama ca pe majoritatea membrilor acestui forum ii plictisesc aceste discutii din diferite motive pe care ei le stiu.

Asa ca prefer sa accept maxima cu:,,nu arunca margaritarele.....´´

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #4239 ] Postby Calidore on Fri Apr 02, 2004 6:01 am

Eliade,
mai citeste o data ce am scris. Dar cu atentie. Si uita-te la nuante!
Inca un lucru, stiinta nu face presupuneri, stiinta afirma sau nu ceva. Stiinta nu este ghicitor!
Calidore

[ #11735 ] Postby Serendipity on Fri Nov 12, 2004 4:16 am

Imi permit sa intru si eu in discutia asta desi nu prea stiu despre ce e vorba, fiindca sunt noua pe furm, dar as zice cam asa: Cine nu a fost niciodata ipocrit sa arunce primul piatra. Si daca tot se vine cu observatii, sa se spuna concret ce si cum fiindca altfel devine penibil (si-asa e!).
Si nu vad de ce m-ar preocupa pe mine ce spun si ce fac altii in realitate? Fiecare o sa primeasca dupa motivatiile lui.
Serendipity

[ #12572 ] Postby norah on Fri Nov 26, 2004 12:04 pm

citeste mesajul nr.8 care a fost postat la acest topic. mersi
Last edited by norah on Wed Apr 09, 2008 8:10 pm, edited 1 time in total.
norah

Images: 10

da

[ #12584 ] Postby aquaticus on Fri Nov 26, 2004 6:39 pm

Serendipity , chiar daca esti de putin timp pe forum ai facut multe observatii si ti-ai exprimat in nenumarate randuri nemultumirea in diferite forme.
eu nu sunt ipocrit, in cine vrei sa arunc cu piatra? :)
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #12588 ] Postby _k|ller on Fri Nov 26, 2004 6:51 pm

"eram asa de preocupat sa-i spun prietenului meu ca are un gunoi in ochii, ca nu am vazut paiul care imi intrase mie in ochii........" cam asa suna,este un fel de zicatoare din batrani, cred ca intzelegetzi voi ce vrea sa spuna.
_k|ller

Re: Dece sunteti asa falsi?

[ #12637 ] Postby Anke on Sat Nov 27, 2004 11:50 am

norah wrote:Vorbiti unii de idealuri azs in sus si-n jos si de fapt e vai de voi...urata treaba!

Nu degeaba au ortodocsii vb aceasta: "nu face ceea ce face parintele, ci ceea ce spune..."!

Toti gresim, dar asta nu inseamna ca greselile noastre ne impiedica sa vorbim despre ideal(uri).

c-ya
Anke

Re: da

[ #12743 ] Postby Serendipity on Mon Nov 29, 2004 2:42 am

Aquaticus wrote:Serendipity , chiar daca esti de putin timp pe forum ai facut multe observatii si ti-ai exprimat in nenumarate randuri nemultumirea in diferite forme.
eu nu sunt ipocrit, in cine vrei sa arunc cu piatra? :)

Chestia este ca eu am specificat exact ce ma nemultumeste, nu am dat-o pe ocolite, nu m-am ascuns dupa deget. Ma deranjeaza ceva, o spun, la fel cum spun cand gasesc ceva de apreciat. De exemplu, apreciez la tine sinceritatea dar mi se pare ca esti si putin nedrept, gasind nod in papura numai la unii.(si nu ma refer la mine) :lol:

Norah, nu prea inteleg despre ce vorbesti si fii sigura ca daca unii sunt asa cum i-ai descris, s-ar putea foarte bine sa nu se "simta". Cati oameni se poarta ca la carte? te-ai gandit ca s-ar putea sa ai asteptari prea mari de la unii?
Serendipity

[ #15324 ] Postby BlacK_Angel` on Tue Mar 08, 2005 5:59 pm

norah de acord cu tine!!! Eu, persoanele astea indeferent de sex le numesc TARFE! Nu suport persoanele :evil: cu mai multe fetze...
BlacK_Angel`

Images: 14

[ #15326 ] Postby Hasdeu on Wed Mar 09, 2005 2:54 am

What about 'tarfele azs' care zic la botez: "Da, Spiritul Profetic este manifestarea Duhului Sfant in zilele din urma in biserica ramasitei" si apoi lupta cu inversunare impotriva lui Isus luptand impotriva soliilor si servilor Lui: Pavel, Ioan Botezatorul, Ellen White, etc...
Chiar si cei care se cred cei mai sfinti, au mai multe fetze. Doar cine e pocait cu adevarat si nascut din nou, cu eu-l topit in intregime poate pretinde ca nu e cu mai multe fete. Cine se stie pocait cu adevarat sa arunce primul piatra!
Dar cum cei pocaiti cu adevarat sunt scarbiti mai mult decat orice de propria lor nevrednicie, n-au timp si nici nu umbla dupa vanarea nedesavarsirilor si critica la adresa celorlalti... Ce face cineva dupa ce s-a pocait? Se pocaieste iar si iar pt ca vede grozavia naturii lui pacatoase si-si duce mantuirea pana la capat cu frica si cutremur.
Ce fac insa 'pocaitii'? Arata cu degetul paiele altora nerealizand barnele din caracterele lor schilodite de pacate indragite, ingaduite, scuzate, etc.
Hasdeu

[ #15338 ] Postby scufitza rosie on Wed Mar 09, 2005 6:44 am

:idea: Omul are trei (3) firi, cum a zis nu stiu cine, aceea pe care o are in adevar, una pe care crede el ca o are si o a treia pe care ar dori sa o aiba . :roll: :arrow:
scufitza rosie

[ #15346 ] Postby Creve on Wed Mar 09, 2005 8:42 am

Parerea mea e ca toata lumea e buna la teorie. Toata lumea stie cum trebuie sa fim. Mereu cand se discuta ceva se spun o gramada de lucruri adevarate. Unele chiar te impresioneaza. Dar cand vine vorba de practica toata lumea uita ce a spus.Nimeni nu e perfect, iar cand incearca sa ascunda adevarata ssa personalitate se minte si asta nu e bine. Eu incerc sa fiu in toate situatiile acelasi si pot spune ca reusesc chiar daca nu in totalitate. Fiecare are defecte si nu ar trebui sa le ascunda si sa le schimbe. Suntem falsi pentru ca nu ne convine cum suntem priviti si vrem sa fim mereu in centrul atentiei. Cand incepi sa te minti pe tine si pe ceilalti cu comportamentul tau inseamna ca vrei sa te aprecieze toata lumea. Parerea mea!
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Chasindreams

[ #15350 ] Postby chasindreams on Wed Mar 09, 2005 10:09 am

well well well...

Eu cred ca pe net, iti faci masca si fatza de care ti-ai place sa o ai...

esti orb prost si gol, si te numesti preabun si binecuvantat din toate punctele de vedere....

Forumul: aici e libertate doar de opinie, nu de insulte si de alte lucruri jenante pt fiecare dintre noi....Incercand sa fim ca evreii si ca tiganii: una....vom reushi....

Daca noi veneam in vreo tara a evreilor nu am fi rezistat...faptul ca evreii care sunt in alte parti decat in tara lor pun in fiecare zi 1 dolar pentru tara lor imi da de gandit....

Sa fim una in Hristos e telul nostru.....

Fata noastra de star pe care si-o doreste cineva si-o poate pune aicea pe forum....Mircul si netu nu-ti ofera decat de 20000 iubire....Daca vrei prietenie pe net....nu fii asha sigur s-o gasesti...putine shanse...

keep in touch....
chasindreams

Images: 10

[ #15379 ] Postby Creve on Wed Mar 09, 2005 3:10 pm

Pe net poti fi ce vrei tu! Aici de exemplu poate sa te stie decat cine vrei tu. Iti iei un user oarecare si poti sa fii altfel decat esti. Nu te stie nimeni. :?
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

[ #15387 ] Postby blandutza on Wed Mar 09, 2005 4:58 pm

[font=Comic Sans MS]Din pacate cam asa e norah, multa lume spune ca sunt cumva si realitatea dovedeste contrariul. Nu ma cred perfecta, departe de asa ceva, si stiu ca ma zbat intr-un nisipi miscator, insa orice lucru trebuie spus pe nume celui care a gresit. Mie una mi-ar place sa stiu acolo unde gresesc pt ca stiu ca m-ar face sa ma gandesc la ce si cum am gresit si poate sa aiba roadele ei. Ar fii bine sa ii spui persoanei, intr-un mod prietenesc si sfatuitor, ce anume te-a dezamagit, nu e bine sa tii nemultumirea asta in tine![/font]
Incearca sa ajungi pe culmiile cele mai inalte daca vrei sa privesti totul de sus!!!
blandutza
Moderator

Images: 12

[ #16597 ] Postby Creve on Tue Apr 26, 2005 8:32 am

Peste tot vor exista astfel de persoane. Sunt si aici destule (se stiu ele). Ar trebui sa spuna pe fata ce au de spus in legatura cu unele persoane. In fata tuturor sunt se dau super persoane, dar de fapt...
Vor sa lase o impresie foarte buna. Nu mai va ascundeti dupa deget!
Creve

[ #21369 ] Postby K_rpe_2M on Thu Nov 10, 2005 1:47 am

norah sper sa vezi ce scriu!
imi cer scuze k n'am citit tot-IAR si poate ma repet sau n'o sa fiu primul!
vreau sa fiu primul care spune sau recunoaste ca are doua fetze!
I ADMIT!
am doua fetze si una dintre ele este cea care se vede din ceea ce scriu!
de fapt acum parca se fac trei
a doua e cea vazuta de cei ce ma cunosc!
si a treia ar fi cea cu care merg in fiecare zi in fatza Lui care ma stie in profunzime!
daca ar fi sa fiu judecat dupa ce am scris pana acum pe forum probabil k as lua nota de trecere!
daca ar fi sa'mi dau eu nota mi'as da un TREI cat mine de mare!
de ce?
pentru simplu motiv ca stiu una si fac de multe ori opusul sau alta!
pentru simplu motiv ca ma pricep de minune la dat sfaturi pe care eu nu le aplic in viatza mea!
nu vreau sa intzelegetzi piosenie din ceea ce scriu vreau doar sa va spun ca sunt cu doua fetze-sau mai multe(norah acum ca m'am descarcat de povara nu ma mai simt :p :D) :lol:
PS:treiul nu ascunde nik pur & simplu NU e nota de trecere!
Norah eu iti multumesc ca mi'ai dat okazia sa spun ceea ce simt!
traiesc insa cu sperantza ca intr-o zi voi fi 100% ceea ce zic!
So Help Me God!
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #21370 ] Postby K_rpe_2M on Thu Nov 10, 2005 1:51 am

a,si era sa uit!
nici poza nu reflecta realitatea!
inca un trei :(
in realitate nu sunt asha de happy!
si lately sunt mai mult trist sau straigt faced decat in poza!
si asta poate ptr k am "trait clipa" prea mult
si fara EL!
a poor sinner!
K_rpe_2M

[ #21371 ] Postby K_rpe_2M on Thu Nov 10, 2005 1:53 am

am zis si uratzel? :lol:
gata ca deja ma abat de la subiect!
tot ce voiam acum sa fac era sa corectez "straigt faced" si sa pun "straight faced"!
si asta ptr k am eu o problema un fix -poate-oi fi perfectionist
a poor sinner!
K_rpe_2M

Previous

Return to Divertisment